FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
31.01.2026 klo 13:21:53 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 153
 
Kirjoittaja Aihe: F.C. Barcelona 2012-13 - Encara aquí, encara forts!  (Luettu 483270 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #400 : 02.09.2012 klo 23:27:24

Fabregas on kans kyllä yks haiseva vitunsilmä
No no. Cesc pelasi lepakoita vastaan toistaiseksi kauden parhaan pelinsä, vaikka viimeistelyissä ei onnistunutkaan. Adriano ja Alexis Sánchez esittivät myös toistaiseksi parastaan. Barcelonan peli on ok tasolla, mutta parannettavaa riittää, kuten näköjään useimmilla Euroopan huippujengeillä tässä vaiheessa kautta. Maalipaikkoja pitäisi saada luotua enemmän tuolla pallonhallinnalla.
Illusionista

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCB


Vastaus #401 : 02.09.2012 klo 23:45:11

Tulihan ne kolme pistettä sieltä, loppuun asti kuitenkin pieni pelko perseessä Valencian vaarallisten erikoistilanteiden takia. Positiivista kuitenkin, että näinkin nihkeällä pelillä voitto La Ligan kärkijoukkuetta vastaan. Adrianolta hyvin pirteä esitys Clasicon farssin jälkeen. Myös Songille erityismaininta mukiinmenevästä debyytistä, muutama hyvä katko ja kaksinkamppailuvoitto. Hyökkäyssuuntaan ei hirveästi ollut annettavaa, toki pelasi hyvin alhaalla eikä osallistunut avauspeliin juurikaan. Jotenkin alkaa ainakin itseä tuo Cescin formi huolestuttaa, ei näytä oikein löytyvän oikeaa roolia/paikkaa systeemissä. Näyttää olevan todella pimennossa koko ajan ja pelaaminen jotenkin flegmaattista hyökkäyksen ja puolustuksen välimaastossa pyörimistä. Maajoukkuetauolle kuitenkin hyvillä mielin viiden pisteen etumatkalla valkoisiin!
« Viimeksi muokattu: 02.09.2012 klo 23:51:55 kirjoittanut Illusionista »
XTB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Saimaa


Vastaus #402 : 03.09.2012 klo 00:04:16

Valencia ei ollut ihan niin hyvä, kuin etukäteen pelkäsin, ja Barcelona sai ansaitun voiton, vieläpä ajankohtaan nähden ihan mallikkaalla pelillä.

Turhankin paljon parjattu Adriano pelasi hyvän ottelun, tehden upean maalin. Alex Song oli hyvin pelissä mukana, korvaten mallikkaasti Busquetsin avauksesta, vaikka hän ei ihan aina (vielä) sijoittunutkaan parhaalla mahdollisella tavalla ja taisipa hänelle tulla pari kertaa aavistuksen kiire pallon kanssa. Pedro ja Sánchez olivat myös hyviä, mutta Xavi oli mielestäni kentän paras.

Kolme ottelua ja yhdeksän pistettä - mikäs sen parempi tilanne lähteä maajoukkuetauolle. Tauon jälkeen sitten Syyskuussa on vielä luvassa Getafe (v), Moskovan Spartak (k), Granada (k) ja Sevilla (v), joista viimeisin on ehdottomasti vaikein ottelu ennakkoon ajateltuna.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #403 : 03.09.2012 klo 09:24:23

Valencia ei ollut ihan niin hyvä, kuin etukäteen pelkäsin, ja Barcelona sai ansaitun voiton, vieläpä ajankohtaan nähden ihan mallikkaalla pelillä.

Turhankin paljon parjattu Adriano pelasi hyvän ottelun, tehden upean maalin. Alex Song oli hyvin pelissä mukana, korvaten mallikkaasti Busquetsin avauksesta, vaikka hän ei ihan aina (vielä) sijoittunutkaan parhaalla mahdollisella tavalla ja taisipa hänelle tulla pari kertaa aavistuksen kiire pallon kanssa. Pedro ja Sánchez olivat myös hyviä, mutta Xavi oli mielestäni kentän paras.

Kolme ottelua ja yhdeksän pistettä - mikäs sen parempi tilanne lähteä maajoukkuetauolle. Tauon jälkeen sitten Syyskuussa on vielä luvassa Getafe (v), Moskovan Spartak (k), Granada (k) ja Sevilla (v), joista viimeisin on ehdottomasti vaikein ottelu ennakkoon ajateltuna.
Muuten kaikkeen sama, mutta en aliarvioisi vierasottelua Getafen maaperällä. Se kun tulee heti maaottelutauon jälkeen eikä Real Madridillakaan ollut helppoa siellä. Lisäksi toki muistamme vielä Blaugranan viime kauden tappion Getafelle. Ei ottelu Sevillaakaan vastaan varmastikaan helppo ole, mutta sitä ennen Barcelona saa harjoitella yhdessä kokonaisen viikon, joten lähtökohdat ovat helpommat.
TaitoFudis

Poissa Poissa


Vastaus #404 : 03.09.2012 klo 10:12:54

Mielestäni barca pelasi hyvän pelin eilen. Keskikentän ihanne kokoonpanosta oli aloituksessa vain xavi! Titon jatkaessa rotaatiota (penkillä alba,iniesta,busquets), mikä varmasti palkitaan kevään ratkaisu peleissä. paljon parjattu fabregas pelasi hyvän pelin ja jos olisi tehnyt maalin messin ja alexisin syötöistä, niin kaikki kehuisivat kaveria! Vähän niinkuin adrianoakin. XTB: kanssa samaa mieltä barcan onnistujista. Maaottelutaun jälkeinen peli getafea vaataan ei varmasti ole helppo, mutta varmasti helpompi kuin realin vieraspeli sevillaa vastaan..jos vaikka ero kasvaisi..joka tapauksessa nyt on thiagolla, puyolilla ja villalla pariviikkoa aikaa laittaa itseään kuntoon.
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #405 : 03.09.2012 klo 10:52:10

Muuten kaikkeen sama, mutta en aliarvioisi vierasottelua Getafen maaperällä. Se kun tulee heti maaottelutauon jälkeen eikä Real Madridillakaan ollut helppoa siellä. Lisäksi toki muistamme vielä Blaugranan viime kauden tappion Getafelle. Ei ottelu Sevillaakaan vastaan varmastikaan helppo ole, mutta sitä ennen Barcelona saa harjoitella yhdessä kokonaisen viikon, joten lähtökohdat ovat helpommat.
Sama tähän. Tilastoja tuijottamalla Getafe lienee viime vuosien pahimpia mörköjä, ellei pahin, näille isoille. Ei ne toisaalta voi aina ylisuorittaakaan, joten eiköhän Geta tällä kertaa kaadu. Maaottelutauko ei kuulosta kyllä yhtään hyvältä, mutta jospa se homma pysyisi tällä kertaa edes jotenkin kasassa.

Omasta puolestani voin luvata tuohon matsiin ihan hyvän kannustuksen Blaugranalle, penyan vuotuisista reissuista väkimäärältään suurin tehtäneen tänäkin vuonna Madridin laitamille. Hitto kun ei jaksaisi odottaa millään paria viikkoa...
TimMacManussi

Poissa Poissa


Vastaus #406 : 03.09.2012 klo 14:37:31

Täydet pisteet Valenciasta, hyvä niin. Eilisessa matsissa oli taas havaittavissa ylimääräistä riplaamista vastustajan rankkualueella. Ei näin. Mielestäni Messi pelasi turhan alhaalla. Alkaa jo säälittämään Fabregasin tilanne. Tuntuu että itseluottamus on kadonnut ja avoimissa paikoissa jäätyminen ei auta asiaa. Antaisivat nyt kaverille kokonaisen matsin aikaa näyttää osaamista.

Osaako joku kertoa Villan tilanteesta. Eikö pelikondis ole vielä riittävällä tasolla vai mikä mättää. Miksi kaveri ei saa peliaikaa?
Wasshoi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moc Moc Trio


Vastaus #407 : 03.09.2012 klo 15:05:01

Alkaa jo säälittämään Fabregasin tilanne.
Tämä. Ihan oikeasti tekee pahaa katsoa kun mies on kentällä hukassa ja ei onnistu maalinteossa ns. "varmoista tonteista". Tuntuu ettei Cescille löydy roolia joukkueesta. Tottahan se on ettei Cesc ole pelityyliltään Xavi, Iniesta tai Thiago, mutta parhaimmillaan todella taitava pelimies. Toivottavasti Tito löytää Cescille piakkoin sen oikean roolin joukkueessa, muuten alkaa täällä päin päätettä pikkuhiljaa mielikuva koko Katalonian Cescistä dominoimassa FC Barcelonassa hajoamaan.
Cesc oli jo Arsenalissa pelatessaan yksi suosikkipelaajistani ja reilu vuosi sitten olin erittäin hyvilläni siitä että "poika palasi kotiin" ja Moc Moc Duosta tuli Trio.
Cesc pelasi hyvät EM-kisat ja olin jo aivan varma että mies syttyy heti seurajoukkuekauden alettua taas omalle tasolleen ja rupeaa Messin kanssa tekemään tuhojaan joukkuetta kuin joukkuetta vastaan.

Toivon mukaan Cesc saa itseluottamuksensa ja forminsa takaisin piakkoin, ja Tito löytää hänelle roolin ja saamme nauttia Cescin upeista otteista vielä useita vuosia.
turtle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK, Pacers, Saints


Vastaus #408 : 04.09.2012 klo 09:01:52

Kotiottelu Valenciaa vastaan on nyt siis takana ja täysi pistepottihan sieltä kaavittiin kasaan. Tuloksellisesti hyvä ottelu, mutta jälleen kerran aivan turhaan päästettiin Valencia otteluun mukaan. Paikkoja tappaa peli, kun oli jo aikaisemmin useita. Varsinkin sinne toisen puoliajan puoleenväliin (?) asti, peli oli täysin blaugranan hallussa. Oliko se sitten kotijoukkueen hyvyyttä vai vierasjoukkueen paskuutta, mutta kentällä näytti olevan siinä vaiheessa yksi pääsarjajoukkue ja yksi pubijengi. Tässä vaiheessa kautta voidaan olla enemmän kuin tyytyväisiä, vaikka pelillisesti parannettavaa vielä onkin paljon. Real Madridin legioona on viiden pisteen päässä meistä. Tärkeintä nyt on kuitenkin ollut se, että vaikka kentällä peli on paikoin kangerrellutkin (Osasuna), niin pisteitä on viime kaudesta poiketen ropissut ja venymistä on nähty.

Song tuntui asettuvan todella hyvin Busin paikalle muottiin, mutta ei tästä ottelusta kyllä vielä liikaa johtopäätöksiä kannata tehdä. Tosin voidaan sanoa, että näillä otteilla laululintu kyllä esitti puolustuksellisesti sitä, ettei kaveri aivan katastrofi tule joukkueessa olemaan. Cescin vire on kyllä huolestuttava. Tarvitsisi muutaman onnistumisen alleen, mutta täytyy toivoa, että maaottelutauon jälkeen Cesc löytää jälleen sen kuuluisan jyvän. Toivottavasti jyvä löytyy ja/tai Tito onnistuu löytämään Cescille sen oikean roolin joukkueessa. Pedron alkukausi on kyllä ollut ilahduttava. Jo hieman viime kauden jäljiltä unholaan jäänyt herra on nyt tuomassa sitä viime kaudella kaivattua leveyttä hyökkäyspäähän.

Tästä on hyvä jatkaa kohti maaottelutaukoa ja ennakkoon ajateltuna vaikeaa vierasottelua Coliseum Alfonso Pérezilla.
Sarkkoo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mielipide!


Vastaus #409 : 05.09.2012 klo 09:02:05

Barca on paras.. Varma tieto ;)
« Viimeksi muokattu: 05.09.2012 klo 09:24:55 kirjoittanut Sarkkoo »
Wk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: lupi, parsa ja muut horottelut


Vastaus #410 : 05.09.2012 klo 09:10:18

Mihinköhän tämäkin "tieto" mahtaa perustua?
danidinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Futbol Club Barcelona, Ronaldinho Gaucho


Vastaus #411 : 05.09.2012 klo 15:28:05

Mikäs nyt on tämä Cescin tilanne? Onko huhuilla halusta vaihtaa maisemaa jotain perää vai onko lausunnot annettu vittuuntuneena siihen että oma peli ei ole kulkenut normaaliin tapaan? Myynti tuskin olisi ensimmäisiä vaihtoehtoja jo pelkästään suuren hankintahinnan ja ringin kapeuden takia mutta peli-ilon menettäneestä kaveristakaan ei ole paljoakaan hyötyä.
Illusionista

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCB


Vastaus #412 : 05.09.2012 klo 18:09:48

Noniin, ilmeisesti Cristianon avautumisen nähdessään halusi myös meidän Cesc vähän huomiota.

Vähän kyllä ihmetyttää tällainen toiminta, noilla peliesityksillä ei pitäisikään saada yhtään enempää minuutteja. Thiagoa sitten vaikka kunnolla kehiin jahka mies kuntoutuu loukistaan täysin. Cescillä ollut pitkään jo pelivire kateissa, ei ole siis kyse mistään muutamasta peräkkäisestä huonosta pelistä ja sen seurauksena penkityksestä. Muutenkin tällä kaudella näyttäisi alusta asti olevan iso rotaatio Titolla käytössä, on siellä itse Xavi ja Andreskin osansa penkillä istunut. Toki Cesc itse totesi myös, että kilpailu on erittäin kovaa ja samoilla pelipaikoilla pelaa maailman parhaat pelaajat.

Danidinhon kanssa samoilla linjoilla siitä, että siirto tuskin on todennäköinen. En voisi mitenkään kuvitella Barcan myyvän kaveria, joka jo kerran päästettiin karkaamaan junnuna ja sitten hankittiin huikealla summalla takaisin. Cescistä tuskin kukaan maksaisi tällä hetkellä saman verran millä hänet hankittiin, ja tuskin Barca häntä myy tappiolla yhden kauden jälkeen, varsinkaan tässä taloustilanteessa. Xavillakin alkaa olla jo ikää, joten jos nyt Fabregas ihan kärsivällisesti jaksaisi odottaa muutaman vuoden, ja ottaa ne minuutit mitä on tarjolla.
Wasshoi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moc Moc Trio


Vastaus #413 : 05.09.2012 klo 18:58:53

Siis mitä Cescistä, onko ilmaissut jollain tapaa tyytymättömyytensä tai muuta vastaavaa? Nopealla vilkaisulla Marcasta, MDsta, ASstä ja Sportista en löytänyt mitääön konkreettista.
Marcasta tosin löytyi maanantainen artikkeli, mutta ainakaan mitään sitaatteja ei ollut vaan ympäripyöreää lässynläätä.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #414 : 05.09.2012 klo 19:04:14

Daily Mail ainakin kertoo, että Radio Marcassa olisi avautunut:

http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2198316/Cesc-Fabregas-complains-life-Barcelona.html
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #415 : 05.09.2012 klo 19:07:49

Daily Mail ainakin kertoo, että Radio Marcassa olisi avautunut
Harvoin tulee tätä käytettyä, mutta nyt on paikka Ylos :D Vielä kun Iltalehti kierrättää tuon oman paskasuodattimen kautta niin saadaan faktat kerralla kuntoon.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #416 : 05.09.2012 klo 19:10:36

Harvoin tulee tätä käytettyä, mutta nyt on paikka Ylos :D Vielä kun Iltalehti kierrättää tuon oman paskasuodattimen kautta niin saadaan faktat kerralla kuntoon.

On kuitenkin lainaukset Cescin jutuista.

Vaikka Daily Mail on lehtenä syvällä paskaosastolla, niin ei kuitenkaan ole käsittääkseni puhtaisiin kusetuksiin syyllistynyt, kun on lainauksia tehnyt.

Käännökset lienevät vähän sinne päin ja kärkevämpiä kuin todelliset lausunnot, mutta en kuitenkaan keksityksi lähtisi hekottelemaan.
Wasshoi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moc Moc Trio


Vastaus #417 : 05.09.2012 klo 19:24:07

Kyllähän tää aika keksityltä tempaukselta vaikuttaa, jos Radio Marca ja "paperi/verkko"-Marca missään tekemisissään toisensa kanssa ovat. Luulisi että Marcan sivuilta löytyisi jotkut shokkivauotsikot tähän siitäkin huolimatta että pääkaupungin seiskapaita ehtikin kertoa pahasta olostaan aikaisemmin kun sinipurppurien nelonen.
Muutenkin tuntuu oudolta että Daily Fail kertoilisi asiasta aikaisemmin kun yksikään spanskilehti olisi asiasta julkaissut.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #418 : 05.09.2012 klo 19:30:59

http://www.marca.com/2012/09/04/futbol/equipos/barcelona/1346771129.html

Marcan juttu Cescin haastattelusta.
EVERYTHING IS PURPLE

Poissa Poissa


Vastaus #419 : 05.09.2012 klo 19:44:40

Eli hetkinen, puhummeko kaverista, joka pääsi kuitenkin muuttamaan takaisin kotikaupunkiinsa mikä sattuu olemaan kaiken lisäksi yksi Euroopan parhaimmista kaupungeista, sukulaiset ja kaverit mitä varmemmin vielä ympärillä ja kaiken tämän lisäksi pelaa jälleen kavereiden kanssa tämän hetken maailman parhaassa seurajoukkuueessa? Kyllä, vaikuttaa että janarilla on asiat ihan päin vittua.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #420 : 05.09.2012 klo 20:48:04

Cescin juttuhan vaikuttaa ihan Marcan vastaukselta sille, mitä Cristiano Ronaldosta ollaan viime päivinä levitelty... Pakkohan Marcan oli saada vaihdettua aihetta.

Edit: Siis vanha totuushan on, että kun maajoukkuetauko lähestyy/on käynnissä, ei espanjalaisilla urheilulehdillä ole myyväksi käypiä todellisia aiheita, joista kirjoittaa, joten tottahan lehtien on pakko keksiä juttuja. Ensin CR, nyt Cesc. Tehdään kärpäsestä härkänen jne.
« Viimeksi muokattu: 05.09.2012 klo 20:51:32 kirjoittanut aquel »
hamsteri1000

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Turun Palloseura


Vastaus #421 : 05.09.2012 klo 23:49:28

Cescistä vielä. Mielestäni Fabregasin ongelma on se, että hän haahuilee keskikentällä pelatessaan ikään kuin Xavin ja Messin roolin välimaastossa, jolloin jää helposti pelin ulkopuolelle. Näkisin Cescin pelaavan parhaimmillaan joko yksi yhteen Xavin/Iniestan korvaajana, jolloin hän jäisi selvästi hyökkäyksissä taka-alalle ja olisi aina pelattavissa, tai toisaalta Messin roolissa valeysinä samalla tavalla kuin EM-kisoissa Espanjan paidassa. Nyt Fabregas yrittää tavallaan hakea aina itselleen tilaa ylempää ja nousee liian ylös siihen nähden, että on keskikentän keskusmies, eikä aina tule edes kovin nopasti hyökkäysten jälkeen alas.

Cesc tuskin pääsee tällä kaudella paljoa, jos ollenkaan, pelaamaan valeysiä, koska Messi. Niinpä poikkeustapauksia lukuunottamatta (Messin loukkaantuminen/lepuutus) Cescin pelipaikka löytyy keskikentän keskustasta. Xaviakin olisi kuitenkin järkevää jatkossa lepuuttaa yhä enemmän. Barcalla on kuitenkin Thiagon parantumisen myötä ainutlaatuinen tilaisuus kierrättää neljää huippuluokan keskikenttämiestä, joten miksei Tito käyttäsi tilannetta hyväksi? Hyökkäystrioon Messin kaveriksi Cesc ei oikein ominaisuuksiltaan sovi, sillä häneltä puuttuu tiettyä teävyyttä ja räjähtävyyttä, eikä hän siksi pysty huikeasta pallokontrollistaan huolimatta ohittamaan vastustajan puolustajia yksin.

No, eiköhän se itseluottamus sieltä palaa parin onnistumisen jälkeen, ja toivotaan että pian nähtäisiin sitä samaa Fabregasia kuin viime syksynä. Vaikka Cescistä ei nykyformillaan olekaan paljon apua tiukoissa peleissä maalinteossa, on mies silti tarvittaessa erittäin pätevä mies suojaamaan johtoa heikompia vastustajia vastaan pallonhallinnallaan. Barcelona on kyllä onnekas omistaessan Cescin, sillä hän voi parhaimmassa tapauksessa korvata kolmen eri pelipaikan avainpelaajan pitempiaikaisen loukkaantumisen tason käytännössä laskematta juurikaan. (Xavi-Iniesta-Messi)                                             

Fabregas tuntuu muutenkin olevan hieno mies, myöntää suoraan jos on pelannut huonosti ja asettaa aina joukkueen edun oman edelle. Hän käyttäytyi myös Arsenal -siirtosaagan aikana esimerkillisesti ja pienensi palkkaansa saadakseen siirtokorvaukseensa tarvittavat rahat. Hieno mies, arvostan, ja toivon että hän pääsisi jo tällä kaudella käsiksi maailman kauneinpiin pokaaleihin.

Ps. Toki Messin loukkaantuminen olisi järkyttävä katastrofi, mutta kuten EM-kisoissa ja viime syksynä nähtiin, osaa Fabregaskin palloa pussiin laittaa, jos muu jengi vain pystyy paikkoja luomaan.
Harjunveli

Poissa Poissa


Vastaus #422 : 06.09.2012 klo 11:25:49

Kyllähän tuossa Cescin pelaamisessa näkyy välillä armottomasti se, että vietti taktillisesti kriittisimmät ikävuodet Arsenalissa ja pelasi omien sanojensa mukaan sielläpäin kenttää missä halusi. Toivottavasti nyt löytäisi oman roolinsa Barcelonasta samanlailla, kuin maajoukkueen kanssa.
TarzaninTucca

Poissa Poissa


Vastaus #423 : 07.09.2012 klo 14:38:26



:D Ylos
Däkkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: doerismo


Vastaus #424 : 08.09.2012 klo 06:34:09

Messin tuorein vaparibyyri Paraguayta vastaan: http://www.youtube.com/watch?v=Bd_yz1gzd1M&feature=g-all-u

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 153
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa