Pakko kuvitella jotain parempaa:
Mehdi Benatia taitaakin olla Roman ensimmäinen kiinnitys kesän siirtoikkunassa. Tälle

Muuten siirtojen osalta on puhuttu 20-25 miljoonan siirtokassasta, johon Benatian osalta menee se 10 miljoonaa. Se tuleeko Basta kauppaan mukaan, saattaa nostaa paketin 15-17 miljoonaan. Joka tapauksessa, elintärkeitä lisäyksiä joukkeeseen. Muuten tulevan kuviot ovat pitkälle puhdasta spekulointia, ja paljon kirjoitellaankin, että siirtojen osalta ei edetä, ennenkuin uusi valmentaja on palkattu. Tämä on hyvä oppia tässä vaiheessa,
projektin kolmantena kautena (- edelleen katkera Zemanin valinnanvarasta). Mitä valmentajaan tulee, romantikkona ja vailla rajoittuneen rationaalista arviointikykyä, ottaisin
loco Bielsan avosylin vastaan. Kolmannen kovan profiilin topparin saapuminen (Burdisso ei kuulu näihin) saattaisi vihjata kolmen alakertaan, mutta toisaalta, Roma tarvitsee yhden topparin lisää joka tapauksessa, eikä johtopäätöksiä tästä voida tehdä. Kuitenkin unelmoida saa:
Pois: Piris, Balzaretti, Dodo (laina), Stek.
Penkki: Burdisso, Romagnoli, (Torosidis), Lobont, Svedkauskas
Marcos--Benatia--Castan
--------Rafael-----------
...
Joukkueen keskikentän tilanne on mielestäni huolestuttavin. Kevätkausi tiivistyy mielestäni teesiin 'aina yksin', puhutaan sitten puolustuksesta tai hyökkäyksestä. Zemanin opein se tuki, joka keskikentältä oli saatavissa hyökkäyksiin, maksimoitiin. Tällöin saatiinkin taottua maaleja, mutta enempäänkin oli mahdollisuudet, ja vastapainoksi luonnollisesti omissa kolisi vastustajan vastahyökkäyksistä. Sitten Andreazzolin astuessa puikkoihin, keskikenttä vedettii tukemaan puolustusta, joka johtikin jonkinlaiseen varmuuteen alakerrassa, hyökkäyskolmikon isolaatioon ja loppukauden n. 1 maali/peli -rytmiin (Siena-peli pois vääristämästä tilastoa). Kumpikin vaihtoehto on vaan loppujen lopuksi kestämätön, kuten todellisuudessa ilmeni kummassakin skenaariossa. Toisin sanoen, Roma ei pystynyt luomaan järkevää ja tasapainoista keskikenttää koko kaudella, johtuen roolituksesta sekä myös materiaalista. Romalta tuntuu puuttavan se dynaaminen box-to-box -keskikenttämies, joka tukee laajalla säteellä hyökkäyspeliä, sekä pystyy vetäytymään tehokkaasti takaisin voittaamaan pallon. Florenzia siihen koitettiin, yleensä huonoin tuloksin. Hauskana kuriositeettina Perrottan tullessa kentälle, juurikin nimenomaiseen roolin, muistelen Roman pelanneen parhainta ja tasapainoisinta peliään, etenkin Andreazzollin aikana. Pjanic on rooliin liian staattinen, eikä De Rossi siihen, silloin tällöin Bradleyn ollessa kentän pohjalla, osannut sopeutua, vice versa. Itse olisin nähnyt mieluiten Tachtsidikselle suotavan lisää mahdollisuuksia registan roolissa, De Rossin ja vaikkapa Perrotta häärätessä vieressä ja ylempänä. Nyt miehen tie vie Genoaan, ja auta armias jos kyseessä puolikkaan poismyynti. Ideaalina näkisin siis uuden version Perrottan tyylisestä pelaajasta (Nainggolan?), sekä puhtaan registan, vaikkapa sitten huhutun Lodin, De Rossin vierelle. Bielsan mallissa kolmen keskikentässä pallollisen pitää pystyä toimimaan ikäänkuin registana. Fantasioissa vaikka Eriksen tuohon kärkien taakse.
Pois: Pjanic, Tachtisidis (laina), Brighi, Marquinho.
Penkki: Bradley, Florenzi, Torosidis, Perrotta, Taddei
---------Eriksen----------
De Rossi--Lodi--Nainggollan
...
Hyökkäys tuleekin Osvaldon jälkeen olemaan oletukselta Destron ja Lamelan johtama. Totti haikailee jo pettymyksissään höntsäliigoihin, joten saattaa olla hyvinkin mahdollista, että mies joko laittaa kengät suoraan naulaan, tai tyytyy tietoisesti pienempään rooliin. Näin ollen wingeriä kaivataan. Olkoon se sitten kuka tahansa, näkisin tärkeimpänä ominaisuutena Serie A -kokemuksen, mielellään pitkän sellaisen. Lanzinilla, mikäli tulee, ei ikä eikä tieto riitä, ei myöskään N. Lopezilla, jonka paree suksia Veronaan lainalle. Jovetic kuumottaisi, mutta taitaa mennä Eriksenin kanssa hassuttelulistalle. Jotain junnuja tuuraamaan, vaikka sexy-Stoian takas.
Pois: Osvaldo, Lopez (laina)
Penkki: Totti, Borriello, Stoian.
Jovetic--Destro--Lamela
...
Sisään: Jovetic (25m), Eriksen (15m), Benatia (10m), Naingollan (10m), Lodi (7m), Rafael (3m), Stoian (

) = 70 m
Ulos: Pjanic (15m), Osvaldo (17m, A. Madrid, PSG?), Stek (5m), PirisBalzaMarquinholainasaludot (6m) = 43 m
Siirtokassa: 25 m
--------------------
pakkanen 2m, ja Roma á la loco Bielsa:
Jovetic--Destro--Lamela
---------Eriksen----------
De Rossi--Lodi--Nainggollan
Castan--Benatia--Marcos
--------Rafael-----------
ps. en harrasta manageripelejä, fifaa tai muita todellisuudesta karkoittavia virtuaalileikkejä.