Ei tässä mistään Torresin puolustelusta ole kyse. Mies on ollut huono, mutta itseäni yllätti se miten vastaavalla tavalla myös Demba Ba on ollut heikko, vaikka tarjoilun olisi uskonut vain parantuneen siirron jälkeen. Itse uskoin, että Ba olisi voinut olla se puuttuva tekijä joka olisi avannut sinisten ongelmia, mutta nyt ei siltä näytä. Castlen paidassa tuo paukutti Valioliigassa maalin 128 minuutin välein kun nyt taas vastaava luku on 304. Se oli vain sivuhuomio, että Torresin vastaava luku on pienempi kuin Demban nykyinen. Toisena sivuhuomiona, vaikkei se tähän liity, olisi ihan mielenkiintoista tietää mitä noilla kumotuilla "faktoilla" tarkoitetaan ja minkälaisilla "faktoilla" ne on kumottu?
Jokin tuolla mättää myös sen suhteen, että nyt siellä on jo kolmas manageri menossa lyhyen ajan sisään (AVB, RDM, Rafa), eikä homma vain ota toimiakseen. Vaikea sanoa mistä on kyse, sillä päällisin puolin joukkueella pitäisi olla edellytyksiä menestyä, mutta silti homma tuntuu takkuavan pelillisesti melko pahasti ja tällä hetkellä CL-sijoilta pois pullahtamiseen on enää kaksi pistettä matkaa.
Se on mysteeri mistä tarkalleen on kyse, mutta välttämättä se helpoin vastaus, eli manageri, ei tässä ole paras mahdollinen vastaus, sillä eri yrittäjiä on ollut. Yhteistä kaikille yrittäjille on yleisen toimintaympäristön lisäksi ollut pelaajamateriaali jolla he ovat operoineet, olkoonkin, että materiaali on ajan saatossa myös hieman elänyt. Mata ja Hazard ovat korvaamattomia pelaajia, mutta onko kyse sitten yksinkertaisesti siitä, että muun pelaajiston taso ei yksinkertaisesti riitä vai syövätkö nuo kaksi muiden mahdollisuuksia loistaa. Outo on tilanne Stamford Bridgellä.
Hieman veikkasin, että keskiviikkona Middlesbrough laittanee Benitezin rotaation koville kotikentällään ja ensi lauantaina jos rajussa otteluruuhkassa kahlaavat sinipaidat pelaavat samalla tavoin kuin Wigania vastaan, niin WBA saattaa aivan hyvin onnistua ryöstämään pisteen kotiin viemisiksi. Se onkin sitten eri juttu, että miksi tilanne on tämä mikä se on...
No kyllähän nuo tilastot Torresin ylivoimaisuudesta joukkueen muihin pelaajiin verrattuna tuli jo kumottua, jos kerran samaisten WhoScored-tilastojen mukaan kaiken maailman tusina-Kiesslingit ovat maailman eliittiä ja Chico Flores on valioliigan paras puolustaja. Ja sitten tosiaan ihan nuo tehokkuudet minuutteihin suhteutettuna ovat myös päin metsää. Demba Ba'n siirryttyä Chelseaan mies on pelannut 302 minuuttia valioliigajalkapalloa ja viimeistellyt tuossa ajassa yhden maalin, kun taas Torresilla on kilpailijan saavuttua kasassa 357 minuuttia eikä yhtäkään maalia. Torresilla tämä putki jatkuu aina Tapaninpäivän kierrokseen asti (yhteensä 691min), kun mies teki Chelsean 1-0 maalin Aston Villan 8-0 perseraiskajaisissa. Tuolloinhan Torres oli jopa ihan hyvässä vireessä ja Corinthians-matsia lukuunottamatta teki joulukuun aikana ihan mukavasti maaleja, mutta tuon jälkeen ja tuota ennen onkin sitten ollut vähän hiljaisempaa.
Näistä manageritilanteista nyt lienee kaikki tarvittava jo moneen kertaan sanottu. Villas-Boas oli laatumanageri, mutta mies astui joukkueen peräsimeen täysin väärään aikaan eikä ehtinyt muokata joukkuetta tarpeeksi oman näköisekseen. Lopulta Lampard, Cole ja kumppanit kääntyivät peruuttamattomasti manageriaan vastaan ja vaikka huhujen mukaan Abra olisi halunnut AVB:n pitää, ei hänelle jätetty oikeastaan muuta vaihtoehtoa kuin potkia mies pois, jotta seuralla oli mitään mahdollisuuksia taistella siitä 12/13 kauden CL-paikasta. Loppu on historiaa: neljättä sijaa ei tullut, mutta Di Matteo johti joukkueen sensaatiomaisesti FA Cupin mestariksi sekä seurahistorian ensimmäiseen CL-pyttyyn, joka sattumoisin vei myös loskanvalkoisilta sen kauan kaipaamansa CL-paikan (

). Tässä vaiheessa kuka tahansa näki, että Di Matteo oli nyt vähän liian isoissa ympyröissä leikkimässä, mutta seurajohto oli tuon tuplan myötä vähän pakotettu antamaan hänen edes yrittää seuraavalle kaudelle, varsinkin, kun sitä kauan kaivattua Guardiolaa ei vielä viime kesänä saatavilla ollut eikä nuo muutkaan tarjolla olleet vaihtoehdot ketään varmasti kovettanut. Di Matteoa pidettiin aina väliaikaisena ratkaisuna, mutta ei hänen potkujaan silti kovin helpolla sulata, kun vaihtoehtona oli Rafa vitun Benitez. Tämä jo aikaisemmin pari huippuseuraa tuhonnut puuhastelija päästettiin tekemään tuhojaan ja nyt joukkue on liigan kärjestä 15 pistettä kauempana kuin Benitezin astuessa puikkoihin. Onko se sitten osaltaan pelaajien protestointia, kun se mukavampi janari päästettiin lähtemään ja tilalle otettiin tällainen mulkku, josta en muutamia Poolin pelaajia lukuunottamatta juurikaan positiivisia juttuja ole kuullut, vai onko Rafa sitten ihan oikeasti vain näin paska manageri, mutta lopputuloksenhan me kaikki jo tiedämme ja homma ei taaskaan toiminut edes vähää alusta. Mielenkiintoista nähdä, kuka sieltä seuraavaksi tulee kokeilemaan onneaan, nyt kun se Guardiolakin ehti jo muualle lupautua. Mourinho olisi tietysti se fanien valinta ja Real Madridin sirkuksesta huolimatta en jaksa hetkeäkään uskoa, että mitään kapinointia pukukopissa Josén alaisuudessa tulisi. Se, sopiiko Chelsean nykyinen pelaajamateriaali sitten alkuunkaan Mourinhon pelitapoihin, onkin sitten jo aivan toinen asia, mutta eipä noita huippumanagereja missään puissa kasva ja jos Mourinho vain olisi suostuvainen pestin ottamaan vastaan, niin kyllähän se tälle äärimmäisen hienolle miehelle silloin pitäisi myös antaa. Jotkut Mauricio Pellegrinit ym. haisevat jo tänne Suomeen asti yhtä pahoilta flopeilta kuin Rafael Benitez. David Moyes saattaisi olla ihan mielenkiintoinen jokerikortti, mutta eipä hänelläkään sitä kokemusta huippuseuran valmentamisesta ole ja floppiriski hänenkin palkkaamisessa olisi huomattava.
Pelaajamateriaalista sen verran, että kärkiäkin suurempi ongelma Chelsealla on keskikentällä. Lampard tekee mukavat määrät maaleja, mutta mitään muuta tämä seniori ei sitten joukkueen eteen teekään. Syötöt ovat jatkuvasti täyttä paskaa ja nousuillaan mies jättää kerta toisensa jälkeen vierellä pelaavan keskikenttäpelaajan pulaan ja sitten omissa soi. Vaikka Lampard yksi allekirjoittaneen kaikkien aikojen suosikkipelaajia on, niin kyllähän nyt on aika siirtyä sivuun tämän kauden jälkeen, kun taso ei meinaa enää riittää. Toivottavasti saa maaliennätyksensä täyteen ja voi lähteä hyvissä väleissä seurajohdon kanssa ja tulla sitten jossain vaiheessa vielä vaikkapa valmennushommiin, jos sellainen sattuu kiinnostamaan. Laadun puutteen lisäksi Chelsean keskikenttä on aivan naurettavan kapea, varsinkin kun herrat nimeltä Meireles ja Essien päästettiin kesällä lähtemään ja lisäksi Romeukin meni joulun alla loukkaantumaan pahasti. Kuka tahansa näki, että ongelmia on tulossa, mutta silti seurajohto ei herännyt ja hankkinut edes jotain väliaikaisvaihtoehtoa keskikentän keskustaan, tai kutsunut jotain niistä lukuisista lainalla olevista keskikenttäpelaajista takaisin. Mikelin lähdettyä viidakkokisoihin pelasi siellä kahden miehen keskikentällä yhdessä jotain Lampardia, Ramiresia, Luizia ja jopa Oscaria, eli siis pelaajia joiden kenenkään optimaalinen pelipaikka ei ole keskikentän pohjalla. Tämä alkoi pian näkyä tuloksissa, varsinkin kun nämä samat pari janaria pelasivat (ja pelaavat edelleen) jokaisen ottelun liki alusta loppuun ja lepoa ei meinaa tulla sitten millään.
Kärkien tehottomuuteen löytäisin ainakin itse suurehkon osasyyn sieltä samalta keskikentältä. Mikel on keskikentän pohjalla todella tärkeä pelaaja, mutta häneltä ei mitään pelintekoa kannata odottaa ja kun vierellä hölkkää itsekkäästi maaliennätystään jahtaava Lampard, joka pallon saadessaan laukoo lähes mistä tahansa tai pistää alibia viereen ja ryntäilee itse boksiin kärkkymään maaleja, niin vaikeaahan se on kärkien niitä maaleja tehdä, kun joukkueessa ei ole minkäänlaista tasapainoa. Mata ja Hazard sitten jotain yrittävät saada aikaan ja usein jotain magiikkaa näiltä janareilta nähdäänkin, mutta kyllähän tuo koko joukkueen peli paranisi aivan naurettavan paljon, jos keskikentällä olisi Matan, Hazardin ym. alapuolella oikeasti joku laadukas pelintekijä à la Modric niitä palloja jakamassa ja peliä rytmittämässä. Tällöin kaikilla olisi enemmän tilaa tehdä tuhojaan ja varmasti kärjillekin niitä paikkoja enemmän siunaantuisi, ja täten myös maaleja. Joka tapauksessa, Torres alkaa olla nähty ja häneltä on turha mitään maagisia tehoja odottaa oli siellä keskikentällä sitten ketä tahansa, onhan tämä nähty jo Espanjan maajoukkueessakin, kun joukkue pelaa mielummin jopa kokonaan ilman hyökkääjää kuin Torresin kanssa. Sen sijaan voisin helposti nähdä Chelsean menestyvän ensi kaudella, jos puikkoihin saataisiin joku laatumanageri, joka ensitöikseen vahvistaisi keskikenttää radikaalisti. Kärkeen sitten tuhnun tilalle West Bromissa tällä kaudella tuhoa tehnyt Lukaku Demban kaveriksi ja kolmanneksi kärjeksi sitten vaikkapa se maailman parhaisiin pelaajiin Lilywhiten mielestä kuuluva Stefan Kiessling (

), tai joku muu vastaava suht halvalla irtoava kärki. Mitään £50m Falcaota, Cavania ym. janaria tässä ei välttämättä tarvita, kun ne suuremmat puutteet ovat kuitenkin lopulta jossain ihan muualla.
Tuhon mainitsemaasi Middlesbroughiin sen verran, että enpä yllättyisi, vaikka tuosta jatkoon menisivätkin. Ja eipä sillä lopulta sen suurempaa merkitystä edes ole, kun Unitedia ja Cityä vastaan ei kuitenkaan mitään mahdollisuuksia ole siellä myöhemmillä kierroksilla, niin samapa se olisi tippua sitten jo tässä vaiheessa. WBA:sta en ihan noin huolissani olisi, sillä onhan heidän paras pelaajansa sentään tuosta ottelusta sivussa.
