Sir. Psycho
Poissa
|
 |
Vastaus #750 : 12.10.2012 klo 09:51:02 |
|
Ikävä fakta vaan on, että Raumalla puulaakisarjoissa on kovempi taso kuin Satakunnan Vitosessa. Iirojen yläsarjan tulokset 7-1, 9-2, 6-3, 10-0, 9-3 kertoo paljon.
Joten missä on ongelma? Sinne vaan sitten pelaamaan jos porukka haluaa kovempaa tasoa edestakaisilla vaihdoilla.
|
|
|
|
|
Karsten
Poissa
|
 |
Vastaus #751 : 12.10.2012 klo 09:56:29 |
|
Ei nuo edestakaiset vaihdot ainakaan pelin tasoa nelosessakaan heikentäisi.
|
|
|
|
|
Dukes
Poissa
Suosikkijoukkue: PoPa & Liverpool
|
 |
Vastaus #752 : 12.10.2012 klo 10:26:08 |
|
Mun puolestani Vitoseenkin voisi laittaa vain 7 vaihtoa! Kilpasarjat kilpasarjoina ja hassuttelut puulaaki ja harratesarjoissa! Samalla jos joutuu luopumaan sarjasta, niin parin vuoden karenssia!
|
|
|
|
|
Toveri Viljanen
Poissa
|
 |
Vastaus #753 : 12.10.2012 klo 11:25:11 |
|
Ikävä fakta vaan on, että Raumalla puulaakisarjoissa on kovempi taso kuin Satakunnan Vitosessa. Iirojen yläsarjan tulokset 7-1, 9-2, 6-3, 10-0, 9-3 kertoo paljon.
Varmaan onkin. Pelaajan näkökulmasta toki ymmärrän, et mukava on välillä käydä huilaamassa ja juomassa mehua, mut onko se enää oikeeta futista?  Ainakaan kilpasarjan jalkapalloon se ei kuulu.
|
|
|
|
|
Jankulouvski
Poissa
Suosikkijoukkue: Man Utd, MuSa, Ankkalinna
|
 |
Vastaus #754 : 12.10.2012 klo 11:30:50 |
|
Mun puolestani Vitoseenkin voisi laittaa vain 7 vaihtoa! Kilpasarjat kilpasarjoina ja hassuttelut puulaaki ja harratesarjoissa! Samalla jos joutuu luopumaan sarjasta, niin parin vuoden karenssia!
Siinä voisi olla ratkaisu ainakin siihen että ei tulisi niin suurta ero nelosen ja vitosen välille, jos Iirot siiihen vetoaa että on niin paljon rankempaa.... tämän kaltainen malli sarjalle varmaan karsisi osan sunnuntai neppailijoista, mutta pidemmässä juoksussa voisi palvella satakunna piirin toimintaa, joukkueet joutuisivat enemmän panostamaan kuntopuoleen, jotta pelaajat jaksaisivat hölkätä koko pelin. Tota karenssia en ihan kokonaan allekirjoita, mutta jokin rankku siiitä pitäisi saada, onhan se vittumaista, että kesken kaiken luovutaan sarjasta, aivan kuin kyseinen juttu ei olisi ollut jo selviö kauden alussa (ketä aloittaa kauden 13 pelaajalla?) ei ketää
|
|
|
|
|
Jalitmane10
Poissa
|
 |
Vastaus #755 : 12.10.2012 klo 12:19:42 |
|
Ikävä fakta vaan on, että Raumalla puulaakisarjoissa on kovempi taso kuin Satakunnan Vitosessa. Iirojen yläsarjan tulokset 7-1, 9-2, 6-3, 10-0, 9-3 kertoo paljon.
Tosin tähän harhakuvaan vaikuttaa se, että muilla jengeillä oli ongelmia saada pelaajia viimeisiin peleihin. Onhan se helppoa tehdä maaleja 90min miesylivoimalla : 
|
|
|
|
|
NiXa
Poissa
|
 |
Vastaus #756 : 12.10.2012 klo 12:25:25 |
|
Kysehän nyt ei ole ainakaan meidän joukkueen kohdalla siitä etteikö jaksettaisi pelata tms. Nelonenhan olisi tasollisesti meille paljon parempi sarja.
Homma vaan on meidän kohdalla niin, että ne penkillä istumiset on suoritettu melkein jokaisen pelaajan kohdalla noin 10-20 vuotta sitten. Jos vitosessa ei olisi edestakaisia vaihtoja niin tätä joukkuetta tuskin olisi edes perustettu. Nyt kun vaihdot sallitaan niin hyödynnämme toki sitä mahdollisimman paljon. Kovin montaa pelaajaa meiltä ei kiinnostaisi lähteä esim. vieraspeliin vaikka syyskuussa tietäen istuvansa penkillä. Tästä tehtiin ihan joukkueen kesken äänestys ja noin 5 sälliä olisi lähtenyt neloseen mutta yksikään ei ollut vitoseen jäämistä vastaan.
Toimintamme on hauskaa yhdessäoloa. Pelit ja treenit vedetään kunnolla ja muuten otetaan lunkimmin. Yhtään peliä ei olla lähdetty pelleilemään tai hassuttelemaan. Kilpailullisia tavoitteita ei meillä ole. Sitä varten on seurat ylempänä. Peleistä ei jää kenellekään mitään hampaankoloon, kun kaikki saavat pelata. Eikö vitosta saa pelata hauskalla asenteella?
Vitosen kilpasarja statuksesta voidaan olla monta mieltä. Sen osoitti tosiaan tuo yläloppusarja joka oli todellinen antikliimaksi.
Siitä olen samaa mieltä, että sarjasta luopuminen esim. tuosta yläloppusarjasta ei ole mitenkään suotavaa ja ansaitsee sopivan rangaistuksen. Muutos siihen tehtäköön ensi kaudeksi vastaisen varalle.
Niko Yrjälä / Piirot3
p.s. Terveiset tässä kohtaa Popalle. Teilllä tuntuu olevan raikas meininki. :-)
|
|
|
|
|
Toveri Viljanen
Poissa
|
 |
Vastaus #757 : 12.10.2012 klo 16:09:38 |
|
Mun mielestä Nelosen pitäis kuitenkin olla täysin kilpasarja normaalein säännöin. Se on piirin korkein sarjataso, josta noustaan jo "puolivaltakunnalliseen" Kolmoseen. Vitosessa voi sitten pelailla vähän löysemmin. 
|
|
|
|
|
NiXa
Poissa
|
 |
Vastaus #758 : 12.10.2012 klo 18:13:44 |
|
Mun mielestä Nelosen pitäis kuitenkin olla täysin kilpasarja normaalein säännöin. Se on piirin korkein sarjataso, josta noustaan jo "puolivaltakunnalliseen" Kolmoseen. Vitosessa voi sitten pelailla vähän löysemmin.  Melkein samoin sanoin Ahl asian ilmaisi, kun vuosi sitten kyselin mahdollisista piirin sarjojen uudistuksista kuten kolmesta tuomarista ja vitosen uudesta systeemistä.
|
|
|
|
|
Toveri Viljanen
Poissa
|
 |
Vastaus #759 : 12.10.2012 klo 22:36:49 |
|
Kolme tuomaria kyllä olis hyvä olla vitosessakin.  Ei kai sitten oo rahaa tai niitä tuomareitakaan tarpeeks?? 
|
|
|
|
|
Contto
Poissa
|
 |
Vastaus #760 : 12.10.2012 klo 23:38:54 |
|
Tosin tähän harhakuvaan vaikuttaa se, että muilla jengeillä oli ongelmia saada pelaajia viimeisiin peleihin. Onhan se helppoa tehdä maaleja 90min miesylivoimalla :  Yläsarjassa Tovea lukuun ottamatta kaikilla muilla oli täydet niput. Samalla tavalla Iirot veti koko kauden vieraspelinsä vähillä vaihtomiehillä ja muutama matsi tasan 11 ukolla, Mm. vastavuoroisesti Toejoella Iirot oli 11 miestä matkassa, joista 1 hyvissä ajoin punaisella ulos. Mutta harvoin Vitosessa millään joukkueella kaikki pelimiehet on samaan aikaan pelissä mukana. Niillä pelataan, jotka on pelikentälle saapuneet ja sillä selvä. Siinä voisi olla ratkaisu ainakin siihen että ei tulisi niin suurta ero nelosen ja vitosen välille, jos Iirot siiihen vetoaa että on niin paljon rankempaa.... tämän kaltainen malli sarjalle varmaan karsisi osan sunnuntai neppailijoista, mutta pidemmässä juoksussa voisi palvella satakunna piirin toimintaa, joukkueet joutuisivat enemmän panostamaan kuntopuoleen, jotta pelaajat jaksaisivat hölkätä koko pelin. Pelaako Vitosessa muka jotain muita kuin sunnuntaineppailijoita.. Kehityskelpoiset kaverit ja tosissaan treenaavat on (toivottavasti) ihan muissa sarjoissa ja edestakaisten vaihtojen poistaminen Vitosesta tarkoittaisi varmasti useamman joukkueen luopumista sarjasta ja lisää loppukauden matsiluovutuksia kun porukan kasaaminen olisi entistä hankalampaa. Moni ei vaan viitsi reissata jostain Ihodesta Kankaanpäähän rankan duunipäivän jälkeen istumaan 80 minuuttia vaihdossa. Ehdotus Piiri voisi harkita että Vitosen alkusarjan 3-5 kärkiporukkaa kohtaisivatkin toistensa lisäksi Nelosen peräpään porukoita eli Nelonenkin jaettaisiin kahteen loppusarjaan. Palvelisi Kolmoseen nousevia joukkueita paljon paremmin jos saisivat loppukaudesta enemmän kovia matseja muita Nelosen parhaita joukkueita vastaan, sen sijaan että joutuvat pelaamaan Nelosen peränpitäjiä eli oikeastaan Vitosen tason porukoita vastaan. Ja muutenkin kaikki Nelosen ja Vitosen jengit saisivat enemmän pelejä suurin piirtein oman tasoisiaan porukoita vastaan.
|
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #761 : 12.10.2012 klo 23:56:31 |
|
Hyviä pointteja on tullut esille sekä puolesta että vastaan, joten heitetään nyt omakin lusikka mukaan soppaan. Niillä pelataan, jotka on pelikentälle saapuneet ja sillä selvä. Pelaako Vitosessa muka jotain muita kuin sunnuntaineppailijoita.. Kehityskelpoiset kaverit ja tosissaan treenaavat on (toivottavasti) ihan muissa sarjoissa ja edestakaisten vaihtojen poistaminen Vitosesta tarkoittaisi varmasti useamman joukkueen luopumista sarjasta ja lisää loppukauden matsiluovutuksia kun porukan kasaaminen olisi entistä hankalampaa. Moni ei vaan viitsi reissata jostain Ihodesta Kankaanpäähän rankan duunipäivän jälkeen istumaan 80 minuuttia vaihdossa.
Jos joku ei viitsi lähteä otteluun sillä tekosyyllä että alla on työpäivä ja avaukseen ei mahdu niin voi voi. Tätä vartenhan näitä puulakisarjoja löytyy jokaisesta pitäjästä. Satakunnassa kun se pisin pelimatka kestää maksimissaan tunnin suuntaansa, ei tämän taakse voi piiloutua. Jotta pelaajien taso ylempänä lähtisi nousuun, tarvitsee myös alemmilla tasoilla kehittää toimintaa. Pelaajat joilla löytyy paloa harrastaa viitsivät kyllä tämän verran nähdä vaivaa vaikka penkillä aloittaisivatkin. Ne joiden ajatuksissa pyörii vain "en lähde jos en ole avauksessa" saavat suosiolla pysyäkkin poissa tappamasta muiden innostusta. Ehdotus Piiri voisi harkita että Vitosen alkusarjan 3-5 kärkiporukkaa kohtaisivatkin toistensa lisäksi Nelosen peräpään porukoita eli Nelonenkin jaettaisiin kahteen loppusarjaan. Palvelisi Kolmoseen nousevia joukkueita paljon paremmin jos saisivat loppukaudesta enemmän kovia matseja muita Nelosen parhaita joukkueita vastaan, sen sijaan että joutuvat pelaamaan Nelosen peränpitäjiä eli oikeastaan Vitosen tason porukoita vastaan. Ja muutenkin kaikki Nelosen ja Vitosen jengit saisivat enemmän pelejä suurin piirtein oman tasoisiaan porukoita vastaan.
Tässä ollaan samoilla linjoilla. Erot Nelosen sekä Vitosen kärki- ja häntäpäässä ovat liian suuret. Tämän kaltainen muutos palvelisi jokaista joukkuetta.
|
|
|
|
|
Contto
Poissa
|
 |
Vastaus #762 : 13.10.2012 klo 00:54:35 |
|
Jotta pelaajien taso ylempänä lähtisi nousuun, tarvitsee myös alemmilla tasoilla kehittää toimintaa. Pelaajat joilla löytyy paloa harrastaa viitsivät kyllä tämän verran nähdä vaivaa vaikka penkillä aloittaisivatkin.
Pelaajat, joilla on paloa ja aikaa satsata harrastukseen enemmän kuin se 3-4 tuntia viikossa eivät pelaa Vitosessa. Nelonen on varmaan se oikea paikka niille jotka haluaa kehittää toimintaa ja kilpailla tosissaan. Vitosen taso voisi nousta jos useampi nuori pelimiehenalku jatkaisi lajin parissa junnuiän jälkeen eivätkä keskittyisi kaljan juomiseen jos ei siihen kaupungin Edustusnippuun mahdu. PIirot3 ringissä on n.25 ukkoa ja on vieraspelejä, joihin saadaan vaivoin 11 kaveria mukaan. Vaikka kaikki pelaa yhtä paljon ja vaikka on edestakaiset vaihdot jne. Keski-ikä huitelee ikämiesrajoja ja siksi kaikilla on omat menonsa perheen, duunivuorojen, reissujen, talonrakennusten, junnuvalmentamisten, muiden harrastusten jne parissa. Pelaaminen on kivaa, mutta se ei ole enää se kaikkein tärkein juttu. Muilla Vitosen porukoilla on varmaan samankaltainen tilanne, koska varsinkaan vieraspeleissä harvemmin täyttä rosteria on kellään mukana. Edestakaiset vaihdot on ihan toimiva ratkaisu Vitosessa, jotta koko sarja ei kuihdu pois. Nyt tilanne on sikäli hyvä että Vitosessa on kuitenkin paljon joukkueita. Vitosen jako kahteen kastiin oli hyvä asia ja sama kannattaisi siis tehdä Nelosessa niin syksyllä olisi kaikilla mielenkiintoa.
|
|
|
|
|
Dukes
Poissa
Suosikkijoukkue: PoPa & Liverpool
|
 |
Vastaus #763 : 13.10.2012 klo 11:33:18 |
|
No minä tiedän ainakin yhden joukkueen, joka sai vieraspeleihin kasaan hyvinkin porukka, pois lukien syyskauden kaksi viikonloppu peliä. Samoin joukkueessa on pelaajia jotka haluaa kehittyä ja jotka panostavat touhuun sekä käyvät joukkueen treeneissä pari kertaa viikossa. Tälläkin hetkellä käyvät, vaikka on tauko.
|
|
|
|
|
Contto
Poissa
|
 |
Vastaus #764 : 14.10.2012 klo 21:52:38 |
|
No minä tiedän ainakin yhden joukkueen, joka sai vieraspeleihin kasaan hyvinkin porukka, pois lukien syyskauden kaksi viikonloppu peliä. Niinpä. Sitoutunutta porukkaa jos pois luetaan ne pelit joissa sitoutumista ei löytynyt. Porilaisjoukkueillahan vieraspeleistä suuri osa on kotikaupungissa eli todellisia reissupelejä on aika paljon vähemmän kuin esim. paljon parjatulla Ihoden Kirillä, jonka kotikentältä on 35 km matkaa lähimpään vieraspeliin Raumalla ja yli 130 km Kankaanpäähän ja jolle taisi osua yläsarjaan pelkkiä vieraspelejä.
|
|
|
|
|
Sir. Psycho
Poissa
|
 |
Vastaus #765 : 14.10.2012 klo 22:10:38 |
|
Niinpä. Sitoutunutta porukkaa jos pois luetaan ne pelit joissa sitoutumista ei löytynyt.
Jep, kaksi alasarjapeliä viikonloppuna, syksyllä. Näihinkin peleihin saatiin kuitenkin joukkue kasaan. Jos jollakin porukalla on ongelmia saada joukkueellinen pelaajia yläsarjapeleihin (mistä tahansa syystä), ei kannata pelata yhtään mitään kilpasarjaa.
|
|
|
|
|
Contto
Poissa
|
 |
Vastaus #766 : 14.10.2012 klo 22:34:32 |
|
Yhtä lailla se joukkue pitää saada kasaan niin ala- kuin yläsarjassa, kun sarjaan on ilmoittauduttu niin ei sitä tiedä mihin loppusarjaan syksyksi joutuu.
Yläsarjan kilpastatuksesta: Iirot sai suurien vaikeuksien jälkeen 11 miestä kasaan yläsarjapeliin Nakkilaan. KaPalla oli Raumalla kokoonpano-ongelmia "vain 1 vaihtari + 1 legenda" vaihtopenkillä. ToVe2 pelasi Raumalla 2 miehen vajauksella, tuli silti sarjakolmoseksi ja nousee halutessaan. Nasta2 sai vaivoin 11 miestä kasaan kotipeliin Iiroja vastaan. ReKu oli Raumalla ilman vaihtomiehiä. Ankkalinnalla oli 4-5 vaihtomiestä Raumalla matkassa, mutta pelin taso oli kaukana "kilpasarjasta" kun 90 min pelattiin yhtä maalia.
Kun nämä jengit on sitä yläsarjaan selviytynyttä Vitosen eliittiä, niin jokainen voi tehdä omat johtopäätökset miten rautaisen kova kilpasarja Satakunnan Vitonen on ja mikä on pelaajien sitoutumisen aste varsinkin vieraspeleihin lähtemiseen.
|
|
|
|
|
Sir. Psycho
Poissa
|
 |
Vastaus #767 : 14.10.2012 klo 22:42:50 |
|
Yhtä lailla se joukkue pitää saada kasaan niin ala- kuin yläsarjassa, kun sarjaan on ilmoittauduttu niin ei sitä tiedä mihin loppusarjaan syksyksi joutuu.
Yläsarjan kilpastatuksesta: Iirot sai suurien vaikeuksien jälkeen 11 miestä kasaan yläsarjapeliin Nakkilaan. KaPalla oli Raumalla kokoonpano-ongelmia "vain 1 vaihtari + 1 legenda" vaihtopenkillä. ToVe2 pelasi Raumalla 2 miehen vajauksella, tuli silti sarjakolmoseksi ja nousee halutessaan. Nasta2 sai vaivoin 11 miestä kasaan kotipeliin Iiroja vastaan. ReKu oli Raumalla ilman vaihtomiehiä. Ankkalinnalla oli 4-5 vaihtomiestä Raumalla matkassa, mutta pelin taso oli kaukana "kilpasarjasta" kun 90 min pelattiin yhtä maalia.
Kun nämä jengit on sitä yläsarjaan selviytynyttä Vitosen eliittiä, niin jokainen voi tehdä omat johtopäätökset miten rautaisen kova kilpasarja Satakunnan Vitonen on ja mikä on pelaajien sitoutumisen aste varsinkin vieraspeleihin lähtemiseen.
Totta, mutta oma pointtini on lähinnä siinä, että jos joku joukkue joutuu luopumaan pelaajapulan (tai oikeastaan minkä tahansa syyn) takia sarjapaikastaan, täytyy jonkinlaista rangaistusta laittaa ilmoille. Olisiko Ihode voinut esimerkiksi vaihtaa yläsarjapaikkansa alasarjapaikkaan ennen kuin loppusarjat potkaistiin käyntiin? Varmasti oli tuossa kohdin tiedossa, että rankkaa tulee olemaan kun pelkkiä vieraspelejä on tiedossa. Jokaiselle joukkueelle tulee niitä pelejä, kun ei saada porukkaa kunnolla liikkeelle, mutta kyllä näitä asioita pitää pystyä ennakoimaan ennen sarjan alkua ja mahdollisia loukkaantumisia tmv. poissaoloja täytyy pystyä paikkaamaan sarjan aikana. Ja nyt puhutaan näistä tapauksista, joissa kyseessä on pidempi kuin yhden vierasottelun ajan kestävä pelaajapula.
|
|
|
|
|
Dukes
Poissa
Suosikkijoukkue: PoPa & Liverpool
|
 |
Vastaus #768 : 15.10.2012 klo 09:28:05 |
|
Täytyy ihmetellä, että miten ihmeessä FC Eurajoki-MuSa3 pelin lopputulos ei ole vielä piirin sivuilla? Sarjan päättymisestä on jo reilu viikko!
|
|
|
|
|
Sir. Psycho
Poissa
|
 |
Vastaus #769 : 15.10.2012 klo 12:21:52 |
|
Täytyy ihmetellä, että miten ihmeessä FC Eurajoki-MuSa3 pelin lopputulos ei ole vielä piirin sivuilla? Sarjan päättymisestä on jo reilu viikko!
Joillekin se tuloksen ilmoittaminen on yllättävän hankalaa. Ja toisinaan se ilmoitetun tuloksen lisääminen sivuille taas on hankalaa. ResultCode tännekin 
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #770 : 15.10.2012 klo 12:31:28 |
|
Ihme parkumista kokoonpanoista.
Tuo nyt on ihan normaalia alasarjapalloilua, että osalla joukkueista on vaikeuksia saada johonkin otteluun 11 pelaajaa, varsinkin syksyllä. Tuollaista nyt tapahtuu jopa kolmosessa ja tällä kaudella kakkosessakin.
Niin kauan kun pelaajille jalkapallo on harrastus niin tuollaista tapahtuu.
|
|
|
|
|
Slither54
Poissa
|
 |
Vastaus #771 : 15.10.2012 klo 20:39:26 |
|
Täytyy ihmetellä, että miten ihmeessä FC Eurajoki-MuSa3 pelin lopputulos ei ole vielä piirin sivuilla? Sarjan päättymisestä on jo reilu viikko!
Jos nyt jotain tämän tiedon puute jää kaivelemaan, niin Eurajoki voitti 5-3.
|
|
|
|
|
kauris_100
Poissa
|
 |
Vastaus #772 : 17.10.2012 klo 00:30:05 |
|
Rekulla ainakin oli ongelmia saada edes kotipeleihin porukkaa,koska kesän mittaan tais puolet joukkueesta joutua sairaslistalle 
|
|
|
|
|
|
|
|