Keef
Poissa
|
 |
Vastaus #625 : 25.04.2007 klo 15:16:58 |
|
Otteita Jani "Hevi" Hartikaisen haastattelusta päivän Mullikasta. Jalkapallo: Kapteeni Jani Hartikainen uskoo, että KuPS palaa seuraavan kerran liigaan jäädäkseen.
Kuopio
Jouni Huttunen
Jani Hartikainen (31) astuu Keskuskentän uumenissa sijaitsevaan Kuopion Palloseuran avaraan toimistoon ja istahtaa toimitusjohtajan tuolille.
– Tämä taitaa olla vapaana, heittää Hartikainen ja hymyilee leveästi päälle. ... Kiirettä on pitänyt myös joukkueen kapteenina neljättä kauttaan aloittavalla Hartikaisella. Vapaa-ajan ongelmia ei ole ollut, kun talonrakentajan koulutuksen saanut toppari on sovitellut läpi talven yhteen siviliityötä ja pelaamista.
– Ihan kohtuullisella menestyksellä, vakuttelee mies itse.
Onhan se nyt perkele, kun pelimies joutuu raksalle töihin. KuPS:n putoaminen liigasta konkretisoitui sunnuntaina 29. lokakuuta, kun MIFK ja Jaro tahkosivat Maarianhaminassa maalittoman tasapelin.Vieläki kaivelee se perkeleen sopuilu! Maanantai-aamuna Hartikainen palasi rakennustyömaalle.
– Silloin ei peliuran jatkumisesta ollut mitään takeita. Päällimmäisenä oli vain äärimmäinen sapetus. Putoaminen otti päähän aika lailla.
– Eiköhän se ala riittää. Kun seuraava nousu tulee, pitää liigaan jäädä pysyvästi. Eikä siihen välttämättä täysammattilaisista koostuvaa joukkuetta tarvita. Riippuu se tietysti siitäkin, mitä sijoja siellä tavoitellaan.
Siinä kun KuPS Oy:n pääomistaja Ari Lahti patistelee panostuskohdettaan pikaiseen paluuseen kohti pääsarjan parrasvaloja, puhuu joukkueen kippari alkavan kauden tavoitteista varovaisin sanakääntein.
– Sen tässä on vuosien varrella oppinut, ettei mikään ole varmaa, mutta onhan meillä koossa aika vahva joukkue. Varmasti se saadaan, mitä ansaitaankin.
– Olen saanut kuunnella kropan ääntä. Jos lepo on tarpeen, niin silloin levätään. Treenaamme nykyisin viideltä, jotta kaikki työssäkäyvät ehtivät mukaan, valottaa Hartikainen.
– Nyt mennään näin ja sillä siisti.Näinhän se on ja eiku kohti liigaa... 
|
|
|
|
TeukkaS
Poissa
Suosikkijoukkue: ikuinen tuplamestari
|
 |
Vastaus #626 : 25.04.2007 klo 17:21:05 |
|
Satun tietämään, että KuPS on myynyt tälle kaudelle vajaat 600 kausikorttia.
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #628 : 25.04.2007 klo 19:29:46 |
|
Cupin neljäs kierros:
VKajo/JKKI-KTP
-KuPS
|
|
|
|
BB
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #629 : 29.04.2007 klo 12:52:59 |
|
Kaudenavauksen kunniaks näköjään KuPSin nettisivujen ulkoasu uudistunut: www.kups.fi
|
|
|
|
grönvit
Poissa
|
 |
Vastaus #630 : 29.04.2007 klo 13:03:25 |
|
Kaudenavauksen kunniaks näköjään KuPSin nettisivujen ulkoasu uudistunut: www.kups.fiNyt sivut ovat "coolimmat" 
|
|
|
|
Suomen Tietoviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #631 : 29.04.2007 klo 13:10:38 |
|
Mie toivon et Kups häviää 
|
|
|
|
Stan Smith2
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Suomen maajoukkue, Kista FC
|
 |
Vastaus #632 : 29.04.2007 klo 13:21:13 |
|
Mie toivon et Kups häviää  Kiva kun kerroit  KuPSia ei taida kiinnostaa ilmoitella mitään okun tilanteesta  Vai onkohan nyt vaan näin, että odotellaan sitä pelilupaa  Infoa KuPS! 
|
|
|
|
Woland
Poissa
|
 |
Vastaus #633 : 29.04.2007 klo 13:25:56 |
|
KuPSia ei taida kiinnostaa ilmoitella mitään okun tilanteesta  Vai onkohan nyt vaan näin, että odotellaan sitä pelilupaa  Infoa KuPS!  Pelilupa on tullut.
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #634 : 29.04.2007 klo 14:29:45 |
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2007 klo 15:01:19 kirjoittanut honkala »
|
|
|
|
|
Edmund
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat, Helmarit
|
 |
Vastaus #635 : 29.04.2007 klo 22:15:41 |
|
Hieno alku kauteen! Vahva suoritus, niinkuin sanonta kuuluu, no ifs no buts.
|
|
|
|
thirdeye
Poissa
|
 |
Vastaus #636 : 30.04.2007 klo 10:49:11 |
|
KuPS oli täysin suvereeni, todella hieno alku toivottavasti hienolle kaudelle. KuPS pelasi mukavan näköistä syöttöpeliä maata pitkin, tosin välillä olisi voinut hieman suoraviivaisemmin edetä. Ja keskikenttä on niin kova, että siitä on saatanan vaikea yhdenkään ykkösen porukan tällä kaudella tulla läpi. Ja vielä kun Gruborovics on hirmuisella asenteella liikenteessä ja tukee keskikentän keskustaa pallonriistoillaan, niin avot. KuPS sai pallon todella monta kertaa pois suhteellisen lähellä VIFKin maalia. Tähän sitten pari nopeaa syöttöä, ja heti on vaarallinen tilanne, niinkuin ensimmäisessä maalissa.
Ainoastaan helvetinmoinen tuuli suoraan jostain pohjoisnavalta teki hallaa itse ottelutapahtumalle. Mutta ihan mukavasti oli porukkaa tullut katsomaan epäinhimillisestä säästä huolimatta, oman arvion mukaan 1500-2000. (edit. virallinen lukema olikin näköjään 1505) Itse jouduin luovuttamaan tuossa vajaan 80 minuutin kohdalla, oli vaan niin järkyttävän kylmä. En muista milloin olisi tuntunut noin kylmälle Kuopiossa.
MOM: Tamas Gruborovics - todella kova pelimies ykkösen tasolle. Taidon lisäksi omaa nykyään hyvän asenteen, ja pelaa koko ajan joukkueelle.
Edit. Modet vois siirtää tämän viestin tuonne otteluseurannan puolelle jos jaksavat, kun tuli vanhasta muistista tähän otsikkoon.
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.04.2007 klo 11:33:36 kirjoittanut thirdeye »
|
|
|
|
|
Stan Smith2
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Suomen maajoukkue, Kista FC
|
 |
Vastaus #637 : 30.04.2007 klo 11:15:14 |
|
|
|
|
|
|
grönvit
Poissa
|
 |
Vastaus #639 : 01.05.2007 klo 13:04:09 |
|
Vittu sori jos rankutan, mutta järkkääkö KPO tai Banzai mitään matkaa 13.5?  Eihän tässä ole kuin 12pv matsiin..
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #640 : 02.05.2007 klo 16:28:51 |
|
Vittu sori jos rankutan, mutta järkkääkö KPO tai Banzai mitään matkaa 13.5?  Eihän tässä ole kuin 12pv matsiin.. http://www.banzaikups.net/kausi/matkat.htm
|
|
|
|
sheringham
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS & YB
|
 |
Vastaus #641 : 02.05.2007 klo 21:49:51 |
|
Ketä on lähdössä 13.5?  Mä ainaki. 
|
|
|
|
BB
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #642 : 02.05.2007 klo 21:59:15 |
|
Tottakai matkaan  Muistakaas käydä ajoissa ilmottautumassa, että saadaan bussi varmuudella lähtemään.
|
|
|
|
Stan Smith2
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Suomen maajoukkue, Kista FC
|
 |
Vastaus #643 : 03.05.2007 klo 00:18:41 |
|
Mukana Helsingissä  Toivotaan tosiaan, että se bussi starttaa  Ei varmasti hintakaan ole paha joten kaikki messiin! 
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.05.2007 klo 08:58:06 kirjoittanut Stan Smith2 »
|
|
|
|
|
grönvit
Poissa
|
 |
Vastaus #644 : 03.05.2007 klo 16:01:01 |
|
|
|
|
|
Kiima-Aho
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #645 : 03.05.2007 klo 16:18:01 |
|
Helvetin hienoa, etta avausottelusta tuli noinkin suvereeni voitto. Harmittaa etten ollut itse sita todistamassa tapahtumaa, mutta kyllahan tama Lasko Pivo hieman lohduttaa  Ja edelleen olen itsekin lahdossa mukaan Helsingin reissuun, mahdollisesti kera kaverin.
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #646 : 03.05.2007 klo 19:46:13 |
|
Tuonne KuPS:n nettisivuille kaipaisi kyllä enemmän uutisia. Ei luulisi vievän kauan aikaa näpytellä jokunen rivi joukkueen kuulumisia tai haastatella joka viikko yhtä pelaajaa. Menin asiaan liittyen Interin sivuille ( http://www.fcinter.com/) ja ainakin siellä näytti paljon paremmalta. Selvästi enemmän pelaajiin(/edustusjoukkueeseen) liittyviä uutisia. Mielenkiinnolla lukisi pelejä edeltävinä päivinä mitä joukkueelle kuuluu.
|
|
|
|
Eemeli Rummukainen
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #647 : 04.05.2007 klo 22:41:42 |
|
KPV-ottelu lähestyy. KuPS on ilman muuta vahva ennakkosuosikki. KPV tullee Kuopioon pelaamaan 0-0:aa ja kyttäämään vastaiskuja. Tärkeää olisi saada nopea avausmaali. Tourun rooli kauden viimeisessä ottelussa Jaron taustalla lienee omiaan nostattamaan taistelutahtoa 
|
|
|
|
grönvit
Poissa
|
 |
Vastaus #648 : 05.05.2007 klo 01:03:17 |
|
KuPS-hyökkääjät Samuli Kaivonurmi ja Dimitri Klimov hankkivat lauantaina arvokasta peliaikaa ja pelituntumaa Kingsin vahvuudessa seurojen välille solmitun farmiyhteistyösopimuksen mukaisesti. Kaivonurmi ja Klimov pelaavat lauantaina Oulussa Kakkosen C-lohkon ottelussa OLS - Kings, hyökkääjäkaksikko on sunnuntaina jälleen edustuskelpoinen KuPS:n riveissä KPV-ottelussa. Keskikenttäpelaaja Petteri Pennanen pelaa lauantaina B-nuorten riveissä TiPS:iä vastaan. KuPS saa KPV-otteluun normaalin aloituskokoonpanon kentälle. Puolustaja Juuso Kautonen on aloittanut kevyen harjoittelun lievän nilkkavammansa jäljiltä ja valmistautuu jälleen kamppailemaan avauskokoonpanon pelipaikasta. Hyviä uutisia 
|
|
|
|
Captain Nemo
Poissa
|
 |
Vastaus #649 : 05.05.2007 klo 23:50:23 |
|
Peleltä loistava kaudenavaus  kuten toki koko joukkueelta. KPV tulee olemaan VIFK:iä kovempi mittari, mutta pinnat jää Kuopioon!
|
|
|
|
|
|