Yksi kiinnostava ja erittäin positiivisen kuuloinen asia muuten jäänyt kokonaan huomiotta.
Ongelmia valskaavasta puolustuspäästä alkaen lähdetään kuitenkin tulevaksi kaudeksi operoimaan kuntoon ja toimitusjohtaja Vesalainen toteaa, että parannuksia lähdetään tekemään seurajohdon tasolta lähtien.
- Olemme hallituksen kanssa todenneet, että joukkueen rakentamisen epäonnistuminen menee meidän piikkiimme. Euro-otteluihin meillä oli selkeä näkemys siitä, mitä lähdemme tavoittelemaan ja miten tuo saavutetaan. Liigaan sen sijaan taisimme lähteä liiaksi takki auki, Vesalainen myöntää.
- Meillä ei ollut kyllin selkeää kilpailustrategiaa ja ylipäänsä urheilujohtamisessa oli puutteita – tähän on tulevan kauden osalta tulossa muutos pelaajakoordinaattorin muodossa. Myös puolustuksen kanssa pelasimme riskipeliä – sieltä haettiin säästöä, eikä viime kauden jälkeen poistuneiden pelaajien korvaamiseen panostettu tarpeeksi. Kun sitten vielä esimerkiksi Tuomas Latikka joutui olemaan lähestulkoon koko kauden toipilaana, vaikeutti se lisää puolustuspään tilannetta, Vesalainen ruotii.
Tämä siis JJK:n sivujen kaudenpäätösjutusta.
Kuulostaa erittäin hyvältä - josko pelaajakoordinaattori olisi joku sellainen, joka tuntee ala- ja junnusarjoja ja tekisi ihka oikeaa scoutin hommaa myös. Voitaisiin joskus saada edukkaasti pelimiehiä, vrt MyPa.
Noin muuten uutisen
valskaavalle puolustuspäälle

Milloinka Hyppönen on alkanut kirjoittaa nettiuutisia?