FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.02.2026 klo 07:16:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 95
 
Kirjoittaja Aihe: SJK 2012 - Niin kaunis Pohjanmaa  (Luettu 409231 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #475 : 02.01.2012 klo 19:11:30

Aika harvassa Cleaverin topparipelit Tepsissä oli jos oli yhtään. Oikeana laitapakkina höntyili eikä tosiaan kovin vahvasti. Topparina voi vielä Ykkösessä toimia ihan hyvin. Hidas kuin mikä Chris on, mutta kovuutta piisaa.
Jau

Poissa Poissa


Vastaus #476 : 02.01.2012 klo 20:09:23

Mieluummin Laittaisin Jyrin semisti kymppipaikalle (tai hiukan siihen Lehtisen alapuolelle) ja keskelle sitten Sund ja Cleaver. Näin ollen saadaan tuo keskustan ryhmitys ja miehitys sellaiseen kuosiin, että se tukee hyvin myös puolustusta. Kisusta ei ole kyllä rouhijan rooliin Jyrin alapuolelle. Toki Ylli voisi toimia hyvin myös tuossa ankkuripaikalla. 
Parhaat pelinsä Vepsussa Jyri pelasi ihan puhtaana keskikenttäpelaajana 4-4-2 formaatissa. Itse ainakin kiroilin joka kesä kun miestä roikotettiin joko laidalla tai tuolla kymppipaikalla.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #477 : 02.01.2012 klo 20:15:54

Parhaat pelinsä Vepsussa Jyri pelasi ihan puhtaana keskikenttäpelaajana 4-4-2 formaatissa. Itse ainakin kiroilin joka kesä kun miestä roikotettiin joko laidalla tai tuolla kymppipaikalla.

SJK tulee jatkossakin pelaamaan puhtaalla 4-4-2 systeemillä ja tuossa keskikentän keskellä pelaa yleensä kaksi näistä herroista: Sund, Hietaharju, Cleaver, Lähitie ja Ylinen.
Oma veikkaus on edelleen että Sund-Hietaharju parivaljakko siinä tulee pelaamaan. Cleaver on heti kolmantena mukana noille paikoille.
Vege

Poissa Poissa


Vastaus #478 : 02.01.2012 klo 20:18:34

Jos löytyy kova toppari joka pysyy ehjänä ja on kiinnostunut tänne tulemaan, niin varmasti semmoinen siihen hommataan. Mitään tusina-monosia siihen ei kyllä kannata ottaa, ennemmin vaikka Ylihärsiläkin siihen sitten. :D

Josko se Kalliokoski Kokkolasta kolmannella kerralla tarttuis syöttiin?
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #479 : 03.01.2012 klo 15:14:49

Seinäjoen jalkapallo menetti maanantaina 2.1. yhden suurimmistaan, kun Pentti "Tolppa" Toivola menehtyi syöpään vain n.67 vuotiaana. :(



Petter Meyerin viime kauden päätteeksi voittama SJK:n maalitykkipalkinto kantaa Pentti Toivolan nimeä ja sen lahjoitti vasta viime vuonna Toivola itse SJK:lle kiertopalkinnoksi. Palkinto on miehen itse Mestaruussarjassa saama pokaali.

Myös MP -leirissä miestä surraan varmasti.

Kepeät mullat!

Lainaus
Pentti ”Tolppa” Hermanni Toivola (s. 7. tammikuuta 1945 Seinäjoki) on entinen suomalainen jalkapalloilija ja jääpalloilija.

Toivola aloitti uransa Seinäjoen Palloseurasta. Hän pelasi useita vuosia myös maajoukkueessa. Toivola voitti Suomen Cupin Mikkelin Palloilijoiden paidassa vuosina 1970 ja 1971. Lisäksi vuonna 1971 hän voitti Mestaruussarjan maalipörssin 17 maalillaan.

Toivola pelasi vuodet 1973-1977 Seinäjoen Palloseurassa ja voitti neljänä vuonna joukkueensa maalipörssin. Sitten hän siirtyi Seinäjoen Sisuun.

Toivola pelasi myös jääpalloa SePS:n ja MP:n riveissä. Lisäksi hän pelasi kolme A- ja yhden B-maaottelun.

Ammatiltaan Toivola oli palomies.

Toivola voitti aikoinaan myös Jääpallon SM-Sarjan maalikuninkuuden. Semmoiseen saavutukseen, että voittaa sekä Jalkapallon & Jääpallon pääsarjojen maalikuninkuuden, ei ole kukaan muu Suomessa pystynyt koskaan.
« Viimeksi muokattu: 04.01.2012 klo 17:03:20 kirjoittanut Selkäsauna »
Oskuzy

Poissa Poissa


Vastaus #480 : 03.01.2012 klo 22:42:25

Josko se Kalliokoski Kokkolasta kolmannella kerralla tarttuis syöttiin?

Huhuja pyörii, huhuja pyörii niinku joka tammikuu! Nikolla oli soppari KPV:n kanssa, mutta tippuminen kakkoseen antoi vapauden lähteä ja  neuvotella muiden seurojen kanssa. Keski-Pohjanmaa lehdessä mies kertoi aika suoraa, että pelit kakkosessa eivät kiinnosta. Huhut ovat vieneet AC Oulu-SJK akselia. Jos Nikoa kiinnostaa viellä lähteä "pelamaan tosissaan" tämä olisi loistava tarjous ja varmasti oikea seura. Niko on kuitenkin vielläkin ykkösen eliittiä. Vakituinen työpaikka, perhe , Myntin ja Hakalan jääminen seuraan ja futsal touhut painaa KPV:n jäämiseen kuppiin.  Vaikea sanoa. Varmasti tammikuun lopulla, kun KPV aloittaa treenit saadaan tähänkin asiaan vastauksia?
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #481 : 08.01.2012 klo 16:59:51

SJK:n nettisivuilla ei syystä tai toisesta ole tapahtunut pahemmin mitään viimeisen kuukauden aikana, joten mennään aika kuulopuheiden varassa tällä hetkellä. Toivottavasti sivut kuitenkin treenimatsien alkaessa taas aktivoituu entiseen tapaansa, sillä hyvin hoidetut nettisivut ja nimenomaan aktiiviset sellaiset, on seuran kuin seuran tärkein markkinointikeino nykypäivänä.

SJK:lla on kuulemma uusi hallitus, joka on muodostettu viime vuoden lopussa, mitään käsitystä sen kokoonpanosta ei ole. Kuulemma Kari Kiviluomasta on tullut Urheilutoimenjohtaja. Sitä en tiedä jatkaako joukkueenjohtajana edelleen. JJ Ulvilahan palkattiin jo aiemmin seuran fysioksi. Jamie Shoren huhuillaan tehneen sopparin SJK:n kanssa ja mies on muuttanut kai Seinäjoellekin jo. Miehen pesti olisi koko seuran valmennupäällikkö.
Karikkeen ja Hosion soppareita ei ole vielä ilmeisesti allekirjoitettu, mutta voisi sanoa näiden melko todennäköisesti toteutuvan. Karike on treeniringissäkin mukana ja pelannee Tammiturnauksessa SJK paidassa. Luis Fernando on vasta tullut Brasiliasta lomilta ja Karjanlahti on treenikiellossa kuulemma umpisuolen puhkeamisen vuoksi.
Touko Tumanto on mainittu huhuissa tulevan näytille tammikuussa.

Reservit ja A-junnut ovat pelailleet treenimatseja jo, Edustuksen ensimmäinen treenimatsi pelataan 20.tammikuuta Pietarsaaressa. Kotona ensimmäinen treenimatsi on perjantaina 27.tammikuuta, kun VIFK tulee kylään.

Dorrian

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seinäjoen Jalkapallokerho


Vastaus #482 : 08.01.2012 klo 17:14:26

Toivottavasti sivut kuitenkin treenimatsien alkaessa taas aktivoituu entiseen tapaansa, sillä hyvin hoidetut nettisivut ja nimenomaan aktiiviset sellaiset, on seuran kuin seuran tärkein markkinointikeino nykypäivänä.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #483 : 09.01.2012 klo 11:26:41

Uutinen
Kolme testimiestä

Seinäjoen Jalkapallokerhon treeneihin ilmestyy tänään kolme uutta testimiestä, jotka kaikki ovat ryhmässä ainakin Pietarsaaressa pelattavaan Tammiturnaukseen saakka.

Waleslaisen Richard Dormanin tulo on ollut jo tiedossa, mutta nyt on vahvistunut myös JJK:ssa ja FC Interissä liigaa pelanneen Touko Tumannon ja viime kaudella KPV:ssa Ykköstä pelanneen Kim Palosaaren testiperiodi.

Palosaari on talvella käynyt niin Veikkausliigan JJK:ssa kuin Hakassakin ja iskipä nuorukainen jyväskyläläisten osuman Kerhon verkkoon joulukuun testimatsissa.

- Odotan mielenkiinnolla kolmikon liittymistä harjoitusvahvuuteen. Kaikki ovat mukana ainakin Pietarsaaren turnaukseen saakka. Tarvitsemme vielä noin neljä pelaajaa kautta varten. Pelaajia on kuitenkin tarjolla, joten edetään rauhassa, selvitti vastuuvalmentaja Christoffer Kloo Kerhon tilannetta.



Tumanto on taitava laitalinkki/hyökkääjä. Dorman on hyökkäävä keskikenttäpelaaja/hyökkääjä. On pelannut myös topparina. Kim Palosaari on nuorten U19 maajoukkuehyökkääjä.

EDIT: Dorman on siis pelannut koko uransa ennen Kraftiin tuloa pääosin topparina tai oikeana laitapakkina. Kraftissa pelasi viime kaudella kuitenkin hyökkääjänä / kymppipaikkaa tehden 11 maalia.

Tumanto on 29v. Kim Palosaari on 19v. ja Dorman 24v.
« Viimeksi muokattu: 09.01.2012 klo 11:34:31 kirjoittanut Selkäsauna »
Velmu

Poissa Poissa


Vastaus #484 : 09.01.2012 klo 11:35:16

EDIT: Dorman on siis pelannut koko uransa ennen Kraftiin tuloa pääosin topparina tai oikeana laitapakkina. Kraftissa pelasi viime kaudella kuitenkin hyökkääjänä / kymppipaikkaa tehden 11 maalia.
Dormanin taso ei kyllä mitenkään voi riittää ykköseen. Tai no joksikin täytemieheksi rosteriin varmaan, mutta ei kakkosessakaan mikään erikoinen pelaaja ollut.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #485 : 09.01.2012 klo 11:39:41

Dormanin taso ei kyllä mitenkään voi riittää ykköseen. Tai no joksikin täytemieheksi rosteriin varmaan, mutta ei kakkosessakaan mikään erikoinen pelaaja ollut.

Se on itse tarjonnut itseään näytille ja kun asustelee/opiskelee/työskentelee ilmeisesti tällä alueella, niin ainakin miestä kokeillaan. En mäkään usko että on jäämässä rinkiin, mutta eihän sitä koskaan tiedä.

Kim Palosaari ja Tumanto sen sijaan kuulostaa jo paljon paremmalta. Tumanto on toki kärsinyt polvivammoista ja jalka on leikattukin kaksi kertaa, mutta jos se nyt on kunnossa, on varmasti Ykköseen vahvistus. Palosaari taas on niin nuori ja kuitenkin lupaava hyökkääjä, että jo senkin takia kiinnostaa. Ainoa pelaaja se taisi olla joka vakuutti siitä JJK:n testimiehistöstä jolla pelasivat SJK:ta vastaan joulukuussa.
Vege

Poissa Poissa


Vastaus #486 : 09.01.2012 klo 11:48:02

Dormanin taso ei kyllä mitenkään voi riittää ykköseen. Tai no joksikin täytemieheksi rosteriin varmaan, mutta ei kakkosessakaan mikään erikoinen pelaaja ollut.

Kelpo mies toki SJK:n reserveihin! :D Sitä kautta sitten vaan "kärkkymään" paikkaa SJK:n edustuksessa.
kevin kiigan

Poissa Poissa


Vastaus #487 : 09.01.2012 klo 13:24:32

Mittään jeesuxsen merkitystä asialla ei ole mutta,Herra Dorman pelasi keskikentällä eikä hyökkääjänä Kraftissa 2011.Saldo 11 maalia.Taikauskoinen kaveri, ku nääs kuvittelee ? mahtuvansa ykkösen edariin.Keep following your dreams Richard..

Kelpo mies toki SJK:n reserveihin! :D Sitä kautta sitten vaan "kärkkymään" paikkaa SJK:n edustuksessa.
bratmay

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK, Newcastle


Vastaus #488 : 09.01.2012 klo 17:19:46

Kelpo mies toki SJK:n reserveihin! :D Sitä kautta sitten vaan "kärkkymään" paikkaa SJK:n edustuksessa.

gyyle mahtumas ressuihin! :D
sukkasmurffi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCZ, NUFC, Valencia


Vastaus #489 : 09.01.2012 klo 17:28:39

Kelpo mies toki SJK:n reserveihin! :D Sitä kautta sitten vaan "kärkkymään" paikkaa SJK:n edustuksessa.
Antaako näyttöjä Komia-turnauksen yhteydessä pelattavassa Jannu All Stars 2007 - SJK/ressut?
Mendes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rakastan kaikkia.


Vastaus #490 : 09.01.2012 klo 21:35:09

Antaako näyttöjä Komia-turnauksen yhteydessä pelattavassa Jannu All Stars 2007 - SJK/ressut?

tuosta tuli mieleen. onko tietoa All Starsin kokoonpanosta vielä paljon?
sukkasmurffi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCZ, NUFC, Valencia


Vastaus #491 : 09.01.2012 klo 22:56:44

tuosta tuli mieleen. onko tietoa All Starsin kokoonpanosta vielä paljon?
Ei
Mendes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rakastan kaikkia.


Vastaus #492 : 09.01.2012 klo 22:59:27

Ei

Hyvä
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #493 : 10.01.2012 klo 19:03:21

SJK pitää tiedotustilaisuutta perjantaina iltapäivällä. En tiedä mitä koskee. Veikkaan pelaajasoppareita ja kenties tuota Jamie Shoren palkkaamista?

Tuo Kiviluoman Kari on siis Urheilutoimenjohtajana SJK Junioreilla ja Edustuksella Joukkueenjohtajana. SJK Edustuksen ja Reservien Urheilutoimenjohtajana jatkaa edelleen Janne Kotamäki.
Vege

Poissa Poissa


Vastaus #494 : 10.01.2012 klo 19:12:30

SJK pitää tiedotustilaisuutta perjantaina iltapäivällä. En tiedä mitä koskee. Veikkaan pelaajasoppareita ja kenties tuota Jamie Shoren palkkaamista?

Jokohan SJK:n sivujen ylläpito on palannut lomilta ja uutiset ja jutut muutenkin alkaa paukkua vanhaan malliin kotisivuille? Vuoden 2011 aktiivinen päivitystyyli oli parempi kuin tämä nyt vuonna 2012 vallinnut "hieman" rauhallisempi tyyli.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #495 : 10.01.2012 klo 19:38:29

Dormanin taso ei kyllä mitenkään voi riittää ykköseen. Tai no joksikin täytemieheksi rosteriin varmaan, mutta ei kakkosessakaan mikään erikoinen pelaaja ollut.

Dorman on ollut treeneissä helvetin kovalla asenteella mukana, on kuulemma kovakuntoinen ja on näyttänyt ihan pelimiehenkin merkkejä. SJK:ssa ei käsittääkseni miestä olla keskikentälle tai hyökkäykseen suunnittelemassa kuten Kraftissa, vaan omalle paikalleen puolustukseen.

Tumantoa on kehuttu myös. Oli ollut testien parhaimmistoa.
Velmu

Poissa Poissa


Vastaus #496 : 10.01.2012 klo 19:58:12

Dorman on ollut treeneissä helvetin kovalla asenteella mukana, on kuulemma kovakuntoinen ja on näyttänyt ihan pelimiehenkin merkkejä. SJK:ssa ei käsittääkseni miestä olla keskikentälle tai hyökkäykseen suunnittelemassa kuten Kraftissa, vaan omalle paikalleen puolustukseen.
Joo, asennen ja fysiikka jannun ainoat vahvuudet olivat kakkosessakin. Ei toki hajua miten laitapakkina pärjää, mutta tekniikka ja pelisilmä ei keskikentälle riitä kyllä mitenkään.

Perusbritti tuo taitaa olla niin ulkonäöltään ja luonteeltaan. Kauhea asenne ja raivo jannulla on, jos ne riittää niin sitten varmaan vahvistaa SJK:ta.
tallywagon

Poissa Poissa


Vastaus #497 : 10.01.2012 klo 20:01:48

Tumantoa on kehuttu myös. Oli ollut testien parhaimmistoa.

Tumanto olisi kyllä erinomainen vahvistus ykkösessä, mikäli siis pysyy kasassa edes vähää alusta. Korvaisi mainiosti Seppälän lähdön, ja peliälykin on hiukan eri asteella kuin Artulla.  
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #498 : 10.01.2012 klo 20:09:51

Joo, asennen ja fysiikka jannun ainoat vahvuudet olivat kakkosessakin. Ei toki hajua miten laitapakkina pärjää, mutta tekniikka ja pelisilmä ei keskikentälle riitä kyllä mitenkään.

Perusbritti tuo taitaa olla niin ulkonäöltään ja luonteeltaan. Kauhea asenne ja raivo jannulla on, jos ne riittää niin sitten varmaan vahvistaa SJK:ta.

Se ei olekaan keskikenttäpelaaja, on itsekin ihmetellyt miksi Kraftissa häntä peluutettiin siellä. Koko uransa vetänyt topparina tai oikeana laitapakkina ennen viime kautta.

Tän näköinen kaveri
Vege

Poissa Poissa


Vastaus #499 : 10.01.2012 klo 20:17:42


Onko tuon Dormanin mitoista tietoa? Lähinnä pituus kiinnostaa..pimentääkö päällä Sukru Uzunerit ja vastaavat?

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 95
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa