Veikkausliiga jäi maaottelutauolle, mutta silti kotimaassa pelataan vielä ennen EM-Kisojen alkua yksi kauden tärkeimpiin kilpailuihin lukeutuvan Suomen Cupin välierä Vantaan ISS Stadionilla paljon keskustelua aiheuttanut Suomen Cup on monien mielestä suuri vitsi, mutta silti panoksena voittajalle on paikka Euroopassa seuraavalle kaudelle. Omasta mielestäni tämä ottelu pitäisi pelata Tapiolan Urheilupuistossa, koska Klubille kerrankin arvottiin vieraspeli. Honka ja HJK ovat kohdanneet jo kolmesti tänävuonna ensin Honka vei liigacupissa molemmat taistot (0-2, ja 4-0) voitoilla tosin niillä ei ole mitään merkitystä, Klubi näytti kolmannessa pelissä Hongalle kaapin paikan ja 3-0 voitto ja 3 pistettä jäivät silloin Helsinkiin. Seurojen kausikorttilaisille, opiskelijoille ja eläkeläisille liput 5€, mulle 10€ eli halpaa, kun mikä.
FC Hónka: Liigassa 10 ottelua 11 pistettä kausi on sujunut tähän asti aika mollivoittoisesti ja peli ei ole liigassa oikein toiminut edes vähän alusta, muutamasta piristysvoitosta huolimatta.
HJK: Kausi ollut tähän asti erinomainen, muutamaa luonnonurmella kärsittyä tappiota lukuunottamatta 11 ottelua 24 pistettä.
Luulen, että HJK avaa tälläisellä miehistöllä (Sorsa, Savage ja Perovuo sivussa)
Mäkelä - Pohjanpalo
Zeneli - Schuller - Okkonen - Mannström
Kansikas - Lindström - Lahti - Sumusalo
Wallén
Hongan avausta en edes lähde arvailemaan.
Lopputulos veikkaus
2-3
1-0 Väyrynen
1-1 Savage
1-2 Mäkelä
2-2 Otaru
2-3 Pohjanpalo
keskustelu on avattu, avaus paska ja luokaton, mutta silti.
