Täältä tuli jälleen totutusti seurattua koko peli. Seuraavissa raportit amerikan harjoituskiertueen esityksistä tässä pelissä, sekä kokonaisuutena. Harkkapelit nyt ovat melkoisen turhia, mutta joka tapauksessa niistä kiinostuneille raporttia.
Vs TottenhamKokoonpanot alussa ja lopussa olivat tätä luokkaa, vaihdot alempana.
Morgan Carroll
J.Cole Downing Borini Sterling
Adam Shelvey Gerrard Hendo
Spearing Lucas
Enrique Flanagan Robinson Wisdom
Skrtel Carra Wilson Sama
Jones Gulacsi
45' OUT: Downing, Morgan, Jones, Flanagan, Adam.
IN: Sterling, Eccleston, Gulacsi, Wisdom, Henderson.
61' OUT: Skrtel, Shelvey, Spearing, Carra, J.Cole, Enrique.
IN: Sama, Gerrard, Lucas, Wilson, Borini, Robinson.
71 OUT: Eccleston.
IN: Carroll.
Itse peli oli melkoisen puuduttava. Paikallista hellettä oli paljolti, ja sen kyllä huomasi. Pelin tempo oli naurettavan pieni, ja pelistä n. 70% taisi kulua siinä, kun joukkueet vuorotellen siirtelivät palloa puolustuspäässä. Pelissä nähtiin varmaa kymmenisen kertaan tilanne, jossa jomman kumman pelaaja syötti hyökkäysalueelta omalle maalivahdille, ja siellä sitten pyöritteli rauhassa. Peli oli loppujen lopuksi melkoisen tasainen, ensimmäisellä puoliajalla Tottenham oli parempi, ja lähimmäksi maalintekoa pääsi Lennon, suunnaten tarkan sijoituksen n. metristä tolppaan. Ensimmäisestä puoliajasta mainittakoon myös kauhunhetkia Tottenhamin puolelle, Adamin taklaus näytti satuttavan Balen nilkan aika pahastikkin rikki, mutta ihmespray pelasti tilanteen. Toisella puoliajalla vaihtorulettien jälkeen Liverpoolin parani hiukan omaan silmään, tekijämiehiä tuli kentälle ja se alkoi näkyäkkin hiukan. Loppujen lopuksi 0-0 kuvasi kuitenkin varsin hyvin tätä tylsähköä peliä, jossa kumpikin oli melkoisen ulapalla.
Ottelussa onnistujiakin oli muutamia. Ensinnäkin mainittakoot molemmat ensimmäisen puoliajan laitapakit. Flanaganin asenne on jotain niin uskomatonta, että pakko kehua. Joka tilanteeseen satalasissa, eikä armoa tunneta! N. 50s pelin jälkeen lanasi Balen matalaksi, tämän jälkeen Bale vaihtoi laitaa, ja Lennon tuli tilalle. Pari minuuttia tästä ja oli Lennon vuoro makoilla maassa.

Muutenkin Flanaganilta lupauksia herättävä peli. Toisella laidalla Enrique alkoi päästä omaan vauhtiin, liekö vastustajan vika. Tuskin. Enriquen paremmasta esityksestä saa kiittää myös J.Colea, joka kyllä lukee loistavasti peliä, kaventaa hienosti, jonka myötä Enriquella oli tilaa nousta, ja sieltä parikin kertaa tultiikin läpi.
Shelvey oli jälleen parhaimmstoa, jätti itsestään loistavan kuvan näistä kolmesta pelistä. Spearingiltä taas vähän niinjanäin esityis, 2 syöttöä jäi erityisesti mieleen. Toinen oli huikea passi ylöspäin, mist Morgan pääsi puolittain läpi, ja toisessa menetti omalla alueella pahasti pallon, josta seurasi Lennonin tolppa. Morganilta kelpo puoliaika myös.
Toisella sitten "ammattilaisia" sisään. Henderson oli omaan silmään melko pirteä, teki töitä, ja syötötkin napsui. Gerrardin ja Lucasin tulo rauhoitti keskikenttää huomattavasti, ja kolmikko Gerrard - Henderson - Lucas toimi melko hyvin viimisen puolentunnin ajan. Borini oli melko näkymätön.
Ainiin, Downing pelasi ekat 45min! Ei kyllä hirveästi näkynyt. Aquilania ja Pachecoa ei jostain syystä ollut nimetty ollenkaan.
Turnee kokonaisuutena;Turnaushan oli varsin mojova näytönpaikka ns. varamiehille, osa käytti sen erittäin hyvin hyödyksi, osa ei.
Ns. Nuorempia oli matkassa melkoisen paljon. (Robinson, Flanagan, McLaughlin, Sama, Wisdom, Wilson, Shelvey, Sterling, Ibe, Adorjan, Suso, Eccleston sekä Morgan). Näistä herroista jäi erityisesti mieleen kaksikko Shelvey & Suso. Toivottavasti näytönpaikkoja löytyy lisää vaikkapa Eurooppaliigan karsinnoista, ehdottomasti positiivisia esityksiä. Kelvollisia suoriutuja oli oikeastaan kaikki puolustajat, Sterling sekä Morgan, hajaminuutteja lienee luvassa kaikille. Ibe ja McLaughlin tulevat varmasti tulevaisuudessa olemaan kovia. Adorjan ja Eccleston ei hirveämmin vakuuttanut kotimanageria, muttei nyt vielä haukuta pystyyn kuitenkaan.
Sitten lainakolmikko, Aquilani, Cole & Pacheco. Kaikki jäi mieleen omalta osin positiivisin mielin. Jokaiselle Rodgersin tulo valmentajaksi sopii paremmin kuin hyvin. Aquilanilla saattaa olla suurinkin rooli, mikäli Allenia ei tule, ja asenne riittää. J.Cole suoriutuu hyvin rotaatiomiehenä, ja videoklippien sun muitten perusteella pukukopissa pidetty henkilö, ja joukkuepelaaja. Pachecoa luulin jo menetetyksi tapaukseksi, mitä vielä. Vasemmalla laidella täydellinen stuntti Downingille, jos siitäkin saataisi jotain irti.
Muista pelaajista sitten Adam oli juuri siinä siinä/siinä paikkeilla mitä odoteltiinkin, saa nähdä mitä tulevaisuus tuo tullessaan! Spearing ja Carragher osoittivat sen sijaan sen, että avauskokoonpano on kaukana, toivottavasti. Lucasin paluulle voi nostaa peukkua, toivottavast palaa huippukuntoon.
Amerikan kiertue on kotikoutsin osalta ohi, tästä mielenkiinnolla seuraaviin koitoksiin. Valko-Venäjän kautta tuplapelit Anfieldillä Gomelia & Leverkusenia vastaan, ja sitten onkin uusi kausi ovella. Kyllä tämä vielä tästä.

Hiukan sekavaa tekstiä havaittavissa varmasti useampaan otteeseen, mutta pääsinpähän avautumaan.