BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #800 : 18.12.2012 klo 17:51:16 |
|
Tuohon en osaa vastata. PK:ssa on viime vuosina panostettu aika paljon menestyksen eteen. Välillä oikeaan suuntaan, muttei varmasti ole ihan tavoitteeseen päästy. Ehkäpä nyt on valittu linja, ettei rehvastella tai uhota, antaa tekojen puhua puolestaan. Kuten joku tuossa jo ounastelikin, eiköhän aikanaan julkistettava paketti ole kilpailukykyinen. Tällä en viittaa, että tietäisin mitä kaikkea se tulee pitämään sisällään. Jännittää toki näin joulun alla:)
Asiallinen tiedottaminen jo tehdyistä sopimuksista ei ole rehvastelua vaan asiakkaiden palvelua ja merkki seuran ammattimaisuudesta. Se on myös seuran kannattajille ja tukijoille merkki siitä, että seurassa tapahtuu jotain offseasonillakin. Luulisi sopimusuutisoinnin helpottavan pelaajarekrytointiakin, kun joukkueeseen pyrkivät pelaajat tietäisivät jo valmiiksi, keitä joukkueessa alkavana kautena pelaa. Sopimusuutisilla seura saisi myös offseasonilla näkyvyyttä mediassa, joka voisi helpottaa sponsorineuvotteluja. Yksinkertaisimmillaan sopimusuutinen pitää sisällään pelaajan nimen, iän, pelipaikan, ja sen kuinka pitkästä sopimuksesta on kyse. Toki pelaajan menneisyydestäkin voidaan jotain oheen kirjoittaa, mutta se ei ole välttämätöntä, koska sellaiset tiedot kaivaa nykyään näppärästi netistäkin.
|
|
|
|
Marquinho
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & Suomi
|
 |
Vastaus #801 : 18.12.2012 klo 21:25:41 |
|
Ei siinä mitään, jos asiallisesti kysytään, mutta joka viestissä annat ymmärtää, että seurassa puuhastellaan. Perusteet tälle ovat melkoisen heppoisia. Jätä vihjailut puuhastelusta väliin ja vastauksetkin voivat keskittyä muihin asioihin.
En mä ole mitään vihjaillu. Olen suoraan sanonut, että PK:n toiminta vaikuttaa puuhastelulta. Sanoin mielipiteeni ihan suoraan ja esitin mielipiteelleni perustelut. Kuka tahansa voi kumota perusteluni lyömällä jotain faktoja pöytään jotka puhuvat perustelujani vastaan, ja tällöin olisin tietenkin valmis muuttamaan käsitystäni asiasta. Tulee vähän semmoinen fiilis, että jos kykenisitte järkiperustein asiassa puolustamaan rakkaan seuranne johtoa, niin olisitte sen jo tehneet.
|
|
|
|
Sakallio
Poissa
Suosikkijoukkue: Rauno Ojasen puoliaikaomena
|
 |
Vastaus #802 : 18.12.2012 klo 22:42:48 |
|
Viitaten keskusteluun Seurojen sopimustilanne-ketjusta käytyyn keskusteluun: Sopimusuutinen aina seuran viralliselta sivustolta.
Vähän on joutunut tinkimään AC Kajaanin osalta tuosta kriteeristä, kun uutiset sopimuksista tulevat aina viiveellä. Nyt löytyy osa sopimuksista myös seuran sivuilta, joten korjasin linkit viiittaamaan sinne. Ketjun on tarkoitus palvella tietopankkina seurojen sopimustilanteesta. PK-35 Vantaan osalta on paha nyhjäistä tyhjästä, kun mitään uutisia ei ole seuran sivuilla tai lehdistössä ollut kauden jälkeen. Tai no olihan siellä uutinen seuran valmentajien matkasta Espanjaan, josta luvattiin raporttia valmentajajien palattua Suomeen. Eli varmaan ei ole tällä hetkellä nettisivuille päivittäjää. Ei ole kuitenkaan uutisiakaan pelaajasopimuksista. Nimenomaan virallisia, sillä pallohallilla kuulluista huhuista on mahdoton tehdä mitään virallista. 
|
|
|
|
Kaikki ei pelaa
|
 |
Kaikki ei pelaa
Vastaus #803 : 19.12.2012 klo 00:19:04 |
|
En mä ole mitään vihjaillu. Olen suoraan sanonut, että PK:n toiminta vaikuttaa puuhastelulta. Sanoin mielipiteeni ihan suoraan ja esitin mielipiteelleni perustelut. Kuka tahansa voi kumota perusteluni lyömällä jotain faktoja pöytään jotka puhuvat perustelujani vastaan, ja tällöin olisin tietenkin valmis muuttamaan käsitystäni asiasta. Tulee vähän semmoinen fiilis, että jos kykenisitte järkiperustein asiassa puolustamaan rakkaan seuranne johtoa, niin olisitte sen jo tehneet.
Pelaajasopimuksista tiedottaminen on aika heppoinen peruste väittää toiminnan olevan puuhastelua. On sitä muutakin tiedottamista kuin netti. Taisi olla Veikkaajassa tuo Xhaferin sopimus ja ysikymppisessä annettiin jokin aika sitten ympäripyöreä kymmenkunta sopimusta, sekä uusia että vanhoja pelaajia. Kyllä niitä sopimuksia on hyvin kasassa vaikka sulle ei niistä tiedoteta. Se on musta aika sama mitä pelaajasopimuksia tiedotetaan tai ei tiedoteta marras-joulukuussa. Olen tässä keskustelussa ja aiemminkin todennut, että nettisivut ja tiedottaminen ei ole parasta mahdollista, mutta ei se tee toiminnasta puuhastelua tai tarkoita, että taustoissa ei olisi asiat kunnossa. Kuten sanottua, parempaan urheilulliseen menestykseen tasapainoisella taloudella ei kauhean moni joukkue ole tässä maassa viime vuosina pystynyt. Eiköhän se kerro miten toimistolla puuhastellaan. Nettisivut on yks lampaan tissi sen rinnalla. PK-35 Helsinki muuten uudisti nettisivunsa ja sieltä voi arvioida onko homma paranemassa.
|
|
|
|
Yltiöoptimisti
Poissa
Suosikkijoukkue: Jippo
|
 |
Vastaus #804 : 19.12.2012 klo 00:36:28 |
|
Onhan tuo nyt ihan vitunmoista puuhastelua liigaan pyrkivältä "ammattilaisseuralta".  Siellä ei edes yritetä esittää, että ketään kiinnostaisi.
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #805 : 19.12.2012 klo 01:00:53 |
|
PK:n jannut itkee Viikinkien topikissa, että eikö teillä ole sopparipelaajia, ja täällä taas puolustelee, että ei ole mitään syytä marras- joulukuun aikana uutisoida pelaajasopimuksista. Loogista?
|
|
|
|
Kaikki ei pelaa
|
 |
Kaikki ei pelaa
Vastaus #806 : 19.12.2012 klo 01:24:02 |
|
PK:n jannut itkee Viikinkien topikissa, että eikö teillä ole sopparipelaajia, ja täällä taas puolustelee, että ei ole mitään syytä marras- joulukuun aikana uutisoida pelaajasopimuksista. Loogista?
Ymmärtkö eron julkaisemattomien ja tekemättömien sopimusten välillä? Meillä on edellisiä, teillä jälkimmäisiä. Kumpi on parempi? Toinen ero on, että meillä tehdään sopimuksia liigan ja ykkösen rajalta, teillä ykkösen ja kakkosen rajalta. Kumpi on parempi?
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #807 : 19.12.2012 klo 01:25:25 |
|
Kuinka monta teidän viime kauden pelaajaa on siirtynyt liigaan?
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #808 : 19.12.2012 klo 01:37:17 |
|
Toinen ero on, että meillä tehdään sopimuksia liigan ja ykkösen rajalta, teillä ykkösen ja kakkosen rajalta. Kumpi on parempi?
Perkule kun muistelen PK:n jääneen Viikkareiden taakse sarjataulukossa.
|
|
|
|
Kaikki ei pelaa
|
 |
Kaikki ei pelaa
Vastaus #809 : 19.12.2012 klo 01:48:35 |
|
Kuinka monta teidän viime kauden pelaajaa on siirtynyt liigaan?
No Konsta Rasimus siirtyi kesken kauden Tepsiin ja pelasi säännöllisesti. En kyllä ymmärrä miksi, mutta se kertonee tämän mittarin luotettavuudesta. Viime kaudella lähti Ristola, Saksela ja Gela. Tänä talvena voi toki lähteä lisääkin. Onhan se hienoa, että jaksaa olla iloinen vähienkin laatupelaajien menettämisestä. Meillä sentään joku pelimies haluaa jatkaakin.
|
|
|
|
Kaikki ei pelaa
|
 |
Kaikki ei pelaa
Vastaus #810 : 19.12.2012 klo 01:54:41 |
|
Perkule kun muistelen PK:n jääneen Viikkareiden taakse sarjataulukossa.
Mites meni keskinäiset? Onhan se kova meriitti saada kabinettipisteet Oulun toiselta sirkukselta ja voittaa Rollon reservijoukkue.
|
|
|
|
Marquinho
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & Suomi
|
 |
Vastaus #811 : 19.12.2012 klo 08:19:32 |
|
Keskustelun taso nousussa "  " Mutta joo, hyvä juttu jos siellä tosiaan pelaajasopimuksia ensi kaudelle edes se 10 tällä hetkellä on. Jonkun PK-fanin pitäis kyllä ilmoittautua vapaaehtoiseksi tuohon tiedottajan/internetvastaavan rooliin. Pistäkäähän joku se 2013 topikki pystyyn, mielellään lukisin etenkin pelaajakohtaiset arviot kuluneesta kaudesta.
|
|
|
|
upp
Poissa
|
 |
Vastaus #812 : 19.12.2012 klo 09:18:25 |
|
Konsta Rasimus pelasi kyllä säännöllisesti TPS:n aikanaan johtuen osittain varmaan siitä, että ei ollut muitakaan tilalle. Pelasi kyllä ihan varmaa peruspeliä eikä tehnyt virheitä eikä turhia pallonmenetyksiä. Joitakin harhasyöttöja kyllä, mutta niitähän sattuu kaikille. Toivottavasti jatkaa PK:ssa.
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #813 : 19.12.2012 klo 10:33:16 |
|
Mites meni keskinäiset? Onhan se kova meriitti saada kabinettipisteet Oulun toiselta sirkukselta ja voittaa Rollon reservijoukkue.
Julkaistaan nyt PK:n toive ensikauden puolustuslinjasta, joka ei ole huono. Nyberg Nyman Hirvonen Kinnunen Tässä tiivistyy PK:n pelaajakehitys ja valmentajan taito kehittää pelaajia. edit.Nylund -> Nyman
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.12.2012 klo 11:13:57 kirjoittanut Laardi »
|
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #814 : 19.12.2012 klo 11:09:56 |
|
Ville Nylund  Ymmärrän, että PK tykkää ylipalkkaisista jäähdyttelijöistä, mutta toi lopetti useampi vuosi sitten. Tosin tutkimattomia ovat Pihamaan aivopierut. Voi toki olla, että toveri Laardi tarkoitti myös Nymania.
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #815 : 19.12.2012 klo 11:17:37 |
|
Voi toki olla, että toveri Laardi tarkoitti myös Nymania.
Näin juuri tarkoitin.
|
|
|
|
Umpivasuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Hames Collins
|
 |
Vastaus #816 : 19.12.2012 klo 11:44:47 |
|
Pelaajasopimuksista tiedottaminen on aika heppoinen peruste väittää toiminnan olevan puuhastelua.  Ei kai tässä kukaan ole ollut leimaamassa koko PK-35 Vantaan toimintaa puuhasteluksi. Mutta onko mielestäsi liikaa vaadittu, että joku naputtelisi kotisivuille niiden pelaajien nimet, joilla on sopimus ensi kaudesta? Tiedottamisen hoitaminen edes minimipanostuksella on sidosryhmäsuhteiden hoitamista. Vai eikö sillä ole mitään väliä, kun kerran ketään ei näytä kiinnostavan kuitenkaan?
|
|
|
|
Kaikki ei pelaa
|
 |
Kaikki ei pelaa
Vastaus #817 : 19.12.2012 klo 12:34:54 |
|
Julkaistaan nyt PK:n toive ensikauden puolustuslinjasta, joka ei ole huono.
Nyberg Nyman Hirvonen Kinnunen
Tässä tiivistyy PK:n pelaajakehitys ja valmentajan taito kehittää pelaajia.
edit.Nylund -> Nyman
Tässä tiivistyy Viikinkien kyky maksaa palkkaa ja pitää kiinni pelaajistaan. Ensi vuonna PK:n kasvatti Ville Salminkivi pelaa liigaa, jotenkin Vuosaarelaisen piripäiden maailmassa pari kautta tekee siitä Viikinkien oman pojan. Ensi vuonna kuutisen vuotta PK:n junnuissa kehittynyt Joel Pohjanpalo lähtee Eurooppaan. Ketäs teidän junnuja siirtyy maailmalle ammattilaiseksi?
|
|
|
|
Pie-O-My
Poissa
Suosikkijoukkue: Dirty Qwerty
|
 |
Vastaus #818 : 19.12.2012 klo 13:27:56 |
|
Jaahas, KEP:n uho ja möly rahakasojen takaa on taas alkanut. Eiköhän se viime kauden tapaan hiljene taas lähinnä Pihistä kritisoivaksi kitinäksi taas kauden mittaan, kun naapurin piripäät dominoi sarjataulukossa. Noh, ehkä tämänkin viestin olisi voinut kirjoittaa vasta huomenna, kun selviää toimiko meidän faksi tänä vuonna. PK-35:n junnutoiminnalle toki  Toffe Nyberg ei muuten ole tietääkseni jatkamassa Vantaalla, vaan suuntaa opiskelemaan jonnekin ulkomaille. *** edit. Ketäs teidän junnuja siirtyy maailmalle ammattilaiseksi?
Kasvateista Markus Halsti nyt tuli ekana mieleen (ei pölynimuriin). Toki vanha juttu jo, nykyisistä junnuista ei mitään hajua.
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.12.2012 klo 13:34:00 kirjoittanut Pie-O-My »
|
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #819 : 19.12.2012 klo 13:45:03 |
|
Tässä tiivistyy Viikinkien kyky maksaa palkkaa ja pitää kiinni pelaajistaan. Tässä KEP on oikeassa. Ensi vuonna PK:n kasvatti Ville Salminkivi pelaa liigaa, jotenkin Vuosaarelaisen piripäiden maailmassa pari kautta tekee siitä Viikinkien oman pojan. Ensi vuonna kuutisen vuotta PK:n junnuissa kehittynyt Joel Pohjanpalo lähtee Eurooppaan. Ketäs teidän junnuja siirtyy maailmalle ammattilaiseksi? Tarkoitin että PK:n edustus ei ole kovin houkutteleva ponnahduslauta lupaavalle juniorille. Mutta hyvä näin, molemmat seurat noudattavat omaa linjaa olosuhteiden pakosta, samalla täydentäen toisiaan Jäntti kääntelee kiviä löytääkseen potentiaalisia junioreita miesten peleihin ja saa hyvän mielen kun pelaaja ottaa ison askeleen kehityksessä. PK-35 maksaa näille läpimurtopelaajille pientä palkkaa. Ja katso, molemmat seurat taistelevat melkein noususta.
|
|
|
|
Kaikki ei pelaa
|
 |
Kaikki ei pelaa
Vastaus #820 : 19.12.2012 klo 16:31:31 |
|
Tarkoitin että PK:n edustus ei ole kovin houkutteleva ponnahduslauta lupaavalle juniorille.
Totta osittain. Seuran tavoite on nousta ja sitä varten on hankittu valmiita pelaajia. Varsin suuresti arvostamani Pasi Pihamaa ei nähnyt käyttöä eräälle omalle kasvatille ja kaveri laitettiin hakemaan näytöt vuosaaresta, ja hyvin näyttikin. Toistaalta toissa kaudella nuori TPS kasvatti Aleksi Ristola antoi kovat näytöt punamustissa ja palasi tepsiin, ja oli joukkueen paras maalintekijä liigassa. Salmarilla on vielä askeleen jäljessä tässä suhteessa, mutta toivottavasti onnistuu.
|
|
|
|
Pires
Poissa
|
 |
Vastaus #821 : 19.12.2012 klo 17:01:40 |
|
Toistaalta toissa kaudella nuori TPS kasvatti Aleksi Ristola antoi kovat näytöt punamustissa ja palasi tepsiin, ja oli joukkueen paras maalintekijä liigassa. Salmarilla on vielä askeleen jäljessä tässä suhteessa, mutta toivottavasti onnistuu.
Tarkennetaan sen verran, että laitetaan H tuon T:n tilalle. Eli Hopsin kasvattihan Aleksi on. Eikö vaan?
|
|
|
|
Kaikki ei pelaa
|
 |
Kaikki ei pelaa
Vastaus #822 : 19.12.2012 klo 17:13:02 |
|
Tarkennetaan sen verran, että laitetaan H tuon T:n tilalle. Eli Hopsin kasvattihan Aleksi on. Eikö vaan?
Tepsin junnuissa ainakin taisi voittaa jonkun SM-mitalin, kävi lyömässä itsensä läpi miesten peleihin PK:ssa ja sai paikan Tepsin edustukseen. Siinä vain osoitus nuoren pelaajan mahdollisuuksista Vantaalla.
|
|
|
|
|
A.I.Virtanen
Poissa
|
 |
Vastaus #824 : 19.12.2012 klo 21:30:02 |
|
16.10.2012 14:01
Valkut Espanjaan
Valmennuskaksikko Zeneli & Pihamaa lähtevät Espanjaan Barcelonaan koulutus- ja pelaajatarkkailumatkalle sunnuntaina 21.10 ja reissu kestää viikon.
Matkan yhteyshenkilö on järjestänyt mahdollisuuden mennä seuraamaan eri ammattilaisseurojen harjoituksia ja tutustumaan seurojen toimintaan.
Lisäksi valmennuskaksikkolla on muutama peli ohjelmassa, joissa on mahdollisia tarkkailla ja kartoittaa ehkä uusia vahvistuksia ensi kaudeksi, kun rakennamme uutta joukkuetta.
"Tapaamme matkalla myös vanhan PK- pelaajan ja keskustelemme hänen mahdollisesta paluusta vanhaan seuraansa, nimistä emme vielä puhu", kertoo valmentaja Pihamaa.
"Lisäksi saamme viikon valmennuskurssin Katalonian jalkapalloliiton valmennuspäälikön toimesta, sekä pääsemme seuraamaan Barcelona vs Celtic Champions Liigan ottelua, joten viikon ohjelma on tiivis ja toivottavasti myös antoisa", jatkaa Pihamaa.
Lisää asiaa ja tunnelmia matkasta kun herrat palaavat Vantaalle. Reissu hieman "venähtänyt"?
|
|
|
|
|
|