FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.02.2026 klo 23:39:25 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 50 [51] 52 ... 171
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2012/13 - There Is No Progress Without Struggle  (Luettu 513323 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jamottis

Poissa Poissa


Vastaus #1250 : 30.08.2012 klo 11:13:28

Vaikka pidän Nania ja Valenciaa parempina pelaajina kuin Young, niin on todettava, että onhan Young aivan riittävän hyvä 3. laituri.

Tuota tuskin kukaan kiistääkään.
Keynes

Paikalla Paikalla


Vastaus #1251 : 30.08.2012 klo 11:15:51

Vaikka pidän Nania ja Valenciaa parempina pelaajina kuin Young, niin on todettava, että onhan Young aivan riittävän hyvä 3. laituri.

Totta kai on. Young on siinäkin mielessä erinomainen pelaaja kolmosvaihtoehdoksi, että hän on joukkueen paras keskittäjä ja tuo täten lisävaihtoehdon Unitedin hyökkäyspeliin. Kaiken kaikkiaanhan Unitedin laiturit ovat ominaisuuksiltaan aika erilaisia, joten laituritilanne on suorastaan erinomainen.
Cfox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester


Vastaus #1252 : 30.08.2012 klo 11:39:44

Huomisesta arvonnasta toivelohkoksi United, Braga, Anderlecht, Nordsjaelland. Vaihtoehtojakin on joka korista, mutta tärkeintä olisi taas välttää pitkiä reissuja, jotta häiriöt liigassa minimoituisivat.

Vähän eri. Benfica, Juventus, Dortmund toiveissa. Euro futista parhaimmillaan jo alkulohkossa. Joka tapauksessa lepuutuksia tuskin tulee ennen, kuin jatkopaikka on varmistunut, kiitos viimekauden pupelluksen.  
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #1253 : 30.08.2012 klo 12:50:07

Tuossa olisi tietysti se etu, ettei mitään vaaraa ylimielisyyteen olisi. "Helpommassa" vaihtoehdossa se riski piilee, vaikka viime kauden jälkeen epäilen sitäkin.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #1254 : 30.08.2012 klo 14:18:32

Cleverley, Carrick ja Welbeck ovat mukana Englannin maajoukkueen matkassa, eli jonkinlaista kehitystä Hodari hakee joukkueelleen. Cleverley ja Carrick siis uusina niminä mukaan (vrt. EM-kisoihin). Rooney ja A. Young ovat ulkona loukkaantumisten ansiosta, Rio Ferdinand taas case-Terryn takia. Joka tapauksessa, Cleverleyn debyytti harjoitusottelussa oli ilmeisen onnistunut, kun se poiki paikan varsinaiseen miehistöönkin. Hieno homma.

Ja mitä tulee UCL-arvontaan, niin epätoivottuja joukkueita ovat noin yleisesti varmaankin Juventus, PSG, Valencia ja Dortmund. Itse taas toivoisin jonkin näistä Unitedin lohkoon. Juventuksen kohtaamisessa olisi jotain legendaarista, ehkä vaikka sitten sen voisi arpa tuoda Unitedille. PSG:n pakka on vielä kohtuullisen sekaisin, mutta palikat ovat melko laadukkaat, joten tämän joukkueen United voisi välttää. Dortmund ja Valencia ovat molemmat sympaattisia joukkueita, joista ehkä sitten em. olisi se mieluisampi, kun United ei ole pitkään aikanaan Euroopan hienoimmalla stadikalla päässyt vierailemaan.

Mutta jos vaikka arpa suosii Sir Alexia, niin tuskin tällä kertaa lepuutuksia nähdään ennen kuin jatkopaikka on varmistunut. Mahdollisesti sen jälkeenkin mennään kovalla porukalla. Viime kauden jälkeen Unitedilla on paljon näytettävää, mikä saattaa joko toimia positiivisena tekijänä tai purkautua ylilatautumisena. Jatkoon on mentävä, tuli lohkoon sitten kuka tahansa. Mielenkiinnolla odotellaan Ylos
Phrase

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Eagles


Vastaus #1255 : 30.08.2012 klo 14:25:54

Itse kyllä toivoisin seksikästä PSG:tä samaan lohkoon. Ylos Kakkoskorista sitten vaikka Pukin Schalke ja nelosesta sitten joku pubiporukka. Ei toisaalta Dortmundissakaan mitään vikaa olisi. Kovia pelejä on mukavampi katsoa. Ylos
Turvatarkastus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov


Vastaus #1256 : 30.08.2012 klo 14:48:39

Onkohan United ollut missään vaiheessa kiinnostunut Dembelestä? Juuri belgialaisen tyyliselle pelaajalle olisi kovasti käyttöä keskikentällä. Lisäksi mies ei ole vielä iälläkään pilattu (25v). Nyt kun Berbakin näyttää siirtyvän Fulhamiin, niin varmasti vaihtokauppa Berba + 10 miljoonaa Vaihto Dembele olisi mennyt mökkiläisillekin läpi. Nyt tuo keskikenttä on edelleen todella haavoittuvainen.
« Viimeksi muokattu: 30.08.2012 klo 14:53:45 kirjoittanut Turvatarkastus »
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #1257 : 30.08.2012 klo 14:57:08

Onkohan United ollut missään vaiheessa kiinostunut Dembelestä?

En usko. Luulen Fergusonin punninneen vaihtoehtoja ja tulleen siihen tulokseen, että nykyisellä miehityksellä mennään. Ehkä myös Fletcherin kuntoutumista halutaan seurata ja tehdä suurempia päätöksiä vasta sitten, jos Rölli ei enää palaa ykkösmiehistöön vaadittaan pelikuntoon.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #1258 : 30.08.2012 klo 14:58:25

Dembeleä on huhuttu Unitediin (ja myös mm. Realiin) jo ainakin reilun vuoden verran, mutta vähän on tuntunut agentin myyntipuheilta nuo jutut.
Kinkkipokka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen


Vastaus #1259 : 30.08.2012 klo 15:41:27

Ja Kinkkipokka se vaan veikkailee edelleen. Taitaa olla pelikassa jatkuvilla jyräyksien hakemisella jo pahasti miinuksella? ;)

Nuo veikkaukset nyt ovat lähinnä kohdistettu topicin pessimisteille. Ei Unitedin 4-0 voitoilla saatavista kertoimista mitään kassaa kasvateta, joten oikeat vedot sitten ihan erikseen. Tosin niitä jyräyksiäkin on tainnut jokunen tässä vuosien varrella tulla allekirjoittaneen huutamana, eikä aina niin odotetuista otteluista ;)

Täälläkin on Cleverleyn erinomaiset otteet huomioitu edes muutaman tahon osalta. Ollut Unitedin paras pelaaja kahdessa ensinmäisessä ottelussa ja varsinkin Fulham-peli oli nautittavaa katsottavaa Tompan osalta. Noiden otteluiden perusteella ei voi allekirjoittaa myöskään väitettyä heikkoutta puolustussuuntaan ja tätä myös tilastot tukevat.

Huomisesta arvonnasta toivelohkoksi United, Braga, Anderlecht, Nordsjaelland. Vaihtoehtojakin on joka korista, mutta tärkeintä olisi taas välttää pitkiä reissuja, jotta häiriöt liigassa minimoituisivat.

Arvonta on toki tänään, mutta muuten samaa mieltä. Järjellä ajateltuna toiveena välttää "turhan" kovat vastukset vielä lohkovaiheessa ja pitkät vierasreissut.
Nure_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United


Vastaus #1260 : 30.08.2012 klo 16:25:07

Dembeleä on huhuttu Unitediin (ja myös mm. Realiin) jo ainakin reilun vuoden verran, mutta vähän on tuntunut agentin myyntipuheilta nuo jutut.

Tais mennä Dembele jo Spursiin.

http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19406186

e. että se siitä Alas
« Viimeksi muokattu: 30.08.2012 klo 16:28:04 kirjoittanut Nure_ »
Nani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #1261 : 30.08.2012 klo 18:14:02

Ihmetteleekö kukaan muu miksei Dembelen perässä oltu tosissaan? Berba + rahaa Dembeleen olisi käynyt mielestäni järkeen, kun Bulgaari nyt näyttää muutenkin siirtyvän Fulhamiin. Belgialainen olisi ollut oiva päivitys "tukevahkossa" kunnossa olevaan Anderssoniin.
Cfox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Flowers Of Manchester


Vastaus #1262 : 30.08.2012 klo 18:42:13

H: Lohko

Manchester United
Braga
Galatasaray
CFR Cluj

Toivottavasti jotain on opittu viimevuodesta ja leijuminen/b-miehistöt vasta lohkovoiton varmistuttua.
Kinkkipokka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen


Vastaus #1263 : 30.08.2012 klo 18:43:49

Uutinen


H-lohko

United
Braga
Galatasaray
CFR Cluj



Vierasreissut ei välttämättä mitään mukavimpia, mutta onhan tuo nyt suhteellisen helppo lohko kuitenkin. Toivottavasti viime kaudesta on opittu eikä mitään puppelointia tapahdu, vaan United etenee lohkovoittoon ilman suurempia ongelmia.

Duhvi

Poissa Poissa


Vastaus #1264 : 30.08.2012 klo 18:48:57

Ainoastaan vieraspelit Bragaa ja Galatasarayta pitäisivät tuottaa jonkinasteisia vaikeuksia, muut ovat helposti voitettavissa jos asenne on kohdallaan.
Nure_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United


Vastaus #1265 : 31.08.2012 klo 00:25:48

Onhan tuo lohko taas paperilla "helppo". Vieraspelit tulevat olemaan jokatapauksessa vaikeita ja kuten viime kaudellakin huomattiin eivät ne niin sanotut selvät pelit olekkaan niin päivän selviä.

Mielenkiintoista nähdä mikä joukkue Unitedin lisäksi taistelee jatkopaikasta lohkossa...Braga?
donner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, ManU


Vastaus #1266 : 31.08.2012 klo 09:37:57

pitäis taas mennä jatkoon, niinku piti viime vuonnakin... noh, ehkä kivempi kuitenkin ettei olla d-lohkossa, kohdataan ne jätit sit pleijareissa vasta :)
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #1267 : 31.08.2012 klo 10:36:50

Tais mennä Dembele jo Spursiin.

http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19406186

e. että se siitä Alas

Niin meni. Oma kirjitukseni olikin vastaus kysymykseen, onko United ollut missään vaiheessa miehestä ylipäänsä kiinnostunut.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #1268 : 31.08.2012 klo 10:50:28

Ikävästi kaksi pitkää matkaa, mutta tosiaan vastus ei ole kovimmasta päästä. Vähän ennakoin, että Valiossa tulokset kärsivät noiden vieraspelien takia. Onneksi Newcastle-peli (post-Cluj) on sunnuntai-iltana ja QPR:kin (post-Galatasaray) kotona. Siihen (17.11-8.12) tulee kuitenkin melkoinen kuorma, kun pelit ovat tiiviisti la-ti-la-ke-la-ke-la. Tosin tuo viimeinen peli on Citya vastaan, joten voi hyvin siirtyä vielä sunnuntaille. Vammaisten määrälle tuohon jaksoon toivoisi kuitenkin tuntuvaa vähennystä.
Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #1269 : 31.08.2012 klo 12:07:39

Lainaus
H: Lohko

Manchester United
Braga
Galatasaray
CFR Cluj

Ennakkoon todella hyvä lohko.

Ikävästi kaksi pitkää matkaa, mutta tosiaan vastus ei ole kovimmasta päästä. Vähän ennakoin, että Valiossa tulokset kärsivät noiden vieraspelien takia. Onneksi Newcastle-peli (post-Cluj) on sunnuntai-iltana ja QPR:kin (post-Galatasaray) kotona. Siihen (17.11-8.12) tulee kuitenkin melkoinen kuorma, kun pelit ovat tiiviisti la-ti-la-ke-la-ke-la. Tosin tuo viimeinen peli on Citya vastaan, joten voi hyvin siirtyä vielä sunnuntaille.

Tuota asiaa meinasin tuossa jo kyselläkin, että mitäs pelejä noihin osuu. Kiitos etukäteen.

Lainaus
Vammaisten määrälle tuohon jaksoon toivoisi kuitenkin tuntuvaa vähennystä.

Valitettavasti, jos vanhat merkit pitää paikkansa, niin puolustus ja keskikenttä kärsii melkoisia murheita kun kuormitusta tulee paljon. Täytyy toivoa, että marraskuun alkuun mennessä sairastupa on tyhjentynyt ja peliaikaa on karttunut kaikille ringissä oleville.

Kun peli kulkee, pitäisi lohkosta selvitä ilman tappioita esim. 4-2-0 tuloksilla. 4 ekasta pelistä voitot, niin saa keskittyä rauhassa loppupeleihin ja Valjuun, sekä antaa peliaikaa nuorille ja uusille pelaajille.

candidate

Poissa Poissa


Vastaus #1270 : 31.08.2012 klo 12:10:16

"When we changed our game, it didn't suit him.
We started to play with more speed and teams
were getting organised very quickly against us.
Therefore, we had to change the way we wanted
to play and it didn't suit Dimitar but he's a very
talented player. Wherever he goes, he'll do
well."

Sir Alexin lehdistötilaisuudesta tämä. Kuten spekuloitiin, taktinen muutos aiheutti Berban luisumisen penkille.
Ferro Montanha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 00840


Vastaus #1271 : 31.08.2012 klo 14:25:07

"When we changed our game, it didn't suit him.
We started to play with more speed and teams
were getting organised very quickly against us.
Therefore, we had to change the way we wanted
to play and it didn't suit Dimitar but he's a very
talented player. Wherever he goes, he'll do
well."

Sir Alexin lehdistötilaisuudesta tämä. Kuten spekuloitiin, taktinen muutos aiheutti Berban luisumisen penkille.

Muuten ihan hyvä selitys, mutta ilmeisesti tuo taktinen muutos ja vauhdin lisääminen näkyi vain Sir Alexin päässä. Ei Manulla ollut viime vuonna keskikenttää, joka olisi pystynyt tuollaiseen peliin, mistä Sir Alex selvästi unelmoi ja jos Scholes jotain toi joukkueeseen, niin ei ainakaan vauhtia. Kyllä Berba olisi ollut erittäin käyttökelpoinen Manussa keväällä ja olisi sitä vieläkin, jos ei Sir Alex unelmoisi jostain pelitavan muutoksesta Barcamaiseen tyyliin.
Turvatarkastus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov


Vastaus #1272 : 31.08.2012 klo 14:42:19

Youngilla on polvivamma ja mies on poissa vähintään kaksi viikkoa. Näin uutisoi SkySports. Nyt ei kyläl kärsisi Nania myydä. Toivottavasti Nani tekisi pian jatkosopimuksen.
Tophias

Poissa Poissa


Vastaus #1273 : 31.08.2012 klo 15:42:05

Evans toipunut vammoistaan ja on mukana sunnuntaina Soton vieraspelissä. Tämä tietysti tuo varmuutta tuonne alakerran peliin ja näin Carrick päässee operoimaan omalle paikalla keskikentälle. Toki näitä Fergien aivoituksia on aina hankalaa arvioida, ketkä siellä keskikentällä ja hyökkäyksessä pyörii.

Fletch on sitten taas mukana Skottien majussa ensi viikolla. Ja eriittäin todennäköisesti myös valitaan Unitedin 25 pelaajan UCL-ryhmään. Vaikuttaa aika positiiviseltä hommalta sen suhteen, että vielä nähdään Rölli täydessä iskussa Unitedin paidassa.
laurilauri

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #1274 : 31.08.2012 klo 16:37:12

Berbatov virallisesti Fulhamiin.

http://www.manutd.com/en/News-And-Features/Football-News/2012/Aug/dimitar-berbatov-manchester-united-to-fulham.aspx

 
Sivuja: 1 ... 50 [51] 52 ... 171
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa