pujoli
Poissa
Suosikkijoukkue: Blaugrana
|
 |
Vastaus #75 : 10.07.2012 klo 19:43:03 |
|
lisätietoja tästä? Ei mene ihan baskien perinteiden mukaan, jos sinne "ulkopuolista" pelaajaa ollaan tunkemassa. Toivottavasti Javi onnistutaan hankkimaan.
Joo, tähän tuli jo muistutus Spoxilta. Oier siis ainoa mahdollisuus, mikä nyt on melkein yhtä tyhjän kanssa noinkin isossa kaupassa.
|
|
|
|
|
TaitoFudis
Poissa
|
 |
Vastaus #76 : 10.07.2012 klo 19:49:25 |
|
Just joo, olin suunnitellut barceloonan matkaa lokakuulle ja ainut kotipeli realia vastaan..onko kokemuksia saako paikanpäältä lippuja hyviltäpaikoilta ja vierekkäin (4kpl) pienempiä seuroja vastaan? Liput pystyn ostamaan paikanpäältä joko to tai pe.
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #77 : 10.07.2012 klo 20:09:55 |
|
Just joo, olin suunnitellut barceloonan matkaa lokakuulle ja ainut kotipeli realia vastaan..onko kokemuksia saako paikanpäältä lippuja hyviltäpaikoilta ja vierekkäin (4kpl) pienempiä seuroja vastaan? Liput pystyn ostamaan paikanpäältä joko to tai pe.
Neljä voisi olla vielä mahdollisuuksien rajoissa, kannattaa mennä kyselemään heti kuin mahdollista. Lisäksi kyttäisin nettisivujen kautta, lähtien heti lipunmyynnin alkamisesta. Tuo nettimyynti pelittää oikein hyvin ja hinnatkin ovat käytännössä samat.
|
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #78 : 10.07.2012 klo 20:25:55 |
|
Elokuu, ei sekään helppo ole. 15.8. maajoukkuepeli (Puerto Rico - Espanja, Saksa - Argentiina) 19.8. kotona Sociedad (häviö ja tasapeli viimeiset kaksi vieraspeliä) 20.8. Joan Gamper Sampdoria (siirtyyköhän? pelannevat höntsyn enimmäkseen kakkosmiehillä - ei siirry vaan peli on höntsä) 23.8. koti Supercup RMa 26.8. vieras Osasuna (voitto, niukkoja voittoja, tasapelejä ja häviöitä näemmä tullut viime vuosina) 30.8. vieras Supercup RMa 2.9. kotipeli Valencia (ilman Mascheranoa ja Messiä? - tuskin, kyllä näitä on ennenkin pelattu ja yleensä maaottelutaukojen vuoksi tehtävät lepuutukset tehdään mj-tauon jälkeen, ei ennen - Nimittäin Mj-tauko: MM-karsintapelit 7. ja 11. päivä)
Olympiaturnaus sentään päättyy 11.8. niin Tello, Montoya ja Alba ehtii 1,5 viikkoa levätä supercupiin.
E. Niin, ja Sanchez varmaan myös pääsee muita aiemmin valmistautumaan MM-karsintaan. Tuskin. Toki pääsisi, jos vastassa olisi Valencian sijaan Hospitalet Copa del Reyssa, mutta kun ei ole.
Korjasin. Mutta tosiaan, kauden alku näyttää varsin kilpailulliselta, pelintäyteiseltä ja kovalta, joten toivotaan, että Euroopassa vietetty tasapainoinen pre-season auttaa saamaan Blaugranan pojat heti kovaan iskuun kauden alusta lähtien.
|
|
|
|
|
Alfons X
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça, TPS, CE Europa, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #79 : 10.07.2012 klo 20:36:18 |
|
Pienenä sivuhuomautuksena 9. lokakuuta Barcan korisjoukkue pelaa Dallas Mavericksia vastaan. Että jos/kun joku El Clásicoa on menossa katsomaan niin yhdistää reissuun vielä huippukorista
|
|
|
|
|
M. Messier
Poissa
Suosikkijoukkue: Lionel Messi
|
 |
Vastaus #80 : 10.07.2012 klo 20:46:45 |
|
Korjasin.
- Koti Sociedad. Kopioin tämän Wikipediasta, koska sieltä oli helpoin napata ne itselle. Tällä välin sekin on jo korjattu. - Supercupin päiviä on näemmä siirretty (tai vahvistettu alustavista), hyvä niin. - Eteläamerikkalaiset pääsivät viime kaudella lähtemään ennen maajoukkuetaukoja ja on joulutauollekin päässyt muita aiemmin. Messi on muutaman muunkin kerran nimen omaan ennen maajoukkuetaukoa päästetty mutta nyt ei varmaan. Paraguay ja Valencia on tosiaan hieman eri juttu kuin Brasilia ja Copa del Reyn ensimmäinen ottelu, jota Messi ei muuten ole vielä koskaan pelannut.
|
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #81 : 10.07.2012 klo 20:47:08 |
|
Korjasin.
Mutta tosiaan, kauden alku näyttää varsin kilpailulliselta, pelintäyteiseltä ja kovalta, joten toivotaan, että Euroopassa vietetty tasapainoinen pre-season auttaa saamaan Blaugranan pojat heti kovaan iskuun kauden alusta lähtien.
.. ja toki kauden lopetuskaan ei ole helppo, kun Barcelona pelaa viimeisen kuukauden aikana vieraissa niin Athleticia, Atléticoa kuin Espanyoliakin vastaan.
|
|
|
|
|
TarzaninTucca
Poissa
|
 |
Vastaus #82 : 10.07.2012 klo 21:25:35 |
|
Edelleen pitää ylistää tuota avausta. Jessus sentään...  EM-kisojen perusteella ja mitä nyt olen jotain Valencian pelejä aiemmilla kausilla töllöttänyt, niin onhan tuo Alba ihan kelpo hankinta, kun Eric on menetetty (ainakin toistaiseksi). Lähinnä kaikki mietteeni tässä topicissa jo sanottukin, joten mitäpä tätä tällä hetkellä enempää jaarittelemaan. Martinezista mulla ei ole oikein mitään mielipidettä. Villa löytää maalijyvän heti alkukaudesta, jos vaan peleihin vielä pääsee mukaan. Xavi-Iniesta-Leo-Villa -akselin dominointia odotellen. Toivottavasti myös Tarzanin paikat kestää, ettei kapteenia enempää tarvitse penkitellä. Afellay vaikutti ihan pirteältä palattuaan pelikentille keväällä, joten tuonee ihan hyvää juoksuvoimaa vaihdosta kentälle. : 
|
|
|
|
|
M. Messier
Poissa
Suosikkijoukkue: Lionel Messi
|
 |
Vastaus #83 : 10.07.2012 klo 21:38:20 |
|
Edelleen pitää ylistää tuota avausta.
Huomio, ilmoitan: luin sen. Hieno loppuun asti. Jotain asiaakin. Barcastuff "Barcelona announce the transfer of Xerez centre back David Lomban (25), whose contract at his current club expired." Ei jaksa googlettaa. Kuka? Jaa, B:hen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.07.2012 klo 21:42:01 kirjoittanut M. Messier »
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #84 : 11.07.2012 klo 14:32:42 |
|
Jotain asiaakin. Barcastuff "Barcelona announce the transfer of Xerez centre back David Lomban (25), whose contract at his current club expired." Ei jaksa googlettaa. Kuka? Jaa, B:hen. B:ssä on jonkinlainen topparipula kun pelaajia lainataan, myydään tai nostetaan edustukseen. Lomban on taas sellainen "kokenut tukipilari B:n junnuja auttamaan, huipputuurilla pärjää edarissakin".
|
|
|
|
|
hibam
Poissa
Suosikkijoukkue: Taitofutis
|
 |
Vastaus #85 : 12.07.2012 klo 02:39:08 |
|
 Tästä ei tainnut olla juttu täällä. Eli Josen kahden ottelun ja Vilanovan yhden ottelun bannit kumottiin jotka olisivat koskeneet nimenomaan Espanjan Super Cupia. Miten voi Ihmiskyrpää olla rankaisematta tuollaisen käytöksen jälkeen? Jälleen osoitus Espanjan jalkapalloliitoon munattomuudesta ja korruptiosta. Rosell luvannut ettei asia jää tähän, Mourinho ei voi selvitä rankaisematta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.07.2012 klo 02:42:26 kirjoittanut hibam »
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #86 : 12.07.2012 klo 15:51:10 |
|
Barçan kannattajat vaativat B-joukkueen lähettämistä Super Copaan, koska "RM tai liitto eivät ansaitse ykkösjoukkuettamme". Ei yhtään paskempi idea minusta, otteluruuhkaa on muutenkin ja protestina tuo olisi erittäin onnistunut. Bannit takaisin ja sillä selvä, tuollaisella Moun harrastamalla harkitulla kusipäisyydellä ei tulisi olla sijaa jalkapallosta, eikä sitä nyt ainakaan tuomarien toimesta saa siunata!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.07.2012 klo 15:53:39 kirjoittanut León »
|
|
|
|
|
FurCa
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma, FC Noppa
|
 |
Vastaus #87 : 12.07.2012 klo 15:55:41 |
|
Barçan kannattajat vaativat B-joukkueen lähettämistä Super Copaan, koska "RM tai liitto eivät ansaitse ykkösjoukkuettamme". Ei yhtään paskempi idea minusta, otteluruuhkaa on muutenkin ja protestina tuo olisi erittäin onnistunut. Bannit takaisin ja sillä selvä, tuollaisella Moun harrastamalla harkitulla kusipäisyydellä ei tulisi olla sijaa jalkapallosta, eikä sitä nyt ainakaan tuomarien toimesta saa siunata!
Otetaan vaikka sitten ne bännit, kun edellinenkin viesti aiheesta jo poistettiin, mutta voi herranjestas. Eipä kyllä tollasta skeidaa voi tulla muiden kuin Barca-fanien suusta. Vähän äidille itkeen, eiksje?
|
|
|
|
|
Alfons X
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça, TPS, CE Europa, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #88 : 12.07.2012 klo 16:01:07 |
|
Otetaan vaikka sitten ne bännit, kun edellinenkin viesti aiheesta jo poistettiin, mutta voi herranjestas.
Eipä kyllä tollasta skeidaa voi tulla muiden kuin Barca-fanien suusta. Vähän äidille itkeen, eiksje?
Hiekkaa pinpissä?
|
|
|
|
|
TaitoFudis
Poissa
|
 |
Vastaus #89 : 12.07.2012 klo 16:48:12 |
|
Lapsellista touhua liitolta, niiku oli alkuperäiset rangaistuksetkin. No pääsepä "tulkki" taas camp noulle. Onko kellään tietoa saako barca korvausta, jos zlatan siirtyy psg:n, milailla huhut tello atleticoon tai romeu takaisin voisi olla hyvä vaihtoehto jos martinezia ei saada. Käsitääkseni romeu pelasi ihan hyvin viime syksynä!?
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #90 : 12.07.2012 klo 17:27:13 |
|
Otetaan vaikka sitten ne bännit, kun edellinenkin viesti aiheesta jo poistettiin, mutta voi herranjestas.
Eipä kyllä tollasta skeidaa voi tulla muiden kuin Barca-fanien suusta. Vähän äidille itkeen, eiksje?
Ulosannin perusteella bännit ei tosiaan olisi paskempi vaihtoehto. Voitko vähän perustella miksei tuota naurettavaa päätöstä vastaan saisi protestoida? Onneksi kaikissa piireissä ei sentään vielä juosta rahan mukana, vaikka seurat niin tekevätkin. Omalta osaltani täysi toki Barça Fànaticsin takana, hienoja miehiä ja juuri sopivan dramaattinen ulostulo tähän väliin. Ainakin uutiskynnys ylittyi. Tuossa vielä linkki MD:n uutiseen, parhaaseen spanskityyliin kieli on mukavan yliampuvaa. http://www.mundodeportivo.com/20120712/fc-barcelona/barca-indulto-mourinho-tito-vilanova-fc-barcelona-fanatics_54324824877.html
|
|
|
|
|
KDB
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #91 : 12.07.2012 klo 18:56:35 |
|
topiikkia seurantaan ja samalla onnittelut parhaasta avauksesta mitä olen nähnyt.
Mourinhon bännin pitäisi pysyä, mutta ei yllätä yhtään Espanjan liiton munattomuus asian suhteen. Jos kyse olisi jostain muusta seurasta kuin näistä suurimmista, bännit olisivat olleet alunperinkin pidemmät ja niitä ei oltaisi kumottu.
|
|
|
|
|
mardinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F. / Mesut Özil
|
 |
Vastaus #92 : 12.07.2012 klo 19:37:46 |
|
Onhan nämä perumiset ehdottoman typerää liitolta. Mutta silti itkeminenkin on. Liitto jättänyt viime vuosina monta kertaa rankaisematta rangaistusuhan alla olevia Barcelonan pelaajia jotka ovat jotain toilailleet kuten Piqué ja Alves. Nämä omien pelaajien vapautukset rangaistuksista on hyväksytty ilomielin Kataloniassa, mutta heti kun on kyseessä vastustajajoukkue niin ei todellakaan hyväksytä. Nythän myös Vilanovan rangaistus peruttiin minkä fanit hyväksyivät taas ilolla, mutta Mourinhon vapauttamisesta itketään. :  Sinänsä ongelma on kyllä liiton munattomuudessa, ei tällaiset perumiset käy mitenkään järkeen. Saisi kyllä oikeasti uskaltaa antaa muutenkin tästä lähin enemmän rangaistuksia pelaajille, pidempiä myös ehkä ja perumiset saisi loppua tähän paikkaan. Kahden suuren pelaajat ja valmennus saa nykyään aika paljon Espanjassa toilailla ennen kuin liitto puuttuu asiaan ja nekään rangaistukset näköjään eivät pidä. 
|
|
|
|
|
Dexter
Poissa
Suosikkijoukkue: Wesley Sneijder
|
 |
Vastaus #93 : 12.07.2012 klo 23:07:33 |
|
Onhan nämä perumiset ehdottoman typerää liitolta. Mutta silti itkeminenkin on. Liitto jättänyt viime vuosina monta kertaa rankaisematta rangaistusuhan alla olevia Barcelonan pelaajia jotka ovat jotain toilailleet kuten Piqué ja Alves. Nämä omien pelaajien vapautukset rangaistuksista on hyväksytty ilomielin Kataloniassa, mutta heti kun on kyseessä vastustajajoukkue niin ei todellakaan hyväksytä. Nythän myös Vilanovan rangaistus peruttiin minkä fanit hyväksyivät taas ilolla, mutta Mourinhon vapauttamisesta itketään. :  Sama. http://www.goal.com/en/news/12/spain/2012/07/12/3237554/javi-martinez-i-dont-see-myself-playing-for-barcelonaVähän kuulostaa siltä, ettei Martinez ole Barcaan tulossa.
|
|
|
|
|
|
|
Spox
Poissa
Suosikkijoukkue: Aduriz ja Betis
|
 |
Vastaus #95 : 17.07.2012 klo 16:41:02 |
|
Eikös tuon irkkupojan kehdonryöstö ollut vain paskapuhetta? Aivan kuin olisin lukenut jostain sen olleen vain pojan isän höpöttelyä.
|
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #96 : 17.07.2012 klo 17:01:21 |
|
Viime kauden loukkaantuneina päättäneet Villa, Alves ja Fontás harjoittelivat tänään normaalisti muiden mukana! Cuenca ja Thiago parantelevat vielä vammojaan...
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #97 : 17.07.2012 klo 20:32:47 |
|
Miksei sitä Botíaa lunasteta? En ymmärrä 
|
|
|
|
|
hamsteri1000
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #98 : 17.07.2012 klo 21:12:15 |
|
Barcelonan joukkueen pelaajilla oli eilen EM-urakoitsijoita sekä Thiagoa ja Cuencaa lukuunottamatta siis kunto- ja terveystarkastukset. Kuvien perusteella ainakin juoksukunto, syke ja hapenottokyky mitattiin juoksumatolla. Olisi muuten näin offtopicina kiva saada tietää huippujoukkueiden pelaajien tuloksia erilaisissa testeissä, esimerkiksi 30 metrin juoksussa tai kestävyysjuoksussa, tai epäolennaisemmissa maksimivoimaliikkeissä. Olisi kiva verrata niitä omiin (melko koviin vaikka itse sanonkin;)) tuloksiin. Ei kenelläkään olisi mitään linkkejä heittää minkä tahansa huipputason seura- tai maajoukkueen testien tuloksiin? Pikaisella googlauksella ei ainakaan löytynyt. Myös pituudet ja painot mitattiin, mutta näkemättä tuloksia veikkaisin Inestan tai Alban painavan vähiten ja Piquen eniten. Itse veikkaisin joukkueen kovakuntoisimmaksi kaveriksi Dani Alvesia tai varauksin Jordi Albaa, voimakkaimmaksi itseoikeutetusti Carles Puyolia ja räjähtävimmäksi/nopeimmaksi Lionel Messiä tai Alexis Sánchezia. Mitäs muut forumistit ovat näistä mieltä?
|
|
|
|
|
Messy
Poissa
|
 |
Vastaus #99 : 17.07.2012 klo 23:15:56 |
|
Tito ja Zubi pitivät tänään kauden ensimmäisen pressitilaisuuden, missä ei tosin mitään erityisen ihmeellistä selvinnyt. Tito sanoi suoraan, että seura yrittää hankkia pelaajaa, joka pystyy pelaamaan sekä topparina että puolustavana keskikenttänä. Tämä kuulostaa varsin selvästi Javi Martínezilta, johon Tito tosin totesi, että Javi toki osuu haettuun profiiliin, mutta niin osuu 40-50 muutakin pelaajaa Euroopasta.  Tuo Dexterin yläpuolelle linkittämä Goalin juttu oli muuten Marcasta peräisin, ja myöhemmin Marca poisti nettisivuiltaan tuon "I don't see myself playing for Barcelona" -kohdan, kun selvisi, että se oli Marcan keksimää... ei siis yllättävää siltä suunnalta. Täällä ei ole vielä taidettukaan mainita, että Muniesa on varsin lähellä siirtyä vuodeksi lainalle Ajaxiin. Jos peliaikaa vain tulee, niin varsin hyvä ratkaisu kaikkien kannalta, sillä tällä kaudella ringissä on Fontàs, Bartra ja Muniesa ja on vaikea nähdä, että kaikille riittäisi tarpeeksi peliaikaa. Ja nämä ykkösjoukkueeseen rekisteröidyt pelaajathan eivät saa pelata Barca B:n pelejä. Tämän takia Telloa ei olla rekisteröimässä ainakaan kauden alussa ykkösjoukkueeseen. Eilisten kuntotestien myötä tänään olivat myös ensimmäiset varsinaiset treenit, ja jopa Abidal oli paikalla morjestamassa pelaajia ja treenamaassa salilla. B-joukkueeseen on hommattu tänä kesänä jo muutama pelaaja ja huhuiltu lisää: - Jo mainittu 25-vuotias toppari Lombán, joka tuli ilmaissiirrolla Xerezistä. - 19-vuotias hyökkäävä keskikenttä/laituri Joan Román, joka siirtyi ManCityn ressuista, jonne siirtyi aikoinaan Espanyolin junnuista. - Tällä viikolla (kenties jo huomenna) pitäisi varmistua 18-vuotiaiden Guinea-Bissausta kotoisin olevien mutta Portugalin kansallisuuden omaavien Agostinho Cán ja Edgar Ién siirrot, jotka siirtyvät Sporting Lissabonin akatemiasta. Cá on puolustava keskikenttä ja Ié toppari. - Sisäänpäin huhutaan myös 20-vuotiasta argentiinalaiskärki Sergio Araujoa Boca Juniorsista, jonka perässä Barcelona oli jo viime kesänä. On puhuttu vuoden lainasta ja 8-10 miljoonan osto-optiosta, joka kyllä kuulostaa varsin kovalta. Lainassa ei toki paljoa hävitä. Zubi tosin sanoi tänään, ettei tämä siirto ole vielä niin pitkällä kuin Cán ja Ién siirrot. - Lisäksi huhutaan Barcelona (B:n) olevan 19-vuotiaan topparin Ignasi Miquelin perässä, joka on Arsenalin ressujen kapteeni ja päässyt pari kertaa kokeilemaan ykkösjoukkueessakin. Miquel oli joskus ihan junnuna 5 vuotta La Masiassa.
|
|
|
|
|
|
|
|