FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
31.10.2025 klo 00:48:52 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 94 [95] 96 ... 110
 
Kirjoittaja Aihe: Alex Ring - Borussia Verein für Leibesübungen 1900 Mönchengladbach e. V.  (Luettu 509610 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jonatan

Poissa Poissa


Vastaus #2350 : 25.02.2013 klo 15:34:27

Tuolla liksalla taitaa Klubilla Alexille käyttöä löytyä :)
No paljonko se liksa sitten on kuussa?
Vlad Kepes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi


Vastaus #2351 : 25.02.2013 klo 15:35:25

2011 verotiedot:
50 656€ Ring, Alexander, HJK

Ja nykyinen sopimus kirjoitettiin syyskuussa 2011.

Niin, mutta tuosta ei selviä mikä se kuukausipalkka on. Oma veikkaukseni on 6-7k/kk. Joka tapauksessa varmaan jotain sadik/mäksä-luokkaa, eli ei mikään massiivinen summa.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #2352 : 25.02.2013 klo 15:41:22

Tähän nyt en usko hetkeäkään. HJK:lla löytyy aivan takuulla käyttöä, mutta Tainion ja varsinkin Väykän kiinnittäminen kertonee siitä, ettei uskota Ringin palaavan Klubiin. Niin kovapalkkainen Alex ei ole, eikä Klubin palkkabudjetti lähelläkään revetä liitoksistaan, että jotain "pakkoa" myydä saludoilla tai peräti hinkua pelaajasopimuksen purkuun olisi.
En nyt oikein saa selvää, oletko eri  vai samaa mieltä. Enkä ole puhunut mistään pakkomyymisestä, vaan siitä vaihtoehdosta, että HJK tyytyy Väykkään ja Temeen, ja poika vastaavasti hakee nimenoman peliaikaa kotikonnuiltaan. HJK saa sitten sen mitä saa eli jonkinlaisen markkinahinnan.
Lainaus
Sen verran Alex on osoittanut tasonsa niin Klubin europeleissä, Bulissa kuin majussakin, että aivan varmasti löytyy ottajia jostain Bulin ja Veikkausliigan välimaastosta.
Itse miellän zweiten ja dritten olevan juurikin tuosta välimaastosta.
Lainaus
Lisäksi Ringin myyntipotentiaali on edelleen Klubin asteikolla huikea, joten jokin uusi alku parista kahvipaketista jostain aladivareista (3. Liga?) ei tule Ollikselle kysymykseenkään.
Markkinahinta tuskin tosiaan on Saludoja. Asiaan saattaa vaikuttaa myös pojun omat halut. Luulisin,  että penkkiä on tullut sen verran paljon, ettei Väykän ja Temen takana istuskeleminen kauheasti kiinnosta. Mutta katsotaan nyt. Tarkoitukseni oli vain käydä noita vaihtoehtoja läpi.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #2353 : 25.02.2013 klo 15:51:24

Tässähän on olemassa moniakin vaihtoehtoja. Yksi on se, että laina päättyy ilman lunastusta, ja HJK toteaa, ettei ole käyttöä isoine palkkoineen. (HJK-spoimus kai on vielä voimassa?) Poika voi silloin jäädä kotiinsa eli Ruhrin tienoille tekemään uutta uraa aladivareista käsin. HJK tietysti yrittäisi saada uudelta seuralta sen minkä suinkin pystyy, mikä ei ole välttämättä paljon.

Ringillä on HJK:n kanssa vielä sopimusta kauteen 2015 (tämän olisi tarkistanut sekunnissa).
HJK:lla ei ole siis muita vaihtoehtoja kuin purkaa sopimus tai ottaa Ring lainan jälkeen takaisin palkkalistoilleen. Purkamista en oikein usko, koska siitä pitäisi maksaa erikseen ihan sen takia, että Ring olisi yli kuukauden vailla sopimusta, entistä sopimusta on kaksi vuotta ja voisi tehdä seuraavan vasta heinäkuussa. Eli jos ja kun lainasopimuksessa olevaa lunastuslauseketta ei käytetä niin Ring palaa HJK:n riveihin ja varmaan yritetään kaupata uudestaan elokuussa.
Vlad Kepes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi


Vastaus #2354 : 25.02.2013 klo 15:54:03

En nyt oikein saa selvää, oletko eri  vai samaa mieltä. Enkä ole puhunut mistään pakkomyymisestä, vaan siitä vaihtoehdosta, että HJK tyytyy Väykkään ja Temeen, ja poika vastaavasti hakee nimenoman peliaikaa kotikonnuiltaan. HJK saa sitten sen mitä saa eli jonkinlaisen markkinahinnan. Itse miellän zweiten ja dritten olevan juurikin tuosta välimaastosta. Markkinahinta tuskin tosiaan on Saludoja. Asiaan saattaa vaikuttaa myös pojun omat halut. Luulisin,  että penkkiä on tullut sen verran paljon, ettei Väykän ja Temen takana istuskeleminen kauheasti kiinnosta. Mutta katsotaan nyt. Tarkoitukseni oli vain käydä noita vaihtoehtoja läpi.

Mä taas luulen, että jos Ring palaa Klubiin, hänen nimensä on ensimmäisiä jonka Siku kirjoittaa avauskokoonpanoon. Väykkä, Teme, Alex ja Rade eivät kaikki yhtä aikaa mahdu kentälle, mutta kahden ensiksimainitun loukkaantumishistorian tuntien, en ihmettelisi jos he eivät olisi aina edes valittavissa. Edelleen, en usko että HJK olisi kiinnittänyt noita veteraaneja noilla palkoilla, jos olisi todennäköinen skenaario että Alex palaisi kauden puolivälissä rosteriin ja jäisi Klubiin.

Bulin, dritten ja kotimaisen liigan välillä on vielä niin paljon vaihtoehtoja, ettei kumpikaan osapuoli varmaankaan joudu tyytymään vaihtoehtoon mikä ei miellytä, löytyy uusi osoite sitten HJK:sta, Sveitsistä, Hollannista, Ranskasta vai mistä.

Eli jos ja kun lainasopimuksessa olevaa lunastuslauseketta ei käytetä niin Ring palaa HJK:n riveihin ja varmaan yritetään kaupata uudestaan elokuussa.

Niin. Eikä tarvitse odottaa edes elokuuhun, vaan kaupankäynti voidaan aloittaa heti kun Borussia tekee päätöksensä, tai viimeistään heti Buli-kauden päätyttyä.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #2355 : 25.02.2013 klo 15:58:49

Ringillä on HJK:n kanssa vielä sopimusta kauteen 2015 (tämän olisi tarkistanut sekunnissa).
HJK:lla ei ole siis muita vaihtoehtoja kuin purkaa sopimus tai ottaa Ring lainan jälkeen takaisin palkkalistoilleen. Purkamista en oikein usko, koska siitä pitäisi maksaa erikseen ihan sen takia, että Ring olisi yli kuukauden vailla sopimusta, entistä sopimusta on kaksi vuotta ja voisi tehdä seuraavan vasta heinäkuussa. Eli jos ja kun lainasopimuksessa olevaa lunastuslauseketta ei käytetä niin Ring palaa HJK:n riveihin ja varmaan yritetään kaupata uudestaan elokuussa.
Täh? Juuri tuostahan minä puhuin ja mainitsinkin vielä siitä, että HJK-sopimus kai on voimassa. Ainoa mistä olen eri mieltä on se, että ei sen teknisesti ottaen tarvitse palata HJK:n riveihin, eikä kauppaamista tarvitse ajoittaa elokuulle. Ihan hyvin se voi aloittaa jossain uudessa seurassa 1.7. , joka on se yleisin uusien soppareitten päivämäärä. Ylipäänsä en usko, että nuorta ja ilmeisesti täyspäistä kaveria tarvitsee kaupata. Kyllä se itse tajuaa, että sen on etsittävä peliaikaa tarjoava seura. Toki se voi olla HJK:kin. Väykkä ja Teme ovat olleet usein loukkaantuneina.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #2356 : 25.02.2013 klo 16:08:14

Ainoa mistä olen eri mieltä on se, että ei sen teknisesti ottaen tarvitse palata HJK:n riveihin, eikä kauppaamista tarvitse ajoittaa elokuulle. Ihan hyvin se voi aloittaa jossain uudessa seurassa 1.7. , joka on se yleisin uusien soppareitten päivämäärä.

Tuolloin kuitenkin on menossa HJK:n päätavoite eli europelit.
Tällöin kaikille osapuolille olisi järkevämpää, että jos Väykkä, Tainio ja Schüller ovat odotetun hyvässä kunnossa ja odottamattomasti vielä ehjiä, niin minuutteja annetaan Ringille. Samallahan myös annetaan pelaajalle lisää pelituntumaa, joka tuntuu Saksassa jäävän minimiin ja vielä jos näytöt ovat hyviä niin kauppatavaran arvo paranee. Teknisesti ottaen Ring voi mennä vaikka katsomaan jääkarhuja Huippuvuorille, mutta HJK:n kannalta ei ole järkeä maksaa lomailevalle pelaajalle samaan aikaan kun menossa ovat seuran tärkeimmät pelit.

Eri asia sitten on, että tuleeko tarjouksia, joissa siirtopäivä olisi siirtoikkunan alkupäivä eli 1.7., mutta se vaatisi asiantuntijapiirien kristallipalloa, josta kaiketi näkynee lainan lunastuslausekkeen kohtalo ja muut kiinnostuneet seurat.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #2357 : 25.02.2013 klo 16:30:32

Niin, mutta tuosta ei selviä mikä se kuukausipalkka on. Oma veikkaukseni on 6-7k/kk. Joka tapauksessa varmaan jotain sadik/mäksä-luokkaa, eli ei mikään massiivinen summa.
Aivan. Eli eihän tuo palkka nyt ole kummoinenkaan tuon statuksen kaverista. Olisi melkoinen onnenpotku Sikulle, jos sais Alexin loppukaudeksi tai ainakin eurokarsintojen ajaksi Klubiin.
murdock

Poissa Poissa


Vastaus #2358 : 25.02.2013 klo 16:45:56

Niin, mutta tuosta ei selviä mikä se kuukausipalkka on. Oma veikkaukseni on 6-7k/kk. Joka tapauksessa varmaan jotain sadik/mäksä-luokkaa, eli ei mikään massiivinen summa.

Itse päättelisin noista verotiedoista, että Ringin kuukausipalkka uusimmassa sopimuksessa on 10-15 tonttua.
Örnelli

Poissa Poissa


Vastaus #2359 : 25.02.2013 klo 16:49:52

Aivan. Eli eihän tuo palkka nyt ole kummoinenkaan tuon statuksen kaverista. Olisi melkoinen onnenpotku Sikulle, jos sais Alexin loppukaudeksi tai ainakin eurokarsintojen ajaksi Klubiin.

Vähä paha mennä arvailemaan ihmisten palkkoja pelkistä verotiedoista, mut kun tuo sopimus tehtiin vasta syyskuussa -11 ja sitä ennen Ring pelasi kai vanhalla sopparillaan, niin veikkaisin, et sellanen 75% tuloista on muodostunu vuoden viimesinä kuukausina. Eli ihan varmasti on viisnumeroinen summa. Ehkä palkkabudjettia tärkeempi kuvio Klubille on kuitenkin se, ketä kentällä on. Uskon et jos saavat jostain puolesta miljoonasta miljoonaan, niin myyvät mieluusti ja käyttävät rahat johonki toiseen pelipaikkaan, sen verran siellä Klubin keskikentällä on jo laatua Suomen oloihin, eikä Euroopan kentilläkään oikeen voi peluuttaa useita pelaajia samalla paikalla. Ehkä Ringin jälleenmyyntiarvo on myös parempi jos sillä EI ole rasitteena Europelejä Klubissa (kun ei saa edustaa kahta eri jengiä samassa kilpailussa).
Jsn

Poissa Poissa


Vastaus #2360 : 25.02.2013 klo 17:24:21

Itse päättelisin noista verotiedoista, että Ringin kuukausipalkka uusimmassa sopimuksessa on 10-15 tonttua.

15 tonnia kuussa syyskuusta vuoden loppuun asti on jo 60 000€. Jo tämä on siis 10 000€ enemmän kuin Ringin vuoden 2011 verotulot yhteensä.

Jos Ring taas olisi saanut 10 000€ kuussa uuden sopimuksen jälkeen, olisi hän saanut palkkaa edellisiltä 8 kuukaudelta yhteensä 10 000€, eli keskimärin 1250€/kk. Bruttona, totta kai.

Totta kai Ringin status oli kauden alussa vasta lupaava veikkausliigapelaaja (joka tosin oli osoittanut tasonsa jo Tamussa edellisellä kaudella), mutta on aika vaikea kuvitella hänen saaneen noin huonoa palkkaa Klubissa vanhan sopparin perusteella. Todennäköisesti uusi palkka asettui jonnekin 7-8 tuhannen haarukoille, eli ei Ring missään nimessä liian kallis pelaaja HJK:lle ole. Ja potentiaalinen myyntisumma on edelleen niin suuri, että pienen tappion voi helposti perustella.

Edit: Lisätään vielä, että edes ajatus Klubista purkamassa Ringin sopimusta (joka olisi palatessaan Klubin paras pelaaja) on täysin naurettava.
« Viimeksi muokattu: 25.02.2013 klo 17:26:46 kirjoittanut Jsn »
Vlad Kepes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi


Vastaus #2361 : 25.02.2013 klo 17:48:40

Vähä paha mennä arvailemaan ihmisten palkkoja pelkistä verotiedoista, mut kun tuo sopimus tehtiin vasta syyskuussa -11 ja sitä ennen Ring pelasi kai vanhalla sopparillaan, niin veikkaisin, et sellanen 75% tuloista on muodostunu vuoden viimesinä kuukausina. Eli ihan varmasti on viisnumeroinen summa.

75% tarkoittaisi sitä, että Alex olisi helmi-syyskuu (lokakuu) saanut n. 1500e kuussa bruttona, mihin en kyllä jaksa uskoa. Eiköhän rivipelaajankin palkka ole Klubissa jotain 2500-2800 kuussa, mikä tarkoittaisi syyskuun loppuun mennessä ehkä jotain 22 kiloa. Paljon palkan suuruudesta riippuu siitä, saiko hän täyttä palkkaa vielä tammikuussa 2012 HJK:lta, ja saiko jotain allekirjoituspalkkiota.

Ehkä Ringin jälleenmyyntiarvo on myös parempi jos sillä EI ole rasitteena Europelejä Klubissa (kun ei saa edustaa kahta eri jengiä samassa kilpailussa).

Tämäkin on este vasta jos Alex pelaa lohkovaiheessa Klubin paidassa, karsinnoissa kummankaan kilpailun edustusoikeus ei enää lukkiudu.

Ja potentiaalinen myyntisumma on edelleen niin suuri, että pienen tappion voi helposti perustella.

Edit: Lisätään vielä, että edes ajatus Klubista purkamassa Ringin sopimusta (joka olisi palatessaan Klubin paras pelaaja) on täysin naurettava.

Ja riippuu vähän miten sen "tappion" ottaa. Aivan varmasti Gladilta saatu lainasumma on suurempi mitä HJK koskaan tulee maksamaan Alexille. Editistä täysin samaa mieltä.
« Viimeksi muokattu: 25.02.2013 klo 17:52:12 kirjoittanut Vlad Kepes »
murdock

Poissa Poissa


Vastaus #2362 : 25.02.2013 klo 18:12:47



Soppari julkistettiin syyskuun lopulla, joten oletan, että Ring sai parempaa palkkaa loka-, marras- ja joulukuulta.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #2363 : 25.02.2013 klo 18:23:11

En usko että sai 2,5-2,8k koska edellinen soppari oli mun mielestä kirjotettu Klubi 04:n rivipelaajalle eikä HJK:n rivipelaajalle. Alexhan tuli kuitenkin vähän niinkuin puskista suoraan tähtipelaajaksi noin peliesityksiltään.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #2364 : 25.02.2013 klo 18:29:40

Oli tehnyt jo ensimmäisen ammattilaissopparin. Joka tapauksessa palkka varmaankin maksimissaan tuo kaksi ja puoli, todennäköisesti alle kahden. Samapa tuo. Edullinen pelaahja joka tapauksessa ja, kuten edellä sanottiinkin, niin missäön nimessä ei Klubi Ringoä tule päästämään hänen palkkansa vuoksi.

Ja tuohon palkkaan vielä sen verran, että sisältää sekä mestaruus- että europelibonarit.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #2365 : 25.02.2013 klo 18:33:28

niin missäön nimessä ei Klubi Ringoä tule päästämään hänen palkkansa vuoksi.
toisaalta vähän epäilen, ettei tuossa klubilta kummemmin kysellä; eikös lainassa ollut lunastusmahdollisuus enkä usko sen olevan kovinkaan suuri => mgladbach saisi alexin välitettyä edelleen kovemmalla summalla.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #2366 : 25.02.2013 klo 18:41:16

Tuota toki pitää toivoa kaikkien kannalta, paitsi Sikun :)
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #2367 : 25.02.2013 klo 18:52:40

toisaalta vähän epäilen, ettei tuossa klubilta kummemmin kysellä; eikös lainassa ollut lunastusmahdollisuus enkä usko sen olevan kovinkaan suuri => mgladbach saisi alexin välitettyä edelleen kovemmalla summalla.

Joidenkin tietojen mukaan korvaus HJK:lle jo lainasta oli tuntuva ja todennäköisesti lunastussumma olisi vielä kovempi. Nykyisellä peliajalla ja suoritustasolla on hankala nähdä, että Mönchengladbach saisi omiaan pois.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #2368 : 25.02.2013 klo 18:55:05

Joidenkin tietojen mukaan korvaus HJK:lle jo lainasta oli tuntuva ja todennäköisesti lunastussumma olisi vielä kovempi. Nykyisellä peliajalla ja suoritustasolla on hankala nähdä, että Mönchengladbach saisi omiaan pois.
Niin.. toisaalta itse ymmärsin lainasumman olleen merkittävä, mutta lunastussummasta ei puhuttu joten käsitys oli rahansiirron tapahtuvan lähinnä lainan muodossa ja lunastuksen olevan enemmänkin nimellinen. Omiaan ei välttämättä saa pois, mutta lunastussumman voinee saada ja siintähän tuossa on kyse kannattaako seuran lunastaa optio vai ei.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #2369 : 25.02.2013 klo 19:02:04

Niin.. toisaalta itse ymmärsin lainasumman olleen merkittävä, mutta lunastussummasta ei puhuttu joten käsitys oli rahansiirron tapahtuvan lähinnä lainan muodossa ja lunastuksen olevan enemmänkin nimellinen. Omiaan ei välttämättä saa pois, mutta lunastussumman voinee saada ja siintähän tuossa on kyse kannattaako seuran lunastaa optio vai ei.

Saarnion mukaan lainasumma on normaalin (suomalaisen) siirtosumman verran ja lunastussumma on vielä merkittävämpi. Tuskin siis puhutaan alle miljoonan summasta ja se näyttää tällä hetkellä aika kovalta.
Vlad Kepes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi


Vastaus #2370 : 25.02.2013 klo 19:08:04

En usko että sai 2,5-2,8k koska edellinen soppari oli mun mielestä kirjotettu Klubi 04:n rivipelaajalle eikä HJK:n rivipelaajalle. Alexhan tuli kuitenkin vähän niinkuin puskista suoraan tähtipelaajaksi noin peliesityksiltään.

Tuo ei tosiaan ollut Alexin ensimmäinen ammattilaissopimus, kuten Rantasipi totesi. Vuotta aikaisemmin vakioavaajiin nousseet Ojala ja Westö saivat tasan 30k kaudesta, eli 2,5k/kk. Pieni inflaatiotarkistus, niin aika varmasti noissa lukemissa pyöritään.

toisaalta vähän epäilen, ettei tuossa klubilta kummemmin kysellä; eikös lainassa ollut lunastusmahdollisuus enkä usko sen olevan kovinkaan suuri => mgladbach saisi alexin välitettyä edelleen kovemmalla summalla.

Pidän tätä aivan utopistisena vaihtoehtona. Käsittääkseni tällainen käytäntö on erittäin harvinainen eurosarjoissa. Niin pieni lunastussumma ei voi olla, että Borussia voisi tehdä tällä bisnestä. Jos se olisi, miksei Gladi olisi jo alunperin laittanut sen muutaman sata tuhatta lisää ja lunastanut miestä samantien?

Oletetaan, että lainasumma oli 300k ja ostosumma 600k (varmasti alakanttiin), ja jos palkka on vaikka 25k/kk (~60% Pukin palkasta), tulee 450k lisää. Eli yhteensä lähes 1,4 miljoonaa aivan minimissään. Nyt hänet pitäisi ostaa, neuvotella soppari uudelleen ja myydä jollekin toiselle seuralle. Jos jotain taloudellista hyötyä haluaa saada, pitäisi ostosumman olla vähintään 2 miljoonaa, enkä usko että sellaisia seuroja ihan äärimmäisen montaa ole. Samaan summaan (~600k) Gladi pääsee jos myy tuulareille 20 000 lippua seuraavaan kotipeliin. (AM on n 50 000 tällä kaudella.)

Mä en ihan jaksa uskoa, että Gladin toimistossa tartutaan laskimeen ja jaksetaan käydä läpi tätä ruljanssia puolen miljoonan eoohin nappikaupan takia.

Niin.. toisaalta itse ymmärsin lainasumman olleen merkittävä, mutta lunastussummasta ei puhuttu joten käsitys oli rahansiirron tapahtuvan lähinnä lainan muodossa ja lunastuksen olevan enemmänkin nimellinen.

Niin, jos lainasumma olisi 600k ja lunastussumma 200k, mitä ihmeen järkeä siinä olisi? Miksei maksettu heti 800k? Eikö näissä laina+osto -diileissä ole vähän se idea, että saadaan pelaaja käyttöön ja taso tsekattua, mutta ei tarvitse ottaa riskiä siitä että jos pelaaja floppaa, ei ole maksettu suolaista siirtosummaa ja neuvoteltu pelaajalle rahakasta monivuotista sopimusta?
« Viimeksi muokattu: 25.02.2013 klo 19:15:06 kirjoittanut Vlad Kepes »
afganistan

Poissa Poissa


Vastaus #2371 : 27.02.2013 klo 00:46:09

Pyydän anteeksi jos tämä seikka on jo käsitelty, mutta:
Eivätkö kv. säännöt kiellä pelaajaa edustamasta enempää kuin kahta seuraa per vuosi? Jos näin on, niin HJK:lla/Ringillä voi olla tukala tilanne kesällä.
Röytän Karhu

Poissa Poissa


Vastaus #2372 : 27.02.2013 klo 00:53:01

Per kausi.
hannoy

Poissa Poissa


Vastaus #2373 : 27.02.2013 klo 14:35:09

http://www.urheilulehti.fi/jalkapallo/yllatyskaanne-alexander-ring-saa-lahtopassit-bundesliiga-seurasta
Ilkay Gündogan

Poissa Poissa


Vastaus #2374 : 27.02.2013 klo 14:41:04

"Ring on vapaa siirtymään uuteen seuraan huhtikuun ensimmäisenä päivänä. Hänen vuokrasopimuksensa Mönchengladbachin kanssa päättyy maaliskuun viimeisenä päivänä."

Minkä takia sopimusta ei ole tehty kauden loppuun asti? Eihän tuossa ole mitään järkeä pelaajan kannalta. Toisin sanoen Ringin vaihtoehdot on siirtyä Ruotsiin, Norjaan, palata Klubiin tai istua himassa kunnes kesän siirtoikkuna aukeaa.

 
Sivuja: 1 ... 94 [95] 96 ... 110
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa