FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.08.2025 klo 03:00:28 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 171
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2012/13 - There Is No Progress Without Struggle  (Luettu 512612 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Newton Heath

Poissa Poissa


Vastaus #50 : 21.05.2012 klo 21:21:49

Kagawan hinta olisi sitten n. €20m.
http://www1.skysports.com/football/news/11881/7770015/Dortmund-set-Kagawa-price

Toisaalla
http://manunitedonly.com/man-united-cant-agree-a-price-for-shinji-kagawa/1931

« Viimeksi muokattu: 21.05.2012 klo 21:47:06 kirjoittanut Newton Heath »
Grohl

Poissa Poissa


Vastaus #51 : 21.05.2012 klo 21:33:10

Unitedin pitäisi siis korottaa vielä vajaalla kympillä, niin siirto tulisi toteutumaan. Aika hassulta kuulostais kyllä, että korottettaisiin omaa tarjousta kolmella miljoonalla enemmän, kuin mitä on ajateltu maksaa. Tosin tuo 7 miljoonaa on varmasti aika pitkälti jonkinlainen haistelu, eikä todellakaan se summa, mitä United on Kagawasta valmis maksamaan. Saksalaiset tuskin tulevat hinnassa yhtään vastaan, sillä potentiaalisia ostajia näyttäisi olevan enemmänkin. Jännäks menee.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #52 : 21.05.2012 klo 22:31:12

Saksalaiset tuskin tulevat hinnassa yhtään vastaan, sillä potentiaalisia ostajia näyttäisi olevan enemmänkin. Jännäks menee.

Potentiaalisin vaihtoehto näyttää hetkellä olevan Arsenal, joka ei varmasti maksa £16 miljoonaa Kagawasta. Chavski ja Shity eivät vaikuta lainkaan kiinnostuneilta, mikä jättää Kagawalle kaksi vaihtoehtoa kun Valioliigaan halua ja tuskin on valmis tinkimään sienipeleistä.

En usko, että Manukaan Dortmundin hintapyyntöön suostuu ja maltillisempi siirtokorvaus alkaa kyllä kelpaamaan elokuussa kun vaihtoehtona on ilmainen siirto vuoden päästä.
« Viimeksi muokattu: 21.05.2012 klo 22:37:10 kirjoittanut Tekniikka »
bunga bunga

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet


Vastaus #53 : 21.05.2012 klo 22:40:15

E: Meikä trollaattiin ja pahasti >:(

Kerroin Unitediin siirtymiseen toki pienin tällä hetkellä
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #54 : 21.05.2012 klo 23:58:03

Erinomainen avaus Phizzalta, kuten odottaa saattoi Ylos

Mennyttä
********

Itse kirjoittelin viime kauden avaukseen, että siitä kaudesta muodostuisi todellinen murroskausi, mutta eipä sitä todellista hyppyä uuteen miehistöön vielä tullutkaan. Toisaalta viime kausien avainpelaajista Edwin van der Sar lopetti sekä Vidic ja Fletcher olivat poissaolevina suurimman osan kaudesta, joten vaikka muutoksia pelaajistossa ei niin rajusti tullut, niin jonkinlainen välikausi vähintäänkin tuo mennyt kausi oli myös uusien tuulien osalta. Ja lähtihän joukkueesta myös jokapaikanhöylä O'Shea sekä Brown, jotka molemmat ovat myöskin osaltaan olleet isoja palasia Fergusonin palapelissä, joten muutoksia tehtiin joukkueeseen lopulta melko runsaasti.

Pokaaliton kausi on tottakai Manchester Unitedin standardeilla alisuoritus, mutta 89 pistettä Valioliigasta on kova suoritus. Vaikka liigan taso nyt joidenkin mielestä on reilusti heikompi kuin viime vuosina, niin kaikkien aikojen paras pistepotti kakkoselle sieltä siltikin taisi tulla. ja se on kaikesta huolimatta hyvä suoritus - jopa erinomainen. Ja olihan se mestaruuskin lopulta vain sekuntien päässä. Mestaruus jonka joukkue hävisi maalierolla. Ei tämä sinänsä ollut huono suoritus, varsinkin kun joukkueen paras puolustaja ja paras puolustava kk-pelaaja olivat poissa lähes koko kauden.

Euroopassa toki menikin sitten reilusti alle parin. Ensin putoaminen etukäteen naurettavan helposta lohkosta ja sitten vielä nöyryyttävästi selkään Bilbaolta molemmissa osaotteluissa (toki siinä välissä voitto Ajaxista). Peluutuksessa oli aistittavissa lievää ylimielisyyttä UCL:n puolella, mutta ennenkin Sir Alex on osannut pyörittää rotaatiota, joten silläkään ei sinänsä ole merkitystä. Ensi kaudella tähän on varmasti tulossa parannusta, mutta siltikin nähty mahalasku varmasti kummittelee pelaajien mielessä tulevallakin kaudella. Ei Euroopasta pisteitä neppailemalla haeta.

Kokonaisuutensa sanoisin viime kauden olleen tottakai pettymys. Mutta pettymys, tai vastoinkäymiset, ovat omiaan kasvattamaan raakileista voittajia. Tai tässä se nyt mitataan. Joten otsikon mukaisesti, mitään ei tulekaan saada ilmaiseksi. Tulevalla kaudella pelaajien pitää ansaita kaikki uudestaan. Ja monella pelaajalla on se viimeinen aika näyttää riittääkö taso vai ei.

Alkukaudesta homma toimi hetken, mutta melko nopeasti homma lässähti. Keskikentälle tuntui löytyneen toimiva pari Andersonista ja Cleverleystä, mutta lopulta loukkaantumiset rikkoivat tämän parin, eikä paluuta ollut enää koko kaudella. Fletcher tosiaan oli poissa pitkään, teki paluun tälle kaudelle kuitenkin, mutta palasi takaisin saikulle, jolta mies ei pahimmassa tapauksessa enää palaa. Tämä oli todella suuri menetys, sillä juuri Fletcherin tapaista pelaajaa ei Unitedilla ole.

Lopulta siihen vaadittiin Paul Scholesin paluu, että Manchester United pääsi takaisin raiteilleen ja homma alkoi taas toimimaan. Surullisen kuuluisan kahdeksan pisteen johdon hankittuaan United kuitenkin palasi siihen alkukaudesta tuttuun modeen, jossa mikään ei onnistu. 4-4 tasapeliin päättynyt Everton-ottelu oli ehkä se pahin rimanalitus tässä loppukauden mahalaskussa, joka lopulta päättyi yliajalla Cityn mestaruusjuhlaan. Tuossa ottelussa kun United olisi pitänyt kaksi kertaa hankkimansa kahden maalin johdon, niin ehkä sitä kahta tähteä voitaisiin tosissaan sovitella Manchester Unitedin paidan rintamukseen.


Sir Alex Fergusonilla on paljon mietittävää kesän aikana

Tulevaa
*******

Sir Alex Fergusonin puheet voittamisesta tulevat varmasti suoraan skotin sydämestä - tämä mies ei luovuta. On aivan varmaa, että tämä mennyt kausi on monella tavaa toiminut motivaattorina. Kaikesta huolimatta Manchester Unitedin joukkue on ihan hyvässä mallissa, ainoastaan se moneen kertaan mainittu keskikentän keskusta vaatii oikeasti ulkopuolisen hankinnan. Jos (ja kun) Sir Alex osaa tehdä valmmenusjohdon kanssa oikeanlaisia päätöksiä, niin Unitedin joukkue voi hyvinkin tänä kesänä saada ne tarvittavat palaset kuntoon ja ensi kaudella olla taas mukana mestaruusjahdissa entistä vahvempana.

Edwin van der Sarin korvaaminen nuorella De Gealla oli rohkea veto ja alkukauden vaikeamman jakson perusteella moni olikin valmis tuomitsemaan nuoren espanjalaisen flopiksi. Lindegaard otti ykköstorjujan viitan harteilleen hetkeksi, mutta loukkaantui. Kun De Gea pääsi takaisin ykköseksi, ei paluuta kakkoseksi enää ollut. Nuori espanjalainen alkoi pelaamaan tasaisesti hyvin, torjuen muutamia tärkeitä pisteitä Unitedille. Lopulta koko kaudesta jäi positiivinen kuva, pienestä alkukankeudesta huolimatta.

De Geassa ja Lindegaardissa on erinomaiset maalivahdin Manchester Unitedille, ainakin mitä menneen kauden näyttöihin tulee. Viimeksi tässä osa-alueessa meni hieman kauemmin saada kuntoon, kun Schmeichelin jälkeen United etsi vuosia sopivaa maalivahtia. Mutta, tulevalla kaudella myös De Gea on taas uuden haasteen edessä, kun se perinteisesti "vaikea toinen kausi" on vastassa. Maajoukkueessa miehen onnistumiset palkittiin, mies on mukana (ainakin alustavasti) Espanjan EM-joukkueessa. Tuskin peliaikaa tulee, mutta eiköhän tuolla ole ihan positiivinen vaikutus nuoren maalivahdin itseluottamukseen. Ja eiköhän Casillasilta ole ihan mukavaa muutamia vinkkejä kuunnella.

Puolustukseen Vidic tekee paluun ensi kaudella ja "like a new signing" raikaa - eikä turhaan. Jos serbialainen vain palaa tasolleen, niin jo tuossa on huimasti lisää tukea puolustukselle. J. Evans toki nosti loppukaudesta huimasti osakkeitaan, eikä Rio Ferdinandkaan ole vielä sanonut viimeistä sanaansa, mutta onhan Vida nyt kuitenkin parhaimmillaan jopa Maailman Paras pelipaikallaan. Jones ja Smalling kuitenkin kärkkyvät peliaikaa myös, joten huolissaan en olisi toppariosastosta, ihan sama mitä tapahtuu.

Laitapuolustajista voisikin sitten ehkä hieman enemmän huolissaan olla. Evra ei ole pitkään aikaan ollut parhaassa terässään, eikä oikealle laidalle ole edelleenkin mitään lopullista ratkaisua löytynyt. Jones, Smalling, Rafael ja ainakin Valencia ovat tuota puolustuslinjan oikeata kaistaa pelailleet, joskus vähän paremmin, joskus vähän huonommin, mutta epätasaisesti joka tapauksessa. Ja kun ilmeisesti Jonesia ja Smallingia on kuitenkin toppareiksi ajateltu, niin eipä näitä laitapuolustajia lopulta edes oikeastaan ole kuin Rafael ja Evra.

Puolustuksen laidoille olisi kuitenkin nyt löydettävä ratkaisuita. Kun Fabiotakin tarjotaan lainalle, niin eipä noita kirittäjiä Evralle edes oikeastaan olisi ilman hankintoja (pl. junnut) ja oikealla laidalla pelailee jatkossakin varmaan kasa eri pelaajia. Tämä ei ole aivan mahdoton ongelma, mutta heti keskikentän keskustan jälkeen olennaisin ongelma.

Kärjessä palikoiden on parempi olla kunnossa, kun Berbatovin tasoista pelaajaa on mahdollisuus pitää penkillä/katsomossa. Ja kyllähän kärjessä homma toimikin ihan hyvin. Welbeck onnistui pelaamaan ajoittain todella hyvin, vaikka viimeistely nyt ei ollutkaan ihan parhaalla tasolla. Silti liikettä riitti ja mies pelasi ajoittain hienosti yhteen muiden hyökkäyspään pelaajien kanssa. Ensi kaudella se viimeistely kuntoon, niin hyvä tulee.

Chicharito ei ollut ihan yhtä vakuuttava kuin ensimmäisellä kaudellaan, mutta siltikin mies onnistui vakuuttamaan valmennusjohdon ja ansaitsi itselleen uuden sopimuksen. Tänä kesänä Chichariton pitäisi pystyä saamaan alle kunnon pre-season Unitedin kanssa, mikä ei voi olla huono asia. Eiköhän sieltä voi taas odottaa sellaista 15-20 maalin kautta, jos vain peliaikaa tulee. Menneellä kaudellakin maaleja kuitenkin tuli 12 kappaletta.

Rooneysta tuskin tarvitsee kertoa muuta kuin 34 maalia, joista 27 syntyi Valioliigassa. Mies oli juuri niin tärkeä palanen kuin miltä se näyttää paperilla. Ensi kaudellakin tätä samaa on odotettavissa, vaikka maalimäärät eivät ehkä ihan näin korkeina pysykään. Tulevalla kaudella Rooneyn rooli saattaa jälleen muuttua hieman, riippuen vähän hankinnoista, mutta paikka hyökkäyspelin keskiössä on melko varma jatkossakin, tavalla tai toisella. Toivottavasti ainakin suurimmilta skandaaleilta säilytään, kentän sisällä ja ulkopuolella.

Laituriosasto on myös hyvällä mallilla. Ashley Young, Nani ja Valencia riittävät tulevallakin kaudella. Giggs toki ajoittain saattaa tuurata sekä Park, jos korealainen vielä on mukana tulevalla kaudella, mutta ensin mainittu kolmikko muodostaa sen ykkösmiehistön miehityksen normaalisti. Jokainen näistä oli menneellä kaudella ihan hyvällä pelipäällä, enkä usko että tuo osa-alue muodostuu tulevallakaan kaudella ongelmaksi.

Manchester United 2012-13
*************************

Hankintoja Gill ja Sir Alex ovat kovasti lupailleet, joten uskotaan tuon olevan muutakin kuin kausikorttien uusimiseen houkuttelua. Kagawa nyt ainakin on ilmeisesti käynyt ihan oikeasti rupattelemassa Fergusonin kanssa, joten eiköhän tuo siirto nyt ole melko lähellä toteutua. Muissa huhuissa on pyörinyt milloin mitäkin pelaajaa, mutta voi tosiaan olla, ettei hankintoja lopulta nähdä kovinkaan montaa. Ainakaan mitään korkean profiilin siirtoja. Toki esimerkiksi Clyne ja Powell kuulostavat ihan mahdollisilta hankinnoilta, mutta huhutut Modric, Sneijder ja Hazard tuntuvat vähän turhan nimekkäiltä pelaajilta. Modric näistä olisi ehkä se todennäköisin hankinta, syynä menestys Valioliigassa, mutta Sneijderin juna taisi mennä jo ja Hazardin hinta tulee kohoamaan reilusti yli 30 miljoonan euron, eikä palkkakulutkaan mitään kevyitä tule olemaan.

Uskon kuitenkin hankintoja tulevan enemmänkin kuin tuo huhuiltu hyökkäävä keskikenttäpelaaja. En kuitenkaan usko ihan vielä Andersonin ja Cleverleyn olevan siirtymässä pois, joten ihan täydellistä remonttia keskikentällä en odota näkeväni. Fletcherin paluusta on pitkälti kiinni nähdäänkö hankinta myös keskikentän puolustavampaan rooliin. Itse toivon, että Pogba nousisi tuohon paikalle rotaatiomieheksi ja Fletcher tekisi paluun tasolleen, mutta kovasti huhut vievät nuorta ranskalaista Juventukseen ja skotin pelikunto on todellakin hyvin mahdollisesti jotain aivan muuta kuin se parhaimmillaan on ollut.

Potentiaaliin uskoisin tälläkin kertaa panostettavan, joten heitetään siirtoveikkaukset nyt sitten näin:

Sisään:

Kagawa
Clyne
Powell
Baines

Ulos:

Berbatov
Park
Macheda
Bébé
Fabio (laina)
W. Keane (laina)

Hankintojen lisäksi uskon siis Pogban kirjoittavan lopulta uuden sopimuksen, Andersonin ja Cleverleyn jäävän sekä Fletcherin palaavan vielä kentille. Näin Unitedilla olisi siis ainakin numeroina tarpeeksi pelaajia keskikentälle, kun tuohon keskikentän keskustaan olisi tarjolla näiden lisäksi vielä Giggs ja Scholes. Määrää ei tietenkään korvaa laatua, mutta itse jaksan vielä uskoa, että tuosta nipusta löytyy tarvittavat palaset.

*****

Siinä nyt jotain mietteitä menneestä ja tulevasta, lisää sitten kun kesän siirtoikkunasta kuuluu jotain varmoja tietoja. Noin pähkinänkuoressa todetaan vielä, että itse en näe Manchester Unitedin miehistöä ihan niin huonona kuin jotkut ovat nähneet. Kyllä nykyisestäkin joukkueesta löytyy paljon laatua ja monipuolisuuttakin, joten mihinkään paniikkiin ei ole syytä. Hienovaraista säätöä, muutaman pelaajan tason ailahtelun tasaantuminen sekä onnea loukkaantumisten kanssa, siinä ne omat toiveeni.

Ja loppujen lopuksi, ihan sama mitä siellä tapahtuu ja kuinka monta uutta yrittäjää Old Traffordille saapuu, niin eiköhän nämä kaksi vielä ensi kaudella ole mukana kentällä ratkaisevilla hetkillä:

Pumba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Therese Johaug


Vastaus #55 : 22.05.2012 klo 00:36:01

Kun nyt ei tähän hätään ole muuta todettavaa, niin nakataanpa sitten siirtoveikkaukset ilmoille.

IN:

Shinji Kagawa
Lukasz Pisczcek
Yann M´Vila
Ross Barkley

OUT:

Anderson
Fletcher
Berbatov
Pogba
Fabio (laina)

Eli sisään siis Kagawa tuomaan keskikentälle ja hyökkäyspäätyyn sitä tarvittavaa jytinää. Kyytipojaksi Fergie ryövää samasta suunnasta vielä laitapakkiosastolle Pisczcekin paikkaamaan Kusczcakin jättämää nimihirviön kiintiöpaikkaa. Keskikentällä Modric osoittautunee liian mahdottomaksi palaksi, joten katseet suunnataan Ranskan maalle ja M´Vila koukkaa lopulta Old Traffordille Wengerin nenän edestä. Ross Barkley on sitten tämän kesän philjones.

Pihalle Anderson ja valitettavasti uransa päätöksestä ilmoittava Fletcher. Berbatoville erittäin hyvää jatkoa jossain muualla. Pogbaan Ferguson menettänee viimeisetkin toivonsa ja pistää pojan Torinoa kohti.

Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #56 : 22.05.2012 klo 10:45:11

Voisi itsekkin kokeilla pientä siirtoveikkausta heittää ilmoille

In:
S. Kagawa
Baines
Fellaini
Clyne

Out
Pogba
Berba
Fabio (laina)
Park

Lähdetään näillä liikkeelle, Kagawa nyt näyttäisi melko todennäköiseltä ja mielestäni ihan oivalliselta hankinnalta, Baines on ehkä vähän liian kallis ja vanha SAFin hankintapolitiikkaan, mutta olisi Evralle oiva kirittäjä, mikäli Fabio pistetään lainalle, samalla saataisiin hieman vaarallisuutta erikoistilanteisiin, jotka Youngin saapumisen jälkeenkin ovat olleet heikkoja. Fellaini on sitten tälläinen toinen yllätyskortti, tämä saattaisi tapahtua, mikäli Fletcher joutuu lopettamaan. Itse toivoisin, että Cleverley jäisi vielä, toivon myöskin Andon jäämistä ja ehjää kauttaa, mutta taitaa olla liikaa pyydetty. Nathanel Clyne olisi vaihtoehto oikealle puolella, tällä voitaisiin vähentää Jonesin ja Smallingin peluuttamista siellä.

Pogban pitäminen olisi mielestäni hyvä juttu, mutta vähän pahalta näyttää tällä hetkellä, Berbakin todennäköisesti lähtee, ei mahda mitään. Berbaa käy vähän sääliksi, monessa mielessä parempi pelaaja, kuin Welbeck tai Chicharito, mutta kun peliä ei olla haluttu rakentaa hänen vahvuuksilleen, niin ei voi mitään. Fabio ilmeisesti on lähdössä lainalle, toivottavasti tarpeeksi kovaan jengiin, jossa kuitenkin vastuuta, ehkä Evertonin vastalahjaksi Bainesista? Parkille en nää enää käyttöä, ollut hyvä palvelija kovissa otteluissa, mutta enää ei tunnu jalat riittävän niihin ja hyökkäyspäähän ei kertakaikkiaan ole tarpeeksi annettavaa, Park on kuitenkin ManUssa ollessaan osoittanut, että on paljon muutakin kuin maskotti, ollut erittäin tärkeä pelaaja monissa isoissa otteluissa, kiitos siitä miehelle!
Siksok

Poissa Poissa


Vastaus #57 : 22.05.2012 klo 17:47:11

Harvoin nämä osuu, mutta heitetään nyt oma veikkaus.

IN:
Hazard
Kagawa
Baines
Lewandowski
Modric
Powell

OUT:
Berbatov
Owen
Pogba
Fabio ---> Benfica
ja jos Baines tulee, Rafael lainalle jonnekkin
« Viimeksi muokattu: 22.05.2012 klo 18:23:23 kirjoittanut Siksok »
bunga bunga

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet


Vastaus #58 : 22.05.2012 klo 18:56:21

Harvoin nämä osuu, mutta heitetään nyt oma veikkaus.

IN:
Hazard
Kagawa
Baines
Lewandowski
Modric
Powell

OUT:
Berbatov
Owen
Pogba
Fabio ---> Benfica
ja jos Baines tulee, Rafael lainalle jonnekkin

toivottavasti edes yksi noista neljästä :D

Toki olisi suotavaa että Glazerit olisivat menettäneet hermonsa Abujen juhlintaan ja kuumentaisivat markkinoita entisestään.
« Viimeksi muokattu: 22.05.2012 klo 18:58:36 kirjoittanut bison »
ilmapallo

Poissa Poissa


Vastaus #59 : 22.05.2012 klo 21:54:08

Osallistun siirtoveikkauksiin toki perinteisesti toivoen samalla korkean tason jatkuvan ketjussa. Kyllähän United Kagawan lisäksi yhden rakkikoiran tarvitsisi, joten:

IN:
Kagawa
Lassana Diarra

OUT:
Park
Berbatov
Fabio (laina)
Macheda
Kuszczak
Bebe
Amos
Pogba
Fryers (laina)
Keane (laina)
Owen
Grohl

Poissa Poissa


Vastaus #60 : 23.05.2012 klo 07:23:45

No hassutellaanpas:

Sisään:

Kagawa
Cissokho
Modric

Ulos:

Park
Pogba
Kuszczak
Berbatov
Macheda (laina)
Bebe
Fabio (laina)
Valonheitin

Poissa Poissa


Vastaus #61 : 23.05.2012 klo 13:19:39

Yritetään veikata

Sisään

Baines
Nick Powell
Kagawa (lähes kaikkien listalla)
Michu (ilmeisesti talousvaikeuksien vuoski halpa siirto)
Hazard (huhujen mukaan hyväksynyt ManU:n City:n ja Chelsean ehdot)

Ulos:

Andersson (ei ehkä kesällä, mutta tammikuussa)
Fabio lainalle
Kulakki (miksi muuten ei ole jo siirtynyt?)
Keane laina
Macheda
Berba

Hazardin tuloon en oikeasti usko, mutta olisi sellainen "kohuhankinta". Hintahan on jotain aivan älytöntä ja uskon Cityn reippaamman palkkatarjouksen voittavan.

Jätin listalta spursin kaksikon pois, vaikka uskonkin Fergusonin olevan vahvoilla, mikäli Harry joutuu pelaajiaan myymään.
« Viimeksi muokattu: 23.05.2012 klo 13:58:37 kirjoittanut Valonheitin »
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #62 : 23.05.2012 klo 13:20:05

Nyt lähdetään kovat piipussa:

Sisään
Kagawa
Clyne
Powell
Baines


Ulos
Berbanator
Kusczcak
Pogba
Macheda
Owen
Bebe
De Laet
James

Laina
Fabio
Petrucci
+ kasa junnuja

Dembele tulee Manuun, jos Hazard kieltäytyy kohteliaasti punaisten trjouksesta. Uusimmat uutiset sekä miehen agentti ovat vahvistaneet, että siirtosumma ja sopimus on sama Chelealla, Cityllä ja Unitedilla, joten mies päättää itse. Berbaa pyritään laittamaan Dortmundiin vaihdossa Lewandovskiin. Näitä kahta en pidä tarpeeksi todennäköisenä. Merkkejä on ollut ilmassa Ubitedin pelityylin muutoksesta muotoon:

Young-rooney-hazard
Kagawa-valencia-carrick
Pakit ja mv

Tämä siis brittifoorumilta ja jos siis kaupat toteutuvat. Kovin hyökkäävältä vaikuttaa, mutta toimii jos pallonhallinta on ns. Moitteeton.  Lisäyllärinä voisi olla Andersonin laina pelituntuman hakemiseksi. Ja huom Park JÄÄ punaisiin ;)

Edit. Listan päivitys + Inssasin tuon Dembelen pois.

« Viimeksi muokattu: 31.05.2012 klo 22:46:53 kirjoittanut Anjii »
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 23.05.2012 klo 13:22:04



Uskot Berban jäävän ???
Valonheitin

Poissa Poissa


Vastaus #64 : 23.05.2012 klo 13:58:07

Uskot Berban jäävän ???

En. Lähtö on jo niin varma, että unohtui koko listalta. Lisätään.
Molden enkeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri


Vastaus #65 : 23.05.2012 klo 14:14:44

Yritetään veikata

Sisään

Baines
Nick Powell
Kagawa (lähes kaikkien listalla)
Michu (ilmeisesti talousvaikeuksien vuoski halpa siirto)
Hazard (huhujen mukaan hyväksynyt ManU:n City:n ja Chelsean ehdot)


Voisi olla ihan hyvä hankinta kelle tahansa seuralle. Pelasi viime kaudella niissä matseissa mitä näin niin todella hyvin ja teki yhteensä 17 maalia Vallecanon paidassa tällä kaudella. Sopparissa on kuulemma pykälä, jonka mukaan neljällä miljoonalla eurolla lähtee. Eli ei käytännössä mitään. Mutta tuskin on Fergusonin hankintalistalla kuitenkaan.
Newton Heath

Poissa Poissa


Vastaus #66 : 23.05.2012 klo 17:52:28

Hassutellaanpa itsekin

Sisään:

- Kagawa
- Sven Bender
- Van der Wiel
- Baines

Ulos:

- Berba
- Kusakki
- Anderson
- Macheda
- Pogba
- Fabio
- Owen
- Bebe (piti lisätä, muistin että oli jo myyty, mutta onkin lainalla)
« Viimeksi muokattu: 23.05.2012 klo 18:14:04 kirjoittanut Newton Heath »
Jamottis

Poissa Poissa


Vastaus #67 : 23.05.2012 klo 18:02:49

Heitetääs veikkaukset täältäki

Sisään:
Kagawa
Clyne
Powell

Ulos:
Berbatov
Macheda
Pogba
Bebe
Owen
Kuszczak

Lainalle:
Fabio
W. Keane
Fryers
M. Keane
« Viimeksi muokattu: 29.05.2012 klo 13:24:21 kirjoittanut Jamottis »
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #68 : 23.05.2012 klo 18:15:13

Missä vaiheessa nämä veikkaukset lyödään kiinni? Ja annetaanko esimerkiksi Owenin olla mukana äänestyksessä, vaikka lopettamisesta tieto tuli jo hyvän aikaa sitten?
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #69 : 23.05.2012 klo 18:28:44

Missä vaiheessa nämä veikkaukset lyödään kiinni? Ja annetaanko esimerkiksi Owenin olla mukana äänestyksessä, vaikka lopettamisesta tieto tuli jo hyvän aikaa sitten?

Tai Bebe? Eikös ole lainalla osto-optiolla? Lisään nämä itekkin jos näin on..
Jamottis

Poissa Poissa


Vastaus #70 : 23.05.2012 klo 19:07:49

Tai Bebe? Eikös ole lainalla osto-optiolla? Lisään nämä itekkin jos näin on..

Eikö Beben laina päättynyt tuon loukkaantumisen takia? En nyt ole aivan varma, mutta tällainen muistikuva olisi.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #71 : 23.05.2012 klo 19:11:14

Tai Bebe? Eikös ole lainalla osto-optiolla? Lisään nämä itekkin jos näin on..

Bebehän taisi loukkaantua jo heti kättelyssä, eikä juuri siis pelannut viime kaudella. Kolme peliä tuli Wikipedian mukaan kasaan. Oli myös potkittu pois Besiktasista, rikkoi ilmeisesti jotain kotiintuloaikoja (lähteenä jälleen Wiki), joten tuskin ainakaan turkkilaiset tuota osto-optiota ovat käyttämässä. Siirtynee kuitenkin, mutta Owenia ja Richie De Laetia tässä kuitenkin lähinnä tarkoitin, näiden poistuminen kun kuitenkin on jo ilmoitettu virallisiltakin tahoilta.

Tottakai lisäillä voi näihin tehtyihin veikkauksiin, ainakin niin kauan kun näitä veikkauksia saa tehdä. Reiluuden nimissä ainakin.
Los Amigo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet, HJK


Vastaus #72 : 23.05.2012 klo 20:21:54

IN:
Christian Eriksen
Yann M'Vila
Aly Cissokho
Nick Powell

OUT:
Berbatov
Macheda
Pogba
Kuszczak
Bebe
wayne_rooney

Poissa Poissa


Vastaus #73 : 23.05.2012 klo 20:45:01

Carrick näyttää auttamatta puujalalta kovempia vastaan. Uskomatonta että mies mahtuu kannattajien ihannekokoonpanoon puolustavaksi keskikentäksi. Joku muu tähän ja carrick korkeintaan tasapainottavaksi pelaajaksi. Oma:

      -----#10------
Young --Hazard----Valencia
----Strootman---Carrick------
Baines--Evans-Vidic---Jones--  
              De Gea
Penkki: Evra, Smalling, Nani, Hernandez, Scholes, Lindegaard, Giggs

Parkin mahdollista elinikäistä jatkoa en ymmärrä kuin yhdeltä kantilta. Paidat. Häntä ei saa päästää koviin peleihin kentälle. Korkeintaan ns. merkityksettömiin peleihin.

Myös Rafaelin pelleilyt alkavat olla nähtyä kamaa. Ei riitä, että pelaa Valencian kanssa hyvin yhteen. Evraan pätee samat asiat, ja hänenkin viime kauden perusteella tulisi olla vaihtopenkkikamaa. Puolustuksen kautta ensin..
« Viimeksi muokattu: 23.05.2012 klo 20:55:39 kirjoittanut wayne_rooney »
ziigmund

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, MUFC


Vastaus #74 : 23.05.2012 klo 21:42:16

IN:
Kagawa
Baines
Hazard

OUT:
Berbatov
Kuszczak
Macheda
Fabio (loan)
Bebe
Owen
Pogba

Toki joku Modrickin kävisi enemmän kuin hyvin, mutta jotenkin en jaksa uskoa miehen siirtyvän OT:lle. Hazard toki kovettaisi, kuten myös Baines, tosin jälkimmäinen alkaa olla jo hieman liian vanha, joten joskohan sittenkään SAF sellaista hankkii... Kagawa nyt lienee aika lailla saletti, joten odotetusti japanilainen allekirjoittaneenkin listalla.
« Viimeksi muokattu: 23.05.2012 klo 22:19:44 kirjoittanut Heitto »

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 171
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa