FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
09.11.2025 klo 23:13:14 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 33
 
Kirjoittaja Aihe: Uudenmaan Nelonen 2012  (Luettu 106619 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Eric.C

Poissa Poissa


Vastaus #525 : 20.08.2012 klo 21:59:04

Mitäs Kirkkonummel on tapahtunu? Biisonilauma alottanu karjahtelun sarjapaikkansa puolesta.
Sihteeriopisto

Poissa Poissa


Vastaus #526 : 21.08.2012 klo 21:28:52

Biisonit - Tikka 7-0 (2-0)

Tulos kertoo kaiken oleellisen.

Tuosta Kirkkonummen kyläilystä pari sanaa.
Kyif piti tietysti enemmän palloa, mutta koko pelissä ehkä 3 kertaa paikoilla. Toinen maali heppoisesta pilkusta. Ihan taitavia sällejä, mutta keinot loppuivat kolmessakympissä. Vieraat puolustivat tarkasti ja hyökkäsivät maltilla. Omaan päähän mentäessä Kyif ei vakuuttanut millään muotoa.
Biisonien molemmat maalit pilkulta, mutta toiset 2 jäi myös saamatta.
Todelliset maalipaikat karkeasti vieraille 3-6. Ja ihan aikuisten oikeasti.. :) Biisoni-veskari totesi pelin jälkeen torjuntaprosenttinsa olleen 0.
razou_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat


Vastaus #527 : 21.08.2012 klo 22:38:51

Biisonit - Tikka 7-0

Ja KyIF-Tikka 2-2. Vedän johtopäätöksen, että LoPa-avut ovat saapuneet. :)
Don Hudson

Poissa Poissa


Vastaus #528 : 21.08.2012 klo 23:03:58

Vedät väärät johtopäätökset, LoPa-avut ei mahtuisi edes KarlU:n avaukseen:) Kuntokäyrä näyttää olevan nousussa kelien viilennettyä, edelliskausien tapaan!!
Sihteeriopisto

Poissa Poissa


Vastaus #529 : 21.08.2012 klo 23:06:13

Ja KyIF-Tikka 2-2. Vedän johtopäätöksen, että LoPa-avut ovat saapuneet. :)


Ei sitten ensimmäistäkään. Vihdoinkin vain saatu normaalia rosteria peleihin. Lisäksi vähän tuntuu siltä, että legendaarinen Päiväkummun kenttä ei vain tällä hetkellä istu. Viimeiset kotipelit siis väännetty Lohjan puolella.
pwa800

Poissa Poissa


Vastaus #530 : 22.08.2012 klo 10:04:24


Ei sitten ensimmäistäkään. Vihdoinkin vain saatu normaalia rosteria peleihin. Lisäksi vähän tuntuu siltä, että legendaarinen Päiväkummun kenttä ei vain tällä hetkellä istu. Viimeiset kotipelit siis väännetty Lohjan puolella.

Minähän varoittelin Biisonit-EBK pelin jälkeen biisoneiden kuntokäyrästä! Joukkueessa on kokemusta, kokoa, kovuutta ja kun tähän lisätään vähän kuntoa, niin kyse ei ole 5. divarin joukkueesta! 2-2 KYIF -tulos ei ole yllätys, sillä pienet kirkkonummelaiset (ja me muutkin) ovat vaikeuksissa isojen biisonien kanssa väkisinki!
Villakangastakki

Poissa Poissa


Vastaus #531 : 22.08.2012 klo 10:56:52

Huh heijaa tätä lohkoa! Juuri kun jonkun jengin luulee tippuvan kelkasta putoamisviivan tuntumassa se nouseekin mukaan taisteluun. Hieno piristyminen myös biisoneilta, mutta loppuko pelit kesken? Vikasta 6:sta pelistä pitäisi voittaa varmaankin 4. Eikä siellä ihan helpoimmasta päästä ole varsinkaan vieraspelit. Jos seuraavat pelit babylon ja Ränni kaatuu niin toivo elää, tasurit ei enää riitä biisoneille. Arvioni sija 12. pisteitä 17.

Mites Tikka?! Viimeiset 9 peliä: 1 voitto, 1 tasuri, 7 tappiota. Viimeisenä murskatappio 7-0 sarjajumbolle. Riittääkö paukut vielä. Hurja ryhtiliike pitäisi tapahtua, seuraava peli Vantaata vastaan olisi voitettava. Vastassa Baletin lisäksi vielä mm. EBK, Maski, EPS, Babylon ja näistä olisi raavittava täysiä pistepotteja. Arvioni: ei riitä ja sija 11. Pisteitä 18.

Ja viimeisenä Lepa: Seuraavat peli Nups, EBK, Västnyland ja Kyif ei tule kartuttamaan pistekassaa kuin max. yhdestä pelistä ja Lepa huomaa löytyvänsä viivan alta tämän periodin jälkeen. Iskee paniikki ja taitotaso tulee vastaan. Lopusta otetaan vielä pari taistelu tasuria. Arvioni: Lepa tippuu pisteillä 21. Sija 10.


Katsotaan osuuko lähellekkään...   
Villakangastakki

Poissa Poissa


Vastaus #532 : 22.08.2012 klo 11:28:57

Baletilla seuraavana vastassa Kyif joka jätti paljon hampaankoloon kevätkaudella (1-0) tappio. Nyt lähdetään hakemaan revanssia.
Syyskausi on lähtenyt pirteästi käyntiin, 5 viimeisestä pelistä vain 1 tappio ja sekin sarjakärki EBK:lle (2-3)

Nyt kokoonpano puolella hyvä tilanne mm. Poju Sandström kärsinyt pelikieltonsa ja loukkaantumisensa ollen viime pelissä taas vanha oma itsensä tehden mm. 2 maalia topparin paikalta. Muutenkin puolustuslinja loksahtanut uomiinsa, höystettynä sarjan parhaalla veskarilla H. Djupsjöpackalla. Keskikentällä P. Tenkanen palasi ruotuun ja kauden komeetta 2.joukkue tumusta nostettu J. Kaisla on esittänyt sen verran vahvoja otteita, että häntä on jo vaikea syrjäyttää avauksesta.
Samoin tälle kaudelle tullut uusi työmyyrä J. Rissanen on ollut vakuuttava läpi kauden.

Hyökkäyspuolella kapellimestarin kapuloita pitää käsissään Baletin ikänestori T. Uusitalo. Tämä vanha 1. ja 2.div maalikuningas on vihdoin päässyt vammoistaan takavuosiensa vireeseen ja viimeistellyt jo 7 maalia 8:ssä ottelussaan. Maalien lisäksi ollut suurena apuna hyökkäysten rakentelussa. Yhteinen sävel tuntuu löytyneen viime kauden baletin maalikuninkaan M. Backlundin kanssa.
Avauksen lisäksi myös hyviä vaihtomiehiä tarvitaan joka peliin ja vaihtomiesten rooli tuntuu olevan paljon suurempi, mitä pidemmälle kausi etenee.

Vaikka Kyif on sarjassa toisena, Fc Vantaa lähtee ehdottomasti hakemaan täyttä pistepottia ja revanssia kevään ottelusta!
razou_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat


Vastaus #533 : 22.08.2012 klo 20:32:51

Huhut (Matin)kyliltä kertovat, että Ränni on lyöty hetki sitten Babylonin toimesta lukemin 2-4. Joku varmaan vahvistaa ja raportoi, mitä siellä oikein on tapahtunu..
nenä Thompson

Poissa Poissa


Vastaus #534 : 23.08.2012 klo 00:03:06

Ylilyöntipelin NuPS - FC Babylon X fotoja:

https://picasaweb.google.com/106830043625013123628/Ylilyontipeli2012NuPSVsFCBabylonX#
Wahn

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Bayern, HJK


Vastaus #535 : 23.08.2012 klo 08:11:53

Resultcoden mukaan myös FC Västnyland hakenut 2-3 vierasvoiton MasKista, mikä entisestään kiristää peräpään kamppailua putoamista vastaan.

EPS                 15  6  2  7  40  37  20  
FC Västnyland   16  6  1  9  22  49  19
LePa                15  5  3  7  21  29  18
FC Vantaa        15  4  4  7  28  40  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
HC Ränni          16  5  1  10  26  46  16
KarlU /Biisonit    16  3  4  9  24  38  13
Tikka               15  3  3  9  19  41  12


Kuluvan sarjakierroksen loput ottelut ovat huomenna pelattavat LePa - NuPS, EPS - EBK ja FC Vantaa - KyIF. Katsotaanko tiukkeneeko tilanne entisestään esim. NuPS:n, EBK:n ja KyIF:n voitoilla, mitkä ainakin sarjataulukon nykytilanteen mukaan olisi hyvinkin mahdollista, vai saavatko altavastaajat raavittua tärkeitä pisteitä itselleen.

edit. pelipäivä
« Viimeksi muokattu: 23.08.2012 klo 08:46:29 kirjoittanut Wahn »
Madmax

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NuPS, HJK, Hukat, RaHi, JoMu ja SMJ


Vastaus #536 : 23.08.2012 klo 08:26:39

Resultcoden mukaan myös FC Västnyland hakenut 2-3 vierasvoiton MasKista, mikä entisestään kiristää peräpään kamppailua putoamista vastaan.

EPS                 15  6  2  7  40  37  20 
FC Västnyland   16  6  1  9  22  49  19
LePa                15  5  3  7  21  29  18
FC Vantaa        15  4  4  7  28  40  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
HC Ränni          16  5  1  10  26  46  16
KarlU /Biisonit    16  3  4  9  24  38  13
Tikka               15  3  3  9  19  41  12


Kuluvan sarjakierroksen loput ottelut ovat tänään pelattavat LePa - NuPS, EPS - EBK ja FC Vantaa - KyIF. Katsotaanko tiukkeneeko tilanne entisestään esim. NuPS:n, EBK:n ja KyIF:n voitoilla, mitkä ainakin sarjataulukon nykytilanteen mukaan olisi hyvinkin mahdollista, vai saavatko altavastaajat raavittua tärkeitä pisteitä itselleen.
Nups peli ainakin vasta huomenna eli Perjantaina.....
Väbä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BK-46,EIF,FCHIK,FC Espoo,KyIF,LoPa,NuPS,ManU,SJK


Vastaus #537 : 24.08.2012 klo 12:26:29

Uutisia Lännestä:
http://www.lansi-uusimaa.fi/artikkeli/126915-nups-nousuun-nuorten-voimin
razou_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat


Vastaus #538 : 24.08.2012 klo 12:36:40

Kiihkeänä jatkuu taistot ykköslohkossa. Kahden kolmen kierroksen päästä voi olla jo jotain varmaakin paperilla nousijan/jonkun putoajan suhteen, mutta tällä hetkellä pelataan niitä kauden maukkaimpia kierroksia, joiden peleissä kaikilla on vielä suuresti panosta ja siten motivaatio korkealla.

Babylon haki siis Rännin kotiluolasta todella tärkeät pisteet ilmeisesti ei-niin-vakuuttavan esityksen jälkeen. Joukkueiden välisen aiemman historian tuntien (3 peliä, 3 voittoa Rännille yhteismaalein 12-4) tyylipisteitä ei kuitenkaan lasketa. Rännin laskisin EBK:n, NuPS:n ja KyIF:n (tässä järjestyksessä) jälkeen Babsien näkökulmasta sarjan 4. pahimmaksi joukkueeksi. Tälläkin kertaa ilmeisesti pelaajia valui Matinkylään kuitenkin pitkin 90-minuuttista ja joukkueen maalihai Tomi Hautanenkin kaivautui kentälle vasta tunnin jälkeen löydettyään ensin joukkueensa kotikentälle. :) Erityinen ilonaihe vieraiden leirissä oli vihdoin maalihanojen aukeaminen. Viidessä viimeisessä pelissä oli tehty vain 4 maalia. Seuraavissa peleissä on vastassa Biisonit, Tikka, MasKi, EPS, LePa, EBK ja FC Vantaa. Kevätkierroksella näistä peleistä saatiin kasaan hyvin pisteitä, joten motivaatiotekijät eri kierroksilla huomioiden voisi arvioida Babylonin keräävän näistä seitsemästä jäljellä olevasta pelistä tarvittavat kaksi voittoa sarjapaikan säilyttämiseksi.

Villakangastakki tuossa heittelikin jo omaa arviotaan peliin putoajista.

Tikalla vastassa: FC Vantaa(k), MasKi(v), Babylon X(k), EPS(k), LePa(v), EBK(k) ja Västis(v). Näyttäisi siltä, että kaikki on vielä täysin omissa käsissä. Mutta pisteiden kerääminen on aloitettava kyllä jo FCV:tä vastaan.

Biisoneilla vastassa: Babylon(v), Ränni(k), NuPS(v), FC Vantaa(v), MasKi(k), EPS(v). Samantasoinen loppuohjelma kuin Tikalla, mutta peli vähemmän. Luultavasti Biisonit ovat kolmen viimeisen joukossa lokakuussa.

Rännillä vastassa: NuPS(v), Biisonit(v), FC Vantaa(k), MasKi(v), EPS(k), LePa(v). Näyttää tässä kohdassa siltä, että Ränni voisi nousta kuiville, sillä todennäköisesti 3 voittoa riittää heille säilymiseen.

Vantaalla vastassa: KyIF(k), Tikka(v), Ränni(v), Biisonit(k), NuPS(k), MasKi(v), Babylon(k). Seitsemän peliä jäljellä, 3 voittoa riittänee. Ihan mahdollista. Älkää jättäkö ratkaisua viimeiseen peliin, Babylon himoitsee Vantaan päänahkaa aina kun mahdollista, sarjasijoituksista riippumatta! :)

LePalla vastassa: NuPS(k), EBK(v), Västnyland(k), KyIF(v), Tikka(k), Babylon(v), Ränni(k). Vaikealta näyttää kyllä. Kaikki kärkijengit vielä vastassa ja tuskinpa helppoa tulee etenkään piristynyttä Västistä vastaan. Espoon derbyissä nyt voi käydä mitä vaan. Silti veikkaan, että LePa lähtee Vitoseen.

Biisoneiden ja LePan ohessa jos joku pitäisi putoajaksi veikata, niin näkemieni pelien perusteella se on Tikka.
« Viimeksi muokattu: 24.08.2012 klo 13:34:18 kirjoittanut razou_ »
razou_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat


Vastaus #539 : 24.08.2012 klo 12:40:02


"Kauden jälkeen joukkueen toiminta romahti. Pelaajat lähtivät ja valmentajaa ei ollut, kun Kesälä siirtyi junioripäälliköksi. NuPSissa päätettiinkin jättäytyä suosiolla neloseen, jossa se on parhaillaan junioripitoisella joukkueella kolmantena."

Ei kai se nyt kovin junioripitoinen tällä hetkellä ole, vaan sitten nimenomaan ensi kaudella. Juttuja oon kuullut, että nykyinen runko siirtyisi pelaamaan NuPS/Kax-porukkaan todennäköisesti Vitosta.
jufu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Östra-Haxböle, NuPS, ESA BFT


Vastaus #540 : 24.08.2012 klo 12:53:35


Ylos
razou_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat


Vastaus #541 : 24.08.2012 klo 20:31:31

LePa - NuPS Lepuskin pimenevässä illassa oli melkoinen ilotulitus. Pinnat Nummelaan lukemin 4-7.
Megapotku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: EBK


Vastaus #542 : 24.08.2012 klo 21:06:38

EPS - EBK 1-5 (0-1)
Villakangastakki

Poissa Poissa


Vastaus #543 : 25.08.2012 klo 07:08:45

Fc Vantaa- Kyif  2-4 (2-1)

Taas oli pisteet saatavilla, mutta vain luu jäi käteen. Tällästä tällä kertaa. Ens viikolla sitten Tikka.
Jani-Petteri^96

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: EBK


Vastaus #544 : 25.08.2012 klo 14:00:59

EPS - EBK 1-5 (0-1)


Kotijoukkueen juniorit pyörittivät palloa keskikentällä ja saivat alussa EBK:n ahtaalle, vaikka kovinkaan vaarallisia paikkoja ei espoonlahtelaiset saaneet aikaan. Ensimmäinen erä oli tasaista vääntöä, mutta maalihanojen auettua vieraat menivät menojaan. Oikeutettu lopputulos pelitapahtumiin nähden, Koivulahti jälleen kahdella hölmöllä keltaisella ulos.
BrDead
Vastaus #545 : 25.08.2012 klo 14:03:07

Koivulahti jälleen kahdella hölmöllä keltaisella ulos.

Pitäähän sitä ehtiä perheenkin kanssa aikaa viettämään :) Jartsalle Ylos
SuperMario

Poissa Poissa


Vastaus #546 : 25.08.2012 klo 22:29:26

Kotijoukkueen juniorit pyörittivät palloa keskikentällä ja saivat alussa EBK:n ahtaalle, vaikka kovinkaan vaarallisia paikkoja ei espoonlahtelaiset saaneet aikaan. Ensimmäinen erä oli tasaista vääntöä, mutta maalihanojen auettua vieraat menivät menojaan. Oikeutettu lopputulos pelitapahtumiin nähden, Koivulahti jälleen kahdella hölmöllä keltaisella ulos.
siellä on taas ollu joku sokea apina kattomassa peliä. kiitos!
Jani-Petteri^96

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: EBK


Vastaus #547 : 25.08.2012 klo 22:52:46

siellä on taas ollu joku sokea apina kattomassa peliä. kiitos!

Mikä ei miellytä?
Veteran Midfielder

Poissa Poissa


Vastaus #548 : 25.08.2012 klo 22:57:38

Onko Poola päässyt jo lekurin puheille, mikä oli tuomio?

Mitäs K-E:n nurmelle on tapahtunut, kun näytti olevan melkosen myllerretty koko paikka?
Pilataanko taas perinteisesti hyvä nurmikenttä -> tekonurmella?
Jani-Petteri^96

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: EBK


Vastaus #549 : 25.08.2012 klo 23:05:57

Onko Poola päässyt jo lekurin puheille, mikä oli tuomio?

Mitäs K-E:n nurmelle on tapahtunut, kun näytti olevan melkosen myllerretty koko paikka?
Pilataanko taas perinteisesti hyvä nurmikenttä -> tekonurmella?

Käsittääkseni sääriluu meni pois paikoiltaan ja rikkoi siteitä. Puolen vuoden tauko kaikesta edessä.

Tekonurmihan siihen tilalle tulee harmi kyllä, varsinkin kun EBK näyttäisi olevan matkalla kolmoseen. Kuuleman mukaan vieläpä ei suinkaan lämmitettävä, vaan jäädytettävä. Eli talvella vaihdetaan nappikset luistimiin.

 
Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 33
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa