Xever
Poissa
|
 |
Vastaus #150 : 14.04.2012 klo 15:39:12 |
|
Eihän tämä talvikausi ole varmasti optimaalinen ollut näiden harkkapelien ja cuppien suhteen kun vastustajat ovat olleet lähes poikkeuksetta heikompia.. A junnuilla tilanne on ollut kuitenkin hyvä kun tiukkoja pelejä oli tarjolla lähes viikoittain.
Edari taas on pelaillut jo kolmen eri cupin pelejä ja näinollen kovat harkkapelit jäännyt vähemmälle. Näihin cuppeihin osallistuminen on tästä huolimatta mielestäni ihan perusteltua, koska Suomen Cupissa tuli tiukka ja ennen kaikkea merkityksellinen peli BK-46 vastaan, Uefa Regions' Cupissa taas on edessä karsintafinaali ja mahdollisuus päästä Italiaan ja Suomen Regions' Cupissakin tulee jo seuraavaksi vastaan cupeissa loistanut Pöxyt. Nämä pelit ovat ennenkaikkea niitä kovia, merkityksellisiä ja kehittäviä pelejä joita nuori joukkue tarvitsee.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.04.2012 klo 15:47:09 kirjoittanut Xever »
|
|
|
|
|
Pyörä
Poissa
|
 |
Vastaus #151 : 14.04.2012 klo 16:40:42 |
|
no tups oli aika tiukka vastus kuitenki eikö?
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #152 : 14.04.2012 klo 18:33:38 |
|
Pelasihan kerho vantaalaisia vastaan varsin vahvasti. Klubbenko lisi pitänyt käydä kaatamassa?
|
|
|
|
|
amtso
Poissa
Suosikkijoukkue: PK Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #153 : 14.04.2012 klo 19:35:34 |
|
Pointtina olikin, että pitäisi saada pelejä junioreille ennen kautta esim harkkamatseilla. Ja se on hyvä että voitetaan ottelituita, mutta itse olen saanut käsityksen että PKKU haluu juuri kehittää junioreita ja päästä sitä kautta eteenpäin. Ja myös sitä hain edellisellä kommentilla, että olisi hyvä pelata kovia harkkamatseja, jotta selvittäisiin esim tälläisiltä Espa katastrofeilta. Ja niin kauan kun hävitään "tärkeät pelit" niin juniorit kyllä kaikkoaa muuaalle esimerkkinä Onni Koivu ja Matti Saari, jotka olivat joukkueen parhaimpia pelaajia viimekaudella.
Suomen Cupissa tuli vastaan HC Ränni. Eli ilmeisesti ei olisi siihenkään pitänyt sinun mukaasi osallistua? Masa ja Onni olisi voinut hyvin lähteä eteen päin, vaikka merkityksellinen EsPa-peli olisikin voitettu; siirtyihän kumpikin Ykköseen. Ja kuten yllä mainittiin, niin kummassakin Regions' Cupissa tulee hyvin pärjätessä nimenomaan niitä merkityksellisiä ja kovia pelejä, jos niissä pärjätään. Ja on tullut jo nyt. Mikä olisi parempaa valmistautumista tulevaan Kolmosen kauteen, kun pelata merkityksellisiä pelejä HerToa ja Jäntevää vastaan, jotka kummatkin ovat Kolmosen keskikastia? Lisä1ksi nimenomaan ne lupaavimmat juniorit ovat viikoittain pelanneet A-junioreiden SM-karsintaa, ei siinä paljon muuta ole ehtinytkään. Jos nyt "joutuu" jonkun pelin pelaamaan Vitosdivari-jengiä vastaan, niin onko se mielestäsi syy jättää nämä Cupit väliin, joissa mahdollisuus on isoihin peleihin: Karsintafinaali plus mahdollinen Euroopan edustus tai iso finaalin Suomen Regions' Cupissa normaalin Cupin finaalin yhteydessä, jos sinne asti pääsisi? Sekä miesikäisillä että junnuilla on koko talvi ollut täynnä merkityksellisiä pelejä, joista kaksi on ollut selkeästi alempaa tulevaa vastustajaa vastaan ja "läpihuutojuttuja". Treenipeli PK-35 Vantaata mahtuu myös mukaan. Mielestäni noi kaksi alempidivarilaista on kokonaisuuteen nähden aika "pieni paha". Koskaan ennen ei näin merkityksellistä talvikautta ole ollut. Mahtava meininki. Mielestäni miestenpelit auttaisin paremmin
Tässä olet oikeassa, mutta lähinnähän A-junnujen kohdalla on päätös ollut, että pelataanko merkityksellistä A:n karsintasarjaa yhdeksän pelin verran vai jätetäänkö se välistä ja pelataan pari ottelua enemmän harjoitusmatseja... Kyllä näitä merkityksellisiä miesten pelejä juniorit vielä ehtii pelaamaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.04.2012 klo 19:40:03 kirjoittanut amtso »
|
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #154 : 14.04.2012 klo 20:28:34 |
|
Ja niin kauan kun hävitään "tärkeät pelit" niin juniorit kyllä kaikkoaa muuaalle esimerkkinä Onni Koivu ja Matti Saari, jotka olivat joukkueen parhaimpia pelaajia viimekaudella. Totta, kakkoseen on pakko palata jotta junioreilla riittää haasteita omassa seurassa. Junnuille on tärkeää myös tarjota vastuuta miesten peleissä jotta he pääsevät ottamaan seuraavan askeleen kehityksessä. Välttämättä sitä ei tule mutta se on mahdollista. Hyviä esimerkkejä parilta viime vuodelta on 92:set Huikko, Kivinen, Metso, L.Saari, 93:nen Velakoski, 94:set M.Saari, Koivu, Laiho. Vanha kaarti ei yhtä suuria kehitysaskeleita ota vaikka edelleen kehittyvät. A-junnuista Isakson on saanut hyvin minuutteja ja aiheesta. Lupaaville pelaajille kuten Hovi, Bergman, Suksi ja S...tökkeri pitäis tarjota kasvumahdollisuuksia. Toki peliaika täytyy treeneissä ansaita, mutta varsinkin talven peleissä pitäisi tarjota mahdollisuuksia. Mukava havaita että Tiago on futaaja. Viime kaudella Matheus suotta jarrutti Koivun peliaikaa, joka pelasi tilastojen mukaan vain kolme täyttä peliä. Saari oli sentään 17 kertaa avauksessa. http://www.pkku.fi/joukkueet/edustusjoukkue/tilastot
|
|
|
|
|
Xever
Poissa
|
 |
Vastaus #155 : 18.04.2012 klo 14:17:41 |
|
Perjantaina sitten starttaa taas vihdoinkin sarjakausi! Ennakko myös ilmestynyt kotisivuille. Ensimmäisenä vastassa siis NJS, joka saapuu Kalevan tekonurmelle klo 19:00 alkavaan otteluun. Nordicbetin tarjoamat kertoimet PKKU - NJS 1.15 5.25 7.00, eivät hirveästi anna arvoa kauden ensimmäisen ottelun yllätyksellisyydelle.. Kaiken järjenä mukaan tämä kyllä pitäisikin hoitua kotijoukkueelta ilman sen kummempia vaikeuksia, mutta silti kauden avaus on aina kauden avaus ja peli alkaa tasatilanteesta. Pallokerholla pitäisi olla pelaajat melkolailla käytettävissä, lukuunottamatta toppariosastoa, sekä mahdolisesti viime pelissä loukkaantumisen takia vaihtoon tullutta Peke Huuhtasta. Rinki on kuitenkin laaja ja kun junnuilla ei ole vielä kesän sarja alkanut niin korvaavia miehiä riittää tilalle vaikka jonoksi asti. Toivotaan hyvää starttia uudelle yritykselle kohti kakkosta!
|
|
|
|
|
vili bin ali muhammad
Poissa
Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=GvSk5AhFWrc&index=
|
 |
Vastaus #156 : 18.04.2012 klo 19:02:33 |
|
Kastoen harjoituskautta tuossa on PKKU:lla selvä ylikerroin.
|
|
|
|
|
Xever
Poissa
|
 |
Vastaus #157 : 18.04.2012 klo 20:22:05 |
|
Kastoen harjoituskautta tuossa on PKKU:lla selvä ylikerroin.
Koska PKKU - MPS 2 - 5
|
|
|
|
|
konteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #158 : 18.04.2012 klo 20:24:59 |
|
Kastoen harjoituskautta tuossa on PKKU:lla selvä ylikerroin.
Avaatko vähän lisää kiitos?
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #159 : 18.04.2012 klo 21:32:23 |
|
Wotkinsin buffetkin perjantaina paikalla!
Toivottavasti hyvät karnevaalit tulossa.
|
|
|
|
|
amtso
Poissa
Suosikkijoukkue: PK Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #160 : 19.04.2012 klo 13:04:13 |
|
Facebookista bongasin, että Pallokerhon sivuille on tullut tiivis paketti joukkueen historiasta: http://www.pkku.fi/joukkueet/edustusjoukkue/historia. Mukana sekä juttuja eri kausista että tilastotietoa. Vaikka joukkue onkin suhteellisen tuore ja varmasti määritelmien mukaan "muovinen", niin onhan tuossa jo ehtinyt vuosien varrella tapahtuakin. Pikkuhiljaa sitä omaa historiaakin siis tulee koko ajan.
|
|
|
|
|
vili bin ali muhammad
Poissa
Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=GvSk5AhFWrc&index=
|
 |
Vastaus #161 : 19.04.2012 klo 13:49:55 |
|
Avaatko vähän lisää kiitos?
NJS ei ole vakuuttanut...
|
|
|
|
|
Xever
Poissa
|
 |
Vastaus #162 : 19.04.2012 klo 22:03:18 |
|
Facebookista bongasin, että Pallokerhon sivuille on tullut tiivis paketti joukkueen historiasta: http://www.pkku.fi/joukkueet/edustusjoukkue/historia. Mukana sekä juttuja eri kausista että tilastotietoa. Vaikka joukkue onkin suhteellisen tuore ja varmasti määritelmien mukaan "muovinen", niin onhan tuossa jo ehtinyt vuosien varrella tapahtuakin. Pikkuhiljaa sitä omaa historiaakin siis tulee koko ajan. Hieno homma  Kolmosessa ja myös kakkosessa pelaavista jengeistä on yleensä lähes mahdotonta löytää mitään järkevää tietoa internetistä, vaikka nykyään sen sinne saisi varsin helposti. Pallokerholla on ollut myös ottelutilastointi hyvällä mallilla ja mukavan lisän tuo se, että johtuen seuran "tuoreudesta" tilastointi kattaa koko olemassaolon ajan..
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.04.2012 klo 22:39:33 kirjoittanut Xever »
|
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #163 : 20.04.2012 klo 08:24:18 |
|
Loistavaa. Seuran sivut ovat taas ajan tasalla peliraportteineen, höystettynä hienolla historiikilla. Kokonaisuus näyttää hyvältä FB sivut, peliraportit twitterisä, maalikoosteita Youtubessa. Tähän ei moni seura pysty.
|
|
|
|
|
amtso
Poissa
Suosikkijoukkue: PK Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #164 : 20.04.2012 klo 14:22:17 |
|
maalikoosteita Youtubessa
Tänä vuonna ei ole ilmeisesti vielä vakituista kuvaajaa löydetty viime vuotisen tilalle, joten mahdollisesti maalikoosteet hieman vähentyvät, mutta toivotaan, että joku aina kamerankin taakse löytyy.
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #165 : 20.04.2012 klo 21:26:28 |
|
4-1
Man of the match Joona Tiira
|
|
|
|
|
amtso
Poissa
Suosikkijoukkue: PK Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #166 : 20.04.2012 klo 23:15:53 |
|
4-1
Man of the match Joona Tiira
Siitä se lähtee.
|
|
|
|
|
Xever
Poissa
|
 |
Vastaus #167 : 21.04.2012 klo 00:06:22 |
|
Ei tosiaan ollut kovinkaan vauhdikas ottelu, mutta kauden avauksesta täytyy olla tyytyväinen kolmeen pisteeseen. Ensi viikolla sitten joukkue joutuu jo tiukempaan testiin, kun ilmeisesti torstaina on Regions' Cupin peli Pöxyjä vastaan ja jo sunnuntaina vieraspeli Maku/Baltikaa vastaan. Pöxyt on profiloitunut selkeästi kovaksi cup joukkueeksi ja Maku taas voitti ensimmäisessä sarjapelissään RiPSin 4-1. Muutama vapaapäivä ei välttämättä ole tarpeeksi jos ja kun cupissa tulee tiukka vääntö. Millonkohan Pallokerhon A junioreilla alkaa divaripelit? Pelaaja-apu sieltä tulee varmasti tarpeeseen näissä otteluissa. edit. Harmillisesti pitkään kestänyt sade vaikutti myös kauden avausottelun yleisömäärään, mutta oli siellä kuitenkin satakunta ihmistä jälleen katsomossa ja lisäksi tietenkin Skavabölen pojat rumpuineen pitämässä tunnelmaa yllä 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.04.2012 klo 00:12:54 kirjoittanut Xever »
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #168 : 21.04.2012 klo 07:13:14 |
|
edit. Harmillisesti pitkään kestänyt sade vaikutti myös kauden avausottelun yleisömäärään, mutta oli siellä kuitenkin satakunta ihmistä jälleen katsomossa ja lisäksi tietenkin Skavabölen pojat rumpuineen pitämässä tunnelmaa yllä  Näin. Jokunen Vanhasen kylän kannattajakin oli eksynyt paikalle. Eiköhän väki löydä sankemmin paikalle kesän edetessä. Itse pelissä ihmetytti miksei kerho käyttänyt kovinkaan aktiivisesti toisella puoliajalla katsomon puoleista reunaa hyökkäyksien vyörytykseen vaan pikemminkin pyrittiin keskeltä läpi missä oli usein muuri. Muutenkin eilen aika paljon viljeltiin pitkää Joonan päähän sen sijaan, että oltaisiin pelattu pallo keskikentän läpi. Onneksi Joona otti näitä haltuun aika suurella prosentilla. Kovin kaunista se ei kuitenkaan ollut.
|
|
|
|
|
Zanecky
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #169 : 22.04.2012 klo 11:37:22 |
|
Itse pelissä ihmetytti miksei kerho käyttänyt kovinkaan aktiivisesti toisella puoliajalla katsomon puoleista reunaa
Mikä vika siinä toisessa laidassa oli, eikö se kelpaa  Mutta Jokelle 
|
|
|
|
|
ypi
Poissa
|
 |
Vastaus #170 : 23.04.2012 klo 18:50:40 |
|
Lueskelin tätä palstaa mielenkiinnolla ja silmään pisti, että Koivu ja Saari molemmat mennyt 1 divariin? Millainen rooli pelaajille siellä tiedossa? Ja myös sellaista muistelen tästä kyseisistä EsPa peleistä, että kumpikaan ei ollut avauksessa ottelussa joka hävittiin 3-1. Vaan siellä oli tämä ihmeen pitkätukka brassi ja Arttu, joka pelannut kehnosti jokaisen näkemäni pelin? Mistä tässä oikein oli kyse?
Ps: Ja ihan vain mielenkiinnolla haluan kysyä tätä, kun juttuja lukenut että olivat joukkueen parhaita ja ainoat jolla oli kykyä lähteä eteenpäin?
|
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #171 : 23.04.2012 klo 19:20:08 |
|
Lueskelin tätä palstaa mielenkiinnolla ja silmään pisti, että Koivu ja Saari molemmat mennyt 1 divariin? Millainen rooli pelaajille siellä tiedossa?
Tulevana viikonloppuna alkava kausi näyttää, millaisia mahdollisuuksia pojille avautuu kauden aikana. Harjoitusotteluissa molemmat ovat saaneet hyvin peliaikaa. Ja myös sellaista muistelen tästä kyseisistä EsPa peleistä, että kumpikaan ei ollut avauksessa ottelussa joka hävittiin 3-1. Vaan siellä oli tämä ihmeen pitkätukka brassi ja Arttu, joka pelannut kehnosti jokaisen näkemäni pelin? Mistä tässä oikein oli kyse? Uskon että Turpeinen halusi tärkeään nousukarsintaan kokeneita pelaajia Ståhlen ja Konkarin muodossa. Saari ja Koivu olivat niitä kokemattomia joiden varaan ei uskaltanut laskea. Homma korjattiin puoliajalla ja toisessa osaottelussa he olivat avauksessa. Ehkä pitkätukka brassia ei viitsitty istuttaa vaihdossa koska pelihuumori olisi saatanut kärsiä. Ps: Ja ihan vain mielenkiinnolla haluan kysyä tätä, kun juttuja lukenut että olivat joukkueen parhaita ja ainoat jolla oli kykyä lähteä eteenpäin? Etenpäin lähti myös Laiho, joka oli vakuuttava sen jälkeen kun Hirvonen lähti inttiin, valitettavasti JäPSissä peliaika on ollut kortilla. Samoin Huikko joka on pelannut JäPSin avauksessa.
|
|
|
|
|
Xever
Poissa
|
 |
Vastaus #172 : 23.04.2012 klo 20:29:51 |
|
Viimekauden EsPa pelissä oli muistaakseni muutenkin aika poikkeuksellinen avaus, johtuen mm. loukkaantumisista ja Matinkylän kentästä. Siinä pelissä ei muutenkaan tainnut Pallokerhon peli toimia millään osa-alueella. Ps: Ja ihan vain mielenkiinnolla haluan kysyä tätä, kun juttuja lukenut että olivat joukkueen parhaita ja ainoat jolla oli kykyä lähteä eteenpäin?
Vaikka jo viimevuonna oli tiedossa, että nuoret Saari ja Koivu olivat ne joilta oli lupa odottaa tulevaisuudessa eniten, ei se aina tarkoita sitä että kyseessä olisivat silloin parhaiten pelanneet pelaajat. Kumpikin kuitenkin pelasi vasta ensimmäistä kauttaan miehissä, ja Koivu taisi jopa pelata enemmän b-junioreiden pelejä. Molemmat kuitenkin osoittivat viimekaudella nopeaa kehitystä, ja ainakin Koivu on tainnut ottaa taas isoja askelia eteenpäin talvikauden aikana. Ja näinhän se monesti menee nuorien kohdalla, että hetken ottaa aikansa tottua miesten peleihin ja siirtää sinne ne samat otteet, joita on esittänyt junnujen peleissä.
|
|
|
|
|
amtso
Poissa
Suosikkijoukkue: PK Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #173 : 24.04.2012 klo 11:17:34 |
|
Omassa mielessä asia oli siinä ensimmäisessä EsPa -pelissä niin, että luottoa oli enemmän niihin, jotka suorittivat yleensä tasaisesti pelistä toiseen. Eli otteluun lähdettiin hieman varmistellen. Saaren ja Koivun otteet olivat parhaimmillaan loistavia, mutta välillä ne myös heittelehtivät niin kuin nuorilla pelaajilla aina tekee. Toki näin jälkeenpäin varmaan kaikki on sitä mieltä, että väärä ratkaisuhan se oli.
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #174 : 24.04.2012 klo 14:37:13 |
|
Ekassa Espa-pelissä porukka oli ihan kipsissä. Konkari yritti sentään piiskata porukkaan asennetta. Kovasti tuntui pallo polttelevan ja Espa rymisteli hyvällä asenteella. Kotona kerho pelasikin hyvällä asenteella. Paska tsäkä lopussa ratkaisi pelin espoolaisille. Homma kuitenkin kaatui Espoon vierailuun. Toivon, että tappiosta osattiin ottaa opiksi ja se vahvisti jengiä.
Tänä vuonna nousuun riittää se, että pelaa tasaisen hyvän kauden. Eikös voittaja nouse suoraan?
|
|
|
|
|
|
|
|