Lihapiirakka
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle
|
 |
Vastaus #4500 : 27.06.2013 klo 10:37:16 |
|
Kyllähän siellä Corinthiansin johdossa ollaan jo ilmoiteltu, että Paulinho lähtee. Ilmeisesti seurat ovat jo sopineet omat hommansa ja seuraavaksi sitten Spurs vääntää Paulinhon ja agentin kanssa. Mikä todnäk tapahtuu vasta Conf.Cupin jälkeen.
|
|
|
|
|
|
|
ikharo
Poissa
|
 |
Vastaus #4502 : 27.06.2013 klo 11:11:35 |
|
Omasta mielestäni on ihan turha kaavaillakaan avauksen oikealle laidalle ketään muuta kuin Lennonia. Monta kertaa puitu läpi, kuinka tärkeä pelaaja on Spursille molemmilla kenttäpuoliskoilla. Viime kausi oli hetkittäin hieman heikompi, mutta tästä syytän kyllä pääosin juuri tuota tuen puutetta. Kaveri oli oikealla laidalla yksin - tai vastaavasti Adebayorin kanssa (=melkein yksin).
|
|
|
|
|
robinyari
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs
|
 |
Vastaus #4503 : 27.06.2013 klo 12:00:49 |
|
Omasta mielestäni on ihan turha kaavaillakaan avauksen oikealle laidalle ketään muuta kuin Lennonia. Monta kertaa puitu läpi, kuinka tärkeä pelaaja on Spursille molemmilla kenttäpuoliskoilla. Viime kausi oli hetkittäin hieman heikompi, mutta tästä syytän kyllä pääosin juuri tuota tuen puutetta. Kaveri oli oikealla laidalla yksin - tai vastaavasti Adebayorin kanssa (=melkein yksin).
Näin. Olen tässä kummastellut useita kommentteja, joissa Lennon sivuutetaan ja Bale lätkäistään oikealle laitaan. Lennon tuo liikkeellään ja hyvällä kahdensuuntaisella pelaamisellaan todella paljon sähäkkyyttä ja dynaamisuutta Spursin peliin. Vielä kun kaveri oppisi keskittämään...
|
|
|
|
|
Tietopankki
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur
|
 |
Vastaus #4504 : 27.06.2013 klo 12:03:35 |
|
Riippuu taktiikasta, mutta ei millään 1+1 tehoilla pelata 4-3-3 formatiossa laitaHYÖKKÄÄJÄNÄ. Hyvä pelaaja, joka varmasti tulee samaan peliaikaa mutta riippuen taktiikasta. Ja kyllä, Bale tulee pelaamaan joko oikealla tai keskellä. Se vasemman vapaarooli nähtiin jo Redknappin aikana. Tietty jos Bale myydään niin pääsette pätemään ensimmäistä kertaa että olisitte tiennyt jotain, kanssakannattajamme ikharo ja robinyari. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.06.2013 klo 12:06:09 kirjoittanut Tietopankki »
|
|
|
|
|
ikharo
Poissa
|
 |
Vastaus #4505 : 27.06.2013 klo 12:41:22 |
|
Riippuu taktiikasta, mutta ei millään 1+1 tehoilla pelata 4-3-3 formatiossa laitaHYÖKKÄÄJÄNÄ. Hyvä pelaaja, joka varmasti tulee samaan peliaikaa mutta riippuen taktiikasta. Ja kyllä, Bale tulee pelaamaan joko oikealla tai keskellä.
Lennon ei ole laitahyökkääjä eikä kaverin pelillistä arvoa mitata tehoissa. Samalla logiikalla Modric olisi ollut viimeisten kausien huonoimpia pelimiehiä liljanvalkoisissa. Tummennetusta voisin ottaa jalluvedon. Tosin kirjoitettu ulosanti antaa kuvan siitä, ettet sitä voi minulle toimittaa. Tietty jos Bale myydään niin pääsette pätemään ensimmäistä kertaa että olisitte tiennyt jotain, kanssakannattajamme ikharo ja robinyari.  Hellyyttävää.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #4506 : 27.06.2013 klo 12:46:19 |
|
Riippuu taktiikasta, mutta ei millään 1+1 tehoilla pelata 4-3-3 formatiossa laitaHYÖKKÄÄJÄNÄ. Hyvä pelaaja, joka varmasti tulee samaan peliaikaa mutta riippuen taktiikasta. Ja kyllä, Bale tulee pelaamaan joko oikealla tai keskellä. Se vasemman vapaarooli nähtiin jo Redknappin aikana. Millä 1+1 tehoilla? Balella oli Valioliigan peleissä eniten syöttöjä ( 9 ), Lennonilla toiseksi eniten ( 8 ) ja kolmanteen oli sitten jo hieman eroa, mutta sekin löytyi oikealta laidalta, eli Walker ( 5 ). Sitä voi myös puntaroida onko AVB:n pelikirjassa Lennon oikealla hääriessään laitaHYÖKKÄÄJÄ vai ennemminkin peliä leveällä pitävä laituri, hieman epäilen jälkimmäistä. Tietty jos Bale myydään niin pääsette pätemään ensimmäistä kertaa että olisitte tiennyt jotain, kanssakannattajamme ikharo ja robinyari.  En oikein ymmärrä tuota pätemisen tarve-korttia, mikä on jo useammassa viestissä tullut ilmi. Kyllä ainakin itse olen ikharon ja robinyarin kanssa samoilla linjoilla Lennonin kohdalla, erittäin hyvä ja tuiki tärkeä pelaaja joka on myös jonkinlainen Spurs-ikoni. Pienenä nippelitietona mainittakoon Lennonin olleen päättyneellä kaudella sivussa neljä peliä, joista Spurs pelasi kolme kotonaan, saldo oli 1-1-2, eli tuolla pistekeskiarvolla olisi koko kauden ajalta kutsunut divari.  Onhan se ylipäätään ihan positiivista, että joukkueesta löytyy yksi ihan puhdas laiturikin. Toki siellä on toiselle puolelle myös Townsend, mutta vedonlyönnin erikoismiehellä on vielä aivan helvetin paljon todistettavaa.
|
|
|
|
|
Bimbopallo FC
Poissa
|
 |
Vastaus #4507 : 27.06.2013 klo 12:51:30 |
|
Millä 1+1 tehoilla?
Balella oli Valioliigan peleissä eniten syöttöjä ( 9 ), Lennonilla toiseksi eniten ( 8 ) ja kolmanteen oli sitten jo hieman eroa, mutta sekin löytyi oikealta laidalta, eli Walker ( 5 ). Sitä voi myös puntaroida onko AVB:n pelikirjassa Lennon oikealla hääriessään laitaHYÖKKÄÄJÄ vai ennemminkin peliä leveällä pitävä laituri, hieman epäilen jälkimmäistä.
Lisäksi Lennon ja Walker pelaavat paremmin yhdessä kuin Bale ja Walker.
|
|
|
|
|
Zukkis
Poissa
Suosikkijoukkue: THFC
|
 |
Vastaus #4508 : 27.06.2013 klo 13:40:25 |
|
Lisäksi Lennon ja Walker pelaavat paremmin yhdessä kuin Bale ja Walker.
Muistuttaa hieman Evertonin Baines + Pienaar yhdistelmää. Walker ja Lennon toimivat yhteen todella hyvin ja osaavat lähes vaistonvaraisesti antaa tilaa toistensa nousuille (englanniksi termi overlap, en nyt muistu suomeksi) ja Lennon on ahkera ja nöyrä. Walker tarvitsee kuitenkin tukea, kun mies on nuori laitapakki, jolla on hasardi puolensa. Itse uskon AVB:n papereista löytyvän Lennonin top 3 pelaajasta, jotka on saatava kokoonpanoon. En usko Lennonin lähtevän edes penkille. Syynä on seurauskollisuus, oikean laidan yhteys Walkerin kanssa ja työmoraali. Osaa kuitenkin myös syötellä niitä maaleja. Onhan mies hieman turhauttava yksipuolisuutensa takia (esim. täysin yksijalkainen), mutta tärkeä palanen joukkuetta.
|
|
|
|
|
Tietopankki
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur
|
 |
Vastaus #4509 : 27.06.2013 klo 14:23:59 |
|
Hyvä pelaaja enkä Lennonin viime kautta tuossa erityisemmin kritisoinut vaan ajattelin tulevaisuutta ja mahdollista 4-3-3 taktiikkaa. Eli en tässä vie mitään Lennonilta pois, mutta tosiaan 4-3-3 taktiikassa laitahyökkääjältä vaaditaan enemmän tehoja, eikä tällöin Lennonin tehtävä ole tukea Walkeria aivan älyttömästi, varsinkin kun keskikenttä makaa alhaalla. Jalluvedot on jo otettu. Yksi hävitty arde5:lle ja tuleva Bethin kanssa Van Persie maaleista. Ardellekin on vielä pullo maksamatta kun tuossa tapahtui äkillinen rahallinen menetys mutta maksu tapahtuu muutama päivän päästä kun palkka tulee. Kyllä joku sun kanssa ottaa vedon että pelaako Bale enemmän vasemmalla vai oikealla. 
|
|
|
|
|
Zukkis
Poissa
Suosikkijoukkue: THFC
|
 |
Vastaus #4510 : 27.06.2013 klo 20:41:24 |
|
Hyvä pelaaja enkä Lennonin viime kautta tuossa erityisemmin kritisoinut vaan ajattelin tulevaisuutta ja mahdollista 4-3-3 taktiikkaa. Eli en tässä vie mitään Lennonilta pois, mutta tosiaan 4-3-3 taktiikassa laitahyökkääjältä vaaditaan enemmän tehoja, eikä tällöin Lennonin tehtävä ole tukea Walkeria aivan älyttömästi, varsinkin kun keskikenttä makaa alhaalla.
Kyllähän 4-3-3:seen Lennon laitahyökkääjänä ei ole optimaalinen tilanne. Sen myönnän, mutta yleisesti pelitaktiikka/ryhmitys rakennetaan pelaajien kykyjen maksimoiseksi ja joukkueen vahvistamiseksi. Joten en näe syytä sivuuttaa/myydä Lennonia, kun voi miettiä että markkinoilta ei todellakaan löydy hyviä laitahyökkääjiä Levy-hinnaston mukaisesti. En näe syytä lähteä mälläilemään mitään 10-30 miljoonaa ehkä onnistuvasta laiturista samalla heittäen Walker + Lennon yhdistelmän "roskakoriin". Eli englantilainen (huom. on tärkeää Spursissa olla "homegrown" pelaajia) pois + myyntirahat vaihdossa johonkin laituriin, joka on maksaisi maltaita = en näe tälle yhdistelmälle järkeä Spursissa. WHL:n liljanvalkoiset eivät ole mikään Selssi tai City, jolla on rahaa penkitellä avainpelaajia ja ostella "Cavaneita" tai muita kumppaneita. Muutenkin en näe 4-3-3 minään neronleimauksena Spursille. 10-paikan menetys ei olisi katastrofi, mutta 4-3-3:sessa Bale uhrattaisiin laidalle. Siellä Balen rooli pienentyisi. Saattaa olla edellisen kertausta hieman ymmärrettävämmäksi muotoiltuna. PS: 4-3-3 mihin Gylfi, Dempsey, Holtby? Onko Gylfi "laitahyökkääjä", missä Dempsey seikkailisi? En näe 4-3-3 (KK:ssa kolmio (koodinimi Paulinho & Dembele & Sandro) luonnollista paikkaa Dempseylle. Tulisiko Holtbysta sitten uusi Parker, joka prässillä ja juoksuvoimalla toisi vaihtoehtoja? Jos näin voi saksanenglantilaista ketuttaa siirto isänsä kotikonnuille.
|
|
|
|
|
4/4
Poissa
Suosikkijoukkue: Ehjä Sandro Raniere
|
 |
Vastaus #4511 : 27.06.2013 klo 20:49:13 |
|
Onhan mies hieman turhauttava yksipuolisuutensa takia (esim. täysin yksijalkainen), mutta tärkeä palanen joukkuetta.
Boldattu pitää paikkansa, mutta jollain tragikoomisella tavalla herra taisi viimeiselläkin kaudella paukuttaa maalinsa vasurilla 
|
|
|
|
|
D4
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #4512 : 28.06.2013 klo 08:09:38 |
|
Muutenkin en näe 4-3-3 minään neronleimauksena Spursille. 10-paikan menetys ei olisi katastrofi, mutta 4-3-3:sessa Bale uhrattaisiin laidalle. Siellä Balen rooli pienentyisi. Saattaa olla edellisen kertausta hieman ymmärrettävämmäksi muotoiltuna.
Ei se Balen laidalle pistäminen nyt mikään automaattisesti roolia pienentävä juttu ole. Kyllähän Bale varmastki "laidallakin" varsin vapaan roolin saisi, ja näkisin myös, että jos Spurs 4-3-3:a pelaa, tullaan näkemään varsin paljon laiturien paikkojen vaihtelua, ja ylipäänsä ylimmän kolmikon paikkojen vaihtoa tilanteen mukaan. Onko Real Madridissa laitahyökkääjänä pelaavalla, varsin hyvän vertailukohdan Balelle tarjoavalla, Kristiinalla jotenkin pieni rooli? PS: 4-3-3 mihin Gylfi, Dempsey, Holtby? Onko Gylfi "laitahyökkääjä", missä Dempsey seikkailisi? En näe 4-3-3 (KK:ssa kolmio (koodinimi Paulinho & Dembele & Sandro) luonnollista paikkaa Dempseylle. Tulisiko Holtbysta sitten uusi Parker, joka prässillä ja juoksuvoimalla toisi vaihtoehtoja? Jos näin voi saksanenglantilaista ketuttaa siirto isänsä kotikonnuille.
On ihan turhaa tuijottaa liikaa kenttämuodostelman numeroita, tai jotain "optimaalista avauskokoonpanoa". Jokaiselle yllämainitulle tulee takuulla ensi kaudella peliaikaa, pelattiinpa 4-3-3:a tai 4-2-3-1:ä (tarvittaesssa kesken ottelun vaihtaen). Dempseyn paikka 4-3-3:ssa olisi varmaan lähtökohtaisesti laitahyökkääjä, tai hätätapauksessa kärki. Kahden muun herran kohdalla laituri lienee se useimmin nähtävä rooli, mutta kavereita voi peluuttaa myös keskikentällä, ehkä hiukan kahta muuta kk-pelaajaa hyökkäävämmässä roolissa. Joka tapauksessa koko tuo mainittu kolmikko on erinomaisen hyvä lisä squadiin, vaikka lähtökohtaisesti eivät avauksessa olisikaan, ja kunnon näytöillähän sinne avariinkin sitten pääsee...
|
|
|
|
|
Lihapiirakka
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle
|
 |
Vastaus #4513 : 28.06.2013 klo 08:23:23 |
|
"It is important for the team and the Brazilian fans that at the moment all my focus is on winning the Confederations Cup, but, after the tournament is finished, I hope it is a deal that can get finalised quickly," Paulinho told reporters.
"To play in England for a great team like Tottenham is a dream. What I respect about Tottenham is the ambition they have shown.
"This summer there has been interest in their coach and their best player - and they have been clear they both are not going anywhere. When my agent made me aware that Tottenham were interested, I knew it would not be a move that I could turn down." Eiköhän se ole sillä selvä. Nyt vielä vaikka Villa mukaan, niin homma näyttää aika hyvältä. (Toki Balen täytyy jäädä) Hienoa Paulinhossa (ja Villassa) olisi, että Spurs ei olisi enää niin pahasti yhden permanentin joukkue, vaan keskikenttää ja hyökkäyspäätä voisi muokata aikalailla ilman, että jengi huonontuu.
|
|
|
|
|
ikharo
Poissa
|
 |
Vastaus #4514 : 28.06.2013 klo 08:41:34 |
|
On kyllä uskomatonta, kuinka brasilian maajoukkueen nuori tähti puhuu noinkin mairittelevaan sävyyn liljanvalkoisista. Näin on muutamassa vuodessa maailmankirjat laitettu uuteen uskoon. Seksikäs ja houkutteleva Spurs  ps. eiköhän tuokin siirto vielä vituiksi mene : 
|
|
|
|
|
D4
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #4515 : 28.06.2013 klo 08:45:26 |
|
ps. eiköhän tuokin siirto vielä vituiksi mene :  Jep. Leuka rintaan ja...
|
|
|
|
|
Mikey Foyle
Poissa
Suosikkijoukkue: It´s about doing things in style,with a flourish
|
 |
Vastaus #4516 : 28.06.2013 klo 09:27:57 |
|
En kyllä millään jaksa uskoa että tämä hankinta jäisi nearlyksi. Jos vain henkilökohtaiset ehdot ja lääkärintarkastus enään kerran puuttuu niin ei edes Spurs voi tätä sopparia enään ryssiä. Ja eiköhän noi Real Madridin kiinnostukset olleet pelkkää lehtien huuhaata.
Dimaon vielä tullessa ei ikäloppu Villaa enään tarvita.
|
|
|
|
|
Bob Common
Poissa
Suosikkijoukkue: Antijalkapallo
|
 |
Vastaus #4517 : 28.06.2013 klo 09:38:15 |
|
Henkilökohtaisista ehdoistahan se juuri voikin jäädä kiinni. Ei tämänkään pelaajan kohdalla palkkakuria lähdetä purkamaan.
|
|
|
|
|
Lihapiirakka
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle
|
 |
Vastaus #4518 : 28.06.2013 klo 10:19:52 |
|
Eiköhän agentti ole sopimusasiat saanut jo hoidettua Spursin kanssa. Conf.Cupin jälkeen Lewisin suihkari alle ja Lontooseen hoitamaan kivestarkistus.
|
|
|
|
|
Bollklubben 48
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Bollklubben 48, Torre Calcio
|
 |
Vastaus #4519 : 28.06.2013 klo 10:22:58 |
|
Huhujen mukaan Baldini olisi havittelemassa Mkhitarynia... Taasko Spurs kilpailemassa Poolin kanssa pelaajasta?
|
|
|
|
|
Tietopankki
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur
|
 |
Vastaus #4520 : 28.06.2013 klo 10:30:00 |
|
En usko, ellei sitten Gareth Bale ole lähdössä ja Armenian Mafia rantautuu Pohjois-Lontooseen. 
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #4521 : 28.06.2013 klo 10:31:06 |
|
Eiköhän agentti ole sopimusasiat saanut jo hoidettua Spursin kanssa. Conf.Cupin jälkeen Lewisin suihkari alle ja Lontooseen hoitamaan kivestarkistus.
Eikös Spursilla ole jo Damiaon ansiosta oma, pysyvä pallienhiplaus osastonsa Brasiliassa.. Huhujen mukaan Baldini olisi havittelemassa Mkhitarynia... Taasko Spurs kilpailemassa Poolin kanssa pelaajasta?
Ja Juventuksen, ch€lskin, Dortmundin ja muiden kanssa. Tuotahan on huhuttu jo pitkään ties minne, eli siellä taitaa agentti tehdä ihan mukavasti töitä.
|
|
|
|
|
Lihapiirakka
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle
|
 |
Vastaus #4522 : 28.06.2013 klo 10:33:59 |
|
Armenialainen kelpaisi kyllä siinä tapauksessa, jos Bale lähtisi Madridiin. Muuten en hirveästi näe järkeä hankinnalle. Huddles'fro taitaa olla ensimmäinen kaveri joka myydään pois Lanelta tänä kesänä. Viitisen miltsiä ja Sunderland suuntana.
|
|
|
|
|
Zukkis
Poissa
Suosikkijoukkue: THFC
|
 |
Vastaus #4523 : 28.06.2013 klo 10:38:03 |
|
Ei se Balen laidalle pistäminen nyt mikään automaattisesti roolia pienentävä juttu ole. Kyllähän Bale varmastki "laidallakin" varsin vapaan roolin saisi, ja näkisin myös, että jos Spurs 4-3-3:a pelaa, tullaan näkemään varsin paljon laiturien paikkojen vaihtelua, ja ylipäänsä ylimmän kolmikon paikkojen vaihtoa tilanteen mukaan. Onko Real Madridissa laitahyökkääjänä pelaavalla, varsin hyvän vertailukohdan Balelle tarjoavalla, Kristiinalla jotenkin pieni rooli? Tosiaan C.Ronaldolla on vapaa rooli ja sitä edistää että Real pelaa 4-2-3-1, jossa etäisyydet ovat lyhyemmät ja joukkuetoverit voivat paikata Ronaldon jättämiä aukkoja helposti (ei ei turhia kymmenien metrien juoksuja). 4-2-3-1 on levitetty muodostelma, jossa on tarkoitus täyttää monta "laatikkoa" (katso alle). Tälläinen muodostelma on joustava ja mahdollistaa pelaajien nousut ja joukkue voi varmistaa, ettei vastustajalle anneta helppoja etenemistilaisuuksia. Yhden "laatikon" menetys laiturin nousulle ei ole ongelma, koska esimerkiksi 10-paikan pelaaja voi paikata helposti vaihtaa paikkaa laiturin kanssa.  4-3-3 on taas "ylikuormittaa" tiettyjä alueita (KK-keskusta ja hyökkäyskolmannes). Jotta Balella olisi C.Ronaldon tapainen vapaa rooli laidalla tulisi esim. Aden jatkossakin surffailla laidalla, kun Bale nousee keskushyökkääjäksi. Onko tämä tarkoituksenmukaista ja järkevää? Siitä voi keskustella paljon, mutta itse olen vain sitä mieltä, että 4-3-3 vaatisi uusia pelaajia ja jättäisi useita pelaajia pelaamaan vieraalla pelipaikalla. Mutta olenkin hieman konservatiivinen peliryhmitysten suhteen ja näen haitta-hyötysuhteen turhan suurena jos 4-3-3 olisi Spursin tuleva peliryhmitys. Tottakai 4-3-3 voisi toimia, mutta sen pitäisi olla todella sulava ja mielestäni Spurs pelaisi taas ilman "ysiä". Aden tulisi siirtyä Balen tieltä boxista pois ellei haluttaisi jättää suuria aukkoja vastustajalle tehdä vastahyökkäyksiä. Esim. vastustajan oikea laitapakki saisi rauhassa nousta pallonmenetyksissä. PS: Hyvää pohdintaa Holtby/Dempsey/Gylfin mahdollisuuksista, mutta Dempseylle en oikein löytäisi paikkaa 4-3-3. Liian hidas laituriksi, liian huono pallonjakajaksi ja liian huono kärjeksi. Voihan jenkin laittaa penkille, mutta mies miehen pelihuumorin kanssa? No onneksi nämä asiat ovat AVB:n probleema eikä minun.
|
|
|
|
|
Bollklubben 48
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Bollklubben 48, Torre Calcio
|
 |
Vastaus #4524 : 28.06.2013 klo 10:38:34 |
|
No agentti on Mino Raiola, kunnon kaupparatsu...
|
|
|
|
|
|
|
|