Lenko
Poissa
|
 |
Vastaus #725 : 30.01.2012 klo 09:19:43 |
|
Onhan se niin ettei voittavaa kokoonpanoa kannata muuttaa. Borussia on ylisuorittanut koko kauden, ja jossain vaiheessa kupla todennäköisesti puhkeaa. Tällöin on Ringin sauma. Nyt pitää keskittyä vain perusasiohin: reenamiseen, joukkueseen ja kieliin tutustumiseen ja hoitaa venyttelyt tunnollisesti.
http://www.youtube.com/watch?v=g4GXAmB1w6oEi kait kukaan valmentaja ihan aikuisten oikeasti muuta pelaavaa kokoonpanoa, jos vastustajat toistuvasti kaatuvat peleissä vahvan dominoinnin jälkeen parilla kolmella maalilla? Eiköhän Ringille mahdollisuus aukea, kun kone jossain vaiheessa välttämättä syystä tai toisesta yskii. Entä ne jämäminuutit? Se on sitten makuasia kenelle antaa viiden minuutin kunniakierroksen pelin lopussa. Ne tuskin tekevät kenestäkään Bundes-liiga pelaajaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.01.2012 klo 09:27:30 kirjoittanut Lenko »
|
|
|
|
|
Demas
Poissa
Suosikkijoukkue: aakkosjärjestyksessä: ACO, Arse, Barca..jne
|
 |
Vastaus #726 : 30.01.2012 klo 09:55:21 |
|
Entä ne jämäminuutit? Se on sitten makuasia kenelle antaa viiden minuutin kunniakierroksen pelin lopussa. Ne tuskin tekevät kenestäkään Bundes-liiga pelaajaa.
En ole täysin samaa mieltä. Eiköhän se ole juurikin nuorelle kaverille hyvä saada näitä jämäminuutteja, nuo helpottaa sitä tilannetta kun sitten joutuu kentälle oikeasti tiukassa paikassa tai vaikka avaukseen. Kokenut kaveri ei niillä lopun 5minuutilla tee mitään.
|
|
|
|
|
Lenko
Poissa
|
 |
Vastaus #727 : 30.01.2012 klo 10:01:01 |
|
Olivatko ne kaikki muut vaihtopenkillä istuneet veteraaneja? Joo, joskus se ensikosketus kentälle tulee saada, mutta en minä silti pelihousujani repisi vaikka Ring ei juuri tässä pelissä viideksi minuutiksi kentälle päässyt vaan jämäminuutit käytti Mathew Leckie, joka on syntynyt samana vuonna kuin Ring.
|
|
|
|
|
Örnelli
Poissa
|
 |
Vastaus #728 : 30.01.2012 klo 10:49:17 |
|
Voiko MITENKÄÄN olla mahdollista et valmentaja antaa täs vaihees vielä jämäminuutteja pelaajille joilla on enemmän kokemusta siitä miten jengi pelaa? Pari maalia treenimatseissa oli hieno tapa tulla jengiin sisään mut kamoon, heppu on ollut seurassa kolme viikkoo ja joukkue voittaa pahoja pelejä selvästi entisilläkin pelaajilla.
Nyt jäitä hattuun, kyllä se sauma vielä tulee kun kohta alkaa tulla pelejä melkeen ruuhkaksi asti.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #729 : 30.01.2012 klo 13:42:45 |
|
Vähän on tosiaan porukalla lähtenyt keulimaan. Ennakkoon ajateltuna sekä Ringille että Pukille hyvä tavoite tälle kaudelle oli olla paljon pelaava vaihtopelaaja. Ringin kohdalla on tiedossa, että kesällä vapautuu kaksi paikkaa ylimmästä viisikosta ja toistaiseksi on vielä auki mille keskikentän paikoille se on ensimmäinen varamies jo tällä hetkellä. Se että Herrmann vaihdettiin eilen Marxiin ei kerro nokkimisjärkästä vielä mitään ja kyseessä oli loppujen lopuksi nollan arvoiset jämäminsat.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #730 : 30.01.2012 klo 14:23:34 |
|
Jotenkin käsittämätöntä. Pukki on jo kolmella maalillaan ja peliminuuteilla ylittänyt odotukset, Ring on vastannut odotuksia pääsemällä vaihtopenkille. Molempien kohdalla seura punnitsee tilanteen ensi kesänä.
Muistetaan nyt, että Schalke ja Möchengladbach pelaavat Saksan mestaruudesta. Siellä on NELJÄ joukkuetta pisteen sisällä kärkipaikasta ja melkoista keulimista kuvitella, että joukkueeseen juuri hankittu ja pidemmän pelitauon pitänyt tulevaisuuden satsaus kävelisi avaukseen alle kuukausi siirron jälkeen.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #731 : 30.01.2012 klo 16:19:19 |
|
Tämä Marx on satojen Bundesliga-otteluiden veteraani ja on tälläkin kaudella esiintynyt lähes kaikissa Borussian otteluissa vähintään viime hetken vaihtona.
|
|
|
|
|
tonto7
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat,Manu,Ilves,Tamu-K,Juventus
|
 |
Vastaus #732 : 04.02.2012 klo 15:37:08 |
|
onko ring penkillä tässäkin pelissä?
|
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #733 : 04.02.2012 klo 15:47:25 |
|
onko ring penkillä tässäkin pelissä?
Penkiltä aloittaa.
|
|
|
|
|
Nahka_Tapsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio-san
|
 |
Vastaus #734 : 04.02.2012 klo 18:27:35 |
|
Penkillä myös lopetti. Maalittomaan tasuriin päättyi peli, Wolfsburg kyllä hallitsi mutta oli Borussiallakin paikkansa. Reus pisti yhdestä läpiajosta hänelle käsittämättömän huonolla viimeistelyllä pallon reilusti ohi maalin. Toiselle puoliajalle ei annettu lisäaikaa, joten De Camargo oli ainut Mönchengladbachin puolella, joka tuli vaihdosta sisään. Toistakin vaihtoa oltiin valmistelemassa, mutta silloin olisi ollut Leckie vuorossa.
|
|
|
|
|
Kuninkaanmies
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #735 : 08.02.2012 klo 19:23:51 |
|
Kasilta alkaa cupin peli Hertha Berliniä vastaan. Mahtaako olla kokoonpanossa?
|
|
|
|
|
Hitti-Litti
Poissa
|
 |
Vastaus #736 : 08.02.2012 klo 19:30:49 |
|
Kasilta alkaa cupin peli Hertha Berliniä vastaan. Mahtaako olla kokoonpanossa?
Vaihtopenkillä
|
|
|
|
|
Silvennoinen
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & LPS
|
 |
Vastaus #737 : 08.02.2012 klo 21:09:15 |
|
Joko debyytin paikka?
|
|
|
|
|
amunt!
Poissa
|
 |
Vastaus #738 : 08.02.2012 klo 21:24:32 |
|
Joko debyytin paikka?
Tuskin, jos tilanne on 0-0 vielä pitkään.
|
|
|
|
|
Silvennoinen
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & LPS
|
 |
Vastaus #739 : 08.02.2012 klo 21:29:30 |
|
Mönchengladbach käytti ekan vaihtonsa.
|
|
|
|
|
Okan Sakset
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #740 : 08.02.2012 klo 22:38:35 |
|
Ei pääse Ring näköjään kentälle sitten millään.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #741 : 08.02.2012 klo 22:41:09 |
|
Favren vaihtopolitiikka on ollut toistaiseksi melko ennalta-arvattavaa. Jossain vaiheessa matsia Herrman ja Reus tulee pois ja tilalle menee Marx ja De Camargo. Herrman ei tänään ollut silmämääräisesti hirveän hyvä tai näkyvä, mutta tällä kertaa vaihtoruletti ei osunut Ringiin. Tuo De Camargo on tämän matsin perusteella lähes Pepen veroinen ihmisperseenreikä, eli sitä on pakko vihata kokovartalokyrpäyden vuoksi mutta tänään se voitti Mönchengladbachile matsin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.02.2012 klo 22:43:15 kirjoittanut erno »
|
|
|
|
|
dusselinpoika
Poissa
Suosikkijoukkue: FF:n nazihomomodet ottakaa vähe parrua peppuun
|
 |
Vastaus #742 : 08.02.2012 klo 22:51:36 |
|
Ei pääse Ring näköjään kentälle sitten millään.
Yep. Eikä tule pääsemään vielä pitkään aikaan. Eiköhän kaveri nähdä HJK:n sinivalkoisissa viimeistään Veikkausliigakauden alkaessa 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.06.2013 klo 11:49:29 kirjoittanut dusselinpoika »
|
|
|
|
|
barbarian
Poissa
|
 |
Vastaus #743 : 08.02.2012 klo 22:52:25 |
|
Ei nyt sinänsä mikään suuri yllätys, ettei debyyttiä nähdä tasaisessa, jatkoajalle venyvässä cup-ottelussa, jossa panosta säilyy viime hetkille asti. Gladbachin voitto tuli tänään vilunkipelillä, mutta jatko cupissa ei tietenkään ole ainakaan huono asia Ringin kannalta. Vaikka eipä tuosta nyt kovin kummoista otteluruuhkaa vielä saada revittyä.
Lauantain Schalke-ottelu olisi ainakin symbolisessa mielessä hieno paikka debyytille.
|
|
|
|
|
Coltrane
Poissa
|
 |
Vastaus #744 : 08.02.2012 klo 23:07:26 |
|
Saas nähdä onko maajoukkueen keskikentän uusi kingi pelannut seurajoukkueessaan vielä edes 90 minuuttia yhteensä kun karsinnat alkavat ensi syksynä. Vähän huolestuttavalta kun näyttää tuo kilpailun kovuus tällä hetkellä. Jokainen peli on vielä niin hemmetin tärkeä, ettei valkku ymmärrettävästikään paljon kokeiluja harrasta.
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #745 : 08.02.2012 klo 23:16:51 |
|
Borussia on myös paljon systeemipainotteisempi joukkue kuin monet (kaikki?) muut Buli-porukat. Joku taisi joskus forumillekin linkata tämän blogikirjoituksen, jossa tuota Mönchengladbachin pelitapaa hieman avataan lisää.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.02.2012 klo 23:21:38 kirjoittanut murdock »
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #746 : 08.02.2012 klo 23:38:30 |
|
Ring hankittiin ensi kautta varten. Penkille pääsyä voi pitää ihan hyvänä juttuna koska sieltä aina joku pääsee pelaamaan. Systeemin opettelu ja tilaisuuden odottelu vievät aikansa. Tokihan maajoukkueen kannalta ikävä juttu, mutta eiköhän tuolla saa harjoitella ihan eri ympäristössä ja meno vähän eri luokkaa kuin Talin hallissa.
|
|
|
|
|
Nahka_Tapsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio-san
|
 |
Vastaus #747 : 09.02.2012 klo 00:13:03 |
|
Favren vaihtopolitiikka on ollut toistaiseksi melko ennalta-arvattavaa. Jossain vaiheessa matsia Herrman ja Reus tulee pois ja tilalle menee Marx ja De Camargo. Herrman ei tänään ollut silmämääräisesti hirveän hyvä tai näkyvä, mutta tällä kertaa vaihtoruletti ei osunut Ringiin. Tuo De Camargo on tämän matsin perusteella lähes Pepen veroinen ihmisperseenreikä, eli sitä on pakko vihata kokovartalokyrpäyden vuoksi mutta tänään se voitti Mönchengladbachile matsin.
Parissa matsissa mitä itse olen nyt katsonut on myös Hanke tullut ensimmäisenä pois, mutta tosiaan tuntuu De Camargo ja Marx tulevan liki poikkeuksetta ensimmäisinä sisään ja sen jälkeen mahdollisesti Leckie tai joku muu parille jämäminuutille.
|
|
|
|
|
Bulebule
Poissa
|
 |
Vastaus #748 : 11.02.2012 klo 19:10:52 |
|
Ring aloittaa odotetusti penkiltä illan ottelun Schalkea vastaan.
|
|
|
|
|
El Murray
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #749 : 11.02.2012 klo 19:14:14 |
|
Löytyykö striimiä illan matsiin?
|
|
|
|
|
|
|
|