FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.03.2026 klo 12:52:11 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 58 [59] 60 ... 100
 
Kirjoittaja Aihe: Newcastle United 2012/2013 - Yksi putoamistaistelu ranskalaisilla, kiitos  (Luettu 201720 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Barcode Rolle

Poissa Poissa


Vastaus #1450 : 25.01.2013 klo 16:02:55

http://www.nufc.co.uk/articles/20130125/captain-colo-staying-put-_2281670_3053034

Tuossa vielä linkki Coloccinin jäämis uutiseen.

Omasta mielestä ei niin väliä mistä maasta pelaajia kärrätään. Ehkä juurikin joukkuehengen ja sopeutumisen kannalta parempi, että samasta maasta useampi. Newcastle on selkeästi tiedostanut, että Ranskasta irtoaa hinta/laatusuhteeltaan hyviä pelaajia. Jokainen tämän siirtoikkunan hankinta on suht koht hyvässä iässä, koska kehityskäyrä on ylöspäin.

Ja kun Ashley on tarkan punnan mies niin haluaa satsata näihin pelaajiin, joiden sopimukset loppumassa. Eipä siihen ihanteelliseen avauskokoonpanoonkaan kauden alussa mahtunut kuin S.Taylor ja Simpson. Nyt näille paikoille on juurikin ostettu ranskalaiset paremmat pelaajat. Joten ei tämä nyt kauhea muutos ole englantilaispelureiden suhteen. Ja Simpsonhan on itse venyttänyt jatkosopimuksen tekoa, eli periaatteessa pakotti seuran ostamaan korvaajan vaikka Harakat oli scoutannut Debuchyn jo aiemmin.

Jotakin kertoo Newcastlen vetovoimasta ja asemasta sekin, että Yanga-Mbiwan perässä oli AC Milan ja Haidaran perässä oli Roma, mutta Newcastle vei voiton näissä kaupoissa.

Ashley on myös oppinut edellisestä putoamisesta jotain ja haluaa tällä tavoin parantaa säilymismahdollisuuksia. Toki ostokset parantavat ja antavat lisämahdollisuuksia myös Eurooppa liigan kevään peleihin. Jos Sissokokin vielä tulee niin ensi kesänä ei pahemmin tarvitse ostoksilla käydä olettamalla että Valioliigassa säilytään. Suurimmat tähdet Cisse, Ben Arfa, Tiote, Cabaye ja Krul eivät ole tällä kaudella kiinnostavuuttaan paljon nostaneet niin luulisi, että kyseisten pelaajien jääminen ensi kaudeksi on todennäköisempää kuin viime kesänä. Kesällä Pardewin hommaksi jää ylimäärä ukkojen ulostaminen. Toki tammikuun hankinnat antavat Pardewille mahdollisuuden lähettää nuoria lainalle championshipiin ja muihin alasarjoihin. Koska putoamistaistelu ei todellakaan ole nuorille paras ympäristö kehittymiselle tässä vaiheessa.

Aston Villaa vastaan voitaisiin lähteä seuraavalla kokoonpanolla: Krul; Haidara,MYM,Debuchy; Obertan,Marveaux,Cabaye,Amalfitano, Sissoko;Ben Arfa, Gouffran ;)
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #1451 : 25.01.2013 klo 16:09:49

Järjetöntä nillitystä Tottenham-leiristä. Miksi muistella viime vuosia englantilaispelaajien suhteen. Eletään tätä päivää mieluummin.

Eletään sitten tätä päivää, 6 joukkueella tällä kaudella avauksessa alle 100 lädiä (/253).  Näistä kuudesta lädipitoisimman (QPR = 85) välimatka yli 100 kerhon vähiten lädipainotteiseen (Swansea = 115) on melkoinen. Ja noiden kuuden sijoitusten keskiarvo on jonkin verran päälle 10 eli ei tuo mikään oikotie onneen ole tänäkään päivänä. Otteet kentällä ratkaisevat, ei passi. Paskoilla ja ylihintaisilla lädeillä se naapurikin (169 vs. 70) on 7 pisteen karkumatkalla.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #1452 : 25.01.2013 klo 16:18:20

Eletään sitten tätä päivää, 6 joukkueella tällä kaudella avauksessa alle 100 lädiä (/253).  Näistä kuudesta lädipitoisimman (QPR = 85) välimatka yli 100 kerhon vähiten lädipainotteiseen (Swansea = 115) on melkoinen. Ja noiden kuuden sijoitusten keskiarvo on jonkin verran päälle 10 eli ei tuo mikään oikotie onneen ole tänäkään päivänä. Otteet kentällä ratkaisevat, ei passi. Paskoilla ja ylihintaisilla lädeillä se naapurikin (169 vs. 70) on 7 pisteen karkumatkalla.

No niin. Tarviiko nyt niitä itsestäänselvyyksiä jatkaa täällä. Lädit on kalliimpia ja puujalkaisempia keskimäärin. Tämä nyt varmaan nähdään jo Majun menestyksessäkin. End of discussion.



Vasenta laituriahan toi homma vielä huutaa.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1453 : 25.01.2013 klo 16:27:53

Totta, mutta Llambias on useissa haastatteluissa todennut että seuralla ei yksinkertaisesti ole varaa maksaa lähellekään sellaisia palkkoja kuin aikaisemmin. Mbiwa saa n.60k/vko ja on seuran toiseksi parhaiten palkattu pelaaja.
Ja kun Ashley on tarkan punnan mies niin haluaa satsata näihin pelaajiin, joiden sopimukset loppumassa.

Jotakin kertoo Newcastlen vetovoimasta ja asemasta sekin, että Yanga-Mbiwan perässä oli AC Milan ja Haidaran perässä oli Roma, mutta Newcastle vei voiton näissä kaupoissa.
Jokin tässä ei nyt stemmaa, sillä yleensähän näitä pelaajia joiden sopimus on loppumassa houkutellaan nimenomaan rahalla. Sitten kun asetetaan vielä Castle houkuttelevammaksi kuin Roma tai Milan, niin kyllähän nuo setelitukot siinäkin mieleen tulevat. Toki Valioliiga on se "the sarja", mutta jokin tässä ei nyt täsmää.
brane

Poissa Poissa


Vastaus #1454 : 25.01.2013 klo 16:33:34

Tapahtumia sirkusosastolta:

Newcastle United striker Nile Ranger has been arrested on suspicion of rape.


Tulee oikein kotoisa fiilis, kun kaiken tämä käsittämättömän hurlumhein keskellä edes jotkut asiat pysyvät vuodesta toiseen ennallaan. :)
Gorbatsovi

Poissa Poissa


Vastaus #1455 : 25.01.2013 klo 16:42:10

Tulee oikein kotoisa fiilis, kun kaiken tämä käsittämättömän hurlumhein keskellä edes jotkut asiat pysyvät vuodesta toiseen ennallaan. :)
Voi olla, että tämä uusi linja hiljalleen lopettaa myös Newcastlen perinteiset kentän ulkopuoliset perseilyt. Juuri lädithän noista ovat suurimmaksi osaksi vastanneet (Bowyer, Barton, Carroll, Ranger...). Ranskalaisilla voi olla vaikeuksia päästä skeneen sisään, mikäli nämä vielä klikkiytyvät ja liikuvat lähinnä omassa porukassaan.

Ihan tervetullutta vaihtelua Ylos
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #1456 : 25.01.2013 klo 16:53:54

Jokin tässä ei nyt stemmaa, sillä yleensähän näitä pelaajia joiden sopimus on loppumassa houkutellaan nimenomaan rahalla. Sitten kun asetetaan vielä Castle houkuttelevammaksi kuin Roma tai Milan, niin kyllähän nuo setelitukot siinäkin mieleen tulevat. Toki Valioliiga on se "the sarja", mutta jokin tässä ei nyt täsmää.

No sitä tässä on mietitty. Tosin nyt on hyvin ilmeistä että Cabaye houkuttelee maajengi- ja seurakavereita pohjoiseen. Tainnut jokainen hankinta kertoa Hatemin ja Cabsin antaneen loistavat suositukset paikasta.

Jos mietitään esimerkiksi Haidaraa. Mies tulee melkein varmasti Ligue 2:een tippuneesta jengistä. Ei Castlen tässä tarvi isoa tukkua palkkaa maksaa että mies haluaa tulla. Ehkä Roma ei oikeasti tehnyt tarjousta?

Sissoko on kyllä itselle mysteeri. Mies on ilmeisen korkealle rankattu kun puhutaan tulevaisuuden kovista keskikenttämiehistä, siksi mietityttää miten mies pohjoiseen saadaan. Siirtosumma on jäämässä alhaiseksi, joten sinällään allekirjoitusbonuksille sun muille olisi tilaa.

Ihmisten täytyy tajuta Ashleyn pelaajapolitiikasta se tärkein asia: On aivan sama minkä hintainen pelaaja on, jos se hinta on seuran mielestä alempi kuin miehestä saatava hinta. Eli siis jälleenmyyntiarvo. Castle saattaa siis päräyttää vaikka 20 miljoonaa pelaajaan jonka uskoo olevan 30M€ arvoinen. Tämän takia nämä halvat pelaajat joiden ura on vähän käännekohdassa on Castlen kiikarissa. Ja niitä Carr nimenomaan etsii. Nämä kun myydään niin tappiota ei jouduta varmastikaan kirjaamaan.
Stevie Bravo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Harakat, Kanarialinnut, Hanhinaamat yms


Vastaus #1457 : 25.01.2013 klo 17:00:06

Aston Villaa vastaan: Krul; Haidara,MYM,Debuchy; Obertan,Marveaux,Cabaye,Amalfitano, Sissoko;Ben Arfa, Gouffran
Vasenta laituriahan toi homma vielä huutaa.

Ja oikeaa, sillä Ben Arfa on sivussa vielä pitkälle helmikuuhun.
powderfinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United


Vastaus #1458 : 25.01.2013 klo 18:16:56

Jokohan Ranger olisi näyttönsä antanut myös kentän ulkopuolella, ja miehen sopimus vihdoin purettaisiin. Kentällä näytöt suorastaan puhuvat puolestaan. En nyt jaksa tarkistaa, mutta muistelisin että maalitili Kalinassa on yhä avaamatta, vaikka minuutteja on kuitenkin jonkun verran siunaantunut pl. viime ajat.

Ei tule ikävä.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #1459 : 25.01.2013 klo 18:23:01

No niin. Tarviiko nyt niitä itsestäänselvyyksiä jatkaa täällä. Lädit on kalliimpia ja puujalkaisempia keskimäärin. Tämä nyt varmaan nähdään jo Majun menestyksessäkin. End of discussion.

Jos sitä (nyky)majumenestystä pitää mittarina, niin en kyllä ihan ensimmäisenä olisi ostamassa Ranskastakaan. Nykymateriaalin kannalta relevanteissa skaboissa kun se saldo on ollut 2*alkulohko + kerran puolivälierät. Eri asia kuinka paljon tuolle viitsii painoarvoa antaa, kunhan antaa saman verran tapauksesta riippumatta.
Hippoheikki

Poissa Poissa


Vastaus #1460 : 25.01.2013 klo 18:28:51

Cissen loukkaantuminen, Colon lähtö + Gouffranin ja Sissokon potentiaalinen floppaaminen (Debuchyn ja MYMin kohdalla löytyy enemmän luottoa), niin kyllä nähdäkseni voi.

Cissen poissaolo ei tuntuisi tällä hetkellä missään ( ok, Readingia vastaan näytti jo vähän terävämmältä). Ainoa mitä pystyy tuomaan joukkueeseen on viimeistely, ja nyt kun se ei tällä kaudella ole onnistunut, niin kaveri on ihan hyödytön riippakivi. Paska jalkapalloilija, jolla jumalainen kyky viimeistellä, mutta se kyky on nyt jossain piilossa ja niin synkän näköistä kaverin koikkelehtiminen kentällä on etten löisi vetoa vireen palautumisesta ihan lähiaikoina. Couffranin on pakko onnistua, jotta niitä maaleja syntyisi. Sama pätee Ben Arfaan kunhan palautuu pelikuntoon.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #1461 : 25.01.2013 klo 18:41:43

Cissen poissaolo ei tuntuisi tällä hetkellä missään ( ok, Readingia vastaan näytti jo vähän terävämmältä). Ainoa mitä pystyy tuomaan joukkueeseen on viimeistely, ja nyt kun se ei tällä kaudella ole onnistunut, niin kaveri on ihan hyödytön riippakivi. Paska jalkapalloilija, jolla jumalainen kyky viimeistellä, mutta se kyky on nyt jossain piilossa ja niin synkän näköistä kaverin koikkelehtiminen kentällä on etten löisi vetoa vireen palautumisesta ihan lähiaikoina. Couffranin on pakko onnistua, jotta niitä maaleja syntyisi. Sama pätee Ben Arfaan kunhan palautuu pelikuntoon.

No kyllähän se pääsi hyvin Readingia vastaan paikoille mutta lähinä paska tuuri ja Readingin kassari piti lukemat siedettävinä. Toki viimeistelykin hiukan olisi jossain saanut olla parempi.
Latinohurmuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämä-Akaan Lentävät Perseet


Vastaus #1462 : 25.01.2013 klo 19:03:42

Tämä kansallisuusdebatti nyt on vaan typerä. Erittäin fiksua siirtopolitiikkaahan tuo on, ostetaan kulttuuriltaan/kieleltään toisiinsa mätsääviä halpoja ja suhteellisen nuoria, kehityskelpoisia pelaajia halvalla. Mitä väliä sillä nyt sitten on ovatko liigan kotimaasta vai eivät, etenkin jos paikalliset pelurit on järjestäen tasoa Ranger, Sammy ja co.

Turha itkeä mistään muukalaislegioonasta, ei niitä mestaruuksia pelkillä englantilaisilla pelaajilla ole voitettu vuosiin.

Hyvää toimintaa mielestäni Ashleyltä ja kumppaneilta. Toivottavasti näiden kyssäreiden kohdalla on (jälleen) osuttu cummingtonite-suoneen.
El Amateur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle United


Vastaus #1463 : 25.01.2013 klo 20:43:15

Sissoko, kuuden ja puolen vuoden diili. Loistavaa!

http://www.nufc.co.uk/articles/20130125/united-snap-up-sissoko_2281670_3053489
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1464 : 25.01.2013 klo 21:02:30

Erittäin fiksua siirtopolitiikkaahan tuo on, ostetaan kulttuuriltaan/kieleltään toisiinsa mätsääviä halpoja ja suhteellisen nuoria, kehityskelpoisia pelaajia halvalla. Mitä väliä sillä nyt sitten on ovatko liigan kotimaasta vai eivät, etenkin jos paikalliset pelurit on järjestäen tasoa Ranger, Sammy ja co.
Okei, tuo on ihan hyvä pointti mitä täällä on jauhettukin, että nuoria kehittyviä pelaajia Ranskasta siirtosumman perusteella halvalla seuraan kehittymään ja sitten myydään eteenpäin voitolla. Mutta sitten se uhkakuva:
Sissoko, kuuden ja puolen vuoden diili. Loistavaa!
Mitä helvettiä siellä ajatellaan kun sorvataan näille vesseleille kylmiltään kuuden ja puolen vuoden sopimuksia. Ei siinä mitään jos kaikki tämänkin tammikuun viisi hankintaa onnistuvat niinkuin toiveissa toki on, mutta jos pari, kolmekin noista floppaa niin siinähän sitä sitten pohditaan seuran puolesta, että millä ihmeellä noista pääsee koskaan eroon. Kyseessä on kuitenkin täysin katsomaton pokerikäsi Valioliigassa.

Erittäin hyvä ja mielenkiintoinen haku toki, mutta asioilla on aina se toinenkin puoli ja kun katsotte tuolta noita Harakoiden sopimuksien pituuksia, niin kyllähän se melkoisen erikoista luettavaa on jos vertailette muihin joukkueisiin: http://www.transfermarkt.co.uk/en/newcastle-united/personendaten/verein_762.html

Kuvitellaan vaikka niin, että kaksi noista 2018 vuoteen sopimuksen omaavista kavereista vetää aivan alta lipan Valioliigassa, niin kuka ottaa ilman tuntuvia kompensaatioita kontolleen pelaajien pitkät sopimukset sen jälkeen, siinä vaiheessa nuo siirtosummat ovat suhteessa kevyttä kauraa.
Väärä Cowboy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Väärinkannattaja


Vastaus #1465 : 25.01.2013 klo 21:11:43

Erittäin fiksua siirtopolitiikkaahan tuo on, ostetaan kulttuuriltaan/kieleltään toisiinsa mätsääviä halpoja ja suhteellisen nuoria, kehityskelpoisia pelaajia halvalla.

"Muukalaislegioona"-tyyli on saanut saarilla aikanaan aikamoista arvostelua osakseen. Toki onhan se nykyään hyväksyttävämpää.
brane

Poissa Poissa


Vastaus #1466 : 25.01.2013 klo 21:59:43

Mitä helvettiä siellä ajatellaan kun sorvataan näille vesseleille kylmiltään kuuden ja puolen vuoden sopimuksia.

Olisko esim. sitä, ettei Sissokoa tarvitse antaa parin vuoden päästä ilmaiseksi pois, kuten Toulouse joutuu nyt tekemään? Mikä seura ostaa pelaajia ajatellen ensisijaisesti, että mitenköhän tästäkin taas pääsee eroon? :D
Hippoheikki

Poissa Poissa


Vastaus #1467 : 25.01.2013 klo 22:09:35

Mutta sitten se uhkakuva:Mitä helvettiä siellä ajatellaan kun sorvataan näille vesseleille kylmiltään kuuden ja puolen vuoden sopimuksia. Ei siinä mitään jos kaikki tämänkin tammikuun viisi hankintaa onnistuvat niinkuin toiveissa toki on, mutta jos pari, kolmekin noista floppaa niin siinähän sitä sitten pohditaan seuran puolesta, että millä ihmeellä noista pääsee koskaan eroon. Kyseessä on kuitenkin täysin katsomaton pokerikäsi Valioliigassa.

Erittäin hyvä ja mielenkiintoinen haku toki, mutta asioilla on aina se toinenkin puoli ja kun katsotte tuolta noita Harakoiden sopimuksien pituuksia, niin kyllähän se melkoisen erikoista luettavaa on jos vertailette muihin joukkueisiin: http://www.transfermarkt.co.uk/en/newcastle-united/personendaten/verein_762.html


Sissokon ja PingoPangoPongon kohdalla puhutaan kuitenkin Ranskan maajoukkuepelaajista, joten ihan "katsomattomia" kortteja he eivät huipputasollakaan ole, vaikkeivat Valioliigassa olekaan vielä pelanneet. Reilu parikymppisiä jo tasonsa näyttäneitä ja edelleen kehittyviä huippumiehiä ei kasva puissa, eikä varsinkaan brittien saarilla. Noilla hinnoilla lähtökohtaisesti aivan törkeän hyviä ostoksia, vaikka floppaisivat totaalisesti. Olisi varmaan molemmille löytynyt joku muukin ottaja..
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #1468 : 25.01.2013 klo 22:13:01

Ja Lilylle muuten se tiedoksi, että vaikka aina on flopin vaara niin näitä pelaajia on jo erittäin pitkä aika scoutattu. Eli ei tule mitenkään agenttien suosittelemana yms. Carrin hommana on mm. tutkia pelaajan luonne että miten sopii joukkueeseen jne.

Suurin ongelmahan Castlella on ollut brittien pitkien sopimusten kanssa: Smith, Owen, Williamsson jne. Xisco tekee poikkeuksen.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1469 : 25.01.2013 klo 22:54:03

Sissokon ja PingoPangoPongon kohdalla puhutaan kuitenkin Ranskan maajoukkuepelaajista, joten ihan "katsomattomia" kortteja he eivät huipputasollakaan ole, vaikkeivat Valioliigassa olekaan vielä pelanneet. Reilu parikymppisiä jo tasonsa näyttäneitä ja edelleen kehittyviä huippumiehiä ei kasva puissa, eikä varsinkaan brittien saarilla.
Ja Lilylle muuten se tiedoksi, että vaikka aina on flopin vaara niin näitä pelaajia on jo erittäin pitkä aika scoutattu. Eli ei tule mitenkään agenttien suosittelemana yms. Carrin hommana on mm. tutkia pelaajan luonne että miten sopii joukkueeseen jne.
Tottahan toki pelaajat aina scoutataan läpi ja tulee onnistumisia sekä epäonnistumisia. Pointti tässä vain oli se, että noin suuresta määrästä on jo todennäköistä että osa floppaakin, noiden sopimuksien pituuksia tässä olenkin vähän ihmetellyt. Monet seurat toimivat toisin, eli lyhyempien sopimusten kautta annetaan sitten jatkoa jos homma toimii, niin tehtynä tie on riskittömämpi, mutta toisaalta nuo pitkät sopimukset ovat voineet olla sellaisia, että juuri niiden avulla pelaajat on seuraan saatu houkuteltua kun taloudellinen tilanne on turvattu kertalaakista hamaan tulevaan, toivotaan ettei se vaikuta motivaatioon.

Lisäksi kun puhutaan Ranskan maajoukkuemiehistä, niin en malta olla mainitsemasta yhtä nimeä: Jean-Alain Boumsong-Somkong.

Noilla hinnoilla lähtökohtaisesti aivan törkeän hyviä ostoksia, vaikka floppaisivat totaalisesti. Olisi varmaan molemmille löytynyt joku muukin ottaja..
Siirtohinnoiltaan toki edullisia, mutta kokonaiskustannuksiltaan eivät niinkään. Allekirjoitusbonukset ovat näissä sopimuksen takia päättyvissä siirroissa miljoonaluokkaa ja jos tuo Sissoko kuittaa sieltä Castlen palkkahaitarin yläpäästä sen 60 000£ viikossa, niin kaverin sopimuksessa on sitten pelkkien viikkopalkkojen muodossa kiinni yli 20 000 000£.

Suurin ongelmahan Castlella on ollut brittien pitkien sopimusten kanssa: Smith, Owen, Williamsson jne. Xisco tekee poikkeuksen.
Kyllä ja nyt Ranskan pojat ovat korvanneet britit, joten mahdolliset ongelmat tulevat olemaan tulevaisuudessa heidän, eikä brittiläisten pelaajien kanssa.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #1470 : 25.01.2013 klo 22:59:20


Kyllä ja nyt Ranskan pojat ovat korvanneet britit, joten mahdolliset ongelmat tulevat olemaan tulevaisuudessa heidän, eikä brittiläisten pelaajien kanssa.

No en jaksa jankata, mutta en usko hetkeäkään että Sissoko saa 60k/vko. Halpa mies ei varmasti ole. Mutta ei meillä tästä tietoa ole joten mutulla mennään :) Ylos

Ymmärrät varmaan että esimerkiksi Smithistä ja Xiscosta puhuttaessa puhutaan hiukan eri luokan näytöistä kun verrataan esimerkiksi Sissokoon tai Debuchyyn. Smithin palkka oli sen 60k/vko. Xiscon taitaa olla lähelle 50.

Ja floppiriski on aina, mutta nyt on ainakin vaihtoehtoja penkillä, eikä pelkästkään Gosling ja Sammy.

Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #1471 : 25.01.2013 klo 23:06:29

Ymmärrät varmaan että esimerkiksi Smithistä ja Xiscosta puhuttaessa puhutaan hiukan eri luokan näytöistä kun verrataan esimerkiksi Sissokoon tai Debuchyyn. Smithin palkka oli sen 60k/vko. Xiscon taitaa olla lähelle 50.

Smith oli euroökyssä pelaava maajoukkuepelaaja - ei kai ne näytöt nyt paperilla olleet sen heikommat kuin vaikkapa Sissokolla nyt?
Barcode Rolle

Poissa Poissa


Vastaus #1472 : 25.01.2013 klo 23:22:10

Sissokonhan kerrottiin luopuneen muutaman miljoonan allekirjoistuspalkkiostakin sen takia, että siirto onnistui nyt eikä vasta kesällä.

Eiköhän tuolla palkkabudjetissa ole tilaa kun ottaa huomioon että Xiscon, Harperin ja Simpsonin sopimukset umpeutuvat kesällä. Pelkästään Xiscon palkanhan on huhuttu olevan lähellä 50k/vko. Lisäksi Ba lähti juuri ja varmasti oli neuvotellut hyvän sopimuksen agenttiveljiensä kanssa. Lisäksi kovapalkkaisten Nolanin ja Bartonin jälkeen ei ole samanluokan palkkoja annettu. Ja todennäköisesti kesällä muutama muukin pelaaja joutuu tai saa lähteä seurasta.

Ashley haluaa selvästi panostaa tässä vaiheessa valioliigapaikan säilyttämiseen, varsinkin kun valioliigatulot nousevat tietääkseni tulevalla/tulevilla kausilla tuoden kassaan lisäpuntia.

Kukaan noista uusista pelaajista ei saa huippupalkkaa ilman aikaisempia näyttöjä. Debuchy on vakionaama Ranskan maajoukkueessa. MYM on nuori ja todella arvostettu toppari, joka kolkuttelee avauspaikkaa maajoukkueesta, mutta mies ei voi kuitenkaan vaatia vielä hirveää liksaa, koska pelannut keskisuuressa seurassa. Haidara taas on Harakoilta satsaus tulevaisuuteen ja tuon ikäinen kloppi ei voi vaatia noilla näytöillä kovin suurta palkkaa. Myöskään Gouffran ei hirveätä palkkaa nappaa, koska ei ole tietääkseni edustanut maajoukkuetta aikuisten tasolla kertaakaan. Sissoko on mielestäni ainut jolle voidaan maksaa hieman suurempaa palkkaa, koska miestä pidetään yleisesti todella lupaavana ja maajoukkue esiintymisiäkin on jo yhden käden verran. Toki voin olla aivan väärässä mutta kukas meistä varmasti noita tietää.

Tuskinpa tuota 20 000 000 £ Sissokolle heti tarvitsi maksaa :) Ashleyn varallisuuden huomioon ottaen mies voi ottaa myös pientä riskiäkin näissä asioissa jos näkee sen hyödyttävän itseään/seuraa pitemmällä tähtäimellä. Toki lyhyemmillä sopimuksilla pystyttäisiin vaikuttamaan pelaajien motivaatioon mutta kun kyseessä on nuoria, joiden kehityskäyrä ylöspäin niin pitkilä sopimuksilla varmistetaan se, ettei tarvitse luopua pelaajista samalla tavalla alihintaan niin kuin nyt Newcastle useat näistä pelaajista sai.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1473 : 25.01.2013 klo 23:22:48

No en jaksa jankata, mutta en usko hetkeäkään että Sissoko saa 60k/vko. Halpa mies ei varmasti ole. Mutta ei meillä tästä tietoa ole joten mutulla mennään :) Ylos
Väitän että tuo heruttaa vähintäänkin sen 60 000£ viikossa, pelaajaahan huhuttiin myös Monacoon ja silloin tapetilla oli huhuissa 80 000£ viikossa ja sen lisäksi puhuttiin muhkeasta allekirjoitusbonuksesta, huhuja vain toki, mutta eipä tuosta alle kuudenkymmenen tonninkaan palkasta taida sen vahvempaa näyttöä olla. Toki esimerkiksi Tottenham on kiertänyt palkkakattoaan myös mainittujen allekirjoitusbonusten avulla.
Eipä siinä, toivotaan, että nuo hankinnat ovat sen rahan arvoisia mitä tienaavat.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1474 : 25.01.2013 klo 23:30:01

Myöskään Gouffran ei hirveätä palkkaa nappaa, koska ei ole tietääkseni edustanut maajoukkuetta aikuisten tasolla kertaakaan.
Marraskuussa uutisoitiin seuraavaa:

Bordeaux president Jean-Louis Triaud confesses Yoan Gouffran is likely to leave.

The French striker is off contract in June and wanted by Fulham and Aston Villa in January.

Triaud conceded: "There is an ongoing discussion. He's been made a proposal for an extension, and once he accepts or rejects it, we will notify all of the decision.

"Do not forget that he had already extended it by one year. And we cannot force people to do what they do not want to do! And it is not about money because whatever our proposal, it will be taxed at 75%. This is the case for all players from €80,000 in salary."

 
Sivuja: 1 ... 58 [59] 60 ... 100
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa