FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.08.2025 klo 02:54:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 4 [5] 6 ... 51
 
Kirjoittaja Aihe: West Ham United 2012/13: We're back where we belong!  (Luettu 114490 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
SPHammer

Poissa Poissa


Vastaus #100 : 16.08.2011 klo 22:45:15

Ihan puoliajan loppuun toinen maali pakilta! O'Brienin avausmaali Hammersin paidassa. Puolesta kentästä, vei kuulemma enemmän tai vähemmän 4-5 puolustajaa ja laukaus alakulmaan!! 0-2 HT !!
SPHammer

Poissa Poissa


Vastaus #101 : 16.08.2011 klo 23:42:49

Cole ja Parker vielä lisäsivät loppunumeroiksi 0-4!! Ensimmäiset 2 vierasvoittoa putkeen sitten joulukuun 2007, eli tästä se lähtee, Hammers - we are top 3 of the league!!
Eastmann

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: New Orleans Saints, WHUFC


Vastaus #102 : 17.08.2011 klo 15:31:37

Hienoa huomata, että se apina saatiin karistettua pois selästä ja maaleja tehtiin oikein liukuhihnalta.
Maalikoostetta odotellessa.
ICF

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Böbin kulmassa huutava Leipuri


Vastaus #103 : 17.08.2011 klo 15:49:17

Onko vinkkiä mistä maalikoosteen löytäis ko sen aika on? koitin vähän ettiä mut oli aika nihkeetä..

COYI!
Heerkens

Poissa Poissa


Vastaus #104 : 17.08.2011 klo 16:13:04

Maalit paskaruudulta kuvattuna http://www.youtube.com/watch?v=1cWPrGcecr0
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #105 : 17.08.2011 klo 17:45:56

Osaako kukaan sanoa onko West Hamin pelit yleensä loppuunmyytyjä, vai saako lippuja vielä portilta? Olen sunnuntaina Lontoossa ja siellä olisi näköjään West Ham-Leeds peli Upton Parkilla. Ajattelin mennä katsomaan. Etukäteen en jaksa alkaa lippua säätämään.
Eastmann

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: New Orleans Saints, WHUFC


Vastaus #106 : 17.08.2011 klo 19:07:11

Onko vinkkiä mistä maalikoosteen löytäis ko sen aika on? koitin vähän ettiä mut oli aika nihkeetä..

COYI!
Itse katson maalikoosteen joukkueen virallisten sivujen WestHamTV:stä. Palvelu tosin maksaa 4,5 puntaa/kk, mutta sillä rahalla saa paitsi maalikoosteet myös haastatteluja ja muita joukkueeseen liittyviä videoita liki päivittäin. Joinain päivinä saattaa tulla kolmekin eri videota, mutta välillä voi olla hiljaisempaa. Itse hommasin tuon palvelun kolmeksi kuukaudeksi, kun sitä myytiin kolmen kuukauden jaksona noin 8-9 punnan yhteishintaan. Kohta taitaa olla se 3 kk käytetty, mutta taidan hommata lisäaikaa. Erityisesti managerin ja pelaajien haastattelut ovat hyvää vastinetta rahoille, mutta myös ne maalikoosteet kiinnostavat erityisesti nyt, kun pelejä on entistä vaikeampaa päästä näkemään.

Osaako kukaan sanoa onko West Hamin pelit yleensä loppuunmyytyjä, vai saako lippuja vielä portilta? Olen sunnuntaina Lontoossa ja siellä olisi näköjään West Ham-Leeds peli Upton Parkilla. Ajattelin mennä katsomaan. Etukäteen en jaksa alkaa lippua säätämään.
Järkevintä olisi hommata lippu etukäteen, jos haluat yhtään vaikuttaa siihen missä päin stadionia istut. Todennäköisesti kuitenkin joitain yksittäisiä paikkoja saa paikanpäältä - varsinkin nyt Championship-matseihin, joten kannattaa käydä kokeilemassa onnea. Toisaalta, en tiedä, että onko Leeds-matsi juuri yksi niistä peleistä, jotka myydään nopeasti loppuun. Asiantuntevammat ja enemmän Upton Parkilla vierailleet kertokaahan.
« Viimeksi muokattu: 17.08.2011 klo 19:14:59 kirjoittanut Eastmann »
Miqu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I’m forever blowing bubbles!


Vastaus #107 : 17.08.2011 klo 22:14:23

Ainakin eilen oli lippuja ihan reilusti jäljellä. Yksittäisiä paikkoja saa melkein kaikkiin katsomoihin, vierekkäisten löytämisessä onkin jo sitten haastetta. Yksinliikkujalle ei siis ongelmaa.

E: mielenkiinnosta tsekkasin tilanteen, n. 6000 vapaata paikkaa atm.
« Viimeksi muokattu: 17.08.2011 klo 23:01:13 kirjoittanut Miqu »
Claretti

Poissa Poissa


Vastaus #108 : 19.08.2011 klo 16:18:17

VeikkausTV näyttää sunnuntain West Ham-Leeds ottelun Ylos
Dominoteoria

Poissa Poissa


Vastaus #109 : 19.08.2011 klo 23:45:10

VeikkausTV näyttää sunnuntain West Ham-Leeds ottelun Ylos

Upeeta! Ylos
Claretti

Poissa Poissa


Vastaus #110 : 20.08.2011 klo 00:09:48

http://www.skysports.com/story/0,,12040_7112671,00.html

QPR:n tarjous Parkerista hylätty, kunpa tulisi jo syyskuu..
« Viimeksi muokattu: 20.08.2011 klo 00:12:19 kirjoittanut Claretti »
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #111 : 20.08.2011 klo 10:26:44

Katos täällähän näyttää olevan elämää. Ite olen varmaan viiden vuoden ajan kirjoitellut Paitsion sivuille, siellä on ihan hyvä säie myös. Idioottimainen ja aivoton - ja molempia ominaisuuksia kyllä viimeisen parin vuoden ajan on tarvittu ihan satasella. Jos kiinnostaa niin käykääpä kirjottelemassa sinnekin.

http://www.paitsio.com/foorumi/viewtopic.php?f=89&t=796



Maistiaisiksi yhdestä postauksesta osa:

Big Samilta ajatuksia herättävä kommentti Nolanista:

"He could have had two goals today. He's got a good mentality Kevin and he knows what it takes to get out of this division. We know it's got to be quality with team spirit and he builds that in the dressing room. He talks to players and demands things from players which helps me with my job. As a captain you build a dressing room and it's a lot easier to guide that team out with him."

Jo aiemmin se sanoi että jo aiemmin kun Nolan oli sille kapuna se piti huolen pukuhuoneesta ja että siellä tapahtui satavarmasti asioita joista se ei tiennyt mitään ja joista sen oli parempi olla tietämättäkään.

Kuinka pitkän aikaa sitten tällä seuralla on ollut viimeksi tällainen kapu? Ei Alvin Martinin jälkeen?

Semmonenkin tulee mieleen että kuinka tärkeetä on, että Nolan onnistuu heti alusta alkaen. Jos ja kun Big Samin sille ajattelema rooli on toi, sen pitää voittaa jengi puolelleen heti. Sä voit johtaa vasta sen jälkeen, kun sut on siihen rooliin hyväksytty.





Tommosta, ottakaa osaa jos huvittaa. Muuten semmonen että aika paljon kyllä kertoo että kun jengi voittaa kaksi matsia putkeen divarissa niin mä olen ihan liekeissä mutta mikäs siinä, köyhän pitää olla nöyrä. Ja hei, nyt on voitettu saman verran vierasmatseja tällä kaudella kun viime kaudella yhteensä. Ja sata rosenttia enemmän kun sitä edellisellä, Zolan kaudella.

Ylipäänsäkin mä olen ollut tästä putoomisesta että jo oli aikakin. Vähän henkeä jengille, opitaan taas voittamaan ja tullaan takasin kovempina, ihan niinkun Pardsin jengikin tuli.

Täältä tähän. Huomenna Leedsiä nekkuun.
« Viimeksi muokattu: 20.08.2011 klo 11:50:08 kirjoittanut Lasse Tikka »
Super Iron

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Stand Lower


Vastaus #112 : 20.08.2011 klo 16:16:10

VeikkausTV näyttää sunnuntain West Ham-Leeds ottelun Ylos

Ja tänään lauantaina voi alkulämmittelynä katsoa Anal Plussalta Valioliiga klassikon Swansea vs Wigan!
COYI :)
Super Iron

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Stand Lower


Vastaus #113 : 21.08.2011 klo 15:01:22

Avauskokoonpano on kova: Green-O`Brien,Tomkins,Reid,Illunga-Noble,Parker,Nolan,Collison,Taylor-Cole. Eli nopea analyysi ennen siirtymistä Veikkaus.fi sivuille katsomaan matsia: Veskari, kärki, pakit ja etenkin keskikenttä Valioliiga ja paremminkin Mestareiden Liiga tasoa. Nyt huolestuttaa topparit: Tomkins oli vielä eilen 50/50 kunnossa ja Reid ei ole ainakaan vielä minua vakuuttanut. Nyky sääntöjen mukaan penkillä vain 5 pelajaa eli pakollinen maalivahti Boffin ja paljon tulivoimaa: Faubert, Barrera, Piquionne, Carew. Eli näistä toivon Barreran tekevän nyt vihdoinkin läpimurron, Faubertista olen aina tykännyt vaikka saakin päätykatsomosta välillä asiantuntematonta palautetta, Piquionnen olisin toivonut siirtolistalle ja CAREW! Zlatan sanoi kerran osuvasti: Teen appelssiinilla sen mitä Carew pallolla! Nyt COYI!
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #114 : 21.08.2011 klo 16:06:54

Ei hassumpi puoliaika, poislukien Taylorin turhaa käsivirhettä. Onneksi pistivät Gradelin vetämään rankun - taisi pojalla paineet olla liian kovat kaikkien ostohuhujen keskellä. Yksi saamattajäänyt rankkari mutta noita tapahtuu. Toiv siihen oli varaa
joe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: .


Vastaus #115 : 21.08.2011 klo 16:12:07

Hammers on nyt alkukaudesta näköjään erikoistunut näihin nopeisiin avausmaaleihin. Colelta kyllä nätti maali, harmi vain että päivänselvä rankkari jätettiin viheltämättä.
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #116 : 21.08.2011 klo 17:12:56

Ja voi vitun vittu mikä loppu taas himassa! Leedsillä ei 2-1:n jälkeen ei mitään jakoa ja sitten ne tuli kerran ja tasotti. Jo toinen tällanen kotimatsi putkeen!!! Miten perkeleessä se on tän jengin kanssa aina niin tätä!!!
Miqu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I’m forever blowing bubbles!


Vastaus #117 : 21.08.2011 klo 17:13:47

Uuh, vaihto Noble Vaihto Piquionne kusi tämän matsin. Otetaan toinenkin kaveri höntsäämään kärkeen ja annetaan keskikenttä vastustajalle. Onneksi aika loppui, muuten olisi menetetty pistekin. Nyt Sam hereille, ei näitä "annetaanpas kaverille peliaikaa"-vaihtoja enää >:(
joe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: .


Vastaus #118 : 21.08.2011 klo 17:40:35

Oli tosiaan joo aika erikoinen saunakaverivaihto Fat Samilta toi Piqueonne Vaihto Noble, olisi kiva kuulla jonkinlainen selitys tähän.
Eastmann

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: New Orleans Saints, WHUFC


Vastaus #119 : 21.08.2011 klo 17:42:03

Olipahan ankea tulos taas kerran Upton Parkilla, mutta ei Hammersin peli ollut mielestäni kovin kaksista sitä toisen jakson johtomaalin jälkeistä kiimaa lukuun ottamatta. Noblen vaihto Piquionneen oli tosiaan ihan älytön, kun ottaa huomioon missä tilanteessa Big Sam sen teki. Miksi heikennetään keskikenttää ja otetaan tilalle kaveri, jonka puolustuspelaaminen on ihan nollatasolla? Tähän asti on ollut hyvät fibat Big Samista, mutta nyt mies teki tyhmän virheen. Uskoisin kuitenkin, että Sam ottaa fiksuna miehenä tuosta virheestään opikseen. Yhä uskon, että Samin alaisuudessa saavutetaan nousu Valioliigaan - jopa tällä kaudella. Alku aina hankala...

Nolan ei ollut tänäänkään terävimmillään. Jotenkin kotikentällä sekä kapteeni, että muukin joukkue jännittää itsensä pihalle. Paineet ovat valtaisat, koska kotikentältä niitä pisteitä pääasiassa odotetaan. Pakko tämä kotipeikko on selättää mahdollisimman pian, jos meinataan tosissaan tapella suorasta noususta tai edes niistä playoff-paikoista. Nolanilla erityisesti olisi valtaisasti potentiaalia nostaa suoritustasoaan, ja uskon kyllä tarinat miehen johtajakyvyistä. Kaikki mieheltä näkemäni haastattelut ovat olleet erinomaisia. Mies puhkuu itseluottamusta ja näyttöhaluja. Kunhan saataisiin vielä ne puheet ja lupaukset paremmin siirrettyä kotinurmelle. Parker pelasi kyllä oikein hyvän matsin. Liian moni West Hamin jätkistä pelasi kuitenkin (hieman) alle oman tasonsa. Pelillisesti tämä Leeds-matsi ei ollut mielestäni niinkään hyvää kuin Cardiffia vastaan, vaikka se avausmatsi hävittiinkin. Silloin hyviä paikkoja oli vieläkin enemmän, mutta kyllä tämän päivän paikkojenkin olisi pitänyt riittää pariin lisämaaliin. Annetaan nyt kuitenkin tunnustusta Leedsille, joka pelasi itse asiassa yllättävän hyvin. Leeds hallitsi pitkälti ekaa jaksoa, mutta väläytteli myös toisella puoliajalla. Jos jengi tuolla tavalla pelaa jatkossakin, niin varmasti roikkuvat mukana nousukahinoissa kuten viimekin kaudella. Gradel missasi rankin, mutta oli muuten erittäin vaarallinen ilmestys.  

Voin sanoa, että taas viimeisen minuutin maali söi miestä aivan sikana. On se kumma, miten edes normaalisti puolustuspelaamiseen erikoistuneen Big Samin alaisuudessa ei onnistuta pitämään omaa maalia puhtaana matsien loppuhetkillä. Homma vielä kaatui aika pitkälti siihen virhevaihtoon. Carew tulee tuomaan voimaa hyökkäyspeliin, vaikkei vielä tänään osoittanut todellista vaarallisuuttaan.

http://www.skysports.com/story/0,,12040_7112671,00.html

QPR:n tarjous Parkerista hylätty, kunpa tulisi jo syyskuu..
Aivan, samaa toivotaan täälläkin. Vaikka Scott Parkerin myyminen johonkin isompaan seuraan olisi taloudellisesti hyväksi seuralle, niin itse en siltikään pysty toivomaan, että Scotty lähtisi "vihreämmille nurmille" johonkin rahaseuraan. Miehen peliä on kertakaikkiaan niin mahtavaa seurata. Scott on tällä hetkellä suosikkifutarini, vaikka mukaan laskettaisiin kaikki aktiivipelaajat. Parkerin taistelutahto ja periksiantamattomuus ovat huippuluokkaa, mies ällistyttää välillä erinomaisen luovilla ratkaisuillaan, rakentaa näppärästi peliä ja johtaa joukkuetta pelkällä karismallaan. Tänäänkin Parker oli ainoa, joka erottui Hammerseista selkeästi edukseen, vaikkei niihin kaikista luovimpiin ja upeimpiin ratkaisuihinsa ihan pystynytkään.

Upton Parkin tunnelma kuulosti mainiolta. Tällä kertaa stadion näytti täydeltä toisin kuin avausmatsissa, jossa saapuvien Cardiff-fanien määrää oli rajoitettu. Tänään myös Trevor Brooking Standissa oli porukkaa. Katselin pelin Sopcastin kautta brittiselostajilla höystettynä. Varsin hyvälaatuinen Sopcast tuli löydettyä, eikä lähetys pätkinyt missään vaiheessa. Oliko Veikkaus-TV:n lähetyksessä muuten mitä kieltä puhuva selostaja? Itse haluan nykyisin katsoa Hammersin matsit itse asiassa mieluiten brittiselostajan selostaminen - pääsee oikeaan fiilikseen ja oppii samalla kieltäkin kuin huomaamattaan. Joskus muutama kuukausi sitten koitin jotain Veikkaus-TV:n lähetystä, mutta se matsi pätki silloin aika tavalla. Nyt en ottanut riskiä, mutta joku toinen kerta pitää kokeilla, että miten tuo palvelu pelittää.
Claretti

Poissa Poissa


Vastaus #120 : 21.08.2011 klo 17:47:39

Haluton ja nihkeä ottelu Hammersilta. Pistekin oli tapahtumiin nähden kelpo saavutus, sen verran saatiin apua kaverilta.
Faubert oli pirteä kentälle päästyään ja teki esityön Kisnorbon omaan maaliin. Big Sam laittanut selkeästi erikoistilanteet hyvään kuntoon.
Keskiviikkona luvassa cupin kotiottelu Aldershottia vastaan ja sunnuntaina joukkue matkaa City Groundille Nottinghamin vieraaksi. Vaikka kausi vasta alussa niin uskon, että kumpikin joukkue taistelee loppukaudesta noususta, joten tärkeä ottelu luvassa ja kolme pistettä tekisi hyvää.
joe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: .


Vastaus #121 : 21.08.2011 klo 19:53:08

Oliko Veikkaus-TV:n lähetyksessä muuten mitä kieltä puhuva selostaja? Itse haluan nykyisin katsoa Hammersin matsit itse asiassa mieluiten brittiselostajan selostaminen - pääsee oikeaan fiilikseen ja oppii samalla kieltäkin kuin huomaamattaan.
Veikkaus-TV:n lähetyksessä olivat lädiselostajat äänessä. Kuvanlaatu ei mielestäni ollut ihan yhtä hyvä kuin Cardiff-pelissä, mutta kyllä tuokin menetteli.

Hyvä kirjoitus muutenkin Eastmannilta, pitkälti samaa mieltä kaikesta. Parker oli tosiaan selvästi paras tänään Hammers-paidasta, Carew'lta ihan OK debyytti, tuo ainakin sitä kuuluisaa fyysistä preesenssiä sinne kärkeen. Leedsin miehistä Snodgrass ja etenkin Gradel olivat kyllä todella vakuuttavia tänään, voi hyvinkin olla että ainakin Gradelilla on edessä maisemanvaihto ennen syyskuuta.
Claretti

Poissa Poissa


Vastaus #122 : 21.08.2011 klo 22:16:28

Veikkaus-TV:n lähetyksessä olivat lädiselostajat äänessä. Kuvanlaatu ei mielestäni ollut ihan yhtä hyvä kuin Cardiff-pelissä, mutta kyllä tuokin menetteli.

Hyvä kirjoitus muutenkin Eastmannilta, pitkälti samaa mieltä kaikesta. Parker oli tosiaan selvästi paras tänään Hammers-paidasta, Carew'lta ihan OK debyytti, tuo ainakin sitä kuuluisaa fyysistä preesenssiä sinne kärkeen. Leedsin miehistä Snodgrass ja etenkin Gradel olivat kyllä todella vakuuttavia tänään, voi hyvinkin olla että ainakin Gradelilla on edessä maisemanvaihto ennen syyskuuta.

Gradelia huhuttu West Hamiin, mutta tarjoukset olleet ilmeisesti liian pieniä Leedsille. Myös Bristol Cityn kärkeä Nicky Maynardia huhutaan Upton Parkille.
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #123 : 22.08.2011 klo 09:04:49

Itsekin panin merkille hyvät kulmurit, niitä on nähtävästi ekan kerran moneen vuoteen ihan oikeen reenattu -ainakaan tän vuosituhannen aikana ne ei ole olleet noin hyvässä kuosissa. Merde oli muutenkin yllättävän hyvä ja ehkä sille paremmin sopiikin toi keskikentän sivusta kuin laitapakin paikka.

Carew hiukan ruosteessa vielä mutta ihan hyvältä näyttää. Nolan ei noussut oikeen massasta esiin muuten kuin päästämällä länget melkeen tyhjän maalin edessä. Cole oli hyvä ja hyvällä tsempillä. Sääli jos noin hyvä ja nöyrä joukkuepelaaja lähtee ja samat Parkerista. Mutta muuten, en sanoisi että pää jengiltä petti niinkun Big Sam asian sanoi, kyllä se pitkälle menee siihen outoon lopun vaihtoon..

Gradel taas, mun silmiini se oli ihan kuin olisi Hinesia katsonut, ihan kaikella tavalla, hyvässä ja pahassa. Se mitä mä ihmettelen on että jos Hinesistä kerran piti päästä eroon niin mitä Hammers toisella samanlaisella tehdään? Ellei se sen vamma ole hidastanut sitä ihan oleellisesti.

Nyt vaan äkkiä Parkerista ja Colesta eroon niin pääsevät hiljalleen reenaamaan tän kauden jengillä.
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #124 : 22.08.2011 klo 10:41:10

Katoin muuten noita wanhoja West Ham - Leeds -matseja ja 10 v sitten 21.4.01 jengiä manageroi Redknapp, apulaismanagerina oli Lampard sr ja jengi tämä:

West Ham: Hislop, Dailly (Diawara 60), Stimac, Ian Pearce, Winterburn, Moncur (Foxe 36), Lampard, Carrick, Cole, Di Canio, Kanoute (Todorov 10).

Subs Not Used: Bywater, Soma.

Booked: Moncur, Cole, Foxe, Stimac, Winterburn.

Lisäksi loukkaantuneena oli mm. Psyko Pearce.


Kaksi matsia ja alle 3 viikkoa myöhemmin sekä Redknapp että Lampard sr saivat kenkää tästä syystä (Redknapp itse 2007): "The chairman Terry Brown had offered me a new four-year contract. What I did was talk to a fanzine, made some comments, and sometimes I should be a bit more careful. I sat down with these guys from the fanzine and they started asking me questions and I spoke to them in the way I’d talk to someone in a pub. I said a few things I shouldn’t have said. He read it and got very upset. I walked into his office expecting to sign the contract and walked out without a job!"

Samassa avauksessa käytännössä lähti myös Lampard jr vittuunnuttuaan Brownin tekemisiin, kyseessä olivat sentään oma pappa ja tädin mies.

Niinpä melkosen tasan 10vee sitten, eli 25.8. pelatussa West Ham - Leeds -matsissa puikoissa oli Glenn Roeder - eh - ja jengi tällanen, ei ihan huono sekään (ja sillä oltiinkin kauden päätteeksi sijalla 7, kun Redknappin vika kausi päättyi sijaan 15):

West Ham: Hislop, Song, Dailly, Winterburn, Sinclair, Cole, Carrick, Moncur (McCann 83), Schemmel, Di Canio, Todorov (Defoe 70).

Subs Not Used: Forrest, Courtois, Soma.

 
Sivuja: 1 ... 4 [5] 6 ... 51
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa