FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.01.2026 klo 04:44:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 [2] 3 ... 287
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2012/2013 - Rodgersin johdolla menestykseen!  (Luettu 676210 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
P1nt0

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #25 : 16.05.2012 klo 17:52:41

Minkäs ikäinen Benitez muuten on? (tiedän Google....) Arvostan Rafan managerina todella korkealle, vaikka miehen jakso Poolin peräsimessä päättyikin vähän rumasti. Kuitenkin näkisin Poolin käskyttäjänä jonkun nuoren kaverin, jolla olisi kantimia hoitaa pestiä seuraavat parikymmentä vuotta, tyyliin Ferguson tai Wenger. Roberto Martinez voisi olla tällainen vaihtoehto, soveltuuko sitten suuren seuran johtoon, en tiedä.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #26 : 16.05.2012 klo 17:58:56

Minkäs ikäinen Benitez muuten on? (tiedän Google....) Arvostan Rafan managerina todella korkealle, vaikka miehen jakso Poolin peräsimessä päättyikin vähän rumasti. Kuitenkin näkisin Poolin käskyttäjänä jonkun nuoren kaverin, jolla olisi kantimia hoitaa pestiä seuraavat parikymmentä vuotta, tyyliin Ferguson tai Wenger. Roberto Martinez voisi olla tällainen vaihtoehto, soveltuuko sitten suuren seuran johtoon, en tiedä.

Eihän Benitezillä ole ikää vasta kuin vähän reilut 50 vuotta. Eli sen puolesta ei mitään ongelmaa.

Ainakin SkySports tuntuu pitävän Roberto Martinezia tämän hetken ykkösehdokkaana Poolin peräsimeen. Tuo kävisi kyllä mainiosti itselleni. Myös Villas-Boas kelpaisi.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #27 : 16.05.2012 klo 18:00:28

Huhuissa liikkunut Martinez on melkoinen high risk/high reward -tyylinen vaihtoehto. Olisihan siellä kuitenkin esim. Capello vapailla markkinoilla.
Billy the Badger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта


Vastaus #28 : 16.05.2012 klo 18:08:20

Valmennus
Kenny Dalglish 7: King Kenny
Tuntuu nauttivan jokaisesta onnistumisesta kuin olisi kentällä itse ja antaa kaikkensa. Sai ansaitusti jatkosopimuksen hienon kevätkauden jälkeen. Ennakkoluuloton nuorten kokeilija ja hyvä ihmistuntija. Apuri Clarke on äärettömän tärkeä osanen King Kennyn tiimiä ja tuntuu korvaamattomalta. Taktinen osaaminen hiotaan hyväksi ensi kaudelle.

Tää oli vissiin sitä hjuumöriä.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #29 : 16.05.2012 klo 18:08:36

Huhuissa liikkunut Martinez on melkoinen high risk/high reward -tyylinen vaihtoehto. Olisihan siellä kuitenkin esim. Capello vapailla markkinoilla.

Capello on sellainen manageri, jollaista vähiten juuri nyt Liverpool tarvitsee.

Nyt tarvitaan uusi alku joukkueelle ja se vaatii tuoretta voimaa ja näkemystä valmennusjohtoon. Capello pystyisi ehkä raapimaan nykyisestä(kin) rungosta parhaan mahdollisen tuloksen lyhyellä tähtäimellä, mutta koska se ei kuitenkaan riitä lähellekään mitään mestaruustaistelua tai muuta, niin se ei ole tärkeintä, vaan se että seura saadaan pitkällä tähtäimellä takaisin Euroopan huipulle. Nyt tarvitaan projekti, jonka tähtäin ei ole välittömässä lähitulevaisuudessa vaan 2-3 vuoden päässä.

Olisihan Martinez riski, mutta kukapa ei toisaalta olisi? Varmoja onnistujia ei Mourinhon lisäksi taida paljon valmentajamarkkinoilla olla.

Martinezhan on vähän samanlaisessa tilanteessa kuin missä Benitez oli aikoinaan kun Valencia hänet palkkasi. Kokemusta oli vain pikkuseurojen valmentamisesta ja alemman liigatason nousutaistelusta sekä putoamistaistelusta. Kuitenkin Valencia näki Benitezissa jotain ja mielestäni Martinezissakin on nähtävissä jotain sellaista, joka saa minut vakuuttuneeksi siitä että mies onnistuisi myös suuremman seuran managerina. Tällaisia syitä ovat muun muassa pelityyli ja paineensietokyky, jonka Martinez on osoittanut jo useaan otteeseen putoamistaistelussa.
« Viimeksi muokattu: 16.05.2012 klo 18:11:56 kirjoittanut keveli »
hardluckpool
Vastaus #30 : 16.05.2012 klo 18:15:33

Joo ei mitään capelloja tai eriksoneja sinne kyllä :D

Puhtaalta pöydältä ja joku tuoreita ajatuksia omaava intohimoinen ajattelija sinne vetämään pitkää projektia.

Joku ei suurelle maailmalle niin tunnettu olisi omaan makuun kaikkein paras niin sieltä valmennusjohdon "nimekkyydestä" ei pääse kumpuamaan mitään ylimääräistä painetilaa joukkueelle, jolla muutenkin on ensi kauteen lähdettäessä varmasti kovat paineet. Mielissä kotiyleisön buuakset oman pelin jälkeen, naapurin yltäminen korkeammalle jne jne.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #31 : 16.05.2012 klo 18:16:24

Se vaatii isoja palleja ottaa Pool-pesti vastaan, kun seuralegenda on potkittu tieltä pois. Sen verran kävin kurkkimassa RAWK:ia, että siellä enemmistö on tätä päätöstä vastaan, joten tulevan managerin tilanne on vähän sama kuin se oli Hodgsonilla.

Martinezilla on ollut Valioliigan paineettomin työ Wiganin managerina. Saattaisi olla kaikin puolin liian iso hyppy ottaa tässä tilanteessa Pool-managerin työ vastaan. Villa olisi miehen kannalta paljon järkevämpi ja sopivan iso askel tässä vaiheessa uraa.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #32 : 16.05.2012 klo 18:17:55

Vahvojen huhujen mukaan Ian Ayre on myös saanut potkut.

Kohta ei Liverpoolilla taida olla pelaajien ohella enää yhtään työntekijää... Erittäin kovasti ovat jenkit reagoineet hitusen epäonnistuneeseen kauteen. Liian kovasti tekisi mieli sanoa. Nyt seuraorganisaatio joudutaan rakentamaan jälleen uudelleen, kun iso osa operatiivista johtoa on pistetty pihalle. Ei mitään kovin rauhallista kesää ole luvassa. Hyvinkin mahdollista, että joukkueen rakentaminen kärsii tilanteesta, kun iso osa voimavaroista menee muun organisaation uudistamiseen.

Todennäköisesti nämä johtajien potkimiset eivät niinkään johdu heikosti menneestä kaudesta, vaan Suarez-tapauksen mediapuolen huonosta hoitamisesta. Ayre tosin ollut jossain määrin vastuussa myös pelaajasiirtoihin laitetuista rahoista.
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #33 : 16.05.2012 klo 18:38:48

Ja nyt kuulemma Steve Clarke on irtisanoutunut.

Ja näköjään joidenkin huhujen mukaan seuralla ei ole käytännössä enää ketään muita palkallisia kuin pelaajat eli koko taustaporukka on saanut kenkää tai lähtenyt itse. Hurja meno päällä FSG:llä.
« Viimeksi muokattu: 16.05.2012 klo 18:42:44 kirjoittanut Knight »
hafa

Poissa Poissa


Vastaus #34 : 16.05.2012 klo 18:52:05

Aikamoista pelleilyä ja valitettavasti suurin osa keskustelupalstojen pahvipäistä juuri tätä haluaa nähdä. Viddu. Minä alan seuraamaan vaikka jääpalloa tästä eteenpäin. Adios.
Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #35 : 16.05.2012 klo 18:54:03

Sen verran kävin kurkkimassa RAWK:ia, että siellä enemmistö on tätä päätöstä vastaan, joten tulevan managerin tilanne on vähän sama kuin se oli Hodgsonilla.


En kyllä ymmärrä miten jotkut voi olla tuota erottamista vastaan. Ihan sama kuinka kova legenda on, niin kyllä jokainen joka jalkapalloa ymmärtää, näki ettei Kennyn eväät riitä juuri mihinkään.

Lainaus
Saattaisi olla kaikin puolin liian iso hyppy ottaa tässä tilanteessa Pool-managerin työ vastaan

Toisaalta, nyt tai ei koskaan. Jos ei nyt ota tämän tason tehtävää vastaan, voi olla että jatkossa ei tule vastaavia tarjouksia. Eikä tehtävässä epäonnistuminen jatkoa vaikeuta. Kyllä Valjun "jämäseuroissa" tai nousijoissa aina joku on valmis palkkamaan kokeneen managerin.

Mortten

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, HJK


Vastaus #36 : 16.05.2012 klo 18:56:56

Rafan aikaisen maalivahtikoutsin Valeron uudelleenpalkkaamisesta ollut huhuja viime päivinä. Kohta siellä on Pellegrini ja Rafa taas puikoissa. No ei.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #37 : 16.05.2012 klo 19:04:31

Toisaalta, nyt tai ei koskaan. Jos ei nyt ota tämän tason tehtävää vastaan, voi olla että jatkossa ei tule vastaavia tarjouksia.
Martinez on nuori valmentaja ja Villa olisi täydellinen seuraava askel. McLeishin jäljiltä ei olisi mitään muuta kuin voitettavaa + seurassa on paljon lupaavia nuoria pelaajia, joita Martinez pääsisi kehittämään. Muutama kausi Villassa hyvää työtä, niin varmasti sen jälkeen riittää kysyntää.

Poolissa taas olisi rutkasti hävittävää ja jo ennen joulua fanit saattaisivat vaatia päätä vadille. Selvempää kontrastia saa hakea kuin tällä hetkellä Poolin ja Wiganin välillä.
« Viimeksi muokattu: 16.05.2012 klo 19:08:20 kirjoittanut Lätkis »
True_Ulpu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu


Vastaus #38 : 16.05.2012 klo 19:18:10

Jos Clarke on lähtenyt niin se on kyllä ison luokan virhe.

Uudelle topicille Ylos
Kovalski

Poissa Poissa


Vastaus #39 : 16.05.2012 klo 19:21:46

Kennyn miettieitä:

http://www.liverpoolfc.tv/news/latest-news/dalglish-it-has-been-an-honour
Pumba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Therese Johaug


Vastaus #40 : 16.05.2012 klo 19:26:14

Odotetusti Dalglish siis sai ansaitut potkut. Korvaajaehdokkaita on tietysti helppo heitellä ilmoille, mutta kuka tohtii ottaa paikan vastaan? Ihan vain kaikella kunnioituksella, mutta King Kennyn korvaajalla on parempi olla keskivertoa isommat pallit, jotta kestää fanien ja muidenkin odotukset, kun sitä UCL-paikkaa jälleen ensi kaudesta ollaan vailla. Pool tarvitsisi nyt jotain uutta näkökulmaa penkin puolelle ja joku samanlainen veto kuin Benitez aikanaan voisi tehdä hyvää.

Martinezista ei taida vielä tähän hommaan olla. Omaa kyllä hyvän pelikirjan, mutta muuten liikaa vielä "pikkuseurojen" mies. Ehkäpä katseet kannattaisi suunnata vähän saaria pidemmälle, kun Villas-Boaskin kaiken järjen mukaan valmentaa ensi kaudella Roomasssa.
LFCSuarez

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, HST


Vastaus #41 : 16.05.2012 klo 19:47:46

Ja nyt kuulemma Steve Clarke on irtisanoutunut.
Saiskos tähän jotain linkkiä, koska seuran sivuilla ei (ainakaan vielä) tälläistä mainita.
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #42 : 16.05.2012 klo 19:51:08

Saiskos tähän jotain linkkiä, koska seuran sivuilla ei (ainakaan vielä) tälläistä mainita.

Oli muistaakseni Timesin toimittajan Tony Barrettin twiitti. Oli RAWK:ssa.

Tony Barrett ‏@TonyBarretTimes

Looks like Liverpool need a new assistant manager too. Hearing Steve Clarke has left out of loyalty to Dalglish.


Tämmöinenkin twiitti löytyi:

LFCtransfernews: Only Players are Left at Liverpool. Must be a Highest number of sacks in a short period in the History of Liverpool football club. #LFC
leeremick26

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes


Vastaus #43 : 16.05.2012 klo 19:53:37

Itse panisin tosissani rahani Roberto Martínezin puolesta.
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #44 : 16.05.2012 klo 20:06:25

Clarken lähtö tympäsee, koska hän hoiti tonttinsa niin hyvin. Muusta rypemisestä huolimatta puolustus toimi läpi kauden. Nyt ois Guardiolalle ainakin tarjolla uusia haasteita! ;) Klopp ois myös erittäin kiinnostava valinta, sikäli mikäli mies saadaan irrotettua. Tehnyt vakuuttavaa työtä Dortmundissa, jossa toki tuplan seurauksena metsuliigaa tiedossa. Uskoisin Rafankin pärjäävän, jos saisi tällä kertaa omistajilta parempaa tukea, mutta epäilen, etteivät ota riskiä palkkaamalla taas fanien suosikkia. AVB, Martinez, Lambert yms eivät oikein vakuuta näin etukäteen, mutta ihan luottavaisilla fiiliksillä odottellaan valintaa.
kenny

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue


Vastaus #45 : 16.05.2012 klo 20:09:18

Kovin ristiriitaisin tuntein liikutaan. Toisaalta tulosten valossa Kennyn pitikin lähteä, mutta kyllä se kaikesta huolimatta pahalle tuntuu. Jos Clarke on lähtenyt myös, osoittaa se suoraselkäisyyttä ja lojaaliutta Kennyä kohtaan. Toivottavaahan tuo ei ole että koko taustaorganisaatio lähdetään uudistamaan mutta aika näyttää miten käy. Toivottavasti omistajaporras osoittaa myös aktiivista otetta siirtomarkkinoilla ja antaa tukensa uudelle managerille. Suosikkini uudeksi manageriksi on sama nimi kuin ennen Kennya eli Martin Jol, mutta mitään takeita menestyksestä ei ole on managerin nimi mikä vaan...täältä tahän...lisäys: kyllä saavat pelaajatkin katsoa peiliin, perkele....

« Viimeksi muokattu: 16.05.2012 klo 20:13:39 kirjoittanut kenny »
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #46 : 16.05.2012 klo 20:24:25

You'll never walk alone tosiaan, kun kaikki lähtevät kävelemään samalla ovenavauksella.
Luis_sUarez

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Valkealan Kajo, Kouvolan Jalkapallo


Vastaus #47 : 16.05.2012 klo 20:26:08

Topic seurantaan Ylos

Dalglish tosiaan lähti, AVB voisi olla ihan hyvä haku valmentajaksi vaikka Chelseassa meni miten meni.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #48 : 16.05.2012 klo 20:33:42

Uusi manageri ratkennee viikon loppuun mennessä. Omistajat ovat varmasti kevään aikana kerenneet kartoittamaan uudet kandidaatit. Harmi, että Kenny ei onnistunut, eniten pahoillaan taitaa olla Kenny itse.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #49 : 16.05.2012 klo 20:44:33

Miten soveltuu pienessä seurassa onnistunut kaveri suurseuraan? Tuo kysymys näkyy olevan aika monen mielessä, eikä siinä mitään. Saman kysymyksen heitti itselleen Uli Hoeness, kun se harkitsi Jürgen Kloppia valkuksi. Rohkeus ei riittänyt, ja Uli valitsi paljon kovemmassa paikassa valmentaneen Klinsmannin.

Yleisesti sanoisin, että Poolin kannattaa valinnassaan käyttää huomattavasti enemmän tervettä järkeä kuin tunnetta. Ja tunnetta olisi valita joku fanien kuorossa esiin huutama ikoni tms. Ja lopulta tärkein asia valkun onnistumisen kannalta on seurajohdon antama tuki.

 
Sivuja: 1 [2] 3 ... 287
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa