FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.02.2026 klo 11:40:43 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 36 [37] 38 ... 95
 
Kirjoittaja Aihe: SJK 2012 - Niin kaunis Pohjanmaa  (Luettu 409454 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Oskuzy

Poissa Poissa


Vastaus #900 : 13.03.2012 klo 21:38:12

Miltä tuo Montero vaikutti? Pelasiko topparina vai keskikentällä?
dhfc

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, Kelta-Musta ja junnujoukkueet


Vastaus #901 : 13.03.2012 klo 21:52:13

Jaha :D No selvisipä tämäkin.

"Are you new players?"  "Yeah."



Niiden on PAKKO olla joitain vaihtoEHTO-opiskelijoita sieltä Barcelonasta (SeAMK:n kummikoulu)...kuulemma jotkut Villaa + Xaavi (vaimitäneoli) ovat matkassa lakeuksilla esittelemässä jotain vasta-avattua treenikeskusta Espanjan rannikkoalueelta. On kuulemma komia paikka harjoitella.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #902 : 13.03.2012 klo 22:00:48

Miltä tuo Montero vaikutti? Pelasiko topparina vai keskikentällä?

Pelasi keskikentällä. Ei nyt mitään ihmeitä kyllä esittänyt ja oli melko pihalla pelissä, mutta ei nyt voi kauheasti odottaa kun pelituntuma on sillä vähän kateissa ja ei osaa kieltä. Mutta taitava se on ja hyvä pallotatsi muutenkin.
Kloo sitä kuvaili jossain semmoiseksi tulevaisuuden kaveriksi tyyliin Penninkangas ja Palosaari, joten jos tehdään sopparia, niin tarkoitus on kasvattaa siitä pelimiestä.
tre guru

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Metsäkansan Kanto, Nakhon Sawan FC


Vastaus #903 : 14.03.2012 klo 06:12:45

Tässä nää Moose linkit jotka postasin aikoinaan jo HJK ketjuun, pari tarinaa Thaimaasta

Haastattelu
http://www.thai-fussball.com/en/News-Justin-Moose-An-American-in-Thailand-item-173.html

Sriracha ei jatkanut sopimusta
http://www.thai-fussball.com/en/News-Srirarcha-loses-Dusit-und-Justin-Moose-item-265.html

Lainaus
Besides, Sriracha have to go without the American Justin Moose. His contract ended and was not extended. Back in the US his wife expects a boy in June. Moose arrived in Thailand early 2011 and soon established himself as regular starter. In his role as defensive midfielder he was to be found almost everywhere on the field and staged his team mates with lovely passes.
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #904 : 14.03.2012 klo 09:34:19

Joukkueensa player of the season Thaimaassa. Ja pelannut oudommalla paikalla, puolustavana keskikenttäpelaajana. Tulee Sipilä mieleen. :D
maakatsomo

Poissa Poissa


Vastaus #905 : 14.03.2012 klo 13:53:26

Montero ei kyllä vakuttanut Wiikkari-matsissa, eikä siihen riitä mikään kielimuuri selitykseksi. On varmaa, ettei poika opi suomea, englantia, eikä ruotsiakaan ihan heti.
Eiköhän näiden, sanotaanko "omissa yhtä hyviä"-miesten rahtaaminen jo riittäisi. Kysymys voisikin kuulua, että mikä logiikka näissä kokeiluissa on ollut ja kuka niistä päättää? Onko valinta Toffella? Jannella? Raipella? Jamiella? Maxilla? Jos nyt näin varovasti mustavalkoisin silmin katson, niin toiminta näiltä osin näyttää amatöörimäiseltä. Ennen Espanjan poitsua täällä käyneet "miehet" olivat lähinnä surkuhupaisia, eikä tämäkään paljoa iloa tuo.
Nahka_Tapsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapio-san


Vastaus #906 : 16.03.2012 klo 10:41:31

http://www.sjk2007.fi/uutiset_u1910.html

Uutinen
Porissa puoli tuntia aiemmin

Suomen Cupin 5. kierroksen ottelu porilaista FC Jazzia alkaa lauantaina 24. maaliskuuta puoli tuntia aikaisemmin kuin aiemmin ilmoitettiin.

Porista saadun tiedon mukaan ottelu potkaistaan käyntiin Urheilukeskuksen tekonurmella jo klo 15.00!


Porissa aloitettu mindgamesit! :o
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #907 : 16.03.2012 klo 10:44:55

Otteluennako huomiselle AC Oulu - SJK treenimatsille

Lainaus
Testimiehistä mukana on edelleen espanjalainen Victor Montero, sekä uutena kasvona yhdysvaltalainen Justin Moose, joka on aiemmin ollut mm. HJK:n testattavana.

- On todella mielenkiintoista nähdä Justin pelissä, sillä treeneissä hän oli mielestäni hyvä. Hän aika pienikokoinen, mutta erittäin taitava ja jalat käyvät nopeasti. Kun hän saa pallon, hän näkee hyvin, mitä edessä tapahtuu, analysoi vastuuvalmentaja, Christoffer Kloo amerikkalaispelaajan edesottamuksia.

Sopimuspelaajista sivussa on varmuudella Luis Fernando, Richard Dorman, Teemu Penninkangas ja Daniel Caumo.
Christian Sundin pelaaminen on vielä epävarmaa, mutta saattaa ainakin osan matsia olla mukana.

Moose pelannee varmasti paljon, ehkä koko pelin, sekä keskellä että laidassa. Monteron tilanteesta on vaikea sanoa, treeneissä jos on vakuuttanut niin pelaa varmasti enemmän... Jos ei ole, niin tuskin koko peliä ainakaan pelaa.

Veikkaisin että avaus on semmoinen missä Moose on Hietaharjun kanssa keskikentän keskellä. Kärjessä on Lehtinen - Palosaari.

Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #908 : 16.03.2012 klo 10:47:55

http://www.sjk2007.fi/uutiset_u1910.html

Uutinen
Porissa puoli tuntia aiemmin

Suomen Cupin 5. kierroksen ottelu porilaista FC Jazzia alkaa lauantaina 24. maaliskuuta puoli tuntia aikaisemmin kuin aiemmin ilmoitettiin.

Porista saadun tiedon mukaan ottelu potkaistaan käyntiin Urheilukeskuksen tekonurmella jo klo 15.00!


Porissa aloitettu mindgamesit! :o

Tyypillistä Poria. Kun joukkue menee paikalle, niin siellä on vain yksi pukukoppi käytössä ennen matsia ja arvatkaapa kumpi joukkue siellä? :D
Tuomari on todennäköisesti joku FC Jazzin oma seura-aktiivi ja pelikello käy aina kun palloa haetaan jostain talon takapihalta, minne sen Paprikapaitainen pelaaja on tahallaan potkaissut...

;)
Jats

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #909 : 16.03.2012 klo 11:54:30

Tyypillistä Poria. Kun joukkue menee paikalle, niin siellä on vain yksi pukukoppi käytössä ennen matsia ja arvatkaapa kumpi joukkue siellä? :D
Tuomari on todennäköisesti joku FC Jazzin oma seura-aktiivi ja pelikello käy aina kun palloa haetaan jostain talon takapihalta, minne sen Paprikapaitainen pelaaja on tahallaan potkaissut...

;)


kendossa on se kello mikä aina pysäytetään. Ei futiksessa-

Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #910 : 16.03.2012 klo 12:05:46


kendossa on se kello mikä aina pysäytetään. Ei futiksessa-




Kirjoitinko jotain pysäyttämisestä?
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #911 : 16.03.2012 klo 13:24:23

Huomisen AC Oulu - SJK ottelun LIVESEURANTA löytyy SJK:n Facebook sivuilta kun ottelu on alkamassa.
Sinne tulee kokoonpanot, maalit yms. Ja voi samalla keskustella pelistä.

Noi sivut näkyy vaikka ei oo kirjautunutkaan Facebookiin. Ottelu alkaa klo 12.00.

facebook.com/SJK07


Kloppien Twitter seuraa toki normaalisti pelejä livenä jatkossa, nyt ei vain Twitter päivittäjä oo paikalla.
Hucle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: South of Venus, East of Yyteri Beach


Vastaus #912 : 16.03.2012 klo 20:28:42

"Tuomari on todennäköisesti joku FC Jazzin oma seura-aktiivi ja pelikello käy aina kun palloa haetaan jostain talon takapihalta, minne sen Paprikapaitainen pelaaja on tahallaan potkaissut..."

Tuomarina kys. ottelussa esiintynee Petri Viljanen (Jazz (A)->PoPa (I)->Haka (VL)->ToVe (III).

Linjarynnijöinä herrat Hyöty & Grönblom.

http://www.splsatakunta.fi/Sarjaohjelma.htm

Jazzille on jo rukattu ITS:lta päivitetty herraskainen pukukoppi. Vierailijat sijoitetaan sitten sinne,
mihin näiden kunto yks`äkkiin näyttäisi riittävän. Vähän kuin baarissa.

Ja tähän loppuun kuuluu se graafinen smile...!  
« Viimeksi muokattu: 16.03.2012 klo 20:37:32 kirjoittanut Hucle »
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #913 : 17.03.2012 klo 11:42:15

Liveseuranta AC Oulu - SJK pelillä Facebookissa auki. Siellä on kokoonpano jo.
Matsi alkaa 12.00.

Ja tuohan löytyy täältä:
https://www.facebook.com/SJK07

Avaus on:

-------------Toni----Ylihärsilä-------------
Lomski----Moose--Hietaharju--Tumanto
Rauhal-----Tiitus----Cleaver----Montero
-----------------Karike--------------------

Etunimillä noi Lehtisen veljekset Toni ja Tiitus.

Penkki: Hosio, Ylihärsilä, Lähitie, Sipilä, Sund ja Palosaari. 

Jos Karike loukkaantuu, niin SJK lainaa Oulun maalivahtia maaliin, Luffehan ei vielä pysty pelaamaan ja Karjanlahti on A-junnujen SM-Karsintapelissä.
Nahka_Tapsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapio-san


Vastaus #914 : 17.03.2012 klo 12:37:38

Rauhalan avauspaikalle peukkua. Ennustan, että mies ryöstää toisen laitapakin paikan kauden aikana takaisin itselleen.
Oskuzy

Poissa Poissa


Vastaus #915 : 17.03.2012 klo 12:46:34

Valioliiga tähti Montero laitapakkina. Kiva kuulla miten mies pärjää
coraxo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tahiti 2013 FIFA Confederations Cup


Vastaus #916 : 17.03.2012 klo 13:01:16

-
« Viimeksi muokattu: 09.12.2012 klo 12:41:30 kirjoittanut coraxo »
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #917 : 17.03.2012 klo 13:23:28

Koottuna ekan puoliajan tilanteet tuolta facebookista:

Uutinen
************LIVESEURANTA************
AC Oulu - SJK @ Oulun Arina areenalla
***************************************
AC Oulu - SJK x-x (1-1)
Maalit:
0-1 3min. Toni Lehtinen (Hietaharju)
1-1 33min. Janne Hietanen (Nurmela)

Peli oli aluksi todella tasainen, SJK:n hallitessa hienokseltaan ensimmäistä puolikasta ja sitten 1.puoliajan loppua kohti AC Oulu sai hallinnan.
Molemmat maalit syntyivät kulmapotkuista puskemalla.

SJK:n Justin Moose on vaikuttanut oikein pirteältä ja sai kertaalleen vedettyä pallon tolppaankin. Nopea mies on.
Montero on jäänyt näkymättömäksi pelissä muuten, kun AC Oulu on tullut lähinnä omaa oikeaa laitaansa ja pelin painopiste muutenkin oli toisella laidalla. Montero kumminkin pelasti yhden varman maalin maaliviivalta, kun AC Oulu pelaaja pääsi läpiajosta koittamaan.

AC Oulun Mika Nurmela otti keltaisen suunsoitolla ja SJK:n Chris Cleaver kovalla pelillä.

* SJK:n avauskokoonpano:
Tomas Karike (mv), Timo Rauhala, Tiitus Lehtinen, Chris Cleaver (c), Victor Montero, Patrik Lomski, Justin Moose, Jyri Hietaharju, Touko Tumanto, Toni Lehtinen ja Mikko Ylihärsilä.

* Penkillä:
Ville Ylinen, Christian Sund, Kimi Palosaari, Aki Sipilä, Matti Lähitie ja Janne Hosio.

----------2. PUOLIAIKA-----------

SJK tekee kaksi vaihtoa toisen puoliajan alkuun, kun Jyri Hietaharju vaihtuu Christian Sundiin ja Hosio tulee Victor Monteron tilalle. Rauhala ja Hosio vaihtavat laitoja.

Ottelu on käynnissä tilanteessa 1-1.



Seuranta jatkuu..
coraxo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tahiti 2013 FIFA Confederations Cup


Vastaus #918 : 17.03.2012 klo 14:02:54

-
« Viimeksi muokattu: 09.12.2012 klo 12:41:43 kirjoittanut coraxo »
Selkäsauna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #919 : 17.03.2012 klo 14:04:35

ACO - SJK 2-1 (1-1) FT

Toinen tappio putkeen ja toista kertaa menetettiin johtoasema. Päästiin vielä vitonen pelaamaan ylivoimalla.

ACOn kanssa siis kolmesta reenipelistä voitto, tasuri ja häviö.


ACO:n voittomaalin teki samantien vaihdosta tullut Eetu Uusitalo. Mika Nurmela sai punaisen kahdella keltaisella, eka tuli suunsoitosta, toinen ajanpeluusta.



EDIT: Peli oli kuulemma varsinkin ekalla puoliajalla ollut todella kovatempoinen ja hyvätasoinen matsi. SJK oli saanut pallon kahdesti verkkoon, mutta oli hylätty paitsioina ja kerran tolppaan sekä ylähirteen.

Moose on varmasti vahvistus, Monterolla on sijoittumisen kanssa ongelmia, vaikka kerran pelasti pallon maaliviivalta.

Jos mun mielipiteellä olisi merkitystä, niin Monterolle ei sopparia, mutta Mooselle kyllä ja sitten on joukkue kasassa.
« Viimeksi muokattu: 17.03.2012 klo 14:11:42 kirjoittanut Selkäsauna »
Makoun

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu


Vastaus #920 : 17.03.2012 klo 14:39:38


ACO:n voittomaalin teki samantien vaihdosta tullut Eetu Uusitalo. Mika Nurmela sai punaisen kahdella keltaisella, eka tuli suunsoitosta, toinen ajanpeluusta.



EDIT: Peli oli kuulemma varsinkin ekalla puoliajalla ollut todella kovatempoinen ja hyvätasoinen matsi. SJK oli saanut pallon kahdesti verkkoon, mutta oli hylätty paitsioina ja kerran tolppaan sekä ylähirteen.

Moose on varmasti vahvistus, Monterolla on sijoittumisen kanssa ongelmia, vaikka kerran pelasti pallon maaliviivalta.

Jos mun mielipiteellä olisi merkitystä, niin Monterolle ei sopparia, mutta Mooselle kyllä ja sitten on joukkue kasassa.

AC Oulun toisen maalin teki kylläkin Vesa Verronen, joka oli avauskokoonpanossa. Ei pelannut Eetu koko pelissä.
Pöhnä

Poissa Poissa


Vastaus #921 : 17.03.2012 klo 14:45:47

AC Oulun toisen maalin teki kylläkin Vesa Verronen, joka oli avauskokoonpanossa. Ei pelannut Eetu koko pelissä.

Omastakin mielestä oli Vesku, joka sen maalin teki, mutta eikö se Eetukin tullut kentälle joskus parikymmentä minuuttia ennen loppua?

SJK:lta olisi tosiaan odottanut vähän enemmän, vaikka ei missään nimessä ollut mikään päivänselvä voitto. Silti eivät oikein pystyneet kunnolla pistämään AC:n puolustusta tiukoille edes lopussa ja jäi vähän semmonen olo, ettei SJK:lla ollut mitään selkeää ideaa pelissä.
Makoun

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu


Vastaus #922 : 17.03.2012 klo 14:52:24

Omastakin mielestä oli Vesku, joka sen maalin teki, mutta eikö se Eetukin tullut kentälle joskus parikymmentä minuuttia ennen loppua?

SJK:lta olisi tosiaan odottanut vähän enemmän, vaikka ei missään nimessä ollut mikään päivänselvä voitto. Silti eivät oikein pystyneet kunnolla pistämään AC:n puolustusta tiukoille edes lopussa ja jäi vähän semmonen olo, ettei SJK:lla ollut mitään selkeää ideaa pelissä.

En omasta mielestäni ainakaan nähnyt Eetua kentällä, Sohlon Joonas tosin tuli vanhemman Siiran tilalle toisella puoliajalla. Mieleeni jäi hyvin SJK:n numero 7(?), joka tuli toiselle puoliajalle, kaveri ei montaa juoksuaskelta ottanut pelissä, mutta hän syötti aina varmasti jalkaan.

E: Oli se Uusitalo sittenkin siellä kentällä, mutta Verronen teki maalin joo.
« Viimeksi muokattu: 17.03.2012 klo 15:05:02 kirjoittanut Makoun »
Juse-

Poissa Poissa


Vastaus #923 : 17.03.2012 klo 15:02:30

Mieleeni jäi hyvin SJK:n numero 7(?), joka tuli toiselle puoliajalle, kaveri ei montaa juoksuaskelta ottanut pelissä, mutta hän syötti aina varmasti jalkaan.

Aika hyvä kuvaus Sundista, jota olen alkanut arvostaa tänä talvena paljon enemmän kuin viime kaudella. :)

Miten Justin Moose pelas?
misteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Poker Tour I Bracelets: Final, Main, Money


Vastaus #924 : 17.03.2012 klo 16:20:32

Aika hyvä kuvaus Sundista, jota olen alkanut arvostaa tänä talvena paljon enemmän kuin viime kaudella. :)

Miten Justin Moose pelas?
Sellainen lyhyt pitkätukka? Eka puoliajalla oli hyvä,ehkä jopa SJK:n paras, toisella puoliajalla upposi massaan kuten koko SJK. Tänään näkyi selvästi se mikä on kakkosdivarin parhaan ja ykkösdivari joukkueen ero, kakkosdivarin paras ei pärjää edes Ykkösdivari joukkueen junnuille.
SJK:lla on pari selvästi ykköseen huipputason kaveria ja muut on sitten harmaata massaa. Toppari 10 kapteeni oli pelimies, samoin Lomski (8?) laidalla ja keskustan Moose oli hyvä. Sitten toisaalta ihan hirveetä paskaa oli molemmat hyökkääjät (kyllä, maalista huolimatta läski-lehtinen oli aika pimennossa), oikea pakki numero 21 joka ei pärjännyt edes AC Oulun A-junnu Verroselle ja Sund oli kyllä ihan hirveetä ripulia lopussa peliin tullessa. Onkos mies ollut loukkaantuneena vai miksi oli niin laiskaa fleguilua? Toivottavasta mies saa paljon minuutteja ensi kaudella, niin ei tarvi SJK:ta kärkikahinoissa nähdä.
Aika monta miestä saa SJK tuohon porukkaan ostaa, jos luulee esim. PK:lle pärjätä tällä kaudella.

 
Sivuja: 1 ... 36 [37] 38 ... 95
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa