No Susilla on tämä tilanne nyt. Ei näihin tilanteisiin kukaan pyri, mutta en kyllä alkaisi myöskään Simpeleeltä käsin muita seuroja nokkimaan.
Tästä pahoittelut. Ei ollut tarkoitus nokkia ketään, olin pettynyt kun PEPO ei viime syksynä noussut Kakkoseen, olisivat sen ansainneet ja sitä olisi alueen jalkapallon vuoksi tarvittu.
Silti seison edelleen mielipiteeni takana, oli kyseessä sitten Kouvola, Lappeenranta tai Jaala. En itseasiassa sallisi edes noita sarjapaikan siirtoja ns. muoviseuroille jotta saman seuran kaksi joukkuetta voi pelata samaa sarjaa. Mielestäni se ei ole kilpailullisesti oikein, koska on se varsin hyvin nähty ettei noissa peleissä oikeasti pisteistä taistella, esimerkkejä tai ainakin ilkeitä vihjailuja voi lukea vaikka Kaakon Kolmosen ketjusta Susien ja Kouvola akatemian pelistä. Tämä on toki vain henkilökohtainen mielipiteeni, ja ymmärrän hyvin myös sen että asia nähdään seuroissa eri tavalla.
Ainakin Etelä-Karjalassa suurin huolenaihe on mielestäni kuppikuntaisuus ja avoin vittuilu toisen epäonnistumisesta, etenkin tällä forumilla. Ns. yhteen hiileen puhaltaminen puuttuu kokonaan. En voi laskea itseänikään millään tavalla puhtaaksi pulmuseksi asiassa, koska syyllistyn siihen tällä forumilla itsekin liian usein, useimmiten toki puolustaessani oman seurani näkökantaa. Mutta olet oikeassa, tuota ns "nokkimista" ei pitäisi harrastaa ollenkaan. Siksi en ole tänne paljon viime aikoina kirjoitellutkaan.
Ja kyllä, puolustan Kaakkois-Suomen piirin seurojen etuja kynsin ja hampain palloliiton suuntaan aina kun siihen on mahdollisuus. Olin esim viime syksyn Kakkosen sarjapaikkafarssissa PEPOn puheenjohtajan kanssa täysin samoilla linjoilla, mutta asialle ei valitettavasti ollut mitään tehtävissä silloisten sääntöjen puitteissa.