FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.12.2025 klo 02:30:23 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 18 [19] 20 ... 23
 
Kirjoittaja Aihe: Futsalin naisten maajoukkue?  (Luettu 123231 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Sudeetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu


Vastaus #450 : 12.02.2025 klo 19:19:52

0-5, 8 minuuttia. Vielä ihan nautinnollista katsottavaa, mut kuten arvattavaa, lähinnä Brasilian puolelta. Suomella väsyneet jalat?

Harvoin nähnyt ihan näin läheltä maailman huippuja.
hamitu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #451 : 12.02.2025 klo 19:52:35

Aluepuolustus näitä vastaan oli kuin olis laitettu tötsiä kentälle paikoilleen kierreltäväksi ja sai sen näyttämään brassien pallolliselta lämmittelyltä. Onneksi siitä tajuttiin luopua, mutta menihän sen havaitsemiseen 7 minsaa ja 5 häkkiä.
Mustamusta

Poissa Poissa


Vastaus #452 : 12.02.2025 klo 20:24:54

Selostajalla on pelaajat sekaisin: numero 6 on Tiiu Lehtonen, ei Iina Heikkilä.
divarityrä

Poissa Poissa


Vastaus #453 : 12.02.2025 klo 21:35:21

Kannattaa pitää mielessä, että Brasilia on voittanut kaikki ne 7 Etelä-Amerikan mestaruusturnausta, mihin on osallistunut, ja lienee suurin suosikki myös ensimmäiseksi maailmanmestariksi.
Niin ja tämän päivän pelissä selostaja kertoi että joukkueesta löytyy kolme pelaajaa, jotka on valittu maailman parhaaksi. Kyllä saa urheilusta olla todella ulapalla jos oletti näistä peleistä mitään muunlaisia tuloksia.
Saliharr1

Poissa Poissa


Vastaus #454 : 12.02.2025 klo 22:29:48

Aluepuolustus näitä vastaan oli kuin olis laitettu tötsiä kentälle paikoilleen kierreltäväksi ja sai sen näyttämään brassien pallolliselta lämmittelyltä. Onneksi siitä tajuttiin luopua, mutta menihän sen havaitsemiseen 7 minsaa ja 5 häkkiä.
Unohtuiko eilinen peli? Tällä valmennuksella ei kärkimaita haasteta, nyt, eikä tulevaisuudessa. Säälittävää räpellystä. Eniten harmittaa että valmennuksen osaamattomuus saa pelaajat näyttämään paljon tasoaan huonommilta.
Maanpulustaja

Poissa Poissa


Vastaus #455 : 13.02.2025 klo 06:30:58

0-10 ja ennätys yleisön edessä häpäistiin sitten koko suomalainen futsal. Kaikkien aikojen rumimmat lukemat kahdessa pelissä, melkein 20 omiin ekä yhtään tehtyä  Mikä oli tästä hyöty paitsi liiton kassan kartuttaminen? Saatiin näkyvyyttä  mutta laji näyttää nyt naurettavalta median, suuren yleisön, sponsoreiden ja myös junnujen silmin. Joukkueen pelaaminen ja itse luottamus lisäksi murusina ennen tärkeitä karsintoja, kolmen tappion putki alla. Vai kuvitteliko Laitinen tiimeineen että taso nousee yhtäkkiä ja Espanjat ja Ranskat kaatuu kun on vietetty 80 minuuttia brassien myllyssä? Nähdyn perusteella ainakaan ykkös kentän kemiat ei toimi yhtään, silti ei mitään muutoksia. Aloittelijan kardinaali virheitä kokeneilta pelaajilta ei vaan voi hyväksyä tällä tasolla joten rohkeammin pitäisi sekoitella pakkaa näissä höntsyissä eikä kangistua kaavoihin. Omat odotukset karsintojen suhteen kokivat nyt kovan kolauksen mutta toivottavasti olen väärässä. Ehkä alkaisi kuitenkin olla aika tuulettaa valmennustakin, parasta ennen päivä on tainnut jo aikaa sitten mennä. Saunaa voisi alkaa jo lämmitellä.
puoliaikakahvi

Poissa Poissa


Vastaus #456 : 13.02.2025 klo 09:01:08

Olihan brasilialaiset hyviä, mutta eikö noista moni pelaa ihan samaa Italian sarjaa kuin Jokisalo ja Mäntylä. Eikai tuon tasoeron nyt noin valtava pitäisi olla. Puolustaminen näytti siltä että pelaajille oli epäselvää milloin omaa pelaaja kuului seurata ja milloin ei. Ilmeisesti taktiikkana oli jokin aluepuolustus normaalin pelaajavartioinnin sijaan?
Futsalk

Poissa Poissa


Vastaus #457 : 13.02.2025 klo 09:12:54

Kyllä se tasoero näiden maiden välillä on täysin ymmärrettävä siksi että Suomen joukkueesta vain muutama pelaa ulkomailla ammattilaisena vs Brasilian joukkueesta löytyy maailman parhaita yksilöitä ja heistä kaikki on ammattipelaajia.

Se että Brasilian tasoinen joukkue saatiin Suomeen pelaamaan harjoitusotteluita, tuo lajia esille ja se on hyvä asia. Meillä täällä futsal on vielä hyvin pieni laji kun taas Brasiliassa ihan eri sfääreissä. Jos Suomi olisi pelannut esimerkiksi piskuista Marokkoa vastaan tms nämä ottelut, tuskin olisi yleisöä kiinnostanut siinä määrin kuin Brasilia. Unohtumattomia juttuja pelaajille.

Näistä peleistä tuloksellisesti ei kukaan realistisesti voinut odottaa Suomelle voittoja. Pelaajat saivat kenties ainutkertaisen mahdollisuuden pelata maailman parhaita pelaajia vastaan kotiyleisön edessä, sitä ei tapahdu joka päivä. Se mitä nämä kaksi ottelua antavat pelillisesti joukkueelle seuraaviin tosipeleihin on mielenkiintoinen asia. Samanlaisen selkäsaunan olisi miesten futsalmaju saanut maailman parhailta, tasoerot on valtavat ja Suomessa futsal tekee vielä hidasta kasvuaan.

Toivottavasti valmennuksella on kyky ottaa näistä peleistä mahdolliset opit talteen ja tuoda ne pelaajille. Siren antoi vahvat näytöt pirteällä peli ilmeellä mitä olemme kotoisassa liigassa nähneet jo pitkään. Toivottavasti valmennus huomioi tämän jatkossakin pelaajavalinnoissaan.
« Viimeksi muokattu: 13.02.2025 klo 09:19:41 kirjoittanut Futsalk »
hamitu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #458 : 13.02.2025 klo 10:11:33

Puolustaminen näytti siltä että pelaajille oli epäselvää milloin omaa pelaaja kuului seurata ja milloin ei. Ilmeisesti taktiikkana oli jokin aluepuolustus normaalin pelaajavartioinnin sijaan?

Mun silmään näytti siltä että eilen pelattiin jonkin sortin aluepuolustusta siihen 0-5 jälkeen otettuun aikalisään asti. Se oli aivan hirveää eikä toiminut yhtään. Kokeiluna tavallaan ymmärrän, eli jos/kun haluttiin jotain muuttaa edellisen pelin jälkeen ja reagoida siihen kylmään tosiasiaan, että me ei millään koko aikaa pystytä puolustamaan 1-vs-1 koska henkilökohtaiset tasoerot on niin isoja. Mutta silti mun mielestä meni tyyliin 4 minuuttia ja 3 maalia liian pitkään sen havaitsemiseen, että se ei toimi edes vähää alusta. Ja ennen kaikkea sitten olisin kaivannut valmennukselta suoraselkäisyyttä todeta se matsin jälkeisessä haastattelussa ja sanoa että se oli valmennukselta virhevalinta, ja ei tule toistumaan esimerkiksi Espanjaa vastaan. Nyt se vain sai näyttämään meidän pelaajat umpisurkeilta.
Ruuttuu

Poissa Poissa


Vastaus #459 : 13.02.2025 klo 11:21:30

Niin aluepuolustustahan Suomi omalla alueellaan on pelannut jo pitkän aikaa, pelasi myös koko ottelun Tampereella, ei tämä mikään uusi kokeilu ollut. Prässi tehdään merkaten ja omalla kenttäpuolella aluepuolustus, näin Suomi on pelannut jo sanoisin ainakin koko viime kalenterivuoden, muistaakseni kauemminkin. Juuri siksi Suomen pelaajat niin surkeilta puolustaessa näyttävätkin.
Prässivaiheessahan Suomi haastoi Brasiliaa hyvin. Oikeastaan ainoat pelaajat jotka prässivaiheessa olivat vaikeuksissa merkkauksen kanssa olivat melko yllättäen Luotonen, sekä Heikkilä, Hannuksela ja Herranen joista jälkimmäinen kaksikko osasi tosin rikkoa järkevästi silloin kun oli pakko.

Kyllähän joukkueiden isoin ero paljastui kuitenkin, kun Suomi otti ylivoiman kentälle, niin Brasilia vaihtoi AV nelikon kentälle kuin nappia painamalla ja tiesi tarkalleen mitä joukkueena tekee, kun taas Brasilian maalivahdin noustessa Suomen pelaajat säntäilivät pitkin kenttää eksyneen näköisenä tietämättä lainkaan miten alivoimapuolustus joukkueessa toimii. Penkin takaa se suurin ero tässä parissa löytyi, mutta varmasti myös sinne tarttui iso kasa oppia katsintoja varten.
divarityrä

Poissa Poissa


Vastaus #460 : 13.02.2025 klo 11:53:56

Samanlaisen selkäsaunan olisi miesten futsalmaju saanut maailman parhailta, tasoerot on valtavat ja Suomessa futsal tekee vielä hidasta kasvuaan.

Kaikesta pitkälti samaa mieltä ja varsinkin tästä. Ihan samalla lailla miehet yritti taistella portugalia vastaan viime karsinnoissa mutta maaliero 10-1 kahdesta pelistä. Ei tietenkään samoja lukuja mutta ei lähelläkään maailman huippuja. Noh kokemusta rikkaampana ja sanoisin että kisoihin on vielä hyvä mahdollisuus koska puola ja ranksa ei ole kai niin kovia naisissa. Kisoissa pärjääminen onkin sitten taas eri juttu.
puoliaikakahvi

Poissa Poissa


Vastaus #461 : 13.02.2025 klo 14:06:17

Ihan samalla lailla miehet yritti taistella portugalia vastaan viime karsinnoissa mutta maaliero 10-1 kahdesta pelistä. Ei tietenkään samoja lukuja mutta ei lähelläkään maailman huippuja.
Kolme vuotta sitten EM-puolivälierissä Suomi hävisi miehissä Portugalille 3-2. Silloin oltiin lähellä, mutta enää ei olla lähelläkään?
divarityrä

Poissa Poissa


Vastaus #462 : 13.02.2025 klo 14:19:36

Kolme vuotta sitten EM-puolivälierissä Suomi hävisi miehissä Portugalille 3-2. Silloin oltiin lähellä, mutta enää ei olla lähelläkään?
Vähän off-topic mutta se on juuri niin. Joukkueesta poistunut noin 200 maaottelumaalia ja kaksinkertainen määrä pelejä. Ei auta jäädä muistoihin vaan pysyä realistisena. Naisilla tosin on täydet mahdollisuudet päästä kisoihin vielä, ja näyttää tasoaan siellä.
puoliaikakahvi

Poissa Poissa


Vastaus #463 : 03.03.2025 klo 15:22:33

Joukkue valittu Elite Roundille Ranskaan.
Ottelut: Espanja 19.3, Ranska 20.3 ja viimeisenä Puola 22.3

Maalivahdit (3):
Tiia Ropanen (Ilves FS)
Emiilia Syvänen (FC Nokia)
Helena Unkuri (Futsal Mad Max)

Kenttäpelaajat (12):
Hanna Halonen (HIFK FS)
Anna-Kaisa Hannuksela (KaDy)
Iina Heikkilä (Ilves FS)
Matilda Herranen (Ilves FS)
Emilia Jokisalo (Lazio, Italia)
Sini Lauermaa (KaDy)
Tiiu Lehtonen (RaiFu)
Sandra Lind (HIFK FS)
Anni-Elina Luotonen (CF Scandicci, Italia)
Maria Mäntylä (Cagliari, Italia)
Rosa-Maria Sirén (Ilves FS)
Senni Viren (Futsal Mad Max)

Pelaajavalinnat tuttuja ja turvallisia. Kolme Italiassa pelaavaa ja loput 12 kotimaasta (Ilves x 4, Mad Max x 2, HIFK x 2, KaDy x 2, Nokia x 1, RaiFu x 1). Sellainen huomio, että kotimaan pistepörssin top 10 joukosta mukaan mahtuu vain 4 pelaajaa.
Pohjakosketus podcast

Poissa Poissa


Vastaus #464 : 10.03.2025 klo 22:37:53

Kolmoskauden vitosjaksossa pääasiana on naisten futsalin MM-karsintaturnauksen ennakointi ja vastustajien läpikäynti.

Muita aiheita mm. naisten futsal-liigan viimeisen kierroksen (heikko) ennakointi, naisten futsal-ykkösen jatkosarjan ennakointi, tyttöjen pelaajakehitystapahtuma ja tyttöjen tulevat tapahtumat. Muutama sana vaihdetaan myös futsalpäällikköhausta.

Kuuntele täältä: https://open.spotify.com/episode/6hWuhcmoe5hfovKlIo0M9j?si=uJg0zLP2QzegeIdd1RC2Sw
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #465 : 17.03.2025 klo 14:03:38

Ihanko oikeasti MM-karsintojen main roundilta ei tule kuvaa muista kuin Ranskan omista peleistä? Kaikille sitä järjestelyvastuuta annetaankin.  Ei näin >:(
teikkauksensmhopea

Poissa Poissa


Vastaus #466 : 17.03.2025 klo 14:52:31

Ihanko oikeasti MM-karsintojen main roundilta ei tule kuvaa muista kuin Ranskan omista peleistä? Kaikille sitä järjestelyvastuuta annetaankin.  Ei näin >:(


Ranskan palloliitto on kyllä ollut innokas striimaamaan kaikki joukkueensa ottelut ja myös järjestämiensä tapahtumien ottelut vaikka Ranska ei niissä pelaisikaan. Uskoisin että kyseessä on vain viestikatkos, ja elite roundin kaikki pelit striimataan.

Voi toki olla että UEFA on kieltänyt, mutta sitten luulisi UEFAn ite lähettävän pelit...

Eiköhän lisätietoa ja tarkennuksia tule kunhan ihmiset pääsevät mestoille ja käyvät järjestelyt virallisesti läpi
MiestenK

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Espoolaisseurat ja suomalaiset ulkomailla


Vastaus #467 : 17.03.2025 klo 15:23:14

Ihanko oikeasti MM-karsintojen main roundilta ei tule kuvaa muista kuin Ranskan omista peleistä? Kaikille sitä järjestelyvastuuta annetaankin.  Ei näin >:(
Ainakin täällä näkyy vain Ranskan pelit:

https://www.youtube.com/@FFF/streams
divarityrä

Poissa Poissa


Vastaus #468 : 17.03.2025 klo 17:55:24

Ihanko oikeasti MM-karsintojen main roundilta ei tule kuvaa muista kuin Ranskan omista peleistä? Kaikille sitä järjestelyvastuuta annetaankin.  Ei näin >:(

Toivottavasti pelit näkyy. Historiallisia pelejä kuitenkin luvassa. Onko muuten mikään palloliiton alainen aikuisjoukkue ollut vielä MM-kisoissa?
Makkarapallo

Poissa Poissa


Vastaus #469 : 17.03.2025 klo 19:41:43

Futsal on parasta paikan päällä
teikkauksensmhopea

Poissa Poissa


Vastaus #470 : 18.03.2025 klo 16:47:06

Futsal on parasta paikan päällä

Näinhän se on, mutta huhu kertoo että ei onnistuis sekään kun liput myyty jo loppuun
Spekulointia

Poissa Poissa


Vastaus #471 : 18.03.2025 klo 17:36:15

.
« Viimeksi muokattu: 18.03.2025 klo 17:59:42 kirjoittanut Spekulointia »
batteri

Poissa Poissa


Vastaus #472 : 19.03.2025 klo 09:48:57

Näyttäs tulevan Palloliiton tuubista peli tänään.
Linkki
teikkauksensmhopea

Poissa Poissa


Vastaus #473 : 19.03.2025 klo 13:00:34

Ranskalaisten kanssa ilmeisesti väännetty hyvin kun striimi saatu järjestymään ja kuulemma paikalla oleville faneillekin saatu liput kouraan. Hyvää duunia!
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #474 : 19.03.2025 klo 17:22:05

Futsal-liigaan verrattuna tässä Espanja-maaottelussa on ilman selostustakin varsin miellyttävä äänimaailma, kun 15 sekunnin välein ei soi jokaisella pelikatkolla äänentoistosta levottomasti jotain musiikkia. Paikan päällä ei ole nyt kummallaan maajoukkueella mitään järjestäytynyttä kannustusta, mutta tuollainen tilan antaminen mahdollistaisi "chänttäämisenkin" paremmin kuin monessa liigapelissä.

Harmillisesti ja aika odotetustikin Espanja on johdossa. Ensimmäinen jakso päättyi Espanjan 1–0-johdossa ja toinen takaisku tuli heti toisen jakson alussa. Ei tämä kuitenkaan ole niin kylmää kyytiä kuin Brasiliaa vastaan nähtiin. Suomen hyökkäyspeli näyttää valitettavasti aika aseettomalta, vaikka välillä on pallollisiakin jaksoja.

 
Sivuja: 1 ... 18 [19] 20 ... 23
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa