FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.01.2026 klo 20:15:24 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 9
 
Kirjoittaja Aihe: Club Atletico de Madrid 2011/2012 kääntääkö hullu patjantekijöiden kurssin?  (Luettu 21019 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
R0bben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atléti, SJK.


Vastaus #150 : 16.02.2012 klo 23:47:17

Nojoo, sehän meni paremmin kuin hyvin. Ottaen huomioon Ticon tehottomuuden hyökkäyspäässä viime peleissä sekä Lazion liidon saapasmaan omassa sarjassa, odotin "hirveän, hiiirveän" tiukkaa peliä, joka olisi mahdollisesti päättynyt joko tasapeliin tai niukkaan 1-0 tappioon. Mutta eipä parempia asetelmia voisi toivoa ensi viikon kotipeliin Ylos Aupa Atléti!
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #151 : 17.02.2012 klo 11:57:40

Joo hieno voitto!! Adrian ja Falcao vastasivat maaleista, tais Falcao syöttää myös ton Adrianin maalin.
Courtoisin (ja Simeonen) pitkä nollaputki meni rikki, tosin ton maalin kyl voi pistää täysin veskarin piikkiin.

No hyvä että kahen kuivan pelin jälkeen paukku taas vastustajan maaliverkoissa. Ylos
R0bben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atléti, SJK.


Vastaus #152 : 20.02.2012 klo 10:49:25

Gijon 1 - Tico 1
Kovasti voittoa odotettiin, mutta jälleen kerran oli huomattavissa ontumista maalinteossa ja viimeistelyssä. Adrianilta toki loistava syöttö tuohon ainokaiseen :D Paikkoja tosiaan riitti, mutta ehdottomasti kentän paras - Juan Pablo - oli sitten viimeisenä lukkona, ettei kolmea pistettä saatu mukaamme. Tuossa vielä ottelun highlightit.

Diego vaihdettiin kentältä toisella puoliskolla loukkaantumisen vuoksi ja on luultavasti sivussa Lazio-pelistä. Interwebissä huhuillaan, että kyseessä olisi "Muscle tear in right tight" eli ilmeisesti jokin repeämä oikeassa reidessä.
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #153 : 24.02.2012 klo 08:52:36

Eilen vakuuttavasti jatkoon! Ylos Godin varmisti maalillaan lopullisesti jatkopaikan.
Falcaota ja Filipeä lepuutettiin hieman Barca peliä varten, Falcao tuli tosin puoleks tunniks kentälle. Arda on myös pelikuntonen pikku loukkaantumisen jälkeen.

Seuraavaks onkin sitten todellinen mittari joukkueen nykykunnosta, harmi kun Diego taitaa olla pois ottelusta.
R0bben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atléti, SJK.


Vastaus #154 : 26.02.2012 klo 22:23:42


Tico - Barca

Neljästä viime vierasottelusta Barca on voittanut ainoastaan yhden ja Vicente Calderonhan on tiettävästi liigan vaikeimpia paikkoja vierasjoukkueille. Vierasjoukkueella on toki laadukkaampi kokoonpano ja tilastot, vaikka Villa puuttuukin remmistä.

Ticolta sivussa on ainoastaan Diego, joka palaa kentille luultavasti vasta kuukauden päästä. Onneksi saadaan tosiaan Arda takaisin keskikentälle jakamaan palloa.

Tänään siis luvassa Simeonen kovin testi, so far. Kaikesta diipadaapasta huolimatta uskon, toivon ja haluan, että Parsa kaatuu.
Vamos a hacer esto, chicos!
Thiago

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham, Atletico Madrid


Vastaus #155 : 27.02.2012 klo 02:37:04

Ei tartte hävetä Atleticon esitystä, eka puoliaika oli mitä oli, liikaa kunnioitettiin Barcaa. Toka jakso oli kaiken puolin väkevä esitys. Vierailijat olivat välillä hätää kärsimässä nopeilla vastahyökkäyksillä. Ihan oikein pelattiin tokalla jaksolla Barcaa vastaan, korkealta prässiä ja kun pallo riistetään niin nopeasti pystyyn tyhjään tilaan. Valitettavasti avustava oli vaihteeksi pihalla ja liputti pari ihan selkää tilannetta paitsioksi vaikka ei ollut.

Falcao teki hienon maalin kulmasta. Messin maali, noh, vaparissa pitäisi yhen miehen seistä aina pallon edessä niin kauan kunnes tuomari komentaa pois siitä, tai ottaa vaikka keltainen kunhan ei päästä ampumaan kun muuria asetellaan. Hieno veto Messiltä mutta mutta.. vähän jäi hapan maku matsista kun niin hyvin oltiin kiinni tasurissa. Atletico pelasi aggressiivisesti, välillä meni vähän yli ja pari rumaa rappausta nähtiin. Keltaisia nousia solkenaan matsissa.

Kuitenkin, mikäli näin hyvin pystytään laittamaan Barca ahtaalle, on loppukauden näkymät ihan ok. Sarja on todella tasainen ja 4. sija on ihan mahdollinen. Vaatii vain sitä, että voittoja napsitaan tasaisesti ja vältetään tasureita. Ylos
FutisForum nimimerkki

Poissa Poissa


Vastaus #156 : 27.02.2012 klo 08:30:55

Kiva että peli on ollut hyvää, itse luovutin kun näin Tiagon avauksessa...
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #157 : 27.02.2012 klo 08:43:24

Joo varsinkin 2. puoliaika oli hyvää peliä. Harmi tosiaan kun Messi osoitti nerokkuutensa taas sillä aikaan kun Courtois ja Atleti puolustus nukku. No tästä kuitenkin hyvä jatkaa.
vanHala

Poissa Poissa


Vastaus #158 : 27.02.2012 klo 11:54:30

Joo varsinkin 2. puoliaika oli hyvää peliä. Harmi tosiaan kun Messi osoitti nerokkuutensa taas sillä aikaan kun Courtois ja Atleti puolustus nukku. No tästä kuitenkin hyvä jatkaa.

Omasta mielestäni ei osoita hyvää urheluhenkeä ja realua peliä, jos ei anneta maalivahdin rauhassa virittää muuria paikalleen. En ole Athletico-fani, mutta kyllä se harmittaa aina, kun maaleja syntyy väärinymmärrysten kautta eikä pelaamalla. Joku sanoisi että se kuuluu peliin, mutta kysyn että miksi se kuuluisi.

Se on mielestäni aina tuomarin virhe jos pelaajat eivät ymmärrä tuomaria tai ymmärtävät väärin. Tuomarin pitäisi katsoa että peliä pelataan niin kuin hän on tarkoittanut.

Tässäkin tapauksessa tuomari selkeästi näki, että athleticon pelaajat luulivat pelin olevan poikki, mutta ei viitsinyt siitä heille mainita vaan näytti vaan messille käsimerkkiä että anna palaa, maali on tyhjä.

Epäurheilijamaista tuomarointia.
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #159 : 27.02.2012 klo 13:02:35

Vaikka katonkin tilannetta täysin punavalkosten lasien läpi, niin turha tosta on dumaria syyttää. Dumari nostaa pillin ylös jos peli on poikki, jos joku pelaaja ei sitä tiedä niin se on sen häpee.

Niin ja tunge se h-kirjain bilbaoon
R0bben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atléti, SJK.


Vastaus #160 : 09.03.2012 klo 17:31:10

Tjoo, viime kerrasta onkin aikaa..

Välissä oli tosiaan Sevilla-tasuri, jossa vastassa oli myös tuttu mies nimeltä Antonio. Kummallakaan eivät rahkeet riittäneet kolmeen pisteeseen joten lopputulokseksi saatiin 1-1. Salvio Ticon valopilkkuna.

Ennen E-liigan ottelua Besiktasia vastaan Simao ilmaisi halukkutensa vielä joskus pelata Atleticossa. "I experienced very important moments in that shirt. I keep a very strong bond with Atletico and I know that someday I will return."

Itse ottelu meni nappiin. Courtois ja Salvio varmistivat hyvät asetelmat toiseen osaotteluun. BTW, turkkilaiset eivät ole koskaan voittaneet espanjalaista joukkuetta vieraissa, eivätkä voittaneet vieläkään Ylos

Venäläinen Antsi Macckhachalakhla tjsp. olisi havittelemassa Arda Turania, mutta ei todellakaan ole tulossa, voin kertoa. Venäjällä oltaisiin valmiita maksamaan sopimuksessa oleva 24M€ buyout clause ja henkilökohtaisesti 7,5 milliä per kausi. Huutonaurua saa tämä juoru täältä suunnalta.

Sunnuntaina Calderonin nurmelle astelee Granada, josta nyt pitäisi se voitto napata. Tasoeroa löytyy ja varmasti mieltäkin tuon Besiktas-pelin jäljiltä.
R0bben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atléti, SJK.


Vastaus #161 : 12.03.2012 klo 21:52:23

Noin kaatui Granada. Ollaan sarjataulukossa tällä hetkellä kahdeksantena, 4 pistettä Malagasta ja 4. sijasta.

Ottelun hahmoja tottakai Miranda, joka voittomaalin lisäksi pelasi hyvän pelin myös pulustuksessa Godinin kanssa. Falcaolle myös tärkeä häkki ajatellen miehen itseluottamusta sekä taistelua maalipörssin kolmannesta sijasta :D
qCc

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kallion soijapojat


Vastaus #162 : 13.03.2012 klo 15:10:03

Noin kaatui Granada. Ollaan sarjataulukossa tällä hetkellä kahdeksantena, 4 pistettä Malagasta ja 4. sijasta.


On kyllä tiukkaa. Mielestäni kuitenkin valmentajanvaihdoksen jälkeen käyrä on ollut semmoisessa nousussa että jossei nyt mitään ihmeellistä tapahdu niin Simeone hoitaa Atleticon champpariin. Voi vaan kuvitella millainen tilanne olisi jos vaihdos olisi tehty ennen kauden alkua.

Pakko muuten nostaa hattua Juanfranin esityksistä vuoden 2012 puolella. Ehkä koko liigan niljakkaimman näköinen (ja oloinen) roisto on tehnyt huikean/uskomattoman nousun tasollisesti Simeonen vaihtuessa puikkoihin. Kirsikkana kakun päällä esityö Atletin 2-0 maaliin sunnuntaina, 90min takana ja mies kirmaa koko kentän pituuden laidallaan hassuttaen kolme Granadan pelaajaa kahville ja antaen vielä nappisyötön nousun jälkeen. Muuten tasapaksu peli mutta tämä suoritus nosti ihon kananlihalle.. Ajatella että vielä pari kuukautta sitten inhosin kyseistä kaveria ja toivoin ettei enää ikinä olisi avauksessa.
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #163 : 16.03.2012 klo 08:50:07

Pakko muuten nostaa hattua Juanfranin esityksistä vuoden 2012 puolella. Ehkä koko liigan niljakkaimman näköinen (ja oloinen) roisto on tehnyt huikean/uskomattoman nousun tasollisesti Simeonen vaihtuessa puikkoihin. Kirsikkana kakun päällä esityö Atletin 2-0 maaliin sunnuntaina, 90min takana ja mies kirmaa koko kentän pituuden laidallaan hassuttaen kolme Granadan pelaajaa kahville ja antaen vielä nappisyötön nousun jälkeen. Muuten tasapaksu peli mutta tämä suoritus nosti ihon kananlihalle.. Ajatella että vielä pari kuukautta sitten inhosin kyseistä kaveria ja toivoin ettei enää ikinä olisi avauksessa.

Joo sama. Juanfran nostanut tasoaan aivan mielettömästi. En tiedä onko syynä se että pelaa nyt laitapakkina, mutta oli syy mikä tahansa niin ollut ehdottomasti joukkueen parhaimpia.

Eilen lakastiin Besiktas maton alle yhteismaalein 6-1, loistavaa. Ylos toivottavasti vire jatkuu ja mennään Eurooppa liigassa pitkälle. Falcaon 2-0 maali huikeaa katseltavaa :D ei tainu enää veskarii hirveesti napata

e: ja seuraavaks vastaan Hannover. Ei nyt pahin mahd vastustaja muttei helpoinkaan, tosin täs vaihees ei helppoja tuukaan
« Viimeksi muokattu: 16.03.2012 klo 14:41:32 kirjoittanut atleti »
R0bben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atléti, SJK.


Vastaus #164 : 16.03.2012 klo 23:25:17

Besiktas nuijittiin todella näytöstyyliin ja peukut sille. Ja kulhosta nousi tosiaan Hannover, joka on tällä hetkellä suurinpiirtein samoilla sijaluvuilla lederhosen-liigassa, kuin Tico omassaan. Vastaavanlaisesta lennosta on Hannoverin kohdalla toki ihan turha puhua, joten Ticon jatkopaikalle panokseksi vaikkapa loppukevään opintotuet. Mainittakoon vielä, että Atleticolla tällä hetkellä ennakkosuosikin viitta niskassa, ainakin vedonlyöntitoimistojen mukaan. Jos ja kun Hannover on nöyryytetty, vastaan astelee joko Valencia tai Moisanderin Aatseta.

Liigan puolella sunnuntaina vastassa Mallorca, joka paahtaa liigassa tällä kellonlyömällä lähes samoilla kuntolukemilla. Suuremmat previewit jätän tällä kertaa väliin ja menen saunaan. Ugh.
R0bben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atléti, SJK.


Vastaus #165 : 19.03.2012 klo 23:37:59

Häjystihän siinä kävi, mutta ei sovi lannistua. 40 minuuttia pelattiin vajaata vastaan, mutta kun ei niin ei.. Plus vielä Falcaon missattu pilkku..

Seuraava matsi jo keskiviikkona "ManUn tappajia" vastaan. Molemmat joukkueet tosiaan 8 parhaan joukossa köyhän miehen tsämppärissä. Vieraat saavat takaisin Valencia-pelistä poissa olleen Llorenten, jolla näyttäisi olevan korvaamaton vaikutus baskijoukkueen hyökkäyspeliin. Ticolta näillä näkymin sivussa Tiago, Diego ja Silvio, joten peluutukseen ei varmasti ole mitään suuria muutoksia tulossa. Toivottavasti Juanfran ja Salvio jatkavat hyviä otteitaan ja saadaan kotiyleisölle vastinetta rahalle.
Kotiedun ja ehkä tämän vuosikymmenen parhaan Tico-pulustuksen johdosta rahat menevät niukalle kotivoitolle Ylos

'31 1-0 Adrian
'43 1-1 Llorente
'78 2-1 Salvio/Falcao

E: Ajat ja pari pelaajaa väärin, mutta onneksi tulos oikein! :D Enää 5 pojoa CL-karsintapaikasta, Oléolé! Ylos
« Viimeksi muokattu: 22.03.2012 klo 10:27:14 kirjoittanut R0bben »
FutisForum nimimerkki

Poissa Poissa


Vastaus #166 : 22.03.2012 klo 15:00:44

Oliko hyvää peliä? Ei näkynyt Canalilta tulevan livenä plus ylitöiden jälkeen väsytti muutenkin niin perkeleesti, että katsomatta jäi.

Iso voitto kuitenkin Ylos
Midnight Rambler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nippon Professional Baseball


Vastaus #167 : 22.03.2012 klo 15:20:19

Hienoa huomata, että Falcao on jatkanut maalien takomista myös Atléticossa, eikä vire jäänyt köykäiseen lusitaaniliigaan. Toivottavasti tekee pitkän uran punavalkoisten riveissä. Ylos
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #168 : 22.03.2012 klo 21:58:56

Hienoa huomata, että Falcao on jatkanut maalien takomista myös Atléticossa, eikä vire jäänyt köykäiseen lusitaaniliigaan. Toivottavasti tekee pitkän uran punavalkoisten riveissä. Ylos
Tohon tahtiin taitaa ura punavalkosis jäädä lyhyeks... eiköhän joku isompi tarjoo hyvät rahnat... no joo eipä mennä asioiden edelle.

Hieno ja tärkeä voitto eilen Ylos Viikonloppuna vielä toinen voitto putkeen Zaragozasta niin alkaa taas näyttää positiiviselta.
FutisForum nimimerkki

Poissa Poissa


Vastaus #169 : 25.03.2012 klo 20:41:28

:D Alas
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #170 : 26.03.2012 klo 08:26:59

Ei helvetti, näitä ei saisi hävitä!!!!

Sen mitä tokasta puoliajasta näin niin peli oli aika kuraa ja tulos hyvinkin ansaittu. Nyt uutta matoo koukkuun!! prkl
R0bben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atléti, SJK.


Vastaus #171 : 03.04.2012 klo 10:26:47

Onnistumiset EL:ssa jatkuivat 2-1 voitolla Hannoverista ja toinen osaottelu siis torstaina. Onneksi saatiin onnistumisia myös liigassa. Kyllä Diego tuntuu olevan aika suuri osa Ticon hyökkäyspeliä. Nyt vain toivotaan, että El-glory jatkuu ja h'ver tippuu Ylos
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #172 : 05.04.2012 klo 19:54:44

Arvaajassa oli juttua Falcaosta ja miehen merkityksestä joukkueelle. Perinteiseen tapaan toimittaja oli asiantuntevasti kirjottanu että Falcaon olisi parempi olla jossain muualla......jep jep näitä riittää. No joo kyllä miehelle varmaan ottajia löytyy ja hintakin on noussut kauden aikana.
Mutta melkein voisin myös sanoa että Diegon merkitys joukkueen hyökkäyspeliin on valtava jopa suurempi kuin Falcaon. Diego tuo vaihtoehtoja huomattavasti enemmän.
Nyt jännäämään miten punavalkoisten käy Hannoverin yössä.
John Rambo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen seksikkäin


Vastaus #173 : 17.04.2012 klo 22:53:27

Vanha taistelu, uudet sotilaat

Jopas jännittää! Vuoden 2010 uusinnasta vain Jordi Alba, Pablo Hernández, Maduro, Domínguez, Antonio López ja Assunçao saavat mahdollisuuden ottaa uusiksi. Luotto Simeoneen ja kumppaneihin on kuitenkin vahva, ja uusi mainoskin loi hyvin kiimaa. Mientras otros duermen, nosotros soñamos. 2010, tulisitko takaisin?
atleti

Poissa Poissa


Vastaus #174 : 20.04.2012 klo 10:11:54

Olipas eilen huikaisevaa kattoo punavalkosten esitystä varsinkin toisella puoliajalla. Joukkue pelasi hurmiossa ja näki kuinka jokainen halusi vetää 110 lasissa joka tilanteesee. Loistava Calderonin yleisö myös palkitsi pelaajat. Huikee meininki. Ylos
Ja se Falcaon toka maali.... käsittämätön mies!!!

Tietysti jos jotain huonoo täytyy sanoo niin se lopun turha passivoituminen maksoi yhden maalin ja antoi Valencialle kuitenkin hyvät mahdollisuudet vielä 2. osaotteluun. Kaikki siis vielä täysin auki, mutta jos viikon päästä mennään samalla hurmiolla niin Valencia jää kvyesti jalkoihin.

 
Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 9
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa