Vlad Kepes
Poissa
Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi
|
 |
Vastaus #175 : 05.03.2013 klo 16:58:29 |
|
Ehkä foorumkirjoittelun mukaan asemaa pidettiin vahvempana, eli että taso riittää penkille, kun sille annettiin reilusti sauma pariin otteeseen näyttää osaamistaan, mutta ei onnistunut vakuuttamaan olevansa joukkueelle hyödyllinen.
Seitsemässä cupin pelissä on pelannut, noin 67min per matsi, tehoilla 1+3. Viimeistä matsia lukuunottamatta ollut vahvistus joukkueelle. Toki cupin pelejä on pelattu pitkälti ns kakkosmiehistöllä ja usein sarjatasoa alempana olevia joukkueita vastaan. Liigassa on annettu kaksi kertaa hv-minuutit, eurooppa-liigassa tullut kerran vaihdosta kentälle. Kukaan Forsellin keskustelussa ei ole väittänyt että Paxun asema olisi vankka. Jos Seitan on saanut ruusuisen kuvan Forsellin tilanteesta, vika on hänen päässä, ei forumkirjoittelussa. Yllä mainittuna on kaikki pelit mitkä Petteri on elokuusta lähtien pelannut, joten varmasti riittää intoa ja virtaa pelata alkukausi Veikkausliigassa.
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #176 : 05.03.2013 klo 17:04:50 |
|
Viimeistä matsia lukuunottamatta ollut vahvistus joukkueelle. Valmentaja oli selvästi eri mieltä. Ja siitähän tässä keskustelussa juuri on kyse. Jos Seitan on saanut ruusuisen kuvan Forsellin tilanteesta, vika on hänen päässä, ei forumkirjoittelussa. Seitan ei puhunut ruusuisesta kuvasta, vaan ruusuisemmasta kuvasta kuin turha jämämies, joka ei reilusti annetuissa näyttöpaikoissa onnistunut vakuuttamaan olevansa tällä hetkellä joukkueelle hyödyksi.
|
|
|
|
|
Rami
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, TiPS, KoiPS Cold Starsin Tero
|
 |
Vastaus #177 : 05.03.2013 klo 17:18:15 |
|
Tulihan tää aika puskista, mutta tekee varmasti liigalle ja MIFK:lle saada yksi viime kauden kirkkaimmista tähdistä takaisin.
|
|
|
|
|
|
Knossos
|
 |
Knossos
Vastaus #178 : 05.03.2013 klo 18:24:11 |
|
Valmentaja oli selvästi eri mieltä.
Mistä näin päättelet? Kuten Vlad Kepes tuossa totesi, on Cupin matsit, joissa Petteri on pelannut ajoittain todella hyvin, pelattu usein alempien sarjatasojen joukkueita vastaan. Nämä pelit lienevät tältä kaudelta Bursasporin osalta ohi, eikä Forsellille ole ainakaan vielä tällä kaudella käyttöä kovempia vastustajia vastaan. Tämä ei tarkoita sitä, etteikö mies olisi vahvistanut joukkuettaan cup-matseissa divariseuroja vastaan. Näissä peleissä Forsell on päässyt käyttämään vahvuuksiaan hyökkäyssuuntaan oman joukkueensa hallitessa palloa.
|
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #179 : 05.03.2013 klo 22:32:10 |
|
Hakeutuminen peliajan pariin on tietysti hyvä juttu, mutta itse suhtaudun hieman varauksellisesti tähän siirtoon. Mielestäni nimittän Petterin nykyinen taso riittäisi hieman Suomea kovempiinkin sarjoihin. Suomessa hän on ehdoton liigastara vahvuuksiensa avulla, mutta riittääkö nöyryys kehittämään niitä muutamia ilmeisiä heikkouksia, jotka hänen todellisen läpimurtonsa Turkissa ovat estäneet? Puhutaan kuitenkin kaverista, jonka tulevaisuus ei toivottavasti ole Veikkausliigassa. Tosin ilmeisesti kyseessä on vain kesän mittainen pesti, joten ihan hyvältä tuo kuullostaa. Kunhan vaan palaa freessinä Turkkiin pre-seasonille.
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #180 : 05.03.2013 klo 22:40:16 |
|
Kunhan vaan palaa freessinä Turkkiin pre-seasonille.
Ja terveenä ennen kaikkea. Vitutuksen maksimointia olisi, jos näillä alkukesän perunapelloilla jokuvitunjarkkohurme teloisi akillesjänteet ja Bursan puoleksi vuodeksi lasarettiin. Enempää en jinxaa. Menee jo monen jossin kautta kulkevaksi spekulaatioksi, mutta voinee olettaa, että MILF:in eurotaipaleella Forsellista ei iloa ole? Jos sekä MIFK että Bursaspor osallistuisivat EL-karsintoihin, niin tuskinpa turkkilaiset sallisivat saarelaisten auttamisen, jottei edustusoikeus emäseuraan mene. Edit. Ennen kuin kukaan ehtii, niin sama loukkaantumisriski on toki olemassa riippumatta siitä missä tahansa futista ammatikseen pelaakin. Usein, ja varmaan myös Turkin ressuissa luultavasti isompikin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.03.2013 klo 22:46:13 kirjoittanut Laitalinkki »
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #181 : 05.03.2013 klo 22:56:12 |
|
Enemmän tässä on juuri tuo levon jääminen vähiin. Kaksi vuotta putkeen treenaamista ja pelivalmiudessa olemista on aika paljon. Vuosi sitten ei Forsell ollut ihan huippu-urheilija fysiikaltaan ja myös pääpuoli oli iso kysymysmerkki. Lahjakas pelaaja ja nyt näyttää olevan tekemisen meininkiä, mutta oiskohan sittenkin niin fyysisen kuin psyykkisen kehityksen kannalta otollisinta pitää pikkaisen lomaa, ladata akkuja, kelailla asioita ja sitten valloittaa Turkki.
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #182 : 05.03.2013 klo 23:32:31 |
|
Forsell palaa IFK-paitaan
IFK Mariehamn saa todella kovan luokan vahvistuksen, kun Petteri Forsell palaa Grönvittin riveihin määräaikaisella lainasopimuksella Bursasporista.
Osapuolet ovat päässeet yhteisymmärrykseen järjestelystä ja mikäli kaikki sujuu suunnitelmien mukaan, Forsell pelaa IFK:n riveissä jo keskiviikkon Liigacupin ottelussa HJK:ta vastaan.
- Petteri itse halusi löytää tämänkaltaisen ratkaisun ja aloitti keskustelut Bursasporin kanssa. Hän haluaa varmistaa saavansa paljon peliaikaa keväällä ennen A-maajoukkueen seuraavia tapahtumia ja sitä kautta antamaan näyttöjä ottelutilanteessa päävalmentajalle, nyt kun on ensi kertaa päässyt A-maajoukkueen mukaan, IFK:n seurajohtaja Peter Mattsson sanoo.
Forsell on Bursasporissa jäänyt ensimmäisen puolen vuoden aikana suhteellisen vähälle peliajalle. Hänen sopimuksensa seuran kanssa ulottuu vuoteen 2017 saakka ja Bursaspor ajattelee Forsellin kehittymistä pitkällä tähtäimellä.
Lainasopimus on näillä näkymin lyhytaikainen ja koskee nykytilannetta, kun IFK kärsii runsaista loukkaantumisista. http://www.veikkausliiga.com/News.aspx?type=1&ID=50750Maajoukkue on ilmeisesti Forsellille todella iso juttu. Paras ratkaisu olisi varmasti, että laina päättyisi maajoukkuetaukoon, jonka jälkeen Petterille pieni loma ja sitten Turkkiin vetämään viivoja. Pelejä MIFK:ssa kertyisi siinäkin ajassa jo 11.
|
|
|
|
|
oijoi
Poissa
|
 |
Vastaus #183 : 11.03.2013 klo 20:36:32 |
|
Pete mukana karsintaottelussa espanjaa vastaan ja harkka maaottelussa luxemburgia vastaan
|
|
|
|
|
Jones
Paikalla
Suosikkijoukkue: FCL
|
 |
Vastaus #184 : 12.03.2013 klo 12:07:22 |
|
Maajoukkue on ilmeisesti Forsellille todella iso juttu.
Maajoukkue on varmaankin Forsellin paras näyttöpaikka tällä hetkellä, jossa on realistiset mahollisuuet pelata. Bursassa kun ei pääse pelaamaan, niin maajoukkueen paikka on silloin kovin vaikea ottaa. Jos mifkistä taas murtautuisi maajoukkueen kokoonpanoon, niin sen jälkeen taas Bursassakin voisi olla helpompaa. Siksi tämmönen lyhyt siirto vaikuttaa oikein järkevältä. Ei epäilystä etteikö dominoisi liigassa.
|
|
|
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #186 : 19.03.2013 klo 22:00:25 |
|
Loistavalla asenteella Petteri suhtautuu asiaan ja paluuseen Turkkiin. Ei jää rannalle ruikuttamaan, vaan puree hammasta, antaa samalla mitalla takaisin ja pyrkii määrätietoisesti eteenpäin. Mikäli Bursassa ei ura urkene, uskon kyllä vakaasti, että Forsell tulee tekemään hyvän peliuran jossain muualla Euroopassa.
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #187 : 19.03.2013 klo 22:10:20 |
|
Jotenkin niin tuttu ja surullinen Veikkaajan lyhyt juttu Forsellista. Ei enää aina jaksa yrittää edes ymmärtää noiden välimeren immeisten mentaliteettia oli asia sitten mikä tahansa. Aika starba saa olla, et se pelaajan elämä ja kohtelu siellä olisi edes kohtuullista. Yksittäisen ihmisen näkökulmasta saa siellä kohtuuttoman paljon paskaa ottaa ainaa kantaakseen. Luulisi se nyt jumanklavita olevan managerin ja joukkueen johdonkin intresseissä et pelaaja voi keskittää energiansa olennaiseen.
e: jaaha, sillä välin olikin koko juttu ilmestynyt tänne
|
|
|
|
|
Jälkihiki
Poissa
|
 |
Vastaus #188 : 19.03.2013 klo 22:24:19 |
|
Toivottavasti paukuttaa liigamaaleillaan jokaisen naureskelijan hiljaiseksi ja palaa turkkiin entistä kovempana. Tsemppiä Petterille 
|
|
|
|
|
Vlad Kepes
Poissa
Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi
|
 |
Vastaus #189 : 19.03.2013 klo 22:29:36 |
|
Loistavalla asenteella Petteri suhtautuu asiaan ja paluuseen Turkkiin. Ei jää rannalle ruikuttamaan, vaan puree hammasta, antaa samalla mitalla takaisin ja pyrkii määrätietoisesti eteenpäin. Mikäli Bursassa ei ura urkene, uskon kyllä vakaasti, että Forsell tulee tekemään hyvän peliuran jossain muualla Euroopassa.
Sama. Ja eiköhän ura ulkomailla ole aika selviö, jos jo tammikuussa haluttiin Ruotsiin lainalle, ja kuulemma jotain Serie B- ja 2. buliseurojakin ollut perässä. Jotenkin niin tuttu ja surullinen Veikkaajan lyhyt juttu Forsellista. Ei enää aina jaksa yrittää edes ymmärtää noiden välimeren immeisten mentaliteettia oli asia sitten mikä tahansa. Aika starba saa olla, et se pelaajan elämä ja kohtelu siellä olisi edes kohtuullista.
Toista se on esim Englannissa ja Hollannissa. Siellä ei kuulemma kiusata yhtään, lehdet eivät kirjoita ilkeitä juttuja, ja pelikaverit toivottavat iloisesti mukaan rinkiin... : 
|
|
|
|
|
Led
Poissa
|
 |
Vastaus #190 : 19.03.2013 klo 22:38:48 |
|
Toista se on esim Englannissa ja Hollannissa. Siellä ei kuulemma kiusata yhtään, lehdet eivät kirjoita ilkeitä juttuja, ja pelikaverit toivottavat iloisesti mukaan rinkiin... :  Tuskin se nyt tuollaista kyuerpää on mitä tuossa jutussa on kuvattu.
|
|
|
|
|
Tumba
Poissa
Suosikkijoukkue: Shoplifters of the world united
|
 |
Vastaus #191 : 19.03.2013 klo 22:43:40 |
|
Tuskin se nyt tuollaista kyuerpää on mitä tuossa jutussa on kuvattu.
Varsinkin hollantilaiset tunnetaan futispiireissä joviaalina ja mukavana kansana 
|
|
|
|
|
lst23
Poissa
|
 |
Vastaus #192 : 19.03.2013 klo 22:52:36 |
|
Kieltämättä outo ajatus, että pelaajat ovat avoimessa sodassa keskenään. Joukkuehenki varmasti matseissakin korkealla "  ". Eiköhän Petteri mene vielä takaisin ja pistä heti ekoissa harkoissa joltain kebabilta liukkarilla sääriluun poikki. Vähän samaa meininkiä kuin vankilamaailmassa eli ekana päivänä on piestävä joku tai muuten saa itse jatkossa turpaan.  Erityislittipeukku vielä, että Petteri avautuu asiasta. Ihmetyttää myös, että tuonne ulkomaalaisia edes hankitaan, jos meininki on tuollaista.
|
|
|
|
|
Led
Poissa
|
 |
Vastaus #193 : 19.03.2013 klo 22:54:09 |
|
Varsinkin hollantilaiset tunnetaan futispiireissä joviaalina ja mukavana kansana  Tuskin siellä nyt puukotetaan perseeseen, niinkuin Turkissa.
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #194 : 20.03.2013 klo 08:29:57 |
|
Ihmetyttää myös, että tuonne ulkomaalaisia edes hankitaan, jos meininki on tuollaista.
Tätä samaa jäänyt itsekin pariin kertaan funtsimaan, kun ei sitten kuitenkaan tunnu olevan minkäänkäänlaista halua luoda ympäristöä jossa pelaaja saisi keskittyä olennaiseen. Tuntuu täysin hölmöltä resurssien ja potentiaalin haaskaukselta.
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #195 : 20.03.2013 klo 08:56:11 |
|
On se kumma että näitä ongelmia ei ole esimerkiksi Drogballa tai Wesley Sneijderilla. Vai johtuiskohan sitten siitä, että Kokkolan mikkihiiri ei ole tottunut ammattilaiskulttuuriin tarpeeksi nuorella iällä. Olisi kuin mies eikä itkisi lehdistölle.
|
|
|
|
|
ilpo
Poissa
|
 |
Vastaus #196 : 20.03.2013 klo 10:00:32 |
|
On se kumma että näitä ongelmia ei ole esimerkiksi Drogballa tai Wesley Sneijderilla. Vai johtuiskohan sitten siitä, että Kokkolan mikkihiiri ei ole tottunut ammattilaiskulttuuriin tarpeeksi nuorella iällä. Olisi kuin mies eikä itkisi lehdistölle.
Mitäpä luulet vaikuttaako nimi Sneijder tai Drogba jollain tavalla ihmisten asenteeseen? Se on varmasti täysin totta, että kun joku kukavittu nuori suomalainen menee turkkilaiseen joukkueeseen niin ei ne pelaajat ilmaiseksi pelipaikkaansa luovuta tälle kukavitulle. Se on tietenkin eri asia mikä nyt on sitten hyvää käytöstä ylipäätänsäkään. Itse valmentajana en katsoisi pelaajien vittuilua toisille pelaajille hetkeäkään. Turkissa meiniki voi olla hieman erilainen. Kerran olen itse Turkissa käynyt ja toista kertaa en mene.
|
|
|
|
|
|
|
Bossu
Poissa
|
 |
Vastaus #198 : 20.03.2013 klo 13:02:13 |
|
Kovaahan toi ammattilaiselämä on nuorille ja tuntemattomille pelaajille. Halsti kertoi vuosia sitten haastattelussa, että Leedsissä oli vedetty hirveitä tappotaklauksia treeneissä, kun mies oli siellä testissä.
|
|
|
|
|
Aslan
Poissa
|
 |
Vastaus #199 : 20.03.2013 klo 18:06:22 |
|
Onkohan sille mitään järkeä edes palata Turkkiin kun omalla pelipaikalla kilpailee liigan tehokkain kymppinumero ja ulkomaalaissääntö sen kuin vain kiristyy.
|
|
|
|
|
|
|
|