FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.11.2025 klo 21:04:28 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 25 [26] 27 ... 43
 
Kirjoittaja Aihe: Tampereen Kutonen 2012 - TamU:n uusi tuleminen? FC Tribe 10v!  (Luettu 123017 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kukkulankuningas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV,Kassit,


Vastaus #625 : 09.06.2012 klo 18:48:20

olut edullisempaa ikurissa :D Mutta silti oltiin tpv pelissä sittenkin!
valdanito

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maajoukkue, TamU


Vastaus #626 : 09.06.2012 klo 19:51:51

Vaikkei kutosta ollutkaan, niin kutosen joukkueita kumpikin: TamU-K - Tribe 2-2 ja Tribe pilkuilta jatkoon. Kaikki pelaajat, tuomarit ja katsojat on lauantaibinit ansainneet, upee tapahtuma. Ja oisin samaa mieltä, vaikka ois päättynyt toisinkin päin. :)
marra

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Tribe


Vastaus #627 : 09.06.2012 klo 23:28:33

Jee!
Vilhelmus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Keikyän yritys


Vastaus #628 : 09.06.2012 klo 23:59:15

Hyvä Tribe Ylos
Eihän se kaunista peliä ollut, mutta lopussa jännitystä piisasi.

Tamun porukka oli taitavampi, mutta yhteispeli tosiaan hakusessa ja välillä helvetin tyhmää pelaamista. Varsinkin pallon hautomista, miten ihmeessä kerta toisensa jälkeen toppari voi lähteä alimmalta tontilta pujottelemaan äijä siihen asti, että menettää pallon?
_rok

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United - Jämsänkosken Ilves


Vastaus #629 : 10.06.2012 klo 00:11:11

Hyvä Tribe Ylos
Eihän se kaunista peliä ollut, mutta lopussa jännitystä piisasi.

Tamun porukka oli taitavampi, mutta yhteispeli tosiaan hakusessa ja välillä helvetin tyhmää pelaamista. Varsinkin pallon hautomista, miten ihmeessä kerta toisensa jälkeen toppari voi lähteä alimmalta tontilta pujottelemaan äijä siihen asti, että menettää pallon?

Koska on vitun tyhmä?
Kessi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, LiePo, Ikurin Vire


Vastaus #630 : 10.06.2012 klo 09:36:44

Eihän se välttämättä kaunista ollut, mutta joku viisas on joskus sanonut, että maalit ratkaisee. TamUlla oli todellakin monta taitavampaa jätkää, kun meillä, mutta ei vaan riitä. Joukkue ei ole joukkue, jos se on täynnä toisilleen tuntemattomia äijiä, jotka kiukuttelee toisilleen eikä pelaa yhteen. Tribe pelasi sen, mitä meidän jätkät osaavat ja pidettiin pää kylmänä ( poislukien Kosonen :) ) ja tällä kertaa se riitti. TamU oli monella osa-alueella vahvempi, mutta omassa boksissa TÄYSIN kusessa. Tribellähän oli paremmat paikat ratkaista ottelu jo varsinaisella peliajalla. ( yksi tolppa ja viimeisen minuutin pusku ) Tosin kovin montaa vaarallista pelitilanne maalipaikkaa ei Tribe luonut, mutta jos niistä lähes kaikki päättyy maaliin, niin jossain on TamUlla pahasti vikaa... yhtään väheksymättä Triben laajaa ja taitavaa ratkaisurintamaa. :D Mukava peli, jossa jännitystä riitti aivan loppuun saakka. Kaveripariskuntakin ei raskinut lähteä edes puoliajalla kotiin väijyyn EM-kisoja, kun tarjolla oli parempaakin viihdettä. Iso käsi kyllä Sinikaartille, joka loi ainutlaatuisen tunnelman, jota ainakaan allekirjoittanut ei aiemmin ole kohdannut kahden 6. divarijoukkueen kohdatessa. Näitä pelejä olis kiva pelata lisääkin.
O.J.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Tribe, Tamu, PiPo-79


Vastaus #631 : 10.06.2012 klo 14:47:41

Todella iso käsi Sinikaartille ja Triben kannattajakatsomolle! Huikea tunnelma oli kyllä koko pelin ajan Pyynikillä.
epoxhead

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VesVi, Ilves, Huuhkajat


Vastaus #632 : 10.06.2012 klo 19:50:07

FC Potku - VesVi 2-2

Potku johti ekan puoliajan jälkeen 2-0, Vesvi tokalla puokilla kahdella rankkarilla tasoihin, joista toinen varmaan about 88. minuutilla. Itse en nähnyt tokaan rankkariin johtanutta tilannetta, mutta tuomarin jutuista käsitin, että potkulainen potkas maalinedustalla hässäkän jälkeen vesviläistä. Peli noudatti muutenkin Vesvin puolelta samaa kaavaa kuin aiemmin kaudella eli eka puoliaika halutonta höntsäilyä ja tokalla vasta kiima päälle.
Terry #8

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NoPs , HarrasteFutis Nokia


Vastaus #633 : 10.06.2012 klo 19:51:41

NoPy - MouMa 4-6 järkevässä vesisateessa.
MouMalla näyttäs olevan kohtuu nippu kasassa..
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #634 : 10.06.2012 klo 20:33:55

FJK/2-ParVi/2 2-2 (1-0)

Joo-o, 2-0 taululla ja vorssalaisilla peli täysin kontrollissa, mutta niin vain vieraat pääsivät tasoihin. Tiedä sitten mitä tauolla tapahtui, mutta FJK/2 hukkasi oman pelinsä täysin. Huonomminkin olisi voinut käydä, kun Vire pääsi yrittämään vielä rangaistuspilkulta 2-1-tilanteessa. Kokenut Ihalainen vorssalaismaalissa kuitenkin pelasti tilanteen. Vire pääsi kuitenkin vielä tasoihin, joten pisteet jaettiin. ParVi oli kyllä selkeästi paras FJK/2:n tällä kaudella kohtaamista Kutosen joukkueista.

Tulos oli kyllä kotijoukkueelle pettymys, mutta tappioton putki sentään jatkuu...
Kurosen Epi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona, FC Mietokastike


Vastaus #635 : 10.06.2012 klo 20:45:13

8.6. TFT - JanPa 2-0
porin karhu

Poissa Poissa


Vastaus #636 : 10.06.2012 klo 21:21:33

         OTTELURAPORTTI


FJK 2-PARVI 2 2-2 (1-0)

Fjk pääsi lähes parhaalla kokoonpanolla yrittämään jatkoa kotivoittojen putkelle. Vieraat Parolasta näyttivät kuitenkin heti alkuunsa olevan hyvä tasoinen ryhmä. Molemmat joukkueet pelasivat todella hyvää futista tälle tasolle. Palloa pelattiin maassa ja väliin mahtui todellakin hyviä syöttökompinaatioita. Parvi oli hiukan niskan päällä, jos mittarina käytettiin hyviä maalintekopaikkoja. Fjk kuitenkin viimeisteli jakson ainoan maalin, joka oli Kari Paaran käsialaa upealla kaukolaukauksella. Aivan jakson lopussa meinasi Vihtori Kasevan nosto painua maaliin, mutta kotijoukkueen harmiksi pallo painui hieman yli.
Toinen jakso alkoi Fjk:n painostuksella ja peli pyörikin täysin vieraiden kenttäpäädyssä. Muutaman hukatun tuhannen taalan paikan jälkeen maalitykki Janne Kaseva viimeisteli Samu Kujalan läpisyötöstä taululle 2-0. Tämän jälkeen yllättävänkin iso katsojamäärä odotti Fjk.n painuvan menojaan niinkuin edellisissäkin otteluissa. Parvi näytti kuitenkin olevan kunnon taisteleva jengi ja ottikin pelin haltuunsa. Kotijoukkueen peli sekosi täysin ja joutuikin täysin puolustuskannalle. Teemu Kömöti kavensikin läpiajon päätteeksi 2-1. Tästä vieraat saivat vielä lisävaihteen päälle ja Fjk oli ensi kertaa tällä kaudella todellakin pinteessä. Onneksi kotijoukkueen kokenut mv Ihalainen oli nuoruuden päiviensä vedossa ja piti joukkuettaan pystyssä torjumalla mm. rangaistuspotkun. Pelin lopussa Parvin painostus tuotti lopulta tulosta, kun Juuso Sistonen pääsi siirtämään maalinedustalta pallon purkkiin.
Fjk coach Tienhaara oli tyytyväinen joukkueen esitykseen 70 minutille asti. Fjk paransikin peliään niillä osa-alueilla missä oli ollut puutteita ja joukkue näyttikin hyvin organisoidulta. Se miksi viimeinen 20 minuuttia oli täysi mahalasku on miettimisen paikka, vaikka Parvi oli selvästi paras joukkue mitä Fjk on tällä kaudella kohdannut. Tasapeli maistui kuitenkin katkeralta niin hyvän alun jälkeen. Kotijoukkueen parhaimistoa olivat keskikenttää hyvin pyörittäneet Kari Paara ja Juhani Karjala sekä mv Jarkko Ihalaisen loistotorjunnat pelastivat pisteen Fjk:lle. Uutena tulokkaana kentällä lopussa esiintyi Ivan Duhov.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #637 : 11.06.2012 klo 09:48:33

Kirjoitellaan nyt tännekin, kun kerran voitettiin...

2. lohkossa Pirkkalan illassa FC Kaveriporukka - City Norsulauma 3-2. KP meni kolme kertaa johtoon ja kahdesti City puristi tasoihin, mutta kolmannen kerran saatiin pidettyä johto. Vierailija oli pelissä hallitsevampi osapuoli, mutta kokonaisuudessaan virheiden sävyttämä peli oli aikalailla molemminpuolista sähläämistä ja olisi voinut päättyä melkeinpä miten hyvänsä. Tuomarilta sain kommentin, ettei ole ikinä viheltänyt näin hyvähenkistä kutosen peliä. Tiedä sitten, mistä tuo kertoo, mutta hyvin kieltämättä pysyi tunteet kurissa, vaikka melkolailla paljon kiistanalaisia tilanteita tuli ratkaisevissa paikoissa. Kaiken kaikkiaan mukava peli, joka ei ehkä tosiaan mikään taitojalkapallon ilmentymä ollut, mutta viihdyttävä se epäilemättä oli.
lahkonen

Poissa Poissa


Vastaus #638 : 11.06.2012 klo 13:36:21

Kirjoitellaan nyt tännekin, kun kerran voitettiin...

2. lohkossa Pirkkalan illassa FC Kaveriporukka - City Norsulauma 3-2. KP meni kolme kertaa johtoon ja kahdesti City puristi tasoihin, mutta kolmannen kerran saatiin pidettyä johto. Vierailija oli pelissä hallitsevampi osapuoli, mutta kokonaisuudessaan virheiden sävyttämä peli oli aikalailla molemminpuolista sähläämistä ja olisi voinut päättyä melkeinpä miten hyvänsä. Tuomarilta sain kommentin, ettei ole ikinä viheltänyt näin hyvähenkistä kutosen peliä. Tiedä sitten, mistä tuo kertoo, mutta hyvin kieltämättä pysyi tunteet kurissa, vaikka melkolailla paljon kiistanalaisia tilanteita tuli ratkaisevissa paikoissa. Kaiken kaikkiaan mukava peli, joka ei ehkä tosiaan mikään taitojalkapallon ilmentymä ollut, mutta viihdyttävä se epäilemättä oli.

Norsujen lyhyt raportti ottelusta löytyy osoitteesta: http://norsulauma.blogspot.fi/

Edes tasurina ottelusta olisi jäänyt meillekin varmaan oikein mukava maku, mutta häviäminen harmittaa. Niin kuin pitääkin.
J.L sr

Poissa Poissa


Vastaus #639 : 12.06.2012 klo 20:55:24

ÄJK-FC Tribe 2-1 Hopulla.
Tribe ehkä lievästi enemmän pallossa kiinni,
mutta oikeastaan yhtään maalintekopaikkaa
eivät tainneet saada aikaiseksi.
Maali heille tuli 5 metrin viivalta tuomitusta
epäsuorasta vapaapotkusta. Tuomari puhalsi
palautukseksi maalivahdille pallon, jonka ÄJK
peluri n.35 metristä vain roiskaisi paineenalaisena
kohti omaa maalia ja pakko oli nyrkkeillä pallo yli,
ettei omaa maalia syntynyt. No joo...
Klubilla useampikin "tekopaikka", mutta lievää
hätäilyä on edelleen.
Tasainen peli ja keli hyvä, ÄJK.lla täys kokoonpano
ja Tribelläkin oliko 17 peluria Hopun illassa.
Klubin maalit Martikainen ja Lähdeniemi.
O.J.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Tribe, Tamu, PiPo-79


Vastaus #640 : 13.06.2012 klo 08:40:53

ÄJK-FC Tribe 2-1 Hopulla.
Tribe ehkä lievästi enemmän pallossa kiinni,
mutta oikeastaan yhtään maalintekopaikkaa
eivät tainneet saada aikaiseksi.
Maali heille tuli 5 metrin viivalta tuomitusta
epäsuorasta vapaapotkusta. Tuomari puhalsi
palautukseksi maalivahdille pallon, jonka ÄJK
peluri n.35 metristä vain roiskaisi paineenalaisena
kohti omaa maalia ja pakko oli nyrkkeillä pallo yli,
ettei omaa maalia syntynyt. No joo...
Klubilla useampikin "tekopaikka", mutta lievää
hätäilyä on edelleen.
Tasainen peli ja keli hyvä, ÄJK.lla täys kokoonpano
ja Tribelläkin oliko 17 peluria Hopun illassa.
Klubin maalit Martikainen ja Lähdeniemi.

Hyvä raportti, mutta hieman eriävä näkemys maalipaikoista. Tribe hukkaili mm. kaksi läpiajoa, ylärimaa käytiin käytiin kolkuttelemassa, pari puskua vitoselta ja muutama pommi kuudentoista sisältä + monta kulmatilanteen jälkeistä hässäkkää. Kyllä nyt ite laskisin jo noi maalipaikoiksi. Mutta hyvä ja tasainen vääntö, varsinkin ÄJK:n pari todella nuorta kaveria ja englantia puhuva jamppa pelasi terävästi.
J.L sr

Poissa Poissa


Vastaus #641 : 13.06.2012 klo 09:17:38

No, olihan siinä toki pari paikkaa teilläkin, mutta jäi
ne noteeraamatta, kun ei Klubin maalissa Rantaniityllä
niiden kanssa sen suurempia vaikeuksia ollut.(Toki se
saattaa kertoa enempi Rantaniityn tasosta, kuin mistään
muusta.)
Samaa mieltä myös noiden junnujen suorituksesta.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #642 : 13.06.2012 klo 15:43:20

Pelistä vielä sen verran, että on aina hieno oppia uusia sääntöjä. Triben miesten (yhden?) mukaan maalivahdille kuuluisi punainen kortti palautuksen käsiin ottamisesta. :) Ylos

Kahta läpiajoa en vierailla nähnyt, mutta tosiaan pientä epäonnea varsinkin lopun flipperipalloissa ettei verkko soinut meiän päässä.
valdanito

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maajoukkue, TamU


Vastaus #643 : 13.06.2012 klo 15:55:16

Joo no eipä se punasen paikka ollut, mutta ei siitä ees keltainen olisi kovin väärin ollut. Kyseessähän ei ollut mikään epähuomiossa käsiin otettu palautus, vaan huomatessaan, ettei saa pomppaavaa palloa pällä tai rinnalla haltuun, veskari läppäsi maaliin menossa olleen pakin syötön poikki. Mutta myönnettäköön, että siinä oli Triben penkki ehkä turhan kärkäs takaa-ajotilanteessa.

Pelistä jäi harmittamaan hyvän pallonhallinnan hyödyntämättä jättäminen ja vastustajan maalit, jotka tuli molemmat meidän pelaajan tarjottua vastapallon omalle kuudelletoista. Ollaan kyllä taulukossa siellä mihin kuulutaankin, kun ei saada oikein kassia tehdyksi.

Edit. Typoja korjailtu
« Viimeksi muokattu: 13.06.2012 klo 16:02:10 kirjoittanut valdanito »
raul

Poissa Poissa


Vastaus #644 : 13.06.2012 klo 16:05:25

Ulkopuolisen näkövinkkelistä:

Ei kai palautuksen käsillä pelaamisesta (maalivahdin ollessa kyseessä siis) korttia kuulu antaa, oli sitten kuinka tahallinen tai harkittu tahansa? Eikös se epäsuora vapari oo tosta ainoo rangaistus ihan sääntöjenkin mukaan, näin mä oon käsittäny. Eri asia tietenkin jos kenttäpelaaja tahallaan pelaa palloa kädellään kun se on maaliin menossa tai jos maalivahti pelaa rankkarialueen ulkopuolella palloa kädellään, näistä kai suora punainen ainoa oikea ratkaisu.
valdanito

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maajoukkue, TamU


Vastaus #645 : 13.06.2012 klo 16:17:07

Tuomarin mukaan voi antaa keltasen, jos veskari selvästi tietää, ettei sais pelata kädellä, mutta pelaa silti. Ihan niin kuin mistä tahansa muustakin tahallisesta rikkeestä. Mut eipä siitä nyt yks keltanen olis kaueesti peliin vaikuttanut puolin eikä toisin, varsinkin kun seuranneesta vaparista tuli maali ja senkin jälkeen oli vielä paikat tasoitukseen.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #646 : 13.06.2012 klo 16:40:10

Olin hiukan viistossa mutta mielestäni pallo oli menossa ohi. No joka tapauksessa maalivahti ei voinut tietää että ei saa pelata kädellä kun sanoi vielä että ei edes omalle maalilleen nähnyt mistä se pallo tuli..

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ÄJK


Vastaus #647 : 13.06.2012 klo 17:07:56

Täytyy kyllä itekki kehasta O.J huomioimia junioreita. Vuonna -96(!) syntyneet klopit pelasivat ensimmäisen "miesten" peli todella ennakkoluulottamasti ja hyvällä asenteella. Sanottiin vielä aamupäivälle heille, että saa nähdä pääsettekö kentälle...
MagicMike

Poissa Poissa


Vastaus #648 : 13.06.2012 klo 22:30:29

Ikurissa höntsäiltiin NePa Talent - NoPS 3 lopputulokseen 11 - 2. Talentin pääkouluttajana toimi Jussi Harinen neljällä osumalla joista kaksi ainakin 30 metristä yläkulmaan. Mukava pelitapahtuma ja kehaistaan välillä erotuomarinkin onnistuneen tehtävässään hyvin ..
Anthonys brother

Poissa Poissa


Vastaus #649 : 15.06.2012 klo 15:58:22

Kas kas. Näyttäisi olevan Kyttälän derby ensi keskiviikkona. Täytyy melkein pohtia jos sitä lähtisi vasta torstaina mökille, koska Sohon ja Cityn välinen kilpailuasetelma saattaa rakentaa viihdyttävän pelin.

PS. sen verran pitää muokata, että City on siis kakkoslohkon Norsulauma eikä FC Tampere City Center. FC TCC on siis kolmannessa lohkossa viimeisenä hävittyään kaikki pelinsä maalierolla 5-37, mikä on tietysti pienoinen yllätys.
« Viimeksi muokattu: 15.06.2012 klo 16:06:45 kirjoittanut Anthonys brother »

 
Sivuja: 1 ... 25 [26] 27 ... 43
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa