Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #450 : 28.01.2013 klo 18:18:01 |
|
http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2269522/Everton-set-sign-Leroy-Fer-7m.htmlEi miltään ihan ruudinkeksijältä vaikuta kaveri... Fer on ollut esillä aiemmissakin siirtoikkunoissa, joten selkeästi pelaaja, jota Moyes on seurannut pitkään. Olihan Evertonilla olevinaan rahaa myös M'Vilan hankintaan, joten ehkä tähän rahat löytyy pelkällä Heitingan myynnillä? Mutta tosiaan pelaajatyypiltään vaikuttaa selkeästi Fellainin korvaajalta.
|
|
|
|
Rexsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Everton, Rops
|
 |
Vastaus #451 : 28.01.2013 klo 18:21:06 |
|
Puskista tuli tämä siirto...mistähän meillä rahat tulee..toivotaan että ei Fellaini tai Baines lähde...mikä on miehiään tämä Leroy Fer??
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #452 : 28.01.2013 klo 18:25:43 |
|
mikä on miehiään tämä Leroy Fer??
Itselleni jäi ainakin hyvin mieleen Interin murskajaisista Veritaksella viime kesänä. Oli kentän hahmoja, ja teki 0-5-päättyneessä ottelussa myös kaksi maalia Interin verkkoon.
|
|
|
|
the weak willed
Poissa
|
 |
Vastaus #453 : 28.01.2013 klo 18:27:04 |
|
Puskista tuli tämä siirto...mistähän meillä rahat tulee..toivotaan että ei Fellaini tai Baines lähde...mikä on miehiään tämä Leroy Fer??
Moyesia seuranneena uskoisin että raamikas,atleettinen,kovakuntoinen ja helvetin hyvä päällä.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #454 : 28.01.2013 klo 18:28:35 |
|
Voi myös olla kyse, että Everton saanut jostain lainaa nousevia tv-tuloja vastaan eli Ferin hankintaan käytettävät rahat ovat periaatteessa ensi kauden tv-tuloja. Sanoisin tuon olevan todennäköisin vaihtoehto, joten tammikuussa ei liikennettä ulospäin välttämättä tapahdu. Kesällä lienee sitten Fellaini ulos, jos CL-sijoitusta ei tällä kaudella irtoa.
Iso, fyysinen keskikenttäpelaaja, joka osaa tehdä maalejakin, verrattu pelaajatyyppinä Vieiraan. Ei ole ankkuri, vaan enemmän box-to-box-tyylin pelaaja, joten Moyes pyrkii jatkamaan Evertonin pelaamisen kehittämistä hyökkäävämpään suuntaan, kun Fer ottanee jollain aikataululla avauspaikan keskikentän keskustan alemmasta kaksikosta. Ferin voisi olettaa vahvistavan keskikentän lisäksi myös Evertonin hivenen heikohkoa erikoistilannepuolustamista.
Siirron myötä voisi olettaa Osmanin siirtyvän keskikentän laidalle, varsinkin kun Mirallas on taas sivussa. Vaikka Osman ei laidalla mikään huippu olekaan, niin aina parempi kuin Naismith.
Olettaen, että siirto toteutuu, kun Ferillä jotain loukkaantumishistoriaa on ja lääkärintarkastus vielä edessä.
|
|
|
|
lepa
Poissa
|
 |
Vastaus #455 : 28.01.2013 klo 18:36:24 |
|
...mikä on miehiään tämä Leroy Fer??
Jalorotuinen munaravuri, jolle siirto voi tulla nyt pikkaisen liian aikaisin. Eli ihan heti ei varmaan kannata liikoja odotella. Englanti on suuntana silti oiva, koska vahvuudet ovat juuri fysiikassa ja liikkeessä. Mitään tekniikan ihmelasta ette saa, mutta kyllä sieltä jokusen kombinaationkin voi välillä saada ulos. Pääpeli on ok ja oikea-aikaisia taustanousujakin on lupa odotella. Ihan mukiinmenevät tehot on saanut aikaan roolissaan, mutta hyppy näin nopeasti isompaan liigaan voi syödä juuri tehoja aluksi pois.
|
|
|
|
Häbödiskäbödis
Poissa
|
 |
Vastaus #456 : 28.01.2013 klo 19:38:27 |
|
Fer siis liittyi sinisiin. Ihan kiva ja todella rahakas siirto. Tämä tosiaan Louhikkokoskettajan sanoin haisee siltä, että ensi kauden nousevia tuloja vastaan on saatu lainaa pankista. Fellaini siirtyy kesällä, jolla lainoja sitten maksellaan. Top-4 sijoitus tulisi auttamaan siihen tulopuoleen vielä lisää ja voisi myös siirtää Fellainin siirtymistä myöhemmäksi, mutta tuo skenaario onkin vielä aika kaukana toteutumisesta. Kiitokset lepalle briiffistä Ferin suhteen. Hyvin samanlainen pelaaja, jos verrataan parin edellisen kauden Fellainiin. Toivoa sopiikin, että kehityskin myötäilisi belgialaisen uraa ja olisi parin vuoden päästä Evertonin tärkeimpiä pelaajia. Tälle kaudelle varmaan tärkeimpänä apuna hollantilainen on keskustan paikkaajana ja Nevilleä ei luojan kiitos tarvitsisi nähdä siellä. Pip voi paikata Colemania oikeana pakkina Hibbertin kanssa. Vähän pöllistynyt olo, kun ei tässä odottanut kyllä minkäänlaisia siirtoja, okei ehkä jotain kämyistä lainaa 
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #457 : 28.01.2013 klo 20:19:15 |
|
Niin siis siirtosummasta on päästy yhteisymmärrykseen Ferin tapauksessa. Vielä on lääkärintarkastus ja sopimuksen teko edessä. Siirto on siis todennäköinen, mutta ei varma. Manuel Fernandes oli aikoinaan jo Goodisonilla, mutta siirtyi silti lopulta Valenciaan. Evertonin ollessa kyseessä mikään ei ole varmaa ennen kuin pelaaja poseeraa paita päällä Moyesin vieressä.
|
|
|
|
lepa
Poissa
|
 |
Vastaus #458 : 28.01.2013 klo 22:51:58 |
|
Ferin kohdalla spekuloidaan nyt, että Twente oli erityisen halukas myymään, koska Fer liittyy piakkoin julkisuuteen tulevaan oikeusjuttuun, josta ikävää julkisuutta on luvassa roppakaupalla. Twente ei halunnut olla enää keskipisteenä, kun tämä tapaus leviää käsiin. Asian julkituonut taho ei halunnut tarkemmin eritellä mitä juttu koskee, mutta se oli tapahtunut jo Ferin Feyenoord-aikoina.
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #459 : 29.01.2013 klo 00:17:14 |
|
Toinen Rotterdamin suuri poika, Royston Drenthe voikin sitten tulla esittelemään Leroylle Liverpoolin parhaita menomestoja. Räpmies ei ole turhaan sitonut itseään mihinkään seuraan ja on varmasti käytettävissä.
|
|
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #462 : 29.01.2013 klo 11:22:08 |
|
Totta. Moyesin salainen hyökkääjähankinta ei olekaan siis Wissam Ben Yedder...
|
|
|
|
lepa
Poissa
|
 |
Vastaus #463 : 29.01.2013 klo 11:22:38 |
|
Kyllä se Leroy oli ja kamu on heti mukana. 
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #464 : 30.01.2013 klo 01:15:24 |
|
Leroy Fer ei läpäissyt Evertonin lääkärintarkastusta ja on ilmeisesti matkustanut takaisin kotimaahansa. Pelaaja loukkasi polvensa syksyllä Hollannin maajoukkueen pelissä ja lääkäri ilmeisesti arvioi, että jotain riskiä vamman uusiutumiseen/pahenemiseen siellä on olemassa. Siirto on edelleen mahdollinen, mutta Evertonin seurajohto haluaa neuvotella siirron maksuehdot uusiksi ja pienentää riskejä pelaajan potentiaalisen pahemman loukkaantumisen suhteen. Twenten puheenjohtaja on kommentoinut, että tähän ei olla hollantilaisten leirissä suostumassa. Jos tuo linja pitää huomennakin niin Moyes siirtynee seuraaviin potentiaalisiin siirtokohteisiin, sikäli kun aikaa riittää.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #465 : 30.01.2013 klo 01:30:38 |
|
Normaalia The Everton Wayn mukaista toimintaa, että sovittuja siirtoehtoja yritetään vielä vähän hieroa loppuvaiheissa edullisemmiksi. Ferillä tosiaan on ollut polvivammoja, jotka nyt käytännössä aina ovat jonkinlainen riski. Everton tosin on jo tienyt Ferin loukkaantumishistoriasta ja kysymys on, että onko lääkärintarkastuksessa löytynyt jotain oikeasti merkittävää, vai onko kyseessä jo ennakkoon valittu strategia.
Lescottin siirron Wolvesista kohdallahan Everton onnistui siirtoehtoja vielä lääkärintarkastuksen jälkeen neuvottelemaan paremmiksi. Twentekin on hivenen paskassa tilanteessa, koska seura ilmeisesti haluaa pelaajan myydä nyt, joten kovin paljoa ei ole aikaa ja toisaalta sitten siirron kariutuminen jättäisi Twenten hankalaan paikkaan, koska seuraava ostajaehdokas olisi varmasti epäluuloinen jannun polven suhteen ja yrittäisi myös saada hintaa alemmas.
Jos Ferin polvessa olisi jotain suurempaa ongelmaa, niin siirto olisi jo kuopattu, kuten Forssellin kohdalla kävi.
Moyesin mukaan Mirallasin ja Colemanin loukkaantumiset eivät ole kovinkaan pahoja ja pelaajat tuskin huilaavat pitkään. Mirallasin kohdalla odotetaan parin viikon huilia, Colemanin kolmen-neljän viikon. Gibson on lähellä pelikuntoa, mutta ei ilmeisesti ole vielä huomenna WBA:ta vastaan mukana, mutta luultavasti jo viikonloppuna. Hibbertin poissaolon kestosta ei ole vielä näkynyt edes arvioita, joten oletettavasti paluussa menee pidempään.
Vähissähän Evertonin vaihtoehdot siis ovat huomiseen otteluun. Kysymykset ovat lähinnä, että pelaako puolustuslinjassa Heitinga vai Neville, keskikentällä Hitzlsperger vai Neville ja oikeassa laidassa Anichebe vai Naismith. Voisi olettaa, että Heitinga saa avauspaikan voittomaalinsa ansiosta, jolloin Jagielka siirtyy laidalle ja Neville keskikentälle. Naismithin ja Anicheben kohdalla valinta voi osua ihan kumpaan vaan, toivottavasti Anichebeen, mutta eiköhän Moyes kuitenkin jaksa luottaa Naismithiin...
Evertonin mahdollinen avaus:
Jelavic
Pienaar Fellaini Naismith
Osman Neville
Baines Distin Heitinga Jagielka
Howard
|
|
|
|
Häbödiskäbödis
Poissa
|
 |
Vastaus #466 : 30.01.2013 klo 19:16:06 |
|
Eli Evertonin tapaan tätä(kään) siirtoa ei saatu hoidettua loppuun asti. Mikä sitte lie lopullisena syynä. Twenten pomon Munstermanin mukaan se ei enää tule vastaan rahallisesti, joten ainakin täten kauppa on peruttu. Eri lähteiden mukaan myös Evertonin puolelta on todettu samaa. Tänä iltana sitten ns pakkovoiton paikka. Kotona WBA ja kolmella pinnalla pysytään europaikkojen taistossa mukana. Mirallas, Gibson ja Coleman siis sivussa, vaikka Moyesin sanoin Mirallasin loukkaantuminen ei olekaan pelätyn paha (kuinka pahaa DM sitten odotti on eri asia?). Tuskin belgialainen kuitenkaan penkille asti on tervehtynyt. Lähtökohtaisesti Everton tulee hallitsemaan peliä ja kumman sitä laittaisi oikealle laidalle Naismithin kanssa "kikkaamaan" laatupaikkoja boksiin? Jagielkan vai Nevillen? Voi elämä mitkä vaihtoehdot  Vasemmalta siis taas tullaan ja WBA:n oikean laidan onnistumisesta paljon riippuu lopputulos. Veikataan 2-1 kotivoittoa optimistisesti 
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #467 : 30.01.2013 klo 21:54:01 |
|
Oli sitten Mirallasin loukkaantuminen tosiaan sen verran lievä, että on tänään avauksessa.
Gibson mukana vaihtopenkillä, mistä löytyy myös avauksesta pudotettu Jelavic.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #468 : 31.01.2013 klo 03:23:09 |
|
Moyesilta rohkeat muutokset, kun Jelavic putosi penkille ja Anichebe aloitti yksinäisenä kärkenä. Fellaini oli myös pudonnut alemmas keskikentälle ja Pienaar-Mirallas-Osman-trio pelasi keskikentän hyökkäävämmissä rooleissa. Pienaar vasemmalla, Osman oikealla ja Mirallas keskellä, mutta kolmikko vaihtoi paikkoja käytännössä jatkuvasti.
Ei mitenkään häikäisevää peliä Evertonilta, kun varsinkin viimeisten syöttöjen ja keskitysten laatu oli heikkoa. Mirallasilta jälleen tuttua energistä ja juoksuvoimaista pelaamista, mutta vähän liikaa tykkäsi kuskata palloa yksikseen ja keskitykset olivat pääsääntöisesti huonoja. Erittäin nihkeätä Evertonin hyökkäyspeli oli jälleen, mutta vajaan puolen tunnin jälkeen Bainesilta vahva nousu omalta kenttäpuoliskolta, käytti palloa tilanteessa vasemmalla laidalla olleella Osmanilla ja veti boksin rajalta etuyläkulmaan.
Avausjakson lisäajalla Baines pelasi pallon Pienaarille, joka jatkoi boksiin Anichebelle. Yacob tuli tilanteeseen kovin tökerösti ja kaatoi Anicheben. Bainesilta varma viimeistely pilkulta ja Everton näytti ratkaisseen ottelun.
Toisen jakson alku jatkoi samaa kaavaa, Evertonin hallintaa, mutta kunnon paikkoja ei syntynyt. Reilun tunnin pelin jälkeen tuli sitten niin kovin tuttu uskomaton perseily Evertonin puolustuksessa, vastuussa ei niin hirveän yllättäen Heitinga. Lukaku pääsi karkuun Heitingalta, kiersi Howardin ja käänsi olemattomasta kulmasta maalille. Heitinga ehti ensimmäisenä palloon, mutta ilmeisesti arpoi, että purkaako voimalla vai ottaako haltuun, toteutti sitten sen välimuodon eli chippi suoraan Longille, joka puski pallon maaliin.
Melkein heti Longin kavennuksen jälkeen WBA sai vapaapotkun reilusta kahdestakympistä ja Dorransin veto kolahti ylärimaan. Se jäikin oikeastaan WBA:n viimeiseksi mahdollisuudeksi ja Everton sai ottelun jälleen haltuunsa. Osmanilla oli Pienaarin tolppalaukauksen jälkeen varma paikka tehdä Evertonin kolmas maali, mutta kuten niin usein, ei vaan Osmanilta maalinteko onnistu. Jotenkin vaan niin Osmania, että kun yleensä jättää vedon liian löysäksi ja keskelle veskarin ulottuviin, niin nyt kun veskari oli jo pelattu ulos tilanteesta vetää kovaa ja korkealle, yli maalin.
Arvokas voitto Evertonille ja peli on tällä hetkellä kohtuullisesti uomissaan, mutta lisäterävyys olisi vaan tarpeen molemmissa päissä kenttää. Tekopaikossa tuhlailua ja puolustuksessa ihmeellisiä yksilövirheitä. Tiedä sitten, että mikä Heitingan pelaamiessa mättää. Tällä kertaa pelasi muuten hyvän ottelun, mutta yksi lahjamaali piti vastustajalle antaa.
Baines kentän paras, Pienaarilta ja Fellainilta erittäin hyvät estiykset. Osman myös jälleen pirteämmällä pelipäällä ja onnistui laidalla ihan mallikkaasti, mutta tuollaisista paikoista vaan täytyy tehdä. Anichebelta erittäin hieno taistelu kärjessä, paikoille ei päässyt, mutta aiheutti paljon harmia WBA:n puolustukselle kovalla asenteellaan. Anichebe ja kova asenne, ei tuohonkaan olisi pari kautta sitten oikein uskonut...
Kun Ferin siirto on kuollut ja kuopattu huhuilee BBC Evertonin olevan kiinnostunut hankkimaan Alvaro Negredon Sevillasta. Toisaalta sitten Magaye Gueye herättää kiinnostusta Ranskassa. Moyes veikkaili, ettei ketään ole tulossa, mutta saa sitten nähdä, että mitä siirtoikkunan viime hetkillä tapahtuu. Watch this space, jne...
|
|
|
|
nakki
Poissa
Suosikkijoukkue: Hjk, Everton
|
 |
Vastaus #469 : 31.01.2013 klo 11:05:56 |
|
Yllättävä mutta positiivinen veto Moyesilta tiputtaa Jelavic penkille. Ehkäpä Jelavic heräilee pikku hiljaa, kun joutuu oikeasti vähän kilpailemaan paikasta avauksessa. Erittäin positiivista myös Mirallasin pelikunnossa oleminen ja Gibsonin palaaminen pelikuntoon.
Osman on kyllä tällä kaudella onnistunut munimaan tuhannen taalan paikkoja juuri tällaisissa yhden maalin johtoasemissa. Sen yli menneen vedon jälkeen olin lähes varma, että vastustaja vielä tasoittaa pelin. Tuollaisesta paikasta ei vaan yksinkertaisesti saa missata, varsinkaan toistuvasti.
Voitto oli erittäin tärkeä ja kun käytännössä kaikki samoista sijoista kilpailevat jäivät tasapeliin, näyttää paikka neljän joukossa suorastaan realistiselta. Spurs on vain yhden pisteen päässä ja toinen keskinäinen on vielä pelaamatta, joten kaikki on mahdollista. Aston Villa pitää ehdottomasti voittaa kotona. Ei ole mitenkään sanottu että Spurs kykenee täyteen pistepottiin WBA:n vieraana, joten mahdollisuutta nousta neljännelle sijalle saatetaan tarjota jo viikonloppuna.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #470 : 31.01.2013 klo 21:39:07 |
|
Hiljaiseksi on Evertonin siirtoikkunan viimeinen päivä kääntynyt, kun Ferin siirto on tosiaan lopullisesti kuopattu ja Negredo on osoittautumassa papertalkiksi, kuten sopi odottaakin. Eikä juuri mitään muutakaan uskottavaa ole juuri näkynyt.
Barnsleyn 18-vuotias lupaava oikea laitapakki John Stones on kuitenkin lähellä siirtoa Evertoniin kolmen miljoonan punnan arvoisessa kaupassa. Ilmeisesti miljoona suoraan ja kaksi miljoonaa myöhemmin osittain esityksiin perustuen. Vaikka Stones on ollut käytännössä vakiavaaja Championshipissa, niin tuskin tulee Evertonissa loppukaudesta pelaamaan. Reservipelit tai mahdollisesti joku lainapesti takaisin Championshipiin ovat todennäköisimmät vaihtoehdot, jos siirto Evertoniin toteutuu. Moyes tuskin olisi halunnut Stonesia tammikuussa hankkia, vaan olisi odottanut kesään, mutta kun Wiganin tarjous hyväksyttiin oli Evertonin pakko toimia.
Ulospäinkin on hiljaista, sentään Magaye Gueye saattaa olla lähdössä, koska parikin seuraa Ranskasta on osoittanut kiinnostusta. Ranskan siirtoikkuna menee kuitenkin kiinni vasta perjantaina, joten tuolla siirrolla ei ole kiire. Ja mahdollista on, että jos Everton ei ketään pelaajaa saa hankittua, niin Magaye jää vielä varamieheksi.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #471 : 01.02.2013 klo 01:20:10 |
|
Evertonin mediapuolen työntekijä vahvistanut twitterissä, että John Stonesin siirto on varmistunut.
"One for the future", en millään usko, että Stones on millään muotoa loppukaudesta Moyesin kuvioissa, enintään penkiltä jämäminuutteja, jos ei mitään täysin käsittämätöntä loukkaantumissumaa tule.
E: Viralliset sivut vahvistavat myös.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #472 : 01.02.2013 klo 03:01:40 |
|
Stones jäi sitten Evertonin ainoaksi hankinnaksi tammikuussa ja lainalle loppukaudeksi Brestiin siirtynyt Magaye näillä näkymin ainoaksi lähtijäksi. Tai lähtihän reservien hyökkääjä Anton Forrester pari päivää sitten Blackburniin ilmaisella siirrolla, jossa tosin joku pykälä, että Everton saa tietyn prosenttisouuden mahdollisesta siirrosta eteenpäin.
Juuri ketään ei odotettu, juuri ketään ei tullutkaan. Olisi ehkä ollut parempi siirtoikkuna Evertonin mediahuomion kannalta, jos tuota "Fer-kuviota" ei olisi ollut. Evertonin taloudelliset resurssit eivät vaan riitä mihinkään maailmanluokan pelaajien hankkimiseen, joten vahvistusen kohdalla saa seurajohto olla tarkkana. Parempi sinällään, ettei ketään hankittu pelkästään perusteella, että hankitaan nyt vittu joku, ihan kuka vaan. Tosin hyökkäyspäähän olisi yhtä syvyyshankintaa vaikka lainasopimuksella kaivannut, varsinkin kun Magaye lähti.
Maalivahti: Howard, Mucha
Oikea pakki: Coleman, Hibbert, Neville, Jagielka, (Stones) Topparit: Jagielka, Distin, Heitinga, Duffy Vasen pakki: Baines, Oviedo, Distin, (Garbutt/Bidwell)
Keskikentän pohja: Gibson, Fellaini, Neville, Hitzlsperger, Osman, (Barkley) Keskikentän hyökkäävämmät roolit: Pienaar, Osman, Mirallas, Fellaini, Oviedo, Naismith, Anichebe, Coleman, (Barkley) Kärki: Jelavic, Anichebe, Vellios, Naismith, (McAleny)
Kyllähän tuon syvyyden pitäisi riittää keväälläkin, mutta hyökkäyspään osalta olisin tosiaan kaivannut jonkinlaista vahvistusta, kun en Naismithia ja Velliosia pidä oikein minään...
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #473 : 01.02.2013 klo 22:27:52 |
|
Evertonin loukkaantumistilanne on kohtuullisen hyvä huomista Aston Villa -ottelua ajatellen, kun vain Coleman ja Hibbert ovat sivussa. Kaksikon puuttuessa joutuu Moyes jälleen miettimään oikean pakin paikkaa eli pelaako siellä Neville vai Jagielka. Toisaalta sitten keskikentälläkin on pohdittavaa, kun Gibson on kuntoutunut ja saattaa nousta avaukseen. On mahdollista, että Mirallas tekee tilaa Gibsonille, koska Moyes tuskin haluaa ylipeluuttaa belgialaista heti loukkaantumisten jälkeen. Anichebe jatkanee kärjessä ja Jelavic penkillä.
Evertonin mahdollinen avaus:
Anichebe
Pienaar Fellaini Osman
Gibson Neville
Baines Distin Heitinga Jagielka
Howard
Tai sitten jotain muuta... Uusi hankinta Stones tuskin on mukana, koska kuten olettaa sopi, Moyes totesi Stonesin olevan tulevaisuutta, ei tätä hetkeä, varten.
|
|
|
|
lepa
Poissa
|
 |
Vastaus #474 : 02.02.2013 klo 01:33:11 |
|
Everton oli tosiaan melkoisen radikaalin muutoksen tehnyt jo sovittuun Fer-siirtoon Twenten kanssa. Alunperin sovittu summa olisi maksettu kerralla, mutta siirron kaataneen uudelleenjärjestelyn myötä olisi Everton maksanut suoraan vain 2 miljoonaa ja loput osissa portaittain pelattujen otteluiden mukaan. Twente taas olisi tarvinnut heti paljon isomman siivun korvaavan pelaajan siirtosummaan, joten se ei voinut asiassa joustaa. Siitä olisiko edes pitänyt joustaa voi olla montaa mieltä, mutta esille nostettu polvivamma on jo täysin kunnossa eikä kuvissa näy siinä mitään ongelmaa. Ainoa mistä nyt sanottavaa löytyi oli leikkausarpi, jossa on edelleen tulehdusta tai vastaavaa. Pelaamista se ei silti ole estänyt, mutta siitä saatiin tekosyy siirron kaatamiseen. Aiemmin mainitsemani oikeusjutun osalta on sen verran enemmän tiedossa, että juttu liittyy alaikäiseen sekaantumiseen.
|
|
|
|
|
|