Hylje
Poissa
Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
|
 |
: 07.02.2012 klo 17:12:20 |
|
FC RP - "Seablues"
Viime kaudella se sitten vihdoin tapahtui. Lukuisten tahojen jostain syystä vihaama entinen forumhäirikkö FC RP, tuttavallisemmin Seablues, putosi Nelosesta Vitoseen. Mikään muu Nelosen seuroista ei ollut pelannut yhtä kauan kyseistä sarjaa joko nousematta tai/ja putoamatta, joten eräänlainen aikakauden loppu on kyseessä. Vaan eipä siinä, vaikeuksia oli viime kaudella saada riittävästi pelaajia peleihin ja perseilyt tietyissä peleissä maksoivat lopulta sarjapaikan.
Se, onko Vitonen sitten lopulta oikea sarja RP:lle, nähdään vasta vähän myöhemmin. Mikäli viimeisen kymmenen kauden esimerkit antavat yhtään suuntaa, tulee Vitosen nousija pommina alas ja Nelosesta pudonneista nipuista ainakin toinen samalla tavalla ylös. Mielenkiintoista ja hauskaa tulee varmasti olemaan, eikä mielenkiintoa ainakaan vähennä se, että vastassa on täysin uusia ja vieraita sakkeja. Nyt kun Vitosessakin suurin osa (=kaikki?) peleistä pelataan tekonurmella, ei putoaminenkaan enää harmita niin pahasti, kuin mitä aikaisemmin olisi Pansion betonin kutsuessa.
Samassa lohkossa tahkoaa: Heitto - Kutosesta noussut. Nuoria forumisteja? TuWe 2 - Mukana lienee tuttuja naamoja ykkösjoukkueesta. Saadaanko taas Jykke ja Forss vastaan? KaaPS -Täysi kysymysmerkki, mutta ilmeisesti aika kaveriporukka-meiningillä? JIK - Jee, saarelle! LTU 2 - Ei näistä kakkosporukoista osaa mitään sanoa. Wilpas 2 - Ei näistä kakkosporukoista osaa mitään sanoa. RaiTeePee - Aavistuksen verran tutumpi. Ex-RP-pelureita useampiakin? Nagu IF - Voi perkele, saarelle. KuuLa - Kutosen nousija, ilmeisesti varsin akateeminen porukka. KaaRe - Vanha tuttu. ÅCF - Isolla hehkutuksella. Odotan mielenkiinnolla.
Entisen ydinryhmän avainpelaajien siirtymiset ja lopettamiset ovat vuosien saatossa muokanneet hieman ryhmää, mutta edelleen miehistö koostuu enemmän tai vähemmän ruskolaislähtöisistä pelaajista, mutta erityisesti Inter2:n pelaajistoa on käyty kynimässä. Mikäli tämänhetkiset merkit ja siirtohuhut pitävät paikkansa, saattaa RP olla jopa vahvistunut viime kauteen nähden. Muutama kovan luokan paluumuuttaja on käynyt aktiivisesti jo kuukauden verran pyörineissä treeneissä, joiden lisäksi myös muutama oma superjunnu on käynyt koittamassa vauhtiaan miesten peleistä varsin kelvollisella menestyksellä. Samoin intistä pitäisi saada pari ringinleventäjää mukaan. Lähtijöistä ja tulijoista ei tosin varmaa tietoa vielä ole, mutta joitain sopimuspapereita oli joukkuejohtajan salkussa edellisissä treeneissä odottamassa allekirjoitusta. Lisääkin pelureita tietysti mahtuu rinkiin, erityisesti maalivahtiosastolle, vaikka sieltäkin löytyy kolme nimeä. Ja valmennuspestikin on toistaiseksi auki.
Siirtoja: In V.Laukka (TPS-jun.) J.Peltonen (Masku) M.Virtanen (FC Kerttu) T.Välilä (VG-62)
Out Eero Ahtola ?? Jani Kainulainen ?? M. Ojalehto ??
Huhuissa in: Markus Mikola (vapaa agentti)
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.03.2012 klo 21:18:22 kirjoittanut Hylje »
|
|
|
|
|
tuplawee
Poissa
|
 |
Vastaus #1 : 07.02.2012 klo 18:06:41 |
|
Melko hyvä lohkojako. Ennalta pahimmat sukittajat todennäköisesti vältettiin. Saarelle, jee! Noh, tulee ainakin yksi nurmipeli. Vastusten tasosta paha sanoa edes internetin perusteella mitään. Pienellä matlokkauksella kokeneen oloisesta LTU2:sta löytyi muutama tuttu pelimies. Eiköhän näistä töttörö poikineen irtoa ja ensi kaudeksi takaisin 4:seen.
|
|
|
|
|
juntusen miika
Poissa
Suosikkijoukkue: Seablues
|
 |
Vastaus #2 : 08.02.2012 klo 11:11:30 |
|
Tämähän näyttää oikeastaan aika hyvältä: TuWe2,ÅCF,ja Heitto pelaavat kotipelinsä meikäläisen (ja Iso Erkin) kotikentällä  Nähtäväksi jää,minne piiri asettelee KuuLa:n kotipelit.Viime kaudella saivat maistaa Pansion hiekkaa kutosessa samalla,kun ÅCF ja Heitto pelasivat Raunistulassa.Nurmipelejä ei taida juurikaan tulla,sillä useimmat lohkon joukkueet pelaavat läpi kauden KHT:lla.Kaarinassa löytyisi puitteet ja nelosta on pelattukin nurmella,mutta KaaRe ja KaaPS pelannevat silti KHT:lla.Sopii vain toivoa Nagun ja Jomalan osalta,etteivät matsit olisi ihan alkukeväästä.Jomalassa sentään KHT,mutta mahtaako Nauvossa olla edes toista kenttää?Viime kauden asettelun perusteella tuskin,sillä kolme ekaa matsia vieraissa ja eka kotimatsi vasta toukokuun puolivälissä.
|
|
|
|
|
Hylje
Poissa
Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
|
 |
Vastaus #3 : 08.02.2012 klo 22:54:09 |
|
Tämähän näyttää oikeastaan aika hyvältä: TuWe2,ÅCF,ja Heitto pelaavat kotipelinsä meikäläisen (ja Iso Erkin) kotikentällä Nähtäväksi jää,minne piiri asettelee KuuLa:n kotipelit.Viime kaudella saivat maistaa Pansion hiekkaa kutosessa samalla,kun ÅCF ja Heitto pelasivat Raunistulassa.Nurmipelejä ei taida juurikaan tulla,sillä useimmat lohkon joukkueet pelaavat läpi kauden KHT:lla.Kaarinassa löytyisi puitteet ja nelosta on pelattukin nurmella,mutta KaaRe ja KaaPS pelannevat silti KHT:lla. Sopii vain toivoa Nagun ja Jomalan osalta,etteivät matsit olisi ihan alkukeväästä.Jomalassa sentään KHT,mutta mahtaako Nauvossa olla edes toista kenttää?Viime kauden asettelun perusteella tuskin,sillä kolme ekaa matsia vieraissa ja eka kotimatsi vasta toukokuun puolivälissä.Vaihdetaan vaan päivät päittäin, mikäli sattuu paska nakki. Ikinä ennen ei ole käynyt. Kopkop. 
|
|
|
|
|
Kylmä Häugi
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 09.02.2012 klo 13:39:43 |
|
Melko hyvä lohkojako. Ennalta pahimmat sukittajat todennäköisesti vältettiin. Saarelle, jee! Noh, tulee ainakin yksi nurmipeli. Vastusten tasosta paha sanoa edes internetin perusteella mitään. Pienellä matlokkauksella kokeneen oloisesta LTU2:sta löytyi muutama tuttu pelimies. Eiköhän näistä töttörö poikineen irtoa ja ensi kaudeksi takaisin 4:seen.
Kylmä Häugi komppailee ja ennustaa nousu(humala)a takaisin neloseen!
|
|
|
|
|
Kättelevä Lampard
Poissa
Suosikkijoukkue: Fat Wank Lampard
|
 |
Vastaus #5 : 09.02.2012 klo 13:54:15 |
|
Häugi ei ole gala!!!
|
|
|
|
|
Artsidane
Poissa
|
 |
Vastaus #6 : 09.02.2012 klo 17:15:11 |
|
Vanha kunnon Häugi!Ja mä taas komppaan Häugea,Seablues töttöröillä takaisin neloseen!
|
|
|
|
|
Nallipyssy
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 09.02.2012 klo 22:01:12 |
|
Jaahas, kolmosnickit ovat heränneet talvihorroksesta...
|
|
|
|
|
Dinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Barca
|
 |
Vastaus #8 : 09.02.2012 klo 22:48:57 |
|
Onko T. Aaltonen (se isompi) mukana ? Jos ei, nousua ei tule Ruskolle... 
|
|
|
|
|
Hiljainen kostaja
Poissa
Suosikkijoukkue: TuPV, FC Inter, FC Inter M35
|
 |
Vastaus #9 : 09.02.2012 klo 23:20:42 |
|
Seurantaan. Mitä nyt avausviestistäkin käsitti, ei RP:lla voi olla muuta tavoitetta kaudelle kuin nousu - sen verran kovaa luuta pyörii jengissä. Seabluesilla voi mahdollisesti Zetorin vanha neloskone vielä alkukaudesta yskähdellä uuden kuskin käsissä, mutta eiköhän se siitä. Loppukaudesta odotan vähintään 10 ottelun voittoputkea. Bröm, bröm! 
|
|
|
|
|
Nallipyssy
Poissa
|
 |
Vastaus #10 : 09.02.2012 klo 23:31:48 |
|
Onko T. Aaltonen (se isompi) mukana ? Jos ei, nousua ei tule Ruskolle...  Tottakai Pappe on messissä. Tosin vain kerran viikossa treenaten, ettei pääse ylikuntoon. 
|
|
|
|
|
juntusen miika
Poissa
Suosikkijoukkue: Seablues
|
 |
Vastaus #11 : 27.02.2012 klo 16:15:04 |
|
Nostetaan taas naftasta tämä ketju. Erreacupin ohjelma on arvottu seuraavasti:
1. kierros VG-62 A - FC RP 2. kierros SCR - VG-62 A / FC RP 3. kierros SCR/VG-62 A/FC RP - PIF/RaiFu/JyTy M35
Ei ihan mahdoton polku...
|
|
|
|
|
Hylje
Poissa
Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
|
 |
Vastaus #12 : 27.02.2012 klo 22:07:43 |
|
En jaksa itse etsiä, joten kaipaisin vähän lisätietoa tuosta VG:n nipusta. Mitä sarjaa pelaa jne.
|
|
|
|
|
Iso Erkki
Poissa
|
 |
Vastaus #13 : 27.02.2012 klo 22:29:52 |
|
Näyttävät pelaavan A Kakkosta. Muuta en tiedä.
|
|
|
|
|
Rockatansky
Poissa
Suosikkijoukkue: HP-47 / Team Discura / LDG
|
 |
Vastaus #14 : 28.02.2012 klo 00:49:52 |
|
Seurantaan. Mitä nyt avausviestistäkin käsitti, ei RP:lla voi olla muuta tavoitetta kaudelle kuin nousu - sen verran kovaa luuta pyörii jengissä. Seabluesilla voi mahdollisesti Zetorin vanha neloskone vielä alkukaudesta yskähdellä uuden kuskin käsissä, mutta eiköhän se siitä. Loppukaudesta odotan vähintään 10 ottelun voittoputkea. Bröm, bröm!  Samaa mieltä, materiaalin puolesta mikään muu kuin nousu ei voi olla tavoitteena. Tosin työmoraali varsinkin puolustussuuntaan sekä pelikuri täytyy olla paljon paremmissa kantimissa kuin viime kaudella. Peli-ilo olisi myös kova sana 
|
|
|
|
|
juntusen miika
Poissa
Suosikkijoukkue: Seablues
|
 |
Vastaus #15 : 28.02.2012 klo 16:20:33 |
|
Errea-piiricupin matsi on sovittu pelattavaksi ti 13.3. klo 20:30 Karvetin KHT:lla.
|
|
|
|
|
Uge
Poissa
Suosikkijoukkue: Seablues
|
 |
Vastaus #16 : 28.02.2012 klo 17:06:49 |
|
Mihin aikaan lenkkiryhmä lähtee tänään liikkeelle? 20.15?
|
|
|
|
|
juntusen miika
Poissa
Suosikkijoukkue: Seablues
|
 |
Vastaus #17 : 28.02.2012 klo 17:18:21 |
|
20.15 on hyvä.
|
|
|
|
|
Momo
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 09.03.2012 klo 15:57:11 |
|
ottaisko joku kyytiin huomenna vasaramäestä?
|
|
|
|
|
Rockatansky
Poissa
Suosikkijoukkue: HP-47 / Team Discura / LDG
|
 |
Vastaus #19 : 09.03.2012 klo 23:44:05 |
|
ottaisko joku kyytiin huomenna vasaramäestä?
Volvon kyydissä pääsee ainakin Saloon päin jos joku on kyytiä vailla.
|
|
|
|
|
Hylje
Poissa
Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
|
 |
Vastaus #20 : 18.03.2012 klo 05:58:07 |
|
Hirvenkaataja, Iso Erkki, Nallipyssy, Juntunen, Uge, Momomomo ja ennenkaikkea Rockatansky.  Pienimuotoisille saunailloille  Näin muuten Stevie Wonderin Dynkyn isojaossa.
|
|
|
|
|
rc-auto
Poissa
Suosikkijoukkue: Alasarjojen sakkopolitiikka
|
 |
Vastaus #21 : 18.03.2012 klo 12:41:33 |
|
Näin muuten Stevie Wonderin Dynkyn isojaossa.
No, saitko?
|
|
|
|
|
Hylje
Poissa
Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
|
 |
Vastaus #22 : 18.03.2012 klo 14:10:39 |
|
No, saitko?
No, mitä luulet?
|
|
|
|
|
juntusen miika
Poissa
Suosikkijoukkue: Seablues
|
 |
Vastaus #23 : 18.03.2012 klo 22:06:04 |
|
Hirvenkaataja, Iso Erkki, Nallipyssy, Juntunen, Uge, Momomomo ja ennenkaikkea Rockatansky.  Pienimuotoisille saunailloille  Näin muuten Stevie Wonderin Dynkyn isojaossa. Oli hyvät setit taas!Erityismaininta Iso Erkin kanssa käydylle kehityskeskustelulle 
|
|
|
|
|
juntusen miika
Poissa
Suosikkijoukkue: Seablues
|
 |
Vastaus #24 : 26.03.2012 klo 13:44:17 |
|
Lopultakin otteluohjelma on julkaistu.Laittakaas 5.5. kalenteriin,sillä silloin matkataan kivelle.
|
|
|
|
|
|
|
|