FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.11.2025 klo 04:32:54 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 21
 
Kirjoittaja Aihe: Uudenmaan vitonen 2012, ja taas mennään!  (Luettu 67904 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
JyriH

Poissa Poissa


Vastaus #350 : 02.08.2012 klo 08:02:11

Linnunpojat - HC-MD 0-0. Leppävaarassa eka puoliaika melkosta pallottelua ja aika tasaista peliä. toinen puoliaika mentiinkin sitten linnunpoikien komennossa kokonaan mutta paikoista ei vain mennyt. Lopussa oli HC-MDlläkin oli omat paikkansa tehdä maali mutta tälläkertaa se jäi tekemättä.
klaus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #351 : 02.08.2012 klo 08:22:32

Riipilälle tärkeä vierasvoitto kilosta 0-1.

Harmittava tappio, peli kun oli suht tasainen. Puskettiin vähän liikaa keskeltä kohti sumppua, eikä kunnon paikoille tunnuttu pääsevän. Maaliin menneelle pommille toki Ylos
skraba

Poissa Poissa


Vastaus #352 : 02.08.2012 klo 19:17:07

Tikkurilasta TiPS/2 - IVU 3-2 (1-0).

TiPS johtoon 31 sekunnin pelailun jälkeen. Ja hauskinta tässä on että TiPS tarvitsi tuon maalin tekemiseen tasan yhden kosketuksen. IVU tarjoili hölmöilyllään TiPSin johtomaalin. Muuten peli oli aika tasaista. Toisella puoliajalla TiPS meni jo 3-0 johtoon. IVU kavensi kun TiPSin pelaaja syötti omalle maalivahdille,joka ei saanut ''vaikeaa'' syöttöä otettua haltuun vaan pallo taisi mennä jalan alta maaliin. Minuutti ennen loppua IVU pääsi maalin päähän,mutta sitten loppui aika. Kyllä oikea joukkue voitti tänään ja vain ajoittain IVU pystyi kunnolla luomaan tilanteita. Kova pystysuuntainen tuuli vaikeutti/helpotti peliä tänään ja hiekkapeliksi IVUlta jälleen hyvin vaikea peli ja keskinkertainen esitys.

PS. Tuomarista ei oikein osaa sanoa,että miten vislasi. Kortit oli ainakin jääneet kotiin. Muutama sukitus ja sikailu jäi molemmin puolin kyllä noteeraamatta. Muuten kyllä tykkäs läppää heittää jne. Ainakin piti sen oman linjansa koko pelin.
Maksu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KoiPS


Vastaus #353 : 02.08.2012 klo 21:53:35

Futura/II - KoiPS Cold Stars 3-5. Parempi voitti. Sen enempään en suostu peliä spekuloimaan, sellasta ripulipaskaa kummaltakin joukkueelta.
masisoppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FCKU, FC PESU


Vastaus #354 : 04.08.2012 klo 08:52:57

4. lohkossa FCKU aloitti syyskauden 3-1 vierasvoitolla FCV/Tumusta.
Neppailija

Poissa Poissa


Vastaus #355 : 04.08.2012 klo 14:54:01

Neloslohkossa Skavis-Futura akatemia päättyi "kosteissa" keleissä 1-1 pistejakoon, melkoisen rapapallon jälkeen. Vettä lensi suuntaan jos toiseen, eikä mikään vaatteenosa jäänyt kuivaksi. Vettä tuli taivaalta ajoittain kuin ämpärillä kaataen.

Itse peli oli suht tasaista vääntöä. Ensimmäisellä puoliajalla kumpikaan joukkue ei oikein niskanpäälle päässyt. Futura painosti tokalla puoliajalla ehkä hitusen enemmän ja skavaböle iski vastahyökkäyksillä. Tiukkaa puolustamista Tuusulalaisilta läpi pelin, eikä Futura onnistunut maalinedustan flipperi-palloistakaan palloa maalinperukoille laittamaan. Skaviksen molarille iso peukku hyvin hoidetusta iltapuhteesta!

Liukkaassa kelissä, pehmeällä kentällä ei taklauksia säästelty ja liut lähtivät hereesti monen metrin päästä. Vaarallisilta taklauksilta kuitenkin vältyttiin ja peli pysyi puhtaana. Tuomari hoiti hommansa hyvin, eikä tainnut korttejakaan kuin muutama vilahtaa??? Nekin taisi olla pelin viivyttämisestä tai jostain vastaavasta...
Maksu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KoiPS


Vastaus #356 : 04.08.2012 klo 20:44:13

Naseva - KoiPS 0-3. Ei kyllä vieläkään saa mitään järkevää syytä miten tollanen joukkue on voinut olla lohkon kärjessä.
skraba

Poissa Poissa


Vastaus #357 : 05.08.2012 klo 16:01:58

ISS-stadionilta IVU- Futura/2 : ei pelattu.

Futura vissiin jättänyt leikin kesken. Eivät saaneet joukkuetta kasaan. Ilmoitus IVUn jojolle ja pelaajistolle tuli tänään n. tunti ennen ottelua. Eli onko se luovutusvoitto vai suljetaanko Futura sarjasta vai miten?
kramp

Poissa Poissa


Vastaus #358 : 05.08.2012 klo 16:57:03

Syyskausi pääsi eilen käyntiin myös HooGee kakkosen osalta ykköslohkossa, ja joku olisi tietysti voinut luulla että heikon kevätkauden jälkeen joukkue tulee latautuneena ja intoa uhkuen Espoonlahteen haastamaan EPSin kakkosta. No, eihän näin käynyt, vaan tultiinkin sitten vajaalukuisina ja rapakunnossa (joitain poikkeuksia lukuunottamatta). HooGee onnistui saamaan kentälle yhdeksän miestä, joista yhdellä oli sen verran kova krapula että hänen piti käydä oksentamassa välillä matsin aikana. Sama mies tosin kentällä ollessaan jouksi varmaan enemmän kuin kukaan muu, ja onnistui myös tuikkaamaan ihan hienon maalin, eli siinä mielessä krapula ei haitannut menoa.

No, HooGeen urakkaa helpotti että EPSkään ei saanut täyttä jengiä kasaan, joten meidän alivoima oli lopulta vain yhden pelaajan suuruinen. Alussa oltiin silti aika kusessa, ja EPS teki aika nopeasti 1-0 -johtomaalin ihan hienon hyökkäyksen päätteeksi. Nopea pelinkääntö laitaan josta nappikeskitys ja hyökkääjän varma viimeistely. Tämän jälkeen peli tasoittui, ja EPSin nukahdettua vaparin yhteydessä mä pääsin puskemaan 1-1 -tasoituksen tyhjään maaliin. Pelikuvaksi ekan puoliajan suhteen jäi se että HooGee yritti pitää palloa mahdollisimman paljon jotta jotenkin jaksettaisiin matsi loppuun, eikä EPS hirveästi viitsinyt karvata joten tempo pysyi hitaana.

EPS vaihtoi taktiikkaa toiselle puoliajalle yrittäen sahata auki HooGeen puolustusta syöttöpelillä ja karvaamalla kovempaa. Se tosin johti siihen että meidän krapulainen kärki sai enemmän tilaa, ja EPSin puolustus olikin helisemässä pariin otteeseen. Nopeahkosta vastahyökkäyksestä mies pamauttikin sitten maalin, ja yhtäkkiä rupes vaikuttamaan siltä että odotettu murskatappio vaihtuisikin jopa voittoon HooGeelle.

No, tottakai kaikki kusi sitten vielä tämän jälkeen. EPS ei hirveän vaarallisia paikkoja ollut saanut aikaiseksi, mutta noin kymmenen minuuttia ennen loppua tuli silti tasoitus kun kova veto lipsahti meidän veskarin kainalon alta maaliin. Normaalisti tämä mies kyllä tällaiset vedot torjuu, mutta toisaalta EPSillä oli ollut sen verran paljon vetopaikkoja että ehkä oli aikakin että joku veto menee sisään. Tätä enemmän jäi sitten harmittamaan yliajalla tullut EPSin voittomaali, joka oli oman pelaajan purkuyritys joka leijaili veskan yli omaan maaliin. Käsillä veska olis saanut vedon helposti kopattua, mutta vähän liian kauan hän taisi miettiä oliko kyseessä taaksepäinsyöttö, ja sitten olikin jo liian myöhäistä.

HooGeen saldoksi jäi siis nolla pistettä ja kova vitutus, eikä EPSkään kovin tyytyväinen voi olla vaikka kolme pistettä tulikin, sen verran paljon selvemmin heidän olis meidän eilisen kokoonpanon pitänyt pystyä pieksemään. No, tällaista tää on, ja pitää toivoa että loppusyksystä saataisiin taas täys joukkue paikalle matseihin.
JyriH

Poissa Poissa


Vastaus #359 : 06.08.2012 klo 08:06:40

ISS-stadionilta IVU- Futura/2 : ei pelattu.

Futura vissiin jättänyt leikin kesken. Eivät saaneet joukkuetta kasaan. Ilmoitus IVUn jojolle ja pelaajistolle tuli tänään n. tunti ennen ottelua. Eli onko se luovutusvoitto vai suljetaanko Futura sarjasta vai miten?

Ei vielä yhdestä suljeta pois vaan tulee vain sakkoa. Useammasta luovutuksesta taitaa sitten jo lentää pellolle sarjasta. Eli tässä tapauksessa luultavasti luovutus voitto. Joutuvat kyllä kaiketi tekemään jonkin näköisen selvityksen piiriin.
Baldtrick

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Naseva


Vastaus #360 : 06.08.2012 klo 08:46:54

Naseva - KoiPS 0-3. Ei kyllä vieläkään saa mitään järkevää syytä miten tollanen joukkue on voinut olla lohkon kärjessä.

Eipä mekään oikein olla ymmärretty sitä. Vahinkoja sattunut sarjoissa... Tosin samanlainen räpellys oli kauden avausmatsikin teidän kotona ja siitä alkoi peli piristymään. Kaipa se alkaa diiseli hitaammin käynnistymään myöskin keskikesän lämmöissä. Onnea vastukselle loppusarjaan.
razou_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat


Vastaus #361 : 06.08.2012 klo 08:56:22

Ei vielä yhdestä suljeta pois vaan tulee vain sakkoa. Useammasta luovutuksesta taitaa sitten jo lentää pellolle sarjasta. Eli tässä tapauksessa luultavasti luovutus voitto. Joutuvat kyllä kaiketi tekemään jonkin näköisen selvityksen piiriin.

Vitosessa ei sallita yhtään luovutusta: http://www.palloliitto.fi/uusimaa/pelitoiminta/ohjeet-saannot-maksut/piirin-erillismaaraykset ,

"14. Piirin sarjoissa sallitaan yksi luovutus, poikkeuksena kilpasarjat (miehet Kolmonen, Nelonen ja Vitonen, naiset Kolmonen ja A19- ja B17-poikien nousulohkot, nuorten aluesarjat sekä Etelä-Länsi sarjat). Näissä ensimmäinen luovutus aiheuttaa sarjasta sulkemisen,"
skraba

Poissa Poissa


Vastaus #362 : 06.08.2012 klo 10:17:08

Vitosessa ei sallita yhtään luovutusta: http://www.palloliitto.fi/uusimaa/pelitoiminta/ohjeet-saannot-maksut/piirin-erillismaaraykset ,

"14. Piirin sarjoissa sallitaan yksi luovutus, poikkeuksena kilpasarjat (miehet Kolmonen, Nelonen ja Vitonen, naiset Kolmonen ja A19- ja B17-poikien nousulohkot, nuorten aluesarjat sekä Etelä-Länsi sarjat). Näissä ensimmäinen luovutus aiheuttaa sarjasta sulkemisen,"

Ja käsityksen mukaan Futura oli ilmoittanut,että luovuttavat. Eivät edes ehdottaneet ottelun siirtoa. No jaa,jos ei saa miehistöä kasaan matseihin niin kai järkevämpää luovuttaa....
Karz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United, Jolle


Vastaus #363 : 06.08.2012 klo 16:51:29

Mites tuo nyt sitten vaikuttaa lohkon muihin joukkueisiin? Kaikki tulokset mitätöidään? Tässä tapauksessa hyötyvät joukkueet olisivat sipoo ja HC-MD, jotka ovat ainoina futuralle tappion kokeneet.
Isus

Poissa Poissa


Vastaus #364 : 07.08.2012 klo 16:32:50

Huomenna 1:lohkon kärkitaistelu, niin sanottu lohkofinaali vois sanoo. Hik/2-BK/2. Kuka vie?
jää kiekkoilija

Poissa Poissa


Vastaus #365 : 07.08.2012 klo 20:49:02

3. lohkossa  HC-MD - KOPSE/3 lopputulos 1-5.

Alta pois vittupäät.
MUSTA mies

Poissa Poissa


Vastaus #366 : 08.08.2012 klo 21:30:44

1.lohko 3-1 RaHi-EPS 2 kesäterässä molemmat olivat, ihan ok peli, eipä muuta tällä erää.
Maksu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KoiPS


Vastaus #367 : 10.08.2012 klo 16:24:35

KoiPS Cold Stars - Hoogee/3 3-2. Kevätkierroksella ylivoimasesti meidät piessy joukkue oli eilen kyllä varjo siitä joukkueesta. Pistetääs vielä peukkuhekottelut teidän valmentajalle, hänen mukaan me pelattiin aikaa kun loukkaantunut linkutti ulos kentältä.
masisoppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FCKU, FC PESU


Vastaus #368 : 10.08.2012 klo 20:35:17

4. lohkossa FCKU - Naseva 4-2

Kevätkierroksen tappio tuli kuitattua ja sarjan kärkikahinoissa vielä mukana.
klaus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #369 : 10.08.2012 klo 21:14:58

Kakkoslohkossa EsPa/2 - Kilo IF/3 Matinkylän muovilla 2-3 (1-2) Tuoppi Ylos

Kilon maaleista kaksi läpiajoista ja kolmas kulmasta. Kivasti EsPa pyöritti palloa.
10919

Poissa Poissa


Vastaus #370 : 10.08.2012 klo 21:45:34

Neloslohkossa KoiPS-JäPS/2 2-1 (2-0). Pelin hallinta ensimmäisellä puoliskolla KoiPSin ja toisella JäPSin. KoiPSilla olin pari muikeaa paikkaa sinetöidä peli kolmeen nollaan toisen puoliajan alussa, mutta kun ei mennyt niin lopussa peli meinasi vielä muuttua jännäksi.
Hasselhoffi

Poissa Poissa


Vastaus #371 : 13.08.2012 klo 08:23:09

3. lohkossa näyttää olevan harvinaisen vaikeeta tuo tuloksen saaminen resultcodeen, kolmen matsin tulos puuttuu... kai se vaan on sitte niin hankalaa ja työlästä
Manse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jäps, Ilves


Vastaus #372 : 13.08.2012 klo 20:21:07

Jäps/2- Naseva 7-0 (4-0)...tulos kertoo pelistä tarvittavan. Nasevalle tsemiä loppupeleihin.
Kuppimestari

Poissa Poissa


Vastaus #373 : 14.08.2012 klo 20:54:48

Lainaus
Jäps/2- Naseva 7-0 (4-0)...tulos kertoo pelistä tarvittavan. Nasevalle tsemiä loppupeleihin.

Joo...paremmuus ei liene jäänyt kellekkään epäselväksi.
Ei oikein edes lähdetty haastamaan millään tasolla,ja nyt kun sarjapaikka on lähes varma ja suurin osa ei halua edes nousta neloseen,niin tappio ei edes harmittanut!

Mutta kahdet nolot puikot samalta kaverilta lämmitti kyllä vanhan miehen mieltä suuresti!
Jopa niin paljon että loppu pelaaminen siihen paikkaan! :D

Mutta kyllähän Jäps ja Koips on sarjan ainoat jalkapallojoukkueet! Se on vaan kylmä tosiasia...
SamRag

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maski


Vastaus #374 : 15.08.2012 klo 08:40:30

1. Lohkossa Maski2 Vs Bk-46 5-2 (1-0).
Olipahan ottelu Maski lähti vajaamiehisenä peliin, ja jostain kumman syystä Bk lähti täysin Maskin hidastempoiseen peliin mukaan.
Taisivat pojat tulla vähän takki auki.
Maski teki 20 min kohdalla 1-0 maalinsa karvaamalla alimmalta puolustajalta pallon pois.
Sen jälkeen alkoi Bk pelata ja seuraavat 35 min meni täysin bk:n hallussa ja sinä aikana he iskivät 2 maalia.
75 min kohdalla alkoi Bk:n musta 5 minuuttinen, Maski hyökkäsi 4 kertaa ja iski jokaisesta hyökkäyksestä maalin :D

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 21
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa