Piilokärki
Poissa
|
 |
: 27.10.2011 klo 11:36:57 |
|
Aika pistää uusi ketju pystyyn. Tässä uutinen Atlantiksen sivuilta.
111026 - Edustuksen valmistautumiskausi käynnissä
Atlantiksen edustusmiehistö on jo aloittanut valmistautumisen ensi kauteen. Unto Virkkalan suojatit harjoittelevat loppuvuoden aikana 3-4 kertaa viikossa, minkä lisäksi pelataan joukko testipelejä, joissa uudet yrittäjät pääsevät esittelemään taitojaan. Varsinainen pre-season käynnistyy tammikuun alusta. Tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet pelimiehet ovat tervetulleita näytille valmistautumiskauden aikana. Lisätietoja antaa päävalmentaja Unto Virkkala (puh. 040-4188534).
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.12.2011 klo 22:11:04 kirjoittanut Bootlegger »
|
|
|
|
|
Piilokärki
Poissa
|
 |
Vastaus #1 : 27.10.2011 klo 11:48:49 |
|
Atlantis oli viime kaudella parhaimmillaan toimiva sekotus lupaavia nuoria täydennettynä muutamalla tähtipelaajalla (Solomon, Friday, Arruda, Jalloh). Huonoimmillaan taas... kauniisti sanottuna peli oli hieman sekaisin. Mutta syksyllä Atlantis oli yksi eniten pisteitä keränneitä joukkueita A lohkossa.
Kesken kauden ruoriin astunut Unto Virkkala jatkaa päävalmentajana myös ensi kaudella. Pelaajasopimuksiakin rupeaa varmaan tippumaan pikapuoliin. Toivottavasti avainpelaajat jatkavat ja mukaan saadaan lisää hyviä nuoria taistelemaan peliajasta. Joku paremmin tietävä voisi lisäillä uutisia pelaajista.
|
|
|
|
|
Duracell
Poissa
|
 |
Vastaus #2 : 27.10.2011 klo 21:59:20 |
|
Adrianon kanssa ilmeisesti keskusteltu paluusta Atlantikseen. Adihan aloitti uransa Suomessa Atlantiksessa ja on luvannut vielä joskus palata takaisin.
|
|
|
|
|
Dilm
Poissa
Suosikkijoukkue: Atlantis FC, Hertha Berlin, Newcastle
|
 |
Vastaus #3 : 27.10.2011 klo 22:49:23 |
|
Adrianon kanssa ilmeisesti keskusteltu paluusta Atlantikseen. Adihan aloitti uransa Suomessa Atlantiksessa ja on luvannut vielä joskus palata takaisin.
Tää olis toteutuessaan kyllä upea juttu !
|
|
|
|
|
Dilm
Poissa
Suosikkijoukkue: Atlantis FC, Hertha Berlin, Newcastle
|
 |
Vastaus #4 : 29.10.2011 klo 01:50:08 |
|
111027 - Emeka mukaan huoltotiimiin Emeka Egbo vahvistaa Atlantiksen edustusmiehistön huoltoryhmää. Valenciasta Suomeen muutama vuosi takaperin muuttanut Emeka on pitkäaikainen Barcelona-fani, joka nopeasti löysi Atlantiksesta uuden kotimaansa suosikkijoukkueen. Emeka onkin viime vuodet ollut aktiivinen Atlantis-fani, jonka apuun on aina voinut luottaa niin ottelujärjestelyissä kuin talkootöissä. Nyt väsymätön tarinankertoja ja ikuinen ilopilleri antaa jatkossa pyyteettömän panoksensa myös rakastamansa seuran päivittäiseen toimintaan.
|
|
|
|
|
Dilm
Poissa
Suosikkijoukkue: Atlantis FC, Hertha Berlin, Newcastle
|
 |
Vastaus #5 : 01.11.2011 klo 13:31:36 |
|
111031 - Jukka jatkaa hierojana Jukka Ala-Nikkola jatkaa Atlantiksen edustusjoukkueen hierojana myös tulevalla kaudella. Ala-Nikkola toimii samalla joukkueen fyysisenä valmentajana sekä vastaa loukkaantuneiden pelaajien kuntoutuksesta.
Pelaajien keskuudessa Jukka on saavuttanut vankkumattoman suosion. Harjoitusten jälkeen jono hierontahuoneeseen on pitkä, ja innokkaimmat varaavat aikoja jo seuraavallekin viikolle.
|
|
|
|
|
Dilm
Poissa
Suosikkijoukkue: Atlantis FC, Hertha Berlin, Newcastle
|
 |
Vastaus #6 : 03.11.2011 klo 21:27:48 |
|
111103 - Mohamed Fofana uusi Atlantis-pelaaja Mohamed Fofana (s. 1985) on allekirjoittanut Atlantiksen kanssa kauden 2012 kattavan pelaajasopimuksen. Suomeen vuonna 2006 kotiutunut guinealaislähtöinen pallotaituri on pelannut viisi kautta Veikkausliigassa MyPan ja FC Lahden paidassa, jolloin tilastoihin kertyi yhteensä 88 ottelua ja 7 maalia.
Atlantis-luotsi Unto Virkkala on erittäin iloinen uudesta keskikenttäpelaajasta. - Mo tuo rutkasti taitoa ja kokemusta meidän nuoreen ryhmään. Moni seura oli kiinnostunut saamaan hänet riveihinsä, mutta hienoa että Mo halusi tulla nimenomaan Atlantikseen.
Erinomaisesti suomea puhuva Fofana on myös tyytyväinen sopimuksen syhtymiseen. - Joukkueessa on minulle vanhastaan tuttuja pelaajia, ja olen kuullut heiltä paljon hyvää Atlantiksesta. Valmennus on laadukasta, ja seuralla on selkeä pyrkimys eteenpäin. Haluan omalta osaltani olla auttamassa tämän tavoitteen saavuttamisessa.
|
|
|
|
|
Ketkujen ketku
Poissa
Suosikkijoukkue: 02600
|
 |
Vastaus #7 : 03.11.2011 klo 21:34:37 |
|
Kakkosen ns. musta hevonen? Odotan paljon Atlantikselta ja varsinkin Hetemäeltä! 
|
|
|
|
|
Dilm
Poissa
Suosikkijoukkue: Atlantis FC, Hertha Berlin, Newcastle
|
 |
Vastaus #8 : 04.11.2011 klo 00:10:31 |
|
Kakkosen ns. musta hevonen? Odotan paljon Atlantikselta ja varsinkin Hetemäeltä!  Huhujen mukaan Hetemäki ei ole pelikuntoinen vähään aikaan 
|
|
|
|
|
delfiini
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, Tottenham, Besiktas
|
 |
Vastaus #9 : 04.11.2011 klo 07:20:36 |
|
Huhujen mukaan Hetemäki ei ole pelikuntoinen vähään aikaan  Samaa olen kuullut minäkin... Fofana on aika hyvä kaappaus - ketähän seuraavaksi?
|
|
|
|
|
DaCapo
Poissa
|
 |
Vastaus #10 : 04.11.2011 klo 16:03:31 |
|
fofana, friday, victor ja chidi ois kyl kova yläkerta. toivottavast noi kaikki jatkaa.
|
|
|
|
|
Etzo
Poissa
|
 |
Vastaus #11 : 04.11.2011 klo 16:04:57 |
|
Bobo Bola  Ei oo tosin vissiin jatkamassa, kun oli jossain vaiheessa vain kadonnut teille tietämättömille.
|
|
|
|
|
delfiini
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, Tottenham, Besiktas
|
 |
Vastaus #12 : 04.11.2011 klo 16:21:45 |
|
Bobo Bola  Ei oo tosin vissiin jatkamassa, kun oli jossain vaiheessa vain kadonnut teille tietämättömille. Bobo oli edelliskauden parhaita mutta tällä kaudella aikamoinen alisuorittaja. Ei jatkoon.
|
|
|
|
|
möhköfantti
Poissa
|
 |
Vastaus #13 : 06.11.2011 klo 13:20:11 |
|
Adrianon kanssa ilmeisesti keskusteltu paluusta Atlantikseen. Adihan aloitti uransa Suomessa Atlantiksessa ja on luvannut vielä joskus palata takaisin.
LÄÄKKEET
|
|
|
|
|
Dilm
Poissa
Suosikkijoukkue: Atlantis FC, Hertha Berlin, Newcastle
|
 |
Vastaus #14 : 06.11.2011 klo 15:33:41 |
|
Bobo oli edelliskauden parhaita mutta tällä kaudella aikamoinen alisuorittaja. Ei jatkoon.
Bolan puolustukseksi sanottava, että hän pelasi suurimman osan ajasta kk-pelaajana vaikka hyökkääjänä hän on ne tehot tottunut tekemään. korjatkaa jos olen väärässä, mutta pelasiko hän peräti topparina yhden matsin.
|
|
|
|
|
Piilokärki
Poissa
|
 |
Vastaus #15 : 06.11.2011 klo 21:30:58 |
|
Tässä pieni subjektiivinen pelaaja-arvostelu viime kaudesta lähes 20 peliä nähneenä.
2. Charles Isimeme Vahva vääntäjä, joka voittaa valtavasti palloja joukkueelle. Heti perään tulee sitten käsittämättömiä virheitä. Välistä kentän parhaita, välistä ratkaisevia pallonmenetyksiä.
3. Blaise Memba Kokenut puolustaja ei päässyt tällä kaudella omalle tasolleen. Ei pelannut enää loppukaudesta.
8. Alan Arruda Alakerran johtaja. Parhaimmillaan kentän kuningas, mutta välillä liikaa riskejä ja virheitä. Ehdottomia avainpelaajia kuitenkin.
9. Victor Solomon 15 peliä ja 14 maalia kertoo olennaisimman. Sitten siirto Poriin. Toi kevätkierroksella Atlantikselle monta pistettä maaleillaan. Toivottavasti palaa takaisin.
10. Iyam Friday Joukkueen tähti, joka tekee välistä häikäseviä yksilösuorituksia. Aina temput ei palvele joukkuetta. Vaatii vierelle Isimemen kaltaisen työmyyrän.
11. Bobo Bola Edelliskauden maalitykin ruuti oli märkää koko kauden. Eikö Bola ollut kunnossa vai eikö muuten vaan napannut? Ei jatkoon näillä esityksillä.
12. Olavi Hetemäki Alkukaudesta hyviä pelejä, mutta helpot virheet taisivat viedä itseluottamuksen. Loppukaudesta penkillä tai loukkaantuneena?
13. Samuel Chidi Alkukaudesta vaihtopelaajana, mutta Victorin lähdettyä sai vastuuta ja oli syksyllä joukkueen vaarallisin maalinteijä.
14. Edward Anyamkyegh Menneen talven lumia. Pelasi lähinnä hajaminuutteja, mutta ei ollut enää annettavaa joukkueelle.
15. Alimamy Jalloh Taisi pelata ainakin topparina, laitapakkina ja laitalinkkinä. Harvoin petti. Tasaisen hyvä kausi.
16. Samppa Kamara Taitava pelaaja joka väläytteli ajoittain, mutta puolustaminen ei hirveästi kiinnostanut.
17. Mahdi Keväällä joukkueen luottopuolustajia, mutta taso laski myöhemmin. Lähti kesällä opiskelemaan jenkkeihin.
18. Teemu Pannula Viikkari-laina joka toi selkeyttä alakerran peliin.
19. Leevi Priha 15 peliä ja 2 maalia kertoo olennaisimman hyökkääjästä. Ei jatkoon.
21. Kelecukwu Najiofor Taitava pelaaja joka väläyttelee ajoittain. Parhaimmillaan tullessaan vaihdosta.
22. Andreas Biederman Ei havaintoja.
23. Guri Qerimi Liittyi joukkueeseen syksyllä mutta ei ollut vielä valmis tälle tasolle.
24. Jivensi Malolo-Mukoko Aina sata lasissa, mutta pysyykö järki mukana? Asennepelaaja kuitenkin.
25. Cassiano Laiskanpulskea brassi ei ollut samalla tasolla kuin edelliskaudella.
26. Amin Mekhane Junnu joka pelasi hajaminuutteja.
27. Emil Sutela Taitava mutta pehmeä vasen laitapakki, joka tuli mukaan loppukesästä. Ailahteleva.
28. Severi Murto Pirteä junnu joka pelaa yksinkertaista futista. Tuli mukaan loppukesästä ja sai heti paljon vastuuta ja ansaitusti.
31. Lauri Bergström Myös loppukauden tulokkaita. Nuori keskikenttäpelaaja joka väläytteli hyvin parissa pelissä.
34. Sam Jammeh Ratkaisi veskariongelman. Ei ihmepelastuksia mutta ei helppoja virheitäkään.
36. Maisara Khamaiseh Vain pari peliä. Jammeh vei pelipaikan.
|
|
|
|
|
Dilm
Poissa
Suosikkijoukkue: Atlantis FC, Hertha Berlin, Newcastle
|
 |
Vastaus #16 : 07.11.2011 klo 22:48:39 |
|
15. Alimamy Jalloh Taisi pelata ainakin topparina, laitapakkina ja laitalinkkinä. Harvoin petti. Tasaisen hyvä kausi.
19. Leevi Priha 15 peliä ja 2 maalia kertoo olennaisimman hyökkääjästä. Ei jatkoon.
Alimamy oli varmasti joukkueen paras pelaaja koko kaudella, ei virheitä ja joskus tuntui että hän olisi pelannut noita kaikkia pelipaikkoja samaan aikaan. Leevihän pelasi myös ainakin loppukauden keskikentällä jossa neppaili ihan tyylikkäästi. Syötöt vielä aikasemmin ja turhat virheet pois, niin ehdottomasti jatkoon.
|
|
|
|
|
Avustava 1
Poissa
|
 |
Vastaus #17 : 09.11.2011 klo 16:35:32 |
|
Harjoituspelit la 12.11. klo 15.00 Turku ÅIFK - Atlantis FC - ( - ) pe 20.01. klo 15.00 Turku FC Inter - Atlantis FC - ( - ) la 14.04. klo 15.00 Rauma Pallo-Iirot - Atlantis FC - ( - )
|
|
|
|
|
Piilokärki
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 23.11.2011 klo 16:03:35 |
|
Atlantiksen sivuilta:
111122 - Kolme testipeliä joulukuussa
Atlantis pelaa joulukuussa kolme testipeliä, joissa uudet yrittäjät pääsevät esittelemään taitojaan. Lauantaina 3.12. punapaidat kohtaavat Sonera Stadiumilla Klubi 04:n. Seuraavana lauantaina vastaan asettuu Ratiopharm Arenalla Pallohonka. Lauantaina 17. päivä ohjelmassa on vierailu Kotkaan, jossa kohdataan Ruonalan hallissa KTP.
|
|
|
|
|
poju
Poissa
Suosikkijoukkue: sheikki Mansour
|
 |
Vastaus #19 : 25.11.2011 klo 17:43:33 |
|
Blaise ja Bola ovat lähteneet(= hetamäki on tällä hetkellä Atlantiksen 3
|
|
|
|
|
Dilm
Poissa
Suosikkijoukkue: Atlantis FC, Hertha Berlin, Newcastle
|
 |
Vastaus #20 : 25.11.2011 klo 21:44:06 |
|
Blaise ja Bola ovat lähteneet
Molemmilla on sopimukset ensi kaudesta Atlantiksen kanssa, eri asia on että pelaavatko. Ruotsissa kuulemma kiinnostusta näihin kavereihen.
|
|
|
|
|
k0utsi
Poissa
|
 |
Vastaus #21 : 26.11.2011 klo 12:45:28 |
|
Blaise ja Bola ovat lähteneet(= hetamäki on tällä hetkellä Atlantiksen 3
Hetemäki kuulemma 6 kk sivussa, että vaikea kaverin roolia päätellä. Onko Atlantis onnistunut hankkimaan seuraan jostain kolmannenkin kopparin Jammehin ja Hetemäen lisäksi (kummalakaan ei taida olla edes sopimusta ensi kaudesta)
|
|
|
|
|
delfiini
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, Tottenham, Besiktas
|
 |
Vastaus #22 : 26.11.2011 klo 15:35:52 |
|
Hetemäki kuulemma 6 kk sivussa, että vaikea kaverin roolia päätellä. Onko Atlantis onnistunut hankkimaan seuraan jostain kolmannenkin kopparin Jammehin ja Hetemäen lisäksi (kummalakaan ei taida olla edes sopimusta ensi kaudesta)
Jammehilla on soppari Viikkareiden kanssa tän kauden loppuun - onkohan se jo loppunut? Hetemäen lonkat leikataan joten on sivussa kesään asti. Eli yksi veska on ainakin hakusessa.
|
|
|
|
|
poju
Poissa
Suosikkijoukkue: sheikki Mansour
|
 |
Vastaus #23 : 26.11.2011 klo 22:31:19 |
|
Hetemäki kuulemma 6 kk sivussa, että vaikea kaverin roolia päätellä. Onko Atlantis onnistunut hankkimaan seuraan jostain kolmannenkin kopparin Jammehin ja Hetemäen lisäksi (kummalakaan ei taida olla edes sopimusta ensi kaudesta)
Kyllä siellä on 3 molaria on lisätietoa löytää atlantiksen koti sivuilta siellä kurkistakaa akatemiaan
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.11.2011 klo 22:35:18 kirjoittanut poju »
|
|
|
|
|
k0utsi
Poissa
|
 |
Vastaus #24 : 27.11.2011 klo 13:25:30 |
|
Tuskin kukaan haluaa peluuttaa akatemian höpöhöpö veskaria jolla on päästettyjenmaalien keskiarvo a-junioreiden perussarjassa 9 maalia per peli. Luulisi että Atlantis hankkisi jonkun oikean maalivahdin Jammehin ja Hetemäen lisäksi.
|
|
|
|
|
|
|
|