Anjovis-Muna
Poissa
Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!
|
 |
Vastaus #150 : 16.11.2011 klo 15:36:36 |
|
Voi vittu, Cassetti vakiinnuttaa paikan oikean topparin paikalla, kun Kjaerkin on sivussa. Hohhoijaa, ei tarvi odottaa kyllä mitään tältä kaudelta... http://football-italia.net/node/12896Pahaa tekee katsoa. Ei tuosta noin vaan kentälle palata. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.11.2011 klo 15:41:13 kirjoittanut Anjovis-Muna »
|
|
|
|
|
jpp
Poissa
Suosikkijoukkue: Roma
|
 |
Vastaus #151 : 16.11.2011 klo 16:00:58 |
|
Voi vittu, Cassetti vakiinnuttaa paikan oikean topparin paikalla, kun Kjaerkin on sivussa. Hohhoijaa, ei tarvi odottaa kyllä mitään tältä kaudelta...
Täytyy kuitenkin ottaa huomioon, että niin Cassettin, Cicinhon kuin Heinzenkin sopimukset ovat katkolla kesällä, joten kaiken järjen mukaan tammikuussa puolustusta tullaan vahvistamaan. Tai olisi käytännössä pakko, sillä kukaan tuosta kolmikosta ei ansaitse jatkosopimusta. Samoin Juanille tuskin tarjotaan jatkoa, joka on muuten ihan avoimesti kertonut jo pari vuotta sitten haluavansa sinetöidä uransa Brasiliassa ja hänelläkin sopimus loppuu 2013.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #152 : 16.11.2011 klo 17:38:03 |
|
Lecceen ei ainakaan. Korkeintaan laina, jossa maksavat osan palkasta voisi tulla kyseeseen. Brasiliassa väittävät Roman tehneen tarjouksen Casemirosta. Ja tuo Burdisson tapaus näyttää kyllä pahalta. Toppariostoksille tammikuussa, pakko.
|
|
|
|
|
Anjovis-Muna
Poissa
Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!
|
 |
Vastaus #153 : 16.11.2011 klo 18:31:31 |
|
Casemiro kovettaisi kovasti. Isokokoinen ja taitava keskikenttäpelaaja, joka voisi pelata sekä keskikentän ja puolustuksen välissä että ylempänä. Tämä mahdollistaisi ryhmityksen elastisuutta että rotaation muokkausta.
Sabatinilla on kyllä kova duuni saada brassi houkuteltua Romaan, kun puol mannerta on perässä, mutta sitten taas Roma on onnistunut Lamelankin kohdalla.
Montolivo olisi kovettanut keskikentälle myös, mutta mies myi sielunsa ja sanansa tekemällä Fiorentinalle karhunpalveluksen jäämällä, vain jotta voi lähteä jonnekin Milaniin saludoilla.
E.
Osvaldo-Bojan Totti Pjanic-De Rossi Casemiro
Näin ollen Totti/Lamela hääristi trequartistana ja Pjanic/Montolivo registana. Puolustus ei olisi niin altis vastahyökkäyksille ja laidoilta hyökkääminen ennalta-arvattava.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.11.2011 klo 18:57:22 kirjoittanut Anjovis-Muna »
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #154 : 16.11.2011 klo 22:21:57 |
|
http://football-italia.net/node/12912Taddein agentti varoittaa suojattinsa kävelevän, jos ei tule peliaikaa!  Kylläpä vain tulisikin ikävä!  Taitaa olla paras uutinen sitten omistajanvaihdoksen!
|
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #155 : 17.11.2011 klo 08:28:19 |
|
Onko tietoa Tottin kuntoutumisesta? Milloin palaa kentälle?
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #156 : 17.11.2011 klo 08:34:47 |
|
Onko tietoa Tottin kuntoutumisesta? Milloin palaa kentälle?
Minusta Totti on treenannut täysillä jo hyvän aikaa ja itse olen elänyt siinä uskossa, että on käytettävissä Lecce-ottelussa.
|
|
|
|
|
jpp
Poissa
Suosikkijoukkue: Roma
|
 |
Vastaus #157 : 17.11.2011 klo 12:01:08 |
|
http://football-italia.net/node/12912Taddein agentti varoittaa suojattinsa kävelevän, jos ei tule peliaikaa!  Kylläpä vain tulisikin ikävä!  Taitaa olla paras uutinen sitten omistajanvaihdoksen! Haha, loistavaa. Kyllähän Taddei on antanut aina kaikkensa mitä pystyy ja siinä mielessä on kova ammattilainen, mutta tosiaan ei tule miestä ikävä. Jälleen kerran saataisiin yksi Rosella Sensin hölmöily paikattua ja tilalle kenties joku oikeasti hyvä keskikenttämies.
|
|
|
|
|
Anjovis-Muna
Poissa
Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!
|
 |
Vastaus #158 : 17.11.2011 klo 14:34:56 |
|
Burdisson loukkaantuminen on käynnistänyt aikamoisen puolustaja-ruletin. Tarjolla on Bonera-Boriello vaihtokauppa, Cesar Azpilicueta, Martin Montoya, Bruno Uvini ja kasa paskaa kotinurkilta mm. Matteo Ferrari.
Aika mielenkiintoinen tammikuun mercato tulossa, jos aletaan puolen vuoden sisällä kokoamaan ryhmää joka viihdyttäisi seuraavat vuodet. Toivottavasti ainakin Taddeit, Barussot, Cicinhot,Okakat ja muut turhakkeet vedettäisiin viemäriin ja puolustusta vahvistettaisiin. Keskikenttä ja hyökkäys ovat melko hyvissä käsissä.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #159 : 19.11.2011 klo 10:26:58 |
|
De Rossin sopimustilanne alkaa olla raastava. Todella inhottava kuulla DDR:n suusta tämmöisiä kommenteja: http://www.footballpress.net/?action=read&idsel=94589Tammikuun siirtoikkuna tulee olemaan kiireinen. Toppari on löydettävä (Cupikkin alkaa) ja huonolla tuurilla myös DRR:n paikkaaja. Oikea laitapakki tuntuu olevan myös lähes pakko-ostos. Kaiken lisäksi hyökkääjiäkin on huhuttu lisää, jos Borriellon lähtö toteutuu? De Rossin tilanteessa tosin noita huhuja on aina ollut paljon. Nytkin Cityllä on keskikentällä tunkua ja iltalehti uutisoi tänään myös messevistä taloudellisista tappioista. Tosin mikä on sitten messevä tappio sheikeille? Lisättäköön tähän vielä, että aika monessa lähteessä Casemiron siirtymistä Roomaan pidetään melko todennäköisenä. (?) esim. tuossa: http://www.givemefootball.com/premier-league/spurs-to-fail-in-brazilian-teen-chase-reportsNuorukainenhan taitaa pelata lähes jokaista paikkaa keskikentällä ja puolustustehtävistäkin tarvittaessa selviytyy?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.11.2011 klo 10:50:06 kirjoittanut Ticorexx »
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #160 : 20.11.2011 klo 15:40:51 |
|
"Pakkovoittoa" hakemaan seuraavalla pelaajavalikoimalla: Borriello, Cassetti, Curci, DDR, Gago, Greco, Heinze, Kjaer, Bojan, Lamela, Osvaldo, Perrotta, Pjanic, Rosi, Stek, Taddei, Totti, Valdes ja 3. veskarina Lobont. (asroma.it) Olisi jännittävää nähdä Lamela ja Totti yhtäaikaa kentällä. Puolustus tulee Roman kannalta olemaan nyt erittäin ratkaisevassa roolissa. Joten toivottavasti Kjaer pelaa täydellisen nappipelin. Burdi menee/mennyt tänään operoitavasi polvensa vuoksi. Toivottavasti operaation jälkeiset uutiset yllättävät positiivisesti. edit: 6-7kk ulkona! http://www.football-italia.net/node/13028Ja De Rossista tietysti puhutaan: http://www.football-italia.net/node/12981
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.11.2011 klo 17:41:39 kirjoittanut Ticorexx »
|
|
|
|
|
Geppo
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #161 : 20.11.2011 klo 20:59:46 |
|
ja avauksessa vissiin Taddei. Terve! 
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #162 : 20.11.2011 klo 21:15:49 |
|
ja avauksessa vissiin Taddei. Terve!  Mikä ihme siinä on kun laitoihin ei voi laittaa Rosia ja Angelia? Kumpikin on mielestäni osoittanut kyseisillä paikoilla olevansa tällä hetkellä ainoat jotka pystyvät tontin jotenkuten täyttämään. Jos Taddeille jotain roolia haluaa rakentaa tällä kaudella, on ne hajaminuutit matsin loppupuolella hyökäyssuuntaan, mielellään ilman palloa.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #163 : 20.11.2011 klo 22:16:44 |
|
jos nyt vähän otan sanojani takaisin...?
|
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #164 : 20.11.2011 klo 22:45:12 |
|
De Rossi pelaa selkeästi aiempaa ylempänä ja Gago ottanut "oman" paikkansa keskikentän pohjalla. Ainakin nyt toiminut erittäin hyvin ja De Rossin katkot ylempänä ovat antaneet jo useita mahdollisuuksia nopeisiin vastahyökkäyksiin. Muutenkin otteet olivat mielestäni kauden parasta. Jos kuitenkin yhtään menee toinen puoliaika "Romalaisittain", tulee Lecce tasoihin jollain räkämaalilla ja taas ollaan ihmeissään... Parempi manata ennen, jotta siltä säilyttäisiin 
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #165 : 20.11.2011 klo 22:50:37 |
|
Niin... jos manata haluaa: Heinzella tuntuu olevan melkkolailla kiire näennäisesti rauhallisissakin tilanteissa. Kjaer pelaa näennäisesti nättiä, mutta pari pelottavaa virhettä katkoessa jo tullut. Taddei ei tosiaankaan ole puolustaja ja sen huomaa. Eli ihmettelen miksi Angel ei ole aloituksessa Rosin kanssa?
e:näennäisesti on päivänsana
|
|
|
|
|
Zachrayas
Poissa
|
 |
Vastaus #166 : 20.11.2011 klo 22:54:20 |
|
Taddein paikka ei minunkaan mielestäni kuuluisi olla optimiavauksessa, mutta ihmettelen forumistien hinkua potkia mies kokonaan pihalle Romasta. "Rosellan hölmöilyksi" kutsuminen kuulostaa aika oudolta miehestä, joka on pelannut lähemmäksi 250 peliä punakeltaisissa. Ikää ei ole liikaa, mies on monikäyttöinen ja mielestäni on myös hyvä, että joukkueessa on myös pidempiaikaisia romalaisia tuomassa jöötä pukkariin. Ja tämä huolimatta tämänpäiväisestä maalisyötöstä.
|
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #167 : 20.11.2011 klo 23:52:08 |
|
Pitkästä pitkästä aikaa Roman peli oli nautittavaa katsottavaa! De Rossi oli sanalla sanoen maaginen - aivan uskomaton esitys! 6-1 olisi voinut olla taululla jos Bojan käyttäisi edes puolet avopaikoistaan ja jos linjamies olisi nähnyt oikein (Osvaldon huikea saksipotkumaali olisi pitänyt hyväksyä). Myös Lamela jätti yhden Taddein loistavan esityön hyödyntämättä. Zachariaksen kanssa täysin samaa mieltä Taddeista. Ja Taddein tämäniltainen esitys kestää kyllä hyvin vertailun Angelin tämän kauden näpertelyihin.
Grazie Roma!
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #168 : 21.11.2011 klo 00:01:45 |
|
Pitkästä aikaa matsi jota oli oikeasti kiva katsoa. Vaikka vastustaja ei ollut ehkä sopiva mittari?
Bojanista vahvistuu tuhlaajapojan tarina. Hakeutuu paikkoihin ehkä parhaiten koko jengistä, mutta viimeistely kertonee syyn miksi ei lyönyt itseä läpi Barcassa. Osvaldo on osoittanut olevansa arvoisensa, vaikka on välillä näkymätön, nousee esille lähes joka matsissa.
Tottin otteissa alussa näkyi pelaamattomuus, mutta alkukankeuden jälkeen palan halusta nähdä mitä yhteistyö Lamelan kanssa tuo tullessaan. Lamelan tukemana Kapteeni saa vielä mahdollisuuden jäädä eläkkeelle kunniallisesti (pistäkää muistiin)
Pjanic ja Gago olivat kumpikin paikallaan. DDR sopimus neuvottelu tehdän näköjään kentällä (mies osoittaa olevansa arvokkaampi mitä Roma maksaa).
Puolustus hakee muotoaan, mutta Kjaerista on lupa odottaa paljon. Ja tietysti nyt meillä on maalivahti!
EL:n pelitaktiikka on vaativa ja se ottaa aikaa niin kuin on annettu ymmärtää. Toivottavasti kevättä kohti lupauksia aletaan lunastaa ja tasainen Seria A tarjoaa meille odotettua enemmän mahdollisuuksia. Joukue kasvaa ja vahvistuu. AS ROMA nousee sinne minne se on tarkoitettukkin (niin kuin tämä Ballantines).
Laitapakki ja Burdille paikkaaja. Borinille peli aikaa. Totti-Lamela yhteistyö toimimaan. Ja ennen kaikkea DDR:lle jatkosopimus, joka on yhtä tärkeä pellillisesti kuin imagollekin tässä joukkueessa. Tästä on hyvä rakentaa.
FORZA ROMA!
(edit: Rivelinon kanssa samat tuntemukset)
|
|
|
|
|
Anjovis-Muna
Poissa
Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!
|
 |
Vastaus #169 : 21.11.2011 klo 01:11:11 |
|
Tärkeät 3 pistettä ja loistavaa viihdettä. Harmittaa että Osvaldolta vietiin niin upea osuma, mutta eiköhän aika monelle hyökkääjälle jäänyt hampaankoloon tämän päivän jälkeen. ITA1 Udinese - Roma 11/25/11 7:45 PM GMT ITA1 Fiorentina - Roma 12/4/11 2:00 PM GMT ITA1 Roma - Juventus 12/12/11 7:45 PM GMT ITA1 Napoli - Roma 12/18/11 7:45 PM GMT Kovia pelejä ennen joulutaukoa. Jos näistä peleistä saadaan 8> pistettä niin sarjasijoitus voi olla mukavan korkea ennen vuodenvaihdetta. Tottin paluulle vielä 
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #170 : 21.11.2011 klo 01:15:40 |
|
Tärkeät 3 pistettä ja loistavaa viihdettä. Harmittaa että Osvaldolta vietiin niin upea osuma, mutta eiköhän aika monelle hyökkääjälle jäänyt hampaankoloon tämän päivän jälkeen.
ITA1 Udinese - Roma 11/25/11 7:45 PM GMT ITA1 Fiorentina - Roma 12/4/11 2:00 PM GMT ITA1 Roma - Juventus 12/12/11 7:45 PM GMT ITA1 Napoli - Roma 12/18/11 7:45 PM GMT
Kovia pelejä ennen joulutaukoa. Jos näistä peleistä saadaan 8> pistettä niin sarjasijoitus voi olla mukavan korkea ennen vuodenvaihdetta.
On todella kova potti! Fiolta kolme. Juvelta kolme (ja Udineselta ehkä yksi) voisi olla jo kova pakkaus? Eli täydet pinnat kotiin  ps. pikkuisen juhla fiilis. Ei Tampereella sattuisi jatkossa olemaan organisoitua Romanistojen katsomoa?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.11.2011 klo 01:19:10 kirjoittanut Ticorexx »
|
|
|
|
|
Claudio86
Poissa
Suosikkijoukkue: Mamma Mia ! Juventus ! Italia !
|
 |
Vastaus #171 : 21.11.2011 klo 01:34:15 |
|
ITA1 Udinese - Roma 11/25/11 7:45 PM GMT ITA1 Fiorentina - Roma 12/4/11 2:00 PM GMT ITA1 Roma - Juventus 12/12/11 7:45 PM GMT ITA1 Napoli - Roma 12/18/11 7:45 PM GMT
Kovia pelejä ennen joulutaukoa. Jos näistä peleistä saadaan 8> pistettä niin sarjasijoitus voi olla mukavan korkea ennen vuodenvaihdetta.
+ Bologna - Roma 21/12/2011 21:45 Stadio: Renato Dall'Ara - Bologna (1. kierroksen rästipeli siis)
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #172 : 21.11.2011 klo 01:36:26 |
|
Onneksi tähän saumaan...
|
|
|
|
|
sorbus
Poissa
|
 |
Vastaus #173 : 21.11.2011 klo 01:50:32 |
|
ITA1 Udinese - Roma 11/25/11 7:45 PM GMT ITA1 Fiorentina - Roma 12/4/11 2:00 PM GMT ITA1 Roma - Juventus 12/12/11 7:45 PM GMT ITA1 Napoli - Roma 12/18/11 7:45 PM GMT
Kovia pelejä ennen joulutaukoa. Jos näistä peleistä saadaan 8> pistettä niin sarjasijoitus voi olla mukavan korkea ennen vuodenvaihdetta.
Pahat matsit kyllä edessä aina sympaattisella pikku roomalla. Ikävä kyllä tuo 8 pistettä taitaa olla nyky Romalle turhan kaukainen haave.. Altavastaajana jokaiseen paitsi Viola peliin. 4 pistettä sain tuosta omilla laskuillani, noh, kyllä se teidänkin aika vielä joskus tulee. De Rossin maisemanvaihto puheille ja Luis Enriqelle 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.11.2011 klo 01:54:20 kirjoittanut sorbus »
|
|
|
|
|
Claudio86
Poissa
Suosikkijoukkue: Mamma Mia ! Juventus ! Italia !
|
 |
Vastaus #174 : 21.11.2011 klo 01:55:51 |
|
Samoilla linjoilla Sorbusin kanssa.
Udine - Roma 2-1 Viola - Roma 1-1 Roma - Juve 0-2 Napoli - Roma 3-0 Bologna - Roma 1-2
= 4 pistettä
(niin ja saa ottaa talteen)
|
|
|
|
|
|
|
|