|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #4025 : 08.05.2013 klo 22:15:51 |
|
Joku (Louhikkokoskettaja) varmaan tietää, onko Moyesilla ollut Evertonissa pitempiaikaisia luottomiehiä valmennustiimissä, jotka mahdollisesti seuraisivat skottia myös Old Traffordille?
Jimmy Lumsden on ollut Moyesin mukana käytännössä koko Moyesin valmennusuran, ensin Prestonissa sitten Evertonissa. Hyökkääjien valmennus ollut ilmeisesti Lumsdenin pääasiallisena vastuualueena. Tosin Lumsden on jo 65-vuotias ja tuskin on enää lähdössä uusiin haasteisiin, vaan saattaa ennemmin lopettaa valmennusuransa. Apulaismanageri Steve Round on tuoreempi lisä valmennustiimiin ja tuskin seuraa Moyesia, muuten Evertonin valmennustiimi koostuu pääasiassa Everton-taustaisesta porukasta. Maalivahtivalmentaja Chris Woods toimii nykyään myös USA:n maajoukkueen maalivahtivalmentajana, joten jatkanee Evertonissa Tim Howardin kanssa. Jos Moyes jonkun Evertonista valmennustiimiinsä Unitediin tuo, niin Phil Nevillen. Mutta oletettavasti Neville jatkaa pelaajauraansa vielä, joten todennäköisintä on, että kukaan ei Moyesin mukaan lähde.
|
|
|
|
|
Tunnelointimikroskooppi
Poissa
Suosikkijoukkue: Teksti-TV
|
 |
Vastaus #4026 : 08.05.2013 klo 22:19:12 |
|
Onhan se nyt Glazereilta aivan käsittämätön veto valita hommaan täysin meriititön tusinavalmentaja. Olisi tietysti helppo sanoa, että Sir Alexilla itsellään on ollut iso sana valinnassa, mutta luulisi, että Glazerien tasoisilla liikemiehillä olisi lähteinä ja taustatietona muutakin kuin seniilin papan sana. Kyseessä on kuitenkin Glazereille miljardisijoitus ja Nykin pörssiin listattu yhtiö - ja nyt puhutaan vastaavasta asiasta, kuin että Samppa Linna olisi valittu Nokian johtoon.
|
|
|
|
|
Newton Heath
Poissa
|
 |
Vastaus #4027 : 08.05.2013 klo 22:20:43 |
|
Tuli tässä semmoinenkin ajatus mieleen, että lieköhän Evralla jo kuset housuissa, jos ja kun Moyes on uusi manageri? Baines jne. Onhan se nyt Glazereilta aivan käsittämätön veto valita hommaan täysin meriititön tusinavalmentaja. Olisi tietysti helppo sanoa, että Sir Alexilla itsellään on ollut iso sana valinnassa, mutta luulisi, että Glazerien tasoisilla liikemiehillä olisi lähteinä ja taustatietona muutakin kuin seniilin papan sana. Kyseessä on kuitenkin Glazereille miljardisijoitus ja Nykin pörssiin listattu yhtiö - ja nyt puhutaan vastaavasta asiasta, kuin että Samppa Linna olisi valittu Nokian johtoon.
Ja siihen lista niistä valmentajista, jotka olisivat sopivia ja vapaita, jotka sopisivat Unitediin. Ei välttämättä vapaitakaan, mutta niitä, ketkä eivät ole tusinavalmentajia.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.05.2013 klo 22:23:36 kirjoittanut Newton Heath »
|
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #4028 : 08.05.2013 klo 22:22:29 |
|
Astuin aikakoneeseen ja kävin kurkkaamassa mitä sitä on tullut kirjoiteltua Sir Alexin seuraajasta aikaisemmin:
Hienostihan sinä onnistuit haistelemaan tilannetta jo hyvä tovi sitten.  MoN olisi varmasti ollut vaihtoehto mikäli asiat olisivat menneet paremmin viime vuosina, mutta näin ei ole käynyt. Mutta älä vaan prkl mene selailemaan minkälaisia nimiä minä olen täällä joskus heitellyt.  Toki Moyes on ollut jo pitkään mukana niissäkin spekuloinneissa. Tämä valinta myös tietää sitä, että vieläkään ei Unitedin peräsimessä ole nähty manageria Saarten (+Irlannin) ulkopuolelta. Kantista ei ole tainnut kuuluakaan mitään pitkään aikaan, mutta ainakin aiemmin nämä puujalkabritit ovat saaneet sieltä täyslaidallisen. Kyykyn näkemystä asiasta odottelen myös mielenkiinnolla. Maalivahtivalmentaja Chris Woods toimii nykyään myös USA:n maajoukkueen maalivahtivalmentajana, joten jatkanee Evertonissa Tim Howardin kanssa.
Kiitokset selvennyksestä. Chris Woods on ilmeisesti sama mies, jonka muistan 90-luvun alusta mm. Pöllöjen maalilta?
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #4029 : 08.05.2013 klo 22:24:04 |
|
Kiitokset selvennyksestä. Chris Woods on ilmeisesti sama mies, jonka muistan 90-luvun alusta mm. Pöllöjen maalilta?
Sama mies.
|
|
|
|
|
L
Poissa
Suosikkijoukkue: (╯°□°)╯︵ ┻━┻
|
 |
Vastaus #4030 : 08.05.2013 klo 22:27:44 |
|
Pitääkö paikkansa, että Esa Pekosta ollaan hankkimassa SAF:in seuraajaksi?
|
|
|
|
|
Keitetty Lobsteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Nure ja Giggs
|
 |
Vastaus #4031 : 08.05.2013 klo 22:28:54 |
|
Pitääkö paikkansa, että Esa Pekosta ollaan hankkimassa SAF:in seuraajaksi?
Luulen, että Juntusen Miika on yllätysveto ja tuo vähän uusia pelaajia mukanaan.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #4032 : 08.05.2013 klo 22:29:38 |
|
Hienostihan sinä onnistuit haistelemaan tilannetta jo hyvä tovi sitten.  MoN olisi varmasti ollut vaihtoehto mikäli asiat olisivat menneet paremmin viime vuosina, mutta näin ei ole käynyt. Mutta älä vaan prkl mene selailemaan minkälaisia nimiä minä olen täällä joskus heitellyt.  Toki Moyes on ollut jo pitkään mukana niissäkin spekuloinneissa. En muiden veikkailuita tosiaan urkkinut, mutta muistelen sinun ehdotelleen perinteiseen tapaan kokeneita vaihtoehtoja ja taisi silloin joitain saksalaisia ja italialaisia vanhemman koulukunnan nimiä pyöriä veikkauksissa? Ja mitä tulee tuohon oman hännän nostamiseen näiden veikkauksien kautta, niin sellaisesta ei varsinaisesti ollut kyse. Jo vuonna 2009 oli selvää, että jos manageri on britti, niin silloin Moyes on varmasti korkealla listalla. Jos managerissa taas haetaan sitä varmaa voittajaa, niin Mourinho on selkeä vaihtoehto. Enemmän kuin omia toiveita nuo O'Neill ja Moyes sekä Mourinho heijastelivat ihan yleistunnelmaa siitä minkälaista miestä on peräsimeen ehdolla. Parhaat britit ja paras muualta.
|
|
|
|
|
Vanha Vilho
Poissa
|
 |
Vastaus #4033 : 08.05.2013 klo 22:53:03 |
|
Heippa Rooney. Se on nyt Moyesin valinnan jälkeen varmaa..
Kovia on menetykset: rooney, scholes, saf..
No Nani ihailijat saavat nyt ehkä itselleen onnen hetken sillä Moyes saattaa haluta hänet Pienaar-tyyppiseen rooliin. Baines ja Fellaini sitten korvaamaan..
Voi voi. Työrauha on annettava ja Moyes on hyvä manageri ja tukee aika hyvin omaa ajatusmaailmaani nuorten brittibelaajien kehittämisessä, mutta en tiedä. Moyes on elinaikani kolmas United manageri enkä muista oikeastaan mitään ajasta ennen Saffia. Kauheaa kun oma "lempipelaaja" (saf) lopettaa.. Ei voi sanoinkuvailla kuinka tyhjältä tuntuu kannattaa Unitedia ilman Saffia. Sieluhan siinä kuoli ja jotenkin seuran tarunhohtoisuus meni samalla. Muistot elävät ikuisesti. Hyvä, että Henski on kuitenkin kunnossa ja kirjoittelee jo ihan energisesti foorumille.
|
|
|
|
|
futisniilo
Poissa
|
 |
Vastaus #4034 : 08.05.2013 klo 22:56:34 |
|
Moyes on hyvin erikoinen valinta. Onko tämä seurajohdon vai Fergusonin valinta?
|
|
|
|
|
Keynes
Paikalla
|
 |
Vastaus #4035 : 08.05.2013 klo 23:16:20 |
|
En usko, että Moyes lähtee pahemmin pelaajistoa rukkaamaan. Pukukopin voittaminen on ensisijaisen tärkeää kun astuu kaikkien aikojen managerin saappaisiin ja sitä luottamusta ei lähdetä rakentamaan räjäyttämällä pelaajistoa ja tuomalla omia luottomiehiään sisään. Tämä olisi, varsinkin pelien lähtiessä huonosti käyntiin, omiaan hajoittamaan pukukoppia kahtia "vanhoihin" ja "uusiin". Esimerkiksi Evra toimii joukkueen varakapteenina ja on käsittääkseni hyvin pidetty joukkuepelaaja, joten olisi Moyesilta harvinaisen typerää tuoda Baines ensimmäisellä oven avauksella sisään Evran paikalle.
Pelaajakaupoista ihan lyhyesti: Uskon maksimissaan pariin hankintaan ja pariin myyntiin. Joku keskikentän keskustan pelaaja tulee varmasti sisään ja vaikka Moyseilla ja Fellainilla yhteistä historiaa löytyykin, toivon todellakin, että belgiä ei rahdattaisi sisään. Fellaini on erinomainen rymistelijä ja fyysinen pelaaja mutta liian hidas pallon käsittelijä ja huono syöttelijä, jotta hän toisi tarpeeksi Unitedin keskikentälle. Nimillä on turha spekuloida, mutta veikataan nyt, että Everton-pelaajia ei Unitediin tule siirtymään.
Fergusonin tuleva rooli on tosiaan mielenkiintoinen osa palapeliä. Hänen pitäisi olla sekä tarpeeksi näkymätön taatakseen työrauhan Moysille että tarpeeksi näkyvä myös taatakseen työrauhan Moysille. Tämä tarkoittaa sitä, että hän pysyttelisi taustalla siten, että Moyesilla olisi täysi valta jalkapallollisista asioista, mutta samalla Ferguson toimisi eräänlaisena suojakilpenä tulokkaalle Glazereiden ja muun johdon varalle. Ei sillä, että uskon mihinkään ongelmiin, mutta jos pelit lähtevät huonosti käyntiin, tulee Moyesin paineet kasvamaan lähes sietämättömiksi ja siinä vaiheessa Fergusonin tuki tulee tarpeeseen. Tässä skenaariossa on kuitenkin ensisijaisen tärkeää, että Moyes toimii kasvoina ulospäin (media etc) ja että Fergusonin rooli rajoittuisi seuran sisäisiin asioihin.
Tuossa nopeasti kirjoitettuna muutamia ajatuksia. Katsotaan jaksanko kirjoittaa tarkemmin jossain vaiheessa Unitedin mahdollisista pelillisistä muutoksista.
|
|
|
|
|
Combine
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU
|
 |
Vastaus #4036 : 08.05.2013 klo 23:22:30 |
|
Moyes on hyvin erikoinen valinta. Onko tämä seurajohdon vai Fergusonin valinta?
Erikoinen? Eiköhän se ollut jokaiselle jalkapalloa edes vähän alusta seuranneelle selvää, että Moyes on yksi todennäköisimmistä SAF:n manttelinperijöistä... Itse en oikein tiedä miten suhtautua asiaan. Hyvää työtä on tehnyt Evertonissa ja saanut joukkueen pelaamaan melko maksimaalisella tasolla. Mutta sitten miten taas onnistuu työskentely suurten egojen ja valtavien paineiden alla. Menestystä on tultava heti ensi kaudella eikä vasta kolmen vuoden päästä... Ja miten Moyesin vetovoima siirtomarkkinoilla? Haluavatko suurimmat lupaukset siirtyä melko nimettömän valmentajan alaisuuteen? Ja ManU:n houkuttavuus nyt ei ole edes SAF:n alaisuudessa ollut aivan maailman parhaita. Jos Moys saa pelaajat heti puolelleen ja joukkuetta vahvistetaan parilla täsmähankinnalla, niin näen Unitedin kamppailevan Valioliigan mestaruudesta taas ensi kaudella. Mutta jos homma alkaa luisua heti alusta alkaen väärille raiteille heikkojen otteiden seurauksena, niin siitä alkaa kyllä sellainen kritiikki ja lietsonta joka suunnasta, että saa nähdä miten mies sen kestää. Lisäksi Rooneyn mahdollinen lähtö tämän nimityksen yhteydessä aiheuttaa kysymyksiä. Joukkueen kaksi suurinta tähteä poistuu samalla oven avauksella, onko siinä jo liikaa tasoitusta muille?
|
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #4037 : 08.05.2013 klo 23:35:21 |
|
Mielenkiintoisesti useammassakin artikkelissa (ja tämän ketjun kommenteissa) on puhuttu Moyesista nuorten brittipelaajien kehittäjänä, mutta itse en kyllä nyt ihan ymmärrä mihin tämä maine perustuu? Rooney suvereenina kaverina oli ihan itsestäänselvyys nostaa aikoinaan joukkueeseen, mutta kyllä melkein kaikki sen jälkeiset "uudet Rooneyt" ja muut omat superlupaukset ovat enemmän tai vähemmän epäonnistuneet tai jääneet vähälle peliajalle Evertonissa. Toki asiaan ovat vaikuttaneet myös esimerkiksi loukkaantumiset ja eri jannujen kentän ulkopuoliset sekoilut, mutta henkilökohtaisesti en ainakaan keksi kovin montaa junnua, jotka Moyes on Evertoniin sisään ajanut. Managerin vahvuudet ovat muilla osa-alueilla.
|
|
|
|
|
Forester
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC Kontu, Nottingham Forest, Suomi & Sumusaaret
|
 |
Vastaus #4038 : 09.05.2013 klo 00:49:53 |
|
Moyes on hyvin erikoinen valinta. Onko tämä seurajohdon vai Fergusonin valinta?
 Yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa
|
|
|
|
|
Tonton Drozdowski
Poissa
|
 |
Vastaus #4039 : 09.05.2013 klo 01:16:12 |
|
Jaa ei sitten ollut Harry Redknapp.
|
|
|
|
|
|
|
Newton Heath
Poissa
|
 |
Vastaus #4041 : 09.05.2013 klo 01:43:20 |
|
Mitäköhän miettiin van Persie tällä hetkellä? Voitti toki himoitsemansa mestaruuden, mutta nyt lähti manageri, Rooneyn huhut ja kaikenlainen epävarmuus siihen päälle. Nälkä tyydytetty mestaruuden myötä, vai vieläkö puheet monien pokaalien voitosta jatkuvat? Tilanne muuttunut kuitenkin melko dramaattisesti noiden lausuntojen jälkeen.
|
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #4042 : 09.05.2013 klo 01:49:30 |
|
Mitäköhän miettiin van Persie tällä hetkellä? Voitti toki himoitsemansa mestaruuden, mutta nyt lähti manageri, Rooneyn huhut ja kaikenlainen epävarmuus siihen päälle. Nälkä tyydytetty mestaruuden myötä, vai vieläkö puheet monien pokaalien voitosta jatkuvat? Tilanne muuttunut kuitenkin melko dramaattisesti noiden lausuntojen jälkeen.
Varmaan sitä että käykö tässä samalla tavalla kuin aikoinaan Arsenalissa pokaalien suhteen
|
|
|
|
|
Yarmo
Poissa
|
 |
Vastaus #4043 : 09.05.2013 klo 03:02:04 |
|
Luulisi, että joukkueen sisällä Sir Alexin poistuminen ollaan tiedetty jo vähän pidemmän aikaa. Mutta totta kai tällä voi hyvinkin olla isojakin vaikutuksia nykyisten pelaajien tulevaisuuden suunnitelmiin, eikä Unitedin vetovoimakaan varmasti ole tämän jälkeen entisensä. Pelottavia aikoja tässä eletään. Mielenkiintoista (ja pelottavaa) nähdä millainen United tulevaisuudessa tullaa näkemään. Erityisesti se mikä itselleni tekee tästä joukkueesta niin rakkaan ovat ne tappioasemesta, jopa kuolleista, nousemiset. Se tapa on ollut "dna:ssa". Jatkuuko se suurta johtajaa? ..jos Moyes kusee koko homman jo syksyllä, niin eiköhän Sir hyppää takaisin puikkoihin. Harvoin nämä alansa parhaat malttavat olla tekemättä comebackia 
|
|
|
|
|
Kant
Poissa
|
 |
Vastaus #4044 : 09.05.2013 klo 06:47:40 |
|
Kantista ei ole tainnut kuuluakaan mitään pitkään aikaan, mutta ainakin aiemmin nämä puujalkabritit ovat saaneet sieltä täyslaidallisen.
Olin juuri hyökkäämässä. Ei Ferguson korvaamaton ole, mutta seuraavaksi manageriksi odottelin sateentekijää, en OK brittiä. Mielestäni on aivan posketonta, että seuraajaksi valitaan valmentaja, jonka ansioluettelosta ei UCL-pelejä löydy. Moyesin valinta on käsittämätön. Jotain jatkuvuutta tässä kai haestaan + edellisillä sivuilla esiin kaivetuilla plussilla saadaan jotkut perusteet oudolle valinnalle. Ei nyt aivan Liverpoolin Tsemppikuninkaan tasoinen itsehäpäisy, mutta odotusarvoisesti pari laihempaa vuotta on ManU-niiloilla edessä. Eli mestaruuskuohuvista kannattaa nyt nauttia, olen nimittäin yllättynyt jos ennen vuotta 2016 ManU saa nostella FA Cupia painavampaa pokaalia ilmaan. Jos City ja Chelsea töpeksivät taas ensi kesänä kunnolla, niin jonkinlaiset saumat menestykseen Englannissa on olemassa. ManU-glooria Euroopassa voidaan kuitenkin unohtaa saman tien pariksi vuodeksi. Euroopassa menestyminen vaatii kokemusta, ei kukaan maailman kovatasoisinta seuraturnausta ensimmäisellä kaudella voita. Outoa sinänsä, jos itse olisin töissä seurajohdossa, niin menestys Euroopassa olisi prioriteetti yksi. Valioliigahan on jo sementoitu Unitedille, nyt olisi pitänyt ottaa vielä yksi askel eteenpäin kohti Barcaa, Realia ja Bayeria.
|
|
|
|
|
Pumba
Poissa
Suosikkijoukkue: Therese Johaug
|
 |
Vastaus #4045 : 09.05.2013 klo 07:00:26 |
|
Euroopassa menestyminen vaatii kokemusta, ei kukaan maailman kovatasoisinta seuraturnausta ensimmäisellä kaudella voita. Muuten en yli-ikäisillä silmillä ota kantaa, kuin että Guardiola nappasi pystin heti avauskaudellaan.
|
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #4046 : 09.05.2013 klo 08:53:52 |
|
Jos itse olisin ManU-niilo niin kyllä tästä huolissaan täytyisi olla. SAF on taktiselta osaamiseltaan sen kuuluisan valovuoden edellä Moyesia, jonka reagointi pelin aikana varsinkin on mielestäni aika heikkoa. Mutta katsotaan..
|
|
|
|
|
CptCannon
Poissa
Suosikkijoukkue: Arousal Carousel Oulu, palloton liike
|
 |
Vastaus #4047 : 09.05.2013 klo 09:02:48 |
|
Nyt tiedän miltä sluteista tuntuu kun pitäisi poikaystävää valita. Tarjolla olisi se kiltti ja kohtelias naapurinpoika (Moyes) joka olisi ns. aviomiesmateriaalia mutta eräänlainen jännitys ja eksoottisuus jäisi uupumaan. Toisena vaihtoehtona olisi räiskyvä ja kiihkeä kendojanari (Mourinho) jolta kyllä saisi kovat kyydit... ainakin vähäksi aikaa, mutta aviomieheksi taltuttamiseen vaadittaisiin lähes ihmettä. Naapurinpojalla on kokemusta pitkistä suhteista jo aiemmin, kun taas kendojanari on kiertänyt ympäri kyliä painamassa quality-sluteja kaikkiin reikiin ja dumpannut ne pienen ajan jälkeen.
Optimaalisin vaihtoehtohan olisi, jos valinnan kohdistaisi kendojanariin ja ottaisi naapurinpojan vaihtopenkille (apukoutsiksi) siltä varalta jos joutuisi kendistin dumppaamaksi. Tosin tämä skenaario toimisi vain jos Moyes on foorumisti ja suostuu istumaan penkin päässä odottaen ihmettä.
|
|
|
|
|
Maduze
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku, Man Utd
|
 |
Vastaus #4048 : 09.05.2013 klo 09:05:40 |
|
Nyt tiedän miltä sluteista tuntuu kun pitäisi poikaystävää valita. Tarjolla olisi se kiltti ja kohtelias naapurinpoika (Moyes) joka olisi ns. aviomiesmateriaalia mutta eräänlainen jännitys ja eksoottisuus jäisi uupumaan. Toisena vaihtoehtona olisi räiskyvä ja kiihkeä kendojanari (Mourinho) jolta kyllä saisi kovat kyydit... ainakin vähäksi aikaa, mutta aviomieheksi taltuttamiseen vaadittaisiin lähes ihmettä. Naapurinpojalla on kokemusta pitkistä suhteista jo aiemmin, kun taas kendojanari on kiertänyt ympäri kyliä painamassa quality-sluteja kaikkiin reikiin ja dumpannut ne pienen ajan jälkeen.
Optimaalisin vaihtoehtohan olisi, jos valinnan kohdistaisi kendojanariin ja ottaisi naapurinpojan vaihtopenkille (apukoutsiksi) siltä varalta jos joutuisi kendistin dumppaamaksi. Tosin tämä skenaario toimisi vain jos Moyes on foorumisti ja suostuu istumaan penkin päässä odottaen ihmettä.

|
|
|
|
|
Vanha Vilho
Poissa
|
 |
Vastaus #4049 : 09.05.2013 klo 09:40:58 |
|
Nyt tiedän miltä sluteista tuntuu kun pitäisi poikaystävää valita. Tarjolla olisi se kiltti ja kohtelias naapurinpoika (Moyes) joka olisi ns. aviomiesmateriaalia mutta eräänlainen jännitys ja eksoottisuus jäisi uupumaan. Toisena vaihtoehtona olisi räiskyvä ja kiihkeä kendojanari (Mourinho) jolta kyllä saisi kovat kyydit... ainakin vähäksi aikaa, mutta aviomieheksi taltuttamiseen vaadittaisiin lähes ihmettä. Naapurinpojalla on kokemusta pitkistä suhteista jo aiemmin, kun taas kendojanari on kiertänyt ympäri kyliä painamassa quality-sluteja kaikkiin reikiin ja dumpannut ne pienen ajan jälkeen.
Optimaalisin vaihtoehtohan olisi, jos valinnan kohdistaisi kendojanariin ja ottaisi naapurinpojan vaihtopenkille (apukoutsiksi) siltä varalta jos joutuisi kendistin dumppaamaksi. Tosin tämä skenaario toimisi vain jos Moyes on foorumisti ja suostuu istumaan penkin päässä odottaen ihmettä.
 Huikeaa.. Siinä on Siepil..ManUlle miettimistä!
|
|
|
|
|
|
|
|