Phil Dunphy
Poissa
|
 |
Vastaus #2250 : 14.08.2012 klo 20:41:48 |
|
Vai että ne ketkä ei kelpaa OPS:lle divariin tai pahimmassa tapauksessa 2-divariin niin myydään Venäjälle tai muualle maailmalle? Samaan tapaan kuten nyt pois laitetut laatuhankinnat Viric, Prebisajevic ja Jaksic? Senegalin maajoukkutason Francois Badji myytiin farmijoukkueeseen Tornioon?
|
|
|
|
|
CelticPark33
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Suomi, Newcastle Utd
|
 |
Vastaus #2251 : 14.08.2012 klo 20:43:43 |
|
Minusta ihan realistinen arvio. Se ei ollut mikään moite junnuja kohtaan. Ei voi odottaa, että jos junioritoimintaan on panostettu vasta pari vuotta kunnolla, että sieltä löytyisi heti joukkueellinen helmiä. Nykyisten omien junnujen taso on valitettavasti korkeintaan kakkosen tasolla, mutta strategian takia heitä on roikotettu mukana. Toki on ollut muutama helmi, kuten Kemppainen. Hänkin nuori poika vielä, eikä voi odottaa nousukamppailun tasoa ihan vielä.
Tärkeintä on, että OPS panostaa junnutoimintaan tosissaan ja 5 vuoden kuluttua meininki näyttää ihan erilaiselta. Sitten on mistä ammentaa.
Kotimaisten fanien sinisilmäisyys omien junnujen suhteen kyllä ihmetyttää. Vakavasti otettavan urheiluorganisaation pitää kuitenkin aina lähteä tuloksen teosta, eikä silloin ole isänmaalla tai silmien värillä mitään väliä. Jalkapallo on globaali peli, jota ei pelata nettipalstojen jeesustelijoita varten. Let´s kick racism out of football!
Ovatko junnut pelanneet tällä kaudella niin paljon ja runsaslukuisena kokoonpanossa että paskasaavin voi kaataa heidän niskaansa? Minusta aika helvetin epäreilua käytöstä managerilta niiitä harvoja junnuja kohtaan jotka kokoonpanossa ovat olleet jämäminuuteilla. Raukkamaista. Näin LiigaMiiga palkitsee junnunsa: Juniorithan tässä ovat saaneet viime aikoina pelata - ja tässä sitä nyt ollaan
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.08.2012 klo 20:49:00 kirjoittanut CelticPark33 »
|
|
|
|
|
iocus
Poissa
|
 |
Vastaus #2252 : 14.08.2012 klo 20:43:51 |
|
YLE areenassa Pohjois-Suomen uutisissa kunnon juttu haastatteluineen. Mukana myös pelaajayhdistyksen toiminnanjohtajan kommentit. Juttu alkaa ajassa noin 6:20. http://areena.yle.fi/tv/1636103
|
|
|
|
|
Mamadou
Poissa
|
 |
Vastaus #2253 : 14.08.2012 klo 20:45:01 |
|
Vai että ne ketkä ei kelpaa OPS:lle divariin tai pahimmassa tapauksessa 2-divariin niin myydään Venäjälle tai muualle maailmalle? Samaan tapaan kuten nyt pois laitetut laatuhankinnat Viric, Prebisajevic ja Jaksic? Pitänee selvitellä serbeiltä, että mitä työsoppareissa oikeasti luki. Työehdot vaikuttavat "melko" joustavansorttisilta.
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #2254 : 14.08.2012 klo 20:47:05 |
|
jos AC Oulu pysyy pystyssä niin sehän voi kasvattaa junnuja
Aina kuulostaa hassulta kun puhutaan ACO:n junnuista. AC Oululla ei ole edes A-junnujoukkuetta (tai ylipäätään junioritoimintaa), vaan heillä on vain AC Oulu Akatemia. Ja senkin pelaajat koostuu seuroista: OLS, FC OPA, HauPa ja Tervarit. Sen sijaan OPS.lla on omat junnut C-junnuihin asti ja ensi kaudella tulee kaksi ikäluokkaa lisää. Repikää siitä. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.08.2012 klo 20:50:49 kirjoittanut Boris Pugo »
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #2255 : 14.08.2012 klo 20:52:02 |
|
Onneksi tässä sopassa Miikaa eivät tule haukkumaan muut seurajohtajat, heillä kun ei siihen ole todellakaan varaa.
On kyllä hyvä, että OPS ja Juntunen avasivat esimerkiksi tuota budjettipuolta sekä sitä, miten hallihanke on syönyt edarin varoja. Tosin taitaapa OPS:n ja Juntusen "puolustuspuheenvuoro" kaikua kuuroille korville. Eiväthän kritisoijat viitsi juurikaan kuunnella perusteluja. Sen kuin haukutaan vaan pystyyn, kun kerran voidaan.
Sinänsä kiinnostavaa, että jopa jonkun verran arvostettu mediakin kirjoittaa, mitä sattuu tästä asiasta. Mutta onhan tähänkin totuttu; esimerkiksi RoPS:sta on kirjoitettu vuosikymmenet siten, miten media on asiat nähnyt eli media on vedellyt mutkia suoriksi. Ei sillä, onhan seura antanut aihettakin ja sama se on nyt OPS ja Juntusen kohdalla. Kun pystytään vähänkin puukottamaan, puukotetaan. Tämä se on joidenkin mediassa toimivien ikuinen tahtotila.
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #2256 : 14.08.2012 klo 20:58:45 |
|
. Kun pystytään vähänkin puukottamaan, puukotetaan. Tämä se on joidenkin mediassa toimivien ikuinen tahtotila.
Tämähän on sisäänkirjoitettuna suomalaiseen kateelliseen mentalitettiin. Selkään puukottaminen on kansallisurheilua. Ja juuri silloin nämä tasapaksut sossupikkusielut saavat parasta nautintoa, kun kestomenestyjälle tulee sattumalta vähän heikompi jakso elämässä. Mutta aina lopulta kestomenestyjä nousee jaloilleen ja jatkaa pitkäjänteisesti valitsemallaan tiellä voiton hedelmistä nauttien. OPS ei putoa kakkoseen vaan tulee ensikaudelle ehostuneena ja tuoreena. Ehkä joku näistä Nigerian pojista jatkaa ja nousee uudeksi Rafinhaksi, Toni Kallioksi tai Dragan Bajiciksi. Halli lämpiää ja kahvi on kuumaa. Juna kulkee, kateelliset kaakattaa. 100% luotto manageriin. Kohta saa taas naattia (dancing in autumn!).
|
|
|
|
|
KorkkiKiinni
Poissa
Suosikkijoukkue: Mystis: Kausikorttimyynti korkeakorkoista lainaa.
|
 |
Vastaus #2257 : 14.08.2012 klo 21:00:40 |
|
Höyryävä kasa paskaa narsistin kirjottamana. Faktat päin helvettiä kuten yleensä. Toivottavasti mikään valtamedia ei mene tätä julkaisemaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.08.2012 klo 21:35:26 kirjoittanut KorkkiKiinni »
|
|
|
|
|
Tapsa
Poissa
|
 |
Vastaus #2258 : 14.08.2012 klo 21:01:45 |
|
Saatte vielä nähdä, itselläni on ainakin maaginen luotto Miigan scouttaustaitoihin. Se parhaiten nauraa, joka viimeiseksi nauraa - OPS pelaa loppukauden ilman tappioita ja nousee kaudella 2013 nigerialaistensa avulla Veikkausliigaan.
Tänään Miika soitti minulle, kun väitit muutama päivä sitten Miikan ja minun välisistä ongelmista, joita ei koskaan ole ollutkaan. "Se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa", ilmaisen minäkin.
|
|
|
|
|
Okeanos
Poissa
|
 |
Vastaus #2259 : 14.08.2012 klo 21:06:34 |
|
Tänään Miika soitti minulle, kun väitit muutama päivä sitten Miikan ja minun välisistä ongelmista, joita ei koskaan ole ollutkaan. "Se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa", ilmaisen minäkin.
Anteeksi. Kun luin sinun OPS:a pilkkaavia viestejä, niin luulin sinun ja Miikan välillä olevan jotain häikkää. Tein liian hätäisiä johtopäätöksiä.
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #2260 : 14.08.2012 klo 21:08:09 |
|
Tälle kaudelle pelaajia testattiin kevään harjoituspeleissä, joista parhaille annettiin soppari. Sikaa ei siis ostettu säkissä, jos siihen viittaat.
En viittaa, vaan edelleenkin siihen mitä tuloksia näistä Miigan omakätisistä scouttausreissuista on tullut. On täysin eri asia testata pelaajaa pelipaikalla otteluissa omassa kokoonpanossa ja tehdä sen jälkeen päätöksiä, kuin mennä Nigeriaan ja tehdä muutaman ottelun ja harjoituksen perusteella johtopäätöksiä. Tätä hain. Sinänsä kiinnostavaa, että jopa jonkun verran arvostettu mediakin kirjoittaa, mitä sattuu tästä asiasta.
Mikä media on kirjoittanut mitä sattuu? *** Kiihkotonta keskustelua tästä ei tunnu syntyvän millään. Miigamieliset eivät voi nähdä miehen tai seuran tavoissa mitään kehittämisen kohtia ja vastapuoli näe toiminnassa mitään hyvää. Yritä tässä nyt sitten.
|
|
|
|
|
Viilistelijä
Poissa
|
 |
Vastaus #2261 : 14.08.2012 klo 21:09:36 |
|
Eivät taida olla seurojen omia, ainakaan WallSport ei ole (vielä).
Mutta HauPa-halli ymmärtääkseni on HauPan oma. Mitenkä Ajax Sarkkirannan halli.
|
|
|
|
|
Tapsa
Poissa
|
 |
Vastaus #2262 : 14.08.2012 klo 21:13:58 |
|
Anteeksi. Kun luin sinun OPS:a pilkkaavia viestejä, niin luulin sinun ja Miikan välillä olevan jotain häikkää. Tein liian hätäisiä johtopäätöksiä.
Minä silloin tällöin kritisoin ja kohteeni voi olla kuka tai mikä tahansa. Nämä vain tuppaavat minulta nopeasti unohtumaan. Arvosteluni herättävät keskustelua, johon on minulla pyrkimyskin.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #2263 : 14.08.2012 klo 21:14:37 |
|
Pitänee selvitellä serbeiltä, että mitä työsoppareissa oikeasti luki. Työehdot vaikuttavat "melko" joustavansorttisilta.
Perinteisestihän palkanmaksu on lakannut välittömästi ja postimerkki on lyöty perseeseen, kun pelaaja on loukkaantunut. Näin taisi käydä tälle serbitopparillekin. Tosin taitaapa OPS:n ja Juntusen "puolustuspuheenvuoro" kaikua kuuroille korville. Eiväthän kritisoijat viitsi juurikaan kuunnella perusteluja. Sen kuin haukutaan vaan pystyyn, kun kerran voidaan.
"Tällä kaudella rakensimme joukkueen omien kasvattien varaan. Nuoret saivat mahdollisuuden ja tulos on tässä. Nyt pitää tehdä jotain." Jos puolustuspuheenvuorot ovat tämän kaltaisia puhtaita valheita, niin pitäisikö tässä alkaa anteeksi pyytelemään, kun täällä on naureskeltu Miigan postimyyntiloton haravajärjestelmälle?
|
|
|
|
|
Tapsa
Poissa
|
 |
Vastaus #2264 : 14.08.2012 klo 21:19:38 |
|
Nyt on parasta katsoa muutaman ottelun ajan, saavatko nigerialaiset mitään aikaan. Lopputulos voi olla mikä tahansa.
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #2265 : 14.08.2012 klo 21:21:32 |
|
En viittaa, vaan edelleenkin siihen mitä tuloksia näistä Miigan omakätisistä scouttausreissuista on tullut. On täysin eri asia testata pelaajaa pelipaikalla otteluissa omassa kokoonpanossa ja tehdä sen jälkeen päätöksiä, kuin mennä Nigeriaan ja tehdä muutaman ottelun ja harjoituksen perusteella johtopäätöksiä. Tätä hain.
Viime vuosina isompia scouttausreissuja ollut Brasiliaan(useita testimatseja jossa kymmeniätuhansia katsojia) ja Serbiaan(Miodrag Starcevic-connection), joten ei noissa ainakaan valittamista ole ollut. Viime kausien runko on ollut juurikin brassi ja serbipainotteinen, tulokset hyviä. Tälle kaudell ei scouttireissua tehty vaan luotettiin enemmän kotimaiseen pelaajamateriaaliin kehnoin tuloksin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.08.2012 klo 21:38:31 kirjoittanut Boris Pugo »
|
|
|
|
|
Mersault
Poissa
Suosikkijoukkue: muutosvastarintaliikemies
|
 |
Vastaus #2266 : 14.08.2012 klo 21:23:00 |
|
Minusta ihan realistinen arvio. Se ei ollut mikään moite junnuja kohtaan. Ei voi odottaa, että jos junioritoimintaan on panostettu vasta pari vuotta kunnolla, että sieltä löytyisi heti joukkueellinen helmiä. Nykyisten omien junnujen taso on valitettavasti korkeintaan kakkosen tasolla, mutta strategian takia heitä on roikotettu mukana. Toki on ollut muutama helmi, kuten Kemppainen. Hänkin nuori poika vielä, eikä voi odottaa nousukamppailun tasoa ihan vielä.
Tärkeintä on, että OPS panostaa junnutoimintaan tosissaan ja 5 vuoden kuluttua meininki näyttää ihan erilaiselta. Sitten on mistä ammentaa.
Juniorijoukkueitten tuplaaminen ei vielä ole kovinkaan kummoista panostamista junioritoimintaan. F-junioreista voi Oulussa vielä pystymetsästä löytää muutaman lahjakkuuden, mutta E- ja varsinkin D-junioreissa lupaavia junioreita ei enää löydä mistään muualta kuin muista Oulun seuroista. Oulun seudun E:ssä mahdollista edustusjoukkuemateriaalia löytynee useasta seurasta, mutta D:ssä lahjakkaimmat pelaajat paria pelaajaa lukuunottamatta ovat parissa seurassa, joten aika heikolla pohjalla nuo ikäluokat tulevat olemaan, ellei nämä lahjakkuudet "jostain saa päähänsä" siirtyä OPSin riveihin. Oulussa toki tämä "itsestään syntynyt halu" siirtyä naapuriseuran riveihin on perinteistä, joten mielenkiintoista nähdä, että saavatko mahdolliset seurasiirrot kunnon säpinän aikaiseksi oululaisessa futisperheessä. Mutta sillä saadaanko aikaiseksi kunnon turpakäräjiä vai ei, ei kuitenkaan ole merkitystä sille, tuleeko pelaajasta edustusjoukkuemateriaalia vai ei. Loppujen lopuksi tähän vaikuttaa eniten pelaajan motivaatio ja toki myös ammattimainen ja pitkäjänteinen valmennus, joten jos OPS ei pysty kaappaamaan muiden tekemän työn hedelmiä, ei OPSin "omia" junioreita nähdä seuran edustusjoukkueessa vuosiin ja vuosikymmeneen jos puhutaan ihan oikeista OPSin alusta asti kouluttamista junioreista.
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #2267 : 14.08.2012 klo 21:23:30 |
|
Mikä media on kirjoittanut mitä sattuu?
*** Kiihkotonta keskustelua tästä ei tunnu syntyvän millään. Miigamieliset eivät voi nähdä miehen tai seuran tavoissa mitään kehittämisen kohtia ja vastapuoli näe toiminnassa mitään hyvää. Yritä tässä nyt sitten.
Niin, ei välttämättä ihan mitä sattuu, mutta olisihan otsikon alle voitu tarkentaa, että OPS ei välttämättä palkkaa kaikkia kahdeksaa nigerialaista. Toimittaja olisi voinut tarkistaa jutun ja vaikkapa kysyä asiasta, mutta onhan se mehukkaampaa otsikoida tyyliin "OPS palkkasi kahdeksan nigerialaista". OPS:n ja Juntusen tavoissa toimia on helvetisti kehittämistä. Ensimmäinen isompi kysymys on, mikä on Juntusen oma rooli jatkossa. Kannattaisiko keskittyä enemmän bisnespuoleen ja jättää urheilupuoli muiden haltuun? Tällä hetkellä, kun seura vasta rakentaa, mitä kaikkea se nyt rakentaakaan, Juntunen häärää joka paikassa. Toivottavasti äijä jaksaa. Monasti iän mukana tulee, ainakin joillekin, myös enemmän harkintaa mukaan ja ehkä tässä piilee se OPS:n voima jatkoa ajatellen.
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #2268 : 14.08.2012 klo 21:29:29 |
|
Viime vuosina isompia scouttausreissuja ollut Brasiliaan(useita testimatseja jossa kymmeniätuhansia katsojia) ja Serbiaan(Srdan Savicevic-connection), joten ei noissa ainakaan valittamista ole ollut. Viime kausien runko on ollut juurikin brassi ja serbipainotteinen, tulokset hyviä. Tälle kaudell ei scouttireissua tehty vaan luotettiin enemmän kotimaiseen pelaajamateriaaliin kehnoin tuloksin.
Oletko harkinnut poliitikon uraa? Vastaukset kiertävät ja kaartavat, mutta kysymyksiin joita esitetään ne eivät vastaa. Ketä pelaajia Oulun Palloseurassa on Ykkösen tasolla pelannut, jotka ovat Miiga Juntusen omien scouttausreissujen tuloksia? Tätä yritän hakea. Missä ovat nimenomaan ne pelaajat, joita Miiga on tuonut mukanaan näiltä reissuilta? Itse en pysty nimeämään yhtäkään, joka olisi vielä niin sanotusti pinnalla tai edes ollut missään merkittävässä roolissa OPSissa, ykkösen tasolla.
|
|
|
|
|
DAVE
Poissa
|
 |
Vastaus #2269 : 14.08.2012 klo 21:29:47 |
|
Ei nyt vittu  let's puuhastellaan :keskari:
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #2270 : 14.08.2012 klo 21:34:36 |
|
Kannattaisiko keskittyä enemmän bisnespuoleen ja jättää urheilupuoli muiden haltuun?
Oma mielipiteeni on se, että ei todellakaan kannata jättää. Juntusella on toiseksi eniten liigapelejä kaikkien aikojen suomalaisista pelaajista ja vahva ammattilaispelaajan tausta. Voittanut useita Suomen mestaruuksia, joten tietää oikeasti mitä menestykseen vaaditaan. Kävi mm. Oldhamin testissä Valioliigassa ja pelasi Ruotsin liigassa, mikä oli harvinaista siihen aikaan. Juntuselta löytyy myös valmentajatutkinto. Itse näkisin, että tällainen pelillinen kokemus ja visio ei saa valua hukkaan,. Jos vaan intoa ja voimia riittää, niin Pohjois-Euroopan vahvimman urheilutalousneron näkemys pitää näkyä myös urheilupuolen toiminnassa, ei vain taloudenpidossa. Juuri tästähän manageroinnissa on kyse. Juntunen on OPS:n aivot.
|
|
|
|
|
|
Speedi
|
 |
Speedi
Vastaus #2271 : 14.08.2012 klo 21:38:39 |
|
Vaikea uskoa, että Juntunen luopuisi urheilupuolesta koskaan. Paperilla tällainenkin liike voidaan jossain vaiheessa nähdä, mutta lienee selvää mitä tiukan paikan tullen tapahtuu ja kuka "joutuu ottamaan vastuun" joukkueen tilasta. Siinä ei ole väärää, että on ihmisiä jotka hallitsevat kaiken, mutta pitkässä juoksussa vain pitkäjänteinen työ voi tuottaa huipputuloksen ja se näiltä despooteilta aina tiukan paikan tullen unohtuu.
|
|
|
|
|
Viltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #2272 : 14.08.2012 klo 21:39:24 |
|
Oma mielipiteeni on se, että ei todellakaan kannata jättää. Juntusella on toiseksi eniten liigapelejä kaikkien aikojen suomalaisista pelaajista ja vahva ammattilaispelaajan tausta. Voittanut useita Suomen mestaruuksia, joten tietää oikeasti mitä menestykseen vaaditaan. Kävi mm. Oldhamin testissä Valioliigassa ja pelasi Ruotsin liigassa, mikä oli harvinaista siihen aikaan. Juntuselta löytyy myös valmentajatutkinto. Itse näkisin, että tällainen pelillinen kokemus ja visio ei saa valua hukkaan,. Jos vaan intoa ja voimia riittää, niin Pohjois-Euroopan vahvimman urheilutalousneron näkemys pitää näkyä myös urheilupuolen toiminnassa, ei vain taloudenpidossa. Juuri tästähän manageroinnissa on kyse. Juntunen on OPS:n aivot.
 Joo, kunhan nyt vaan kysyin. Ja minulle sinun ei tarvitse Juntusen pelaajaurasta kertoa. Muistan ja tiedän sen varmaan yhtä hyvin kuin sinäkin.
|
|
|
|
|
CelticPark33
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Suomi, Newcastle Utd
|
 |
Vastaus #2273 : 14.08.2012 klo 21:40:20 |
|
Jos vaan intoa ja voimia riittää, niin Pohjois-Euroopan vahvimman urheilutalousneron näkemys pitää näkyä myös urheilupuolen toiminnassa, ei vain taloudenpidossa. Juuri tästähän manageroinnissa on kyse. Juntunen on OPS:n aivot.
Tämä kyllä vetää sanattomaksi. P-Koreamaista henkilöpalvontaa ala Pugo.
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #2274 : 14.08.2012 klo 21:50:42 |
|
Oletko harkinnut poliitikon uraa? Vastaukset kiertävät ja kaartavat, mutta kysymyksiin joita esitetään ne eivät vastaa. Ketä pelaajia Oulun Palloseurassa on Ykkösen tasolla pelannut, jotka ovat Miiga Juntusen omien scouttausreissujen tuloksia? Tätä yritän hakea. Missä ovat nimenomaan ne pelaajat, joita Miiga on tuonut mukanaan näiltä reissuilta? Itse en pysty nimeämään yhtäkään, joka olisi vielä niin sanotusti pinnalla tai edes ollut missään merkittävässä roolissa OPSissa, ykkösen tasolla.
Serbian reissulta 2008 taisi löytyä ainakin Aleksandar Vuletic. Brasilian reissulta 2008 suurimmat löydöt olivat Leonardo ja Alemao, jotka olivat nousun ratkaisumiehet. Mainittakoon muuten vielä, kun nimenomaan Georgian pelaajat oli leimattu turisteiksi, niin Anzor Kaladze oli Ykkösen parhaita pelimiehiä, kunnes alkoi juoksemaan liikaa baareissa. Jatkoi sopimusrikkomuksen jälkeen uraansa liiganousua havittelevassa PoPassa, sillä Antonio ei todellakaan siedä keskenkasvuisia soololijoita. Tämä siis nopealla selailulla. Myöhemmistä reissuista en löytänyt nimiä.
|
|
|
|
|
|
|
|