Tammelan stadion
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampereen Pallo-Veikot
|
 |
: 21.03.2012 klo 02:52:05 |
|
Aloitellaas uutta veikkausta, kun kausikin alkaa jo kuukauden päästä. Koska vain kymmenen joukkuetta on mukana, niin tehdään äänestyksenä ja perustelut sitten vaikka alle tähän malliin:
1. Perustelu 2. Perustelu 3. Perustelu 4. Perustelu 5. Perustelu 6. Perustelu 7. Perustelu 8. Perustelu 9. Perustelu 10. Perustelu
Tai ihan mihin malliin vaan ja sijoutukset samoin, kunhan pysyy jotenkin järki mukana.
Äänestäkää nyt ainakin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.03.2012 klo 02:59:09 kirjoittanut Tammelan stadion »
|
|
|
|
|
Tammelan stadion
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampereen Pallo-Veikot
|
 |
Vastaus #1 : 21.03.2012 klo 03:51:00 |
|
Oma veikkaus: 1. TPV: Ylivoimainen keskikenttä- ja maalivahtipeli kakkosen tasolle. Hyökkäyspeli ainoa kysymysmerkki, mutta Sierra-Leonalaiskärki Sisin myötä sekin ongelma ratkaistu ja lohkovoitto on varma  2. Ilves: Ylivoimainen budjetti ja TPV-kasvattien määrä keltapaidassa, mutta rahalla ei saa kaikkea. Jää joukkuehengen uupuessa lohkon kakkoseksi. Pelaajia syö myös kauden aikaan henkisesti raskaan fysiikka-valmentaja Prihan metkut. Pää ei kestä pelaajilla. Myös nettisivut romahtaa lopullisesti kun BEAT!!! ei jaksa enää.  3. Jazz: Maaleja tulee kuin liukuhihnalta, mutta puolustus ei pidä edes Suomen hallituksen vaihtoa. Mama Konaute lähti juuri ennen kauden alkua pois perhesyistä kotimaahansa, mutta velipoika jä edelleen seuraan. Kertoo varmasti kaiken seuran joukkue(perhe)suhteista. 4. Pallo-Iirot: Hörkkö, Aalto, Savolainen, Patola, Tuomala. Siihen jää Rauman poikien pelaajat ja näytöt. Muuten kolmosentason joukkue ei tule ikinä pärjäämään kärkikahinoissa. 5. Närpes Kraft: Viime kaudella pelasi kuin unelma välillä mm. lyöden Ilveksen kotonaan 5-1. Vahva kotijoukkue. Täksi vuodeksi menettänyt useita palaajia pois tomaattipitäjältä mm. Böling (VPS), Dorman (SJK), Eriksson(VPS). Heikentyneenä myös reenipelit menneet ketuilleen. Jos tulee viimehetken vahvistuksia, niin voi nousta korkeallekin. Arvaamaton. 6. VIFK: Ei mitään tietoa, ei voi olla kova jos liigajengi VPS on noin (kapealla ringillä)=paska. Toisin sanoen ei voi olla hyvä ilman ulkomaan arpaa. 7. Kiisto: Sama kun kohdassa 6. 8. Sporting: Ei mitään hajua, mutta luultavasti pelkkää paskaa. 9. Jämsänkosken Ilves: Sääliseura sai joukkueeen mukaan säälittävällä seurasiirrolla. Pelaajia ei ole siirtynyt? Säälittävää? KYLLÄ. Tuliko tarpeeksi monta kertaa?  10. Härmä: Ei mitään paukkuja pelata kakkosta. Laineen Anssi ainoa pelote ja tuleekin tekemään suurinpiirtein kaikki joukkueen maaleista. Muu joukkue aivan kuraa tälle tasolle. Taso ei riitä millään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.03.2012 klo 05:23:24 kirjoittanut Tammelan stadion »
|
|
|
|
|
Cafffkaff
Poissa
Suosikkijoukkue: Temesta IF
|
 |
Vastaus #2 : 21.03.2012 klo 19:50:49 |
|
1. Ilves 2. Jazz 3. VIFK 4. Kiisto 5. Pallo-Iirot 6. TPV 7. Sporting 8. JIlves 9. Kraft 10. Härmä
- VIFK vetää edellisvuosien tavoin alkukauden vihkoon, muttei häviä heinäkuusta eteenpäin kuin kerran-kaksi.
- Kiisto on tapansa mukaan sen verran kovis kotonaan, että jo niillä pisteillä ollaan tasaisessa lohkossa ylhäällä.
- JIlveksellä tämän hetken treenimatsivireen perustella kosolti tekemistä, pelaajisto kuitenkin paperilla sellainen että sarjapaikan säilyttäminen mahdollisuuksien rajoissa. Eiväthän ns asiantuntijat viime kaudellakaan näihin pelaajiin uskoneet, mutta ViPan sijoitus oli kuitenkin sarjan paremmalla puoliskolla.
|
|
|
|
|
riikinkukko
Poissa
|
 |
Vastaus #3 : 21.03.2012 klo 21:19:17 |
|
Ilves Jazz Kiisto Tpv Pallo-iirot Vifk Kraft J.Ilves Sporting Härmä
Ilveksellä ylivoimainen materiaali, niin myös Jazzilla. Kiisto, Tpv, palloiirot,Vifk taistelee kolmannnesta sijasta muut putoamisesta
|
|
|
|
|
JJ the great
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 21.03.2012 klo 21:34:02 |
|
Ylivoimaisesti paskatasoisin kakkosen lohkoista. Lohkossa on käytännössä kolme jalkapallojoukkuetta: Ilves, Jazz ja Pallo-Iirot. Ilves ja Jazz paperilla ylivoimaiset mutta pidän raumalaisia yllätysvalmiina. Odotettavissa kuitenkin on että Ilves paskoo housuihin ---> Jazz nousee Ykköseen. Tästä kaksi viikkoa ja Jazzin talous pettää ---> Ilves kabinettien kautta ykköseen. Olisi silti suotavaa että Närpeksen voima nousisi. Saisivat tomaattimamut edes jotain syytä hymyillä.
|
|
|
|
|
naxnax
Poissa
Suosikkijoukkue: Huliganismi
|
 |
Vastaus #5 : 22.03.2012 klo 06:41:58 |
|
iirot ykköseen 
|
|
|
|
|
Sabaton
Poissa
Suosikkijoukkue: OL
|
 |
Vastaus #6 : 22.03.2012 klo 10:11:26 |
|
FC Kiisto vie. Ei perusteluja, koska niitä ei tarvita.
|
|
|
|
|
JJ the great
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 22.03.2012 klo 13:44:53 |
|
FC Kiisto vie. Ei perusteluja, koska niitä ei tarvita.
Tai koska niitä ei ole.
|
|
|
|
|
Alarcon
Poissa
Suosikkijoukkue: Horst Lüning, Pallo-Iirot
|
 |
Vastaus #8 : 22.03.2012 klo 14:16:50 |
|
iirot ykköseen  Olishan toi hienoa, mutta olisiko tuohon kuitenkaan varaa? Nykyinen budjetti taitaa olla aikalailla maksimi, mitä tästä kaupungista on mahdollista jalkapalloon kerätä. Tällä hetkellä joukkueessa taitaa olla nopeasti muisteltuna 3 kappaletta ei omia kasvatteja. Kakkosessa tällä vielä pärjää mukavasti, mutta Ykkösessä säilymiseen pitäisi sitten houkutella muualta tasokkaampia pelaajia rahan avulla.
|
|
|
|
|
Sabaton
Poissa
Suosikkijoukkue: OL
|
 |
Vastaus #9 : 22.03.2012 klo 14:33:45 |
|
Tai koska niitä ei ole.
Yritin perustella yhtä hienosti kuin oman viestisi tuossa ylempänä, mutta ei onnistunut.
|
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #10 : 22.03.2012 klo 15:17:24 |
|
Olishan toi hienoa, mutta olisiko tuohon kuitenkaan varaa? Nykyinen budjetti taitaa olla aikalailla maksimi, mitä tästä kaupungista on mahdollista jalkapalloon kerätä.
Tällä hetkellä joukkueessa taitaa olla nopeasti muisteltuna 3 kappaletta ei omia kasvatteja. Kakkosessa tällä vielä pärjää mukavasti, mutta Ykkösessä säilymiseen pitäisi sitten houkutella muualta tasokkaampia pelaajia rahan avulla.
Kyllähän Iirojen tavoite on nousu Ykköseen. Se, että sitä ei haeta PoPan tyyliin maksamalla palkkasotureille enemmän kuin budjetissa on varaa, vaan luotetaan omiin nuoriin on järkevämpää pitkässä juoksussa. Aika sen tosin näyttää mihin tällä päästään. Rinki näyttäisi tällä hetkellä olevan aika kapea, joten en ihmettele jos jostain päin maailmaa vielä muutama vahvistus ilmaantuisi.
|
|
|
|
|
makmana
Poissa
|
 |
Vastaus #11 : 22.03.2012 klo 16:13:48 |
|
1. Ilves: Ylivoimainen voittaja täydellisellä keskikentän dominoinnilla. Ilveksen oma kasvatti Kotilahti on kauden päätteeksi joukkueen parhaimmistoa.
2. Jazz: Tulee hyvänä kakkosena, jää silti 8 pistettä Ilveksestä.
3. Närpes Kraft: Viime vuonna teki tolkuttomasti maaleja, nyt samoin? Menetti ainakin Kim Bölingin, jos uusia vahvistuksia tulee, niin voi nousta vielä ylemmäs taulukkoon nähden.
4. TPV: Tarkalla puolustuspelaamisella yltää vain sijalle 4. Maalinteko ontuu, ja pahasti.
5. P-Iirot: Aloittaa vahvasti kauden, kaatamalla "suurempia" joukkueita, mutta lopuksi peli ailahtelee ja kausi on pettymys. Hörkkö on joukkueen parhaimmistoa.
6. VIFK: Epäonnista pallonpyöritystä, kuudes.
7. Sporting: Lindströmin johdolla kausi on kristiinalaisille suhteellisen hyvä.
8. Kiisto: Kiisto on yllättäen kauden kolmen huonoimman sakissa, --> paljon loukkaantumisia. Ns. pettymys.
9. Jämsänkosken Ilves: Ei mitään asiaa viiden sakkiin, haluttomalla pelillä toiseksi viimeiseksi.
10. Härmä: Täysin epäonnistunut kausi tulee härmäläisille, ei nokan koputtamista, pisteet jää aika vähiin.. Ei ole kuin J-Ilveksen haastajaksi.
|
|
|
|
|
ZZlatan
Poissa
|
 |
Vastaus #12 : 22.03.2012 klo 21:49:42 |
|
Eiköhän Ilves tämän hoida. Sen verran ylivoimainen materiaali sillä on muihin nähden.
Iiroja pidän suurimpana haastajana. On pistänyt Ilveksen vaikeuksiin viime vuosina, ja joukkue pysynyt ilmeisesti hyvin koossa.
Muuten sarja näyttää ainakin ennakkoon hyvinkin epätasaiselta. Kärkinelikko-/viisikko erottuu varmasti selvästi, eikä pahemmin alemmalle puolikkaalle pisteitä menetä. Keskinäiset nousevat siis arvoon arvaamattomaan.
|
|
|
|
|
naxnax
Poissa
Suosikkijoukkue: Huliganismi
|
 |
Vastaus #13 : 23.03.2012 klo 09:42:42 |
|
Oma veikkaus:
4. Pallo-Iirot: Hörkkö, Aalto x2 , Savolainen, Patola, Tuomala. Siihen jää Rauman poikien pelaajat ja näytöt. Muuten kolmosentason joukkue ei tule ikinä pärjäämään kärkikahinoissa.
Korjasin.
|
|
|
|
|
Hydra
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 23.03.2012 klo 11:29:20 |
|
10. Härmä: Täysin epäonnistunut kausi tulee härmäläisille, ei nokan koputtamista, pisteet jää aika vähiin.. Ei ole kuin J-Ilveksen haastajaksi. Vaikea nähdä, miten Härmä voisi "epäonnistua". Kolmosen joukkue ei muutu Kakkosen joukkueeksi toivomalla. Näkisin, että lohkossa on suht. selkeä jako kolmeen: AAA: Ilves, Jazz & P-Iirot Keskikasti: TPV, VIFK, Kiisto & Kraft Jämät: Sporting, JIlves & Härmä Nousijaehdokas ratkaistaan kärkijoukkueiden vieraillessa keskikastin porukoiden luona pohjanmaalla ja Tammelassa. Ilves on viime kaudet pärjännyt jopa suvereenisti kaikkia muita kuin ihan kovimpia joukkueita vastaan, joten ovat taas lohkon ennakkosuosikki. Nousuun en kuitenkaan usko. Toisissa lohkoissa sparrataan kovemmin kauden aikana, eikä maalivahti- ja puolustuspeli näytä harkkapelien mukaan kohentuneen riittävästi hankinnoista huolimatta. Yleensähän sarjanousijoista on joku pärjännytkin, mutta ehkä tänä vuonna ei... Tosin minäkään en tiedä Sportingista oikein mitään.
|
|
|
|
|
Alarcon
Poissa
Suosikkijoukkue: Horst Lüning, Pallo-Iirot
|
 |
Vastaus #15 : 23.03.2012 klo 16:01:52 |
|
Näkisin, että lohkossa on suht. selkeä jako kolmeen: AAA: Ilves, Jazz & P-Iirot
05.05.2012, 17:00, FC Jazz - Ilves 16.05.2012, 18:30, FC Jazz - P-Iirot 19.08.2012, 18:30, FC Jazz - Ilves 01.09.2012, 15:00, FC Jazz - P-Iirot 31.05.2012, 18:30, Ilves - P-Iirot 27.06.2012, 18:30, Ilves - FC Jazz 21.09.2012, 18:30, Ilves - P-Iirot 03.07.2012, 18:30, P-Iirot - FC Jazz 20.07.2012, 18:30, P-Iirot - Ilves
|
|
|
|
|
asiakirjoittaja76
Poissa
|
 |
Vastaus #16 : 24.03.2012 klo 13:10:43 |
|
Vaikea nähdä, miten Härmä voisi "epäonnistua". Kolmosen joukkue ei muutu Kakkosen joukkueeksi toivomalla.
Näkisin, että lohkossa on suht. selkeä jako kolmeen: AAA: Ilves, Jazz & P-Iirot Keskikasti: TPV, VIFK, Kiisto & Kraft Jämät: Sporting, JIlves & Härmä
Nousijaehdokas ratkaistaan kärkijoukkueiden vieraillessa keskikastin porukoiden luona pohjanmaalla ja Tammelassa. Ilves on viime kaudet pärjännyt jopa suvereenisti kaikkia muita kuin ihan kovimpia joukkueita vastaan, joten ovat taas lohkon ennakkosuosikki. Nousuun en kuitenkaan usko. Toisissa lohkoissa sparrataan kovemmin kauden aikana, eikä maalivahti- ja puolustuspeli näytä harkkapelien mukaan kohentuneen riittävästi hankinnoista huolimatta.
Yleensähän sarjanousijoista on joku pärjännytkin, mutta ehkä tänä vuonna ei... Tosin minäkään en tiedä Sportingista oikein mitään.
Eri mieltä boldatusta. Viime kaudella otettiin parrua kakkoseen niin SalPalta, P-Iiroilta, Närpiöltä kuin Jäpsiltäkin, joten petrattavaa riittää näihin "pakkovoittoihin".
|
|
|
|
|
Hydra
Poissa
|
 |
Vastaus #17 : 24.03.2012 klo 17:27:27 |
|
Eri mieltä boldatusta. Viime kaudella otettiin parrua kakkoseen niin SalPalta, P-Iiroilta, Närpiöltä kuin Jäpsiltäkin, joten petrattavaa riittää näihin "pakkovoittoihin".
No siinähän ne lohkon kovimmat joukkueet olikin JäPSiä lukuun ottamatta, eli vahvistaa vain pointtiani.
|
|
|
|
|
elvis
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 25.03.2012 klo 16:21:38 |
|
Näkisin, että lohkossa on suht. selkeä jako kolmeen: AAA: Ilves, Jazz & P-Iirot Keskikasti: TPV, VIFK, Kiisto & Kraft Jämät: Sporting, JIlves & Härmä
Exactly. Voisin jopa sanoa että juuri tässä järjestyksessä.
|
|
|
|
|
onc
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.
|
 |
Vastaus #19 : 25.03.2012 klo 16:44:40 |
|
1. Jazz 2. Ilves 3. Pallo-Iirot 4. Kiisto 5. TPV 6. VIFK 7. Kraft 8. Sporting 9. JIlves 10. Härmä
Mutulla kaikki muut kolmen parhaan jälkeen. Jazz ja Ilves taistelevat lohkovoitosta, jonka Jazz vie niukasti jännittävien vaiheiden jälkeen. Iirot hämmentää soppaa hyvänä kolmosena.
|
|
|
|
|
asiakirjoittaja76
Poissa
|
 |
Vastaus #20 : 25.03.2012 klo 20:44:17 |
|
Voisiko joku heittää pienen tiivistelmän viime kauden Jazz vs. tämän kauden Jazz...? Uusia pelaajia PoPan raunioista vai mistä? Tosin eipä tuo PoPa mitenkään säväyttänyt viime kaudella, joten eipä sieltä nyt varmaan mitään ihan sateentekijöitä tule "edes" kakkosen tasolle. SJK:n kaataminen toki kova näyttö 
|
|
|
|
|
JJ the great
Poissa
|
 |
Vastaus #21 : 27.03.2012 klo 07:15:19 |
|
Kyllä Jazzilla oli jo viime kaudella paperilla hyvä nippu, mutta ennen valmentajanvaihdosta pelasivat alle tasonsa. Nyt joukkueeseen tullut PoPan vanhat jarrut ja Oskari Forssman maaliin. Noin nyt mututuntumalta.
|
|
|
|
|
|
|
|