FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.02.2026 klo 15:01:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 29 [30] 31 ... 44
 
Kirjoittaja Aihe: BV Polonia... eiku Borussia Dortmund 2012/13  (Luettu 101077 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Rafter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick


Vastaus #725 : 10.04.2013 klo 16:41:52

Itsekin voin huoletta jakaa tunnustusta Pellegrinille sekä koko Malagan joukkueella. Tapa millä joukkue tippui tämän kauden Zämppäristä on sieltä hirveimmästä päästä, varsinkin kun ottaa huomioon, miten tuo Dortmundin 3-2 maali syntyi. Molemmat joukkueethan tekivät sen yhden paitsiomaalin, mutta eihän noita tosiaankaan pitäisi tulla yhtä ainoata, eikä noita tietenkään voi lähteä hyvittämään. Tuomareiden tehtävä nuo on ottaa pois, ja molemmat joukkueet "hyötyivät" virheistä yhtä paljon, eikä itselläni ole tästä asiasta sen enempää mietteitä.

Kotijoukkueella oli koko pelin ajan vaikeuksia saada oma peli pyörimään toivotulla tavalla, mihin on luonnollisesti kaksi syytä. Malaga puolusti ja pelasi yleisesti hyvin kuriinalaisesti, juurikin niin kuin tuossa tilanteessa kuuluu pelata. Kyllähän Malagallakin noita paikkoja ottelun aikana oli, joten peli olisi todellakin voinut kääntyä kumpaan suuntaan tahansa. Dortmund oli, varsinkin ensimmäisellä puoliajalla, todella aseeton, mikä tosiaankin johtui tuosta luokattomasta pelinrakentelusta sekä Malagan hyvyydestä. Günthersin mainitseman kolmikon lisäksi myös Gündogan oli täysi rotsi ekan 45:sen aikana, ja tämä näkyi pelin avaamisessa todella selkeästi. Kyllähän tuosta näkyi kilometrien päähän pelaajien pelokkuus ja hermostuneisuus, eikä sitä tuttua rentoutta tahtonut löytyä millään.

Toinen puoliaika oli jo hieman parempaa, mutta Götzen tuhnuilun sekä Willyn maagisten pelastusten ansiosta peli oli päättyä Malagan hyväksi. Tuo Götzen viimeistelytaito on tällä hetkellä lähes ainoa asia, missä miehellä on rutkasti parantamisen varaa, jos/kun mies meinaa sille seuraavalle tasolle nousta. Ottelun loppu nyt oli mitä oli, eikä itseäni oikeastaan jaksa nuo asiat sen enempää kiinnostaa. Aivan mieletöntä luonteen lujuutta sekä hieman onnea tuo kotijoukkueelta vaati, ja tulos on tässä!

Malagalle kaikki kunnia hyvästä taistelusta, juuri oikeanlaisesta pelityylistä sekä Dortmundin hyökkäysarsenaalin osittaisesta pimentämisestä. On montakin syytä miksi Malaga olisi ansainnut mennä tästä parista jatkoon, mutta ehkäpä niitä syitä oli muutama enemmän BVB:n puolesta! Kokonaisuutena näen Keltamustien olleen hiuksen hienosti tässä otteluparissa vastustajaansa edellä, mikä näkyy tälläkin kertaa tulostaululla. Kaiken kaikkiaan sanoinkuvaamattoman hieno jalkapalloilta!

BVB Netradio Ausraster
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #726 : 10.04.2013 klo 16:50:59

Pikkumariosta vielä sen verran, että pelaajatyypiltään Euroopassa varmaan lähimpänä Messiä. Ei tietenkään yhtä "täydellinen", mutta viimeistelyn kliinisyyden parantuessa ja vielä iän myötä kehittyessä varmaan lähinnä. Saa toki tarjota muita vaihtoehtoja, jos on eriävä mielipide.

Hyvin pitkälti sama. Itse asiassa Götze muistuttaa hyvin paljon samanikäistä Messiä, jolla oli kanssa viimeistelyn kanssa ongelmia ensimmäisillä kausillaan Barcassa. Messillähän oikeastaan vasta Pepin tultua rooliin hänen viidennellä kaudellaan Blaugranassa alkoi tuo viimeistelykin onnistua ja silloin teki ensimmäistä kertaa yli 15 liigamaalia. Jos Götzen kehitys jatkuu vastaavanlaisena ja saa pään kestämään maalintekotilanteissa niin en näe miksei Götze voisi pystyä samaan ensi kaudella. Tosin Dortmundin tämän kauden CL-haaveiden kannalta olisi tärkeää, että se jyvä löytyisi jo tällä kaudella.
Nur der BVB

Poissa Poissa


Vastaus #727 : 10.04.2013 klo 17:26:15


Lisää tunnelmointia: 90elf Nachspielzeit ja sama liikkuvan kuvan kera.
prinz poldi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Borussia Dortmund, Bundesliiga


Vastaus #728 : 10.04.2013 klo 17:50:45

Ajjai noita tunnelmointeja voisi katsoa tunteja putkeen. Aivan huikeaa venymistä jätkiltä pelillisesti huonon pelin lopussa. Huikein nousu miesmuistiin.
Rafter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick


Vastaus #729 : 10.04.2013 klo 17:56:48

Ajjai noita tunnelmointeja voisi katsoa tunteja putkeen. Aivan huikeaa venymistä jätkiltä pelillisesti huonon pelin lopussa. Huikein nousu miesmuistiin.

Smam, ja tästähän ei loppuviikon tentit tykkää :( eikä ole edes läksyt tehty >:(
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #730 : 11.04.2013 klo 22:05:06

Dieterille, Ballalle ja muille keltamustahenkisille kevään kuumin ja tyylikkäin muotipaita kyläseuran vaateosastolta:

Niin ruma, että on jo tyylikäs?
Kader

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, KalPa, DFB-Team, VfB, BvB


Vastaus #731 : 12.04.2013 klo 02:10:10

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/hauptnavigation/sendung-verpasst#/beitrag/video/1878482/Das-Spiel-dauert-l%C3%A4nger-als-90-Minuten

Tuokin oli aika dramaattista kun muutama tuhat ihmistä ehti lähteä Malagan 1-2 maalin jälkeen pois, sitten kun jatkoajalla alkoi tapahtua niin sadat ihmiset ryntäsivät takaisin stadionille. Samalla järkkärit sulkivat portteja ettei tuu isompaa kaaosta.
Balla

Poissa Poissa


Vastaus #732 : 12.04.2013 klo 06:13:35

Dieterille, Ballalle ja muille keltamustahenkisille kevään kuumin ja tyylikkäin muotipaita kyläseuran vaateosastolta:

En usko menevän kaupaksi, kun vain yksi tekee oikealaisen tervehdyksen.
Lorenzo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: * * * *


Vastaus #733 : 12.04.2013 klo 06:47:48

Niillä on jo tällaiset paidat muutenkin:

Nur der BVB

Poissa Poissa


Vastaus #734 : 12.04.2013 klo 17:38:00

Kuninkaallisethan sieltä napsahti arvonnasta. Pelillisesti en nähnyt suurta eroa vaihtoehdoissa, mutta onhan se hienoa ettei tarvitse Buyernia jo tässä vaiheessa pudottaa. Lisäksi vieraspeli Madridissa olisi mitä erinomaisin kohde tämän kevään futismatkalle.

Keltamustat lähtevät koitokseen selvänä altavastaajana, mikä taitaa olla vain hyvä asia. Nyt nuori joukkue pääsee pelaamaan ilman paineita, kun on enää vain voitettavaa. Sitä paitsi Real saattaa ottaa Dortmundin hieman kevyin rantein, onhan kyseessä helpoin välierävastus. Tosin alkukulohkon pelit saattoivat karistaa liiallisen ylimielisyyden ökyiltä. Über Madrid nach Wembley!!!
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #735 : 13.04.2013 klo 11:25:39

Tänään jatkuu Bundesliiga-kausi Fürthiä vastaan vieraissa, voitolla suora Mestarien liiga-paikka alkaisi olla jo vahvasti omissa hyppysissä. Ottelusta vieraiden osalta puuttuu varmasti Reus, joka jäi Dortmundiin parantelemaan vaivojaan. Lisäksi Weidenfellerin, Benderin ja Piszczekin pelaaminen on epävarmaa erinäisten vammojen vuoksi, ja varsinkin puolalaisen avauspaikkaa pidän äärimmäisen epätodennäköisenä. Avausta en uskalla lähtemään arvailemaan, mutta voisin kuvitella, että nimet Grosskreutz, Hummels, Sahin, Schieber, Blaszczykowski sekä Kehl ovat avauksessa (Grosskreutzia lukuun ottamatta) vähäisen viimeaikaisen peliajan vuoksi.

Tiistaisen voiton myötä alkaa olla muuten lähellä, että Dortmundin liikevaihto ylittää kauden päätteeksi 250 miljoonan rajapyykin. Tällä summalla sijoitutaan kaiken järjen mukaan 10 joukkoon maailmassa. Pelkästään europeleistä rahaa kassaan on kilissyt tähän asti noin 50 miljoonaa euroa, lipputulot, sponsoribonukset sun muut tulee vielä tuon summan päälle. Menot ovat luonnollisesti kasvaneet myös esimerkiksi pelaajille maksettavien bonusten myötä paljon budjetoitua suuremmaksi, liigassahan palkkabudjetti oli laadittu 60 pisteen perusteella. Dortmundin talouspuolesta kiinnostuneille voin suositella muuten kattavaa spielverlagerung.de -sivuston laatimaa yhteenvetoa.
Merte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Netzer


Vastaus #736 : 13.04.2013 klo 11:31:37

Kyllä nyt Dortmundilla pitäisi liiga unohtaa kokonaan ja peluuttaa vaikka amoja, että joukkue saataisiin sieniliigaan parhaaseen iskuun. Se sieniliigapaikka tulee sieltä kyllä nyt jo omia latujaan.

On muistettava että tämmösiä saumoja ei välttämättä tule ihan heti vaikka oltaisiin minkälaista dynastiaa rakentamassa.
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #737 : 13.04.2013 klo 11:46:59

Kyllä nyt Dortmundilla pitäisi liiga unohtaa kokonaan ja peluuttaa vaikka amoja, että joukkue saataisiin sieniliigaan parhaaseen iskuun. Se sieniliigapaikka tulee sieltä kyllä nyt jo omia latujaan.

Uskoisin, että amot halutaan pitää kolmosessa, joten tämän vuoksi Bittencourtin, Kirchin sekä Hofmannin tasoisia kavereita peluutettaneen tänään Darmstadtia vastaan.

On muistettava että tämmösiä saumoja ei välttämättä tule ihan heti vaikka oltaisiin minkälaista dynastiaa rakentamassa.
Tästä toki samaa mieltä.
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #738 : 15.04.2013 klo 22:14:20

Huhut kertovat, että Mitglied-VVK on mennyt vaihteeksi taas kerran päin helvettiä. Rafter sun muut, jotka välierää ajattelivat mennä katsomaan, miten kävi lippujen suhteen?
Rafter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick


Vastaus #739 : 15.04.2013 klo 23:21:20

Huhut kertovat, että Mitglied-VVK on mennyt vaihteeksi taas kerran päin helvettiä. Rafter sun muut, jotka välierää ajattelivat mennä katsomaan, miten kävi lippujen suhteen?

Samalla vanhalla kaavalla mentiin, eli ei pienintäkään mahdollisuutta päästä linjoilta läpi. Huomenna uusi yritys Online-Ticketshopin kautta.
Nur der BVB

Poissa Poissa


Vastaus #740 : 16.04.2013 klo 09:08:33

Aiheeseen liittyen, onko kukaan foorumisteista lähdössä katsomaan jälkimmäistä osaottelua Madridiin? Itseäni ajatus kuumottaa melkoisesti ja todennäköisesti varaan matkat tällä viikolla. Jos joku on paikalla, minut saa houkuteltua ennen peliä yhdelle cervezalle Puerta del Solilla.
Tulle9

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Neven Subotic


Vastaus #741 : 16.04.2013 klo 11:18:39

Taitaa tulla chämppärissä El Classico finaali Real M-Barka! Sortsit nyt vaan:D
Rafter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick


Vastaus #742 : 16.04.2013 klo 11:40:14

Ei ollut meikäläisellä onni myötä tämän päivän lipunmyynnissä, ja tällä kertaa jäi luu käteen. Online-Ticketshop oli täysin jumissa, enkä päässyt kertaakaan edes tuolle Warteseitelle. Huomenna vielä viimeinen yritys noiden vieraspelilippujen kanssa, ja tämän jälkeen harkitaan Viagogoa.

Taitaa tulla chämppärissä El Classico finaali Real M-Barka! Sortsit nyt vaan:D

Ok :O xD :P
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #743 : 16.04.2013 klo 22:36:29

Ei ollut meikäläisellä onni myötä tämän päivän lipunmyynnissä, ja tällä kertaa jäi luu käteen. Online-Ticketshop oli täysin jumissa, enkä päässyt kertaakaan edes tuolle Warteseitelle. Huomenna vielä viimeinen yritys noiden vieraspelilippujen kanssa, ja tämän jälkeen harkitaan Viagogoa.

Sosiaalisessa mediassa näyttää menossa olevan jonkin sortin liikehdintää ja kampanjointia BVB:n lipunmyyntiä vastaan. Huhupuheiden mukaan mm. Hollannin puolella joku eBay-myyjä olisi myymässä yli 400 lippua ensimmäiseen osaotteluun ja monella muullakin myyjällä olisi tarjolla . Osa on varmasti liioittelua, mutta ilmeisesti huomattavan suuri osa eilisen lipuista on päätynyt trokarien käsiin ja ovat nyt kaupan paskalafkoissa. Muistanko oikein, että Bayern tekee Viahomon kanssa yhteistyötä siten, että vain sen sivuilla sallitaan Bayernin lippujen eteenpäin myynti ja vain alkuperäiseen? Jotakin samansuuntaista soisi BVB:n harkitsevan näin kun faneja alkaa olemaan jo hieman liiankin kanssa. Tämän päiväinen päätös lopettaa tämän tason otteluiden lippujen avoin myynti lippuluukuilla, kun ei mielestäni tätä ongelmaa tule ratkaisemaan. Trokarit kun kuitenkin omaavat pinoittain eri seurojen jäsenyyksiä. Toivottavasti parannuksia lipunmyyntiin olisi tulossa, sillä nykyisellään tuo toiminta on kyllä aika surkuhupaisaa.

Taitaa tulla chämppärissä El Classico finaali Real M-Barka! Sortsit nyt vaan:D
Historia lubi się powtarzać.

Ajjai noita tunnelmointeja voisi katsoa tunteja putkeen. Aivan huikeaa venymistä jätkiltä pelillisesti huonon pelin lopussa. Huikein nousu miesmuistiin.
Jonne. :) Joulukuun 7. vuonna 1999. Dortmund-Rangers, UEFA Cupin kolmannen kierroksen toinen osaottelu. Ensimmäinen oli päättynyt Rangersin 2:0-voittoon. Paikalla oli muistaakseni vain noin puolisen stadionillista väkeä.
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #744 : 17.04.2013 klo 13:57:04

"Es ist ausgesprochen wahrscheinlich, dass ich verlängere. Das hängt dann aber letztlich auch von den Gesprächen ab." Myönnän, että olin aikoinaan hieman skeptinen Nurin korvaamisesta Ilkaylla, mutta loppujen lopuksi Ilkay on ainakin omissa silmissäni osoittautunut yhdeksi parhaimmista investoinneista mitä seura on Pöhlerin aikakaudella tehnyt. Toivottavasti sopimusta jatketaan mahdollisimman pitkälle tulevaisuuteen (taitaa olla max. 5 vuotta tästä hetkestä?). Erityisesti jutun viimeinen sitaatti lämmittää mieltä. „Zu 100 Prozent weiß ich: Ich werde nächste Saison beim BVB spielen.“
Byellow

Poissa Poissa


Vastaus #745 : 17.04.2013 klo 17:57:51

Vähemmän yllättäen Sebastian Kehl jatkoi sopimustaan vuodella kesään 2014.

http://www.ruhrnachrichten.de/sport/bvb/Vertragsverlaengerung-BVB-Kapitaen-Sebastian-Kehl-bleibt-bis-2014;art11635,1973245
Merte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Netzer


Vastaus #746 : 17.04.2013 klo 22:24:07


Onkohan ensi kausi viimeinen? mielenkiintoista nähdä mikä on miehen rooli ensi vuonna.
Münchner Kindl

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Sparta München


Vastaus #747 : 18.04.2013 klo 19:08:03

http://www.bild.de/sport/knops-kultliga/matze-knop/premiere-mourinho-verspottet-bayern-und-dortmund-30007310.bild.html

Josen mietteitä Dortmundista... Ja Bayernistakin.
Rafter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick


Vastaus #748 : 23.04.2013 klo 01:16:38

Götze zu Bayern

Toivon todellakin, että Bild on maineensa veroinen, ja tämä osoittautuu uutisankaksi tms!
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #749 : 23.04.2013 klo 06:21:15

Hyvin pitkälti sama. Itse asiassa Götze muistuttaa hyvin paljon samanikäistä Messiä, jolla oli kanssa viimeistelyn kanssa ongelmia ensimmäisillä kausillaan Barcassa. 

... Jos Götzen kehitys jatkuu vastaavanlaisena ja saa pään kestämään maalintekotilanteissa niin en näe miksei Götze voisi pystyä samaan ensi kaudella. Tosin Dortmundin tämän kauden CL-haaveiden kannalta olisi tärkeää, että se jyvä löytyisi jo tällä kaudella.

Ei Götzen viimeistelyssä mitään vikaa ole. Willyn torjunnat nyt vain sattuivat olemaan maagisia. Liigassa Götze on tehnyt 10 maalia ja on tarvinnut siihen vain 58 laukausta. Näissä kannattaa aina katsoa kokonaisuutta. Julistettiinhan aikanaan sekä Poldi että varsinkin Gomez jäätyjiksi, vaikka asia on juuri päinvastoin.

Piszczek pelasi itsensä viime vuonna koko Euroopan tietoisuuteen ja sai kovasti arvostusta. Liekö sitten lantionseudun ongelmien vai Lekan mainostaman tasottomuuden syy, että mies on nyt selvästi heikompi. Ylipäänsä sanoisin, että nyt viimeisen suoran auetessa BvB:n heikko kohta on laitapakkiosasto (ja penkki). Smelsseri ja Piszczek vs. Alaba ja Lahm, onhan siinä aika huikea ero.

Kloppo on viimeisen vuoden aikana tehnyt tärkeisiin peleihin suht käsittämättömiä taktisia muutoksia, jotka ovat lyöneet näpeille. Siksi olikin hienoa nähdä, että mies teki Malaga-pelin lopussa huikean taktisen muutoksen, joka tuotti tulosta. Kenties se oli juuri sitä SirLoserin arvostamaa saksalaista ennalta arvaamattomuutta.

Ylipäänsä BvB:n kausi on sujunut suht odotetusti. Liigassa Bayernille ei a) voitu mitään b) annettiin turhan hyvä karkumatka. Euroopassa vastaavasti tuli jo se menestys, mikä pelillisillä ansioilla tiedettiin jo etukäteen mahdolliseksi.

Götzen siirtohuhu on enemmän kuin mielenkiintoinen, koska se voi tosiaan pitää paikkaansa. Guardiola on jo vuosia nähnyt pikkumiehestä unia, ja toisaalta kaverin fixattu siirtosumma tekee siitä lähes pilkkahintaisen. Ja ulkolaisista seuroista ainoastaan Barcalla ja Realilla on juuri nyt tenho, joka vetää vertoja Bayernille.

 
Sivuja: 1 ... 29 [30] 31 ... 44
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa