FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.08.2025 klo 18:31:40 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 17 [18] 19 ... 29
 
Kirjoittaja Aihe: Tunnusta väriä / Jalkapallomaa -dokumentti 16.9. klo 21:30 YLE  (Luettu 90966 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lama-Larsson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1907


Vastaus #425 : 17.09.2013 klo 20:16:12

Ihan jees dokkari ja "päähenkilökin" on muistaakseni ihan vekkuli mies vaikka lahiapina onkin Ylos
Larsenal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KäPa, Arsenal


Vastaus #426 : 17.09.2013 klo 20:16:20

Mä yritin selittää tätä fanittamista karnevalismin ja ekstaasin kautta. Ei uponnut. On oikeasti aika pelottavaa, että meillä yhä harvempi osaa tiedostetusti kaivata jotakin muuta kuin järjestystä, samuutta ja arkea. Hyvin se toinen kaveri dokkarissa sen totesikin: duunipäivistä ei muista mitään, mutta jokaisesta matsista jää jonkinlainen muistijälki. Koko talvi menee koomassa forumilla, futiskauden aikana herää taas eloon.
HuonoKunto

Poissa Poissa


Vastaus #427 : 17.09.2013 klo 20:19:40

Jotenkin arvasin tän.

Menin tietenkin aamulla hihkaisemaan töissä, että kuka näki eilisen futisdokkarin telkkarissa. Yllättävän moni oli nähnyt ainakin pienen pätkän ja lähes kaikki olivat järkyttyneitä ja ymmällään. Yritin siinä sitten änkyttää jotakin lieventävää, mutta eipä se juuri tehonnut. Koin olevani uskovainen, jonka oli puhuttava jostakin sellaisesta mistä ei oikeasti voi puhua. Masensi ihan helvetisti.

:D

voin kuvitella Tuoppi
Laasti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Varttilahtelainen, sudeettisavolainen


Vastaus #428 : 17.09.2013 klo 20:22:07

:D

voin kuvitella Tuoppi

Meidän työpaikalla vaan myhäiltiin lepposasti, kun mainitsin asiasta. Ja omasta puolestani voin sanoa, että eilisestä dokkarista järkyttyneet voi painua vaikka kirkkoon rukoilemaan.
HuonoKunto

Poissa Poissa


Vastaus #429 : 17.09.2013 klo 20:27:31

Meillä taukotuvassa kaikki päätti puheenaiheen yhteiseen apinahuutoon ja tanssiin. ugh ugh ugh
Raian

Poissa Poissa


Vastaus #430 : 17.09.2013 klo 20:40:29

Loputon itku vainoavista natsipoliiseista ja järjestyksenvalvojista kannattaa ainakin Lahden suunnalla lopettaa. Apinalauma on itse ulkoistanut ajattelunsa heille.

Ja loppujen lopuksi asiat tuskin ovat kovin vakaviin mittasuhteisiin paisuneet. Ehkäpä nuo kannattajat voisivat yhdessä tuumin hyväksyä, että seura joutuu taipumaan kansaivälisen lajijärjestön sääntöihin. Tämän jälkeen on helppo taas jatkaa touhua. Ja tämänhän se yksi puhemies myönsikin dokkarissa. Kahvilan terassilla selvinpäin asiat näyttivätkin vähän erilaisilta.
Spili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Tervarit, AC Oulu


Vastaus #431 : 17.09.2013 klo 20:42:08

Työpaikan aamukahvilla jalkapallokannattajat todettiin tarkkailuluokan janareiksi. No, kylähulluksi minä aina itseäni kutsunkin.
Knossos
Vastaus #432 : 17.09.2013 klo 20:42:14

Ymmärränkö nyt oikein, että kannattajat ovat vähän kuin Extreme Duudsoneita, jotka rikkovat rajojaan, käyttäytyen kuin 10-vuotiaat, ja höröttelevät päälle?

VITUN H*LLUT, HK POTKU ja JMT
XabiAlonso

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Espoo & Huuhkajat


Vastaus #433 : 17.09.2013 klo 20:43:27

Hyvä pätkä Ylos
gramdel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Jorma Kosunen


Vastaus #434 : 17.09.2013 klo 20:43:41

Ymmärränkö nyt oikein, että kannattajat ovat vähän kuin Extreme Duudsoneita, jotka rikkovat rajojaan, käyttäytyen kuin 10-vuotiaat, ja höröttelevät päälle?

VITUN H*LLUT, HK POTKU ja JMT

Joo, olet. Nyt kun tämä tuli selväksi, niin eiköhän se riitä tästä aiheesta.
Juoksentelija

Poissa Poissa


Vastaus #435 : 17.09.2013 klo 20:44:32

Suomessa aggressiot on perinteisesti purettu mättämällä vaimoa ja lapsia turpaan ja tästä poikkeavia aggressionpurkamismuotoja on katsottu pahalla, kuten muitakin poikkeavuuksia. Sitä on luterilaisuus.

En minä ainakaan katsele vaikkapa lenkkeilyn, punttisalin tai nyrkkeilyn harrastamista pahalla. Eiköhän noissa harrasteissa saa aggressioita purettua. Sen sijaan homon huutelu urheilukatsomossa on minusta typerää, kuten myös wankerin huutelu.
HuonoKunto

Poissa Poissa


Vastaus #436 : 17.09.2013 klo 20:56:46

Ihan niinkun tää lässynlää olis käyty ennenki "läpi"
jaanu$

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva


Vastaus #437 : 17.09.2013 klo 21:08:08

Kuka kaivaa "Lahtifanit hävetkää" -topikin ylös?
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #438 : 17.09.2013 klo 21:09:23

Meinasi ruveta naurattamaan, kun itsekseni äsken ajattelin, minkälainen seuranta ja jälkikommentit täällä olisi, jos samanlainen dokumentti olisi tehty jääkiekon faneista.
gramdel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Jorma Kosunen


Vastaus #439 : 17.09.2013 klo 21:12:03

Kuka kaivaa "Lahtifanit hävetkää" -topikin ylös?

http://suomifutisnet.adv1.nebula.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=37564
RinusMichels

Poissa Poissa


Vastaus #440 : 17.09.2013 klo 21:20:46

Jos nyt mennään tuohon dokumenti toiseen puoleen eli tärkeimpään, niin...

Resurssit on käsittämättömän pienet seuroissa, Palloliitto lyö jossain kabinetin hämärissä sakkoa seuralle ja melkeinpä "yksi mies" kantaa koko seuraa harteillaan.

Tähän on tultava muutos keinolla millä hyvänsä. Rahaa on saatava ammattitaitoisen organisaation rakentamiseen.

Palloliitto vie kaikki rahat. Järjetöntä touhua. Potentiaali lajissa aivan valtaisa.

Milloin "Berliinin muuri murtuu?"
qlizz

Poissa Poissa


Vastaus #441 : 17.09.2013 klo 21:22:15

Sen sijaan räkäiset haistavitut näille katsomossa homovittua huutaville apinoille, joille "kannattaminen" on henki ja elämä mutta jalkapallo ei vaan kiinnosta. Käsittämättömän junttia ja tylsää porukkaa. Erityismaininnat ja superkeharipalkinto aikeesta käydä vastapuolen pelaajan kimppuun, sekä kaikkien aikojen parhaan suomalaispelaajan patsaan vandalisoimisen kutsumista "kannanotoksi".
?
Tämä
krevis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #442 : 17.09.2013 klo 21:24:18

Tämä

Ihan vitun eri. Niille, ketkä ymmärtää, tietää mistä on kyse. Ne, jotka ei ymmärrä - niillä ei ole väliä.
savonruhtinas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon kaunein


Vastaus #443 : 17.09.2013 klo 21:34:40

Lähinnä pistää naurattaa tää foorumistien ininä. Toivoin todelta löytyvän täältä porukkaa, jotka olisivat valmiina muuttamaan suomalaisen katsomokulttuurin.


Mutta joo istutaan hiljaa vielä seuraavat kaksikymmentä vuotta ja mietitään sitten uudestaan.
Kratos

Poissa Poissa


Vastaus #444 : 17.09.2013 klo 21:34:50

joku janari oli huomannut nilkassaan haavan, ja tämän jälkeen bongannut nuolen ja oletti että se oli ammuttu kotikannattajien toimesta häntä päin

:D :D :D

ja tälläiselle janarille ei saisi naureskella.

Tämä. Lähinnä mietityttää, miksi nämä knossosit, kratosit, tresorit ja kokistuopit täällä suomifutisfoorumilla pyörivät?

No mitä vittua? Minusta homot ja vitut (ja wankerit) kuuluvat katsomoihin, jos se esimerkiksi siitä on kiinni. Vastustajan pelaajan kimppuun hyökkääminen tai sen yrittäminen on todella typerää. Jos sitä ei muka yritetty, niin en sitten tajua miksi otettiin tahallaan sakot.

Edit. lähinnä siis vain naureskelen suurimmille vajakeille, nyt kun niille on oikein naamatkin tarinoiden takana. ite dokkari oli hyvä ja liitto on perseillyt ja niin edelleen ja niin edelleen. en minä ole kanssasi eri mieltä, kun korkeintaan sitten tosta kentälle ryntäämisestä kesken pelin. se ei kunnioita vastustajaa, omia pelaajia eikä lajia yhtään.
« Viimeksi muokattu: 17.09.2013 klo 21:44:50 kirjoittanut Kratos »
R08

Poissa Poissa


Vastaus #445 : 17.09.2013 klo 22:21:16

Vastustajan pelaajan kimppuun hyökkääminen tai sen yrittäminen on todella typerää. Jos sitä ei muka yritetty, niin en sitten tajua miksi otettiin tahallaan sakot.

en minä ole kanssasi eri mieltä kentälle ryntäämisestä kesken pelin. se ei kunnioita vastustajaa, omia pelaajia eikä lajia yhtään.

Miksei muuten hyökänneet vaikka se olisi ollut mahollista?

Sinua ei kuitenkaan sitten lopulta haitannut tuo mainitsemasi yleisössä hilluminen vaan pelkästään se kentälle juoksu liigacupin matsissa?

Ei siin liikacupin juoksuja ollut.

Katsoin/muistin väärin sitten.
« Viimeksi muokattu: 17.09.2013 klo 22:41:41 kirjoittanut R08 »
Huupponen
2017

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #446 : 17.09.2013 klo 22:29:07

Miksei muuten hyökänneet vaikka se olisi ollut mahollista?

Sinua ei kuitenkaan sitten lopulta haitannut tuo mainitsemasi yleisössä hilluminen vaan pelkästään se kentälle juoksu liigacupin matsissa?


Ei siin liikacupin juoksuja ollut.
ruudboy

Poissa Poissa


Vastaus #447 : 17.09.2013 klo 22:30:41

Miten jalkapallokulttuuri voi kehittyä jos intohimoisimmat kannattajat "eivät niinkään välitä jalkapallosta vaan siitä yhteisöstä"? Joku poliisien natsimeno nyt on vielä aika vähäinen ongelma verrattuna tuohon. Tuttu juttu myös muuallakin kuin tämän dokumentin jampalla.
gramdel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Jorma Kosunen


Vastaus #448 : 17.09.2013 klo 22:34:53

Miten jalkapallokulttuuri voi kehittyä jos intohimoisimmat kannattajat "eivät niinkään välitä jalkapallosta vaan siitä yhteisöstä"? Joku poliisien natsimeno nyt on vielä aika vähäinen ongelma verrattuna tuohon. Tuttu juttu myös muuallakin kuin tämän dokumentin jampalla.

Jalkapalloa, jopa parempaa kuin veikkausliigapalloilua, näkee vaikka televisiosta, yhteisöllisyyttä ja sitä kautta seuralutuuria voi kokea ja luoda vain katsomossa tai toimimalla muuten seurassa.
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #449 : 17.09.2013 klo 22:36:28

Kyllä allekirjoittanutta hieman mietityttää miksi forumenemmistö pitää Lahden apinalaumaa (jota vastaan minulla ei henkilökohtaisesti ole mitään) niin kovin sympaattisena. Miten siitä sellaisen saa? Toki varmasti sieltä löytyy intohimoa lajia ja seuraa kohtaa, mutta toisaalta ihan vitun vajaata ja junttia käyttäytymistä, jota ei lahtelaisittain tietysti häpeillä, mutta miksi se silloin herättää ulkopuolisissa pelkkää peukuttelua?

Kai tässä jonkinlaista Suomen Millwallia haetaan, eikä siinä mitään. Varmasti kyseisen lontoolaisseurankin faneilla on hauskaa, jotkut ymmärtävät pelistäkin jotain, mutta en minä jaksa niitä liiemmin arvostaa tai pitää sympaattisina siitä huolimatta.

 
Sivuja: 1 ... 17 [18] 19 ... 29
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa