jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #525 : 03.10.2015 klo 18:55:27 |
|
O'Donnell penkillä, ei siis loukkaantuneena. Olisikohan tuo managerista tuntunut hyvältä syyltä kokeilla Jussia juuri nyt?
Lisätiedot kiinnostaisi, sillä ensi lauantaina Buryssa paikalla. Toivottavasti Jässi nollapelillä pitää avauspaikan.
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #526 : 04.10.2015 klo 07:08:34 |
|
Aika vähissä on yksityiskohtaisemmat tiedot Jussin otteista. Ilmeisesti moitteeton ja varma suoritus, mutta ei tilaisuuksia loistaa.
Wiganin paikallislehdeltä parhaat arvosanat kotijoukkueen pelaajille olivat kaseja. Niitä tuli 5 ja yksi saajista oli Jussi.
Joukkueen puolustuslinjaa oli laitettu uusiksi, eli siirrytty neljän miehen linjaan ja siihen taakse samalla otettiin "uusi" maalivahti. Pari kommenttia kannattajilta oli, että puolustus ja keskikenttä vaikuttaa nyt tiiviimmältä ja toimivammalta (kauden alkuun verrattuna?), mutta hyökkääjät ovat edelleen selvä ongelma. Puolustus ei ole kyllä suoranaisesti vuotanut tähänkään asti ainakaan kotipeleissä.
Pari Jussin torjuntaa mainittiin otteluselostuksissa. Toinen alkuminuuteilla luokiteltiin hyväksi tai solidiksi alanurkasta ja loppupuolella mies taas pysäytti kovan vedon - josta ilmeisesti ei kuitenkaan ollut suurempaa uhkaa.
Kannattajien kommenteissa kysyttiin kertaalleen, että miksikös Jääskeläinen pelaa tänään. Vastauksena oli, että asiasta ei ole tiedotettu mitään ja sitten kysyjän pohdintaa, että ehkä ajateltiin Walsallin vain tuntevan O'Donnellin liian hyvin. Yksi tviittaaja mainitsi kauden avausottelunsa tehneet 3 pelaajaa ja samalla totesi suluissa, että Jääskeläiseltä hyvä peli. Muita kommentteja en nähnyt, vaikka seuran twiittaaja kysyi sivulauseessa, pitäisikö Jussin säilyttää paikkansa (enpä löydä enää koko kysymystä).
Walsall-ottelu oli erittäin tärkeä Wiganille siinä mielessä, että sitä ei ollut vara hävitä, muuten kärkikaksikko alkaisi päästä turhan kauas. Tuosta voisi ajatella, että manageri uskoo Jussin pystyvän ainakin samantasoisiin suorituksiin kuin O'Donnellin. Ehkä Walsall haluttiin tosiaan yllättää vaihtamalla heille tuttu maalivahti pois. Helppo perustella myös O'Donnellille ilman, että miehen itseluottamus kärsisi. Tiistaina on cup-peli Creweä vastaan ja siinä Jääskeläinen varmaankin pelaa myös. Eli hyvä sauma kahden pelin näyttöpaikalle. Bury-ottelu lauantaina näyttää sitten, miten jatketaan.
Ainakaan Jussi ei tehnyt tämänpäiväisellä haittaa mahdollisuuksille nousta ykkösvahdiksi.
O'Donnell hankittiin seuraan kesällä ykkösvahdiksi ja hänestä jouduttiin kilpailemaan muiden seurojen kanssa. Hänen palkkansa lienee kohtuullisen hyvä. Jässin sopimuksen uskon olevan enemmän bonusperusteinen - eli palkka ykkösmaalivahtina nousisi selvästi peruspalkasta. O'Donnel voisi myös olla seuralle pidempiaikainen ratkaisu. Managerilla on tuolloin - jos hän arvioi maalivahdit samantasoisiksi - selvä syy peluuttaa nimenomaan O'Donnelia, ja ottaa Jussi tilalle vasta, jos hän on sitä mieltä, että tämä on näistä kahdesta varmasti parempi. Mitä Jussi voi kyllä aivan hyvin olla.
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #527 : 07.10.2015 klo 05:30:30 |
|
Eilen Wigan pelasi vieraissa alasarjojen JPT cupissa Creweä vastaan. Voitto tuli luvuin 3-2.
Jääskeläinen oli maalissa. Hieman kaksijakoinen ottelu hänen kannaltaan. Ensimmäisellä jaksolla 1-1 tilanteessa hän ensin torjui erinomaisesti tolpan juuresta Crewen Cooperin hyökkäyksen, mutta päästi sitten otteluselostuksien mukaan turhan helposti etutolpalta Colcloughin laukauksen ohitseen.
Viime minuuteilla yliajalla Jässi taas peitti erinomaisesti täysin vapaaksi jätetyn Haberin laukauksen lähitilanteessa. Noissa Jässi on aina ollut erinomainen. Toivottavasti managerilla on mielessään Bury-ottelun joukkuetta päättäessään enemmän tuo game saver.
Kannattajien Twitterissä ei juuri mainintoja Jusssita. 1-2 maalin jälkeen joku kysyi, eikä Jääskeläisen olisi pitänyt torjua tuo. Yksi vastaus, jossa epäiltiin, että tilanne oli luultavasti vaikea nähdä, kun puolustaja peitti näkyvyyttä.
Viime hetken tilanteesta kommentti, jossa kysyttiin, että olemmeko tyytyväisiä, että meillä on Jussi maalissa, vai olisi O'Donnell voinut tehdä aivan yhtä hyvin.
LDV pääse penkiltä kentälle ja pääsi yrittämään tasoitusta tuosta Jääskeläisen viime hetken torjunnasta, mutta nopeassa tilanteessa puski pallon yli maalin.
|
|
|
|
|
Marlon
Poissa
|
 |
Vastaus #528 : 10.10.2015 klo 17:33:58 |
|
Jussi tänään kehissä. Bury maalannut kahdesti... Pope tietysti taas..
|
|
|
|
|
Lauantai-illan Nostalgia
Poissa
Suosikkijoukkue: Mummolan puusauna ja Aulis Virtanen
|
 |
Vastaus #529 : 10.10.2015 klo 18:00:05 |
|
Jussi tänään kehissä. Bury maalannut kahdesti... Pope tietysti taas..
Wigan näkyy nousseen kahdella viime hetken maalilla tasoihin, eli lopputulos 2-2. Jässin otteista ei tosin mitään käryä.
|
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #530 : 12.10.2015 klo 12:32:36 |
|
Wigan näkyy nousseen kahdella viime hetken maalilla tasoihin, eli lopputulos 2-2. Jässin otteista ei tosin mitään käryä.
Juu, eihän sitä pelaamista kannata aloittaa kuin 8 minuuttia ennen loppua. Tasoituksen jälkeen toki vielä pallo rimaan, maaliviivalle jne. Bury oli totaalisen purjeissa viime minuutit. Jässi teki minkä pystyi, maalit eivät olleet otettavissa. Eniten joutui keskittymään pelinrakentelun moittimiseen ja puolustajien ohjaamiseen. Onneksi keskittyi, sillä ilman ei välttämättä olisi Wigan ollut vain kahden maalin päässä ennen kiriään.
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #531 : 17.10.2015 klo 15:23:25 |
|
Jääskeläinen tänäänkin avauksessa, neljäs startti putkeen cupin peli mukaanluettuna, ja O'Donnell jälleen penkillä, joten Jussi näyttäisi tällä hetkellä nousseen ykkösveskariksi.
|
|
|
|
|
Lauantai-illan Nostalgia
Poissa
Suosikkijoukkue: Mummolan puusauna ja Aulis Virtanen
|
 |
Vastaus #532 : 17.10.2015 klo 15:31:50 |
|
Jääskeläinen tänäänkin avauksessa, neljäs startti putkeen cupin peli mukaanluettuna, ja O'Donnell jälleen penkillä, joten Jussi näyttäisi tällä hetkellä nousseen ykkösveskariksi.
Hienoa! Kotikentällä Wiganilla vastassa on Colchester. Jässiltä tähän taas hyvä peli, niin kannattajat ovat myytyjä. E: Jässin olemus maalilla on innostanut Wiganin maalintekoon ja tilanne on tauolla jo 4-0. E2: Nollapeli Jässiltä Wiganin murskatessa Colchesterin lopulta 5-0. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.10.2015 klo 17:58:29 kirjoittanut Lauantai-illan Nostalgia »
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #533 : 17.10.2015 klo 18:04:18 |
|
Jässi jatkaa avauksessa tänäänkin, kun Wigan pelaa Peterboroughin vieraana. Pakko uskoa varovaisimmankin, että manageri on päätöksensä tehnyt ja nostanut Jässin O'Donnellin ohi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.10.2015 klo 20:16:16 kirjoittanut Tuulenmies »
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #534 : 20.10.2015 klo 21:41:18 |
|
Wigan johtaa puoliajalla 0-2. Jääskeläiseltä jakson loppuhetkillä hyvä vapaapotkun torjunta.
e. Voitto 2-3. Wiganin voittomaali lopussa minuutti Peterboroughn tasoituksen jälkeen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.10.2015 klo 04:46:27 kirjoittanut Tuulenmies »
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #535 : 24.10.2015 klo 15:34:42 |
|
Jässi jatkaa maalilla tänäänkin. Vuorossa monessakin mielessä mielenkiintoinen ottelu Bradfordia vastaan vieraissa.
Jussi oli täällä näytillä ennen kuin teki sopimuksen Wiganiin. Pelasi yhden harjoitusottelunkin. Koskaan ei selvinnyt, miksi meni kuitenkin Wiganiin. Bradfordin kannattajista osa syytti rahan perässä menemistä (tuskin pitää paikkaansa), osa kannattajista oli mieltä, että eivät olisi Jussia halunneetkaan. Näin myös mielipiteen, jossa Jussin väitettiin jäävän Wiganissa penkkivahdiksi. Managerin kommenteista sai käsityksen, että hän halusi viivästyttää sopimuksen tekoa ja katsoa löytyisikö lainamarkkinoilta jotakin - tai sitten vain sumutti Jussin hintaa alemmas. Bradfordin maalilla on joka tapauksessa edelleen sama Williams, jonka piti olla Jussin stuntti. Kuuluuko miehen pikavisiitistä katsomosta kommentteja?
Wiganin kannattajat ovat pitäneet tätä kauden tähän saakka kiinnostavimpana otteluna. Jatkuuko joukkueet hyvät otteet yhtä naapuriseuroista vastaan? Vierasjoukkueen lippukiintiö myytiin nopeasti loppuun. Wigan on kohdannut Bradfordia harvoin, mutta seura on itse asiassa kannattajapohjaltaan Wigania suurempi (Wiganilla toki käytössä vielä ylädivisioonien jäljiltä ylivertaiset resurssit).
e. ottelun alku ollut kiivasvauhtinen. Wiganin kannattajat useampaan kertaan kommentoineet vihamielistä kotiyleisöä ja sen luomaa mahtavaa (!) tunnelmaa. Wigan on se menestynyt ja vastenmielisen rikas naapuri. League 1:n Jokerit.
Bradford hallinnut. Lainaus Twitteristä 9' Frantic start. "Bradford threatening a few times, but Jaaskelainen and co. dealing with them so far. #wafc "
Ottelu päättyi 1-1. Jussi sai kannattajilta kiitosta toisen jakson alun kahdesta torjunnasta "Jääskeläinen näytti miksi hän on senior pro". Tasoitusmaali ilmeisesti puolustuksen vika, vartija päästi miehensä puskemaan keskityksestä vapaasti alakulmaan. Yleisöä yli 19 000 ja tunnelma wiganilaisten mielestä katossa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.10.2015 klo 18:36:31 kirjoittanut Tuulenmies »
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #536 : 30.10.2015 klo 20:24:46 |
|
Wiganin paikallislehdessä (wigan observer) on viikottain kolumni, jossa muutama kannattaja pohtii joukkueen viimeaikaisia esityksiä. Nyt Jässi pääsi mainituksi ensimmäistä kertaa.
Yksi kirjoittajista toteaa puolustuksen olleen alkukaudesta liian epävarma. Nyt siihen näyttäisi olevan jo varmuutta kehittymässä. Jääskeläinen on kirjoittajan mukaan saanut muut ympärillään luottavaiseksi ja itsevarmemmaksi. O'Donnelista hän erikseen toteaa tämän olevan hyvän torjujan, mutta muun puolustuksen kanssa ei ollut toimivaa "suhdetta".
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #537 : 31.10.2015 klo 19:15:27 |
|
Jässille nollapeli Wiganin ottaessa 1-0 voiton Swindonista.
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #538 : 31.10.2015 klo 19:17:34 |
|
Ainakin twitterin mukaan aika helpolla Jääskeläiselle nolla tuli, kun Wigan painoi läpi ottelun Swindonin bussia vastaan. Voittomaali lopulta viidennellä lisäaikaminuutilla.
Wigan sarjassa viidentenä, viisi pistettä kärjestä.
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #539 : 07.11.2015 klo 17:57:52 |
|
Jussille annettu huilivuoro FA Cupissa ja näyttäisi Wiganin taival päättyvän ensimmäiselle kierrokselle, kun Bury johtaa tauolla 3-0. Avausmaali ilmeisesti kohtalaisen paha kämmi O'Donnellilta.
E: 4-0 FT
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.11.2015 klo 18:56:01 kirjoittanut Louhikkokoskettaja »
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #540 : 13.11.2015 klo 06:36:53 |
|
Wigan näköjään pelannut pohjoisen alueen välierän JPT-cupissa. Lauantaisen tappion jälkeen Jussi otettiin kentälle cup-otteluunkin. Voitto tuli Blackpoolista 4-0. Vähän töitä, mutta otteluselostukset kiittelevät miehen loistopelastusta toisen jakson alussa. Eiköhän ykkösvahdin paikka ole sementöity täksi kaudeksi, jos ihmeitä ei satu. Jussi myös opastaa muuta puolustusta vahvasti (näkemäni ottelutiivistelmät ja katsojien kommentit).
Ensi lauantaina on jälleen paikallispeli. Nyt päiväotteluna piskuruista Rochdalea vastaan. Viime talvena tuli kirjoiteltua jo, että Manchesterin seutu on League onen pelaajalle ihanteellinen asuinpaikka, jos arvostaa lyhyitä vieraspelimatkoja. Sarjan seuroista melkoinen nippu löytyy kohtuuetäisyydellä Manchesterin, Leedsin ja Sheffieldin ympäristöstä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.11.2015 klo 06:39:01 kirjoittanut Tuulenmies »
|
|
|
|
|
Hiiritin
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #541 : 13.11.2015 klo 20:03:49 |
|
Nousu penkiltä ykköstorjujaksi on aina kova temppu. Jässille  
|
|
|
|
|
Gaizka
Poissa
Suosikkijoukkue: Bielsa's Bucket
|
 |
Vastaus #542 : 14.11.2015 klo 14:37:46 |
|
Jässi avauksessa Rochdalea vastaan. Televisioitava matsi, joten striimejä varmasti löytyy.
|
|
|
|
|
Wagner
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistan, HJK
|
 |
Vastaus #543 : 14.11.2015 klo 16:24:34 |
|
FT 0-2 Wiganille. Rochdale oli aika vahvasti ottavana osapuolena eikä Jässille tullut hirveästi duunia. Yhden keskityspallon sylki suoraan maalin edustalla odotelleen vastustajan jalkoihin, mutta vastapainoksi torjui myös yhden pallon komeasti vasemmasta alanurkasta. Kiitos Gaizkalle vinkistä, oli mukavaa katsella rehtiä lädipalloa pitkästä aikaa. Sarjavertailua en tahdo aloittaa, mutta kovasti tuli Veikkausliiga välillä mieleen. Kotijoukkueen kannattajatkin poistuivat sankoin joukoin katsomosta etuajassa 
|
|
|
|
|
insignificance
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, lähikentät ja luomufutis
|
 |
Vastaus #544 : 14.11.2015 klo 16:47:31 |
|
Kiitos Gaizkalle vinkistä, oli mukavaa katsella rehtiä lädipalloa pitkästä aikaa. Sarjavertailua en tahdo aloittaa, mutta kovasti tuli Veikkausliiga välillä mieleen. Kotijoukkueen kannattajatkin poistuivat sankoin joukoin katsomosta etuajassa  Sama, vaikka katsoin vain ensimmäisen puoliajan. Todella kovaa pelaamista välillä, hieman sellaista jalkapallon ja rugbyn sekoitusta muistutti.
|
|
|
|
|
makmana
Poissa
|
 |
Vastaus #545 : 15.11.2015 klo 03:39:30 |
|
On se kova  Edelleen.
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #546 : 21.11.2015 klo 18:59:41 |
|
Jääskeläiselle neljäs nollapeli putkeen, kolme sarjassa ja yksi cupissa, ja Wigan voitti Shrewsburyn 1-0.
Wigan pelannut reilut kaksi kuukautta ilman tappiota League Onessa ja noussut sarjassa nyt neljänneksi.
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #547 : 21.11.2015 klo 19:09:58 |
|
Otteluselostuksen perusteella suhteellisen helppo peli Jussille, mutta ei läpihuutojuttu kuitenkaan. Ensimmäisen jakson lopussa hyvä pelastus kaukolaukauksesta ja toisen jakson puolivälissä "superb save" alanurkasta nopeasti tulleessa tilanteessa, joka kuitenkin liputettiin paitsioksi.
|
|
|
|
|
Komigenare
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #548 : 23.11.2015 klo 13:09:25 |
|
Jässi jutteli Vepsun seuralehdelle; Good Companylle. Haastattelun sisältävän numeron verkkoversiota voi selailla klikkaamalla tästä. Haastattelu löytyy molemmilla kotimaisilla sivuilta 26-27. Jässi mm. kehottaa junioreita lähtemään ulkomaille het', kun tulee mahdollisuus.
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #549 : 23.11.2015 klo 20:34:15 |
|
Jässi jutteli Vepsun seuralehdelle; Good Companylle. Haastattelun sisältävän numeron verkkoversiota voi selailla klikkaamalla tästä. Haastattelu löytyy molemmilla kotimaisilla sivuilta 26-27. Jässi mm. kehottaa junioreita lähtemään ulkomaille het', kun tulee mahdollisuus. Ei se ole kaikille se paras mahdollinen tie. Kuten Litmanenkin sanoi kirjassaan, oli hänelläkin mahdollisuus lähteä jo paljon aikasemmin ulkomaille kun sitten lähti. Ja me kaikki tiedetään, että hänen kohdallaan se meni aikalailla nappiin. Ajaxin jälkeisiä valintoja voi tietysti sitten miettiä menikö ne enään.. :/ Minkäs ikäsenä Jussi itsekkin lähti, parikymppisenä? Ja taisi saada arvokasta kokemusta jo MP:ssä jos oikein muistan? Aivan huikeaa kuulla Jässin onnistuvan vielä noinkin vanhana, vähän harmittaa nuo penkillä vietetyt välivuodet - voisi olla komeat (komeammat) pelimäärälukemat sitten kun vihdoin ja viimein naulaa hanskat seinään ammattilaiskenttien osalta. Onkohan paluu majuun täysin pois suljettu vaihtoehto nyt kun kerran kulkee?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.11.2015 klo 20:36:47 kirjoittanut AndyLove »
|
|
|
|
|
|
|
|