Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #1450 : 05.01.2013 klo 14:34:34 |
|
Pelaajat vuoden 2013 ensimmäiseen peliin la Realia vastaan: Porteros: Casillas, Adán y Jesús. Defensas: Varane, Carvalho, Arbeloa, Llorente y Nacho. Centrocampistas: Xabi Alonso, Khedira, Özil, Essien, Modric, Callejón, Di María y Kaká. Delanteros: Cristiano Ronaldo, Higuaín y Benzema
Varane ja Carvalho varmaankin avauksessa toppareina ja Arbeloa toisella laidalla. Kysymys kuuluukin, että onko Nacho vai Essien toisella laidalla. Higuain palaa pitkästä aikaa kokoonpanoon ja näin Morata on pudotettu pois (pelaa Castillan riveissä tänään Alcorconia vastaan). Llorente (-93) pelaa ensimmäistä kautta C-joukkueessa ja on toppari. Hän on kolunut läpi kaikki Real Madridin junnujoukkueet vuosien saatossa.
|
|
|
|
|
robbenin kenkä
Poissa
|
 |
Vastaus #1451 : 05.01.2013 klo 15:33:46 |
|
Että tällainen tapaus tämä Coentrão  Fabio Coentrao's absence from the year's first training session is having a serious knock-on effect on the discipline of the 'Blancos' playing staff, and the player himself is facing stiff sanctions.
As revealed by MARCA TV's 'Futboleros' program, Mourinho's anger with the left-back was clear to be seen on 1st January. Coentrao turned up more than an hour after the training session. Mourinho found out and ordered the player to come to his office. He told him that he was extremely disappointed with his attitude and reminded him that he still has five months left on his contract, telling him: "you're playing with your future".
Mourinho called the club and asked that the maximum possible fine be applied for his lack of discipline and, furthermore, requested that it be applied immediately. The following day, the club gave Coentrao an envelope with official confirmation of the disciplinary procedure.
Real Madrid's maximum fine for this type of situation is €30,000, and this is the fine that was handed to Fabio Coentrao.
To top it off, the Portuguese defender didn't follow the personal training plan that the club gave him to help him recover from his injury over the Christmas period, and he came back without any improvement to his injury. Eli ei siinä mitään, että lintsasi vuoden ekat reenit, vaan ilmeisesti myös ns. haistattanut vitut ohjelmalle jonka avulla olisi parannellut loukkaantumistaan lomilla. "  "
|
|
|
|
|
robbenin kenkä
Poissa
|
 |
Vastaus #1452 : 05.01.2013 klo 15:37:56 |
|
Uusille junnuille  Pieni onnenpotku kyllä Llorentelle, että Castilla pelaa samaan aikaan.  Toivon hartaasti, että Mou pitäisi Essienin mahdollisimman kaukana laitapakin tontista. Arbeloa--Carvalho--Varane--Nacho  Carvalho toki hieman kuumottaa. La Realilla on kuitenkin nopeita kavereita hyökkäyspäässä; Vela ja Griezmann esimerkiksi. Mutta eiköhän tuolla kokemuksella yksi Sociedad pimennetä silloin tällöin. Ja onneksi siinä on Varane vieressä.
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #1453 : 05.01.2013 klo 15:39:29 |
|
He told him that he was extremely disappointed with his attitude and reminded him that he still has five months left on his contract, telling him: "you're playing with your future".  PS. Higuainin paluulle giganttinen 
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #1454 : 05.01.2013 klo 16:44:39 |
|
He told him that he was extremely disappointed with his attitude and reminded him that he still has five months left on his contract, telling him: "you're playing with your future".  PS. Higuainin paluulle giganttinen  2 kauden sopimus? Onko jollain se kuva tallessa, jossa Marca(??) oli listannut pelaajien sopimusten pituudet. Liittyi siihen, kun Arbeloa ja pari muuta tekivät jatkosopparit kauden 2016 loppuun. En muista, että Coentraolla olisi ollut lyhyt sopimus. Marcallahan on Coentraon syntilista sivuillaan, en kylläkään ole perehtynyt siihen. Ainakin se tupakointi-kohu löytyy listalta. Ei kyllä hyvää kuvaa anna pelaajasta. Oliko se niin, että sama agentti löytyy Coentraolta kuin Moulta?
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #1455 : 05.01.2013 klo 17:02:00 |
|
Ei kai nyt Coentraota ostettu 30. miljoonalla ja tehty ainoastaan kahden vuoden sopimusta, jolloin olisi olevinaan siis vapaa lähtemään seurasta tulevana kesänä ilman siirtokorvausta. Onhan kyseessä kuitenkin aivan maailman eliittiin kuuluva vaspa, vaikka Madridissa Marcelon varjoon onkin jäänyt (kuten jäisi kuka tahansa muukin).
e. Transfermarktin mukaan sopimus loppuu 30.06.2017. Luultavasti joku virhe vain tuossa uutisessa, vuodet vaihtuneet kuukausiksi tjsp..
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.01.2013 klo 17:06:23 kirjoittanut Joey »
|
|
|
|
|
Dexter
Poissa
Suosikkijoukkue: Wesley Sneijder
|
 |
Vastaus #1456 : 05.01.2013 klo 17:04:00 |
|
|
|
|
|
|
robbenin kenkä
Poissa
|
 |
Vastaus #1457 : 05.01.2013 klo 18:42:39 |
|
Eiköhän Mou tarkoittanut, että 5 kuukautta aikaa kesäkuuhun, jolloin saa sitten lähteä jos huvittaa. Tai sitten Marca tehnyt pienen kämmin ja kirjoittanut vahingossa kuukausia vuosien sijaan. Pipita tosiaan taas kokoonpanossa  Marca veikkaili jopa avaukseen.
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #1458 : 05.01.2013 klo 22:30:36 |
|
Marca nostanut Carvajalin nimen esille ensi kesän siirtorumbaan. Perez olisi halukas tuomaan canteranon takaisin kotiin yhden Bundesliiga-kauden jälkeen. Pelaajahan on osto-optiolla Leverkusenissa ja RMA joutuisi maksamaan 8 miljoonaa kotiutuksesta (myivät 6 milj. Saksaan viime kesänä). Arbeloa on myös kehunut Carvajalia lehdistötilaisuudessa aiemmin viikolla. Hype alkaa nousemaan, ja kun ajattelee laitapakkitilannetta- ei Dani Carvajalilla ole huonot kortit kädessä. Myös Hoffenfeimin Joselu saanut palstatilaa Marcan netissä, mutta hänen paluunsa on erittäin epätodennäköinen.
Castilla kussut 2-0 johdon 3-2 tappioasemaksi Alcorconia vastaan. Vielä on vartti peliä jäljellä.
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #1459 : 06.01.2013 klo 01:23:00 |
|
Castilla kussut 2-0 johdon 3-2 tappioasemaksi Alcorconia vastaan. Vielä on vartti peliä jäljellä.
Mitä nyt vähän sivusilmällä seuraillut Castillankin otteita, kun nyt Segundaan vihdoin nousivat, niin aika hemmetin paljon vittumaisia tappioita kyllä tullut. Kolme viimeisintä ottelua; nyt kusivat siis 0-2-johdon, sitä edellisellä kerralla Elche iski ottelun ainokaisen lisäajalla ja Lugokin iski 3-2-voittomaalin 85. minuutilla. Aiemmilla kierroksillakin ovat lopussa pupeltaneet useasti, mm. Cordoba on tehnyt saman minkä Elche, Ponferradina oli sentään vähän armollisempi ja iski voitto-osuman jo 89. minuutilla. Tuohon päälle vielä Numancia ja sarja-avaus Villarrealia vastaan, jossa vastustajat menivät suunnilleen vikan kympin aikana ohi. Kyllähän tuollainen miestä söisi. Kuntoko siellä pojilla loppuu, vai eikö pää vain kestä? Putoamista vastaan joukkue tulee kyllä näillä esityksillä taistelemaan ja eikä eroa viivan alle olekaan kuin vaivaiset kolme pistettä. Saisivat nyt jotenkin vahvistaa tuota joukkuetta, koska oishan se kuitenkin hyvä homma, että Castilla pelaisi Segundassa myös tulevaisuudessa. Jese sentään taistelee maalipörssin voitosta ja Cherysevkin iskenyt tehoja hyvään tahtiin. Onko Cherysev muuten pelannut oikealla laidalla, kun noista sekä Jese että Cherysev kai ovat lähtökohtaisesti saman paikan pelaajia, eli pelanneet vasenta laitaa. Vai onko Jese sitten pelannut esimerkiksi piikissä? e. Ilmeisesti Jese on ainakin jonkin verran pelannut piikissä. Tiedä sitten miten jatkossa, jos Morata tulee tuolla enemmän pelaamaan nyt kun Higuainkin on kunnossa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.01.2013 klo 01:27:02 kirjoittanut Joey »
|
|
|
|
|
el_capitan
Poissa
Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora
|
 |
Vastaus #1460 : 06.01.2013 klo 10:15:02 |
|
Itse kiinnittänyt kanssa huomion noihin ns. viime hetken tappioihin ja johtoasemien pupelluksiin. :ala: Tänään sitten jatkuu La Liga Real Madridin osalta. Jännä nähdä onko peliä saatu yhtään parempaan suuntaan. Higuainille vielä
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #1461 : 06.01.2013 klo 12:56:28 |
|
Kyllähän tuollainen miestä söisi. Kuntoko siellä pojilla loppuu, vai eikö pää vain kestä? Pelaajat ovat vain huonoja. Se surkeista provoista, mutta nopeasti pelaajaluetteloa katsottua ja muutaman pelin nähneenä niin suurin ero esimerkiksi Barcelonan B-joukkueeseen (jonka toki Castilla voitti) on se, että oman junnumyllyn käyneitä on paljon, ikärakenne on nuori ja ne Barcelonan systeemissä selkärangan muodostavat pelaajat ovat hankkineet kokemuksensa muissa joukkueissa Segunda B:ssä tai Tercerassa kun taas Barcelonan B:ssä nämä pelaajat ovat segundajyriä tai peräti primerapelaajia.Toinen iso ero näiden välillä on La Masian koko organisaation lävistävä pelifilosofia ja selkeä kehitysputki. Castillan perusongelma on siis perinteinen nousijoukkueen eli pelaajilla kestää aikansa tottua uuden sarjatason menoon eikä yhdessä kaudessa joukkuetta saada muutettua vastaamaan uutta sarjatasoa, etenkin kun Castilla ei tavoittele sinällään maksimaalista urheilullista menestystä. Hyviä ja lupaavia pelaajiahan joukkueessa on, joten jos säilyvät seuraavalla kaudella joukkue on parempi ja siihen vielä muutama kokenut segunda- tai jopa primerapelaaja selkärangaksi, niin ei pitäisi olla huolta putoamisesta.
|
|
|
|
|
Los Mou
Poissa
|
 |
Vastaus #1462 : 06.01.2013 klo 18:33:50 |
|
Miksi ihmeessä Casillas oli penkillä? Haloo Mourinho! Adan otti punaisen, ja tasoitus. Miksi kapteeninnauha on Ronaldolla?
|
|
|
|
|
Siem
Poissa
|
 |
Vastaus #1463 : 06.01.2013 klo 18:36:08 |
|
Miksi ihmeessä Casillas oli penkillä? Haloo Mourinho! Adan otti punaisen, ja tasoitus. Miksi kapteeninnauha on Ronaldolla?
Avaukseen kapteeniksi nimetty pelaaja voi luovuttaa kapteeninnauhan toiselle vasta silloin kun hänet otetaan vaihtoon. Näin mielestäni, korjatkaa jos olen väärässä. Näihin muihin en osaakaan vastata, odotellaan että José-setä kertoo.
|
|
|
|
|
Wk
Poissa
Suosikkijoukkue: lupi, parsa ja muut horottelut
|
 |
Vastaus #1464 : 06.01.2013 klo 18:59:26 |
|
Lisäksi alunperin nauha oli Cristianolla siitä syystä, että Realissa nauha on automaattisesti pelaajalla kuka on ollut ykkösjoukkueen ringissä kauiten. Toki avarin pelaajista moni muukin tuli joukkueeseen samalla kaudella, mutta eiköhän Mourinho ole tuolla koittanut antaa ykkös-portugeesilleen vähän lisämotivaatiota (ellei tässä nyt ole ihan päivistä kysymys?)
Anekdoottina mainittakoon, että mm. Mahamadou Diarra on kyseistä nauhaa joskus kantanut...
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #1465 : 06.01.2013 klo 20:19:37 |
|
Melkoinen hurlumheimatsi. Madrid siirtyi jo heti alussa johtoon Benzeman toimesta, mutta heti perään Adan sitten perseilee ensin syöttämällä pallon vastustajalle, jonka jälkeen sitten kolaa kaverin nurin ja lentää punaisella pihalle ja Xabi Prieto tuo pelin pilkulta tasoihin. En tiedä, millainen Madrid olisi tämän joulutauon jälkeen kentälle tullut, mutta varsin sekaiselta se ainakin näytti tuon nopeasti tulleen punaisen jälkeen. Ryhmitys taisi olla muotoa 4-2-3 Özilin tullessa keskeltä laitaan, kun Callejon siis vaihdettiin Adanin ulosajon yhteydessä pois. Jakson loppupuolella Khedira pisti kantapäällä kulman jälkitilanteesta 2-1, mutta ei siinäkään kauaa kestänyt, kun Sociedad tuli jälleen tasoihin pienoisella tuurimaalilla, mutta tämäkin olisi ollut estettävissä, jos vain molemmat laitapakit olisivat olleet tehtäviensä tasalla. Nythän sekä Arbeloa että Essien olivat pari metriä muuta linjaa jälessä; Arbeloa sentään yritti epätoivoisesti tilannetta vielä pelastaa ollen silti toki myöhässä, kun taas Essien pojotti samassa paikassa aivan omissa maailmoissaan katsellen tilanteen avopaikalta.
Toinen jakso olikin jo suht hyvääkin peliä, kun ottaa huomioon sen, että Los Blancos pelasi alivoimalla. Sociedad ei oikein saanut enää kunnon hyökkäyksiä, kun taas isännillä alkoi olla jatkuvasti vaarallisen näköisiä hyökkäyksiä ja pientä paikantynkääkin. Paine oli joka tapauksessa siirtynyt vierailijoiden päähän. Lopulta se 3-2-maali sieltä tulikin, kun viime aikoina joukkueen parhaimpiin pelaajiin kuulunut (siihen ei toki hirveitä vaadita) Benzema vapautti CR:n läpiajoon, joka ei erehtynyt. Sama mies oli kohta asialla tavaramerkkivapaapotkullaan, jossa maalivahdista tehtiin hölmäke ja peli näytti ratkenneelta. Arbeloa päätti kuitenkin pistää vielä pientä jännitystä peliin puolustamalla baskien hyökkäyksen niin naurettavalla tavalla, että mahtaa siellä pojilla olla hauskaa, kun videolta käyvät tilanteita läpi. Noh, ei tuossa mitään suurempaa hätää silti enää tullut ja kolme pistettä jäi siis odotetusti Madridiin. Tärkeä voitto ennen kaikkea henkisesti.
Positiivista oli myös Higuainin paluu, joka olikin lähellä iskeä heti kentälle tultuaan maalin, kun ensin otti puolustaja niskassaa mestarillisen ensimmäisen tatsin, mutta kendotyyliin läheltä ylös ei tällä kertaa toiminutkaan, vaan pallo kimposi rimasta takaisin. Tämän lisäksi Pipa tarjoili yhden upean passin CR:lle ja vei nähdäkseni hyvällä prosentilla kaksinkamppailuitakin.
Seuraava matsi onkin sitten keskiviikkona Celtaa vastaan. Ensimmäinen osahan päättyi 2-1-tappioon, joten tekemistä riittää, että tuosta joukkue vielä jatkoon marssii. Jännä nähdä, millaisen lauman Mourinho Bernabeun nurmelle juoksuttaa; joukon lampaita vai MM95-nevöfögethengessä taistelevia sotureita?
|
|
|
|
|
Speedo Gonzales
Poissa
Suosikkijoukkue: Чухна!
|
 |
Vastaus #1466 : 06.01.2013 klo 22:15:08 |
|
Täyttä paskaa jälleen. Etenkin: 1)Mourinho älynväläyksineen. 2)Mitä helvettiä kapteeninnauha teki CR:n kädessä? 3) Alonso voi mennä tuohon toiseen Realiin höntsäämään ja roiskimaan.
|
|
|
|
|
Wasshoi
Poissa
Suosikkijoukkue: Moc Moc Trio
|
 |
Vastaus #1467 : 06.01.2013 klo 22:17:58 |
|
Avaukseen kapteeniksi nimetty pelaaja voi luovuttaa kapteeninnauhan toiselle vasta silloin kun hänet otetaan vaihtoon. Näin mielestäni, korjatkaa jos olen väärässä.
Champions Leaguen finaalissa keväällä 2011 Avauksen kapteenina oli Xavi, Puyol tuli vaihdosta kentälle ja Xavi toi kipparinnauhan Tarzanille, pelaten itse ottelussa täydet minuutit. OT.
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #1468 : 06.01.2013 klo 22:27:27 |
|
Täyttä paskaa jälleen. Etenkin: 1)Mourinho älynväläyksineen. 2)Mitä helvettiä kapteeninnauha teki CR:n kädessä? 3) Alonso voi mennä tuohon toiseen Realiin höntsäämään ja roiskimaan.
Ongelma tummennetun kanssa? Seuran sääntöjen mukaan tuo taitaa mennä, kuten aiemmin on monta kertaa kerrottu. Higuain, Marcelo, Casillas, Pepe ja Ramos olivat pois avauksesta, joten kaudeksi 2009/10 tulleet ovat seuraavana jonossa. Eipä tuo CR:n kapteenius hirveän surkeasti mennyt tehojen puolesta. PS. Eikö CR luovuttanut kapteenin nauhan Ikerille pelin aikana? En peliä kokoajan katsonut, mutta ihan kuin olisin näin kuullut selostajan suusta.
|
|
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #1470 : 06.01.2013 klo 22:31:36 |
|
PS. Eikö CR luovuttanut kapteenin nauhan Ikerille pelin aikana? En peliä kokoajan katsonut, mutta ihan kuin olisin näin kuullut selostajan suusta.
Tarjosi sitä toisella jaksolla jossain kulmatilanteessa, mutta Iker kieltäytyi. Todennäköisesti sen takia, ettei jaksanut tuossa pelintuoksinnassa ruveta räpeltämään.
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #1471 : 06.01.2013 klo 22:33:35 |
|
Kuntoko siellä pojilla loppuu, vai eikö pää vain kestä?
Kävin katsomassa matsin ja pään kestämisestä tuo näytti olevan kiinni. Toki rehellisyyden nimissä suurin osa matsista mentiin Alkorin johdolla, mutta erityisesti Morata kävi jatkuvasti ylikierroksilla. En tiedä sitten ottiko nokkiinsa katsomon huutelusta vai Alkorin äijien rujohkosta pelityylistä, mutta turhautuminen johti aikamoiseen kiukutteluun ja huonoihin ratkaisuihin. Muuten ongelmat vaikuttaisivat olevan puolustuksessa, hyökkääjät pystyvät kyllä tarvittavat maalit iskemään, mutta jos omaan päähän tullaan jatkuvasti vaarallisesti niin jossain vaiheessa se lyö nilkoille. Keskuspuolustajat ovat Castillalla isoja, mutta silti he olivat jatkuvassa viennissä pääpalloissa. Hermokontrolli ja kovuus olivat nähdäkseni ne mihin homma kaatoi Santo Domingolla. Vaikea sanoa olisiko tuosta tullut muutenkaan mitään, sillä Castilla piti pelissä mukana lähinnä tuomari, mutta jos noihin hommiin ei tule korjausta niin vaikeaa tulee olemaan kovasta taitotasosta huolimatta. Itsehän toki näkisin mielelläni molempien Realin junnujen palaavan alemmille sarjatasoille, mutta Segunda on sen verran tasainen sarja että eipä tuota voi kovin todennäköisenä pitää. Jotain tuolle pelille on silti ehdottomasti tehtävä, sillä tuskin ne muutkaan vanhat patut tulevat antamaan mitään ilmaiseksi Castillalle.
|
|
|
|
|
Speedo Gonzales
Poissa
Suosikkijoukkue: Чухна!
|
 |
Vastaus #1472 : 06.01.2013 klo 22:48:05 |
|
Ongelma tummennetun kanssa? Seuran sääntöjen mukaan tuo taitaa mennä, kuten aiemmin on monta kertaa kerrottu. Higuain, Marcelo, Casillas, Pepe ja Ramos olivat pois avauksesta, joten kaudeksi 2009/10 tulleet ovat seuraavana jonossa. Eipä tuo CR:n kapteenius hirveän surkeasti mennyt tehojen puolesta.
PS. Eikö CR luovuttanut kapteenin nauhan Ikerille pelin aikana? En peliä kokoajan katsonut, mutta ihan kuin olisin näin kuullut selostajan suusta.
Ei mitään epäselvää tuon perinteen suhteen. Tämä kapteeninnauhan luovutusepisodi Ikerin kanssa vain meni täysin ohi.
|
|
|
|
|
el_capitan
Poissa
Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora
|
 |
Vastaus #1473 : 07.01.2013 klo 14:49:03 |
|
|
|
|
|
|
jormamolo
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid
|
 |
Vastaus #1474 : 07.01.2013 klo 15:29:35 |
|
Marcelolle  Veikkaan, että Realin peli paranee huomattavasti kun Marcelo saadaan kehiin. Johan tätä paskaa on katseltu ihan tarpeeksi.
|
|
|
|
|
|
|
|