FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
17.06.2025 klo 15:10:12 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5
 
Kirjoittaja Aihe: Sivarien maajoukkue  (Luettu 9054 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
John Rambo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen seksikkäin


Vastaus #75 : 23.02.2007 klo 19:59:37

Vänrikki Hyypiä

Onko oikeastikin vänrikki vai onko tämäkin vain kevyttä läppää? Löytyykö todella Suomen huippufutareista näitä jotka ovat viihtyneet intissä pidempäänkin?
rytkönen

Poissa Poissa


Vastaus #76 : 23.02.2007 klo 23:11:39

Onko oikeastikin vänrikki vai onko tämäkin vain kevyttä läppää? Löytyykö todella Suomen huippufutareista näitä jotka ovat viihtyneet intissä pidempäänkin?

Hyypiän sotilasarvosta en tiedä, joku näppärä ottanee sen nopeasti selville. Mutta lienee vänrikki, jos niin sanotaan.

Nimittäin ainakin takavuosina kaikki puolustusvoimien urheilukoulussa inttinsä käyneet ovat joko reservin aliupseereja tai upseereja. Joukkoon mahtunee melkoisesti myös jalkapalloilijoita. Ja esimerkiksi Matti Nykänen.

Puolustusvoimien urheilukoulun yksi tärkeimmistä tavoitteista on ollut toimia jonkinlaisena Suomen armeijan PR-osastona. Eli siihen maailmanaikaan, kun puolustuskyvyn uskottavuus vielä vaati joka-ainoan silkohapsisen nuorukaisen sonnustautumista sarkavaatteisiin, intin vetovoimaa piti mainostaa.
Ja ketkä olisivatkaan sopineet siihen paremmin kuin palvotut urheilusankarit. Epävarmojen lukiolaispoikien utuiset suunnitelmat siviilipalveluksesta haihtuivat, kun he kuulivat, että Jari Litmanenkin kävi intin! Siihen verrattuna ei ole mitään se, että joku Pelle Miljoona kävi sivarin, vaikka onhan Pellekin jalkapallomiehiä...

Varsinaisen maanpulustuksen kannalta urheilukoululla ei ole ollut paljonkaan tekemistä. Urheilijat ovat saaneet harjoitella lajiaan mielin määrin ja osallistua myös kilpailuihin. On syytä epäillä, ehtikö esimerkiksi Jani Sievinen opetella purkamaan rynnärin lukkoa; suurin osa varusmiesajasta kun meni altaassa pulikoidessa. Metsässä moni urheilukoululainen tuskin kerkesi kunnolla piipahtaa, ellei sitten ollut hiihtäjä tai suunnistaja.
Suhteellisen vapaan harjoittelun hintana kaikki saivat kuitenkin ainakin muodollisen ryhmänjohtajakoulutuksen ja joutuivat siis viettämään yönsä Lahden kasarmeilla sen 11-12 kuukauden ajan, mikä raukkilaisilta tai rukkilaisilta on vaadittu.

Intti siis nivottiin (osittain Tahko Pihkalan hengessä) melko saumattomaksi osaksi urheilijan uraa.
Siinä suhteessa ei ole mikään ihme, että vain hyvin harvat huippu-urheilijat ovat siviilipalvelusmiehiä. Sivarin valitseminen olisi edellyttänyt urheilijalta sitä, että olisi pitänyt kyseenalaistaa järjestelmä, joka tarjoaisi heille huomattavasti paremmat edut kuin tavallisille varusmiehille.
Siviilipalveluspaikoista on ollut (esimerkiksi kuntasektorin nuivamielisyyden takia) myös jatkuvaa pulaa; potentiaalinen sivariurheilija olisi saanut elää epävarmuudessa, minne päin Suomea ja millaiseen tehtävään systeemi hänet sattuu viskaamaan. Noh, jollekulle yksilöurheilijalle se olisi kenties sopinutkin, muttei oikein joukkueurheilijoille.

Mutta nyt urheilukoulusysteemikin lienee tullut osittain tiensä päähän. Armeijan käyvien osuus ikäluokasta pienenee jatkuvasti, ja maan ylin sotilasjohtokin myöntää, ettei jokaista näppylänaamaa enää tarvitse kouluttaa edes luuloteltujen sotilaallisten uhkakuvien tai talvisodan perinnekulttuurin nimissä.
TV:stä tuttuja 12 kuukauden mainosupseereja ei enää tarvita mihinkään.

Ja urheilukoulun aika on ohi ennen kaikkea siksi, ettei koulu enää pysty tyydyttämään ammattimaistuneen huippu-urheilun tarpeita. Nuorella kaverilla se 12 kuukautta Lahdessa saattaa olla juuri se ratkaiseva ajanjakso, jolloin olisikin pitänyt olla antamassa näyttöjä Flipperpoolin tai ainakin Stockportin tuikeakatseiselle valmennusjohdolle. Ne tarvitsevat armoitetun tilantekijän seuraavalla viikolla eivätkä vuoden päästä, jolloin kohtalonkello on jo kolmesti kalkattanut.
Eivätkä kotimaisetkaan seuravalmentajat katso hyvällä sitä, että runkopelaajaksi kaavailtu riplailija höntsää polttopalloa Lahden suurhallissa jonkin pahaäänisen kantapeikon komennossa, kun hänen pitäisi harjoitella syöttökuvioita juuri oman joukkueen kanssa. Ei ole sama, missä ja kenen kanssa treenataan.

Nykytilanne tuottaa näitä kruununraakkeina vapautettuja fysiikkaihmeitä, joilla on kiire kilpakentille tekemään uraa.

Olen osittain samaa, osittain eri mieltä muutaman edellisen kirjoittajan kanssa siitä, haittaako armeija kaikkien uraa vaiko pelkästään urheilijoiden.
Tottakai se haittaa kenen tahansa kansalaisen elämää; potentiaalista opiskelu- tai työaikaa menee hukkaan (ja älkää enää heittäkö näitä "armeija kasvattaa pojista miehiä" -läppiä; kyllä se sängyn petaaminen olisi pitänyt opetella jo kotona, eikä se äänetön käteenvetäminenkään NIIN välttämätön elämäntaito ole...).
Ehkä siinä se perheenperustaminen tai väitöskirjakin viivästyy vuodella, tuskin kuitenkaan jää vallan tekemättä, jos eväitä muuten löytyy.

Mutta tavallisella pulliaisella on silti suunnilleen 50 vuotta aikaa rakentaa maailma mieleisekseen. Vuosi kansalaispalvelusta, olipa se sitten vaikka sivaria, ei hirvittävästi hidastaisi taivalta Sorbonnen professorin tuolille.
Ja ehkä Nokia-nörteille tai polin ja kauppakorkean bisneshaukoille olisi jopa hyödyllistä vaihdella vaippoja dementoituneille sotaveteraaneille. Vähentäisi hiukan uhoa ja kasvattaisi todellisuudentajua.

Urheilijan laita on pikkuisen toisin. Ura tehdään nuorena, silloin, kun ollaan fyysisesti ja taidollisesti parhaassa iskussa. Ja ammattilaisen on annettava näyttöjä juuri siinä iässä, kun se asevelvollisuus sotkee kuvioita. 30-vuotiaana voidaan olla jo eläkkeellä.
Näyttöpaikkoja on rajallisesti; kun tilaisuus tulee, siihen on tarrattava kiinni kuin leipään. Vuosi tai jopa puoli vuotta kasarmilla kuuntelemassa g-miesten epämääräisiä ja liioiteltuja pillu- ja kännijuttuja voi tuntua tuskastuttavan pitkältä.

Itse olen sitä mieltä, että yleisestä asevelvollisuudesta voitaisiin jo luopua - jolloin urheilijoidenkaan ei tarvitsisi enää valehdella lättäjaloistaan.
« Viimeksi muokattu: 23.02.2007 klo 23:32:23 kirjoittanut rytkönen »
Boots of Spanish Leather

Poissa Poissa


Vastaus #77 : 23.02.2007 klo 23:37:33

Olen valmentanut koripallossa junnuja noin 15 vuotta ja aina kehottanut ainakin miettimään sivarivaihtoehdon.  En urheilu-uran takia vaan että tekee niinkuin oikeasti haluaa tehdä.

Aamulehti on muuten vähän asennevammainen lehti muutenkin.
Litti-

Poissa Poissa


Vastaus #78 : 24.02.2007 klo 00:17:50

Olet kehoittanut heitä tekemään niinkuin he itse haluavat eli menemään sivariksi..
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #79 : 24.02.2007 klo 12:14:27

Löytyykö todella Suomen huippufutareista näitä jotka ovat viihtyneet intissä pidempäänkin?

- Tarkistamaton muistikuva, että Jukka Suikki oli aktiiviuransa aikana jossain vaiheessa armeijan kantahenkilökuntaa. Ei kuitenkaan enää viime vuosina?

Löytyy myös suomalainen kantahenkilökunnan yliluutnantti, joka on pelannut kaksi kertaa Anfieldillä Liverpoolia vastaan. Kulttuuriosaston Tietokilpailu-topikissa kysytäänkin pian, että kuka?
torus potkulla

Poissa Poissa


Vastaus #80 : 24.02.2007 klo 14:35:34

(ja älkää enää heittäkö näitä "armeija kasvattaa pojista miehiä" -läppiä; kyllä se sängyn petaaminen olisi pitänyt opetella jo kotona, eikä se äänetön käteenvetäminenkään NIIN välttämätön elämäntaito ole...).
Hyvä kirjoitus kaiken kaikkiaan. Ameija on tosiaankin todella mielenkiintoinen ilmentymä ja kenties vielä mielenkiintoisempia ovat nämä sekundaariset - maanpuolustamisen sotimalla ollessa sen ensimmäinen funktion - perusteet millä sitä oikeutetaan. Siis juuri nämä siellä "kasvaa mieheksi" ja "oppii johtamistaitoa". Joopa joo, eivätpä taida nykyiset johtamisen opit enää sopia yhteen armeijan kanssa. Enkä siis ole vaatimassa mitään sen päivitystä, vaan pikemminkin vain näiden perusteiden todellisuuden tarkistamista: eli ettei nuoria ajeta sinne pelottelulla esim. sivarin vaikutuksella työpaikan saantiin tms.

Sanottakoon vielä, että ymmärrän jotain armeijan ajastaan jääneestä ja absurdista olemuksesta suhteessa vielä absurdimpaan sotaan, joten vänrikkien ei tarvi edes aloittaa saarnaa. Asiasta voin sen sijaan asiallisesti keskustella, mutta kenties jossain toisaalla. Niin ja armeijakin on tullut - erehdyksessä ja lukion jälkeisessä tyhjyydessä - käytyä läpi ihan "tosimiesten" kouluna. Enkä voi väittää, että se kokemuksena olisi ollut mitenkään tyhjä - päinvastoin: sen täydellisen käsittämättömyyden ja "keinotekoisuuden" kanssa tekemisissä oleminen oli aika suhteellisen valaisevaa. Valaistus siis suhteessa tuossa edellä mainittuun "mieheksi kasvamiseen" nähden. Huh huh.
Kutvonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS


Vastaus #81 : 24.02.2007 klo 15:34:49

- Tarkistamaton muistikuva, että Jukka Suikki oli aktiiviuransa aikana jossain vaiheessa armeijan kantahenkilökuntaa. Ei kuitenkaan enää viime vuosina?
Samantapainen muistikuva väittäisi Suikin joutuneen joskus harkitsemaan valintaa kapiaisuran ja urheilun välillä, olikohan jossain Veikkaajan liigaliitteessä muutamia vuosia takaperin. Pitänee tarkistaa jahka ehtii ja jos ko. lehden edes löydän. Pikainen googletus kertoi jonkun Jukka Suikin (tiedä sitten onko sama henkilö) ylennyksestä luutnantiksi Helsingin Ilmatorjuntarykmentin riveissä.
Titanic

Poissa Poissa


Vastaus #82 : 24.02.2007 klo 16:42:59

Ameija on tosiaankin todella mielenkiintoinen ilmentymä ja kenties vielä mielenkiintoisempia ovat nämä sekundaariset -  sivarin vaikutuksella työpaikan saantiin tms

Etenkin kun työnantajat eivät saa enää edes kysyä, että onko käynyt armeijan vaiko sivarin. Saavat vain kysyä, että onko asevelvollisuus suoritettu.
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #83 : 24.02.2007 klo 16:59:44

Etenkin kun työnantajat eivät saa enää edes kysyä, että onko käynyt armeijan vaiko sivarin. Saavat vain kysyä, että onko asevelvollisuus suoritettu.

- Tällaisesta en ole ennen kuullutkaan. Käykö sivari asevelvollisuudesta? Kyllähän armeijankäynyt työnhakija yleensä liittää todistuksen/sotilaspassin cv:hensä kysymättäkin.
honkeli

Poissa Poissa


Vastaus #84 : 24.02.2007 klo 17:01:16

Onko Pasanen käynyt armeijaa? Itse muistelisin, ettei ole.
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #85 : 24.02.2007 klo 17:01:56

- Tällaisesta en ole ennen kuullutkaan. Käykö sivari asevelvollisuudesta? Kyllähän armeijankäynyt työnhakija yleensä liittää todistuksen/sotilaspassin cv:hensä kysymättäkin.

Ja sivarin käynyt työtodistuksen jos homma on ollut vähääkään järkevää.
Titanic

Poissa Poissa


Vastaus #86 : 24.02.2007 klo 18:02:11

- Tällaisesta en ole ennen kuullutkaan. Käykö sivari asevelvollisuudesta? Kyllähän armeijankäynyt työnhakija yleensä liittää todistuksen/sotilaspassin cv:hensä kysymättäkin.

Kyllä. Lain tarkoituksena on juuri se, että sivarit eivät joudu eriarvoiseen asemaan työnhaussa. Ylos
satiainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OPS


Vastaus #87 : 24.02.2007 klo 18:55:18

Lainaus
(ja älkää enää heittäkö näitä "armeija kasvattaa pojista miehiä" -läppiä; kyllä se sängyn petaaminen olisi pitänyt opetella jo kotona, eikä se äänetön käteenvetäminenkään NIIN välttämätön elämäntaito ole...).

Itehän en oo oppinu armeijassa tähän mennessä muuta, ku miten perseillä, nii ettei tuu paskaa niskaan. Toi mitään miehiä kasvata, kaikesta voi luistaa jos vaan haluaa
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #88 : 25.02.2007 klo 14:15:57

Onko oikeastikin vänrikki vai onko tämäkin vain kevyttä läppää? Löytyykö todella Suomen huippufutareista näitä jotka ovat viihtyneet intissä pidempäänkin?

IS:n Holopaisen mukaan Hyypiä oli yksi RUK-kurssinsa parhaista. Urheilukouluhan käytiin aiemmin aina pitkän kaavan (vähintään AUK) mukaan, eikä se suinkaan ollut pelkkää vapaata lajitreenausta. Uimareiden kohdalla kokeiltiin puhdasta lajitreenausmallia, mutta siitä luovuttiin nopeasti.
« Viimeksi muokattu: 25.02.2007 klo 14:18:07 kirjoittanut Viinioksa »
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #89 : 25.02.2007 klo 14:16:30

Onko Pasanen käynyt armeijaa? Itse muistelisin, ettei ole.

Käsittääkseni on, 6-kuukautisena tavallisena nurmiporana (ei urheilukoulu). Kävi juuri sopivasti ennen siirtoa Ajaxiin.
Brown Ale

Poissa Poissa


Vastaus #90 : 25.02.2007 klo 14:21:41

Itehän en oo oppinu armeijassa tähän mennessä muuta, ku miten perseillä, nii ettei tuu paskaa niskaan. Toi mitään miehiä kasvata, kaikesta voi luistaa jos vaan haluaa

Kertooko tämä sitten enemmän nykyarmeijasta vai sinusta... ::)
Josef K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Positiivisia lausuntoja antavat henkilöt


Vastaus #91 : 25.02.2007 klo 14:26:15

Itse taas muistelisin, että Peetu astui palvelukseen erässä II/2000, mutta jätti sen sitten kesken siirtyessään Ajaxiin elokuussa 2000.
John Rambo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen seksikkäin


Vastaus #92 : 25.02.2007 klo 16:20:08

IS:n Holopaisen mukaan Hyypiä oli yksi RUK-kurssinsa parhaista. Urheilukouluhan käytiin aiemmin aina pitkän kaavan (vähintään AUK) mukaan, eikä se suinkaan ollut pelkkää vapaata lajitreenausta. Uimareiden kohdalla kokeiltiin puhdasta lajitreenausmallia, mutta siitä luovuttiin nopeasti.


Holopainen ::) Nooh, tällaisessa tapauksessa lienee kerrankin oikeassa. Hyypiä ei kyllä uskoisi RU-kurssin parhaimmistoon, mutta hauskaa että on edes joskus lukenut enemmän kuin vähän alusta, vaikka ulkoaopettelemistahan nuo kokeet ovat.

Kasvion ja Sievisen kyllä muistan.

Tainion, Väykän ja muiden kannattanee tehdä ns. möttölät. Minkäs teet kun ei polvi kestä. Ylos
Baresi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä


Vastaus #93 : 28.02.2007 klo 04:36:55

Eikö Big Sam muka ole sotilaan näköinen?

Ulkonäön perusteella jo fänrikin natsat.
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #94 : 28.02.2007 klo 10:14:42

Eikö Big Sam muka ole sotilaan näköinen?

Ulkonäön perusteella jo fänrikin natsat.

- Juuri näin. Heijastunut myös esivallalle (Palloliitto) kuuliaisista lausunnoista, nimenomaan Armenia-matsin skandaalimaisesta muovikenttävalinnasta. Eremenko, Kuivasto, Pasanen ja Väyrynen uskalsivat vähän kritisoidakin, Litmanenkin kiisti hänestä uutisoidun myönteisen mainoslausunnon. Hyypiä sen sijaan myötäili virallista linjaa. Sanan- ja mielipiteenvapaus toki koskee kaikkia. Vaikea silti kuvitella Hyypiän tyyppisen pelaajan oikeasti hyväksyvän noin helposti noin tärkeän ottelun pelaamisen muovikentällä.

 
« Viimeksi muokattu: 28.02.2007 klo 10:16:37 kirjoittanut The Real Wolf »
Jälkipelin Mestari

Poissa Poissa


Vastaus #95 : 28.02.2007 klo 10:25:59

- Juuri näin. Heijastunut myös esivallalle (Palloliitto) kuuliaisista lausunnoista, nimenomaan Armenia-matsin skandaalimaisesta muovikenttävalinnasta. Eremenko, Kuivasto, Pasanen ja Väyrynen uskalsivat vähän kritisoidakin, Litmanenkin kiisti hänestä uutisoidun myönteisen mainoslausunnon. Hyypiä sen sijaan myötäili virallista linjaa. Sanan- ja mielipiteenvapaus toki koskee kaikkia. Vaikea silti kuvitella Hyypiän tyyppisen pelaajan oikeasti hyväksyvän noin helposti noin tärkeän ottelun pelaamisen muovikentällä.

Jälkikäteen Hyypiä kuitenkin astui ulos uskollisen soturin roolista ja kritisoi muovikenttää.

"Yksi keskiviikon EM-karsintaottelun kestopuheenaiheita oli Finnair Stadiumin alusta. Minä, eikä moni muukaan halunnut asiaan ottaa suurempaa kantaa ennen ottelua, sillä ei peliareena olisi kuitenkaan muuttunut. Siellä pelataan, missä on sovittu ja sillä selvä. Alusta on sama molemmille. Olisi sitä paitsi ollut hölmöä valittaa asiasta, sillä jälkikäteen – jos ei voittoa olisi tullut – se olisi kuulostanut selitykseltä."

http://plaza.fi/stadion/jalkapallo/hyypian-kolumnit/hyypia-yksi-kerta-riitti-tekonurmella
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #96 : 28.02.2007 klo 10:36:46

No joo, ihan loogiselta kuulostava selityshän tuo. Kaikkea sitä johtajakoulutuksessa oppii!
Urho Kekkonen

Poissa Poissa


Vastaus #97 : 19.07.2007 klo 09:44:14

Mika Väyrystä uhkaa sitten pian etsintäkuulutus  ::)

http://areena.yle.fi/toista?id=308587

Joku futisammattilainen saanut vapautuksen sillä perusteella, että elättää pelaamalla koko sukunsa   ::)

in finland we have this thing called yleinen asevelvollisuus, mjitaah  ::)
John Devey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Ilves


Vastaus #98 : 19.07.2007 klo 09:47:34

Oliko pakko nostaa tää paska ylös  >:(
Johnny99

Poissa Poissa


Vastaus #99 : 19.07.2007 klo 13:30:16

hyvä ja tärkeä topic  Ylos

B-maajoukkueen penkillä vielä tilaa?

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa