|
|
OVO
Poissa
|
 |
Vastaus #4101 : 10.05.2013 klo 10:33:33 |
|
Moyesin valinta varmisti ainakin sen, että ManU ei tule jatkossakaan olemaan se seura, johon maailman parhaat pelaajat haluavat siirtyä.
|
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #4102 : 10.05.2013 klo 10:47:58 |
|
Moyesin valinta varmisti ainakin sen, että ManU ei tule jatkossakaan olemaan se seura, johon maailman parhaat pelaajat haluavat siirtyä.
Ihan mukavasti on mennyt ilman zidaneja ja dinhojakin? Ilman Cristiano Ronaldoakin on oltu CL-finaalissa samalla kun mies on itse voittanut sinä aikana yhden La Ligan ja CdR:n. Sitäpaitsi Kagawa oli Dortmundin kenties suurin tähti pari kautta ja pelailee nyt ManU:ssa vaikkei ehkä niissä Pepsi-mainoksissa pyörikään.
|
|
|
|
|
George Beast
Poissa
|
 |
Vastaus #4103 : 10.05.2013 klo 10:50:30 |
|
Moyesin valinta varmisti ainakin sen, että ManU ei tule jatkossakaan olemaan se seura, johon maailman parhaat pelaajat haluavat siirtyä.
Miten niin? Tämä kyllä kaipaa perusteluita! Ei kai manageri välttämättä ole se syy miksi joku pelaaja johonkin seuraan siirtyy? Kun joku pelaaja siirtyy esimerkiksi Chelseaan, Realiin tai johonkin italialaiseen seuraan, niin jo seuraavalla viikollahan siellä voi olla joku eri vittupää huutamassa pukuhuoneessa kuin se jonka kanssa hymyiltiin kameralle sopimusta julkistaeessa.
|
|
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4105 : 10.05.2013 klo 11:39:45 |
|
Kuten Mourinho ja kaikki muutkin, Moyes mukaan lukien, olisivat riskivalintoja. Kuten Moyesin kohdalla, myös muiden managereiden kohdalla olisi tiedetty mitä saadaan, mutta miten uusi manageri pystyy omat ajatukset tuomaan Unitedissa esiin, on täysin eri asia.
Yhtään varmaa valintaa ei olisi ollut, ja kun selkeästi United haluaa pitkän tähtäimen managerin, niin Moyes on siihen hyvä valinta. Juuri tätä samaa olin tulossa kirjoittamaan. Ei tosiaankaan riitä asiantuntijapiireihin pääsyyn, että toteaa maailman parhaan manuvalmentajan poistumisen aiheuttavan riskitilanteen. Tuo Röngän ehdottama 2-3 kauden projektimanageri olisi ainakin omasta mielestäni ollut huono ratkaisu. Ison egon manageri, iso siirtokassa, paljon "tähtipelaajia" sisään, omat nuoret lainalle ja sitä kautta muualle ja kun 2-3 vuotta kulunut, niin koko organisaatio on sekaisin ja siinä vaiheessa se haastavaa vasta olisikin ollut. Ilmeisesti ajatuksena olisi, että otetaan joku valmentaja epäonnistumaan, niin sen jälkeen tulevalla on työrauha ja vähemmän paineita. - Meleko pöljä tapa hoitaa asia. Nyt Moyes saa valmiin joukkueen, johon ei tarvitse tehdä suuria muutoksia. Palaset ovat valmiina, jos ei osa tärkeistä palasista(Rooney) päätä lähteä muille maille. Pelaajistoon ei tarvita isoa remonttia, vain hienosäätöä, oman pelityylin sisäänajoa ja ensi kaudella United jatkaa tasavahvaa jyräämistä kohti mestaruutta. Korostan taas, kun asiasta ei juurikaan puhuta, että tämä uusi tilanne testaa ennen kaikkea johdon osaamista. Osaavatko tukea Moyesia, kun tarve tulee. Moni on sanonut, että kyllä osaa, eikä viimeisen 26 vuoden osalta ole sen suhteen sanomista. Toivotaan, että linja pitää.
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #4106 : 10.05.2013 klo 11:40:54 |
|
Miten niin? Tämä kyllä kaipaa perusteluita! Ei kai manageri välttämättä ole se syy miksi joku pelaaja johonkin seuraan siirtyy? Kun joku pelaaja siirtyy esimerkiksi Chelseaan, Realiin tai johonkin italialaiseen seuraan, niin jo seuraavalla viikollahan siellä voi olla joku eri vittupää huutamassa pukuhuoneessa kuin se jonka kanssa hymyiltiin kameralle sopimusta julkistaeessa.
Samaa mietiskelin. Ketä näillä maailman parhailla oikein tarkoitetaan? Casillas, Neuer, Ramos, Puyol, Alves, Ribery, Iniesta, Xavi, Messi, C.Ronaldo... ketä näitä nyt on. Tummennettu on ehkä ainoa, jota voisi edes kuvitella, että Unitediin voisi tulla. Muut ovat sen verran kotiseututietoisia ja omassa joukkueessa menestyneitä, että en usko että ovat siirtymässä mihinkään muualle. Jotain nuorempia tähtiä ja tulevia tähtiä en jaksa luetella, mutta lähes jokainen on saatavilla, jos kunnon rahasummia lyödään pöytään. Realin ja Barcan kanssa United ei ole aiemminkaan juuri pystynyt kilpailemaan, mutta Cityn ja Chelsean kanssa tarvittaessa varmasti on vahvoilla. Korostan taas, kun asiasta ei juurikaan puhuta, että tämä uusi tilanne testaa ennen kaikkea johdon osaamista. Osaavatko tukea Moyesia, kun tarve tulee. Moni on sanonut, että kyllä osaa, eikä viimeisen 26 vuoden osalta ole sen suhteen sanomista. Toivotaan, että linja pitää.
Samaa mieltä. Jos johto on 100% Moyesin takana, hieman vaikeillakin hetkillä, niin itse ainakin uskon että Moyes saa homman toimimaan heti ensimmäisellä kaudella ainakin tyydyttävästi, sarjassa 3 parhaan joukossa ja ucl:ssä 8 joukkoon. Mutta, jos johtoporras muutaman yskähtelyn jälkeen menee SAFin toimistoon kyselemään neuvoja tms. niin ollaan aika huonossa tilanteessa. Tästä syystä toivoisin että SAF pysyy hyvin kaukana pelaamiseen liittyvissä asioissa ja on ainoastaan seuran edustaja, ei joukkueen!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.05.2013 klo 11:47:05 kirjoittanut Tveni Trii »
|
|
|
|
|
Siksok
Poissa
|
 |
Vastaus #4107 : 10.05.2013 klo 11:51:18 |
|
Moyesin valinta varmisti ainakin sen, että ManU ei tule jatkossakaan olemaan se seura, johon maailman parhaat pelaajat haluavat siirtyä.
Varmasti vaikuttaa jollain tasolla. Ensimmäinen ja toinen kausi pitkälti tulee näyttämään suunnan mihin seura on menossa. Jos esim kaudella 13/14 Moyes nostelee pyttyjä ja Euroopassakin päästään mennyttä kautta pidemmälle on tilanne taas eri. ManUn vahvuus on ollut aina loistava organisaatio ja Fergusonin tietoisuus omista heikkouksistaan. Uskon, että Moyesin tulo tulee jopa edistämään Unitedin mahdollisuuksia esim Euroopassa JOS taustajoukot, pelaajisto ja valmennus pysyy samana.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #4108 : 10.05.2013 klo 12:11:11 |
|
Ilmeisesti ajatuksena olisi, että otetaan joku valmentaja epäonnistumaan, niin sen jälkeen tulevalla on työrauha ja vähemmän paineita. - Meleko pöljä tapa hoitaa asia.
 Miten Mourinhon valinta olisi ollut merkki siitä, että otetaan joku epäonnistumaan? Lusitaanin track record on sellainen, että vain harva kuvittelisi hänen epäonnistuvan Unitedissa. Menestys olisi ollut Mourinhon johdolla melko todennäköistä, mutta pitkäjänteisyydestä miehen tyyli ei tähän mennessä ole kertonut, mikä se suurin ongelma tässä kohtaa on.
|
|
|
|
|
WayneRooney
Poissa
|
 |
Vastaus #4109 : 10.05.2013 klo 12:44:20 |
|
Jos joku on ostanut tän päivän iltasanomat, niin voisko raportoida tänne, että mitä Tepi Moilanen kertoo Moyesin pimeästä puolesta, kun kuulosti niin salaperäiseltä! 
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #4110 : 10.05.2013 klo 13:16:33 |
|
Jos joku on ostanut tän päivän iltasanomat, niin voisko raportoida tänne, että mitä Tepi Moilanen kertoo Moyesin pimeästä puolesta, kun kuulosti niin salaperäiseltä!  Oli Prestonissa harrastanut vähän painia pelaajiensa (mm. Tepi) kanssa.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4111 : 10.05.2013 klo 13:18:12 |
|
 Miten Mourinhon valinta olisi ollut merkki siitä, että otetaan joku epäonnistumaan? Lusitaanin track record on sellainen, että vain harva kuvittelisi hänen epäonnistuvan Unitedissa. Menestys olisi ollut Mourinhon johdolla melko todennäköistä, mutta pitkäjänteisyydestä miehen tyyli ei tähän mennessä ole kertonut, mikä se suurin ongelma tässä kohtaa on. Tarkoituksellista dramatisointia kielellisessä ilmaisussa, myönnetään. Lähinnä viittasin siihen, että lyhyelle pestille ei oikein ole hyviä perusteita. Itse en nyt viitsi ryhtyä edes pohtimaan, miten perustelisi, että Mourinho olisi onnistunut 85% todennäköisyydellä ja Moyesin ennuste on vain 75% tai pienempi. Moyes on hyvä valkku ja manageri, uskon sen onnistuvan, jos ja kun siihen annetaan kunnon mahdollisuus. Jokainen tajunnee mitä tarkoitan, kun miettii, mitä todella ainutlaatuisia ja nerokkaita manageri- ja valkkuratkaisuja Ferguson on viime vuosina tehnyt. Aivan, ei mitään. Ratkaisut on tehty hyvän joukkueen ja hyvän kassan turvin, ja niillä on ollut auktoriteetin leima. Jos viimeisestä huolehditaan, ei Moyes voi kuin onnistua.
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #4112 : 10.05.2013 klo 13:21:42 |
|
Jokainen tajunnee mitä tarkoitan, kun miettii, mitä todella ainutlaatuisia ja nerokkaita manageri- ja valkkuratkaisuja Ferguson on viime vuosina tehnyt. Aivan, ei mitään. Ratkaisut on tehty hyvän joukkueen ja hyvän kassan turvin, ja niillä on ollut auktoriteetin leima.
Van Persien hankinta oli mielestäni nerokas ratkaisu, joka poikkesi huomattavasti SAF:n yleisestä linjasta viime vuosilta, ostettiin kokenut kovan luokan peluri, jotta mestaruus saavutettiin.
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #4113 : 10.05.2013 klo 13:22:50 |
|
Oli Prestonissa harrastanut vähän painia pelaajiensa (mm. Tepi) kanssa.
Uusi harjoitusmuoto ensi kesälle, Fergusonin kanssa tämä olisi voinut olla hieman vaarallista, kun van Persien halauskin otti kuulema koville.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #4114 : 10.05.2013 klo 13:30:51 |
|
Itse en nyt viitsi ryhtyä edes pohtimaan, miten perustelisi, että Mourinho olisi onnistunut 85% todennäköisyydellä ja Moyesin ennuste on vain 75% tai pienempi. No minä perustelen miksi uskoisin Mourinhon onnistuvan hyvällä todennäköisyydellä. Mourinho on voittanut mestaruuden neljässä viimeisimmässä pestissään. Miehellä on siis taskussa La Ligan, Valioliigan, Serie A:n ja Primeiran Ligan pokaalit. Samalla taskussa on kaksi UCL-pokaalia ja Uefa Cup-pysti. Ja niitä muitakin killuttumia. Mies on yksinkertaisesti voittaja. Jokainen tajunnee mitä tarkoitan, kun miettii, mitä todella ainutlaatuisia ja nerokkaita manageri- ja valkkuratkaisuja Ferguson on viime vuosina tehnyt. Aivan, ei mitään. Ratkaisut on tehty hyvän joukkueen ja hyvän kassan turvin, ja niillä on ollut auktoriteetin leima.
Sir Alex Ferguson on tehnyt Manchester Unitedista sen koneiston, joka se nyt on. Voittamisenkulttuuri tai henkinen kantti, miten sen nyt haluaa nähdä, siitä on kiittäminen Sir Alexia. Sukupolvien vaihdokset, niissä Sir Alex on onnistunut kerta toisensa jälkeen. Joukkueen rakentaminen sopivista pelaajista, se on ollut miehen tavaramerkki aina. United on ollut enemmän kuin osiensa summa. Ferguson on osannut nähdä mitä joukkue tarvitsee ollakseen toimiva yksikkö yli yksilöiden. Ja se auktoriteettinen leima? Se on tullut voittamalla. Sen Ferguson on ansainnut näytöillään. Monet Asiantuntijat ovatkin aina dumanneet Sir Alexin joukkueet keskinkertaisiksi kuten -- hetkinen, nytkö Manchester United onkin mielestäsi ollut viime aikoina hyvä joukkue? Sinähän povasit joukkueen jäävän tällä kaudella himmeille mitaleille ja syyksi kerroit keskinkertaisen joukkueen. Joukkue on keskinkertainen ja manageri ei ole tehnyt mitään nerokasta, mutta mestaruus tuli silti? EDIT: Hienosäätöä. Ja asiavirhe korjattu.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.05.2013 klo 13:35:50 kirjoittanut candidate »
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4115 : 10.05.2013 klo 13:41:55 |
|
Van Persien hankinta oli mielestäni nerokas ratkaisu, joka poikkesi huomattavasti SAF:n yleisestä linjasta viime vuosilta, ostettiin kokenut kovan luokan peluri, jotta mestaruus saavutettiin.
van Persien halusi ostaa kaikki, joilla oli rahaa ja aika moni rahatonkin. Miksi ja miten se poikkesi viime vuosien linjasta, on kai lähinnä manufanien tiedossa ja mielikuvituksessa. Vuosien varrella Ferguson tuli hankkineeksi aika monta valmistakin tähteä kuten Rion ja Veronin. Ylipäänsä sanoisin, että valmentajat ja managerit tekevät todella harvoin mitään todella ainutlaatuisia ja nerokkaita ratkaisuja. van Gaal (mulkku noin niinku muuten) teki nerokkaasti, kun nosti Thomas Müllerin suoraan taatuksi avauksen mieheksi, vaikkei kyseessä edes ollut mikään vuosisadan talentti. Zorc teki managerina superlöydön ostaessaan 200k:lla Kagawan, joka jo ensimmäisissä treeneissä vakuutti kaikki siitä, että kyse on tulevasta tähdestä. - Mutta näitä sattuu todella harvoin, eikä Moyesiltakaan tule sellaisia odottaa. Sen työn arvostus tulee ratkeamaan ihan sellaisiin perusasioihin kuin siihen, pelaavatko pelaajat korkeimmalla mahdollisella suoritustasollaan, tulevatko valkku ja joukkue toimeen keskenään ja taktiseen sujuvuuteen. Itselläni ei ole minkäänlaista käsitystä Moyesin pelikirjasta ja siitä, kuinka fundamentalistisesti se sitä noudattaa. Yksi helskutin hyvä ratkaisu olisi omaksua tähän asti käytössä ollut sellaisenaan, ja luottaa siihen. Olisin hyvin yllättynyt, jos tätä asiaa ei olisi käsitelty perusteellisesti jo neuvotteluissa.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #4116 : 10.05.2013 klo 13:49:40 |
|
Ferdinand oli 24 v. siirtyessään ManU:un, Veron 26. Näistä molemmista oli odotettavissa jotain jälleenmyyntiarvoa ostohetkellä ja Veron lopulta myytiinkin Chelssiin. Van Persie oli 29 ja viimeisin kausi Arsenalissa oli ainoa ehjä kausi miehen Arsenal-aikana.
On näissä nyt vähän eroa. Tottakai ManU on hankkinut valmiita tähtipelaajia, mutta sellaisia kuitenkin, joilla on ollut pelivuosia vielä uran piikissä ihan mukavasti jäljellä.
ManU uskalsi pistää kunnolla pätäkkää likoon, moni muu kiinnostunut seura ei mätsännyt ManU:n kanssa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.05.2013 klo 13:51:42 kirjoittanut Lätkis »
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #4117 : 10.05.2013 klo 13:52:01 |
|
van Persien halusi ostaa kaikki, joilla oli rahaa ja aika moni rahatonkin. Miksi ja miten se poikkesi viime vuosien linjasta, on kai lähinnä manufanien tiedossa ja mielikuvituksessa. Vuosien varrella Ferguson tuli hankkineeksi aika monta valmistakin tähteä kuten Rion ja Veronin.
Veron siirtyi ManUun vuonna 2001 ja Rio 2002, en laske näitä viime vuosiksi. Berbatov hankittiin vuonna 2008, kuinka monta yli 26-vuotiasta ja yli 20 miljoonaa maksanutta pelaajaa Ferguson on tämän jälkeen hankkinut? Yhden: van Persien.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #4118 : 10.05.2013 klo 13:52:25 |
|
... Pahoittelen candi, et ole tajunnut kirjoittamastani oikeastaan mitään. Ja mitä keskinkertaiseen joukkueeseen (olenko todellakin käyttänyt sitä adjektiivia?) tulee, niin minähän nimenomaan ennustin Manun taistelevan mestaruudesta ja olevan riittämätön Euroopassa. Onneksi olkoon siitä, että ennustukseni mestaruuden häviämisestä meni pieleen. Mutta tarkennettakoon vielä, että Valjun mestaruudesta taistelevat joukkueet eivät todellakaan ole keskinkertaisia vaan hyviä. Näissähän on aina huomioitava mistä seurasta puhutaan. HJK on loistava tai huono joukkue ihan riippuen siitä, mihin sitä vertaa.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #4119 : 10.05.2013 klo 13:53:12 |
|
van Persien halusi ostaa kaikki, joilla oli rahaa ja aika moni rahatonkin. Miksi ja miten se poikkesi viime vuosien linjasta, on kai lähinnä manufanien tiedossa ja mielikuvituksessa. Manchester United on ostanut nuoria ja nälkäisiä pelaajia isolla rahalla jo pitkään. Ei todellakaan tarvitse olla mikään United-tuntija, että näkee mitä poikkeavaa oli Robin van Persien hankkimisessa Unitediin. Ja harvoinpa Arsenalin ja Unitedin välillä on kauppoja tehty noin muutenkaan. Vuosien varrella Ferguson tuli hankkineeksi aika monta valmistakin tähteä kuten Rion ja Veronin.
Rio Ferdinand oli nuori pelaaja, reilu parikymppinen, kun hän Unitediin siirtyi. Miten tämä liittyy lähes 30-vuotiaaseen Robin van Persieen? Veron on hyvä esimerkki siitä, ettei jo näyttönsä antanut pelaaja oikein onnistunut vakuuttamaan Unitedissa. Ylipäänsä sanoisin, että valmentajat ja managerit tekevät todella harvoin mitään todella ainutlaatuisia ja nerokkaita ratkaisuja. Mutta tässä tapauksessa sanoisin, että Sir Alex Fergusonilla on nerokkaita ja ainutlaatuisia ratkaisuita miehen United-kauden aikana sellainen kasa, että niiden erittelyyn menisi liian kauan.
|
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #4120 : 10.05.2013 klo 13:58:02 |
|
Ketju täyttyi pariksi päiväksi, ihan ymmärrettävästi, monenlaisesta tekstistä ja valitettavasti useat hyvät kirjoitukset hukkuivat muun äkkipikaisuuden sekaan. Toivottavasti nyt pölyn laskeutuessa saadaan aikaan hyvin etenevää spekulointia eikä enää enimmäkseen irrallisia kommentteja.
United päätyi siis mitä ilmeisemmin Sir Alexin johdolla Moyesiin, jonka on jo vuosia tiedetty olevan hyvissä väleissä United-managerin kanssa. Itse pidän ratkaisua esim. Mourinhon valintaa parempana, koska tämä antaa paremman mahdollisuuden säilyttää pysyvyyttä joukkueen tiimoilla. Portugalilainen olisi mielestäni todennäköisemmin tuonut pyttyjä sisään, mutta niiden hinta olisi ollut kenties liian kova monessakin mielessä. Unitedin ratkaisua kritisoivien pitäisi nähdäkseni nostaa esille niitä nimiä, jotka olisivat olleet realistisesti saatavilla (ainakin sen tiedon perusteella, mikä etäkannattajilla on käytettävissä) ja paremmilla näytöillä varustettuja.
En pidä Moyesia mitenkään täydellisenä ratkaisuna, mutta hän voi hyvinkin olla paras vaihtoehto juuri tällä hetkellä. Hyvänä puolena voidaan kirjata kyky sitoutua pitkään yhteistyöhön, rakentaa vaikeasti voitettava joukkue hieman rajallisillakin resursseilla ja paras mahdollinen kyky ymmärtää, mitä United merkitsee seurana. En myöskään usko, että hänellä on tarvetta räjäyttää nykyinen joukkue hajalle ja rakentaa kokonaan uusi hetkessä.
Riskinä on nähtävä tietysti miehen reaktio johtamiseen aivan uuden kokoluokan tilanteessa, isot kirjoittelut kyvyttömyydestä voittaa tiettyjä joukkueita varsinkin vieraskentillä ja valmiiden näyttöjen puuttuminen pokaalien ja europelien muodossa. Näihin liittyen, kuten muutamat osuvasti kirjoittivatkin, mies tarvitsee organisaation ja pelaajien vahvaa tukea. Erityisen tärkeänä pitäisin Giggsin ja Rion kaltaisten suuruuksien nousua managerinsa rinnalle ongelmatilanteissa, koska heidän kauttaan Moyes voi saada aikaan positiivisen jatkumon Sir Alexista ensi kauteen ja myös tuleviin. Ensimmäinen positiivinen uutinen oli tuo kuuden vuoden sopimus, joka antaa selvän alkusignaalin pelaajille johdon puolelta.
Olosuhteisiin nähden mielestäni siis hyvä nimitys, mutta jonain toisena vuonna olisi voinut olla parempiakin vaihtoehtoja ehkä saatavilla. En kuitenkaan olisi ollut valmis liputtamaan Mourinhon puolesta missään tapauksessa. United on varmasti valmistellut tätä ratkaisua huolellisesti kuukausien (joiltakin osin jopa vuosien) ajan ja esim. tiedotuksessa on nähtävissä erityispiirteitä, joita on viilattu antaumuksella.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #4121 : 10.05.2013 klo 14:01:43 |
|
...niin minähän nimenomaan ennustin Manun taistelevan mestaruudesta ja olevan riittämätön Euroopassa. Onneksi olkoon siitä, että ennustukseni mestaruuden häviämisestä meni pieleen.
En jaksa aloittaa kyselyä siitä miten Unitedin riittämättömyys näkyi Real Madridia vastaan, mutta ei aloiteta sitä keskustelua taas. Mutta eipä se mitään kummoista Asiantuntijaa vaadi, että näkee Manchester Unitedin olevan riittävän kova mestariksi.
|
|
|
|
|
BassonSuurlähettiläs
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkue
|
 |
Vastaus #4122 : 10.05.2013 klo 14:11:16 |
|
Van Gaal (mulkku noin niinku muuten) teki nerokkaasti, kun nosti Thomas Müllerin suoraan taatuksi avauksen mieheksi, vaikkei kyseessä edes ollut mikään vuosisadan talentti. Zorc teki managerina superlöydön ostaessaan 200k:lla Kagawan, joka jo ensimmäisissä treeneissä vakuutti kaikki siitä, että kyse on tulevasta tähdestä.
Ehkä Vidicin ostoa voidaan verrata näihin molempiin tekoihin? Rafaelin hankkiminen oli myös hyvä öögaus. Smallingia ja varsinkin Jonesia ostaessa varmaan moni muukin jo näki, että kyseessä maju-tason junnuja. Englannin maajoukkue ei sinäänsä ole paras mahdollinen mittari mutta anyways. On tullut pari yötä tätä mylläkkää nyt hiljaisuudessa seurattua ja Moyes on mielestäni paras valinta, niistä ketä oli tarjolla. Oikeastaan ainut parempi vaihtoehto olisi ollut Klopp, joka luonnollisista syistä ei ollut palkattavissa. Rooney on ruvennut nyt vammailemaan ja odotan mieheltä jonkinlaista kommenttia pikkuhiljaa. Kovin mahdollinen temppu tähän väliin olisi, että mies ei pelaa SAFin/Scholesin viimeisessä kotipelissä. Hyvin mahdollista jos huhut pitävät paikkaansa.
|
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #4123 : 10.05.2013 klo 14:15:37 |
|
Oli Prestonissa harrastanut vähän painia pelaajiensa (mm. Tepi) kanssa.
Jos muista oikein niin tämä oli joku pieni käsirysy baarissa Prestonin ollessa harjoitusleirillä Itävallassa. Paul McKenna ja Moyes ottivat yhteen ja Tepi meni siihen väliin.
|
|
|
|
|
Kyykky
Poissa
|
 |
Vastaus #4124 : 10.05.2013 klo 14:18:55 |
|
Managerin vaihdosta ja sen ajoitusta tarkasteltaessa on syytä huomioida myös muut merkittävät tekijät. Gill vaihtuu Woodwardiin ja velkapotti pienenee kovaa vauhtia, joten teoriassa mahdollisuudet investoida pelaajistoon voivat parantua ja johdon sementoitunut yhteistyö voi muuttua paljonkin. Ronaldon myynnistä lähtien pelaajainvestoinnit ovat olleet nettona vähäisiä, tosin suunta on selvästi ollut menopainotteinen. Ilmeisesti taloustilanne ei antanut mahdollisuuksia hankintoihin ja painopiste oli jonkin aikaa korkean palkkarakenteen ylläpitämisessä. Viime kauden perusteella näyttäisi siltä, että raha irtoaa taas myös ostoihin.
|
|
|
|
|
|
|
|