FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.01.2026 klo 11:47:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 [2] 3
 
Kirjoittaja Aihe: Nike Premier Cup 2012-2013 (-98)  (Luettu 18219 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
box

Poissa Poissa


Vastaus #25 : 03.07.2012 klo 13:57:11

Etelä-länsi liigan kevät on pelattu, tässä sarjataulukko:
Joukkue O V T H M Pist
 KäPa 11 8 2 1 42-11 26
 TPV 11 7 3 1 43-14 24
 HJK 11 7 2 2 47-13 23
 TPS/YJ 11 7 2 2 33-23 23
 PK-35 11 6 1 4 26-18 19
 VJS 11 5 2 4 20-23 17
 Honka 11 4 2 5 27-17 14
 FC Inter 11 3 3 5 17-19 12
 FC Espoo 11 3 3 5 26-34 12
 HJS 11 2 2 7 7-29 8
 Ilves 11 2 0 9 14-47 6
 MuSa/YJ 11 1 0 10 14-68 3

Mielenkiintoista on seurata, kun tästä poistetaan VJS, FC Espoo, HJS ja MuSa, jotka eivät selviytyneet karsinnoista jatkoon, kuinka nämä joukkueet pärjäävät Nike Premier Cupin lopputurnauksessa Pajulahdessa 9.-12.8.
huithapeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham


Vastaus #26 : 03.07.2012 klo 20:42:02

Niinpä. Mutta, kyllähän se kuitenkin on niin, että sarjapelaaminen ja turnauspelaaminen ovat kaksi aivan eri asiaa, etenkin tuon ikäisillä pojilla (vielä). Sitä vaan tämä ihmettelee, miksi tuo premierin peliaika on todellakin tollanen pätkä. Jos kuitenkin puhutaan, että monen joukkueen ykköstavoite, ja eräänlainen suomenmestaruuskisailu. Niin, miksi tuollaiset peliajat, etenkin lopputurnauksessa. Karsinnat nyt vielä ymmärrän. Mutta, esimerkiksi nyt pelataan vantaalla turnausta ti-la, miksi tuo premier pitää tunkea yhteen viikonloppuun. Ymmärrän kyllä hesacupit ja muut ns. "kaupalliset turnaukset", jossa pitää saada mahdutettua mahdollisimman paljon pelejä mahdollisimman tiuhaan tahtiin. Mutta, siis palloliiton kilpailu ei kai ole tuollainen massatapahtuma. Onko kysymys sitten ajankohdasta, kesälomakausi ei välttämättä taida olla paras mahdollinen ajankohta, mutta aika peruskokoonpainoilla vaikkapa vantaalla ja hesacupissakin joukkueet pystyvät osallistumaan.

Niin, mitä tulee sarja ja turnauspelaamisen eroon. Siinäpä se jännä kysymys juuri onkin. Noissa P98 aluesarjassa kyykkä teki vakuuttavaa jälkeä, hävisi ainoastaan PKKU:lle, ja viimeinen keskinäinen kohtaaminen oli kuulemma kovin yksipuolista PKKU:n viedessä mielin määrin, jonka mainiosti kuusysin vetäjä ansiokkaasti tunnustaakin blogissaan. Ihmeellistä tosiaan, vai onko sittenkin pikemminkin kuvaavaa kuin ihmeellistä, eli jos pitää paikkanasa, että aluesarjan saldolla 8-0-1 joukkue ei ole pystynyt voittamaan sarjaneloseksi jäänyttä joukkuetta kertaakaan 9 keskinäisessä kohtaamisessa. Samoin, kun nuo etelä-länsi sarjan joukkueet jäävät rannalle, mutta sen sijaan jokunen pari sarjatasoa alempaa joukkueet sinne matkaavat. Eli, kyllähän tuossa iässä vielä homma on hieman säätämistä ja fiiliksistä kiinni.

Mutta, todellakin, jos kundit pelaa sarjamatseja 2x40 min, ja kohtuukokoisilla kentilläkin, niin miksiköhän pistetään sitten premierissä pyörähtämään vain yhden puoliajan verran vihreellä ? Olis kiva kuulla perusteluja, takuulla semmoisia löytyy?
huithapeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham


Vastaus #27 : 03.07.2012 klo 20:45:28

>Mielenkiintoista on seurata, kun tästä poistetaan VJS, FC Espoo, HJS ja MuSa, jotka eivät selviytyneet karsinnoista jatkoon, kuinka nämä joukkueet pärjäävät Nike Premier Cupin >lopputurnauksessa Pajulahdessa 9.-12.8.

No mutta, tästähän saadaan sitten loppukesäksi kepeä fudisfoorumin tämän otsikon sisäinen leikkimielinen veikkauskisa. Siitä vaan pistämään tähän perään veikkauksia vaikkapa nyt sijoituksista 1-10 :)
kalatahna

Poissa Poissa


Vastaus #28 : 03.07.2012 klo 22:21:53

Niinpä. Mutta, kyllähän se kuitenkin on niin, että sarjapelaaminen ja turnauspelaaminen ovat kaksi aivan eri asiaa, etenkin tuon ikäisillä pojilla (vielä). Sitä vaan tämä ihmettelee, miksi tuo premierin peliaika on todellakin tollanen pätkä. Jos kuitenkin puhutaan, että monen joukkueen ykköstavoite, ja eräänlainen suomenmestaruuskisailu. Niin, miksi tuollaiset peliajat, etenkin lopputurnauksessa. Karsinnat nyt vielä ymmärrän. Mutta, esimerkiksi nyt pelataan vantaalla turnausta ti-la, miksi tuo premier pitää tunkea yhteen viikonloppuun. Ymmärrän kyllä hesacupit ja muut ns. "kaupalliset turnaukset", jossa pitää saada mahdutettua mahdollisimman paljon pelejä mahdollisimman tiuhaan tahtiin. Mutta, siis palloliiton kilpailu ei kai ole tuollainen massatapahtuma. Onko kysymys sitten ajankohdasta, kesälomakausi ei välttämättä taida olla paras mahdollinen ajankohta, mutta aika peruskokoonpainoilla vaikkapa vantaalla ja hesacupissakin joukkueet pystyvät osallistumaan.
..

Kyseessähän ei ole palloliiton kilpailu vaan Niken brändäämä maailman laajuinen turnaus. Peliaika on kaikkialla sama.
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #29 : 04.07.2012 klo 16:55:55

Aivan oikein todettu. Palloliitto ei halua olla missään tekemisissä kyseisen kilpailun kanssa, koska kyseessä on Nikeen liittyvä kansainvälinen turnaus ja liiton yhteistyökumppani on tunnetusti Adidas.

Turnauksen virallinen nimi on Manchester United Premier Cup ja turnausta sponsoroi Nike. Kansallisen karsinnan organisoinnista Suomessa vastaa Palloliiton Helsingin piiri ry, joka puolestaan on Niken yhteistyökumppani. Säännöt ja rakenteet ovat kansainvälisen turnausrakenteen mukaiset, peliaika näistä ehkä merkittävimpänä.

http://www.manchesterunitedpremiercup.com/
GeneralM

Poissa Poissa


Vastaus #30 : 05.07.2012 klo 15:58:19


Ilmeisesti jokin tason joukkueita ovat ne pari kakkosestakin lopputurnaukseen ponnistanut joukkuetta, kun sekä Grifk että Hjk/West nousivat ykköseen syyskaudeksi...ei siis pelkkää tuuria vaan taitoakin. Saas nähdä kuin lopputurnauksessa potku riittää
pjt

Poissa Poissa


Vastaus #31 : 05.07.2012 klo 16:49:58

Siis nousivat Ykkösestä Aluesarjaan. Honka/Rio ei voinut nousta, ilmeisesti kaksoispelioikeuksia tai yli-ikäisiä pelaajia.
GeneralM

Poissa Poissa


Vastaus #32 : 05.07.2012 klo 20:54:46

just niin, meni sarjat hieman sekaisin :)
Marjaana

Poissa Poissa


Vastaus #33 : 08.07.2012 klo 11:49:32

Ihmettelen suuresti sekä täällä että Nappulafutiksen sivuilla olleita kirjoituksia siitä, että KuPS:n olisi pitänyt päästä finaaliin mutta ei esim. Jaron. Jaron viime vuosien taisteluissa voittanut KuPS:n joka kerta ja VPS:kin on kaatunut viime syksyn alusarjaottelua ja edellistä ottelua lukuunottamatta. Kevään ottelussa VPS kaatui hallissa jopa 9-1. Kuten täällä on kirjoitettu, on pallo pyöreä ja hyvilläkin joukkueilla on valitettavasti huonompia päiviä. Jaron joukkue on kokenut tällä kaudella menetyksiä, kun pelaajia on lähtenyt Etelän seuroihin. Lisäksi maalivahti- ja valmentajamuutokset antavat lisähaasteen, mutta tasainen joukkue antaa hyvänä päivänä vastuksen kenelle joukkueelle vaan. Katsotaan ja kannustetaan Pajulahdessa kaikkia joukkueita huolimatta siitä, mistä joukkueet tulevat. Kaikki ansaitsevat mahdollisuuden...jopa Kehä III:n ulkopuolella asuvat pelaajat :)
Jertsu_13

Poissa Poissa


Vastaus #34 : 09.07.2012 klo 13:40:27

Itse odotan Nike Premierissä kovaa tulosta Etelä-Länsi Liigan top kolmesta (KäPa, TPV ja HJK). Myös TPS ja PK-35 ovat vahvoilla. Toki yllätyksiäkin saattaa tulla.
box

Poissa Poissa


Vastaus #35 : 11.07.2012 klo 14:36:42

HJK, Honka, Inter, KäPa, OLS, TPS, TPV ja VPS menevät 8 parhaan joukkoon ja näistä mikä tahansa joukkue voi voittaa Nike Premierin. Turnauskestävyys / viikonlopun kunto ratkaisee ja arpaonnikin vaikuttaa, mutta paras kuitenkin aina voittaa.
vessapaperi64

Poissa Poissa


Vastaus #36 : 15.07.2012 klo 10:06:11

Jertzu 13! Valomiekka Valtteri oli sitämieltä, että Musa ja Ipa olisivat vahvoilla, kuten niin usein ollaan nähty.
sivuraja

Poissa Poissa


Vastaus #37 : 16.07.2012 klo 08:56:23

Honka Rio musta ei voinut nousta, koska joukkueella on yj-sopimus KoiPS:n kanssa. 5-7 Honka Rion pelaajaa on siis mukana Pajulahden Premierin lopputurnauksessa.
Saman yj-sopimuksen kautta ei Honka Rio myöskään syksyllä 2011 voinut nousta, vauikka sijoitus olisikin sitä edellyttänyt.
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #38 : 08.08.2012 klo 09:55:40

Turnauksen pronssiottelu ja finaali näytetään suorana netin kautta. Pronssiottelu alkaa sunnuntaina 12.8. kello 16:00 ja finaali kello 17:00

Turnauksen sivut ja striimilinkki löytyvät täältä
http://www.palloliitto.fi/helsinki/pelitoiminta/premier-cup/suomen-karsintaturnaukset/pajulahti-2012/otteluohjelma-ja-tulokset
Julluh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #39 : 09.08.2012 klo 19:13:37

Tuolla näkyy lohkot ja otteluohjelma : http://www.splhelsinki.fi/taso/otteluohjelma2.php?sivu=&alasivu=8&turnaus=kesa12&ryhma=&sarja=NikeF
« Viimeksi muokattu: 09.08.2012 klo 19:22:17 kirjoittanut Julluh »
Jortsukka

Paikalla Paikalla


Vastaus #40 : 09.08.2012 klo 19:43:41

Veikataan omat jatkoon menijät: Honka, PK-35, TPS, JJK, Inter, KäPa, HJK ja TPV.
Chelski

Poissa Poissa


Vastaus #41 : 10.08.2012 klo 06:54:53

A- ja B-lohkot vaikuttaisivat tasoltaan heikommilta kuin C- ja varsinkin D-lohko (josta jää väkisinkin 1 hyvä joukkue ulos sijoilta 1-8). Omat veikkaukset jatkoonmenijöistä: Honka, Ilves, TPS, Jaro, KäPa, Inter, HJK ja TPV. Finaalissa KäPa ja HJK.
Vanda

Poissa Poissa


Vastaus #42 : 10.08.2012 klo 08:38:56

Pelitapa näköjään muuttunut, eikä enää ole jatkolohkoja kuten aiemmin.
miguel19

Poissa Poissa


Vastaus #43 : 10.08.2012 klo 11:43:36

Pelitapa näköjään muuttunut, eikä enää ole jatkolohkoja kuten aiemmin.
B- lohko alkanut yllätyksillä, kun JJK hoiti TPS:n ja MP oman ottelun
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #44 : 11.08.2012 klo 10:44:17

Lohkosta A näyttäisi ns. isoihin peleihin menevän Honka ja PK-35, lohkosta B JJK ja TPS tai Jaro. Lohkossa C vahvoilla ovat KäPa ja Inter ja D-lohkoa dominoivat HJK ja TPV.
Kronos

Poissa Poissa


Vastaus #45 : 11.08.2012 klo 20:04:18

HJK, KäPa/United, TPS/YJ ja JJK-jun välieriin.
Jortsukka

Paikalla Paikalla


Vastaus #46 : 11.08.2012 klo 20:41:25

Näköjään 8/8 osui omista veikkauksista. Pirkanmaalaisittain harmi että TPV tipahti rankkareissa, koska olisi kyllä omissa papereissani voinut hyvinkin voittaa TPS:n. Ehkä jopa olisi ollut ennakkosuosikki tuossa matsissa.
pelezicoromario

Poissa Poissa


Vastaus #47 : 12.08.2012 klo 00:01:46

Lohkosta A näyttäisi ns. isoihin peleihin menevän Honka ja PK-35, lohkosta B JJK ja TPS tai Jaro. Lohkossa C vahvoilla ovat KäPa ja Inter ja D-lohkoa dominoivat HJK ja TPV.

Pienestä se oli kiinni TPS:llä, viime hetken maali MP yj:a vastaan. Ilman sitä MP olisi mennyt jatkoon. TPS toki ansaitsi voiton, oli juuri sen verran parempi.
pelezicoromario

Poissa Poissa


Vastaus #48 : 12.08.2012 klo 00:03:34

Näköjään 8/8 osui omista veikkauksista. Pirkanmaalaisittain harmi että TPV tipahti rankkareissa, koska olisi kyllä omissa papereissani voinut hyvinkin voittaa TPS:n. Ehkä jopa olisi ollut ennakkosuosikki tuossa matsissa.

Kyllä olisi. Tosin KäPa myös ansaitsi voiton.
miguel19

Poissa Poissa


Vastaus #49 : 12.08.2012 klo 07:14:14

A- ja B-lohkot vaikuttaisivat tasoltaan heikommilta kuin C- ja varsinkin D-lohko (josta jää väkisinkin 1 hyvä joukkue ulos sijoilta 1-8). Omat veikkaukset jatkoonmenijöistä: Honka, Ilves, TPS, Jaro, KäPa, Inter, HJK ja TPV. Finaalissa KäPa ja HJK.
Ennakolta heikoimmaksi arvioidusta B-lohkosta kaksi joukkuetta välieriin. Taitaa erot olla pieniä ja päivän vireystila ratkaista. JJK:n välieräpaikka on hieno yllätys.

 
Sivuja: 1 [2] 3
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa