Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #200 : 04.06.2012 klo 15:59:42 |
|
Tuoreimmat:
- Lambert esitellään Villan managerina keskiviikon lehdistötilaisuudessa - Grant Holtia ollaan hankkimassa Bentin rinnalle kärkeen - Burnleyn Jay Rodriguez on kiinnostuksen kohteena - ensi kauden peliasut esitellään 16.-17. kesäkuuta pidettävillä festareilla, jossa livemusiikkia, muotinäytöksiä ym - kausikorttien myynti on ampaissut nousuun Lambertin nimittämisen jälkeen - Villan puheenjohtaja Paul Faulkner nimitetty FA:n johtokuntaan
|
|
|
|
|
Bigfen
Paikalla
|
 |
Vastaus #201 : 05.06.2012 klo 10:25:19 |
|
Lambertille  Keskikentälle tarvittaisiin joku syöttökone ruokkiin laitureita ja kärkiä tai mistä sitä tietää jos Bannanit, Irelandit ja kumppanit puhkeavat kukkaan uuden managerin alaisuudessa. Toivottavasti ensi kaudella nähdään iloista futista pelaava Villa!
|
|
|
|
|
Kertaonnistuja
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa, MyPa
|
 |
Vastaus #202 : 05.06.2012 klo 13:26:31 |
|
- Burnleyn Jay Rodriguez on kiinnostuksen kohteena
Hintalappu kuulemma £7 miljoonaa, joten ehkä ei kuitenkaan. Joku Holtkin kuulostaa realistisemmalta. btw pystyyköhän Lambert taikomaan jengistä jonkun playmakeriksi? Vaikka ennen Youngin lähtöä puhuttiin, että jannu ei pelannut ihan hirveän hyvin, olihan koko Villan aivot. Vielä kun lisäksi Petrovin jatkosta ei ole tietoa (eikä jalkakaan liiku kuin silloin ennen), on ehdottoman tärkeää saada siihen pallonjakajan rooliin joku pätevä jannu. Irelandilla ja Bannanilla rahkeet siihen mielestäni, mutta tähän asti ei ole nähty kavereilta kuin väläytyksiä. Ireland toki oli ManCityssä erinomainen, mutta kyllähän se tatsi tuntuu kadonneen noin vain. Ehdottomasti joukkueen ongelmakohta keskuspuolustuksen kanssa. Entä formaatti? Itse olisin 4-1-2-1-2:den puolella, koska meiltä pitäisi löytyä parhaiten pelaajia tuohon formaattiin.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #203 : 05.06.2012 klo 13:40:30 |
|
Siellä olisi Makoun edelleen Villan palkkalistoilla. Pelaaja, jonka McLeish käsittämättömästi lähetti lainalle.
|
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #204 : 05.06.2012 klo 15:33:13 |
|
Hintalappu kuulemma £7 miljoonaa, joten ehkä ei kuitenkaan. Joku Holtkin kuulostaa realistisemmalta.
Toisaalta Randy-setä on luvannut karkkirahaa 15-20 milliä, joten eihän toi mitenkään mahdoton olisi. Ja kai Heskeystä, Guzanista, Cuellarista ja muista saa vaihdossa vielä jotain? Mä en lähtisi ryhmityksiä miettimään ennen kuin Lamppis on potkinut ylimääräiset janarit pois. Sieltä saattaa siirtyä vielä monikin ennen kauden alkua. Ja sisään tarvitaan sun mainitsemasi playmakerin lisäksi ainakin yksi kunnollinen puolustuslinja kiitos. e: ja unohtui sanoa, että MON on kampeamassa Gabbya Sunderlandiin...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.06.2012 klo 15:43:32 kirjoittanut Lounasseuralainen »
|
|
|
|
|
Kertaonnistuja
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa, MyPa
|
 |
Vastaus #205 : 05.06.2012 klo 20:16:03 |
|
No joka kesähän puhutaan että Randy antaa vaikka mitä ja lopulta sieltä tulee ne mitä on myynneistä saatu. Eikä Makoun riitä kun haetaan sitä pallonjakajaa. Toki dm rooliin todella hyvä kaveri.
Jos fantasioidaan, niin ketä tässä oltaisiin hankkimassa? Puolustuslinja on suurin ongelma pelintekijän lisäksi kuten Lounasseuralainen totesi, mutta ketä tilalle? Kuitenkin meillä on Dunne ja Collins jäämässä, joista ainekin toinen pitäisi heivata vittuun avarista. Omasta mielestä Collins menee paremmin kuin Dunne. Sebastian Bassong voisi sopia tuohon linjaan. Muistaakseni ei mikään kovin hidas kaveri, eikä hintalappukaan mikään suuri tuskin olisi.
Laitapakkeihin katsoessa toivoisin Lambertin antavan Lichajlle kunnon näytönpaikan vielä, ei mielestäni ollut hirveän huonokaan viime vuonna? Potentiaalia on. Warnockin tilalle taas tarvitaan joku tekijämies. E. katos, Huttonikin oli meillä.
Sitten se pallotaituri. Seuraisikohan Wesley Hoolahan Lambertia Villaan? Ei mikään supertähti, mutta ei huonokaan valinta. Jos vaan Lambert saa itseluottamuksen kavereille kuntoon niin voisin lähteäkkin Ireland/Hoolahan kaksikolla ensi kaudella liigaan.
Ainekin palkkatilanne pitäisi olla kunnossa, sillä jengistähän lähti pari kovapalkkaista jannua (Cuéllar, Heskey, Beye) ja Abgonlahor vielä lisäksi jos on tosiaankin sinne Sunderlandiin menossa.
Omat pläänit siis;
In Andy Johnson/Hugo Rodallega £0 Wesley Hoolahan £4-5m Sebastian Bassong £3m Steven Caulker laina £0,5m
Out Gabby £6m Chris Herd £0,5m
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #206 : 06.06.2012 klo 16:06:26 |
|
Paul Lambert has vowed to play football in the ‘right way’ after being unveiled as Aston Villa manager – and insisted he will thrive on the pressure that comes with the job...."We will try to get results as quickly and as best as we can. We have to play football the right way. We have to give them [the fans] something. We will need them - I think they will come in their thousands to watch us and it is up to us to give them something back." Musiikkia korville  Samalla pientä vittuilua - tosin mahdollisesti tahatonta sellaista - edeltäjäänsä kohtaan
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.06.2012 klo 16:11:47 kirjoittanut AV »
|
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #207 : 07.06.2012 klo 15:24:57 |
|
Hyvinhän tämä 2011-12 meni. Seura säilyi sarjassa, McLeish heitettiin niskakarvoista vittuun, uudella innostavalla valmentajalla on EM-kisojen aikana työrauha, joukkuetta on karsittu sopivasti, taskunpohjalla on rahaa uusiin hankintoihin. Katsotaan loppukesästä miten ensimmäinen Lambertin kausi lähtee liikkeelle. Mukavaa kesää kaikille Villa-ihmisille. 
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #208 : 07.06.2012 klo 16:26:05 |
|
Hyvinhän tämä 2011-12 meni. Seura säilyi sarjassa, McLeish heitettiin niskakarvoista vittuun, uudella innostavalla valmentajalla on EM-kisojen aikana työrauha, joukkuetta on karsittu sopivasti, taskunpohjalla on rahaa uusiin hankintoihin. Katsotaan loppukesästä miten ensimmäinen Lambertin kausi lähtee liikkeelle. Mukavaa kesää kaikille Villa-ihmisille.  Kausi meni kieltämättä täsmälleen toiveiden mukaan. Niin surkeasti, ettei seurajohdolle jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin nöyrtyä ja pistää manageri kartanolle, mutta kuitenkin sarjassa säilyen. Kukaties, ehkä muutaman vuoden päästä vielä kiitellään kautta 11-12, jolloin luotiin edellytykset menestyksen vuosille. Huhuissa on veikkailtu tuollaista parinkymmenen miljoonan siirtokassaa Lambertille. Kuulostaa hyvältä, mutta eiköhän realistisempi arvio ole sellainen £10-15m nettokulutus. Kun lähtijöitäkin varmaan tulee olemaan. Alan olla sillä kannalla, että Agbonlahor olisi syytä lyödä lihoiksi tässä kohtaa. Olen mielelläni vääräss, mutta uskon että Gabbyn pelisilmän ja etenkin pallokosketuksen surkeus tulee vielä karummalla tavalla esille ensi kausilla kun lopetetaan/vähennetään ajokoirajalkapallon pelaamista ja perustetaan peliä enemmän syöttelyyn. Voisi kuvitella, että joku MON saattaisi jopa maksaa hieman ylihintaakin, koska tietää että on sopiva pelaajatyyppi hänen suoraviivaiseen peli-ideologiaansa. Yli £10m jos tarjotaan niin saa mun puolesta mennä.
|
|
|
|
|
Kertaonnistuja
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa, MyPa
|
 |
Vastaus #209 : 07.06.2012 klo 21:44:54 |
|
Yli £10m?! Kuutta on huhuttu ja luultavimmin se on se todellisin Gabbyn hinta. Toki enempikin kelpaisi.
Uusi kausiotsikko tekis terää, kellään aikaa?
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #210 : 08.06.2012 klo 05:54:13 |
|
Yli £10m?! Kuutta on huhuttu ja luultavimmin se on se todellisin Gabbyn hinta. Toki enempikin kelpaisi.
Kyllähän hinta viime kaudella tuli alaspäin ku lehmän häntä, sitä ei käy kiistäminen. Käväisi jo parhaillaan siellä viidentoista miljoonan tietämillä pari-kolme kautta sitten. Siihen nähden en millään jaksa uskoa Villan edes harkitsevan myyntiä millään kuutosella. Jos Burnley pyytää jostain Jay Rodriguesista ~£7m niin ei maajoukkuekärki liikahda, eikä saa Villan kannalta liikahtaa, millään kuudella millillä. Olkoon tällä sitten minkälaisiä heikkouksia tahansa. Kyllä Gabby joidenkin managerien papereissa on vielä huomattavasti arvokkaampi; toivoa sopii että nämä managerit myös osoittavat kesällä kiinnostusta
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.06.2012 klo 18:01:40 kirjoittanut AV »
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #211 : 09.06.2012 klo 14:19:46 |
|
"I want players to enjoy their football and have a freedom to play the game. I also need the fans to help us and if we can have that, we'll have a right good chance." Päivä päivältä pidän enemmän ja enemmän tästä kaverista  Tässähän ei piru vie malta odottaa kauden alkua  Siitä onkin jo vierähtänyt aikaa kun viimeksi pystyi näin sanomaan
|
|
|
|
|
Kertaonnistuja
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa, MyPa
|
 |
Vastaus #212 : 17.06.2012 klo 20:34:03 |
|
 Nostetaanpas ketjua uusien pelipaitojen myötä. Mielestäni hyvät pelipaidat, alkavat vaan vuosi vuodelta näyttämään West Hamin pelipaidalta ainekin tuo kotipaita. Onko yhtää tullut huhuja pelaajista? Itse en ole pahemmin nähnyt kestään pelaajasta uutista linkitettynä Villaan.
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #213 : 18.06.2012 klo 06:08:18 |
|
Pogrebnyak ja Chris Gunter nyt ainakin olleet viime päivien huhuissa esillä
|
|
|
|
|
Kertaonnistuja
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa, MyPa
|
 |
Vastaus #214 : 18.06.2012 klo 10:24:58 |
|
Kausi avataan kotipelillä Hammersia vastaan. Ihan hyvä että saadaan heti nousija käsittelyyn, nimittäin olisi hyvä saada Lambertin alulle voitto. Toki eihän Big-Sam varmasti mikään helppo vastus ole. Seuraavat ottelut ovat 25.8 kotipeli Evertonia vastaan ja Newcastle 1.9 vieraissa.
Mitä noihi huhuihin, niin yhtä hyökkääjäähän me tarvittaisiin. Pogrenyak voisi toki olla sellainen, mutta ei taida olla kovin halpa rotaatiokärki? Gunter on taas tuota selkeää divari-kamaa, vai onko mies muita vakuuttanut laitapakin tontilla? Toki hän olisi EOM:ää Lichaj verrattuna ainekin vielä, joten kaverit voisivat skulailla pelit puoliksi. Olen nyt löytänyt myös Yoan Gouffranista "Premier league dream" juttuja, joissa on mainittu mm. Villan olevan kiinnostuneen. Voisi olla jokerikortti hyökkäykseen, ja kaverihan pystyy pelaamaan myös laitaa. Taitaa olla jopa natural paikka tuo oikea laita. Mitä nyt nopean scouttauksen tein niin kaveri ei kuitenkaan voi miksikään maalin- tai sateentekijäksi kutsua. Nopea pitäisi kaveri ainekin olla.
|
|
|
|
|
thevillan
Poissa
|
 |
Vastaus #215 : 27.06.2012 klo 21:06:15 |
|
Karim El Ahmadi...tässäkö sitten Lambertin eka hankinta? Tuollainen hollantilais-marokkolainen yhdistelmä, jolla on jo aiemmin ollut kiistaa managerinsa kanssa, ei oikein houkuttele. Ehkä ihan hyvä pelaaja, mutta mutulla sanon tälle ei.
|
|
|
|
|
Kertaonnistuja
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa, MyPa
|
 |
Vastaus #216 : 28.06.2012 klo 08:46:37 |
|
Karim El Ahmadi...tässäkö sitten Lambertin eka hankinta? Tuollainen hollantilais-marokkolainen yhdistelmä, jolla on jo aiemmin ollut kiistaa managerinsa kanssa, ei oikein houkuttele. Ehkä ihan hyvä pelaaja, mutta mutulla sanon tälle ei.
Ja ikääkin kaverilta löytyy jo 27.. Toki hän ei olisi mikään untuvikko, mutta miten taso riittäisi yht' äkkiä premieriin kun kaveri pelailee 27 vuotiaana vielä Hollannissa? Ei kiitos, meillä on jo Makoun.
|
|
|
|
|
tonitottakai
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa
|
 |
Vastaus #217 : 28.06.2012 klo 11:17:02 |
|
Karim El Ahmadi...tässäkö sitten Lambertin eka hankinta? Tuollainen hollantilais-marokkolainen yhdistelmä, jolla on jo aiemmin ollut kiistaa managerinsa kanssa, ei oikein houkuttele. Ehkä ihan hyvä pelaaja, mutta mutulla sanon tälle ei.
Feyenoordissa kuitenkin ilmeisesti muodostanut varsin hyvän keskikentän kaksikon Clasien kanssa. Youtube-pätkien perusteella toki aina vaikea sanoa juuta tai jaata, mutta näyttäis pyrkivän kuitenkin syöttelemään jatkuvasti palloa ylöspäin, luulis sopivan Lambertin pelitapaan melko hyvinkin. Muutenkin melko terrierimäinen sälli, hyvin napsii vastustajalta palloja pois. Tästä vielä: http://www.youtube.com/watch?v=VhX-5yAowC0Eri juttu tietysti aina, miten taso riittää Premierissä… Potentiaalia kuitenkin tuntuis löytyvän.
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #218 : 28.06.2012 klo 14:35:46 |
|
Nyt kun Petrov on sairautensa takia sivussa niin tarvetta tuollaiselle keskikentän periksiantamattomalle raatajallekin kyllä on. Sikäli pidän marokkolaista ihan asiallisena hankintana. Toivotaan, että omaa päätä myös ylöspäin pelattaessa. Siis jonkinlaista visiota. Vaikkeivat nämä kaksi ensimmäistä hankintaa nyt mitään pirloja olekaan niin sitä pidän positiivisena seikkana, että molemmat ovat nimenomaan Eredivisiestä saapuvia, ja vieläpä hyvistä joukkueista. Tuskin pelaisivat noissa liigoissa vastuullisissa rooleissa mikäli eivät hallitsisi ja olisi omaksuneet pallollista, positiivista pelitapaa. Tämä on hyvä alku 
|
|
|
|
|
Clocker
Poissa
Suosikkijoukkue: Feyenoord, AC Milan
|
 |
Vastaus #219 : 28.06.2012 klo 15:39:11 |
|
Tuolta Hollannin sarjat -ketjusta voi lukea lepan tarkemman analyysin El Ahmadista, mutta siis mies osaa pelata ylöspäin erinomaisesti. Ei tosin mikään maalintekijä ole, tai ei ole ollut ainakaan tähän mennessä. Mutta hyvä syöttelijä El Ahmadi on, ja tällä on myös varsin hyvä pelikäsitys molempiin suuntiin. Vähän ehkä tunneherkkä kaveri kuitenkin, joten jos nyt tulee, niin toivotaan, että homma toimii myös Lambertin kanssa.
|
|
|
|
|
Chingón
Poissa
|
 |
Vastaus #220 : 28.06.2012 klo 20:28:32 |
|
Hejvuan Aston Villan tuntijoille. Kyselin muuallakin foorumilla mutta vastausta ei ole löytynyt. Villa-legenda Paul McGrath keräsi lukuisia Man of the match-palkintoja (välillä myös maistissa). Onko kellään faktaa kuinka monta kertaa mies valittiin ottelun parhaaksi AV-vuosinaan? Luin juuri kirjan ja olipahan huikea pelaaja. Pienet sympatiat löytyy tuon miehen myötä Villalle täältäkin. 
|
|
|
|
|
AV
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa FC & Liverpool FC (since 7/2015)
|
 |
Vastaus #221 : 29.06.2012 klo 13:27:12 |
|
^ Enpä osaa kyllä vastata tuohon Chingonin kysymykseen valitettavasti
Mielenkiintoinen linkki viime päiviltä on oman pojan Peter Whittinghamin huhuttu paluu villapaitaan. On hieman lennellyt under the radar (näin omasta näkökulmastani) tsämppärissä pelatessaan, mutta siihen käsitykseen olen tullut että on vuodesta toiseen arvostettu sarjan parhaimpien pelaajien joukkoon. Pitää myöntää, että olen hieman yllättynyt tuosta. Omasi toki jo Villa-aikoinaan huikeat vasemman jalan keskitykset mutta persoonallisuus oli jotain aivan uskomattoman ujoa, jopa pelokasta. Silloin tuli kyllä epäiltyä, että niinköhän kaverilla tämän vuoksi on koskaan rahkeita todellisiin parrasvaloihin. Joku Cardiffia seuraava ja tunteva voisi kommentoida vieläkö on yhtä arka vai ovatko hyvät pelit koulineet miehestä jo itsevarmemman kentällä ja sen ulkopuolella. Hyvällä itseluottamuksella varustettu Whitts voisi olla hyväkin osanen Lambertin palapelissä
|
|
|
|
|
|
|
|