FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.01.2026 klo 21:48:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 287
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2012/2013 - Rodgersin johdolla menestykseen!  (Luettu 676234 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Dagger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla


Vastaus #225 : 23.05.2012 klo 08:20:31

Jaahans vai että sellaista...Mitenköhän tuo kaksikko nyt ihan oikeasti vois toimia ? No joskatsotaan nyt ensin ja jos konkretisoituu anal ysoidaan sitten lisää...
True_Ulpu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu


Vastaus #226 : 23.05.2012 klo 08:48:58

AVB - Van Gaal olisi mainio kombo, mutta kyllä tuossa saisi tehdä todella, todella selväksi marssijärjestyksen omistajien puolelta. AVB&LVG (tirsk) toisi kyllä mukanaan pelaajia lähes täydellä varmuudella.

Hölkkäröökaaja-Berbatov kelpaisi mitä mieluiten, mutta eihän miehestä pitäisi viittä miljoonaa enempää maksaa ikinä. Vuosiko sillä on sopimusta jäljellä?
lepa

Poissa Poissa


Vastaus #227 : 23.05.2012 klo 09:09:11

Jassoo, vai sellaista. Ei näköjään riitä, että AVB:llä olisi konfliktiuhka pelaajien kanssa. Sille pitää vielä hankkia pomo, joka ajaa lusitaanin varmuudella itsetuhon partaalle. Oli managerina sitten kuka tahansa, tulee van Gaal hönkimään joka tapauksessa niskaan ja kun manageri kyllästyy, hamuaa puukenkä lopulta tuohon rooliin. Ei ne konttorihommat ole sitä koskaan kiinnostaneet, mutta viimeinen työnäyte valmentajana van Gaalia kyllä kiinnostaa.
hardluckpool
Vastaus #228 : 23.05.2012 klo 11:58:57

Tuli mieleen tuo Rossi, mitenköhän pahasti sillä ne ristisiteet paukkui, kuinka kauan poissa? Kerran sukellusvene sukeltaa sarjaportaan alaspäin, niin voisi kohtuu hinnalla irrota sieltä. Tosin vaikeehan se on loukkaantunutta pelaajaa ostaa kummoisellakaan luotolla että kyllä siitä hyvä tulee, mutta toisaalta voisi ehkä myös irrota todella halvalla kun tuskin nekään tykkää palkkaa maksella (vai saavatko sitten jostain vakuutusyhtiöstä nuo palkkarahat kun pelaaja telakalla?).

NiBBo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, LFC


Vastaus #229 : 23.05.2012 klo 12:15:43

http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2148128/Chelseas-Champions-League-win-shows-cash-king--Neil-Ashton.html#ixzz1vfC8SdkB

Mielenkiintoinen artikkeli CL:n merkityksestä.
Alkaa pikku hiljaa vituttamaan tämä rahan perässä juokseminen.
Kelju K Kojootti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #230 : 23.05.2012 klo 12:37:37

Tuli mieleen tuo Rossi, mitenköhän pahasti sillä ne ristisiteet paukkui, kuinka kauan poissa? Kerran sukellusvene sukeltaa sarjaportaan alaspäin, niin voisi kohtuu hinnalla irrota sieltä. Tosin vaikeehan se on loukkaantunutta pelaajaa ostaa kummoisellakaan luotolla että kyllä siitä hyvä tulee, mutta toisaalta voisi ehkä myös irrota todella halvalla kun tuskin nekään tykkää palkkaa maksella (vai saavatko sitten jostain vakuutusyhtiöstä nuo palkkarahat kun pelaaja telakalla?).

Laina + osto-optio olisi Rossin tapauksessa varmaan turvallisin lähestymistapa.
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #231 : 23.05.2012 klo 13:25:56

Pah. Bruno sen sijaan olisi vapailla markkinoilla.  ;)

http://www.avfc.co.uk/page/NewsDetail/0,,10265~2786007,00.html

E: Hymiö lisätty sarkasmitutkailijoita varten.
« Viimeksi muokattu: 23.05.2012 klo 13:28:40 kirjoittanut Shanklymania »
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #232 : 23.05.2012 klo 13:54:34

Tuli mieleen tuo Rossi, mitenköhän pahasti sillä ne ristisiteet paukkui, kuinka kauan poissa?

Uutinen
Villarreal says forward Giuseppe Rossi has re-injured his right knee and will be sidelined for six more months
http://espn.go.com/sports/soccer/story/_/id/7809365/villarreal-giuseppe-rossi-reinjures-knee-another-6-months

Toivottavasti tapaus Aquilanista opittiin jotain eikä tuoda valmiiksi rampoja pelaajia enää joukkueeseen.
Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #233 : 23.05.2012 klo 16:28:24


Toivottavasti tapaus Aquilanista opittiin jotain eikä tuoda valmiiksi rampoja pelaajia enää joukkueeseen.

Joo, eipä Poolilla taida olla kuitenkaan liikaa rahaa siirtoihin, niin kyllä Rossi olisi järkyttävän iso riski. Polvivammoista ei tosiaan tiedä tuleeko niistä koskaan kalua. Varmaan parempiakin vaihtoehtoja siellä markkinoilla on.
True_Ulpu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu


Vastaus #234 : 24.05.2012 klo 07:36:12

Viime yönä portugalilaismediat hehkuttivat AVB:n pestiä jo varmana, samalla kun vedonlyöjien kertoimet romahtivat. Samaan aikaan Guardian uutisoi ettei AVB:tä olisi edes lähestytty asian tiimoilta. Yhtä kaikki, tässä alkaa tulemaan pieni kiire managerinpestin täyttämiseksi, sillä EM-kisat alkavat tuota pikaa. Sitä ennen olisi hyvä olla yksi valmentaja ja mielellään ainakin yksi pelaajasiirto valmiina. Tiedä sitten onko taustoissa jo jotakin valmiina.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #235 : 24.05.2012 klo 08:38:05

Lainaus
The Independent, The Guardian, The Times (Tony Evans on Talksport) and now the Liverpool ECHO all saying #AVB is not in contention #LFC

Toinen viesti vihjaa omistajien edelleen haaveilevan Kloppin pestaamisesta. Lisäksi Rodgeria huhuillaan, sekä De Boaria jos Van Gaal tulee urheilutoimenjohtajaksi.

Turhauttavaa tämä odottaminen, saisi jonkinlainen ratkaisu tulla jo.
Dagger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla


Vastaus #236 : 24.05.2012 klo 10:22:31


AvB ei ole seuraava manageri.

http://www.liverpoolecho.co.uk/liverpool-fc/liverpool-fc-news/2012/05/24/andre-villas-boas-ruled-out-of-liverpool-fc-manager-hunt-boosting-roberto-martinez-chances-100252-31035302/
hardluckpool
Vastaus #237 : 24.05.2012 klo 10:43:17


Ensin en halunnut häiskää ollenkaan. Nyt aloin mukautumaan asian positiivisiin puoliin hänen tullessaan, ja nyt se jäi sit tapahtumatta kuitenkin :D
Pesso

Poissa Poissa


Vastaus #238 : 24.05.2012 klo 10:56:40

On tietty aika luonnollista, että FSG:n kaavailemassa systeemissä DoF:in valinta on prioriteetti suhteessa managerin valintaan. Varsinkin, kun rooliin on nyt ihan oikeasti kaavailtu tekijämiehiä, kuten van Gaal. Uuden managerin (ts. valmentajan?) valinta olisi luonnollisimmin nimenomaan DoF:in tehtävä, ja toisaalta olisi aika kummallista ja dysfunktionaalista DoF:ia kohtaan, jos valinta toteutuisi toisinpäin. Näin ollen voi myös olla, että valmentajaksi ehkä tulee meidän fanien mielestä valitettavan "tylsä" nimi tyyliin Martinez tai joku muu. Toisaalta nuo lehtijutut alkavat myös laatulehdissä olla sitä tasoa, että ilmeisesti hirveästi uutisia ei ole. Eipä tässä paljon muuta voi, kun odotella. Henk. koht mielipiteenä on todettava, että kaikesta huolimatta Villas-Boas - van Gaal -kaksikko olisi houkutellut ihan fiilispohjalta aika helvetisti, vaikka aika räjähdysaltis varmasti olisikin.

Toinen juttu, joka itseäni on viime aikoina mietityttänyt on fundamentaali-scouserien sielunelämä ulkoapäin tarkasteltuna. Itse koen olevani koko lailla intohimoinen futis- ja Liverpool-fani. Tästä huolimatta, ei tulisi mieleenkään olla kovin närkästynyt Kennyn poistamisesta managerin paikalta (ambassador-roolista Kenny ilmeisesti kieltäytyi?) saati vaatia uudeksi manageriksi lähes väkivalloin Rafan kaltaista hieman epävarmaa seuralegendaa. Kyse saattaa yksinkertaisesti olla meikäläisen futiskulttuurin köyhyydestä ja tietty etäisyydestä, mutta mahdollisesti myös fanien (tai siis muutaman äänekkään idiootin) halusta käyttää valtaa jopa seuran menestyksen kustannuksella, nyt kun Hodarin fudujen ja Kennyn valinnan yhteydessä välittyi kuva, että fanien mielipiteellä on suurtakin merkitystä. Meikäläiseen kulttuuriin sopeutettuna en usko, että edes pahimmat kendojuntit jaksaisivat vaatia Curre Lindströmiä väen vängällä suomen isäm maan jää kiekko maa joukkueen peräsimeen, kun saatavilla on tuorettakin näkemystä.

Pähkinänkuoressahan koko Liverpoolin organisaation ongelma on se, että seura on jämähtänyt ilmeisesti ainakin osin fanienkin toivomuksesta jonnekin 1980-luvulle. Carling- cupin palkintorahoilla ei tosiaan maksettu edes Gerrardin viikon palkkaa. Jotta fanit saisivat nauttia menestyksestä edelleen, osa kulttuuripääomasta on valitettavasti uhrattava rahamääräisen pääoman tieltä. Tämä on kyllä mahdollista silti tehdä perinteitä kunnioittaen ja niitä säilyttäen, mutta ei täysin. Menestystä luodakseen seurojen on tehtävä välillä kipeältä tuntuvia ratkaisuja, kuten esim. stadionin vaihto ja ikääntyvien tähtipelaajien myynti. Poolissa molemmat ovat loistaneet poissaololaan. Joku fiksu manageri/seurapomo olisi saattanut myydä Gerrardin ylihintaan muutama vuosi sitten, kun alkoi näkyä, että sen jalat eivät ehkä kestäkään ikuisesti. Seurakulttuuri voitti, Gerrard jäi ja on edelleen osin epäselvää, onko sen panos ollut joukkueen pelille korvaamaton, vai jopa kirous? Scouser-faneilla lienee vahva käsitys myös ko. asian "oikeasta" tolasta.
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #239 : 24.05.2012 klo 11:01:13

Olishan tuo Unitedilta kaikkien aikojen kusetus. :D

MVNT? Ihan oikeastiko joku kuvittelee, että Liverpoolissa harkitaan Berbatovin ostoa £30M hintaan? Pähkinöillähän kaveri siis olisi siirtymässä. Tuo otsikon £30M siis viittaa ManU:n Berbatovista maksamaan hintaan.
Kovalski

Poissa Poissa


Vastaus #240 : 24.05.2012 klo 11:03:00

MVNT? Ihan oikeastiko joku kuvittelee, että Liverpoolissa harkitaan Berbatovin ostoa £30M hintaan? Pähkinöillähän kaveri siis olisi siirtymässä. Tuo otsikon £30M siis viittaa ManU:n Berbatovista maksamaan hintaan.
Kuka täällä on kuvitellut. Okei olisi näköjään pitänyt laittaa hymiö perään että ymmärrät..
EdgarD

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #241 : 24.05.2012 klo 11:49:09

Viime yönä portugalilaismediat hehkuttivat AVB:n pestiä jo varmana, samalla kun vedonlyöjien kertoimet romahtivat. Samaan aikaan Guardian uutisoi ettei AVB:tä olisi edes lähestytty asian tiimoilta. Yhtä kaikki, tässä alkaa tulemaan pieni kiire managerinpestin täyttämiseksi, sillä EM-kisat alkavat tuota pikaa. Sitä ennen olisi hyvä olla yksi valmentaja ja mielellään ainakin yksi pelaajasiirto valmiina. Tiedä sitten onko taustoissa jo jotakin valmiina.

Lehtitietojen mukaan Liverpool nimittää todennäköisesti urheilutoimenjohtajan (DoF) ennen varsinaista managerinimitystä johtuen tarpeesta osallistua kesän siirtomarkkoille. Tässä uudessa johtamismallissa nimenomaan urheilutoimenjohtaja on se, joka palkkaa uudet pelaajat.

Jotenkin tulee väistämättä mieleen, että varsin autoritäärisen ja kovan miehen maineessa olevan Louis van Gaalin nouseminen esille DoF-spekulaatioissa on karkottamassa joitakin nimiä pois. Tosiaan LvG olisi päättämään ohi managerin monista asioista, jotka perinteisesti Englannissa on kuulunut managerin hommiin. Voin myös helposti uskoa siihen, että LvG:n ainakin salaisesti toivoo jossian vaiheessa pääsevänsä Liverpoolin puikkoihin myös valmentaja, ei pelkästään kabinettimiehenä.
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #242 : 24.05.2012 klo 14:19:04

Kuka täällä on kuvitellut.
Nim. Tveni Trii?
L4E

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #243 : 24.05.2012 klo 14:46:23

Erinomaista pohdiskelua ja paljon hyviä pointteja mutta taidan itsekin kuulua tuohon Gerrardin palvomis ryhmään :D sen verran harvoin nykyään on seuralegendoja, tosin Carragherin (liian)suuri peluutus oli toisaalta aika karmaisevaa katseltavaa, vaikka miehestä pidänkin.
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #244 : 24.05.2012 klo 16:32:03

Billy Hoganin ja Jen Changin nimitykset on nyt lopultakin vahvistettu virallisilla sivuilla. Hogan on siis uusi Chief Commercial Officer ja Chang on Corporate Relations and Communications Director. Hogan tuli FSG:n sisältä ja oli jo mukana hankkimassa mm. Warrioria paitavalmistajaksi. Chang oli Sports Illustratedin jalkapallovastaava.
PoPa Fani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tranmere Rovers


Vastaus #245 : 24.05.2012 klo 16:49:51

Porton Hulk ainakin siirtohuhujen mukaan kosiskeltu Englantiin,5seuraa joista yksi Liverpool
EdgarD

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #246 : 24.05.2012 klo 17:14:39

Louis Van Gaal haluaa manageriksi ei urheilutoimen johtajaksi - näin väittää Soccernet.com. Eli hänet voidaan todennäköisesti unohtaa DoF-keskustelusta.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #247 : 24.05.2012 klo 17:59:14

Oliko jo?

http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/18191006
Dagger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla


Vastaus #248 : 24.05.2012 klo 18:17:11

Louis Van Gaal haluaa manageriksi ei urheilutoimen johtajaksi - näin väittää Soccernet.com. Eli hänet voidaan todennäköisesti unohtaa DoF-keskustelusta.

Johan tämä kävi selväksi tuosta Echon jutusta. Manageriksi ei missään nimessä ja näin ollen jos toinen palli ei kiinnosta niin miehen voisi kokonaan unohtaa.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #249 : 24.05.2012 klo 21:50:47


Whelanilta sen luokan hassuttelua, että tiedä sitten onko Martinez kuitenkaan Miamissa keskustelemassa Liverpoolin edustajien kanssa. Suoraanhan Whelan ei mitään sano, vaan antaa vain olettaa, että Martinez olisi Liverpoolin pomojen kanssa neuvottelemassa.

Miami taitaa kuitenkin olla aika outo paikka Liverpoolin jenkkipomojen järjestää joku mahdollisen uuden managerin haastattelu. Ihan yhtä hyvin kyseessä saattaa olla Aston Villan pomot, jotka taitavat Miamissa viettää enemmänkin aikaa.

Tai sitten Martinez on Miamissa suomalaisen glamourin perässä, mikä selittäisi Whelanin vihjailevat jutut...

 
Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 287
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa