• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Liigajoukkueiden sosiaalisen median käyttö/markkinointi

Aloittaja RS4X, 07.11.2011 klo 02:21:12

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

todella nopea

VPS? Miten voi olla noin surkeat seuraajamäärät? ???

purkupallospesialisti

Lainaus käyttäjältä: Kausari - 14.07.2022 klo 13:35:10
Faktaa on ainoastaan se, että Klubin matseissa käy eniten yleisöä ja Klubin Instassa on eniten käyttäjiä.

Voihan toki olla, että Instan kävijämäärät ei korreloi matsissa kävijöiden kanssa, mutta ei noilla tiedoilla voida tehdä johtopäätöksiä kumpaankaan suuntaan.
Todella outo johtopäätös tai väite joka tapauksessa.

Matsitapahtumien rummutus ja seuraajamäärä on kasvanut ihan viime parina vuotena, mutta katsojamäärä ei. Katsojamäärään monia syitä toki, mutta faktaa sekin on. Vähän ehkä turhan suoraan ensimmäisessä viestissä kirjoitin, mutta suurin pointti siinäkin oli huoli että tuon perusteella tehtävän jotain johtopäätöksiä jotka jättävät sitten muualta markkinoinnista keskittymistä pois.

Kausari

Lainaus käyttäjältä: purkupallospesialisti - 14.07.2022 klo 14:25:07
Matsitapahtumien rummutus ja seuraajamäärä on kasvanut ihan viime parina vuotena, mutta katsojamäärä ei. Katsojamäärään monia syitä toki, mutta faktaa sekin on.
No onhan tässä viime vuosina ollut joitain muitakin muutoksia koko maailman tasolla, joten ei näitä parin viime vuoden yleisömääriä ihan heti kannata verrata aiempaan. Ja onhan seurat tehneet aiemminkin markkinointiin liittyviä toimenpiteitä, niin tapa tehdä markkinointia ei tee suoraan suurta merkitystä. Insta, FB jne on vain yksittäisiä toimenpiteitä, joten ei yhtä some-työkalua voi suoraan laskea.

Toisinpäin ajateltuna, jos HJK jättäisi somen kokonaan pois, niin olisiko mielestäsi sillä vaikutusta yleisömäärään? Mielestäni on.

purkupallospesialisti

Lainaus käyttäjältä: Kausari - 14.07.2022 klo 14:44:39
Toisinpäin ajateltuna, jos HJK jättäisi somen kokonaan pois, niin olisiko mielestäsi sillä vaikutusta yleisömäärään? Mielestäni on.

Aivan varmasti olisi, mutta sitä ei tulla tekemään. Yhtälailla katukuvassa markkinoinnin poistamisella on vaikutuksensa yleisömäärään ja se on tehty käytännössä. Onko sitten sosiaaliseen mediaan panostamisella ollut vaikutuksensa tuohon päätökseen? En tiedä, mutta tämä oli huoleni.

Kausari

Lainaus käyttäjältä: purkupallospesialisti - 14.07.2022 klo 15:03:23
Aivan varmasti olisi, mutta sitä ei tulla tekemään. Yhtälailla katukuvassa markkinoinnin poistamisella on vaikutuksensa yleisömäärään ja se on tehty käytännössä. Onko sitten sosiaaliseen mediaan panostamisella ollut vaikutuksensa tuohon päätökseen? En tiedä, mutta tämä oli huoleni.
Haluaisin toki myös Klubin näkymään katukuvassa. Edes syksyssä, kun taistellaan mestaruudesta ja eurokilpailuista.

SamppaL

Päivitellään myös muita tilejä!

Lainaus käyttäjältä: Nahtegal - 05.08.2022 klo 12:25:34
Tällainen twiitti herätti ajatuksia somen voimasta. Hyviä lisäkommentteja twiiteissä.

" Suomen kolmanneksi seuratuin jalkapallojoukkue Instagramissa on tällä päivällä Aston Gilla. Ai mikä?

Toukokuun lopulla ensimmäisen kerran päivittäneellä tilillä on 13,7 tuhatta seuraaja, 0,7 tuhatta vähemmän kuin toisena majailevalla KuPsilla."

https://mobile.twitter.com/JohanSuominen/status/1555424461968523264

Muita tilejä (2000 seuraajaa tai enemmän, sadan seuraajan tarkkuudella):

                             15.3        6.8
Veikkausliiga:         13 900     15 300  (+1 400)
Aston Gilla:             -         ↑ 14 400  (+14 400)
TPS:                       7 300      7 600    (+300)
RoPS:                     7 100      7 100   
Ykkönen:                5 000      5 500   (+500)
KTP:                       4 800      5 100   (+300)
FF Jaro:                  4 700      4 800   (+100)
KPV:                       4 400      4 700   (+300)
Ilves Juniorit:          3 900      4 100   (+200)
JJK:                        3 500      3 700   (+200)
Kansallinen Liiga:     3 300      3 700  (+400)
HJK Naiset:              3 200  ↑ 3 500  (+300)
KuPS Naiset:            3 200  ↑ 3 500  (+300)
MuSa:                     3 300      3 400  (+100)
EIF:                         2 600     2 700   (+100)
SJK Juniorit:             2 500     2 700   (+200)
FC Honka Naiset:      2 400     2 500   (+100)
MYPA:                      2 400     2 500   (+100)
IF Gnistan:               2 300     2 500   (+200)
PK-35 Vantaa Naiset:  -           2 500
Pallo-Iirot:               2 200      2 300   (+100)
Åland United:           2 200      2 300   (+100)
HJK ry (juniorit):      2 000  ↑  2 300   (+300)
MP:                         2 000       2 200   (+200)
TamU:                     2 000       2 100   (+100)
KaaPo:                     2 000      2 100   (+100)
PK-35 Naiset:            2 000     2 000
JäPS:                        -        ↑ 2 000

"Muita" -listasta edelleen varmasti jäänyt joku tili uupumaan.

ilpo


shots

Lainaus käyttäjältä: ilpo - 08.08.2022 klo 08:56:02
Mikä on tämä "Aston Gilla"? ???

Sieltä löytyy twiitistä vastaus

Lainaus käyttäjältä: Nahtegal - 05.08.2022 klo 12:25:34
Tällainen twiitti herätti ajatuksia somen voimasta. Hyviä lisäkommentteja twiiteissä.

" Suomen kolmanneksi seuratuin jalkapallojoukkue Instagramissa on tällä päivällä Aston Gilla. Ai mikä?

Toukokuun lopulla ensimmäisen kerran päivittäneellä tilillä on 13,7 tuhatta seuraaja, 0,7 tuhatta vähemmän kuin toisena majailevalla KuPsilla."

https://mobile.twitter.com/JohanSuominen/status/1555424461968523264

1892

Googleen kun laittaa Veikkausliiga saa googlen tulospalvelun ensimmäiseksi. Siihen ovat logonsa jaksaneet päivittää HJK ja SJK, muilla geneerinen luomus. Ei luulisi tuonkaan olevan kovin iso homma hoitaa.

pirlonpoika

Lainaus käyttäjältä: 1892 - 14.08.2022 klo 13:34:54
Googleen kun laittaa Veikkausliiga saa googlen tulospalvelun ensimmäiseksi. Siihen ovat logonsa jaksaneet päivittää HJK ja SJK, muilla geneerinen luomus. Ei luulisi tuonkaan olevan kovin iso homma hoitaa.

Tuonhan toki voisi kuka tahansa tehdä. Siinähän on Palaute/Feedback linkki, niin sitä kautta vaan viestiä Googlelle, että lisätkää NNN logo. Seuroilla itselläkään ei ole muita työkaluja tuohon. Google ottaa muista palveluista nuo tulokset/logot jne.

Tiksa

Lainaus käyttäjältä: ilpo - 08.08.2022 klo 08:56:02
Mikä on tämä "Aston Gilla"? ???

Asioita, joita opin tänään: Ilari Mettälä tienaa tiktokkaamisella enemmän kuin pari vuotta sitten ammattifutarina.

Mistä sitten luonnollisestikin kysymys: mites veikkausliigaseurojen TikTok tilien seuraajat?

Qwertyn Näppis

Eilisten VAR pelleilyiden innoittamana Veikkausliigalle uusi slogan?
- "Ylpeästi ilman Varria jo vuodesta 1990."

SamppaL

Laitetaas viimeiset luvut pöytään nyt kun myös HJK:n kausi sai päätöksensä.

Liigajoukkueiden Instagram-tilien seuraajamäärät (sadan seuraajan tarkkuudella) kaudella 2022:

                       15.3         14.7         4.10
HJK:                  26 600      27 400     30 600
KuPS:                13 700      14 200     14 600
HIFK:                11 800       12 300    12 400
Ilves:                11 700       12 100    12 300
SJK:                  10 600       11 300    11 800
FC Inter:             8 300        8 700      9 000
AC Oulu:             7 500        8 200      8 500
FC Lahti:             7 800        8 100      8 300
VPS:                   5 500        5 800      6 100
FC Haka:             4 600        4 800      5 100
Esport Honka:      4 300        4 500      4 900
IFK Mariehamn:   3 300        3 500      3 700


SamppaL

Instagram seuraajamäärien kehitys Veikkausliigassa kausien 2022, 2023 ja/tai 2024 pelanneiden joukkueiden osalta noin kahden vuoden ajalta (sadan seuraajan tarkkuudella):

                    4.10.2022     25.10.2024     Muutos
HJK:                  30 600       42 700         +12 100
Ilves:                12 300       18 400           +6 100
KuPS:                14 600      18 400           +3 800
SJK:                  11 800      16 200           +4 400
FC Haka:             5 100      14 400           +9 300
HIFK:                12 400      12 000               -400
FC Inter:             9 000      11 900           +2 900
AC Oulu:             8 500      11 700           +3 200
FC Lahti:             8 300      10 900           +2 600
VPS:                   6 100        9 100           +3 000
IF Gnistan:          2 500 *     7 400           +5 200
KTP:                    5 100 *    7 100            +2 000
FC Honka:            4 900       6 900           +2 000
IFK Mariehamn:    3 700       6 400           +2 700
EIF:                     2 700 *     4 500           +1 800

* = seuraajamäärän tarkastelujakso 6.8.2022 -  25.10.2024.

simo hylje

Lainaus käyttäjältä: SamppaL - 25.10.2024 klo 13:24:53
Instagram seuraajamäärien kehitys Veikkausliigassa kausien 2022, 2023 ja/tai 2024 pelanneiden joukkueiden osalta noin kahden vuoden ajalta (sadan seuraajan tarkkuudella):

                    4.10.2022     25.10.2024     Muutos
HJK:                  30 600       42 700         +12 100
Ilves:                12 300       18 400           +6 100
KuPS:                14 600      18 400           +3 800
SJK:                  11 800      16 200           +4 400
FC Haka:             5 100      14 400           +9 300
HIFK:                12 400      12 000               -400
FC Inter:             9 000      11 900           +2 900
AC Oulu:             8 500      11 700           +3 200
FC Lahti:             8 300      10 900           +2 600
VPS:                   6 100        9 100           +3 000
IF Gnistan:          2 500 *     7 400           +5 200
KTP:                    5 100 *    7 100            +2 000
FC Honka:            4 900       6 900           +2 000
IFK Mariehamn:    3 700       6 400           +2 700
EIF:                     2 700 *     4 500           +1 800

* = seuraajamäärän tarkastelujakso 6.8.2022 -  25.10.2024.

Eikös tuolla pyöri rahat jo jollain kymmenillä tuhansilla seuraajilla, saati sitten 100 000+? Tekeekö mikään seura rahaa tuolla tai muualla someissa kuten muut "vaikuttajat"?

SamppaL

Lainaus käyttäjältä: simo hylje - 25.10.2024 klo 13:56:10
Eikös tuolla pyöri rahat jo jollain kymmenillä tuhansilla seuraajilla, saati sitten 100 000+? Tekeekö mikään seura rahaa tuolla tai muualla someissa kuten muut "vaikuttajat"?

Kyllä se ainakin sponsorimyyntiä helpottaa. Yksi lyhyt video ("reels") saa automaattisesti tuhansia näyttökertoja, oli sitten hyvin tehty tai ei.

Yksi hyvä tuore esimerkki on valkeakoskelainen Mad Max futsalliigasta joka vain tuli mieleen kun satun seuraamaan. Seuraajia 1 600 ja ovat tehneet kaksi vajaa minuutin mittaista videota Valkeakoskelaisen Konepiste -nimisen yrityksen kanssa. Videoilla yhteensä 8 500 näyttökertaa. Eipä ole mäxeillä tarjota tuollaista näkyvyyttä kotipeleissä, joissa hyvänä päivänä käy muutama sata katsojaa. Vaikuttajat ottaisivat tuollaisesta setistä helposti pari tonnia.

Sanomamedia kertoo lehden kokonaistavoittavuudeksi 33 800 henkilöä / viikko (digi+ printti). Etusivun mainos kyseisessä lehdessä maksaakin noin 2 000 euroa ja se ei ole mikään lehden kansi kuten hesarissa.

Valkeakoskesta puheen ollen minua kiinnostaisi, että miten Hakan seuraajamäärä on liki kolminkertaistunut parissa vuodessa. Onko tämä tapahtunut jonku tietyn pelaajahankinnan myötä kuten KuPSissa konsanaan? Onko ollut arvontoja... vai onko tekeminen somessa ollut muuten vain erinomaista?

Chepar

Lainaus käyttäjältä: SamppaL - 25.10.2024 klo 16:28:44
Valkeakoskesta puheen ollen minua kiinnostaisi, että miten Hakan seuraajamäärä on liki kolminkertaistunut parissa vuodessa. Onko tämä tapahtunut jonku tietyn pelaajahankinnan myötä kuten KuPSissa konsanaan? Onko ollut arvontoja... vai onko tekeminen somessa ollut muuten vain erinomaista?


On siellä arvontojakin säännöllisesti (esim vip-lippupaketteja yms), mutta iso nousu seuraajissa taisi olla kun Ndamin soppari tälle kaudelle julkistettiin, kaverilla kun näyttää itsellään olevan 818t seuraajaa (kaikki varmasti ihan aitoja henkilöitä...), niin taisi osan tuoda niistä myös hakan instaan.

keke vlk

Ndamin sopparin myötä pomppasi tuo Hakan seuraajamäärä tosiaan jollain 7-8k uudella. Suurin osa taitaa olla jotain Hassanin itselleen seuraajaksi ostamia botteja :D

Laatikko

Lainaus käyttäjältä: keke vlk - 25.10.2024 klo 18:35:36
Ndamin sopparin myötä pomppasi tuo Hakan seuraajamäärä tosiaan jollain 7-8k uudella. Suurin osa taitaa olla jotain Hassanin itselleen seuraajaksi ostamia botteja :D

Liigaseurathan voisi siis ostaa satojatuhansia botteja ja sitten myydä kalliilla mainoksia!

MaikkulanMessi

Jahas, FC Inter on vissiin eka joka "jättää toistaiseksi" X:n julkaisemisen :

[uutinen] Inter lopettaa toistaiseksi kaiken sisällön julkaisemisen X:ssä.

Jatkamme aktiivista viestintää muilla sosiaalisen median alustoilla sekä virallisilla verkkosivuilla. Interin X-tili jää näkyviin, mutta uusia päivityksiä ei toistaiseksi julkaista.    [/uutinen]


https://x.com/fcinterturku/status/1881625281611571289?s=46&t=_6ols0ltPi3dCb1-ZLOvSg