Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #1725 : 17.06.2015 klo 01:06:51 |
|
Hieman hämmentää myös tuo Delph. Joo, merkittävä hahmo omassa seurassaan ja voisi olettaa, että ihan hyvää rotaatiota näihin ennalta helpompiin matseihin, mutta kun tuokin omistaa melkein kausikortin paikalleen, ei todellakaan vakuuta.
Wilshere ja Henderson tosiaan ovat kaksi ensimmäistä nimeä keskikentällä, jonka jälkeen sitten Hodgsonin vaihtoehtoina ovat riippuen pelisysteemistä Delph, Milner, Carrick, Barkley, Lallana, Sterling ja jopa Rooney. Lisäksi pelasihan myös Jones keskikentällä ainakin Italia-harjoitusottelussa. Tuossa on Barkleylla kyllä sauma ottaa avauspaikka, mikäli taso nousee tulevalla kaudella. Ei Delph huono vaihtoehto kuitenkaan ole, mutta kysymysmerkki kyllä riittääkö taso aivan huippuvastustajia vastaan.
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #1726 : 17.06.2015 klo 11:08:34 |
|
Kieltämättä Lallana toi ja antoi peliin ihan helvetisti.
En vain siltikään ymmärrä tuota Jonesin raahaamista ja viime pelien laitapakkirulettia.
e. Tarkoitan siis sitä, että pelaa kaveri miten tahansa, niin aina pitää olla kentällä - pelipaikasta viis. Pohjois-Irlantia vastaan laitapakkina, vaihdossa olisi ollut Clyne ja Gibbs. Italiaa vastaan keskikentän pohjalla, olisi tuohonkin ollut mm. kentältä Delph tai Henderson. Keskikenttäpelaajia penkki täysi, esimerkiksi Carrick. Liettuaa vastaan topparina. Jonesilla on kiintiöpaikka avaukseen, pelipaikka ja kaverit vaihtuvat. Eikä välttämättä ongelma ole niinkään tuo Phil Jones vaan eipä ihme, että omiin menee jos kerran kokoajan kaikki vaihtuu ja kiertää. Peluutus kuin ala-asteen lentopallossa, kiertää myötäpäivään.
Siltikin olen sitä mieltä, että laitapakit laitapakkeina kerta niitä oikeasti on.
Ilmeisesti Hodgson ei ollut kovin tyytyväinen Clynen otteisiin Englannin paidassa kevään maajoukkuepeleissä. Kaiken kaikkiaan vaikuttaa tosiaan siltä, ettei Hodarilla ole aavistustakaan, mikä olisi se puolustuslinjan paras koostumus. Etenkin laitapakkien kohdalla homma tuntuu olevan melkoista arpomista tällä hetkellä. Hyvä asia on se, että kisat on vasta vuoden päästä.
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #1727 : 26.07.2015 klo 19:48:49 |
|
Englanti arvottiin MM-karsintojen lohkoarvonnassa samaan lohkoon Slovakian, Skotlannin, Slovenian, Liettuan ja Maltan kanssa. Mielestäni hyvä lohko Englannille, joka onnistui välttämään kakkoskorista mm. Italian ja Ranskan. Toki Slovakia on pelannut erittäin vahvat EM-karsinnat, eikä myöskään Sloveniaa tai Skotlantia pidä aliarvioida. Otteluohjelma alkaa heti kenties kovimmalla mahdollisella tavalla vierasreissulla Slovakiaan ja saman vuoden lokakuussa pelataan myös niin ikään hankala Slovenia away. England World Cup qualifiers
Slovakia (a) September 4, 2016
Malta (h) October 8
Slovenia (a) October 11
Scotland (h) November 11
Lithuania (h) March 26, 2017
Scotland (a) June 10
Malta (a) September 1
Slovakia (h) September 4
Slovenia (h) October 5
Lithuania (a) October 8
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #1728 : 27.07.2015 klo 11:45:05 |
|
Erittäin hyvä arpaonni Englannilla, ja ylimääräisenä herkkuna vielä Skotlanti vastustajaksi. Ei voi kuin onnitella.
|
|
|
|
pablo arpa
Poissa
|
 |
Vastaus #1729 : 31.08.2015 klo 10:10:19 |
|
 Tyrannosaurus Royn uusi, nuorekkaampi Englanti nimetty San Marinoa ja Sveitsiä vastaan. Mielenkiintoismmat mukaanhaalitut lienee täysin superb Jonjo Shelvey, Jamie Vardy, Tom Heaton, Tottenhamin puolustuspään sinetöinyt Harry Kane ja ilahduttavaa on myös Phil Jonesin kausikortin uusimattajättäminen. Jos ihan puhtaasti pelaajia ja tämän kauden esityksiä katsotaan, niin ainakin puolustuspää näyttää nopealta, liikkuvalta ja no, hyvältä. Hart oletetusti maaliin, kukkaan puhjennut Luke Shaw ja Liverpoolissa viikonloppuisesta huolimatta edelleen vakuuttava Clyne laitapakeiksi. Tuleva maajoukkuekapteeni ja maailman paras Chris Smallingin rinnalle sopii pelaaja jos toinenkin, joko jompi kumpi kokeneista tai vielä jonain päivänä Chelseaan päätyvä John Stones. Kun taas katsoo keskikentälle valittuja pelaajia, niin joko Aston Villa-legenda Delph tai Ryan Mason nähdään avauksessa, Henderson kun puuttuu. Vittuakos noista muista pelaajista mitään arvioimaan, lienee selvää, että ainakin Sterling ja Rooney avaavat, Hodgson arpoo kentälle yhden laiturin Arsenalista ja laittaa Milnerin sinne mistä pelaaja vielä puuttuu. Toiveissa peliaikaa Barkleylle, Jonjolle ja Teholle.
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1730 : 31.08.2015 klo 11:28:00 |
|
ilahduttavaa on myös Phil Jonesin kausikortin uusimattajättäminen.
Phil Jonesilla on jalassaan veritulppa, voisin kuvitella, että siinä on syy poisjättämiselle
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #1731 : 31.08.2015 klo 12:26:44 |
|
Kun taas katsoo keskikentälle valittuja pelaajia, niin joko Aston Villa-legenda Delph tai Ryan Mason nähdään avauksessa, Henderson kun puuttuu. Vittuakos noista muista pelaajista mitään arvioimaan, lienee selvää, että ainakin Sterling ja Rooney avaavat, Hodgson arpoo kentälle yhden laiturin Arsenalista ja laittaa Milnerin sinne mistä pelaaja vielä puuttuu.
Wilsheren ja Hendersonin puuttuminen keskikentältä tarkoittanee tosiaan Barkleyn avauspaikkaa, vaihtoehtoina kolmikkoon on lisäksi Milner, Carrick ja Delph. Masonilla tai Shelveyllä ei pitäisi olla asiaa ainakaan ykkösavaukseen, vaihdon kautta sitten mahdollisesti. Mason on sympaattinen kaveri, mutta ei taida olla maajoukkuetasoa ainakaan vielä, todennäköisesti ei koskaan.
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #1732 : 05.09.2015 klo 21:59:16 |
|
Haloo lädistit!!! Onneksi olkoon ensimmäiselle karsinnat selvittäneelle. Katselin huvikseni San Marino hönzää tokalla puoliskolla. Eipä siitä ole mitään sanottavaa.
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #1733 : 05.09.2015 klo 22:39:20 |
|
Rooney tuli tasoihin Sir Bobbyn kanssa majumaaleissa. e: sama kuvana vielä 
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.09.2015 klo 23:03:52 kirjoittanut Utelias Vili »
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #1734 : 05.09.2015 klo 23:09:07 |
|
Rooney tuli tasoihin Sir Bobbyn kanssa majumaaleissa.
Niin teki ja pelejäkin on kertynyt maajoukkueessa täsmälleen sama määrä, 106.
|
|
|
|
pablo arpa
Poissa
|
 |
Vastaus #1735 : 05.09.2015 klo 23:21:32 |
|
Wilsheren ja Hendersonin puuttuminen keskikentältä tarkoittanee tosiaan Barkleyn avauspaikkaa, vaihtoehtoina kolmikkoon on lisäksi Milner, Carrick ja Delph. Masonilla tai Shelveyllä ei pitäisi olla asiaa ainakaan ykkösavaukseen, vaihdon kautta sitten mahdollisesti. Mason on sympaattinen kaveri, mutta ei taida olla maajoukkuetasoa ainakaan vielä, todennäköisesti ei koskaan.
Niin vain Jonjo pelasi koko ottelun, ja vaikka vastustaja oli mitä oli, niin voidaan silti sanoa puhua hyvästä pelistä. Etenkin syöttö Kanen chippiin oli varsin mainio. Barkley'lta hyvä peli ja hieno maali. Hivenen yllättävästi avauspaikan saivat myös Vardy, Oxlade-Chamberlain ja Stones, vaikkakin jälkimmäinen pelaa kovaa kautta. Olisin silti olettanut, että Smalling avaisi. Omaan silmään Walcott pesi terävydessä ja toki maaleissa Oxin eikä Vardykaan vaikuttanut miltään vapahtajalta - hyvää peruspeliä kuitenkin paskaa vastustajaa vastaan eli just se minimi. Isommissa peleissä kuitenkin aloittanevat jossain muualla kuin avauksessa. Teho iski kahdesti - varo vaaraa, SWEITSI.
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #1736 : 05.09.2015 klo 23:46:12 |
|
Luulisin, että Stonesin avauspaikka perustui teknisiin ominaisuuksiin verrattuna Smallingiin. Tällaisessa pelissä, jossa Englanti pitää näin paljon palloa tarvittiin enemmän Stonesia, joka pystyy tulemaan pallo kanssa ylös puolustuksesta hyökkäysalueelle. Sveitsi-ottelussa saattaa hyvinkin pelata Smalling-Cahill.
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #1737 : 06.09.2015 klo 00:10:47 |
|
Niin vain Jonjo pelasi koko ottelun, ja vaikka vastustaja oli mitä oli, niin voidaan silti sanoa puhua hyvästä pelistä. Etenkin syöttö Kanen chippiin oli varsin mainio. Barkley'lta hyvä peli ja hieno maali.
Hivenen yllättävästi avauspaikan saivat myös Vardy, Oxlade-Chamberlain ja Stones, vaikkakin jälkimmäinen pelaa kovaa kautta. Olisin silti olettanut, että Smalling avaisi. Omaan silmään Walcott pesi terävydessä ja toki maaleissa Oxin eikä Vardykaan vaikuttanut miltään vapahtajalta - hyvää peruspeliä kuitenkin paskaa vastustajaa vastaan eli just se minimi. Isommissa peleissä kuitenkin aloittanevat jossain muualla kuin avauksessa.
Teho iski kahdesti - varo vaaraa, SWEITSI.
Joo, ehkä Shelveyn kohdalta on syytä ottaa sanoja hieman takaisin. Vahva alkukausi sai jatkoa maajoukkueessa ja erittäin hyvä ottelu, vaikka vastustaja oli tietenkin surkea. Vardy oli Hodgsonilta vähän erikoinen kokeilu, mutta kaipa se on sama millainen kokoonpano San Marinoa vastaan avaa. Haloo lädistit!!! Onneksi olkoon ensimmäiselle karsinnat selvittäneelle. Katselin huvikseni San Marino hönzää tokalla puoliskolla. Eipä siitä ole mitään sanottavaa.
Lohko oli helppo ja tähän päälle vielä odotettua ristiinpelaamista, joten todella helposti irtosi jatkopaikka. Hodgsonilla on nyt hyvää aikaa valmistaa joukkuetta ensi kesään ja edellisiä kisoja parempaan esiintymiseen turnauksessa. Loput karsintamatsit tulisi kuitenkin hoitaa kunnialla, eli vielä kolme voittoa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.09.2015 klo 00:12:52 kirjoittanut Jugurttibiti »
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #1738 : 06.09.2015 klo 11:39:58 |
|
Sir Wayne kuulostaa kyllä aika vekkulilta ajatukselta. Ihan vakavissaan puhuenkin Becksillehän ritarinarvo kuuluisikin, mutta hän tulee myöskin sen saamaan ja asiallisesti kantamaan. Toki Sir Own Goal on ollut kova pelaaja myös. Hänhän on tehnyt urallaan enemmän maaleja kuin Pele.
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #1739 : 09.09.2015 klo 00:54:52 |
|
Rooney maalasi taas tänään lädien 2-0 voitossa Sveitsistä ja siirtyi siis yksin listan kärkipaikalle 
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #1740 : 09.09.2015 klo 08:59:09 |
|
Hieno saavutus Rooneyltä. Onnea vaan. Tuli katsottua matsia 1-0:aan asti, ja moneen kertaan tuli todettua Manu-topicissa tuskailtu Rooneyn surkea nykyvire. Paransiko loppua kohden vai tuliko tuurilla. Kane puolestaan oli juuri sitä mitä pitikin, tulevaisuuden suurnimi.
|
|
|
|
salomoninkalu
Poissa
Suosikkijoukkue: Boys from the Bridge
|
 |
Vastaus #1741 : 09.09.2015 klo 10:26:38 |
|
Offtopikkia mutta tuli aivan puskista että Rooney on jo lähes 30-vuotias.  Aivan vastahan sitä lueskeli Goal-lehdestä (hah) Evertonin huippulupaavasta junnusta.. Enivei.. Ennätyksen rikkomiselle 
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #1742 : 09.09.2015 klo 17:17:09 |
|
Toki Rooneyn vireessä liigassa voi olla toivomisen varaa, mutta kyllä paljon riippuu myös tarjoilusta ja siitä mitä paikkaa käsky käy pelaamaan. Siitä ei kuitenkaan pääse mihinkään, että Wäinö on eräs kaikkien aikojen englantilaispelaajista. Tilastot puhuvat puolestaan ja pitkään saadaan odotella seuraavaa 50 maaottelumaalin rajan rikkojaa saarilta. Wayne Rooneylle!
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #1743 : 09.09.2015 klo 19:45:20 |
|
Rooney ja Kane osuivat molemmat kahdessa pelissä kaksi kertaa, joten ehkä se ketsuppipullo aukeaa myös Valioliigassa. Rooneylla toki jo hattu vyöllä Mestarien liigan karsinnoista, mutta Kanella on vielä kuparinen rikkomatta aikuisten seurajoukkuepeleistä. Vielä tuohon Englannin nippuun Welbeck ja varsinkin Sturridge täyteen kuntoon, niin tulivoimaa pitäisi Englannilta löytyä hyökkäyspäästä. Onhan siellä hyökkäävistä pelaajista mm. Sterling ja Walcott myös tarjolla.
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #1744 : 10.09.2015 klo 09:23:36 |
|
Rooney ja Kane osuivat molemmat kahdessa pelissä kaksi kertaa, joten ehkä se ketsuppipullo aukeaa myös Valioliigassa. Rooneylla toki jo hattu vyöllä Mestarien liigan karsinnoista, mutta Kanella on vielä kuparinen rikkomatta aikuisten seurajoukkuepeleistä. Vielä tuohon Englannin nippuun Welbeck ja varsinkin Sturridge täyteen kuntoon, niin tulivoimaa pitäisi Englannilta löytyä hyökkäyspäästä. Onhan siellä hyökkäävistä pelaajista mm. Sterling ja Walcott myös tarjolla.
Melkoisen kovia nimiä tosiaan, varsinkin, jos ovat kaikki ainakin normaalivireessä. Muutoin oli mielenkiintoista katsella Englannin uudistunutta miehistöä Sveitsi-pelissä. Nyt kai on totuttava sellaisiin nimiin kuin Barkley ja Shelvey, Shaw ja Clyne. Kukaan noista ei varsinaisesti häikäissyt, mutta eipä se Hodari-pallossa olekaan kovin helppoa. Laitapakit ei pahemmin nousseet, mikä kai on ihan selkeä käsky.
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #1745 : 12.09.2015 klo 13:56:33 |
|
Mahtuuko Harrikaani Hodarin 4-3-3:en muutoin kuin penkille?
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #1746 : 12.09.2015 klo 21:09:38 |
|
On Hodari käyttänyt paljon myös timanttia näissä karsinnoissa
Rooney------Welbeck --------Sterling------- Delph--------Henderson --------Wilshere------
Jotenkin noin se meni muutamassa matsissa. Carrick oli sivussa. Eli tuohon Welbeckin paikalle varmaan menisi.
|
|
|
|
OGS
Poissa
Suosikkijoukkue: MUFC, KTP
|
 |
Vastaus #1747 : 28.09.2015 klo 15:28:26 |
|
Jack Grealish on valinnut edustaakseen Englantia, Irlanti jäi näin nuolemaan näppejään.
|
|
|
|
Zorbas
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa
|
 |
Vastaus #1748 : 01.10.2015 klo 16:04:53 |
|
http://www.thefa.com/news/england/2015/oct/england-squad-estonia-lithuaniaGoalkeepers Jack Butland (Stoke City), Joe Hart (Manchester City), Tom Heaton (Burnley)
Defenders Ryan Bertrand (Southampton), Gary Cahill (Chelsea), Nathaniel Clyne (Liverpool), Kieran Gibbs (Arsenal), Phil Jagielka (Everton), Phil Jones (Manchester United), Chris Smalling (Manchester United), John Stones (Everton)
Midfielders Dele Alli (Tottenham Hotspur), Ross Barkley (Everton), Michael Carrick (Manchester United), Adam Lallana (Liverpool), James Milner (Liverpool), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Jonjo Shelvey (Swansea City), Raheem Sterling (Manchester City)
Forwards Danny Ings (Liverpool), Harry Kane (Tottenham Hotspur), Wayne Rooney (Manchester United), Jamie Vardy (Leicester City), Theo Walcott (Arsenal)
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #1749 : 01.10.2015 klo 16:20:09 |
|
Kisalippu taskussa ja vastassa Liettua ja Eesti, huh ja yök. Eikö nyt olisi hyvä hetki heittää kentälle kaikki, joitten joku sukulainen on joskus käynyt Irlannissa ja muut vastaavat "riskitapaukset". Voin hyvin kuvitella Royn ja pelaajien vitutuksen tällaisten turhuuksien äärellä.
|
|
|
|
|
|