ESC ratkaisi sekunti ennen loppuaSkädäm pädämYritysoppaan siivouspalveluja selatessa törmää muun muassa seuraavaan houkuttelevaan tarjoukseen: “Kun aikasi on kortilla tai kotityöt eivät vain kiinnosta, ota yhteyttä
Sirpaan.”
Ekenäs SC oli jo tarttumassa puhelimeen, mutta otti lopulta Sirpan sijasta yhteyttä
Magnus Huldiniin.
Tammisaarelaisten aika oli kortilla ja tasapeli ei kiinnostanut pätkän vertaa, mutta ei hätää. Huldin lakaisi pallon maaliin sekunti ennen loppusummeria ja ESC käänsi kotivoiton futsalin Ykkösen ottelusta
U.S. Skädämiä vastaan maalein
4-3 (
1-0).
Lauantai-illan voiton myötä ESC jatkaa sarjan kärjessä puhtaalla pelillä.
Isännät olivat yllättävän suuressa pulassa jyväskyläläistä sarjanousijaa vastaan, mutta ryöstivät röyhkeästi koko potin itselleen viime tingassa. Skädäm rähmi pallon pois keskialueella ja sen eväät olivat sen jälkeen harvinaisen levällään, kun miettii miten lähellä se oli arvokasta vieraspistettä.
Kurkku suorana palloa vaatinut Huldin oli jätetty ypöyksin Skädäm-laatikkoon ja
Daniel Westerlund hänet sieltä myös löysi. Huldin hallitsi hermonsa ja upotti vasurikudin alalipastoon.
-En tiennyt yhtään paljonko aikaa oli jäljellä. Sain pallon laitaan ja kuulin vain, kun Mankku huusi jossain. Vippasin pallon sinne päin ja onneksi siinä kävi näin, pelin parhaana palkittu Westerlund (2+1) puhalteli. Puhinaan oli syynsä, sillä ESC:n peli oli sitä sun tätä.
-Pelasimme huonosti. Peli oli liian seisovaa ja tuli aivan liikaa harhasyöttöjä. Tiettyä energiaa siitä puuttui. Myös merkkauspelimme oli huonoa ja siitä kaikki Skädämin maalitkin saivat alkunsa, Westerlund tuumi.
Hän ei myöntänyt ESC:n olleen liikkeellä millään takki auki-linjalla, mutta ei vetskaria myöskään ihan vitoseen oltu vispattu. Seitsemän pelaajan Skädäm roikkui perin ansiokkaasti pelissä mukana.
-Saattaa olla, että olimme hyvän alkukauden jäljiltä vähän turhan itsevarmoja. Varsinkin, kun näki, että Skädäm oli taannoin hävinnyt
KylVe:lle 1-10. Heillä oli pari hyvää pelaajaa, mutta jos olisimme pelanneet tasollamme, niin olisimme ajaneet heidän ylitseen, Westerlund arveli.
Kynsin hampainAvausjakson ainokainen nähtiin ajassa 8.00.
Johan Estlanderin vaparipommi tärähti tolppaan ja Westerlund oli kärppänä paikalla siivilöimässä paluupalloa häkkiin.
Mainiosti pelannut Skädäm-veskari
Aake Partio torjui pari muuta lähentelyä, mutta ei ESC pelin kontrolloimisesta huolimatta mitään ihmeitä saanut aikaan. Pelättyyn vastaiskupeliin ei tällä kertaa ollut aineksia ja hitaissa hyökkäyksissä joukkueen maltti tahtoi pettää, kun kärsivällinen rakentelu jossain vaiheessa katkesi pikavoittosyöttöön. Ja kuten Westerlund mainitsi, syöttötyöskentelyssä oli toivomisen varaa.
ESC:n mies- ja prässipuolustus imi koko lailla mehut Skädämin hyökkäyspelistä, mutta avausjakson loppua kohden vieraat väläyttivät kynsiään.
Tero Kuparilla oli lähes aina kyntensä pelissä, kun Skädäm jotain kehitteli ja tämä sulavaliikkeinen taitoniekka pääsi yrittämään maalintekoa myös kymmenen metrin pilkusta. ESC-molari
Martin Ekholm ei kuitenkaan ollut ohitettavissa. Kupari oli myöhemmin kahdesti nokikkain viileän veräjänvartijan kanssa, mutta perin “isoksi” itsensä pumpannut Ekholm selvitti lähitorjunnoillaan molemmat tilanteet.
Westerlund vei ESC:n 2-0-johtoon, kun hän hidastetun vastaiskun päätteeksi klakkasi kantapäällään pallon pömpeliin Partion nenän edestä. ESC tuntui nyt olevan tilanteen herra, sillä vaikka Skädäm aika ajoin pelottelikin, niin sillä ei vaikuttanut enää olevan paukkuja yltää kirivaihteelle.
Niin vain kuitenkin ajassa 34.15 helähti, kun Kupari rusikoi kivan kuvion päätteeksi kavennuksen. Estlander tirvaisi oman vaparinsa paluupallosta lukemiksi 3-1 vain 40 sekuntia myöhemmin ja eiköhän se ollut viimeistään siinä. Ei suinkaan.
Zacharias Ekströmin kikkailut omalla alueella loppuivat lyhyeen ja ESC-maalille syntynyt hässäkkä loppui
Otto Piilin tekemään maaliin.
Seuraavaksi
Jonas Sjöblomin syöttö puolustuksesta meni harakoille ja seuranneen ylivoimahyökkäyksen päätteeksi
Juho Rouhiainen rouhi tasoituksen ajassa 37.16. ESC otti saman tien maalivahdin pois, mutta lopun myllytys näytti jäävän tuloksettomaksi. Vaan kuinkas kävikään.
Parhain päinESC:n pelaaminen on täpärälle menneestä Skädäm-ottelusta huolimatta ollut vakuuttavaa, vaikka joukkueella on vielä ajoittain ongelmia toteuttaa valmentaja
Pinducan sisään ajamia aatteita, etenkin puolustussuuntaan.
-Hyökkäämme 2-2- tai 3-1-systeemillä ja puolustukseen tulisi ryhmittäytyä tilanteen mukaan. Mutta sitten vaihdamme välillä miespuolustukseen ja tässä tulee vielä sekaannuksia. Tänään pelasimme lisäksi korkeaa prässiä tulevaa cup-ottelua silmällä pitäen, Westerlund totesi. Hyvää puolustettaessa oli puolestaan vinha kotiinpäin juokseminen, jolla estettiin monta orastavaa vaaran paikkaa.
Kahden ketjun väliset vaihdot venyivät välillä oudon pitkiksi. Esimerkiksi toisen puoliajan alkuun ykkösvitja hönkäisi reilun kolmen minuutin vaihdon.
-Olemme tottuneet pelaamaan 1-2 minuutin vaihtoja, mutta Pindun mukaan jaksamme 3-4 minuutin vetoja. Tänään piti tosin pelata lyhyemmillä vaihdoilla, mutta ei se ihan niin mennyt, Westerlund kertoi.
Eilen keskiviikkona ESC oli kovan paikan edessä, kun se kohtasi cupin puolivälierässä kotisalissaan
TPK:n. Westerlundin mukaan ESC ei lähtenyt liigakolmosta kumartelemaan.
-Tarkoitus on käydä ylhäältä kiinni ja viedä heiltä tila pois. Samanlaista prässiä kuin nytkin. Tämä peli tulee hyvään aikaan, sillä tähän asti vastustajat Ykkösessä eivät ole olleet kovin kummoisia. Nyt näemme missä mennään.
Tuloksia:
PJK -
MuSa 5-3,
PS Villa -
Gepardi 8-2,
Ylöjärven Ryhti -
Ruutupaidat 6-5,
Zenith -
KylVe 1-2,
ÅIFK -
FC Rauma 0-3.
ESC:llä on tällä viikolla kädet täynnä töitä, sillä cup-ottelun lisäksi se isännöi lauantaina Ykkösen kärkiottelussa
Ylöjärven Ryhtiä. Kakkoseksi kivunnut sarjanousija Ryhti on aloittanut kauden... no, ryhdikkäästi. Kuinkas muuten.
Toni SuominenEtelä Uusimaa