FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.03.2026 klo 13:31:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 128 [129] 130 ... 189
 
Kirjoittaja Aihe: Tottenham Hotspur 2012-2013 - Time to Make Our Stand  (Luettu 483247 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
D4

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #3200 : 25.02.2013 klo 14:18:53

Kaikki tähdet viittaavat tänään pistemenetyksiin, mutta tähän tilaan 3 pinnaa olisi enemmän kuin tarpeen. Mielenkiintoista millaisella avauksella AVB lähtee illan matsiin. Daws avaa toppareista aika varmasti, koska pääpelivoimalle on tarvetta, eiköhän siinä ole parina sitten Verts. Vasemmalla todennäköisemmin avaa BAE hyökkäysvoittoisempana pakkina, jolloin Bale voi taas liihoittaa vapaasti ympäri kenttää. Hieman toivoisin lepuutusta Lennonille ja avauksen paikan Siggylle. Adelle toivotaan onnistumisia kaikki sormet ristissä.

Joka kohtaan sama.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #3201 : 25.02.2013 klo 14:25:25

Kaikki tähdet viittaavat tänään pistemenetyksiin, mutta tähän tilaan 3 pinnaa olisi enemmän kuin tarpeen. Mielenkiintoista millaisella avauksella AVB lähtee illan matsiin. Daws avaa toppareista aika varmasti, koska pääpelivoimalle on tarvetta, eiköhän siinä ole parina sitten Verts. Vasemmalla todennäköisemmin avaa BAE hyökkäysvoittoisempana pakkina, jolloin Bale voi taas liihoittaa vapaasti ympäri kenttää. Hieman toivoisin lepuutusta Lennonille ja avauksen paikan Siggylle. Adelle toivotaan onnistumisia kaikki sormet ristissä.
Tähän niin ikään D4:n ohella sama. Toki myös Caulker on vaihtoehtona tuohon pääpelirumbaan. Toivottavasti Holtby jatkaa avauksessa, eikä sinne nouse tähän peliin Dempsey. Lloris palaa maalille, mutta viime aikoina AVB:n hihasta on löytynyt kuitenkin yllättäviä ässiä kokoonpanon suhteen joten ihan mielenkiinnolla tässä tämän illan versiota odottelee.
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #3202 : 25.02.2013 klo 15:20:36

Tähän niin ikään D4:n ohella sama. Toki myös Caulker on vaihtoehtona tuohon pääpelirumbaan. Toivottavasti Holtby jatkaa avauksessa, eikä sinne nouse tähän peliin Dempsey. Lloris palaa maalille, mutta viime aikoina AVB:n hihasta on löytynyt kuitenkin yllättäviä ässiä kokoonpanon suhteen joten ihan mielenkiinnolla tässä tämän illan versiota odottelee.

Dempsey on yleensäkin ollut vaihdosta tuotuna terävämpi. Lennonin pekitystä en yleensä toivoisi, mutta viime aikoina otteet on taas lähteneet erinomaisen kauden jälkeen huononemaan. Lepuutus voisi tosiaan täräyyttää miehen takaisin fokukseen...

Toivelistalla voiton lisäksi apinanheivausta selästä, eli maaleja kolmikolle Ade / Holtby / ja etenkin Siggy
D4

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #3203 : 25.02.2013 klo 15:24:33

Toivelistalla voiton lisäksi apinanheivausta selästä, eli maaleja kolmikolle Ade / Holtby / ja etenkin Siggy

Muuten tähänkin sama, mutta itse kyllä toivoisin ennen kaikkea niitä maaleja Adelle. Se, että kärjessä ei ole kuukausiin ollut oikein minkäänlaista maalipelotetta on tosi huolestuttava juttu. Balen huippuformi on onneksi paikannut tuota valtavasti, mutta kyllä se apina olisi hyvä saada pois Aden repparista...ja olen oikeasti aika laillakin sitä mieltä, että Aden tämän hetken heikkous on ennen kaikkea psykologista, ja yksikin kunnon onnistuminen voisi parantaa tilannetta paljon.

Hyvään formiin pääsevä Siggi voisi olla myös hyvä bonus, mutta ei niin kriittinen homma, kuin kärkipelin paraneminen.
Tietopankki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #3204 : 25.02.2013 klo 17:08:47

Tarjoilu Adelle on ollut aivan luokatonta. Pelaaja joka tekee 90% maaleistaan boksissa ei saa syöttöjä boksiin. Toivottavasti tiimityöskentely toimii tänään, toivoin Holtbya keskellä West Hamia vastaan mutta AVB:n tuntien kokoonpano on tälläinen:

-----------Ade-----------
-----------Bale-----------
Deuce-Dembele-Parker-Lennon
Belgi--Caulker-Dawson-Walker
----------Lloris------------
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #3205 : 25.02.2013 klo 17:24:19

Tarjoilu Adelle on ollut aivan luokatonta. Pelaaja joka tekee 90% maaleistaan boksissa ei saa syöttöjä boksiin.

Osasyy lienee että Ade on kovin usein kaikkialla muualla kuin siellä boksissa, missä hänen soisi viettävän enemmän aikaa. Riplailut keskialueella on nähty.
Bimbopallo FC

Poissa Poissa


Vastaus #3206 : 25.02.2013 klo 18:18:20

Tämä menee toistoksi, mutta ainakin omaan silmään Aden heikkous on johtunut ja tulee johtumaan kolmikosta, joka pelaa togolaisen alapuolella. Vaikka Dembele-Parker-Holtby/Deuce/Siggy ovatkin pelanneet nykyisen systeemin mukaista ja ajoittain jopa erittäin toimivaa jalkapalloa, ei heidän tekemisensä ole missään vaiheessa ruokkinut Aden pelaamista edes vähää alusta. Oikeastaan ainoa Aden pelaamista helpottava akseli on ollut Lennonin ja Walkerin laidalta tulevat pallot, joihin Aden pitäisi päästä tähän mennessä nähtyä paremmin. Balen vapaa rooli yhdistettynä vaikkapa Dempseyn liikehdintään kentällä vievät Adelta sen tilan, johon hän viime kaudella sai palloja jalkaan Modricilta ja Rafalta. Nyt raukka tyytyy seilaamaan milloin missäkin saaden pallon jalkaansa täysin väärissä paikoissa. Ylipäätään palloa ei olla Adelle pystytty toimittamaan siihen ominaisimpaan sektoriin ja tämä on näkynyt heikkojen tehojen ohella kaikissa miehen otteissa, jotka ovat menneet melkeinpä ottelu ottelulta heikompaan suuntaan. Ainoa tilannetta parantava muutos olisi suoraviivaisempi hyökkääminen ja pallon toimittaminen Adelle muun joukkueen noustessa kohti maalia.

Tässä kohtaa ongelmaksi nousee Dembelen pallonhautomisen trendi, johon mikään tuskin auttaa varsinkaan "bussia" pelaavia joukkueita vastaan. Belgialainen pyrkii kuitenkin käytännössä aina haastamaan pallolisena edessä olevaa miestä, jonka hän pystyykin ohittamaan, mutta seurauksena hyökkäys tyrehtyy 20 metriä vastustajan maalista siihen poikittaiseen syöttelyyn. Olisi mukavaa nähdä Vertonghenin nousuja pallollisena, sillä varsinkin kauden alussa nuo nousut olivat todella tehokkaita ja toivat vastahyökkäyksiin enemmän tilaa hyvien seinäsyöttöjen ja liikkeen kautta. Tämä menee turhaksi spekuloinniksi, mutta esimerkiksi Moutinho olisi tehnyt juurikin edellä mainittua tuossa Dembelen roolissa luoden pienemmän riskin vastustajan mahdolliselle vastahyökkäykselle liian korkealla olevaa puolustusta vastaan.

Viime aikoina ollaan toisinaan sorruttu roiskimaan pitkiä palloja puolustuksesta etenkin Dawsonin toimesta ja myös tämä on ollut iso ongelma koko joukkueen hyökkäyspelin kannalta. Paljon parjattu Naughton on ollut läpi kauden ainoa, jonka pitkät pallot vasemmalta oikealle ovat säännöllisesti olleet peliä edistäviä suorituksia ja tästä syystä Kyle on mielestäni varsin hyvä vaihtoehto tämänkin illan otteluun keskustaa sumputtavaa Hammersia vastaan. BAE ei ole mielestäni pystynyt pelaamaan sillä tasolla, jota miehen rooli vaatii ja ero Naughtonin välillä on turhan vähäinen hyökkäyspeliä punnitessa.

Olipa sekainen viesti, mutta sitä tällainen kuukauden sapatti teettää...
D4

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #3207 : 25.02.2013 klo 19:10:27

Olipa sekainen viesti, mutta sitä tällainen kuukauden sapatti teettää...

Oikein hyvä viestihän se oli. Kyllä minäkin pitkälti noita asioitaallekirjoitan, mutta ei ihan kaikkea Aden heikkoa suorittamista kuitenkaan muun joukkeen piikkiin voi pistää. Kai se sitten itseluottamusongelma on, mutta esim. ne louhikkokosketukset, joita on näkynyt tällä kaudella jokaisessa pelissä Adelta, eivät kyllä selity sillä, että tarjoilu alakerrasta olisi huonoa...
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #3208 : 25.02.2013 klo 20:33:48

Assou-Eroticin terveiset ennen peliä:

Every game ll b hard until the end!!! So lets start by tonight! Hope to hear u supporters.... COYS LOL
kurki

Poissa Poissa


Vastaus #3209 : 25.02.2013 klo 21:12:52

Avaus: Lloris, Walker, Dawson, Caulker, Vertonghen, Parker, Dembele, Lennon, Bale, Holtby & Adebayor

Penkki:  Friedel, Assou-Ekotto, Gallas, Naughton, Carroll, Livermore & Sigurdsson

Kelpaa oikein hyvin, vaikka Vertonghen olisi voinut olla keskelläkin ja BAE laidalla. No, onpahan ainakin varauduttu vastustajan pelityyliin. Onkos Dempseyllä jotain kolhua kun ei ole penkilläkään? Ehkäpä nyt sitten Sigurdssonille kunnolla minuutteja, ja mieluusti Carrollillekin..
Blofeld

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #3210 : 25.02.2013 klo 21:34:50

Juuri sellainen avaus kun haluaisinkin. Hienoa. No ehkä BAE Caulkerin tilalle, mutta käy se näinkin.

Nyt se voitto ja 3. sija hanskaan edes hetkeksi.
anselmix

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: On


Vastaus #3211 : 25.02.2013 klo 21:54:51

Vaikeaa tulee olemaan maalaaminen tolla kokoonpanolla. Miksei U21 nostoja? Kyllä siellä Adea parempia viimeistelijöitä olisi.
NollaNollaa katotaan tänään, pelkäänpä.
Jospa se Lennon heräisi koomastaan tänään ja tekisi sen yhden, tai edes syöttäisi.
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #3212 : 25.02.2013 klo 23:53:53

Bale minä rakastan sinua. Enkä ole edes homo.
Bimbopallo FC

Poissa Poissa


Vastaus #3213 : 25.02.2013 klo 23:56:25

Kuka avaa kärjessä Arsenalia vastaan? Ade se ei voi olla, ei vain voi.
Ben Savant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hyvät ja osa huonoista


Vastaus #3214 : 25.02.2013 klo 23:56:56

Hieno pelin kääntyminen lopussa, näitä ei tuu kaudessa montaa, mitäs sitte Kun/jos Bale lähtee:(  
ekunkikat

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen Maajoukkue, Spurs


Vastaus #3215 : 25.02.2013 klo 23:58:21

Laatusanat alkaa todellakin olla vaisuja Tämän kohdalla. Pari vaparia yli ja Jussi oli hyvä, mutta jalkapallo todellakin on yksilölaji!!!
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #3216 : 25.02.2013 klo 23:58:39

Näyttää olevan henki kohdillaan kun Bale juoksi 3-2 maalin jälkeen suoraan syleilemään AVB:ta. Upea nousu, ei voi muuta sanoa. Adekin pääsi jo paikkoihin. ;)
Gooner88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Szczęsnyn lädiaksentti


Vastaus #3217 : 26.02.2013 klo 00:00:07

Kuka avaa kärjessä Arsenalia vastaan? Ade se ei voi olla, ei vain voi.

Toivottavasti on. Eipä ole ikävä togolaista
Blofeld

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #3218 : 26.02.2013 klo 00:02:55

Hyvä tulos, Balelta peruspeli.

Holtbyltä huonoin esitys Spurs-paidassa. Jokohan Gylfi saisi ihan avauspaikankin tuossa kärjen takana? Erinomainen matsi taas tältä.

Ja vittujen vittu kun tuo vitun ade on ihan vitun huono. ei mua paljon lohduta paikkoihin pääsyt, jos metristä on tyhjä maali ja puskee päin maalivahtia. Spurs varmaan johtaisi sarjaa, jos joukkue ei pelaisi joka peliä 10 pelaajalla ilman kärkeä.

Mutta kolmossija hallussa. Pidetään tämä loppukauden ajan. Peli kääntyi, kun Cole herätti Spursin ja Gylfi tuli Holtbyn tilalle.
anselmix

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: On


Vastaus #3219 : 26.02.2013 klo 00:06:54

Huh, perhe heräs kun pääsi spontaani karjaisu. Hyvät vaihdot AVB:lta jälleen. Carroll sietäisi saada lisää peliaikaa, varmoja ja laadukkaita syöttöjä, ja pallo pysyi koukussa. Näitä meillä ei ole liikaa.

Ade, keksikää nyt sille jotain muuta tekemistä.

Bale - ei voi kuin kiittää. Tosiasia on että tällainen meno ei voi kantaa loppuun saakka joten muiltakin tarvittaisiin tehoja. Enpä mieti sitä tänään tai huomenna, nyt nautitaan.
Seeteufel

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #3220 : 26.02.2013 klo 00:07:13

Mites se Defoen toipuminen edistyy?
Togon mies kantaa tällä hetkellä kaikkia Korkeasaaren asukkeja selässään.
Gylfi sentään pääsi omistaan eroon.
Rafaluutiosta ohi taulukossa Ylos
PS: On huutava vääryys, jos kultainen pallo ei päädy Walesiin.
« Viimeksi muokattu: 26.02.2013 klo 00:16:14 kirjoittanut Seeteufel »
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #3221 : 26.02.2013 klo 00:07:48

Menipä turhan jännäksi.

Totuus:
+ Bale
+ Gylfille vihdoin maali
+ Gylfin esitys
+ Rakennettujen paikkojen määrä
+ Vaaralliset kulmat
+ Joukkuehenki (ryhmähalit ja tuulettelut AVB:n kanssa)
+ Henkinen kantti lopussa
+ Lloriksen vastaantulot ja pelastukset
+ Ade pääsi maalipaikkoihin
- Muttei tee niillä mitään. Reppuapina ei lähde selästä millään
- Parkerin säntäily ja harkintakyvyn puute -> rankkari

Cole on taas ruvennut pelaamaan. Jos on Ade pelannut huonosti, niin luojan kiitos emme aikoinaan saaneet Carrolia ostettua. Huonompaa ja yksipuolisempaa futaria on harvoin nähty. Jos kaverilla olisi pituutta 175 cm, niin pelaisi kolmosdivarissa. Andy Carlol.

john white

Poissa Poissa


Vastaus #3222 : 26.02.2013 klo 00:08:56

Hieno pelin kääntyminen lopussa, näitä ei tuu kaudessa montaa, mitäs sitte Kun/jos Bale lähtee:(  

[/quote ]

Ei Bale ole minnekkään lädössä. Aivan turhaa löpinää. Llosis pelasti BAlen ohella pinnat N17:sta. Verts ei todellakaan ole eikä viihdy vasempana pakkina. Dawson ja Caulker for England :-)
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #3223 : 26.02.2013 klo 00:09:17

Kuka avaa kärjessä Arsenalia vastaan? Ade se ei voi olla, ei vain voi.

Kyllä se lähtee, ennemmin tai myöhemmin - tosin samaa kyllä odotin Torresinkin kohdalla. Gylfille olen pitkään toivonut lisäminuutteja, jokohan irtoaisi.
velsunaattori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, VCF


Vastaus #3224 : 26.02.2013 klo 00:12:49

Mites se Defoen toipuminen edistyy?
Togon mies kantaa tällä hetkellä kaikkia Korkeasaaren asukkeja selässään.
Repesin pahemman kerran :D Pelistä taas hirveästi sanottavaa muuta kuin ehkä sen yhen kaverin pari maalia. Oiskohan Siggystä kärjen paikalle? Siellä kuitenkaan tunnu kellään hirveän virallista pelipaikkaa olevan muutenkaan.

 
Sivuja: 1 ... 128 [129] 130 ... 189
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa