Valdesin tilaston lisäksi Messi meni UCL maalipörssin kärkeen, Barcelona johtaa suvereenisti maali sekä +- tilastoa 13 osumallaan. Huomiset pelit ovat toki vielä pelaamatta, mutta Messin lähin haastaja on Baselin Alexander Frei 3 osumallaan. Joukkueen lähin haastaja tilastoissa on Real Madrid 8 osumallaan.
Vaikka koko ajan riittää puhetta Barcelonan takertelevasta pelistä, niin kyllä tilastojen valossa joukkue suorittaa silti vahvimmin. Odotukset joukkuetta kohtaan ovat vain kasvaneet niin valtavasti, että mihinkään ei enää olla tyytyväisiä.
Niin, mikään joukkue ei voi voittaa joka kerta 5-0 (tai edes 4-0), ei edes nykyinen Barcelona. Tasuri Sevillaa vastaan ja nihkeä 0-1 voitto Granadasta ovat Blaugranan kaltaiselle 'maailman kaikkien aikojen parhaalle seurajoukkueelle' yhtä kuin kriisi - ainakin median mielestä.
Illan plussat:
+ 0-4 voitto, lohkon kärkipaikka ja jatkopaikan varmistuminen
+ Messi iski taas hattutempun, 202 maalia kasassa Blaugranan paidassa, 5 maalia tämän kauden UCL:ssa ja koko kaudella jo yhteensä 22 osumaa 17 pelissä; ei voi kuin ihmetellä
+ Valdés torjui läpiajon ja piti jälleen maalinsa puhtaana ennätyksellisesti, 9 nollapeliä nyt jo Victorilla peräkkäin, kertoo paljon toki Valdésin varmasta formista mutta ennen kaikkea koko joukkueen kovasta duunista ja moraalista tehdä töitä molempiin suuntiin
+ Cuenca tuuraa mainiosti Pedroa&Villaa ja tarjosi varsin kypsää pelaamista, hyviä haastoja sekä loistavia keskityksiä, joista yksi löysi Cescin pään kautta maaliin
+ Piqué - Puyol -topparikaksikko sai arvokasta pelituntumaa yhdessä
+ Alexis Sánchez tuli vaihdosta sisään ja teki paluun loukkaantumisensa jälkeen, oli aktiivinen
+ Villa, Mascherano, Iniesta ja Xavi saivat arvokasta lepoa, kaksi jälkimmäistä jo toista peliä putkeen
+ Guardiolan 200. peli Blaugranan päävalmentajana
Miinukset:
- Dani Alves sai ottelussa keltaisen kortin ja missaa lohkovoiton kannalta tärkeän kamppailun Milania vastaan myöhemmin marraskuussa
***
6.11. Athletic - Barcelona
9.11. Hospitalet - Barcelona (CdR)
Sunnuntaina on vastassa Athletic Bilbao San Mamésilla, joka on perinteisesti ollut varsin kinkkinen paikka hakea pisteitä. Sitten onkin maaottelutauko. Tosin viikon päästä keskiviikkona Blaugrana aloittaa urakkansa Copa del Reyssa Hospitaletia vastaan, mutta siihen otteluun eivät maajoukkuepelaajat osallistu.
***
19.11. Barcelona - Zaragoza
23.11. Milan - Barcelona (UCL)
27.11. Getafe - Barcelona
30.11. Barcelona - Rayo Vallecano
3.12. Barcelona - Levante
6.12. Barcelona - Bate (UCL)
11.12. Real Madrid - Barcelona
14.-15.12. välieräpeli seurajoukkeiden MM-kisoissa Japanissa
18.12. Pronssipeli/finaali
21.12. Barcelona - Hospitalet (CdR)
Onneksi maaottelutauon jälkeen on vastassa
vain Zaragoza ja sekin kotikentällä, joten maaotteluista pelanneista ja palanneista ainakin osa saanee lepoa ennen tuiki tärkeää kamppailua Milanossa. Voittamalla Milanin Barcelona varmistaisi lohkovoiton ja tekisi tällä tavalla lohkovaiheen viimeisen kamppailun Batea vastaan täysin merkityksettömäksi ja se jos jokin olisi tärkeää ennen El Clásicoa.
Loppuvuoden rutistus on sen verran kova, että viime viikkoina käytetty rotaatio (Kyllä, Guardiola on käyttänyt rotaatiota!) on varmasti ollut enemmän kuin tervetullutta. Viime vuonna Barcelona tähtäsi huippukuntonsa marraskuun loppuun (eli El Clásicoon), nyt ounastelen samaa, eli joulukuussa tulemme näkemään Barcelonaa parhaimmillaan. Kerrotaan, että tänä syksynä pelaajat ovat harjoitelleet sillä tavoin, että vuoroviikoin jokainen saa huilia peleistä, mutta sitten harjoituksissa peleistä huilanneet vetävät muita kovempaa fysiikkaa&kuntoa tyyliin koko viikon. Tämän on mahdollistanut Barcelonan laajentunut rinki (Cesc, Thiago, Cuenca).

Paitsi Messi. Messi ei lepää. Messi pelaa, tekee maaleja, syöttää maaleja, luo paikkoja, riistää palloja ja dominoi. Sellainen on Messi kriiseineen.
"Can Messi stay in a crisis forever?"