Trabantin vääntynyt mäntä
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders
|
 |
Vastaus #275 : 15.06.2012 klo 21:28:37 |
|
Nojoo... Analysoinnit myöhemmin. Nuhasta...
|
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #276 : 16.06.2012 klo 12:29:13 |
|
Joo, ei ihan terävimmillään ollut G eilen. Se on inhimillistä tässä otteluruuhkassa. Toisaalta kaikki kunnia vastustajalle, joka pelas mun silmään varsin pätevästi etenkin puolustussuuntaan.
Nyt vielä edessä vaikea vierasreissu Kotkaan ja sitten tauko, joka tulee varmasti hyvään saumaan...
|
|
|
|
|
Semiseppo
Poissa
|
 |
Vastaus #277 : 16.06.2012 klo 12:54:47 |
|
Ei taida tulla nousijaa tästä lohkosta... PK:n reserveillä kuusi a-junnua avauksessa. Puolustuslinjan yhteisikä alle 80v. Ressuilta toki paras peli mitä ollut itse todistamassa.
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #278 : 16.06.2012 klo 13:34:21 |
|
Ei taida tulla nousijaa tästä lohkosta... PK:n reserveillä kuusi a-junnua avauksessa. Puolustuslinjan yhteisikä alle 80v. Ressuilta toki paras peli mitä ollut itse todistamassa.
Jos HIFK kykeni nousemaan, on se täysin mahdollista Gnistanillekin joka tämän lohkon tulee voittamaan
|
|
|
|
|
tähtipaita
Poissa
|
 |
Vastaus #279 : 16.06.2012 klo 14:58:28 |
|
Jos HIFK kykeni nousemaan, on se täysin mahdollista Gnistanillekin joka tämän lohkon tulee voittamaan
Tottakai on mahdollista. Nyt pelataan vain eri säännöillä kuin HIFK nousukarsinnoissa. 2010 vedettiin kolmella joukkueella yksi ottelu per ottelupari. Tämä antoi Cup tyylisen yllätysedun. Tulevana syksynä vedetään euro Cup statseilla eli koti+vieras pelit ja euromaalisäännöillä. On täysin selvää että yllätys momentti jää pienemmäksi kun pitää pystyä vetämään kaksi peliä. Gnistanilla on toki kaikki omissa käsissä kuten muillakin. Honsu on kuitenkin poikkeuksellinen valmentaja kakkosessa joka todella tekee kotiläksyt jokaista vastustajaa ajatellen. Tämä oli myös silloin HIFK.lle suuri etu ja kun vielä joukkue saatiin kentällä toteuttamaan valmentajan ajatuksia niin lopulta kausi palkittiin nousulla. Viimeistään nousukarsinnoissa myös vastustajatkin tajuavat tämän vastustajan scouttaamisen merkityksen ja tupla ottelut tekevät asian vain vaikeammaksi.
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #280 : 16.06.2012 klo 15:32:10 |
|
Tottakai on mahdollista. Nyt pelataan vain eri säännöillä kuin HIFK nousukarsinnoissa. 2010 vedettiin kolmella joukkueella yksi ottelu per ottelupari. Tämä antoi Cup tyylisen yllätysedun. Tulevana syksynä vedetään euro Cup statseilla eli koti+vieras pelit ja euromaalisäännöillä. On täysin selvää että yllätys momentti jää pienemmäksi kun pitää pystyä vetämään kaksi peliä.
Gnistanilla on toki kaikki omissa käsissä kuten muillakin. Honsu on kuitenkin poikkeuksellinen valmentaja kakkosessa joka todella tekee kotiläksyt jokaista vastustajaa ajatellen. Tämä oli myös silloin HIFK.lle suuri etu ja kun vielä joukkue saatiin kentällä toteuttamaan valmentajan ajatuksia niin lopulta kausi palkittiin nousulla. Viimeistään nousukarsinnoissa myös vastustajatkin tajuavat tämän vastustajan scouttaamisen merkityksen ja tupla ottelut tekevät asian vain vaikeammaksi.
Olet siis sitä mieltä etteivät muut kakkosen valmentajat scouttaa vastustajia? Olet väärässä!
|
|
|
|
|
Porkkanakakku
Poissa
|
 |
Vastaus #281 : 17.06.2012 klo 15:15:47 |
|
Niin G fanit saisko rapoa tuosta 1-1 pelistä? Ite en päässy mestoille ja kiinnostas tietää vähä et miten sieltä puppeloitiin vain 1 piste? Oliko Jakke vaarallinen?
|
|
|
|
|
Mänttinauha
Poissa
Suosikkijoukkue: Stadin futis
|
 |
Vastaus #282 : 17.06.2012 klo 17:07:26 |
|
Joo, ei ihan terävimmillään ollut G eilen. Se on inhimillistä tässä otteluruuhkassa. Toisaalta kaikki kunnia vastustajalle, joka pelas mun silmään varsin pätevästi etenkin puolustussuuntaan.
Nyt vielä edessä vaikea vierasreissu Kotkaan ja sitten tauko, joka tulee varmasti hyvään saumaan...
mitäs paikalla olleet, rapoa? forumin varassa melkein joutunut olemaan, hävettävän vähän olen päässyt itse tänä vuonna peleihin, kun joutuu olemaan ties missä reissussa koko ajan...  syksyllä G nousuun!
|
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #283 : 17.06.2012 klo 19:12:40 |
|
mitäs paikalla olleet, rapoa? forumin varassa melkein joutunut olemaan, hävettävän vähän olen päässyt itse tänä vuonna peleihin, kun joutuu olemaan ties missä reissussa koko ajan...  syksyllä G nousuun! No suoraan sanoen ei jäänyt hirveästi jälkipolville kerrottavaa. Tylsä ottelu, jossa todelliset maalipaikat pystyi laskemaan yhden käden sormilla. Mustonen pääsi 1. puoliajalla kerran irti Huupposen laatukeskityksestä ja sijoitti pallon hallitusti sisään. PK35/VJS:llä ei ollut 1. puoliajalla yhtään kunnon paikkaa, mutta 2. puoliajalla John Keisterille annettiin kerran liian paljon tilaa, josta seurauksena tasoitusmaali. Hieno kuti vasempaan alakulmaan. Todella vähän yleisöä ottaen huomioon, että oli loistava keli ja perjantai-ilta. Ilmeisesti EM-kisat verotti...
|
|
|
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #285 : 19.06.2012 klo 09:34:47 |
|
KTP:lla on kivenkova pelaajamateriaali ja siksipä joukkue on ylivoimainen ennakkosuosikki sarjanousijaksi. Tänään mennään siis Kotkaan toivomaan parasta. 
|
|
|
|
|
Toon Army
Poissa
|
 |
Vastaus #286 : 19.06.2012 klo 19:32:09 |
|
Lauretsalo ratkaissut pelin yliajalla  Loistavaa!
|
|
|
|
|
Mänttinauha
Poissa
Suosikkijoukkue: Stadin futis
|
 |
Vastaus #287 : 19.06.2012 klo 21:05:20 |
|
Lauretsalo ratkaissut pelin yliajalla  Loistavaa! upeeta Gnistan! 
|
|
|
|
|
Trabantin vääntynyt mäntä
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders
|
 |
Vastaus #288 : 19.06.2012 klo 21:14:42 |
|
Gnistan tuli alussa kovaa ja oli ainoastaan huonoa säkää ettei ensimmäisten minuuttien aikana nähty avausmaalia. KTP pääsi kuitenkin peliin mukaan ja kentällä nähtiinkin laadukasta ja tiukkaa futista. Aivan ottelun lopussa Jani pääsi nousemaan ylös pamauttamaan kuudentoista rajalta pallon verkkoihin. Runsaslukuinen gnistankatsomo (2 henkilöä) räjähti ja pisteet matkasivat jälleen kerran Oulunkylään.
Mahtavaa, seksikästä, upeeta. Kiitos Gnistan ja hyvää juhannusta itse kullekin!!!
|
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #289 : 19.06.2012 klo 22:14:38 |
|
Takuuvarma 0-1 tahti jatkuu vieraissa! 3p tästä ottelusta maistuu tottavie erittäin makealle! Gnistanilla oli taas määrällisesti enemmän maalipaikkoja kuin vastustajalla, mutta mentiin jällen kerran vaikeimman kautta voittoon. Taas kerran pystyttiin jotenkin vääntämään se yksi maali samalla kun puolustus oli raudanluja ja Aaltonen maalilla viimeinen lukko. Eli perinteisellä kaavalla voittoon tänään. KTP hätyytteli tänään ajoittain, mutta oikeastaan vain kerran oli todellinen läheltäpiti-tilanne, kun pallo meni lähes tolppaa nuollen ohitse. Toisin sanoen puolustukselta ja toppariparilta jälleen erittäin vahva matsi. Myös Sambe oli taas ohittamaton omalla laidallaan. Hupin laidalta tultiin pari kertaa lujaa ohi 2. puoliajalla, mutta toisaalta Hupi oli hyökkäyssuuntaan ok taas kerran. Ei mitään ongelmia puolustussuuntaan. Keskikentällä Jani oli pelin ykköstähti ja luuti vakuuttavasti molempiin suuntiin, mutta silti Kytän ja Edun puuttuessa ei todellista playmakeria keskikentältä löydy. Näin ollen hyökkääjät joutuvat tekemään valtavan duunin taistellessaan korkeita palloja itselleen. Eipä sillä, hyvin Murto ja Mude tänäänkin pelasivat vaikka maaleja ei tullutkaan. Pakko heittää vielä Arolinnalle  sisääntulosta tänään. Toi hyvin lisäenergiaa loppupeliin hyvällä liikkeellän. Sarjan ensimmäisestä kolmanneksesta pakko heittää likipitäen kiitettävä arvosana jengille. Kauneusvirheinä tappio avauksessa Kotkalle ja LPS-tappio. PK35/VJS-pelissä Gnistan oli pelisysteemin uhri, raaka pelitahti oli vienyt mehut miehistä. Onneksi siitä saatiin sentään piste.
|
|
|
|
|
Trabantin vääntynyt mäntä
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders
|
 |
Vastaus #290 : 19.06.2012 klo 23:00:41 |
|
Kuten todettua niin nyt pääsee G:n miehistö hyvin ansaitulle minilomalle futiksesta. Käyn nyt tässä kovassa voitonkiimassa hieman läpi matsi matsilta kulunutta kautta.
Gnistan - KTP: Gnistanin kauden avaus ja kenkä puristi vielä hieman. KTP oli pelannut jo avauksensa ja tulikin hieman rennommin otteluun. Aikamoinen hurlumheipeli jonka kotkalaiset veivät 2-3.
Atlantis - Gnistan: Gnistan nosti tasoaan ja vei pisteet bollikselta ansaitusti luvuin 0-2.
Gnistan - JäPS: Gnistan hallitsi peliä kunnes G:n maalivahti Aaltonen loukkaantui pahan näköisesti. Tästä sai JäPS kirivaihteen päälle mutta pisteet jäivät Oulunkylään luvuin 2-1.
LPS - Gnistan: Gnistan hallitsi peliä muttä älpsi sai yhden puolittaisen tilanteen ottelun lopussa josta pallo maaliin. 1-0.
Gnistan - MP: Itse en ollut paikalla mutta kuuleman mukaan Gnistan vei ja MP vikisi. 2-0 pisteet himaan.
Gnistan - Kiffen: 3-0 kertoo oleellisen. Kiffenillä ei tainnut olla yhtäkään kunnon hyökkäystä kun taas Gnistan jyräsi taukoamatta.
Futura - Gnistan: Gnistan hallitsi ensimmäistä puoliskoa, 56 minuutin kohdalla tuli voittomaali jonka jälkeen alkoi porvoolaisten armoton prässi. Gnistan selvisi kuitenkin koettelemuksesta ja pisteet Ogeliin. 1-2.
Kuusysi - Gnistan: Gnistan oli aktiivisempi osapuoli ottelussa. Kyykkä sai pallon tolppaan mutta pisteet matkasivat, taas kerran, Oulunkylään. 0-1.
JäPS - Gnistan: Aikalailla sama laulu kuin edellisessä, paitsi että tällä kertaa Gnistanin maali tuli ottelun lopussa pilkusta. Kotijoukkueen kannattajien mukaan 0-3 oli lähempänä kuin 1-1.
Gnistan - PK-35/VJS Akatemia: Gnistanilta kauden nuhaisin esitys, tosin täysin ymmärrettävistä syistä. Kova pelitahti vaati veronsa ja jalat olivat täysin hapoilla. Onneksi tuli edes piste. 1-1.
KTP - Gnistan: Parasta puolustuspelaamista ehkä ikinä. Tähän otteluun lähdettiin hyvällä jalalla mutta ei ollut kotijoukkuekkaan pekkaa pahempi. Viihdyttävä peli joka ratkesi aivan lopussa Gnistanin hyväksi.
Tästä on erittäin hyvä lähteä kohti tulevaa. Koko kauden aikana seitsemän maalia omiin joista kolme tuli avausottelussa. Kertoo aika paljon puolustuksen pitävyydestä. Kunnon maali-iloitteluja ei olla pahemmin nähty mutta mitäpä sitä murehtimaan kun pisteitä ropisee mallikkaasti ja peli näyttää hyvältä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.06.2012 klo 23:03:08 kirjoittanut Trabantin vääntynyt mäntä »
|
|
|
|
|
Toon Army
Poissa
|
 |
Vastaus #291 : 03.07.2012 klo 09:06:23 |
|
Huomenna mennään taas pienen kesäloman jälkeen. Saarelaisista ois revanssi hakusessa. Viimeksihän Laajasalossa peli oli ihan hallussa, mutta maalia ei saatu aikaan ja turpaan tuli viime hetken maalilla. MP:n tahti on ollut aika vakuuttavaa valmentajavaihdoksen jälkeen joten ei oikein auta höllätä kaasua mikäli kärkipaikan mielii pitää kauden loppuun asti. EnnakkoFB
|
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #292 : 03.07.2012 klo 19:03:02 |
|
Huomenna olisi tosiaan tärkeää voittaa Fyysinen äLPSi, jotta lähtökohdat viikon päämatsille Mikkelissä olisi mahdollisimman hyvät. Älpsi on ollut normaalisti vastaanottavana osapuolena Ogelin muovilla, enkä kyllä näe syytä miksei asia olisi näin huomennakaan. Ellei sitten G:n jätkillä ole mennyt omatoiminen harjoitusjakso ns. nestemäisen harjoittelun parissa...
|
|
|
|
|
Mänttinauha
Poissa
Suosikkijoukkue: Stadin futis
|
 |
Vastaus #293 : 03.07.2012 klo 21:40:50 |
|
vihdoin paikalle fpa:lle katsomaan fyysisen laajasalon vikinää! ilman on luvattu olevan kuin morsian, pari bisseä pohjille ja nautiskelemaan oman kylän futiksesta. onko parempaa?! 
|
|
|
|
|
Antti Junttila
Poissa
|
 |
Vastaus #294 : 03.07.2012 klo 23:11:21 |
|
Keskiviikon peli on Gnistanille tavallaan jopa vielä tärkeämpi kuin matka Mikkeliin. Kiinnostaako oikeasti nousu ykköseen vai jatketaanko ensi vuonnakin Fyysisiä vastaan? Onko jaksettu tauon aikana harjoitella vai onko kesän viettäminen ollut tärkeämpää?
Keskiviikkona saadaan vastaus kysymykseen onko Gnistan juuri se sopivan mukava lohkon kärkijoukkueiden takana oleva joukkue vai aikooko joskus oikeasti nousta ykköseen.
Tämä on niin mielenkiintoinen kysymys että vaikka naapurijoukkuetta kannatan niin aion tulla paikalle katsomaan.
|
|
|
|
|
Vertti
Poissa
|
 |
Vastaus #295 : 03.07.2012 klo 23:23:40 |
|
Keskiviikon peli on Gnistanille tavallaan jopa vielä tärkeämpi kuin matka Mikkeliin. Kiinnostaako oikeasti nousu ykköseen vai jatketaanko ensi vuonnakin Fyysisiä vastaan? Onko jaksettu tauon aikana harjoitella vai onko kesän viettäminen ollut tärkeämpää?
Keskiviikkona saadaan vastaus kysymykseen onko Gnistan juuri se sopivan mukava lohkon kärkijoukkueiden takana oleva joukkue vai aikooko joskus oikeasti nousta ykköseen.
Tämä on niin mielenkiintoinen kysymys että vaikka naapurijoukkuetta kannatan niin aion tulla paikalle katsomaan.
Eiköhän Gnistan ole tauon aikana harjoitellut. Ja varmaan viettänyt myös kesää. Näet pelissä melkoista dramatiikkaa, jos se mielestäsi ratkaisee nousun. Kausi ei ole edes puolessa välissä. Osta lippu ja tule hakemaan vastaus tuohon "mielenkiintoiseen kysymykseen". Hoh hoijaa..
|
|
|
|
|
Toon Army
Poissa
|
 |
Vastaus #296 : 04.07.2012 klo 19:46:25 |
|
Huoh.
Niin saamatonta futista tänään. Ei tainnut olla yhtäkään oikeasti hyvää paikkaa maalintekoon.
|
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #297 : 04.07.2012 klo 23:06:10 |
|
Jep.
Oli kyllä todella saamatonta touhua tänään. Keskityspallot ihan minne sattuu, helppo siinä on hyökkääjänä röyhiä. Eipä sillä, LPS:n puolustuslinja pelasi myös hyvän matsin. Ettei vaan olisi G:n jätkät kunnioittaneet "Boxi" Markkasta liikaa?
Jos halutaan tosiaan nousta ykköseen, niin paljon on parannettavaa...
|
|
|
|
|
Trabantin vääntynyt mäntä
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders
|
 |
Vastaus #298 : 05.07.2012 klo 08:16:21 |
|
Puolustusvoitto älpsille. Gnistanin maalilla Aaltonen jäi aikalailla työttömäksi kun taas toisessa päässä päästiin kuudentoista rajalle mutta sitten loppuivat keinot taas kerran kesken. Hieman saa petrata sillä takaa tullaan ja lujaa. Sunnuntaina on tosin uusi päivä ja tuolloin odotamme näkevän intoa puhkuvan Gnistanin.
|
|
|
|
|
Mänttinauha
Poissa
Suosikkijoukkue: Stadin futis
|
 |
Vastaus #299 : 05.07.2012 klo 22:57:12 |
|
ei ollut kaunista eikä ainakaan tehokasta, mutta olisihan älpsi tuollakin pelillä pitänyt himassa voittaa. no, kausi on pitkä ja "budjetoituja pisteitä" menettää kaikki.
|
|
|
|
|
|
|
|